tot Wat brengt de Radio? Jn De Drie Ik spoorde niet aan dappere ongehoorzaamheid Overgang van grond naar niet-agrarische doeleinden Dertinger krijgt 15 jaar dwangarbeid tweede blad Drankwet enbeperkmg vaii geneesmiddelenv erkoop Voor het Rampenfonds Het Brits-Egyptische geschil Onderscheidingen ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Elizabeth Vertrouwensmotie voor souverein van Cambodja Snelheidsrecord met slee Vlootoefening in de Noorse wateren Sleepboot „Loire" verliest sleep De Franse regering besluit de vertrouwenskwestie te stellen Onwelkome belangstelling voor de dure koffie Vriidag 11 Juni 1954 9e Jaargeng No. 3171 Gene raai'Majoor H. J. J. W. Dursi Britt: E VRIJE ZEEUW criant van de voormalige 7 Dcemiber-divisie, De oud-commandant van d in een toespraak voor ai. aanleg .s gew.es. tot officiële critiek. Hij zeide, dat een deel van de pers van deze rede „slechts dat- gene heeft trachten weer te ge ven, dat sensatie zou kunnen verwekken, terwijl de weergave van de omstandigheden onder welke het werd gesproken even als het verband met de overige gesproken woorden bij dit ge deelte van de pers ontbrak. Dit heeft aanleiding gegeven tot n polemiek, waarbij ook andere personen naar voren zijn ge bracht, hetgeen ik slechts kan veroordelen en waarover ik ver der zwijg". Teneinde het alcoholvraagstuk aan een nader onderzoek te on derwerpen, heeft minister Suur- hoff twee adviescommissies ge ïnstalleerd, waarvan de ene zich voornamelijk met het sociaal- hygiënische aspect van dit vraag stuk zal bezig houden en de an der het contact met het bedrijfs leven zal onderhouden. Hoewel het alcoholverbruik, aldus minister Suurhoff, de laat ste honderd jaar aanzienlijk is verminderd, mede dank zij het werk van de drankbestrijding, blijven de gevaren, verbonden aan overmatig of zelfs maar regelmatig gebruik van alcohol houdende dranken, zeer ernstig. De regering meent niet te kun nen ingaan op een wijziging van de drankwet, waardoor invoering van de zogenaamde plaatselijke keuze mogelijk wordt, daar de voordelen van deze maatregel niet opwegen tegen de nadelen hiervan. Desondanks blijft de overheid haar steun verlenen aan de geheelonthoudersbewe ging en acht zij reglementering van de handel in alcoholhouden de dranken noodzakelijk om stij ging van het alcoholgebruik en eventueel misbruik tegen te gaan. In 't belang van de volksgezondheid. In een vergadering van de Nederlandse maatschappij ter be vordering van de Pharmacie, waarbij 95 van de Nederlandse apothekers is aangesloten, zijn voorstellen gedaan ter beperking van de verkoop van geneesmid delen. Deze verkoop, die nog steeds geschiedt volgens een wet uit 1865 en waardoor ook drogis ten en kruideniers het recht heb ben geneesmiddelen te verkopen, willen de apothekers aan banden zien gelegd. De apothekers stel len de eis, dat slechts een be paald aantal verpakte genees middelen via deze bedrijven mag worden verkocht, terwijl zij bo vendien verzoeken om een nauw lettend toezicht op de vervaardi ging van de geneesmiddelen. Hierbij staat niet alleen het per soonlijk belang der apothekers op de voorgrond, maar in veel grotere mate het belang van de volksgezondheid. Reden, waar om een ingrijpen van hogerhand hier noodzakelijk wordt geacht. Wel", zo vervolgde generaal- majoor Dürst Britt, „verklaar ik te vermenen, niet te hebben aangespoord tot dappere onge hoorzaamheid, terwijl het ge sprokene is bedoeld als critiek op het besluit van de regering om de opmars naar Djokja siop te zetten, welke beslissing on juist is geweest. De actie had moeten worden doorgezet Spr., die hier door een krachtig ap plaus werd onderbroken, zei ctat men nooit iets achter zijn woor den moest trachten te zoeken. De mening, dat de actie moest worden doorgezet, wordt, naar hij zeide, door alle veteranen onderstreept. Alle soldaten, die het onbezette gebied en de ter reur die daar heerste, hadden gezien hadden slechts één me ning, „met wapengeweld een eind hieraan te maken". Er was niets anders mogelijk dan ac tief optreden en doorzetten tot het einde, aldus de oud-com mandant. Men moet, naar hij zeide, de mentaliteit van de Oosterse bevolking kennnen om te weten, dat zij slechts voor de daad ontzag heeft. Men verliest zijn prestige door toegeven. In verband hiermede ver klaarde spreker voorts: „Alle toegeven is uit den bo ze steeds zal meer worden ge vraagd'". Gen.-majoor Durst Britt herhaalde wat hij in Am sterdam had opgemerkt, name lijk dat niemand het Indonesi sche volk de vrijheid misgum, maar dat de te snelle wijze waarop deze vrijheid is tot stand gekomen, ontreddering tengevolge heeft gehad en In donesië heeft overgegeven aan het communistische gevaar. Het veteranenlegioen is, naar hij zeide, opgericht om de Ne derlanders te tonen, dat „met Nederlands-Indië niet alles ver loren is maar dat er in andere rijksdelen nog iets groots te verrichten valt". In dit verband noemde spreker Nieuw-Guinea en de Zuid-Molukken. In deze zaken wil het legioen, zo zeide hij, het Nederlandse volk voor lichting verstrekken en het na tionaal bewustzijn en het ont- «zag voor de nationale traditie doen herleven. Daartoe dienen zich alle veteranen van de eei- ste wereldoorlog af weer aan een te sluiten, aldus spreker. Namens het bestuur van de afdeling Haarlem van het ve- Van gezaghebbende zijde ver luidt, dat de regering van India niets af weet van persberichten uit Cairo, die een plan of een initiatief van India aankondi gen voor het vinden van een oplossing van het Brits-Egypti sche geschil over de kwestie van de Suez-kanaalzone. Men legt er van genoemde zij de de nadruk op, dat de rege ring van India geen enkel initia tief in deze kwestie heeft geno men. Niettemin, aldus voegt men er aan toe, zou het moge lijk zijn, dat Krisjna Menon, de vertegenwoordiger van India bij de V. N., de kwestie tijdens overleg met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, ter sprake heeft gebracht. Mocht dit zo zijn, dan zou de regering van India niet op de hoogte gesteld zijn. In de periode 1950-1965 zullen naar schatting ongeveer 810.000 woningen moeten worden gebouwd, waarvan ongeveer 750.000 door de provincie worden verdeeld en ongeveer 60.000 wonin gen als speciaal contingent bijzondere ontwikkeling met door de provincies worden toegewezen. Van deze 750.000 woningen Vzal ongeveer 45 pet. van de te bouwen woningen in de mm of meer stedelijke gemeenten (met meer dan 20 000 inwoners) wojden gesticht, waarvan circa 18 pet. in de steden boven de 200.000 inwoners. Koningin Elizabeth heeft voor de vijfde maal sedert haar troonsbestijging onderscheidin gen ter ere van haar verjaardag toegekend, en o.a. een nieuwe Viscounts, 3 Baronnen, 3 „Ba- ter E^nlegioën was gen.-majoor Ironete» en 42 Ridders OJnight oiivct "Rritt welkom gehecen Bachelor) in het Ver. KomnK door de heter J de Vrfes die rijk en 19 Ridders in overzeese zeide, dat het leger het natio-1 landen, w.o. 8 in Australië, be- naai geweten diende te zijn en I noemd. o - dat alle oud-soldaten zich dien- De 80-jarige schrijver Some den te verenigen „tegen de de- set Maughan is opgenomen in den te ver enigem b riPi d„ .Band of Companions of Ho- magogie van een bepaaia deel slechts een .beperkt van het volk en allen te samen van 65 leden> onder wie de regering moeten bewerken winstQn churchm> telt. om de verraderlijke elementen vaMï0ndsleider> Ar thur Deakin, werd tot lid be noemd van de Kroonraad, die de Koningin van advies dient in grondwettelijke zaken. De dichteres, dr Edith Sitwell zuster van de dichters sir Os- bert en Sacheverell, kreeg de ti tel „Dame of the British Em pire". De schrijver Eric Linklater en de componist en begeleider Ge- I raid Moore werden Comman- De Oostduitse radio-omroep heeft gemeld, dat de voormalige deurs in de Grde van het Britse Oostduitse minister Buitenlandse Sake»..Geo,ge Dertinger, r^ geleerden, kunstenaars, journa listen, industriële personen uit het openbare en het bedrijfsle ven door Koningin Elizabeth onderscheiden. te dwingen hun duistere arbeid te beëindigen". tot 15 jaar dwangarbeid is veroordeeld. Voetbalwedstrijd Madeira Hr. Ms De Ruyter. Dit voorjaar heeft Hr. Ms kruiser De Ruyter o.m. een be zoek gebracht aan Funchal op Madeira, waar het scheepselftal een voetbalwedstrijd speelde te gen de „Club Sport Maritimo de Funchal". De gastheren, die de ze wedstrijd met klinkende cij fers wonnen, hadden de bijzon dere attentie, de helft van de gehetven entree-gelden te be stemmen voor het Nederlandse Nationale Rampenfonds. Als resultaat hiervan kon de zer dagen via het Nederlandse gezantschap te Lissabon en het ministerie van Marine een be drag van 821,40 escudo's over eenkomende met 109,33 aan het Rampenfonds worden over gemaakt. De nationale raadgevende vergadering van Cambodja heeft haar vertrouwen uitge sproken in de politiek van de souverein, Norodom Sihamoek. In de motie wordt verklaard, dat „de Vietminh een buiten landse Indringer in Cambodja en de koninklijke regering al leen wettig is". Volgens de Oostduitse radio- cmroep heeft voor het Oost duitse opperste gerechtshof „een door Dertinger geleide bende samenzweerders terechtge staan". De „samenzweerders wilden de Oostduitse republiek ten gronde richten, de verrich tingen der regering van arbei ders en boeren teniet doen en de toestand van uitbuiting ioor monopolisten, grondbezitters en fascisten herstellen", aldus dit bericht dezer communistische radio-omroep. Vijf andere beklaagden zijn tot dwangarbeid van 3 tot 15 aar veroordeeld. Dertinger is lid geweest van de Oostduitse christen-democrati sche partij, die geheel onder invloed van de communistische 3.E.D. (socialistische eenheids partij) is gekomen. Hij werd op 15 Januari van het vorige jaar, bij het verlaten van een diner, dat hij vooraan staande Oostduitse politici en diplomaten had aangeboden, gearresteerd. Ten tijde van zijn arrestatie werd in een officiële Oostduitse verklaring gezegd: „Ex-minister Dertinger is een vijand van de staat, die in dienst stond van spionnagediensten der imperia listen". Volgens de tenlastelegging heeft Dertinger met Otto Lenz een voormalige Westduitse staatssecretaris en thans raad gever van bondskanselier Ade nauer „een plan ontworpen om de Oostduitse regering om ver te werpen". Hieraan wordt toegevoegd: „De samenzweerders hebben sinds 1946 aan de Britse en Ameri kaanse geheime diensten gege vens verschaft over sterkte en legering van eenheden der Oostduitse volkspolitie. Ook ga ven zij inlichtingen over de Sowjetrussische bezettingstroe pen en de Oostduitse economie". De Oostduitse radio-omroep meldt niet, wanneer de vonissen zijn uitgesproken. Dertingers medebeklaagden waren de voormalige staatsse cretaris van Justitie dr Helmut Brandt, eveneens een belang rijke figuur in de christen-de mocratische unie (C.D.U.), die 10 jaar kreeg, een voormalige secretaresse van Dertinger, Ilse Bubner, die 11 jaar kreeg en 'n gepensionneerde rechter uit W. Berlijn, die op beschuldiging van het onderhouden van be trekkingen met de Westduitse christen-democratische unie tot 13 jaar werd veroordeeld. Voorts werden no,g 2 functionarissen van de C.D.U. veroordeeld. Politieke waarnemers te W. Berlijn zijn van mening, dat nu de voormalige minister van Ju stitie, Max Fechner, een voor malige socialist, en de oud-mi- nister voor Bevoorrading Karl Hamann, voormalig lid van de C.D.U., zich zullen moeten ver antwoorden. Tijdens kortgeleden genomen proeven op de luchtbasis Hollo- man te Alamogordo heeft luit.- kolonel John P. Stapp met ëen raket-slee een snelheid van on geveer 677 per uur gehaald. De proeven, die door deze of ficier van de Amerikaanse lucht macht werden genomen, hadden ten doel, na te gaan, hoe het vliegers moet vergaan, die1 op zeer grote hoogte en bij super sonische snelheid uit hun toe stel springen. Bij de proeven onderging ko lonel Stapp een druk van 22 maal de zwaartekracht. De enige andere man, die op de grond een snelheid heeft be haald welke de bovengenoemde nabij komt, is de coureur John Cobb geweest. Hij bereikte in 1947 te Utah in een racewagen een snelheid van meer dan 648 km per uur. Voor de uitbreiding van de bouwing met alles wat daarbij behoort, alsmede voor aanleg van verkeerswegen, defensie enz. zal uiteraard een beroep op de aanwezige cultuurgrond en woeste gronden moeten worden gedaan. Naar schatting zal hiervoor in de genoemde pe riode jaarlijks maximaal 3500 'ha en minimaal 2800 ha nodig zijn. Regionaal bezien zullen hier van voor het Noorden (Gronin gen, Friesland, Drente) nodig zijn ongeveer 9 procent van het aar lij ks totaal. Voor het Oosten ongeveer 19 pet., voor het Wes ten (excl. Zeeland) ongeveer 43 pet., voor Zeeland ongeveer 1,5 pet. en voor het Zuiden onge veer 27,5 pet. Tot deze conclusie is een stu die-commissie gekomen, be staande uit vertegenwoordigers van het ministerie van Land bouw, de centrale directie van de Wederopbouw en de Volks huisvesting en de Rijksdienst voor het nationale plan. Deze commissie heeft zich intensief met het probleem van de over gang van grond naar niet-agra rische doeleinden beziggehou den. Zij heeft haar bevindin gen neergelegd in een rapport, dat thans (bij de Staatsuitgeve rij) is verschenen. Rekent men de totale hoeveel heid cultuurgrond (incl. bos) in 1950 op ongeveer 2.740.000 ha, dan zou het verlies aan cultuur grond per jaar iets meer dan 0,1 pet. bedragen en in de pe riode van 1950-1965 een kleine 2 pet. Van de totale oppervlakte cultuurgrond (incl. bos) en woeste grond tezamen zal in de genoemde periode van 15 jaar ongeveer 1 tot 1,5 pet. in beslag worden genomen. Landelijk ge zien is de overgang van grond naar niet-agrarische bestem mingen dus niet zo verontrus tend als dikwijls wordt veron dersteld. Dit houdt in, dat er in ons land voldoende ruimte zou zijn voor de snel groeiende be volking. De landbouw en de re creatiegebieden, die grond moe ten afstaan voor stadsuitbrei ding e.d. zullen dit slechts node doen. Elk plekje cultuurgrond, elk stuk recratieterreln is hard nodig voor onze dichte bevol king. Ons volk zal zelfs voorzover het is aangewezen op voeding van eigen bodem een uitbrei ding van cultuurgrond best kunnen gebruiken. Om dus t.a.v. de voorziening in onze eigen behoeften niet achteruit te gaan, zijn ook grote inpolde ringen lang niet voldoende. Het zal daarnaast nodig zijn de pro ductie der bestaande cultuur gronden Deiangrijk op te voeren door middel van ruilverkavelin gen, betere waterhuishouding e.d. Ook aantasting van onze re creatiegebieden door de zich uitbreidende bebouwing geeft 1700-2200 ha nodig zal zijn, voor industrie en defensie 370 ha en voor verkeer 750-950 ha. Het grootste deel gaat dus naar de v/oningbouw en in deze sector is naar het zich laat aanzien nog de meeste besparing moge lijk. De commissie heeft daar om enkele voorlopige richtlijnen voor de bebouwingsdichtheid in verschillende soorten gemeen ten opgesteld. In een massale toepassing van hoogbouw wat enkelen tot oplossing van het ruimteprobleem bepleiten ziet de commissie weinig heil. Eerder zal er vooral aan ge dacht moeten worden die gron den te sparen, die voor de hui dige gebruiksvorm de meeste waarde hebben. Het komt dus niet zozeer aan op het hoeveel, hoe belangrijk dit ook kan zijn, maar vooral ook op het waar. De commissie dringt dan ook in dit verband sterk aan op het bodemkundig onderzoek bij het ontwerpen van plannen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting komt door middel van subsidie tegemoet in de kosten van bodemkarte- ring. Het rapport wordt voorshands met alle verdere voorzieningen' sjechts in de vorm van een ont- als sportvelden, groenstroken, werp ter discussie aangeboden, winkels, kerken enz- jaarlijks grote bezwaren. In verhouding tot het ons omringende buiten land is Nederland met recrea tieterrein karig bedeeld (per inwoner slechts plm. 250 m2 bos en 200 m2 woeste grond). Daar komt bij, dat deze terrei nen vooral in het Westen be perkt aanwezig zijn, waar juist Let grootste aantal woningen zal worden gebouwd, de bevol king het sterkst zal toenemen en waar de grootste grondbe- hoefte bestaat. De overgang van grond in het Westen komt voor de gehele 15-jarige periode neer op 3 tot 4 pet. van het daar in 1950 aanwezige areaal cultuur grond. De. commissie schat, dat van de bedoelde 2800-3500 ha voor het „wonen", dus de bebouwing ZATERDAG 12 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gew. muziek; 7.45 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Chansons; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gr.; 13.00 Nieuws; 13.20 Amus. muziek; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gr.; 14.20 Eng. les; 14.40 Voor de amateurs; 15.15 Kunst; 15.55 Or kest; 16.20 Causerie; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Causerie; 18.15 Journ. weekoverzicht; 18.25 Gr.; 18.40 Regeringsuitzending; 19.00 Nieuws; 19.10 Piano; 19.20 Pari. overzicht; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Causerie; 20.50 Gram.; 21.00 Ork.; 21.35 Act.; 21.45 Orkest; 22.05 Ork.; 22.20 Gram.; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Franse muz.; 23.50 Gram. Gedurende de laatste dagen van Juni zal langs de Zuid- en de Westkust van Noorwegen een vlootoefening worden gehouden. Ruim 30 oorlogsschepen uit Ne derland, Engeland, Denemarken en Noorwegen zullen hieraan deelnemen. De vlootoefening beoogt o.m. het beschermen van in convooi varende koopvaardijschepen. De oefening heeft de naam „Rum ba Three" gekregen. Welke Ne derlandse schepen er aan zul len deelnemen is nog niet be kend. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.10 Gyrnn.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gymn.; 9.10 Gr.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.35 Voordracht; 12.00 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Sport; 14.00 Orgel; 14.10 Film; 14.40 Voorbe schouwing Holland festival 15.20 Causerie; 15.35 Orgel; 16.00'Orkest; 17.00 Journ. week overzicht; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.20 Gram.; 19.00 Art. staalkaart; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.50 Het hangt aan de muur en het tikt; 21.15 Orkest; 21.45 Soc. commentaar; 22.00 Weense muziek; 22.30 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Radio-alma nak; 14.30 Vlaamse muz.; 15.15 Gram.; 15.45 Accordeon; 16.00 Gr.; 16.45 Eng. les; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.20 Zang; 17.30 Orgel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Gev. programma; 21.00 Gram.; 21.15 Gev .programma; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogram ma; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. 26) door' PIKE NORTON WILL'S Nadruk verboden, i toen ze meer van dergelijke I stunts moesten uitvoeren. Hun daarbij de De Nederlandse sleepboot „Loire" heeft geseind, dat zij een bak, waarmee zij op wég was van Koetweit naar Rotter dam, op 4 mijl ten 'Zuidwesten van Dover heeft verloren. De sleepboot, die nog een bag germolen op sleeptouw had, ver zocht hulp van een reddingboot. Later deelde de „Loire" mee, dat zij (koers zette naar de Downs, waar de Britse sleepboot „Rumania" de baggermolen zou overnemen. De „Loire" zou dan pogen de losgeslagen bak weer op sleeptouw te nemen. Voor de runners bestond geen gevaar, aldus dit bericht. „Goed, dan gaan Robert en ik alleen naar boven. Blijf jij be neden op wacht staan?" Jaap knikte en stak zijn hand in zijn broekzak. Hij liep op de deur toe, zorgvuldig er voor wa kend in de zwakke schaduw der huizenrij te blijven. „Draaien jul lie je even om, anders kijken jul lie me de knepen van het vak af", fluisterde hij met een zwak ke glimlach op zijn gezicht. Ge hoorzaam draaiden Peter en Ro bert zich om. Jaap morrelde wat aan het slot; ze hoorden een zacht geklik; de deur was open. „Goed werk", prees Peter fluis terend. „Kinderwerk", fluisterde Jaap terug. „Draai ik mijn hand niet voor om. Veel succes, jongens, boven. Ik waarschuw wel als er iets loos is." Peter lachte even zacht. „Voor uit, daar gaat-ie. Let op de Grü- ne, Jaap!" Een grijns trok over Jaaps gezicht bij de gedachte aan vroeger in oorlogstijd doodsvijand was Grüne Polizei. Achter elkaar slopen Peter en Robert de donkere trap op. Het was aardedonker, want nergens brandde er licht. Voorzichtig plaatsten ze hun voeten, opdat er geen treden zouden kraken. Tree voor tree ging het omhoog. Er scheen geen einde aan die trap te komen. Plotseling liet Peter een waarschuwend gesis horen. Hij had de bovenste trede be reikt. Robert deed nog enkele stappen totdat hij naast hem stond. „Waar zit hij?" beet hij Peter in het oor. „Links", fluisterde Peter. „Daar zie ik tenminste licht branden." raas omviel. „Verdikkeme", liet Peter zich ontvallen. Binnen hoorden ze voetstappen. De deur werd langzaam opengedaan. „Is daar iemand?" vroeg een man nenstem. Tegen de lichte deur opening stond een donkere fi guur scherp afgetekend, die de duisternis in keek. Peter deed onverhoeds een paar stappen naar voren, zodat hij in het licht kwam te staan. „Goeden avond, Perpagos," zei hij. „Wij wilden je even spreken." De Griek week verschrikt een paar passen achteruit, terwijl Peter hem doodleuk volgde en ook de kamer binnenstapte. Hun slachtoffer had zich in een hoek van de kamer teruggetrokken en stond daar tegen de muur aan geleund. Hij keek met grote angstogen naar Peter en bevoch tigde zijn droge lippen met de punt van zijn tong. „Niels Hars jange" bracht hij met moeite uit en hij strekte afwerend zijn arm uit. „Niets doen", zei hij, kramp achtig slikkend. „Niet doen. Ik zal alles vertellen". Als een standbeeld stond Peter in de deuropening. Wat raaskalde deze man? Kende hij hem soms? Robert stond achter hem, al even I verbaasd. Peter deed nog een Zacht slopen ze op de smalle stap de kamer in en beduidde lichtstreep af, die in het hout van Robert dat hij hem moest volgen m 1 1 .1 J a Al 1 VI 1-11 lilt r\v\ de deur kierde. Achter de deur klonk het geluid van stemmen, maar dat viel hen niet op. Robert deed een stap naar voren. Hij stootte echter met zijn voet tegen iets aan, dat met ge en de deur sluiten. Nog steeds zweeg Peter, maar zijn ogen lieten de Griek geen ogenblik los en deze scheen in een te krimpen onder die staal harde blik. Uit heel zijn houding sprak een gruwelijke angst en hij maakte vreemde slikbewegin gen. Langzaam kwam Peter nog meer naar voren. Dat was teveel voor Perpagos. Tegen de muur aangedrukt schoof hij nog enkele wankele passen opzij en zakte toen als een zoutzak in elkaar. Peter «trachtte hem nog op te vangen, wat niet helemaal ge lukte. Half in Peters armen en half op de grond rustend fluis terde de man nog in het ruim, AeolusHij mompelde verder enkele onsamenhangde woorden, stootte met plotselinge felheid nog uit: „Dood me niet" en viel toen slap. Peter liet hem voorzichtig ver der op de grond glijden. Hij draaide zijn hoofd om naar Ro bert, die in stomme verbazing het toneeltje had aangezien, gaf hem een knipoogje en zei toen luid; „Blijf op een afstand. Als er wat gebeurt, schiet dan en raak!" Daarna bukte hij zich weer over de Griek en voelde diens pols. Hij klopte nog zwak jes. Dood is hij niet, meende Peter op te merken. Waar zou hij toch zo van geschrokken zijn? Ik heb hem nog nooit eerder gezien en toch schrikt hij vreselijk als hij mij ziet en valt zelfs flauw, al kan dat laatste wel show zijn. Zijn handen tastten nti de zak ken van de bewusteloze af. Grimmig stelde hij vast, dat hij vandaag al zoveel strafbare fei ten gepleegd had, dat dit er ook nog wel bij kon. (Wordt vervolgd.) De Franse regering heeft be sloten de vertrouwenskwestie te stellen. De Franse nationale vergade ring heeft besloten Zaterdag ochtend over de vertrouwens kwestie te stemmen. De vertrou wenskwestie werd om 2 uur in de nacht van Woensdag op Donderdag gesteld. In de motie, waarover de na tionale vergadering zich Zater dag zal uitspreken, wordt ge vraagd elk verzoek om de drie moties, welk aan het einde van het debat over Indo-China te gen de regering zijn ingediend, met voorrang te behandelen, af te wijzen. De enige motie ten gunste van de regering werd ingetrokken, nadat een verzoek van de rege ring om deze als eerste te be handelen, met 324 tegen 269 stemmen was afgewezen. In de ze motie werd er op aangedron gen niets te doen, dat de pogin gen te Genève om tot vrede in Indo-China te geraken zou kun nen compromitteren. Het rapport van de Amster damse politie van Donderdag morgen meldt, dat tussen 5 en 8 Juni, dus tijdens de Pinkster dagen, uit een filiaal aan de Admiraal de Ruyterweg te Am sterdam van een levensmidde- lenconcem (De Gruyter), 230 kg koffiebonen zijn ontvreemd, ter waarde van 2160,20. De dsp- der(s) heeft (hebben) zich toe gang verschaft tot de winxel door 't forceren van 'n raampje van het toilet. Tot dusver heeft de politie nog geen spoor van de dieven gevonden.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5