De herdenking van de invasie in Normandië Feestelijke viering dertig jarig bestaan van de N. C. R. V. Foster Dulles over Indo-China PANG Ook Nederlanders namen aan de plechtigheid deel Het totaal bedrag actie-Loesje bracht f 256.472,58 op <t)e Msmpet/ofr van dvmsïe 2an^ BOODSCHAP VAN PRESIDENT EISENHOWER ZON- en MAANSTANDEN Frans voorstel door Rusland verworpen Vrijgeleide voor voort- vluchtige Cubaanse oud-minister De gearresteerde Neder landers in Indonesië WEERSVERWACHTING HOOGWATER Het overvliegen van Noors gebied OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK EN ZUID-SLAV1E Hoeveel radioluisteraars telt Nederland? DINSDAG 8 JUNI 1954. 9e Jaargang No. 3168. Poging om Japanse sociaiisien ie vermoorden Veerboot voor Zuid-Koreaanse kust gezonken Sportvliegtuig in Frankrijk neergestort Bosbrand bij Los Alamos op onder op onder Juni. Genève «Eu Vietminh-troepen veroveren iwee posten Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J, van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Ontroerend heeft Zondagmid dag boven de stranden van Nor mandië het Wilhelmus geklon ken ten teken van Nederlands dankbaarheid voor de bevrijding van West-Europa, die tien jaar geleden daar een aanvang nam. Stram in de houding staande ke ken de manschappen van de compagnie van het garderegi ment fuseliers „Prinses Irene" tezamen met hun krijgsmakkers der geallieerde garderegimenten naar de acht wapperende vlag gen aan de masten op het inva siemonument op het strand „Utah Beach" nabij St. Marie Dumont, terwijl ook de tiendui zenden anderen een minuut vol komen stilte in acht namen ter herdenking van de talloos vele jonge levens die geofferd zijn op het altaar van de bevrijding. Op „Utah Beach" landde pre cies tien jaar geleden het eerste Amerikaanse leger om het schiereiland Cotentin met de haven Cherbourg te veroveren. Precies veertien dagen later had den de manschappen na een heroïke strijd de verovering van deze belangrijke haven voltooid. Slechts een gedenkteken, dat is opgericht voor brigade-generaal Caffey en tevens ter herdenking van zijn manschappen, duidt de plaats van deze enorme strijd. Zondagmiddag hees dezelfde generaal het Amerikaanse dun doek in top, dat een plaats in nam naast de vlaggen van de ge allieerde landen België, Canada, Engeland, Luxemburg, Noorwe gen, Nederland en Frankrijk. De Franse president René Coty plaatste in aanwezigheid van honderden burgerlijke en mili taire autoriteiten een grote krans van rode anjers aan de voet van de trap naar de zuil van het mo nument. Hij zette daarna zijn handtekening in het gulden her denkingsboek. Zeven militaire muziekcorpsen deden de natio nale liederen weerklinken. Het was het trompetterseorps van In Havanna is officieel be kendgemaakt, dat een vrijgelei de is verstrekt aan de Cubaanse oudminister Arango, die zijn toevlucht had gezocht op de ambassade van Urugay in Ha vanna, omdat hij, verdacht van samenzwering tegen de rege ring, door de politie werd ge zocht. Arango zou naar Pana ma vertrekken, gelijk met nog 5 politieke vluchtelingen, die op de Panamese ambassade in Ha vanna asyl hadden gevraagd. de huzaren van Boreel dat het Wilhelmus ten gehore bracht Stram en eerbiedig stonden de autoriteiten en verzetsstrijders rond het monument. Onder hen waren de Nederlandse minister van Oorlog en van Marine, Ir. C. Staf, Maurice Schumann, de Franse minister André Marie, de Belgische bewindsman van Bui tenlandse Zaken, Spaak, de Ame rikaanse ambassadeur in Frank rijk, Henry Cabot Lodge, als vertegenwoordiger van president Eisenhower, sir Gladwynn Jebb, ambassadeur van Groot-Brittan- nië in Parijs, en de minister-pre sident van de Nederlandse rege ring te Londen, prof. mr. P. S. Gerbrandy. De tonen der volksliederen waaiden over het land met kale boomstaken en ruïnes, waar nog altijd de sporen van „D-day" niet zijn uitgewist. Twee destroyers en vijf corvetten van de Engelse marine hadden ligplaats gekozen vóór het strand. De redevoerin gen van de autoriteiten werden herhaaldelijk onderbroken door het geluid van de overvliegende straaljagers, die in formatie aan de huldiging deelnamen. NIEUWE INVASIE. Honderden verzetsstrijders uit zes Europese landen hadden voor deze gelegenheid een nieuwe in vasie naar het voormalige slag veld met zijn vele historische plaatsnamen ondernomen om hun gevallen makkers eer te bewij zen. Ruim 200 leden van de na tionale federatieve raad van het voormalig verzet Nederland heb ben een pelgrimstocht gemaakt naar Caen. Zaterdag hadden zij tijdens hun doortocht kransen gelegd te Brussel bij het graf van de onbekende soldaat en op vele hoofdplaatsen van de Noor delijke departementen in Frank rijk bij de graven der gevallenen. Dit werd gedaan-door de voor zitter van de raad, mr. B. W. Stomps en de secretaris-generaal van het „Comité d'action interal- lié de la résistance", de Neder lander de heer V. Boon. Tezamen met de Belgische verzetsstrij ders, die tevens de slag om de Marne uit de eerste wereldoor log herdachten, en de Franse Maquis stonden de Nederlandse oud-illegalen ook rond het monu ment op Utah Beach aangetre den. Ook daar hebben de heren Stomps en Boon namens de Ne derlandse verzetsbeweging een krans neergelegd. BIJ DE PRESIDENT. Tijdens een banket van de Franse president met de afge vaardigden van de voormalige verzetsorganisaties deelde de heer Coty aan de heer Boon mede, dat hij tijdens zijn bezoek aan Nederland, in Juli a.s., gaarne kennis zou willen maken met een deputatie van de verzetsor ganisaties. Prof. Gerbrandy verklaarde dat van de plechtige herdenkin gen, die dezer dagen in Norman die op verschillende plaatsen zijn gehouden, o.a. te Carrentan en Arromanches, die op Omaha Beach te Arromanches het mees te indruk op hem had gemaakt. Tijdens deze laatste plechtigheid heeft de Franse president een museum voor oorlogsgedenk waardigheden geopend. Aan alle plechtigheden in Normandië nam een twintigtal Nederlandse oor logsveteranen deel, die te land, ter zee en in de lucht de geal lieerde strijdmacht bij de invasie in Normandië ter zijde hebben gestaan. De voormaligë Nederlandse verzetsstrijders hebben Maandag ochtend een krans gelegd bij het monument voor de gevallenen in Caen en daarna de terugtocht naar Nederland aanvaard. Een haast niet te tellen schare mensen heeft Tweede Pinkster dag voor een dag bezit genomen van het feestelijk versierde Arn hem. Van heinde en verre waren zij gekomen om de tweede grote jubileum-samenkomst van de Ne- Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel Proc.-generaal mr Sunarjo heeft aan Aneta meegedeeld, dat een dezer dagen de zaak van de in de jongste reeks arresta ties aangehouden Nederlander, de heer L. H. N. Jungschlager aan het parket zal worden over gedragen. Het onderzoek door de politie is voltooid. De heer Jungschlager werd eind Januari j.l. gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van het overtreden van art. 169 van het Wetboek van Strafrecht (het deelnemen aan een verboden vereniging). President Eisenhower heeft Zondag in een speciale bood schap ter gelegenheid van de tiende jaarlijkse herdenking van de geallieerde invasie in Frank rijk verklaard, dat het feit, dat het groot oorlogsverbond van de Verenigde Staten, Engeland en Rusland in vredestijd de geest van eenheid niet heeft kunnen handhaven, wel een reden tot diepe teleurstelling, doch geen reden tot wanhoop is. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Warm. Veranderlijke bewolking met in het zuidwesten van het land plaatselijk wat lichte regen, el ders droog. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. Ho gere middagtemperaturen. WOENSDAG 9 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.08 8.43 9.23 9.33 n.m 8.28 9.03 9.43 9.53 In de boodschap, die door Cabot Lodge, president Eisenho wers speciale afgezant, werd voorgelezen, zegt Eisenhower verder, dat de moed, toewijding en het geloof, die de geallieerden voor de gevaren van de oorlog brachten, onvermijdelijk tot wel slagen zal voeren in het onver droten streven naar vrede, vei ligheid en vrijheid. De president der Ver. Staten herinnerde aan de verrichtingen uit de oorlog, die bereikt waren „door nauwe samenwerking en vriendschap tussen vrije volken, die streven naar een gemeen schappelijk doel". Lodge, de Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, zeide, dat de vraagstuk ken waarvoor de wereld thans staat, niet van dien aard zijn, dat zij alleen door een militaire over winning kunnen worden opge lost. Ook de Nederlandse minister van Oorlog en Marine, Ir. C. Staf, heeft, naar A.F.P. meldt, op Utah Beach een toespraak gehouden. Hij bracht hulde aan de nagedachtenis van de geal lieerde soldaten, die voor de vrij heid van de wereld gevallen zijn. De in de N.A.V.O. verenigde vol ken hadden zich aaneenge- schaard om dezelfde opdracht te vervullen. Minister Staf betuigde namens Nederlandse volk en de rege- ring dank aan de geallieerden voor hetgeen zij voor Nederland hadden gedaan. Er waren Zondag meer men sen op Utah Beach dan 10 jaar geleden, toen Amerikaanse troe pen aan land gingen. Meer dan 10.000 personen, on- •u „Wie vele Fransen, hadden zien daar vefrzameld. Er werden parades gehouden van Britse, n^Tdese' Amerikaanse, Franse en Nederlandse en andere geal- voorbij, aldus de Franse presi dent. „De vrije landen moeten thans op elk gebied een stevige, constructieve en organische samenwerking tot ontwikkeling brengen." Later reed president Coty naar St. Mère Eglise, dat door Ameri kaanse luchtlandingstroepen op „D-day" werd bevrijd. Hij ont hulde daar een gedenkteken. Vervolgens begaf de president zich naar Cherbourg. Hij werd onderweg door velen toegejuicht. In de ochtend had president Coty een krans gelegd op de Amerikaanse oorlogsbegraaf plaats te St. Laurent, waar on geveer 10.000 Amerikaanse sol daten rusten, die het leven lieten op de stranden of in gevechten, die leidden tot het uitbreken uit het Normandische bruggen hoofd. Veldmaarschalk Montgomery heeft Zondag alleen een bezoek gebracht aan de begraafplaats Ranville bij Utah Beach, de laat ste rustplaats van 2000 Britse soldaten. Amerikaanse journalisten, die Zondag de plechtigheden in Normandië hebben bijgewoond, hebben geen toestemming gekre gen om een plechtigheid bij te wonen te St. Lo ter nagedachte nis van de burgers, die indertijd bij het bombardement van de stad zijn omgekomen. (St. Lo werd in Juli 1944 door Amerikaanse troepen hevig be schoten en gebombardeerd De Duitsers haden een bolwerk ge maakt van de stad. Toen zij terugtrokken beschoten zij op hun beurt de stad, die toen ech ter door de bevolking reeds ont ruimd was.) De Noorse regering heeft -in dertijd, als gemeld, twee nota's tot de Amerikaanse autoriteiten gericht i.v.m. het overvliegen van Noors gebied, in de nachten van 10 op 11 en 12 op 13 Mei j.l., door onbekend gebleven vlieg tuigen. Van Noorse zijde werd vermoed, dat dit Amerikaanse toestellen waren geweest. De Amerikaanse regering heeft thans in een antwoordnota van 2 dezer verklaard, dat een on derzoek heeft aangetoond dat het waarschijnlijk is dat Amerikaan se vliegtuigen destijds boven Noors gebied hebben gevlogen. Hieraan wordt toegevoegd dat dit dan is geschied door naviga- tiefouten en niet door een opzet telijke handelwijze. De Amerikaanse regering be treurt het voorgevallene. Zij heeft maatregelen genomen om herhaling te voorkomen. De Japanse politie heeft een lid van de ultra-nationalistische partij „Witte Chrysant" gearres teerd. die bekend heeft de socia listische leiders Kawakamai en Soezoeki te hebben willen ver moorden. Hij achtte deze verant woordelijk voor de huidige parle mentaire crisis. Hij had eerst premier Josjida willen verzoeken de steun van het buitenland te vragen voor de invrijheidstelling van nog geïn terneerde oorlogsmisdadigers. In het weekeinde is voor de Zuidkoreaanse kust de veerboot van Poesan omgeslagen en ge zonken. Alle 22 passagiers en de acht bemanningsleden verdron ken. Vrijdag j.l. sloeg nabij Poesan een veerboot om, waardoor 27 personen verdronken. Maandagmiddag is een sport vliegtuig, dat uit Alencon kwam, in een weiland neergestort. Drie personen, waaronder een vrou welijke vliegenier, verloren het leven Zaterdag is in de onmiddellijke omgeving van de atoomstad Los Alamos een bosbrand uitgebro ken. Enkele honderden brand weerlieden en vrijwilligers heb ben de brand kunnen beperken, die reeds 75.000 ha bos had ver woest. derlandse Christelijke Radio Ver eniging, ter gelegenheid ditmaal van het dertig-jarige bestaan mede te maken. Zag het er Zon dag niet bepaald naar uit dat het een stralende Tweede Pinkster dag zou worden, zoals in 1949 toen de eerste Jubo werd gehou den, het weer heeft de organisa toren andermaal meegezeten. Bij het krieken van de dag moet hen een pak van het hart zijn geval len, want een dergelijk groot scheeps festijn in de openlucht valt of staat met het weer. Met alle soorten van vervoer middelen waren de tienduizenden deelnemers aan de „Jubo Twee" al vroeg uit alle oorden van het land in Arnhem aangekomen. Arnhem, dat zelf een honderd tienduizend inwoners telt, beleef de voor de tweede maal een inva sie, ongekend in zijn toch reeds eeuwenoude historie. Alles en al len togen naar het stadspark Sonsbeek, waar zich deze dag de jubileumontmoeting afspeelde en dat opnieuw middelpunt van het Protestants-Christelijk radio- minnend Nederland. Groter nog dan vijf jaar gele den, toen de N.C.R.V. een kwart eeuw bestond, waren deze dag de festiviteiten, een afwisselend pro gramma van muziek, zang, sport en wat al niet meer. Dat werd gebracht door een twintig duizend medewerkers, onder wie 3500 zangers en zange ressen, 2000 muzikanten, 8000 dames en heren gymnasten, voor een land als het onze haast on gekend. Om acht uur des morgens reeds schalden de feestklanken over het terrein, van carillon, or gel en van een concert dat de luchtmachtkapel gaf onder lei ding van luitenant-directeur H. W. F. van Diepenbeek. Op het zelfde tijdstip begon ook de marswedstrijd voor muziekkorp sen. Twee uur later stond een dergelijk gebeuren voor gymna stiekverenigingen, aangesloten bij het Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond op het pro gramma. Een „intrada" voor koperbla zers luidde daarop het officiële gedeelte in, dat om tien uur be gon met een dagopening door prof. dr W. J. Kooiman. Machtig klonk van het Larixdal van het park Sonsbeek uit de samenzang van Psalm 138 en de Gezangen 93 en 112, met begeleiding van de muziekkorpsen en ondersteund door de koren, die ook „Cantus Figuratus" zongen. De Schriftle zing1 was uit de Psalmen en uit het Nieuwe Testament. Een groots moment tijdens het programma van de ochtend was nog de actie-Loesje. De aanbie ding van de totale opbrengst van de „actie-Loesje" aan het bestuur van de „Johannastichting" te Arnhem. Loesje was met zuster Jans eveneens aanwezig. Het to taal bedrag was: ƒ256.472,58. De jubileum-ontmoeting werd des middags voortgezet met twee programma's, n.l. in het Larix dal een bont programma „Jubel- ga jubileert", met medewerking van o.a. de Amsterdamse politie- kapel onder leiding van kapel meester Johan Pinkse, het meis jeszangkoor Sweet sixteen" on der leiding van Lex Karssemey- er, het Hongaarse ensemble Na- dor Bela en vele anderen. Op de grote weide van het park Sons beek werd onder de titel „Jeugd en gratie" een gymnastiekdemon- stratie gegeven, alsmede een pa rade van de gele rijders, een his torisch steekspel en een motor- polowedstrijd NederlandFrank rijk. de kapper met net aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. fii terneuzen nat. en internationaal jurylid tarief permanenten ƒ11 of 13.50 depositaire „Lancöme" beroemd parijs huis voor schoonheids- en huidverzorging vijf „Colombo-landen", verwor- - .u.iuoc en anuere geai- P^-n en zich op het standpunt ge lieerde militairen. Groepen Ame- steld, dat op zijn minst één com- nkaanse jagers en straalbom rn,in,'=ti^Vl A~ ZON MAAN 9 4.21 20.57 13.53 0.52 10 4.21 20.58 15.02 1.06 11 4.20 20.59 16.11 1.21 menwerpers vlogen over. Bij het monument ter herden king van de geallieerde landin gen heeft president Coty van I ranknjk dank Vfm z„n lancl rot uitdrukking gebracht voor iet aandeel, dat de Amerikaanse hulp heeft gehad in de ..weder geboorte van Frankrijk" na de oorlog. Het tijdperk van kort stondige en onzekere bondge nootschappen en coalities was De Sowjet-Unie heeft Maandag neutraal kunnen zijn, een stand- het voorstel van Frankrijk, dat punt dat door het Westen wordt de internationale commissie voor verworpen. tdezicht op een wapenstilstand Hij gaf te kennen, dat hij wel in Indo-China zou bestaan uit de in overweging wil nemen de com- vüf ..Colombo-landen" verwnr. 'missie te laten bestaan uit drie der „Colombo-landen" plus één communistisch en een anti-com munistisch land lid van de com missie moet zijn. De „Colombo-landen" zijn: In dia, Pakistan, Ceylon, Birma en Indonesië. Het Franse voorstel, dat wordt gesteund door Engeland en Ame rika, is Maandag door minister Bidault aan minister Molotof ge daan tijdens een privé-onderhoud van 50 minuten. Molotof voerde aan, dat com munistische landen heel goed munistisch land, zo wordt uit conferentie-kringen vernomen. Bidault en Molotof hebben niet gesproken over de wijze van stemmen in de commissie. Vol gens Westelijke afgevaardigden is deze kwestie nog belangrijker dan de samenstelling, omdat de communisten de leden het recht van veto willen geven. Eén com munistisch lid Zou op die wijze bepaalde beslissingen kunnen 'tegenhouden. „De militaire toestand in Indo- China is ernstig, doch geenszins hopeloos", aldus heeft de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, John Foster Dulles, dezer dagen in 'n verklaring voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Ameri kaanse senaat gezegd. Dulles, die sprak ter onder steuning van Eisenhowers wets ontwerp voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buiten land, waarin een bedrag van 3.497.700.000 dollar is aange vraagd voor militaire, economi sche en technische hulp aan de bondgenoten der Verenigde Sta ten, vervolgde: „de toestand in Indo-China is niet slechts een gevaar voor de onmiddellijk aan grenzende gebieden, doch be tekent ook een bedreiging van de veiligheid der Verenigde Sta ten en hun bondgenoten in het gebied van de Stille Oceaan.' De minister beschuldigde com- munistisch-China er van steeds meer oorlogsmateriaal aan de communistische Vietminh-op- standelingen te leveren, waaraan hij toevoegde: „Wij beschikken ook over bewijzen, dat de Sowjet- Unie in toenemende mate wapens aan de Vietminh levert". Foster Dulles deelde de com missie mede dat de Ver. Sta ten en hun bondgenoten te Ge nève zullen blijven zoeken naar een oplossing van het Indo-chi- nese vraagstuk, opdat een einde aan de strijd kan komen en de volken van Indo-China wezenlijk onafhankelijk kunnen worden. Hij was echter pessimistisch ge stemd wat betreft de toekomstige ontwikkelingen. „Tot dusverre is de houding der communisten niet bemoedigend" zeide hij. De minister achtte het van groot belang, dat het congres de president zou machtigen oor spronkelijk voor militaire en eco nomische hulpverlening aan an dere gebieden dan Indo-China uitgetrokken bedragen te beste den voor hulp aan dit land, „op dat de nodige gelden ter beschik king staan voor verwezenlijking van de Amerikaanse politiek in Zuid-Oost-Azië en het westelijke gedeelte van het gebied van de Stille Oceaan". Sprekende over het voorgestel de Europese leger, zeide Foster Dulles: „Het nog niet door Frankrijk en Italië bekrachtigen van het E.V.G.-verdrag is een hinderpaal voor het opstellen van de plannen voor de verdediging van West-Europa. De minister bracht hier een vroegere uitlating van hem in herinnering dat, tenzij 't E.V.G.- verdrag spoedig door de betrok ken zes landen zou zijn bekrach tigd, de Verenigde Staten hun politiek t.a.v. West-Europa zou den moeten herzien. Dulles noemde de Navo „één der belangrijkste en geslaagdste ondernemingen om gemeen schappelijke veiligheid tot stand te brengen". Hij noemde de Indische minis ter-president Nehroe „een demo cratische leider". „De Verenigde Staten en India zijn het oneens op bepaalde pun ten der buitenlandse politiek, doch de op democratie gegrond veste Indische beginselen komen in wezen met de onze overeen" verklaarde hij. In Slovenië, zijn 9 personen tengevolge van overstromingen, veroorzaakt door abnormaal he vige regenval, om het leven ge komen. In Zuid-Oostenrijk viel één dode te betreuren. Aan beide zijden van de grens zijn weg- en spoorwegverbindin gen verbroken en werden brug gen weggeslagen. In de omstreeks 23.000 inwo ners tellende Sloveense stad Cel- je staan bijna alle straten onder water, dat soms 2 meter hoog staat. Militaire vliegtuigen en ambulance-eenheden bieden hulp. De spoorwegverbindingen met Oostenrijk zijn verbroken. Ook in Zuid-Oostenrijk is gro te schade aangericht. Het aantal doden tengevolge van de overstromingen in Slove nië is tot 22 gestegen. De schade wordt geschat op 15.000 tot 25.000 dinar. De stad Cel.je, met een bevol king van 23.000 personen, is het zwaarste getroffen. Het water stroomt nu terug. rOVESi£» Vietminh-strijdkrachten hebben Zondagavond twee Vietnamese posten veroverd, resp. 35 km ten N.W. van Hanoi en 15 km ten N.W. van Haiphong, aldus meldt het Franse opperbevel. In de afgelopen 24 uur zijn 49 opstandelingen gedood en 19 ge vangen genomen. Een patrouille is 30 km van Hanoi in een hinderlaag van de Vietminh gevallen, waarbij aan beide zijden verliezen werden ge leden. Op Eerste Pinksterdag hebben ongeveer 90 millioen televisie kijkers gezien hoe de Paus zijn zegen gaf van het balcon van het Vaticaan af. Het beeld werd over de bergen van Noord-Italië naar Zwitserland en Frankrijk en ver der naar België en Nederland, West-Duitsland en Denemarken en over Het Kanaal naar Enge land verder geleid. Twee televisie-camera's waren op de Paus gericht toen hij in een rede van een kwartier achtereen volgens het woord voerde in het Italiaans, Frans. Duits, Engels en Nederlands. Daarna gaf de Paus zijn zegen in het Latijn. Tevoren was een programma uit Zwitserland uitgezonden van het „Narcissenfeest" te Mon- treux. In zijn rede zei de Paus o.m. dat de techniek het mogelijk had gemaakt, beelden van Europese gebeurtenissen in de woningen van de Europenanen te brengen. De „Eurovisie" zou de volken van Europa in de gelegenheid stellen hun diepere gevoelens en hun verlangen naar begrip en samenwerking te openbaren. Zij zou vele belemmeringen opheffen en een nieuwe geestdrit om iets nieuws tot de welvaart der men sen bij te dragen kunnen opwek ken. De televisiekijkers hebben ook iets van Rome te zien gekregen. Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Juni 1954 1.899.302 tegen 1.890.853 op Mei 1954. Op 1 Mei 1954 waren er 494.337 aan geslotenen op het rijks-radiodis- tributienet tegen 493.027 op 1 April 1954.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1