De Veiligheidsraad Giap zal Hanoi het dan eerst isoleren bestormen en Slotbijeenkomst Rondetafelconferentie Wilson in Amerika terug Belgisch vliegtuig beschoten De conferentie teGenève Belgisch voorste! betreffende Benelux-natuurreservaten? WRICLEY 1| «pKf He. RODE KRUIS U wel.. maar wat doet UP EXTRA TREINEN TIJDENS PINKSTERWEEKEINDE Canadees atoomonderzoek W.-Duitsland zal belasting faciliteiten voor export na 1955 opheffen De Duitsers in het Franse vreemdelingenlegioen De komende reis van Attlee, Bevan c.s. naar communistisch China Panama verleent asyl aan 5 Cubanen ZON- en MAANSTANDEN UITGAANSVERBOD IN TEHERAN OPGEHEVEN WEERSVERWACHTING HOOGWATER VRIJDAG 4 JUNI 1954. 9e Jaargang No, 3166, Rode Rivier-delta 's nachts geheel in handen der guerilla's Zet Uw zorgen aan Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal, per maand f 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 c Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—J iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De Sowjetrussische delegatie heeft in de Donderdag te New York gehouden bijeenkomst van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties verklaard tegen een voor stel te zullen stemmen om het verzoek van Thailand voor het zenden van waarnemers naar zijn grenzen, die het (door com munisten) bedreigd acht, op de agenda te vermelden. De grote mogendheden, waar onder de Sowjet-Unie bezitten, 60 belangrijke vredestaken... Kent U ze...? Denk eens aan hulp bij rampen. bloedtransfusie, hoornvliesoverbrenging voor blinden, moedermelk voor zwakke baby's; beentransplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blij! Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt... als bekend, in de Veiligheids raad het recht van veto. De uitslag van de stemming over het Thailandse verzoek was tien vóór en één (de Sowjet-Unie) tegen. Daar het recht van veto niet van. toepassing is bij procedure- _aken, is door de uitslag der stemming bepaald dat het Thai landse verzoek op de raadsagen- da zal worden vermeld. De Sowjetrussische vertegen woordiger Tsarapkin zeide dat behandeling door de raad van het Thailandse verzoek ,,de zaak van de vrede in Indo-China niet zal bevorderen", terwijl zij z.i. „mogelijk een nadelige invloed zal hebben op het verloop der Geneefse besprekingen". De Franse afgevaardigde Hop- penot verklaarde zich voor op neming van het Thailandse ver zoek op de raadsagenda, omdat „Frankrijk van mening is dat de regering van Thailand gewettig de bezorgdheid koestert over de toestand aan 's lands grenzen". Onmiddellijk nadat de Russi sche en Franse afgevaardigden hadden gesproken, verzocht de vertegenwoordiger der Verenigde Saten in de Veiligheidsraad, Ca bot Loge, die voorzitter is, tot stemming over te gaan. De snel heid, waarmed de raad in staat geweest het Thailandse ver zoek, om waarnemers der Ver enigde Naties naar de grenzen van het land te sturen, op zijn agenda te plaatsen, heeft vele afgevaardigden verrast. Zij had den een Sowjetrussische vertra gingstactiek verwacht, door b.v. andere prodecure-zaken aan het verzoek van Thailand te koppe len, zoals een voorstel om ver tegenwoordigers van communis tisch China en mogelijk ook van Laos en Cambodja uit te nodigen de besprekingen bij te wonen. Na de stemming legde de Thai landse ambassadeur te Washing ton Sarasin een verklaring ter ondersteuning van het verzoek van zijn land af. „Krachtige en goed georgani seerde Vietminh-eenheden, die, zoals uit overvloedig bewijsma teriaal blijkt, materiële en poli tieke steun uit andere landen dan Indo-China ontvangen, heb ben gedeelten der Indochinese staten Laos en Cambodja, die gan Thailand grenzen, bezet. De gebeurtenissen van de laat ste tijd hebben aangetoond dat de toestand slechter wordt en dat de Vietminhstrijdkrachten voor nemens zijn de wettige Laotiaan- se en Cambodjaanse regeringen omver te werpen. Sarasin zeide ook nog dat Thai land er niet naar streeft door zijn beroep politieke of psycho logische winst te boeken. .Wanneer wordt aangevoerd dat ons verzoek een nadelige in vloed zou kunnen hebben op de Geneefse besprekingen, is het duidelijk dat degenen, die dit zeggen, het ware doel van het Thailandse verzoek in een ver keerd daglicht stellen", verklaar de hij. De Libanese afgevaardigde Malik was van mening dat goed keuring van het agendapunt „verzoek van Thalandenz". niet betekende dat de raad dit punt nu direct in behandeling moest nemen. Hij stelde' verdaging van de bij eenkomst voor, waarbij het aan de voorzitter moest worden over gelaten de datum van de eerst volgende bijeenkomst te bepalen. Deze datum zou moeten worden bepaald aan de hand van de ont wikkelingen in Genève en elders ter wereld en in overeenstem ming met de wensen van de in de Veiligheidsraad vertegenwoor digde staten. De raad besloot daarop met tien tegen één stemmen de zit ting te verdagen. De Sowjetrus sische vertegenwoordiger stemde niet. De Ned. Spoorwegen zullen tijdens het Pinksterweekeinde op de hoofdlijnen naar het N., O. en Z. en op enige lijnen in het W. des lands extra treinen laten rijden. De dienstregeling van een aantal dezer treinen is reeds in het spoorboekje opge nomen, de overige rijden als vóór- volgtreinen kort vóór en na treinen van de gewone dienstregeling. Canadese deskundigen gelo ven, dat zij in staat zijn een atoom-krachtstation te bouwen, dat energie kan produceren voor kosten die vergelijkbaar zijn met de kosten van energie op gewekt in een gewone electrici- teitsfabriek, aldus heeft de Ca nadese minister van Handel, in het Canadese Lagerhuis ver- kld,3,rd Atoomkrachtstations zullen Canada moeten helpen bij de ontwikkeling van een vermogen om de 40 millioen km. energie op te wekken, die het land te gen 1979 nodig zal hebben. Van dit vermogen hangt de verdere groei van het land af, aldus de minister, die het debat opende over herziening van de wet op de controle van atoomenergie ter bevordering van verdere ont wikkeling van deze krachtbron. De Westduitse regering heeft bekendgemaakt dat zij de be lastingfaciliteiten ter stimule ring van de export na einde '55 zal opheffen. Dit is het voor naamste besluit, dat voorkomt in de te Bonn gepubliceerde Brits-Duitse verklaring over de afschaffing' van maatregelen inzake export-stimulering. Volgens de Westduitse sociaal democratische partij zijn in In- do-Chjna ongeveer 46.000 Duitse leden van het Franse vreemde lingenlegioen „voor Frankrijk opgeofferd" en 33.000 Duitse le gionnaires in gevangenschap geraakt, gedeserteerd of als ver mist opgegeven. Deze getallen overtreffen de Amerikaanse verliezen in de Koreaanse oorlog, aldus deze in lichtingen van de S.D.P., die zich fel tegen werving van Duitsers voor het vreemdelin genlegioen verzet. Vernomen wordt dat oud premier Attlee, Bevan en nog enkele andere vooraanstaande Britse socialisten begin Augus tus a.s. uit Engeland naar com munistisch China zullen ver trekken, waar het gezelschap zich voorstelt ongeveer 6 weken te vertoeven. De Panamese ambassade te Havanna heeft meegedeeld dat Panama asyl wil verlenen aan 5 personen, die vorige week zou den hebben deelgenomen aan een poging om de Cubaanse re gering omver te werpen. Vier hunner hebben een toevlucht gezocht in de Panamese ambas- i baarbij behorende toelichting. In de vergaderzaal der Eerste Kamer heeft minister-president dr W. Drees de sluitingsbijeen komst van de rondetafel-confe rentie NederlandSuriname Ned. Antillen geopend met een kort woord. Hij herinnerde er aan dat bij de hervatting van de be raadslagingen in de r.t.c. op 20 Mei j.l., hij de goede verwachting heeft uitgesproken, dat op korte termijn omtrent het ontwerp statuut volledige overeenstem ming zou Worden bereikt. Na enige bësloten plenaire vergade ringen en besprekingen in de af zonderlijke delegaties, in de kring der delegatie-voorzitters en in de redactie-commissies, is nu het ogenblik aangebroken voor het wederom houden van een openbare samenkomst, die, naar spr. vertrouwt, tevens de slui tingsbijeenkomst zal kunnen zijn van de op 3 April 1952 geopende conferentie. Dank zij het uitvoerige en in tensieve overleg ligt een resul taat voor ons, waaromtrent de conferentie heden een uitspraak zal dien te doen. Minister Drees verzocht daarop aan de secr.-generaal der confe rentie, mr Th. van der Peyl, de wijzigingen voor te lezen, die in de tekst van het statuut, en ver volgens die, welke in de toelich ting zijn aangebracht. Mr Van der Peyl las deze vervolgens voor. De voorzitter deelde mede dat hij zich voorstelt, nadat de voor zitters der delegaties zich om trent het ontwerp-statuut met de toelichting zullen hebben uitge sproken, individuele leden der delegaties desgevraagd in de ge legenheid te stellen, het woord te voeren. Mag ik aannemen, vervolgde dr Drees, dat de drie delegaties verklaren, zich te verenigen met het ontwerp-statuut en de daar bij gevoegde toelichting? De voorzitter der Nederlandse delegatie, minister W. J. A. Kernkamp, deelde mede, dat zijn delegatie zich accoord verklaart met het ontwerp-statuut en de Costa Gomez verklaarde even eens, dat zijn delegatie accoord ging met het ontwerp-statuut en de toelichting. De voorzitter stelde hierna vast, dat ingevolge deze verkla ringen der drie delegaties, ge daan in een openbare volledige zitting der conferentie, overeen stemming is bereikt ten opzichte van het ontwerp-statuut en de daarbij gevoegde toelièhting. Sedert de val van Dien Bien Phoe is de Vietminh-generaal Giap al bezig zijn infanterie, zijn veldartillerie en zijn af weergeschut te verplaatsen in de richting van het grootste, op zichzelf staande doel van Indo- China: de van rijst overvloeien de delta van de Rode Rivier en het centrum Hanoi. De strategische delta is één van 's werelds dichtst bevolkte gebieden: in deze vruchtbare vlakte leven 7 millioen mensen. Een spookleger van de Viet- minh, dat ongeveer 90.000 guerilla's telt, controleert over dag reeds tweederde van de del ta en des nachts bijna het ge hele gebied. De 2000 Frans- Vietnamese forten zijn slechts atollen in een kolkende Rode Zee. De koloniale weg No. 5, Ha noi's enige hoofdverbindings weg met de aanvoerhaven Hai phong staat voortdurend aan aanvallen bloot. Giaps eerste doel is deze weg af te snijden, vervolgens za lhij Hanoi willen Isoleren en het tenslotte be stormen. Tot eerverleden week hadden de Fransen minder dan 20.000 man in Hanoi en 50.000 (meest onzekere Vietnamezen) elders in de delta. Sedertdien voeren zij op wanhopige wijze versterkingen aan door de lucht met Amerixaanse toestellen grotendeels vanuit Z.-Indo- China, Frankrijk en Noord- Afrika. Toen een verslaggever van het Amerikaanse „Time" een ge sprek over de situatie met een Vietnamese klerk van het stad huis in Hanoi had, zei deze: ,,De arme man zal blijven en de rijke zal gaan". Een Franse re staurateur zei desgevraagd: „Ik ben in 1945 als sergeant-kok naar Hanoi gekomen. Ik heb nu 30.000 dollar geïnvesteerd in mijn restaurant en ik zal hier blijven tot ik weg moet". Een vluchteling, die met nog 23 an.- deren in een huis van 3 ver trekken in Hanoi woont, zei: „Ik heb 2 jaar geleden mijn dorp moeten verlaten, omdat er zo geschoten werd. Ik kan nu nergens meer heen". Het pro bleem van de 3 mannen was eender: Hanoi, hun stad is in gevaar. „We hebben de laatste jaren al wel wat schrammen op gelopen", zo zei een Vietnamese apotheker, „maar ditmaal we ten we' allen, dat er iets gaat gebeuren....". Het gevaar, dat Hanoi loopt, is nog nauwelijks te bespeuren. De straten zijn nog stampvol met fiettaxi's. De venters staan nog achter hun kleine stalletjes. Hazenootkleu- rige kindertjes met strooien hoeden op en zijden pyama- tjes aan, lopen hand in hand naar school en omstreeks mid dernacht zijn er de massa's dronken soldaten en giechelen de meisjes, als de nachtclubs sluiten Maar de angst is aanwezig. Er zijn meer tanks in de stra ten, meer soldaten lopen op wacht; er zijn meer verbonden soldaten in het grimmige De Lanessan-hospitaal en er zijn meer vliegtuigen in de lucht. Soms schiet het Franse afweer geschut op doelen, die het volk op straat niet ziet. Eind Maart kostte het vervoer per truck van een ééntons la ding' van Haiphong naar Ha noi (58 mijl), 6 dollar; vorige week kostte dit al 25 dollar. In 1946 was 80 procent van de be volking van Hanoi communis tisch gezind. De Franse autori teiten hebben in de jaren daar na de zaken dusdanig geregeld, dat men verwacht, dat thans 30 procent van de bevolking vóór de Vietminh is, aldus schrijft „Time". de kikkert U helemaal op. Heerlijk verfrissend, zuivert mond en keel en is goed ™°r Uw tanden. Volgens het Antwerpse blad „La Metropolo" heeft de burge meester van Knokke, de heer Lippens, de Nederlandse vereni ging ter bescherming van na tuurschoon voorgesteld, van het op de NederlandsBelgische grens liggende Zwin een Bene- lux-natuurreservaat te maken. Zijn voorstel houdt o.a. in, het gedeelte van het Zwin dat op Nederlands gebied ligt, evenals dit in het Belgische gedeelte reeds geschiedt, voortaan en in het bijzonder in de broedtijd te doen bewaken, zodat ook daar de zeer bijzondere flora en fauna van het Zwin zich ongestoord zal kunnen ontwikkelen. sade te Havanna en de vijfde in de ambassade van Uraguay. De 2 die naar de Mexicaanse ambassade vluchtten, zijn uit Havanna naar Mexico vertrok ken, dat hen wil opnemen. Daarna legde de voorzitter van de Surinaamse delegatie, mr dr R. Pos, dezelfde accoord-verkla- ring af. De voorzitter van de Antilliaan se delegatie, mr dr M. F. Da De Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, is na een inspectiereis van 3 weken in het Verre Oosten, in Was hington teruggekeerd. In antwoord op een vraag van OOSTENRIJKSE NAZI'S KRIJGEN BEZITTINGEN TERUG. De regeringspartijen en de uiterst rechtse oppositie in het Oostenrijkse parlement hebben zich Woensdag uitgesproken voor een wetsontwerp, krachtens het welk aan door oud-nazi's, die door volkstribunalen\Zijn veroor deeld, hun ten gunste van de staat verbeurd verklaarde bezit tingen worden teruggegeven. In het wetsontwerp wordt ge zegd, dat de teruggave geen be trekking heeft op vermogensbe standdelen, die na de machts overneming door de nazi's op en kele in het wetsontwerp om schreven wijzen zijn verkregen. De piloot van een twee-moto- rig Belgisch vliegtuig, dat Don derdag in Graz (Oostenrijk) landde, heeft gemeld, dat zijn toestel door onbekende jacht vliegtuigen was beschoten. Eén van de 6 bemanningsle den werd gedood, verscheidene andere liepen verwondingen op. Het vliegtuig was met een la ding varkens op weg van België naar Zuid-Slavië. Onderweg was men uit de koers geraakt en verdwaald, aldus de piloot. De piloot zelf was niet ge wond. Hij geloofde, dat de aan val op zijn vliegtuig, een D. C.- 3. boven Tsjechoslowaaks ge bied was uitgevoerd. Hij zei voorts, dat nog twee Belgische toestellen onderweg zijn naar Zuid-Slavië. Men ge looft, dat deze vliegtuigen even eens beschoten zijn. De lading van de Belgische D. C.-3 is niet beschadigd. Volgens een later bericht is het toestel boven Oostenrjjks grondgebied beschoten door een Mig-straaljager. De radio-tele grafist werd gedood. Twee be manningsleden werden gewond en het vierde bemanningslid, 'n Brit, bleef ongedeerd. De tweede piloot van het be schoten toestel verklaarde, dat een tweede vliegtuig, dat hem vergezelde, minder ernstig werd beschadigd en de vlucht naar Belgrado had kunnen voortzet ten. Het vliegtuig maakte na de aanval een noodlanding op het vliegveld Thalerhof bij Graz. Het werd door 2 granaten ge troffen. Na de landing legde de Britse militaire politie onmiddellijk 'n cordon om het vliegtuig. (Graz ligt in de Britse bezettingszone De toestellen van fotografen, die trachtten foto's van het vliegtuig te maken, werden in beslaggenomen. Verslaggevers werden niet tot het vliegtuig of de bemanning toegelaten. De tweede bestuurder, Wilson geheten, deelte nog mede, dat de aanval was uitgevoerd door een „Mig"-jager. De linkermoter van het „Sabena"-toestel was door granaten, afgevuurd door de „Mig" getroffen. De „Mig" droeg de kentekens „A.W.K.". Vóór de „Mig' aanviel cirkelde hij drie maal om ons toestel heen, dat daarbij bijna werd geraakt. Hij heeft de Belgische kenletters duidelijk moeten waarnemen. De „Mig" manoeuvreerde zó, dat wij niet boven het nabije Hon gaarse grondgebied konden gera ken", aldus Wilson. een journalist over het stand punt, dat men in 't Verre Oos ten ten aanzien van het sluiten van een verdrag voor Zuid-O.- Azië en het vraagstuk Indo- China inneemt, zeide Wilson:: „Het is hun niet duidelijk, dat het daar om een uitgesproken communistische agressie gaat. Zij blijven zich voor ogen hou den, dat het conflict als bur geroorlog is begonnen". Hij voegde er echter aan toe, dat men „steeds meer geneigd is dit karakter van communistische agressie te erkennnen wegens de banden die Ho Tsji Minh (de opstandelingenleider in Indo- China) met Moskou onder houdt". De minister zeide, dat hij naast gunstiger indrukken dan hij verwacht had, ook „bepaal de teleurstellingen" had onder vonden, die echter „niet van groot belang" waren. De Chinese premier en minis ter van Buitenlandse Zaken, Tsjoe en Lai, heeft in een ge sprek in Genève met het Britse Labourparlementslid Harold Wilson laten doorschemeren, dat, als de Geneefse conferentie wel tot een bestand in Indo- China, doch niet tot een poli tieke regeling in Korea zou lei den, „de vrede in Azië toch ge handhaafd zou kunnen blijven, mits de Amerikaanse inmenging niet versterkt zou worden". In een vraaggesprek met een correspondent van de „Man chester Guardian" verklaarde Wilson, die dit meedeelde, voorts, dat Tsjoe en Lai ook te kennen had gegeven handels- Van Belgische zijde is het aan bod gedaan, bij te dragen in de kosten, die de bijzondere be scherming van het Zwin op Ne derlandse bodem met zich zou brengen, aldus het blad. Burgemeester .Lippens meent dat het wenselijk is ook van an dere op de Nederlands-Belgische grens liggende gebieden, in het bijzonder ten noorden van Ant werpen, nabij Kalmpthout en in de Limburgse Kempen, natuur reservaten te maken. Het nachtelijk uitgaansverbod dat 4 jaar lang te Teheran van kracht is geweest, is door de militaire gouverneur van de stad, generaal Teymoer Achtiar, opgeheven. Deze maatregel werd genomen, nadat in de vas- overeenkomsten te willen slui- tenmaand (ramandam, toen ten met Pakistan ,de landen van men 's nachts om godsdienstige het Midden-Oosten, Birma, redenen mocht uitgaan, was ge- Thailand en Japan. i bleken, dat het veilig is te Te- Ook verklaarde de minister, heran. dat binnenkort bepaalde maat- j De Perzische regering heeft regelen zouden worden genomen 3 medewerkers van oud-premier om de Brits-Chinese betrekkin- Mossadeq onder borgtocht in gen te verbeteren. Wilson Vrijheid gesteld. De 3 politici meende, dat de maatregelen waren er van beschuldigd zich voornamelijk betrekking zouden I bereid verklaard te hebben zit- hebben op verbetering van de positie van bepaalde Britse za kenlieden in communistisch China. ting te nemen in de door Mos sadeq voorgestelde regent- schapsraad na het vertrek van de sjah op 16 Augustus 1953. ZON MAAN bp onder op onder Juni. 5 4.23 20.54 9.04 6 4.23 20.55 10.21 0.07 7 4.22 20.56 11.34 0.24 8 4.22 20.57 12.44 0.39 9 4.21 20.57 13.53 0.52 10 4.21 20.58 15.02 1.06 11 4.20 20.59 16.11 1.21 Besloten vergadering over Indo-China. Het hoofd van de Vietnamese afvaardiging, Nguyen Quoc Dinh, heeft zich Donderdag op de elfde besloten vergadering gewijd aan Indo-China, uitgesproken tegen een door de Russische afgevaar digde Gromyko voorgestelde neu trale commissie met India, Paki stan, Tsjecho-Slowakije en Polen als leden. Volgens de Vietnamese afge vaardigde kunnen de communis tische landen niet neutraal zijn, omdat het communisme er van uitgaat, dat het de absolute waarheid bezit, aldus werd ver nomen. Nguyen Quoc Dinh stelde voor, dat een internationale commissie die belast zal worden met toe zicht op de naleving van een over een te komen bestand, wordt ge vormd onder auspiciën van de Verenigde Naties. Laatstgenoemd voorstel werd gesteund door de volgende spre ker, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault. T>e Franse minister sprak zijn verwondering uit over het com munistische voorstel om het toezicht op de naleving van het bestand voornamelijk toe te ver trouwen aan gemengde commis sies. De bevoegdheden van de in ternationale commissie zouden in geval van aanvaarding van het communistische voorstel van on dergeschikt belang zijn. De Britse minister van Buiten landse Zaken Eden stelde voor, dat de afgevaardigden zich met elkaar in verbinding zouden stel len om vóór de volgende bijeen komst een formule op te stellen. Dit voorstel werd aangenomen, aldus werd in conferentiekringen vernomen. De bijeenkomst van Donderdag heeft ruim 4 uur geduurd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Vrij zonnig, 's Ochtends plaatselijk mist of laaghangende bewolking, overi gens droog en vrij zonnig. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige en langs de kust tijdelijk vrij krachtige wind, overwegend tussen Noord en Noord-Oost. ZATERDAG 5 JUNI. v.m. n.m. Breskens 4.41 5.02 Terneuzen 5.16 5.37 Hansweert 5.56 6.17 Walsoorden 6.06 6.27

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1