te Axel „In De Drie Ankers Vlaams-Zeeuwse ontmoetingsdagen Uaft de Srovincac Kantongerecht te Terneuzen 'laswA Rondom de Schelde K.A.B. afd. Stoppeldijk herdacht haar 35-jarig bestaan KERKNIEUWS Koning Paul zou Europese vorsten willen uitnodigen voor zeereis yéAie$eS± Stofwisselingzout ;i 98.- VISSERS AXEL BRESKENS. DREISCHOR. MIDDELBURG. SLurs. VLISSINGEN. 99 ZAAMSLAG. Maandagmiddag en -avond hadden in de Jeugdherberg de „Bleije Haghe" inleidende bijeen komsten plaats, onder de auspi ciën van de stichting Volkshoge school Zeeland en Nrd-Braibant. Nadat in de vooravond ver schillende deelnemers waren aan gekomen en verwelkomd, werd hen een thee aangeboden en werd allereerst een inleiding gehouden over het Völkshogeschoolwerk. Verschillende der aan deze ont moetingsdagen deelnemende da mes en heren werden 's namid dags verwelkomd, waarbij wij, behalve de cursusleider Ir H. J. Lugtmeijer en de alg. secretaris der Z. L. M., Mr J. F. G. Schlin- gemann, ook tal van andere voor aanstaande personaliteiten op landbouwgebied uit streek en plaats opmerkten. Door ir Lugtmeijer werd na de aanbieding van een thee een toelichting gegeven op het werk der Volkshogeschool, terwijl de heer Cevaal het 4-daagse pro gramma nader aan een bespre king onderwierp. Culturele avond over: De historische betrekkingen tussen Vlaanderen en Zee land. Eén der meest prominente historiekenners uit onze provin cie, n.l. de heer H. Pieters, archi varis van de Prov. Bibliotheek in Zeeland, gaf een interessante en boeiende causerie over dit onder werp, dat teruggreep naar de vroege middeleeuwen en de in vloeden o.a. toesprak van de van wege geografische ligging ont stane Vlaamse occupatie. De tegenstellingen openbaar den zich ook oudtijds al spoedig in een reeks van vaak uiteen lopende belangen van culturele en andere aard. Vooral de han delsbetrekkingen domineerden daarbij. Het oude Brugge was oudtijds het hart van West-Euro pa, daar dit door een open zee arm „Het Zwin" rechtstreeks verbonden was met de zee. De tot aan het einde van het Karo lingische tijdperk vaak botsende Hollandse en Vlaamse belangen werden door spreker geschetst. De grafelijke huizen bestreden elkaar vaak fel en de Vlaamse invloed en beschaving drukte ook hier haar stempel op de op zui ver Vlaamse leest geschoeide bestuursmacht, hetwelk o.a. bleek in 1167 bij het verdrag van Brugge. De verzanding van „Het Zwin" een keerpunt. Met deze verzanding richtte de handel zich via de Ooster-Schelde meer en meer op Antwerpen. Daardoor steeg ook de betekenis van de Walcherse steden Middel burg, Veere en Vlissingen, niet zozeer gericht op zelfstandige handel als wel op de betrekkin gen met het economisch over heersende Vlaanderen. Op het culturele leven was de onmiskenbare Vlaamse invloed o.a. recht gebleken uit de werk zaamheid der oudtijds „Schier- monniken" genoemde Cisterciën zers van de abdijen van „Ter Doest" en „Ter Duinen" in Vlaanderen, die o.a. „Uithoven" hadden bij Krabbendijke (de z.g. „Monsterhoek"). Toen in de 80er jaren van de 16e eeuw Parma een hardhandige poging ondernam Vlaanderen voor het Spaanse bewind te her overen had dit een geweldige uit tocht van de in Vlaanderen het hoofd opstekende Protestanten tot gevolg. Duizenden hunner weken uit naar onze streken en hun invloed was (vooral op Wal cheren) groot. De beroemde namen van de geslachten „de Moucheron en Boreel" zeggen genoeg: Spr. diepte uit het in 1940 geheel verbrande Middel burgse archief op dat in 1584, '85 en '86 door resp. 1000, 1155 en ruim 1200 Vlamingen te Middel burg werd deelgenomen aan de Avondmaalvieringen. Zelfs op de bestuursinvloed was hun felheid, soms in onverdraagzaamheid zich t.o.v. de Katholieken uitend optreden waarneembaar. Voor de Katholieke godsdienst was in die tijden op Walcheren geen plaats. Spr. wees nog op tal van tegen stellingen b.v. terzake van het erfrecht. De culturele invloed openbaarde zich verder ook door de rederijkerskamers, de oudste vorm van letterkunde-beoefening in Zeeland en het daaruit voort spruitende wedstrijd-wezen, ge naamd „Het Landjuweel", dat reeds in 1481 te Goes en in 1507 in het verzonken Reimerswaal plaats vond. Betreurenswaardig vond spr. het, dat men in Zeeland t.o.v. de vestiging der Vlamingen nimmer getracht heeft hier een verwer kende industrie in het leven te roepen (b.v. van wevers, goud- en zilversmeedkunst, enz.). Daar door bleven de Vlamingen hier over het geheel genomen niet blijvend geassimileerd, maar trokken later weg (o.a. naar Am sterdam). Walcheren was meer een soort doorgangshuis. De 100 jaar later komende Franse réfugé's vormden in dit opzicht een grote tegenstelling. Als agrarische elementen zijn zij tot op deze dag tot in het W. deel van Z.-Vlaanderen een over wegend deel van de bevolking blijven vormen. Ook uit de bouwkunst spreekt de Vlaamse invloed b.v. uit de stadhuizen van Veere, Middel burg en de kerken van Zierikzee, Veere en vele andere plaatsen. Deze meer op Brabant dan op Vlaanderen afgestemde Vlaamse kunst kwam b.v. door de Kelder mans uit Mechelen via Antwer pen naar deze streken. Spreker brak zijn rede af bij de sluiting van de Schelde, die, in 1585 plaats hebbend, nooit in bei der belang is geweest. Met vreugde constateerde hij in onze dagen in Vlaanderen een heroplevend krachtiger besef van eigen cultuurleven en streven, gericht op eigen volksaard en stam, dat wij als Noorderlingen wel ten voorbeeld mogen nemen. Een vruchtbare discussie volg de op dit boeiende en met grote aandacht gevolgde historisch be toog. De dag van gisteren stond in het teken van een bezoek aan de industrieën te Sluiskil en Gent onder leiding van de heer J. W. Scheele uit Vogelwaarde. Si voor het lichaam van levensbelang zuivert bloed, darm en sappen. Het houdt U gezond en fit. Vraagt Uw Apotheker of Drogist Twéé-rij costuums ie voor twee tellenl 2 defig i I 109.- •I 119.-enz. ret, 663 HA VENDAMMEN TE ZIERIK ZEE AANBESTEED. Dinsdagmorgen is aanbesteed het herstellen van de havendam- men bij Zierikzee. Door de ster ke stromingen, ontstaan door de grote gaten in de havendammen, zijn de diepten voor de haven monden 40 tot 50 meter uitge breid tot tussen de havendam men. Hierdoor zijn de havenhoof den weggevallen. Door deze diep ten kunnen de nieuwe hoofden niet direct met zand worden op gespoten omdat het talud van een dergelijke dijk een flauw verloop heeft. Hierdoor zal de onderkant van de dijk aan te sterke stromingen bloot staan, waardoor het gevaar zou bestaan dat het zand wordt weggespo ten. Een oplossing is gevonden in het leggen van een stenen dam onder water. Deze dam kan steile wanden hebben. Achter deze wanden kan zand worden opgespoten. Tevens moet de westelijke ha- vendam over een lengte van 500 meter geheel worden vernieuwd. Bij de genoemde werkzaamheden moet veel zinkwerk worden ver richt. De hoogste inschrijfster voor dit werk was de firma J. van der Vlies uit Sliedrecht met een be drag van 2.434.600,en de laagste de combinatie Geluk en Holland te Hardinxveld met een bedrag van 2.248.750, Adjudant J, Wagenaar met pensioen. Dinsdag 1 Juni is adjudant J. Wagenaar van de rijkspolitie, met pensioen gegaan. Het officiële afscheid vond plaats in de raadszaal, waar vele genodigden aanwezig waren, als mede afgevaardigden der groe pen rijkspolitie uit Grtoede, Sehoondijke en Hoofdplaat en van besturen der gemeenten waar de scheidende nog groeps commandant is geweest. Als eerste spreker trad op de burgemeester van Breskens, de heer J. Eekhout, die de scheiden de dank bracht voor de goede sa menwerking gedurende niet min der dan bijna 30 jaar. Spr. me moreerde de tijd dat de heer Wa genaar in 1925 als veldwachter te Breskens, dat als een ruige plaats bekend stond, in dienst kwam, maar dat adj. Wagenaar door zijn tactisch optreden er in slaag de het kwaad de kop in te druk ken. Vooral de jaren 19401945 zijn voor hem zéér moeilijk ge weest. Hij stelde hem ten voor beeld voor de jongere generatie. Met de wens, dat hij nog vele jaren van zijn welverdiend pen sioen zal mogen genieten, dank te spr. nogmaals de scheidende adjudant. Vervolgens spraken nog de dis- trictscommandant der rijkspoli tie de heer Ballegoijen de Jong, burgemeester Van Rosevelt van Sehoondijke, wachtmeester Van der Laan uit Leiderdorp, vroe ger te Breskens, opperwacht meester Van den Driest uit Groede, opperwachtmeester der kon. marechaussee J. de Lijzer en de groepscommandant der rijks politie te Breskens J. Punt, de heer Zuiddam namens het hoofd bestuur van de Ned. Politiebond en tenslotte de heer N. Eekman, die namens het hoofdbestuur de scheidende het erelidmaatschap van deze bond aanbood en mevr. Wagenaar een bloemenhulde overhandigde. Adjudant Wagenaar dankte de sprekers en alle aanwezigen voor hun belangstelling en de vele geschenken, die hij bij zijn afscheid miocht ontvangen en verzekerde dat hij steeds met liefde te Breskens gewerkt heeft. Hij bracht dank voor de vele me dewerking die hij altijd ontving van politie- en burgerlijke auto riteiten, collega's en bevolking, waardoor hem dit afscheid wel Met een goed geslaagde feest avond heeft de K.A.B. afd. Stop peldijk haar 35-jarig bestaan herdacht en tevens het 50-jarig bestaah van de Bredase diocesane bond gevierd. Het officiële ge deelte van de avond werd ge opend met een H. Lof in de parochiekerk. Hierna trok men naar het verenigingsgebouw, waar voorzitter Bert de Maat de feestelijke bijeenkomst opende. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op het voltallig bestuur van de plaatselijke afdeling, de geestelijk adviseur, de hoogeer waarde heer deken Staal, de voorzitters van de R.K. midden stand, muziekvereniging en van de bouwvarkarbeidersbond, afge vaardigden van K.A.J, en V.K.A.J. en de spreker van deze avond, de heer E. van Assche. In zijn openingswoord zette de voorzitter het doel en het nut van de K.A.B. uiteen en roemde hij de oudere generatie voor het geen deze in het verleden heeft gepresteerd. Hij spoorde de leden aan om niet stil te staan bij deze mijlpaal, maar eendrachtig samen te werken en voort te gaan op de ingeslagen weg tot welzijn van de arbeidersbeweging. Het hoogtepunt van deze avond vormde wel de spreekbeurt door de heer Van Assche. Spr. memo reerde de geschiedenis van de Bredase bond. Hij constateerde een verslapping in de beweging en spoorde de leden aan, om ieder voor zich zelf zoveel moge lijk hun best te doen en zich te verheffen uit het moderne hei dendom. Na de spreekbeurt van de heer Assche vond de huldiging van de jubilarissen plaats. De voorzitter reikte aan hen, die 25 jaar lid waren van de K.A.B., het bonds- insigne en een oorkonde uit. De zilveren leden waren de heren L. de Smet, P. Vermeulen, H. Scheerders, P. van Overmeeren, P. Rosier en R. Peersman. Een speciale huldiging mocht de heer Eijsackers in ontvangst nemen. Hem werd een cadeau aangebo den in verband met het feit, dat hij 35 jaar lang de functie van afdelingspenningmeester nauw gezet heeft vervuld. Hierna werd door de voorzit ter van de bouwvakarbeidersbond het woord gevoerd. Hij feliciteer de de afdeling met het jubileum en maakte tevens als propagan daleider van de gelegenheid ge bruik om de propagandisten te danken voor de gevoerde actie onder de niet-georganiseerden. Door hun activiteit werd bereikt dat in de afgelopen maanden 15 nieuwe leden konden worden in geschreven. Ook gaf spr. de ver zekering, dat zeer binnenkort een afdeling van de K.A.V. zal wor den opgericht. Namens de R.K. middenstand bood voorzitter E. Kindt een fraaie bloemenmand aan. Deken Staal sprak in zijn woord de hoop uit, dat de afdeling op de inge slagen weg mag voortgaan, vol hardend en levend in dit enthou siasme. Het officiële gedeelte werd hierna gesloten door de geestelijk adviseur, die bestuur en leden dankte voor al het werk, dat ze in de afgelopen jaren hebben verricht. Na het bidden van een Wees gegroet voor de overleden K.A.B.- leden volgde een pauze, waarin'n versnapering werd aangeboden en een verloting werd gehouden. Na de pauze werd door de R.K. Jonge Middenstand afd. Groe nendijk opgevoerd „De Huisty- ran" van Godfried Bomans. Dit successtuk werd goed vertolkt en de lachsalvo's waren dan ook niet van de lucht. De K.A.B.-afdeling heeft op passende en gezellige wijze haar 35-jarig bestaan gevierd. Aan deze feestavond zullen de leden zeker nog lang met genoegen terugdenken. G. J. de S., slager te Koewacht, ontmoette na een geslaagd schie- tingsfeest te Koewacht op weg naar huis veehandelaar S., die juist op dat moment enkele koeien in zijn veewagen laadde. Daar De S. zag, dat hoewel de wagen reeds overvol was, S. van plan was nog een dier de wagen in te duwen, kon hij niet nalaten zich hiermede te bemoeien en zich tot S. uitliet over de schan delijke wijze van opladen en ver voer van het vee. Dit viel bij S. niet in goede aarde en hij verzocht op onheuse toon De S. zich met zijn eigen zaken te bemoeien en door te lopen. Gesterkt door enkele bier tjes tijdens het feest gedronken, ging De S. plotseling tot de aan val over en sloeg met zijn vuist S. in het gezicht, waardoor diens bril in stukken op de grond viel. Eis en vonnis luidde: ƒ11 of 4 dagen en inwilliging van de in gestelde civiele vordering voor aankoop van een nieuwe bril. I. v. d. K„ vertegenwoordiger te Goes, parkeerde zijn auto te Hulst op zodanige slechte wijze, dat hij hierdoor het doorgaand verkeer in gevaar bracht. Eis 6 of 3 dagen. Vonnis 11 of 4 dagen. A. de L., aannemer te Vogel waarde, veranderde op een land weg onder de gemeente Koe wacht zó plotseling van richting, dat zijn vrachtauto in botsing kwam met twee bromfietsers. Eis ƒ15 of 8 dagen. Vonnis ƒ10 of 4 dagen. Em de M„ magazijnchef te Westdorpe, kwam' op zijn elec- trische motorlorry zó onvoor zichtig de uitgang van de suiker fabriek te Sas van Gent uitrij den, dat hij hierdoor een "aanrij ding veroorzaakte met een per sonenauto. Eis en vonnis 40 of 20 dagen. Bij controle bij Aa Ma v. d. E. te Terneuzen, bleek dat zij reeds drie jaar lang geen radiozegels op haar luistervergunning plak te. Eis 15 of 8 dagen. Vonnis ƒ8 of 4 dagen. J. J. der W., textielhandelaars knecht te St. Jansteen, passeer de op het onjuiste moment een stilstaande anto. Hierdoor bracht hij de uit tegengestelde richting komende personenauto zodanig in het nauw dat een aanrijding niet meer te vermijden was. Eis ƒ35 of 18 dagen. Vonnis ƒ25 of 6 dagen. Toen de zoon van de landbou wer R. J. F. C. te Hontenisse, met de landbouwtractor een één-assige aanhangwagen op de openbare rijweg werd aangehou den, bleek dat de voertuigen niet van een kenteken en verlichting voorzien waren. Eis en vonnis 3 X 5 of 2 dagen. C. L. H., vlasbewerker te St. Jansteen, liet zijn kippen vrij hun gang gaan. Hierdoor kwam het dat zij ook in de tuin van zijn buurman gingen rondscharrelen. Eis en vonnis 10 of 6 dagen. A. W., zonder beroep te St. Jansteen, werd aldaar aange houden toen hij met een brom fiets een aanhangwagentje voort trok. Dit is verboden en liep hij dus een proces-verbaal op. Eis en vonnis 3 of 2 dagen. C. M. H., zonder beroep te Ter neuzen, werd door de politie aan gehouden toen hij zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs een motorvoertuig bestuurde. Eis en vonnis 20 of 10 dagen. Ga den H„ zonder beroep te Terneuzen, bereed haar rijwiel in de avonduren terwijl zowel vóór als achter geen licht brand de. Eis 2 X ƒ4 of 2 dagen. Von nis 2 X ƒ2 of 1 dag. De Belg T. P. A. H., mécani- ciën te Assenede, overschreed de Belg .-Nederlandse grens langs een niet officiële doorlatings- post. Eis en vonnis 10 of 6 d. J. M. v. A., fabrieksarbeider te Sas van Gent, wandelde met zijn echtgenote in het gebied tussen de Nederlandse en Belgische grenspost onder de gemeente Zelzate. Bij hun aanhouding bleek, dat beiden wel een pas be zaten, maar dat deze reeds enige tijd verlopen was. Eis en vonnis voor ieder 5 of 3 dagen. Loco-burgemeester gaf ver gunning, doch kreeg proces verbaal. Vervolgens kwam voor de ba lie P. W., textielhandelaar te Hulst. Hem werd ten laste ge legd, dat hij zich na sluitingstijd nog in een café bevond. Enkele minuten vóór sluitingstijd arri veerde verdachte W. in het café om met enkele leden van de damclub van gedachten te wisse len. Toen het twaalf uur sloeg verzocht de caféhouder zijn gas ten zijn lokaliteit te verlaten. Verdachte W. die blijkbaar nog niet gereed was met de bespre king, gaf in zijn hoedanigheid van loco-burgemeester de café houder mondeling vergunning tot ontheffing van het sluitings uur en wel tot 1 uur. De op dienstronde zijnde rijks politie constateerde bij zijn sur veillance niet alleen dat in het café na sluitingstijd nog geschon ken werd, maar dat de aanwezige bezoekers zóveel misbaar maak- moeilijk valt. Aan de vele prettige herinne ringen uit zijn diensttijd zal ook deze afscheidsdag worden toege voegd. Na dit officiële gedeelte bleef het gezelschap nog enige tijd ge zellig bijeen, waarbij menig voor val uit de dienst de revue pas seerde. 17-Jarige jongeman verdwenen. Op 23 Mei j.l. heeft de op 7 Augustus 1936 geboren Adrianus Marinus de Rijke, wonende op nummer 208 te Dreischor de ouderlijke woning verlaten ten einde op 24 en 25 Mei te Eede de vlassersschool te gaan bezoe ken. Nadien is hij niet in zijn huis teruggekeerd. Hij is in het bezit van een bewijs van Nederlan derschap, genummerd 010080. Hij is 1.70 meter lang, heeft blond krullend achterover ge kamd haar en een frisse ge laatskleur, draagt een bril met donker hoornen montuur. Hij heeft een beige geruit jasje, een rood sportoverhemd en een bruine broek aan en draagt la ge schoenen. Hij is in het bezit van een lichtgroen sportrijwiel. Een ongeluk wordt gevreesd. De burgemeester van Dreischor ver zoekt inlichtingen. Plan tot restauratie van de Ned. Herv. kerk en toren. Het gemeentebestuur van Dreischor heeft in principe be sloten over te gaan tot de re stauratie van de Ned. Herv. kerk en toren met dien verstan de dat getracht zal worden de maximum-subsidies van rijk, provincie e.a. te verkrijgen. Het resterende deel van de kosten, voorzoiver dit ten laste blijft van de plaatselijke kerkelijke en burgerlijke overheid, zal door de Ned. Hervormde kerkvoogdij te Dreischor en de gemeente Drei schor worden gedragen, ieder voor de helft. Aan de architect M. J. J. van Beveren te Middelburg zal op dracht worden gegeven tot het maken van een restauratieplan met bijbehorende begroting van kosten. Op de gemeentebegro ting zal een bedrag van 5000 worden uitgetrokken. Een re stauratie-commissie van 5 leden zal worden ingesteld. ten, dat er tevens sprake was van verstoring van de openbare orde. Toen de agent de caféhouder deswege een proces-verbaal wil de geven, kwam verdachte W. tussenbeide en lichtte de agent over de gang der zaken in. Deze liet zich niet van zijn stuk bren gen en meende dat een proces verbaal hier op z'n plaast was en aangezien verdachte zich verant woordelijk stelde voor alles, kreeg deze de verbalisering. De ambtenaar van het O. M. verwierp de verwering van ver dachte, dat hij het recht zou be zitten om op staande voet ont heffing van het sluitingsuur te geven. Dit moet volgens de wet schriftelijk en minstens 2 dagen tevoren geschieden. Hij eiste dan ook 15 of 8 dagen tegen W. De wnd. kantonrechter, mr Tichelman, raadde W. aan zeer voorzichtig te zijn met het uitoefenen van zijn ambt. Hij vond het zeer pijnlijk dat ver dachte, die toch zo'n hoge posi tie m de burgermaatschappij be kleedde, aanleiding heeft ge zocht om met de uitvoerende macht in conflict te geraken. Hij waarschuwde W. dan ook, dat, als hij zó door zou gaan, de waar digheid van zijn ambt geducht geschonden zal worden. Hij zag zich dan ook genoodzaakt om hier een hogere straf te geven dan de ambtenaar van het O. M. eiste. Hij veroordeelde W. tot 25 of 8 dagen. Zeeuwse polder- en water- schapsbond. De algemene vergadering van de Zeeuwse polder- en water- schapsbond zal dit jaar te Mid delburg worden gehouden op Zaterdag 31 Juli a.s. in de con certzaal aldaar. De hoofding.- directeur van het technisch bu reau der Domeinen te Den Haag zal een voordracht houden over het drie-eilandenplan. Slecht georganiseerd. De laatste tijd hoort men in België vaak de klacht uiten, dat bussen met schoolkinderen, die een schoolreisje naar ons land willen maken, aan de Nederland se douane-kantoren teruggezon den worden. Dit vindt zijn oor zaak in het feit, dat de leiders van dergelijke reisgezelschappen in het bezit moeten zijn van een lijst in drievoud, vermeldende de namen der deelnemers, welke lijsten dan getekend moeten zijn door de burgemeester van de plaats van inwoning en de gou verneur der provincie. De bussen keren dan meestal terug naar de badplaats Knokke, waar vertier werd gezocht in de daar aan wezige speeltuinen en aan het strand. Bij informatie naar de juist heid van de Belgische klachten bleek inderdaad dat verschillende bussen moesten worden terugge zonden omdat bovengemelde for maliteit over het hoofd was ge zien. Verkeersexamen. Onder leiding van de rijks politie en in samenwerking met het plaatselijk comité voor veilig verkeer, werd Zaterdag j.l. door vele leerlingen der lagere scholen alhier het practisch gedeelte van het verkeersexamen afgelegd. Aan de hand van een groot aantal miniatuur-verkeersbordjes moesten de jongens en meisjes een bepaalde route door de ge meente rijden en van de zijde der ouderen bestond hiervoor grote belangstelling. Emigranten verlieten ons land. Een meisje ging niet mee. Te Vlissingen zijn gisteren 200 Nederlandse emigranten scheep gegaan voor Australië. Zij gin gen aan boord van de 27.900 bru to register ton metende „Himala ya" van de „P. and O.-line" uit Londen. Dit passagiersschip had boven dien nog aan boord 1100 Engel se passagiers, die in de loop van de dag Vlissingen bezichtigden. In Vlissingen gingen verder aan boord 37 Nederlanders, die emigrantenfamilies in Australië gaan bezoeken. Er deed zich nog een complica tie voor, toen bleek, dat de 18-ja- rige pleegdochter G. C. Wey van de heer Th. Stroop uit Zaandam verdwenen was. Zij is op weg van Zaandam naar Vlissingen met haar vriend vertrokken. De politie stelt een onderzoek in en zal trachten haar alsnog op te sporen. door PIKE NORTON WILL'S 19) (Nadruk verboden). Peter lachte wat. „Wil je wel geloven, dat ik soms weer heim wee heb naar die tijd? Zo slecht als we het toen hadden, het was beter dan nu." „Kom, kom, niet zo somber", meende Peter op te moeten mer ken. „Dat zeg jij nou, maar ik heb reden om somber te zijn. Herin ner jij je Lies nog?" Peter knikte. Hij had haar al gemist, maar als bij intuïtie had hij over haar gezwegen. „Ze is d'r vandoor met een andere vent" zei Jaap met een harde stem. „Hij had meer cen ten dan ik." Zwijgend keek Peter hem aan. „Dat is beroerd jong", zei hij dan zacht. „Ik begin er nu iets van te begrijpen. Het is niet gemak kelijk voor je." Bij stukjes en beetjes kwam nu het hele verhaal Jaaps han deltje in oud roest ging niet al te best en het duurde niet lang of hij was failliet verklaard. Sedertdien had hij maar zo'n beetje-aan gewerkt hier een kar weitje en daar een zaakje. Langzamerhand was hij helemaal achterop geraakt en ook nog gaan drinken. Lies had er toen de brui aangegeven en was er vandoor gegaan. Daarna was hij nog sneller weggezakt en van kwaad tot erger gekomen. Na dat trieste verhaal zwegen de drie mannen. Na een poos was het Peter die vroeg: „Wie zorgt er nu voor je „De moeder van Lies. Ze vindt het haast even erg als ik en doet nu zo'n beetje het huishouden voor me. Straks zal ze wel weer komen." „Ik zal eens zien of ik wat voor je kan doen," beloofde Pe ter. „Ik weet natuurlijk niet of het lukken zal, maar in ieder ge val probeer ik het." Jaap greep zijn hand. „Ik weet, wat het zeggen wil, als Peter Moldering ergens zijn best voor gaat doen," zei hij. „Verdraaid kerel, jij geeft iemand weer een beetje moed." „Dat was nu net mijn bedoe ling," lachte Peter. „Maar nu moet je mij nog eens wat vertel len." „Vraag maar op. Als ik iets weet, dan zal ik je helpen. Daar kun je van op aan." Peter verhaalde hem de ge beurtenissen rond Milly en vroeg tenslotte of Jaap haar wel eens gezien had in de „Drie Ankers". Jaap knikte eens wijs, toen Peter uitgesproken was. „Ik heb haar inderdaad gezien en wel verschillende malen. Ik dacht toen al, wat doet zo n meisje hier, want zó komen ze hier nooit." Ga verder", drong Peter aan, die nu hij eenmaal een spoor ge roken had, niet meer te houden was. „Es effe denken. Hoe zat dat ook weer precies? O ja! Op een goede avond kwam ze bij ons binnen. Alleen. We waren alle maal een beetje verbaasd, want meisjes als zij komen hier nu eenmaal niet. Afijn, ze zat er en ze bleef er zitten. Zonder iets bij zonders gezegd of gedaan te heb ben, verdween ?e weer om een uur of twaalf. Een paar avonden later kwam ze weer. En dat was de meesten van ons niet naar de zin. In de „Drie Ankers" zitten we altijd onder elkaar en we houden niet van vreemde een den in de bijt. Enkelen wilden, dat Tinus eens zou uitvissen, wat ze hier kwam doen. Tinus deed dat en stuurde Gerhard Verduynen op haar af. Wat het resultaat van dat onderzoek is geweest, weet ik niet, maar ik denk wel, dat er verder geen be zwaar gemaakt werd, want ik heb haar nadien nog verschillen- de malen gezien. Ze was dan steeds in gezelschap van die Ver duynen, „de Sjieke" noemen we hem, omdat hij van goede fami lie is, al gedraagt hij zich daar tegenwoordig niet meer naar. Later kwam er bij hen ook nog eens een Griek, Perpagos heet die. Dat is vreemd, want die Griek kwam nooit in de „Drie Ankers". „Wat weet je van Verduynen en die Griek?" vroeg Peter ge spannen. „Je vraagt wel veel, maar ik zal proberen je vragen zo goed mogelijk te beantwoorden. Van Verduynen heb ik alles verteld. Wat hij precies uitvoert weet ik niet. Kijk, je moet het zo be schouwen. Ik...." Hij wierp een snelle onderzoe kende blik op Robert, alsof hij die nu pas opmerkte. Peter knikte geruststellend. „Die is safe, hoor. Een goede vriend van mij." „O", zei Jaap en hij vervolgde; „Ik behoor tot de kleintjes en Verduynen tot de groten en soms ook weer tot de kleintjes. Hij eet van twee walletjes. De gro ten komen niet in de „Drie An kers". Zij hebben hun eigen ge legenheden, waar geen vreemde in komt. Perpagos bijvoorbeeld behoort tot de groten. Er wordt van hem gefluisterd, dat hij zich bezig houdt met de grote smok kel in verdovende middelen Tja... en verder... Ja, vóór ik verder ga, moet je me eerst be loven, dat hetgeen ik nu vertel nooit aan een ander zult door vertellen." (Wordt vervolgd.) Ernstig verkeersongeval. Gisternamiddag omstreeks half vijf kwamen drie jeugdige kna pen op hun rijwiel uit de Tuin straat in de richting Axelsestraat gereden. Toen zij zicht op deze straat kregen, zagen zij tot hun schrik op zeer korte afstand uit de richting van het marktplein een auto naderen. Twee vriendjes konden nog tij dig het stuur van hun rijwiel wenden, doch de 8-jarige Tonny Boeije mocht dit helaas niet meer gelukken met het gevolg, dat hij door de auto,, bestuurd door de heer J. de V., wonende te Ma- grette, werd gegrepen en ernstig aan beide benen werd gewond. Dokter Elenbaas, die direct ter plaatse was, verleende het knaap je, dat ook nog een lichte hersen schudding had opgelopen, ge neeskundige hulp en na de kleine verbonden te hebben, liet hij deze direct per ziekenauto naar het ziekenhuis te Terneuzen over brengen. Naar men ons mede deelde maakt hetslachtoffertje het naar omstandigheden vrij goed en mag gehoopt worden, dat beide benen behouden zullen blijven. NED. HERV. KERK. Beroepen te Hoogvliet toez. (2e predikants pi.) ds J. A. Talma te 's-Heer Arendskerke. Koning Paul van Griekenland zou voornemens zijn, leden van enkele Europese vorstenhuizen uit te nodigen voor een zeereis in Augustus. Voor dit doel zou het 5500 ton metende passagierschip „Aga memnon" besproken zijn. Het schip zou 1 Augustus in Mar seille zijn. Het Griekse hof heeft gewei gerd, zich over het plan uit te laten. Naar het verluidt zal het schip Kreta en Rhodos aan doen. De koninklijke gasten, waartoe Koningin Juliana en Prins Bernhard zouden behoren, zullen ook oudheidkundige plaatsen op het Griekse vaste land bezoeken.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2