ii Indonesische regeringskringen over de R.M.S.-beweging Communistisch plan voor wereld revolutie in twintig jaar? Molotof terug in Genève Rede van president Eisenhower Amerikaanse bevelhebbers naar Washington Mijn familie dacht, dat ik er teveel ophef van maakte De radio-activiteit in de atmosfeer Verzet tegen vergroting van N.A.V.O.-oefenterreinen Brits-Chinese besprekingen te Genève Belgisch-Nederlands financiële besprekingen De positie van Guatemala Complot in Guatemala ontdekt? Arrestaties in Egypte Arrestaties m Karatsji Keizer Haile Selassie naar Engeland Bewaking van Japanse premier versterkt H1 Ge WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 2 JUNI 1954. 9e Jaargang No. 3164. Veiligheidsraad Donderdag bijeen Medisch personeel terug uit Dien Bien Phoe neve o!o7 i Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nci 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Het eerste congres tegen Sow- jet-inmenging in Latijns-Ame- rika, dat in de stad Mexico is gehouden, heeft 'besloten de raad van de organisatie van Amerikaanse staten te verzoe ken sancties te nemen ten aan zien van de regering van Gua temala, die „in dienst staat van het internationale communis me en een gevaar betekent voor het Amerikaanse vasteland". Het congres stelde voorts een permanente commissie in, die belast is met het toezicht op de uitvoering van genomen beslui ten en bijeenroeping van een tweede congres, dat volgend jaar in Rio de Janeiro zal wor den gehouden. Voorzitter van de permanente commissie, waarin een verte genwoordiger uit elk Latijns- Amerikaans land zitting heeft, is de Braziliaanse admiraal Carlos Penna Botto. Kolonel Guzman, de president van Guatemala, heeft in een te Parijs gepubliceerd vraaggesprek verklaard, dat zijn land geen sateliet van Rusland of de V. S. is en nimmer kan zijn. „Guatemala's internationale po litiek hangt evenals zijn binnen landse van geen buitenlandse mogendheid af", aldus zeide de president tegenover een corres pondent van een Parijs blad. Hij noemde de Amerikaanse beschul digingen, dat zijn regering een communistisch bruggenhoofd in Amerika vormde, „volkomen on gegrond". U}t niet-officiële bron wordt vernomen, dat in Guatemala een tegen de regering gericht complot is ontdekt. Vijf personen zouden hun toe vlucht hebben gezocht in am bassades. In de afgelopen 48 uur is een aantal arrestaties verricht, vooral aan de grens van Guate mala met Honduras. Van officiële zijde is te Cairo meegedeeld, dat in de afgelopen weken 252 personen gearresteerd zijn op beschuldiging van com munistische activiteit. Gemeld -wordt, dat 20 geval len van communistische sa menzweringen tegen de staat door het opperste militaire tri bunaal behandeld zullen wor den. Een Britse militaire woord voerder heeft te Cairo meege deeld, dat Maandag van uit de bovenverdieping van een huis in Ismailia, in de Suez-kanaalzone, op een Engelse militaire vracht wagen is geschoten. Het vuur is niet beantwoord, om niet de kans te lopen burgers te treffen. Hij deelde voorts mede dat het in de nacht van Maandag op Dinsdag „rustig" in de kanaal zone is geweest. De Pakistaanse politie heeft 8 personen o.w. 5 vooraanstaan de journalisten, gearresteerd, die beschuldigd worden van het onderhouden van betrekkingen met communisten. De arrestaties werden verricht op grond van de wet op de na tionale veiligheid. THAILANDS VERZOEK. Donderdag komt de Veiligheids raad bijeen ter bespreking van het Thailandse verzoek om waar nemers naar de grens tussen Thailand en Indo-China te zen den, zo is te New York medege deeld. De vergadering is bijeengeroe pen door Henry Lodge, de perma nente Amerikaanse gedelegeerde, die thans voorzitter van de raad is. De bevelvoerende officier van gezondheid te Dien Bien Phoe, Paul Grauwin, is met 26 leden van het medische personeel van Dien Bien Phoe te Hanoi aange komen. De activiteiten van de „repu bliek Zuid-Molukken" hebben de laatste tijd vele vragen doen rijzen in regeringskringen te Djakarta, zo hebben dicht bij de regering staande kringen aan de pers meegedeeld. Zij wezen op de activiteiten van Manusama en anderen in Ge- nève en op „het aanbieden van Manusama van oorlogsbases aan Australië" (dat door Austra lië van de hand is gewezen). Zij vroegen zich af, hoe het de R.M.S. mogelijk is activiteiten te ontplooien, indien er geen be paalde macht is, die haar steunt. Men meende in rege ringskringen, dat het niet on mogelijk is, dat van Nederland- Keizer Haile Selassie van Ethiopië en zijn echtgenote heb ben een uitnodiging van konin gin Elizabeth aangenomen om van 14 tot 16 October een offi cieel bezoek aan Engeland te brengen. Hierna zullen de keizer en keizerin enige dagen in het Ver. enigd Koninkrijk blijven. se zijde steun wordt verleend aan deze beweging. Men noem de in dit verband de organisatie „Door de eeuwen Trouw" in Nederland, welke ofschoon zij anti-Indonesisch is, niet door de Nederlandse regering verbo den is, aldus deze kringen. Men wees voorts op een ver klaring van minister Luns, waarin hij zeide, dat de R.M.S.- beweging als een opstandige be weging moet worden beschouwd. Minister Luns verklaarde voorts, dat hij zich niet wilde inlaten met deze beweging en zal trach ten een militaire actie, die even tueel van handlangers van de R.M.S.-beweging zou uitgaan te voorkomen, aldus deze kringen. Zij vervolgden met te zeggen, dat men zich aan de hand van deze verklaring afvraagt, hoe het dan nog mogelijk is, dat Manusama c.s. hun activiteiten kunnen uitoefenen. „De wereld dient er van op de hoogte te zijn, dat de zogenaamde R.M.S.- beweging van geen betekenis is, hetgeen blijkt uit de loyaliteit van de bevolking van het Oos telijk deel van Indonesië, die duidelijk werd getoond tijdens de oriëntatiereis van president Soekarno door dit gebied, aldus besloten deze regeringskringen. De Japanse politie heeft de bewaking van de particuliere residentie van premier Josjida versterkt en er is een nieuw alarmsysteem aangelegd, omdat men een nieuwe poging om hem te vermoorden, vreest. Een 22-jarige timmerman, die de vorige maand in de tuin van Josjida's woning werd aangehou den. heeft bekend, dat hij van plan was Josjida te doden voor de premier zijn voorgenomen reis om de wereld zou beginnen. „Men kan nooit weten, wat voor belof ten hij zal geven, als hij eenmaal in het buitenland is", aldus gaf de verdachte als motief op aan de politie. In de Japanse rijksdag ver klaarde de premier Dinsdag des gevraagd, dat de plannen voor zijn reis nog niet vaststaand wa ren. Daarop riep een lid van de linkse oppositie: ;,Wat bedoelt u daarmee"; iedereen weet dat u op 4 Juni vertrekt. U houdt hét volk voor de gek". Generaal Maxwell Taylor, be velhebber van het 8e Ameri kaanse leger in Korea is ver trokken, voor het eerst sinds 16 maanden, naar de Ver. Staten. Generaal Van Fleet, voorma lig commandant van ditzelfde leger en thans persoonlijk ver tegenwoordiger van president Eisenhower in het Noordelijke gedeelte van het Stille Oceaan- gebied, is onverwachts uit For mosa naar Washington vertrok ken. Generaal William Chase, lei der der Amerikaanse militaire missie in Formosa, is verleden week plotseling naar de V. S. vertrokken. Tenslotte is de Amerikaanse minister van Landsverdediging, Charles Wilson, na een reis van 3 weken door het Verre Oosten te hebben gemaakt, kortgeleden te Washington teruggekeerd. Waarnemers te Seoel zijn thans Van mening dat hoge Ameri kaanse militaire autoriteiten te Washington zullen beraadsla gen om tot definitieve beslissin gen te komen aangaande de Amerikaanse militaire hulp aan Zuid-Korea en nationalistisch China. Generaal Maxwell Taylor heeft tegenover verslaggevers, na mededeling gedaan te heb ben van zijn voorgenomen ver trek naar Washington nog ver klaard dat het versterken van de geallieerde frontlinie in Ko rea thans beëindigd is. Men kan zich nu geheel en al wijden aan het opleiden der (Zuidkoreaan se) troepen. Boeren kunnen 't land achter de frontlinie weer gaan bebou wen. De generaal, die meededeelde eind Juni a.s. weer in Korea te rug te zullen zijn, verklaarde dat de Koreaanse frontlinie „in de afgelopen, verscheidene maanden niet noemenswaard is gewijzigd'', waaraan hij toe voegde: „Wij zijn thans sterker dan op het tijdstip van de on dertekening van de wapenstil stand". In antwoord op een vraag om commentaar op de berichten over industrialisatie van Noord- Korea, antwoordde Maxwel Tay lor: „Dat is slechts communis tische propaganda". De leider van de republikein se fractie in de Amerikaanse se naat, Knowland, heeft in de stukken van het Amerikaanse congres een document laten op nemen, dat volgens hem een schets van de Chinese commu nistische leider Mao Tse Toeng voor een wereldrevolutie in de komende 20 jaar schijnt te zijn. Knowland, die voorzitter is ge weest van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, vermeldde niet, hoe het docu ment in zijn bezit is gekomen. In het document, dat Tsjoe en Dai, de Chinese minister van Buitenlandse Zaken in Maart 1953 mee naar Moskou zou heb ben genomen, werd verklaard, dat oorlog vermeden diende te maar nu ET is mij gebleken, dat ik met andere wasmiddelen nooit zoiets heb bereikt, als met dit wonder-wasmiddel: ('astella Parels. Prachtig, in één woord. Mijn familie dacht, dat ik er teveel ophef van maakte, profiteren zij ook van Castel- la Parels en zijn in hun sas. Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij bereiken met Castella Pa rels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed; in paniek vluchten de vuilste vlekken. Één maal spoelen is genoeg. Deze nieuwe, veêl kortere was- behandeling is ook veel beter voor alle textielweefsels: on danks de geweldige waskracht van Castella Parels is er van slijtage-in- de-was geen sprake meer. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit wonderwas- middel. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven; haal nog van daag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! Een Brussels blad (de commu nistische „Drapeau Rouge") had Maandag gewag gemaakt van een debat van de „Association Beige de Droit Internationa] Medical" over zekere medische verschijnselen naar aanleiding van de radio-activiteit in België sis gevolg van de atoomontplof fingen in de Stille Oceaan. Plannen van het Navo-hoofd- kwartier om ten Z. van Aken het grootste Europese oefenter rein vöor tanks in te richten, zijn Vertegenwoordigers van Brit se handel en industrie be raadslagen met Tsjoe En Eai. Het conservatieve Lagerhuislid William RobsonBrown, dat nauwe betrekkingen onderhoudt met vertegenwoordigers der Brit se staalindustrie en de voormali ge socialistische minister voor Handelszaken, H. Wilson, hebben als gemeld, in het afgelopen weekeinde te Genève besprekin gen gevoerd met Tsjoe En Lai, de minister-president en minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China. RobsonBrown heeft thans op een Dinsdag te Londen gehouden persconferentie medegedeeld dat de besprekingen „opbouwend, objectief en realistisch" zijn ge weest. Ook is gesproken met de com- munistiseh-Chinese onder-minis ter voor de Handel, Jen Jem Minh, die zich thans eveneens te Genève bevindt. RobsonBrown lichtte toe dat de gevoerde en nog te voeren besprekingen ten doel hebben de handel tussen Groot-Brittannië en communistisch China uit te breiden. vooreerst afgestuit op een afwij zing door de regering van Noord- rijnland-Westfalen. De boerenbevolking van het grensgebied heeft zich meer dan een jaar krachtig tegen het plan verzet. Herhaalde malen zijn de monstraties voorgekomen. Het lag in de bedoeling de twee door de Belgische troepen in Duitsland gebruikte oefenter reinen Elsenborn en Vogelzang met elkaar te verbinden. Daar door zouden niet alleen 150 km2 bos en cultuurgrond verloren zijn gegaan, doch bovendien zou den de hoofdverbindingen tussen Aken en Trier en Aken en Ko blenz zijn afgesneden. Het be kende toeristenplaatsje Mon- schau vreesde door een algehele afsluiting van Duitsland in zijn bestaan te worden bedreigd. Volgens een mededeling van het Duitse bureau voor defen siezaken heeft het Navo-hoofd- kwartier zich thans bereid ver klaard te onderzoeken, hoe met de Duitse bezwaren rekening zal kunnen worden gehouden. Enige artsen hadden tijdens de discussie namelijk verklaard, dat de radio-activiteit in de at mosfeer verontrustende afme tingen zou hebben aangenomen en zij achtten het zelfs niet on mogelijk dat enkele gevallen van leucemie met dodelijke af loop hiervan het gevolg zouden kunnen zijn. Naar het ministerie van Volks gezondheid te Brussel thans verklaart is op geen enkel ogen blik gebleken dat de radio-acti viteit in de atmosfeer in België groter is geweest dan een te veronzachtzamen hoeveelheid. Niemand kan beweren zo heet het, dat in Europa bloedaandoe- ningen, die zich daar te allen tijde hebben voorgedaan, te wij ten zouden zijn aan radio actieve verschijnselen van welke aard'ook. worden tot het communisme ze ker zou zijn van de overwin ning. Deze zekerheid bestaat nog niet, als gevolg van de gro tere industriële productie en voorraad atoomwapens in de kapitalistische landen, de on volmaaktheid van verdediging tegen atoombomaanvallen in industriegebieden en bij olie installaties in de Sowjet-Unie en de onrijpheid van de Chine se agrarische en industriële ontwikkeling, zo werd verklaard. Het communistische beleid dient de volgende richtlijnen te volgen: De Ver. Staten moeten met alle mogelijke middelen worden geïsoleerd. Engeland moet ge rustgesteld worden door het er van te overtuigen, dat er moge lijkheden bestaan voor regeling van de belangrijke kwesties tus sen Oost en West en dat de communistische en kapitalisti sche landen in vrede naast el kaar kunnen bestaan. Gelegen heid voor ontwikkeling van de handel zou grote invloed heb ben op het Britse denken. De Franse oorlogsmoeheid en vrees voor Duitsland moeten grondig benut worden. Frank rijk moet het gevoel krijgen, dat samenwerking met de commu nisten zijn veiligheid meer be vordert dan samenwerking met het Westen. Japan moet er van overtuigd worden, dat herbewapening zijn nationale veiligheid eerder in gevaar brengt dan verzekert en dat, in geval van oorlog, de Amerikaanse strijdkrachten oyer de wereld verdeeld, niet sterk genoeg zullen zijn voor de verdediging van Japan. Als uiteindelijk doel ziet de opsteller van 't plan een strijd macht van 25 mililoen goed opgeleide mannen in O.- en Z. O.-Azië (na de bevrijding van deze gebieden). Deze troepen moeten onmiddellijk gemobili seerd kunnen worden. Door de ze strijdmacht zullen enerzijds de kapitalistische landen ge dwongen worden steeds grotere defensielasten te dragen, tot zij economisch ineenstorten, an derzijds zal, als de tijd rijp is, eenvoudig machtsvertoon tot capitulatie van de heersende groepen in de nog te bevrijden landen leiden. Maximale steun moet worden gegeven aan de Vietminh in Indo-China. Door de oorlog al daar moeten de Fransen en Amerikanen zich buitengewoon gehaat maken bij het Indochi- nese volk. De Fransen moeten er toe gebracht worden Indo- China te verlaten, het liefst na een bestand om hun eer op te houden, waarna de bevrijding zal worden voltooid door krach tige propaganda, infiltratie en het vormen van verenigde fron ten. Voor dit werk wordt twee jaar gerekend. Na de bevrijding van Indo- China zullen Birma en Thailand het communisme aanvaarden eri in 1960 zal geheel Indonesië on der communistisch bewind staan. Tegen die tijd zal de Chinese militaire, economische en indu striële macht zover ontwikkeld zijn, dat Japan eal capituleren voor een eenvoudig machtsver toon van China en de Sowjet- Unie. Er dient echter rekening ge houden te worden met de mo gelijkheid, dat de Ver. Staten op dat ogenblik tot een oorlog over gaan. Daarom moeten vóór 1960 de defensieve en offensieve voorbereidingen van de Sowjet- Unie en China voltooid zijn. Of oorlog op dat tijdstip kan wor^ den voorkomen zal afhangen van het welslagen van de po gingen om de Ver. Staten te isoleren. Als een oorlog dan vermeden wordt is het welslagen van het plan voor vreedzame penetratie van de rest van Azië zo goed als verzekerd. Ten aanzien van In dia moeten slechts vreedzame middelen worden gebruikt. Als dat land gewonnen is, zullen de vraagstukken met betrekking tot de Philippijnen en de Arabi sche landen gemakkelijk kun nen worden opgelost door eco nomische samenwerking, bond genootschappen e.d. Deze taak zal tegen 1969 voltooid zijn. Daarna zal een golf van revo luties slaan over geheel Afrika. Europa zal, geïsoleerd van Azië en Afrika, economisch ineen storten waarna capitulatie zal volgen. Na de val van Europa zullen Canada en Z.-Amerika zich in dezelfde hopeloze en niet te verdedigen positie bevinden. Over 20 jaar zal de wereldre volutie voltooid zijn. Als de Ver. Staten ooit een oorlog zouden willen beginnen, zouden zij dat voor de bevrijding van Japan, de Philippijnen en India moeten doen, aldus het document, dat waarschijnlijk opgesteld is vóór het einde van de Koreaanse oorlog. WOENSDAG MILITAIRE BESPREKINGEN OVER INDO-CHINA. Vertegenwoordigers van het opperbevel van beide partijen in Indo-China zullen vandaag hun eerste bespreking te Genève hou den, aldus een Dinsdag uitgege ven bekendmaking. De Nederlandse minister van Financiën J. v. d. Kieft en zijn Belgische collega Henri Liebaert hebben Dinsdagmorgen bespre kingen gevoerd over een aantal beide landen rakende financiële vraagstukken. Aan de conferen tie namen ook deel de Belgische minister van Economische Zaken Victor Larock, de gouverneur van de Belgische nationale bank Frere, de directeur van deze bank Anciaux, de vertegenwoor diger van België bij de O.E.E.S. Ockrent, de directeur van de Bel gische buitenlandse handel Oli vier Gerard en jhr. mr. E. van Lennep, thesaurier-generaal van het Nederlandse ministerie van Financiën. De bespreking zou De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Molotof is Dinsdag te Genève van een tweedaags verblijf in de Sowjet- Unie teruggekeerd. In een rede ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Columbia universiteit heeft president Eisenhower verklaard, dat de pogingen om Ruslands medewerking te verkrijgen in zijn plan voor een internationa le „atoombank" „niet de resul taten hebben opgeleverd, waar naar wij streven". Hij legde er de nadruk op, dat de Ver. Staten de onderhande lingen wilden weerwil van baarheid" van voortzetten, in de „onbetrouw- overeenkomsten met de communisten. De Ver. Staten pleegden ver der overleg over het plan met de andere vrije landen, die ei bij betrokken zijn. Sprekend over binnenlandse aangelegenheden, deed de pre sident een beroep op de Ameri kanen om pogingen tot „het vernietigen van gedachten, het verbergen van overtuigingen en het zien van een mogelijke vij and in iedereen" te verwerpen. Eisenhower zeide, dat de com munisten wellicht op geen en kele andere manier zo duidelijk hun vrees toonden, dat de vrije wereld werkelijk tot eenheid zou komen dan in hun hardnekkige pogingen om verdeeldheid te zaaien". De Ver. Staten stelden zich ten doel, een coöperatieve vrede, gegrondvest op waarheid en ge rechtigheid te vestigen. Hiertoe streefden zij naar het verster ken van dè Ver. Staten en hun bondgenoten. In deze politiek school geen enkele bedoeling tot agressie of het uitbuiten van anderen. De op het vliegveld getroffen veiligheidsmaatregelen waren nog strenger dan bij de aankomst van Molotof te Genève, op 24 April j.l. bij de aanvang der Ge- neefse besprekingen, dit was ge schied op verzoek van de Sow- jet-delegatie. Vijftig politiemannen en mili tairen bewaakten de loods, waar het vliegtuig na de landing heen reed. Acht zwarte Russische ,,Zis"-auto's waaronder de kogel vrije van Molotof persoonlijk, stonden gereed om het gezel schap van het vliegveld te ver voeren. Ter begroeting van Molotof was o.m. de Sowjetrussische on der-minister van Buitenlandse Zaken Gromyko aanwezig. De communistisch-Chinese pre mier en minister van Buiten landse Zaken Tsjoe En Lai heeft Molotof een half uur na diens te rugkeer te Genève bezocht. voornamelijk zijn gegaan over de convertibiliteit der valuta, de transfer van kapitalen binnen de Benelux en de introductie van Nederlandse aandelen op de Bel gische markten en omgekeerd. Na afloop van de conferentie Dinsdagmorgen aaten de deelne mers aan een lunch aan die hun door minister Liebaert in diens ambtswoning werd aangeboden. Hierbij waren eveneens de Belgi sche eerste minister Achiel van Acker en de Nederlandse ambas sadeur te Brussel baron Van Ha- rinxma Thoe Slooten aanwezig. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Plaatselijk opklaringen. Plaatselijk opklaringen en hoofdzakelijk in het binnenland plaatselijk ook enkele buien met kans op onweer. In de ochtend hier en daar mist of laag hangen de bewolking. In het Zuiden van het land iets hogere, elders onge veer dezelfde temperaturen. DONDERDAG 3 JUNI. v.m. n.m. Breskens 3.04 3.50 Terneuzen 3.39 4.05 Hansweert 4.19 4.45 Walsoorden 4.29 4.55 ZON MAAN U sten op onder op onder Juni. 3 4.25 20.52 6.25 23.19 4 4.24 20.53 7.45 23.46 5 4.23 20.54 9.04 k 6 4.23 20.55 10.21 7 4.22 20.56 11.34 0.24

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1