Stafchefs reageren op uitlatingen van generaal Dürst Britt Molotof onverwacht naar Moskou vertrokken Canada en Indo-China De besprekingen te Genève Vooruitgang bij de ontwapeningsbesprekingen Het congres van de Franse Socialistische Partij Australische regeringscoalitie behaalde overwinning Aanslag op Tunesische premier mislukt Zuid-Korea vraagt Amerika extra-hulp Radio-actieve regen op Tokio? McCarthy versus het Witte Huis Handelsbesprekingen tussen Engeland en communistisch China Demonstratie tegen India in Nepal De staking in Engeland N.-Korea eist ontheemden op RUSSISCH PROTEST IN LONDEN Melkbezorging op Tweede Pinksterdag Ierse algemene verkiezingen voltooid WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 31 MEI 1954. 9e Jaargang No. 3162. op onder op onder Juni Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De drie chefs van staven heb ben, blijkens een door de voor lichtingsdiensten van marine, landmacht en luchtmacht geza menlijk gedane mededeling, ieder aan de onder hun bevelen staan de militairen hun standpunt ken baar gemaakt over de op 21 Mei j.l. door generaal b.d. H. J. J. W. Dürst Britt geuite woorden betreffende de eerste politionele actie in Indonesië. Zoals bekend heeft generaal Dürst Britt op genoemde datum in een vergadering van het vete- ranenlegioenen te Amsterdam o.m. het volgende gezegd: „De eerste politionele actie in Indone- vraagd of verkregen. Nog daar- De weerkundige dienst van Tokio heeft de bevolking van de stad gewaarschuwd tegen het gebruik van consumptie van re genwater, dat Vrijdagochtend ge vallen is. Dit water is door ra dio-activiteit gevaarlijk tenzij het op chemische wijze gefilterd wordt, aldus de dienst. President Eisenhower heeft po gingen van senator McCarthy om op de regeringsdepartemen ten een netwerk van verklikkers te vormen beteugeld. De senator had een beroep ge daan op ambtenaren om het con gres in te lichten, als zij iets wis ten over communisme, verraad of andere misdrijven. Hierop gaf het Witte Huis Vrij dag een scherp gesteld antwoord, waarin werd gezegd, dat geen persoon zich wederrechtelijk de grondwettelijke bevoegdheden van de regeringsorganerr; belast met de bescherming van de na tionale veiligheid, kon toeëige- nen. McCarthy eerste commentaar hierop luidde, dat hij zou voort gaan met zijn pogingen om uit regeringsbronnen inlichtingen te krijgen. Hij zei zijn zegslieden te zullen blijven beschermen, of de president dit al aangenaam was of niet. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van Engeland heeft verklaard, dat aan de Verenigde Staten is medegedeeld, dat Engeland voor nemens is met communistisch China handelsbesprekingen te voeren. De besprekingen, die thans in Genève worden gevoerd tussen een vertegenwoordiger van de federatie van Britse industrieën en de Chinese onder-minister voor de buitenlandse handel blij ven binnen de grenzen, gesteld door de Verenigde Naties, voor het strategisch embargo op de handel met China. Op het vliegveld van Katman- doe, de hoofdstad van Nepal, heeft een menigte tegen India's „inmenging in Nepalese aange legenheden" gedemonstreerd. Negen leden van het parlement van India moesten door de poli tie beschermd worden tegen de demonstranten, die stenen wier pen en de parlementariërs be dreigden. De politie maakte hier bij gebruik van traangasbommen en knuppels. De parlemensleden bevinden zich op een beleefd- hiedsbezoek in Nepal. Men neemt aan, dat de demonstranten tot de rechtse partijen van Nepal be hoorden. sië werd helaas stopgezet. Toen hadden we alles nog kunnen be reiken. Als er ooit een moment geweest is, dat het leger niet had moeten gehoorzamen was het op de dag, dat deze eerste actie moest worden gestaakt. Het klinkt misschien oproerig en in strijd met de krijgstucht, maar er staat nog altijd in de voor schriften, dat militairen eigen initiatief moeten nemen, wan neer zij menen dat men in de hoogste kringen niet goed is in gelicht". Alle drie de chefs van staven laten uitkomen, dat generaal Dürst Britt hun inziens in de laasts aangehaalde zin een ver keerde interpretatie geeft van artikel 12 van het reglement be treffende de krijgstucht. De chef van de generale staf B. R. P. F. Hasselman, zegt in zijn schrijven o.m. het volgende: ,,De gewapende macht, funda ment van de staat, is altijd en overal niet meer en niet minder dan instrument der regering. Zij heeft mitsdien geen eigen wil, doch tot enige plicht de bevelen der overheid stipt en loyaal uit te voeren". De aangehaalde be paling uit het reglement betref fende de krijgstucht betreft de verhouding van de militair tot zijn militaire meerdere, aldus de chef generale staf verder. Er is volgens hem slechts een geval waarin de militair en ook de niet-mi'litair het recht en de plicht heeft gehoorzaamheid te weigeren, namelijk om der cons ciëntie wille. De chef marinestaf en bevel hebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal A. de Booij, legt er de nadruk op, dat het zelfstandig handelen van de militair afhan kelijk wordt gesteld van de vraag nieuwe bevelen niet of niet tijdig door hem kunnen worden ge- de kapper met net aparte cachet markt 16 - brouwerij str. terneuzen nat. en internationaal jurylid tarief permanenten ƒ11 of 13.50 depositaire „Lancóme" beroemd parijs huis voor schoonheids- en huidverzorging gelaten dat zulks tengevolge van de snelle communicatiemiddelen zo goed als steeds te verwezenlij ken is, aldus de vice-admiraal, dient iedere militair zich te rea liseren, dat hij als dienaar van de staat, ook en zeker als hij deel uitmaakt van de hoogste bevel voering, steeds moet handelen in de geest van de door de regering gegeven orders, waarbij uiter- heden eigen initiatief en verant- aard alleen de regering in staat woordelijkheid te laten en dat het is deze orders te toetsen aan het niet geschreven is om een duide- algemeen belang. De overige mi- lijk bevel van de wettige overheid litairen dienen vanzelfsprekend te doorkruisen. Immers bepaalt overeenkomstig de van hun supe- artikel 11 van het reglement be- rieuren gekregen orders te han- treffende de krijgstucht, dat het delen en deze uit te voeren in de geest zoals zij zijn bedoeld. De chef luchtmachtstaf, luite nant-generaal A. Baretta, zegt, dat artikel 12 lid 2 van het regle ment betreffende de krijgstucht beoogt de militaire commandant onder zeer bijzondere omstandig- de militair nimmer geoorloofd is hem gegeven, dienstbevelen af hankelijk te 'stellen van zijn oor deel omtrent hun strekking en doelmatigheid. Hij heeft daar aan te voldoen -te goeder trouw en naar zijn besten weten en kun- De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Molo tof, is Zondagochtend vroeg ge heel onverwacht per vliegtuig naar Moskou vertrokken. Bij zijn vertrek, aldus Reuter, waren er geen aanwijzingen of en zo ja wanneer hij naar de con ferentie te Genève terug zou keren. Volgens de Zwitserse autoritei ten was de vlucht onder de groot ste geheimhouding voorbereid. Om twee uur des nachts arri veerde een gehele colonne Russi sche auto's op het vliegveld, zon der voorkennis der Zwitserse autoriteiten. De politie werd spoedig gewaarschuwd en er Jules Moch, een vroegere Fran se minister van Defensie en te genwoordig permanent vertegen woordiger in de Ontwapenings commissie der Verenigde Naties, heeft op 't socialistische congres over de E.V.G. in een toespraak, het volgende gezegd: „Ik kan onthullen, dat de Russen het be ginsel hebben aanvaard van per manente controleurs op de bewa pening, die op Sowjet-gebied ge- stationneerd zijn". Hij zeide ongelukkigerwijze niet de volmacht te hebben om iets óver de voortgang der be- De stakende mackinisten en stokers van de West-Engelse spoorwegen hebbe» besloten het werk te hervatten. De vrees, dat de staking zich over het gehele Britse spoorwegnet zou uitbrei den is hiermede opgeheven. De ontevredenen staakten uit protest tegen dienstregelingen die het nodig maakten, dat zij tussen 2 diensten niet thuis konden slapen. Het betrof hier een wilde sta king. Het werk werd hervat on der voorwaarde, dat de spoor wegvakverenigingen de commis sie van vervoer in onderhande ling zullen treden. Het congres van de Franse so cialistische partij heeft met 1.969 stemmen tegen 1.215 stemmen de socialistische fractie in het parlement opdracht gegeven om vóór de ratificatie van het ver drag voor de Europese verdedi- gingsgemeeschap te stemmen. Verder werd een motie aange nomen, waarin ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen het zenden van Franse dienstplichtigen naar Indo-China. „Het congres van de socialisti sche partij", aldus de motie, „is van oordeel, dat de Franse rege ring niet het recht heeft uitbrei ding van het conflict te riskeren door onvoorzichtig te handelen. Zij moet integendeel alles in het werk stellen om een einde aan de strijd te maken". In een resolutie over de E.V.G. wordt verklaard, dat de socialis tische partij herhaaldelijk te ken nen heeft gegeven, dat de E.V.G. slechts één van de elementen is van een algemene politiek voor de Europese éénwording en in feite de enige manier om de her oprichting van een onafhanke lijk Duits leger te verhinderen. Voorts dat de E.V.G. geen wer kelijke betekenis kan hebbea zonder de volgende factoren: de franse regering te verzoeken, met de bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag, samen met de bondgenoten vastberaden het ini tiatief te nemen tot onderhande lingen over een verdrag van non agressie en wederzijdse beveili ging tussen de Westelijke mo gendheden en de Sowjet-Unie. sprekingen van de sub-cpmmis- sie te Londen te zeggen. Hij ver zekerde zijn gehoor echter, dat de vorderingen, welke gemaakt worden bemoedigend zijn. Moch sprak zich tegen ratifica tie van het verdrag van de E.V.G uit. De Sowjet-Unie, zo zeide hij, was niet bereid om een oorlog te beginnen. De vrees van beide partijen voor het gebruik van de waterstofbom gaf aanlèidïng tot hoop en zolang er de minste kans op was, dat men tot een interna tionale controle op atoomwapens zou kunnen komen, zou het mis dadig zijn deze kans té laten schieten. Vrienden in de Britse Labour-partij hadden hem, Moch, gezegd, dat als Frankrijk tegen de ratificatie van de E.V.G. stem de, er geen Labour-lid vóór een Duitse herbewapening zou zijn. f De Berlijnse conferentie was mislukt, omdat men de Sowjet- Unie geen wezenlijke garantie had gegeven, dat zij niet aange vallen zou worden. Het Sowjet-persbureau „Tass" heeft een bericht gepubliceerd van het Noordkoreaanse persbu reau, volgens hetwelk de Noord koreaanse regering de terugkeer eist van ongeveer twee millioen Noordkoreanen, „die door de Amerikaanse aanvallers met ge weld zuidwaarts gedreven zijn tijdens de Amerikaanse terug tocht uit Noord-Korea". Millioenen ontheemden uit Noord-Korea lijden honger en armoede en staan bloot aan een terreurbewind in Zuid-Korea. Zij wensen vurig naar hun vrije land terug te keren, aldus het bericht van „Tass". werd een wacht om drie khaki- kleurige Dakota's, welke ge bruikt worden voor de Sowjet- delegatie, opgesteld. Het vlieg veld bleef bijna twee uur geheel afgezet en om drie uur in de ochtend vertrok het Sowjet-toe- stel naar Oost-Berlijn de eer ste etappe op weg naar Mos kou. Het duurde enkele uren, voordat van Zwitserse zijde werd bevestigd, dat minister Molotof zich in het vliegtuig be vond. Later werd dit ook door een lid van de Sowjet-delegatie be vestigd. Deze woordvoerder gaf echter geen verder commentaar. Minister Molotof reisde in ge zelschap van vijf personen, as sistenten, secretarissen en lijf wacht. De plaatsvervangende minis ter van Buitenlandse Zaken, An drei Gromyko, vergezelde de mi nister naar het vliegveld. Hij zal de Sowjet-delegatie in Genève leiden. Een Britse functionaris zeide dat minister Molotof Zaterdag aan zijn collega Eden had mede gedeeld, dat hij naar Moskou zou vliegen. Hij had gezegd bin nen „een dag of twee" terug te zullen zijn. De Britse woordvoer der wenste zich niet verder uit te laten. Dit, zo zeide hij, was aan de Sowjet-delegatie. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie heeft verklaard, dat Molotof Dinsdag terug zal zijn, op tijd voor een eventuele namiddagvergadering over Indo-China of Korea. De Russische ambassadeur 'm Londen, Malik, heeft op het Britse ministerie van Buiten landse Zaken een nota overhan digd, waarin geprotesteerd wordt tegen de activiteit van anti-communistische Russische uitgewekenen, aldus meldt ra dio-Moskou. Het toelaten van de activiteit van deze uitgewekenen, die door Britten worden opgeleid voor „spionnage en ondermijnende en terroristische daden", komt neer op inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van een ander land, aldus het pro test. Met de anti-communistische 'Russische emigranten wordt de „N.T.S." een organisatie van Russische uitgewekenen in W.- Europa met een hoofdkwartier in ae Amerikaanse zone van Duitsland, bedoeld. De organi satie werd in 1929 in Z.-Slavië opgericht. De onlangs uitgeweken kapi tein van de Russische geheime dienst, Chochlof had opdracht één van de leiders der N.T.S. te vermoorden, aldus tekent Reu ter hierbij aan. De Australische regeringscoali tie bestaande uit de liberale partij van premier Menzies en de con servatieve „landspartij" (country party), heeft bij de Zaterdag ge houden algemene verkiezingen voor een nieuw huis van afge vaardigden de overwinning be haald, zij het met een geringere meerderheid dan bij de vorige verkiezingen. De socialistische oppositie) partij onder Herbert Evatt ver- Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft in het belang van een goede melkvoorziening van de consumenten bepaald, dat de melkbezorging op 2e Pinkster dag op de gebruikelijke wijze moet geschieden. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft na zijn terugkeer van de conferentie van Genève in de Canadese nationale ver gadering o.m. gezegd Hoewel het waar is, dat de vrede overal in gevaar is als de vrede ergens ter we reld door communistische agres sie bedreigd wordti, is het ook De Tunesische premier, Mo hammed Mzali, is Zaterdag onge- Een nauwe band met Enge-deerd aan een moordaanslag ont land, een Amerikaanse garantie snapt. Een onbekende loste em- en democratisch toezicht. ge revolverschoten op de eerste Het congres verklaart, dat vol- minister, toen deze zijn bureau doende bevrediging is geschon- te Tunis verliet om de Franse re ken wat deze drie punten aan- sident-generaal, Pierre Voizard, gaat. De partij is derhalve vóór te ontmoeten, met wie hij een be- bekrachtiging van de E.V.G. zoek zou brengen aan de bey van Aan de andere kant wordt er Tunis in diens buitenverblijf te in de resolutie de nadruk op ge- Carthago. legd, dat de organisatie van de De dader van de aanslag, naar Europese verdediging in de ge- verluidt een Tunesiër, wist in de meenschap het belang van de nauwe straten van de Arabische verdediging van de gehele Fran- wijk te ontkomen, se unie noch de noodzakelijkheid Tevoren was de resident-gene er van vermindert. raai bij zijn terugkeer van een Aan de socialistische leden van kort bezoek aan Parijs op het het parlement wordt opgedragen vliegveld in het nauw gebracht door een menigte van 300 Franse kolonisten, die kreten riepen als „Treed af, moordenaar". Andere demonstranten schudden hun vuist naar de Franse minister van Defensie, Pléven, die met Voizard uit Parijs was gekomen. De Franse kolonisten zijn van oordeel, dat het aan het voorzich tig optreden van de resident-ge neraal te wijten is, dat het terro risme hand over hand toeneemt. Toen Voizard het woord tot zijn opgewonden landgenoten wilde richten, riepen deze „Wij willen daden, geen woorden". Eerst na tien minuten slaagden de resi dent-generaal en zijn gast er in hun auto te bereiken. waar dat van Canada niet ver wacht kan worden, dat het ver plichtingen op zich neemt ten aanzien van regionale defensie maatregelen in alle delen van de, wereld waar deze gewenst mogen zijn". In beginsel, zo 'vervolgde hij, was Canada het eens met de vorming van een pact voor Z.- O.-Azië, doch er kwam een grens aan het aanvaarden van politieke en militaire verplich tingen voor een land met de be volking en de hulpbronnen als Canada. „Onze kracht, zowel op het gebied van bevolking als in ma terieel opzicht heeft grenzen en de verplichtingen, welke wij op ons hebben genomen zijn reeds zwaar. De bestaande verplichtingen, zoals die volgens het Atlanti sche pact, zijn bepalend voor hetgeen Canada in militair op zicht en anderszins op zich kan nemen, niet slechts met betrek king tot Z.-O.-Azië, doch ook elders". Canada, aldus concludeert Reuter, zal dus geen militaire of politieke verplichtingen ten aanzien van Indo-China of het voorgestelde pact voor Z.-O.- Azië op zich nemen. overde tenminste twee zetels op de coalitie. Het ging bij deze verkiezingen hoofdzakelijk om binnenlandse aangelegenheden. De socialisten beloofden b.v. een hoger ouder domspensioen, een belofte die premier Menzies veroordeelde als „onverantwoordelijk". "Volgens de jongste uitslagen i wordt aangenomen, dat de 121 ze tels als volgt zullen worden ver deeld: liberale en „landspartij" samen 65 zetels (verlies 3), socia listen 56 zetels (winst 3). Bij deze verdeling zijn twaalf zetels meegerekend, waarvan nog niet definitief vaststond, aan welke partij zij waren toegeval len. Vele Australiërs hadden ver wacht, dat de winst dér socialis ten groter zou zijn geweest. De belangrijkste partijleiders, zoals premier Menzies, diens so cialistische tegenstander dr Evatt, de leider der ..landspartij", sir Arthur Fadden die aan de vooravond der verkiezingen een ernstig auto-ongeluk had, en de minister van Buitenlandse Zaken, Casey, werden met een ruime meerderheid herkozen. In de Ierse tussenverkiezingen in het graafschap Wicklow heeft de partij Fianna Fail van Eamonn de Valera de over winning' behaald. Deze overwin ning is echter niet voldoend# om zijn partij de meerderheid te geven in het parlement (Daili, dat als volgt zal worden samen gesteld Fianna Fail 65 zetels (verlies van zeven). Fine Gael 50 zetels (winst van vijf). Labour 19 zetels (winst van vier). Boerenpartij 5 zetels (verlies van twee). Nieuwe Republikeinen 3 ze tels (winst van één). Onafhankelijken 5 zetels (ver lies van ééni. De verkiezingen in Wicklow waren uitgesteld, omdat één der candidaten was gestorven. ONTPLOFFING TE BERLIJN TIJDENS SCHEIKUNDELES. Tijdens een lesuur, gewijd aan de scheikunde, heeft zich in een Westberlijnse school een ontplof fing voorgedaan, tengevolge waarvan dertig kinderen van on geveer 12 jaar werden gewond, waarvan drie ernstig. Ook de leraar liep ernstige ver wondingen op. De negen landen, die zich te Genève bezig houden met het In- dochinese vraagstuk, hebben Za terdag vertegenwoordigers van het Vietminh en het Franse op perbevel uitgenodigd naar Ge nève te komen om daar te onder handelen over een regeling voor een staken van het vuren. Men verwacht, dat deze militai re deskundigen Donderdag a.s. het overleg zullen beginnen met een bespreking over Vietnam, de grootste van de drie verbonden staten van Indo-China en het voornaamste strijdtoneel. De vergadering nam haar be sluit, dat reeds werd verwacht, op een geheime bijeenkomst, die vier uur duurde en door minister Molotof werd geleid. Deze had kort voor het begin der bijeen komst een bespreking met minis ter Eden gehad. In een na afloop der vergade ring uitgegeven communiqué werd gezegd, dat men de volgen de voorstellen van de Britse dele gatie had aanvaard: „Teneinde het spoedig en ge lijktijdig staken der vijandelijk heden te vergemakkelijken moe ten a. vertegenwoordigers van de twee opperbevelen onmiddellijk te Genève bijeenkomen, terwijl ook ter plaatse contacten moeten worden gelegd. b. Zij moeten de opstelling van de troepen, zoals die moet zijn na het staken der vijandelijk heden, bestuderen, waarbij be gonnen moet worden met het vraagstuk der hergroeperingsge- bieden in Vietnam. c. Zij moeten zo spoedig mo gelijk hun bevindingen en aanbe velingen aan de conferentie be kendmaken". Er is overeengekomen, dat de datum voor de eerste bijeen komst der militaire deskundigen vóór 1 Juni moet worden vastge steld. De volgende vergadering over deze kwestie zal vandaag worden gehouden. De Zuidkoreaanse regering heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat zij de Verenigde Staten for meel verzocht heeft om drie hon derd millioen dollar militaire hulp in het lopende financiële jaar. Zij verwacht dit jaar reeds 231 millioen dollar herstelhulp van Amerika. Zuid-Korea had het gehele be drag van de extra hulp in ge reed geld nodig alleen af om de troepen te kunnen voeden, kle den en soldij aan hen te kunnnen uitbetalen, zo zei een woordvoer der van het regeringsplanbu reau. De hulp zou geen munitie of uitrusting omvatten. Men kon niet verwachten te beginnen met de wederopbouw van het land, wanneer de Ver enigde Staten deae militaire hulp niet aou loe staan, daar „in dat geval de herstelhulp uitein delijk aan de troepen zouden moeten worden besteed". De uitgaven op de Zuidkoreaan se begroting van dit jaar waren geraamd op zes honderd millioen dollar, hoewel het totale inko men niet meer dan 324 millioen dollar zou bedragen, aldus de woordvoerder. Uit regeringskringen wordt vernomen, dat Zuid-Korea „bin nen een maand" de ^handel met Japan zal hervatten. De handel kwam bijna geheel tot stilstand in midden Maart, toen de regering verklaarde geen geld in Japan te willen uitgeven, dat voor het herstel was toege kend. Handelaars mochten alleen Ja panse goederen importeren rnet dollars, die door export naar Ja pan waren verkregen. medegedeeld dooi* het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Plaatselijk buien. Zwaar bewolkt met opklarin gen en plaatselijk enkele buien met een kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. •INSDAG 1 JUNI. v.m. H.M. Breskens 1.18 1.50 Terneuzen 1.53 2.25 Hansweert 2.33 3.05 Walsoorden 2.43 3.15 ZON MAAN 1 4.26 20.49 3.56 21.38 2 4.25 20.50 4.40 22.16 3 4.24 20.51 5.18 22.59

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1