i OP DOOD IN DE POT DE GENEEFSE CONFERENTIE Vlaggetjesweek Puistjes! D.DD Wachten is op de crisis, impasse doorbreekt die Frans weekblad over het rapport van generaal Ely DE BESPREKINGEN OVER INDO-CHINA De strijd in de delta van de Rode Rivier Wegenwachter De Veer uit Zweden terug PANG Ve Petsnoperuifr pon ctemsfe tang. BEDELL SMITH HOUDT TOESPRAAK HILLARY ZIEK OP BERG De ontploffing op de „Bennington" WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN INDO-CHINA ZATERDAG 29 MEI 1954. 9e Jaargang No. 3161. Genève Legeropbouw - Mijlpaal bij de emigratie Vlaggetjesdag - Hollandse nieuwe &Q Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pei maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. c Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Wij hebben nu de week van de besloten zittingen achter de rug. Aan een voltallige plenaire zit ting nemen 'n tweehonderd man deel; bij een besloten zitting is het aantal deelnemers tot onge veer vijftig beperkt. Dat is het enige verschil. Met vijftig man kan men natuurlijk evenmin za ken doen als met tweehonderd. En wat het „geheime" karakter van de besloten zitting betreft: binnen een half uur na afloop weet een kind in Genève, wat er is besproken. In feite hebben al deze bijeen komsten, voltallig of besloten, slechts een doel. Zij moeten de conferentie gaande houden, tot de vijf mensen, die werkelijk be slissingen kunnen nemen, daar toe bereid zijn. Molotow en Tsjoe En Lai zijn dat nog niet. Nadat de laatste onlangs had verklaard, zo nodig vijf maanden in Genève te willen blijven, heeft een ander lid van de Chinese de legatie die termijn zojuist tot een half jaar verlengd. Dit Oosterse geduld is verre van onbaatzuch tig. Terwijl de Romeinse senaat vergaderde en vergaderde, ver overde Hannibal Saguntum. De Hannibal van dit ogenblik heeft generaal Giap en diens Sagun tum is Hanoi. Waar de communisten op uit zijn, is het winnen van tijd voor nieuwe militaire overwinningen, die hun onderhandelingspositie aan de conferentietafel moeten versterken. Zien zij naar de Westelijke wereld, dan moet hun deze tactiek weinig riskant voor komen. In Amerika, waar de oppositiepartij, meer nog dan de regeringspartij, totnogtoe trouw de buitenlandse politiek van de president steunde, is een kente ring gekomen; felle kritiek op het beleid van Eisenhower- Dulles is nu aan democratische zijde te horen. De Britse regering is niet vrij in haar bewegingen; gesteld tegenover de Labour-oppositie in het eigen land en gedwongen om rekening te houden met de gevoe lens en inzichten van de Aziati sche leden van het gemenebest, kan zij het zich niet veroorleven in Z. O.-Azië de door Washington gewenste „harde" politiek te voe ren, zolang niet vaststaat, dat 'n vergelijk in Indo-China onmoge lijk is. EéN STEM OVER! Frankrijk tenslotte toont een beeld van hopeloze verdeeldheid. Hier in Genève doet de zure grap de ronde, dat premier Laniel, na dat hij met slechts twee stemmen meerderheid het gevraagde ver trouwensvotum had gekregen, opmerkte, dat toch nog een stem meer voor zijn regering was uit gebracht, dan deze strikt geno men behoefde. De communisten moeten dus wel de indruk heb ben, dat zij in Indo-China voorlo pig rustig kunnen voortgaan met het plukken van de vruchten der voor hen gunstige militaire si tuatie, ook al ziet vooral een Molotow wel in, dat met het slechter worden der Westelijke positie de Amerikaanse plannen aan aantrekkelijkheid moeten winnen. Inderdaad schuilen er natuur lijk wel degelijk risico's in de communistische tactiek. De wes telijke verdeeldheid is meer schijnbaar dan echt. De Britten, om wie onder de huidige omstan digheden alles draait, hebben zich zonder twijfel zeer nauw keurige voorstellingen gemaakt omtrent het punt, tot waar zij de communisten hun gang menen te kunnen laten gaan. Of dit vlak vóór, of vlak achter Hannoi ligt, is moeilijk te zeggen. Maar wel kan worden voor speld, dat Eden op het ogenblik, dat de communisten het door Londen vastgestelde punt drei gen te overschrijden, aanstalten zal maken om zijn koffers te pakken, teneinde aan het Lager huis verslag van het mislukken van zijn missie uit te brengen en voorstellen te doen, die Moskou en Peking bijzonder onaange naam in de oren moeten klinken. Dan zal de crisis zijn gekomen, die deze conferentie weer in be weging kan brengen. Tot dat ogenblik zou de journalist Ge nève getroost de rug kunnen toe draaien. IMJXEX Eén tablet is al voldoende De Franse stafchef, generaal Ely, die dezer dagen is terugge keerd van een inspectiereis naar Indo-China, heeft er bij de rege ring op aangedrongen een „per soonlijkheid van de hoogste rang" te benoemen om het ver trouwen in de expeditionnaire strijdkracht in Indo-China te her stellen, aldus het Franse onaf hankelijke politieke weekblad „Express". Het blad, dat zich beroept op „zeer betrouwbare kringen", voegde hieraan toe, dat er op het ogenblik slechts één maarschalk in Frankrijk is (maarschalk Juin) en dat men op hem een be roep moet doen. Maarschalk Juin, de meest om streden figuur in het Franse leger, is, zoals bekend, vorige maand door de regering uit al zijn Franse militaire functies omdat hij zonder toe- Afgevaardigden van de negen landen, die besprekingen over Indo-China voeren, hebben Vrij dagochtend beraadslaagd over een lijst van beginselen voor een wapenstilstand waarover Oost en West het eens zijn. Volgens Reuters correspondent Stanley Priddle waren de meeste afgevaardigden het er over eens, dat op de bijeenkomst een behoe- digende ontwikkeling waar te De toestand in de delta van misme tegemoet ziet dank zij de de Rode Rivier is thans betrek kelijk rustig. De aanvallen op de post van Yen Phoe in de sector van Phoely duren echter nog voort. Vooruitgeschoven troepen van de Vietminh bevinden zich thans op 250 meter afstand van de post, die door een compagnie wordt verdedigd. Andere be langrijke elementen van de Vietminh zijn ongeveer 500 me ter van Yen Phoe verwijderd. De Vietminh bestookt de post met zwaar en licht mortiervuur, maar wordt zelf door vliegtui gen gebombardeerd met bommen van 250 kg. Generaal René Cogny, opper bevelhebber der Franse lucht strijdkrachten in Noord-Viet- nam, heeft te Hanoi verklaard, dat hij de toekomst met opti- versterkingen, die in het Noor den van Vietnam aankomen. Acht man van het Franse vreemdelingenlegioen, die uit 't gevallen bolwerk Dien Bien Phoe wisten te ontsnappen, zijn Vrijdag na een tocht van drie weken door het oerwoud in N. Laos aangekomen. Thans Zijn ongeveer 50 verdedigers van Dien Bien Phoe in veiligheid, maar dit zijn de eerste Europea nen. Zij waren vergezeld van 9 Indo-Chinezen, die deel hebben genomen aan de strijd om de vesting. Generaal Cogny is Vrijdag een offensief in westelijke en zuid westelijke richting begonnen om te trachten de aanvoerlijnen van de Vietminh-troepen die Jen Phoe belegeren, af te snijden. In Saigon is Vrijdag het Ameri- ëe verantwoordelijkheid voor de nederlaag te onderzoeken, zouëen zij er wel op hebben aangedron gen het vertrouwen in de bevel hebber in Noord-Indo-China ge neraal Cogny, te handhaven, ai- dus „Express". De politie heeft duizenden exemplaren van het weekblad in beslag genomen en de kantoren verzegeld. Er wordt een onder zoek ingesteld op grond van het artikel in het wetboek van straf recht, dat hét verstrekken van geheimen aangaande de natio nale verdediging aan anderen dan een buitenlandse mogend heid behandelt. ontslagen, stemming een tegen het instellen t-» van een Europees leger gerichte I In politieke kringen te Parijs - - >1S men van mening, dat de actie tegen het blad er op wijst, dat kaanse vliegdekschip „Windham Bay" aangekomèn met jacht bommenwerpers en verkennings vliegtuigen voor de Franse lucht macht. In Centraal-Annam hebben de opstandelingen een zware nacht aanval uitgevoerd op de sterkte Dong Mé. De aanval, die onder steund werd door een mortierbe schieting, kon met 'hulp van jachtvliegtuigen worden afgesla gen. De vliegtuigen bestookten de aanvallers met napalm, nadat transporttoestellen boven 't ter rein van de strijd lichtfakk,els hadden uitgeworpen. Het Franse opperbevel heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat bij de Donderdag geëindigde evacua tie van gewonden uit Dien Bien Phoe 859 personen, nl. Genevie ve de Galard, 624 blanken, 150 Noordafrikanen en 84 Vietname- zen, zijn overgebracht. Men ver wacht, dat Genevieve de Galard, die, heden via Saigon naar Parijs vertrekt, Dinsdag in de Franse hoofdstad zal aankomen. nemen was. De bedoeling van het overleg was de beginselen te formuleren waarover men het eens is en op grond daarvan een stuk op te stellen, dat als werk basis kan dienen voor de geheime onderhandelingen, die de minis ters van Buitenlandse Zaken Zaterdag over deze kwestie zul len voortzetten. In conferentiekringen is men thans hoopvol gestemd ten aan zien van de mogelijkheid, dat Oost en West een compromis zul len vinden aangaande de punten, waarover men nog van mening verschilt, en van de mogelijkheid om een staken van het vuren af te kondigen, voordat het volgen de seizoen voor grote operaties in de herfst begint. luiv^ en •nÉooaji h*il4 met k«l- der vteeibareD.D.p. De Jeuk bedaart. 4© ziektekiemen «•*- jee gedood en de huid^geneeet^ GejeESMrooa. tegbj HtHBAAN»OEN1 N GEN opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in de centraal- Europese sector. Volgens „Express" zou gene raal Ely er ook op hebben aan gedrongen om genoemde „per soonlijkheid van de hoogste rang" aan het hoofd te stellen van het burgerlijk bestuur in Indo-China. Voorts zou zijn aan geraden binnen een maand grote troepen dienstplichtigen naar het toneel van de strijd te zenden, als het enige middel om de twee grote delta's die van de Rode Rivier rondom Hanoi en die van de Mekong rondom Saigon te behouden. Volgens de bestaande wetten kunnen alleen beroepsmilitairen naar Indo-China worden gezon den. Het zenden van dienstplich tigen zou eerst door het parle ment moeten worden goedge keurd. t Het weekblad zegt voorts, dat generaal Ely en zijn metgezellen, de generaals Salan en Pelissier, tot de conclusie zijn gekomen, dat de slag om Dien Bien Phoe niet alleen de beste eenheden van het expeditionnaire corps heeft gekost, doch ook dit corps van al zijn bewegelijkheid heeft be roofd. Hoewel de generaals zouden hebben vermeden de kwestie van In een nota aan de Tweede Kamer heeft de minister van Oorlog en Marine, ir Staf, nadere mededelingen gedaan omtrent de verdere opbouw van het Neder landse leger en de manier waar op dit zal geschieden. Zoals bekend, is het streven van de minister er op gericht om in 1957 te beschikken over een legercorps van vijf divisies. De eerste fase van deze plannen zal 1 October a.s. zijn voltooid, wan neer men de beschikking heeft over drie complete infanterie divisies met daarnaast de kern van de 7 December-divisie. Hier bij komen nog de territoriale troepen ter sterkte vaiv 75.000 man, waarbij inbegrepen de luchtdoelartillerie en de 44ste regimentsgevechtsgroep. Het ligt verder in de bedoeling om in het voorjaar van 1956 een mobilisa bele divisie van ondersteuning en verzorgingseenheden hieraan toe te voegen, terwijl men in het najaar van 1957 met de opbouw van de vijde divisie gereed hoopt te zijn. Voor wat betreft de konink lijke marine zal er in de komende jaren hard moeten worden ge werkt om tot een zo'n effectief mogelijk resultaat te komen. Nederland zal niet over een grote vloot beschikken, maar wel zal de uitrusting van de betrekkelijk kleine vloot zeer modern zijn, waarvoor reeds de hulp van de in de NATO verenigde bondgeno ten is toegezegd. De luchtvloot zal irt de periode van 19551957 worden ver nieuwd, terwijl men zich thans slechts zal bezig houden met de vorming en de verdere opbouw van de nachtjagerssquadrons, zo dra het type nachtjager voor de NATO-luchtmachten bekend zal zijn gemaakt. GEEN DIENSTPLICHT- VERKORTING. De mogelijkheid bestaat, dat Nederland later ook de geleide projectielen kan krijgen, waar voor in ons land wel degelijk be langstelling bestaat, maar waar van het ontwikkelingsproces niet alleen zeer tijdrovend, maar ook uiterst kostbaar is en waarom eigen ontwikkeling geen zin heeft als de mogelijkheden tot beproeving niet aanwezig zijn. De invloed van atoomwapenen, geleide projectielen en onbeman de vliegtuigen worden in NATO- verband thans terdege bestu deerd, maar zolang er nog geen beslissing tot invoering van deze wapenen is genomen, zal de op bouw zowel voor wat betreft de infanterie als de luchtmacht op de oude voet worden voortgezet, daar de productie van deze nieu we wapens nog wel twee jaar in beslag neemt. In navolging van België, waar de dienstplicht tot 18 maanden verkort is, heeft minister Staf ook de mogelijkheid in ons land hiervan overwogen. Maar daar wij altijd nog een achterstand in de opbouw van onze strijdmacht hebben, kan er van dienstplicht verkorting vooralsnog geen spra ke zijn, hoewel de minister van oordeel was, dat overleg in NA- TO-verband hier dringend nood zakelijk is. Daar ons land vol gens NATO-kringen een van de meest strategische punten in de W.-Europese verdediging vormt, is het noodzakelijk, dat wij over een zo goed mogelijk verdedi gingsapparaat beschikken, wat weliswaar enorme kosten met zich meebrengt, maar in tijd van oorlog een groot voordeel kan betekenen. DE 100.000ste. Met een enigszins feestelijke plechtigheid is de 100.000ste Ne derlandse immigrant in Canada ontvangen. Bij deze plechtigheid waren hoge autoriteiten, zowel van Nederlandse als Canadese zijde aanwezig en werden er har telijke welkomstwoorden uitge sproken, die vergezeld gingen van enige waardevolle geschen ken. De Nederlandse immigranten Na een tocht van bijna 8500 kilometer is de Nederlandse wegenwacht De Veer Vrijdag middag uit Zweden bij het A.N.W.B.-hoofdkantoor aan de Parkstraat te Den Haag terug gekeerd. Hij werd hartelijk wel kom geheten door de heer H. Rienstra, directeur van de afde- de de in Canada, die hoofdzakelijk de plaatsen innemen van de Cana dese plattelanders, die naar de stad zijn getrokken, hebben reeds getoond, deze plaats in hun nieu we vaderland volkomen waard te zijn. Uit het feit, dat bij deze mijlpaal in de geschiedenis van de emigratie zo'n grote belang stelling van hogerhand bestond, moge blijken, dat de Nederlandse imrpigranten, evenals elders in de wereld, nog steeds van harte welkom zijn en dat de goede naam, die de Nederlandse immi grant in de vreemde reeds jaren lang heeft, gehandhaafd is ge bleven. MET TRADITIE GEBROKEN. Het jaarlijkse vlagvertoon van de Nederlandse loggervloot. ge reed om ter haringvangst te gaan, heeft weer plaats gevon den. In IJmuiden, Katwijk, Sch^veningen en Vlaardingen werö weer de traditionele vlag getjesdag gehouden. Opnieuw was er een indrukwekkend ver toon van de Nederlandse vissers schepen, die elk jaar het ruime sop kiezen om ons de „Hollandse nieuwe" te brengen. Te Scheveningen werd door de scheepvaartinspectie besloten, dat de jaarlijkse vlootschouw ditmaal in verband met de slechte weersomstandigheden zonder passagiers moet worden gehou den. Hoewel wij de teleurstel ling van de bijna 6000 passagiers kunnen begrijpen, is het toch te betreuren, dat ondanks heet ver bod toch verschillende schepen met passagiers zee kozen. Mis schien waren de weersomstandig heden wel verbeterd, maar men kan in deze gevallen nooit voor zichtig genoeg zijn. De eerste Hollandse nieuwe, waarvan zoals gewoonlijk twee vaatjes aan H. M. de Koningin werden aangeboden, waren reeds Vrijdagmorgen op de markt. Op nieuw heeft de Nederlandse vis serij een goede prestatie gele verd en wij prijzen ons gelukkig, aldus minister Mansholt, die ook bij de vlootschouw aanwezig was, dat de Nederlandse visserij ook haar steentje tot de welvaart van ons Nederlandse volk kan bijdragen. Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel Generaal Walter Bedell Smith, het hoofd van de Amerikaanse delegatie naar Genève, heeft Vrijdag op de vergadering over Korea een beroep gedaan op de vertegenwoordigers van de 19 landen om het Zuidkoreaanse plan voor hereniging van Korea door nationale verkiezingen on der toezicht van de Ver. Naties te aanvaarden. „De Zuidkoreaanse voorstellen zijn te rijmen met de grond principes, die de meesten van ons in het openbaar hebben on derschreven", aldus de Ameri kaanse vertegenwoordiger. De Zuidkoreaanse voorstellen, die tijdens de laatste vergade ring c/ver Korea werden inge diend, omvatten 14 punten voor verkiezing in geheel Korea on der toezicht van de Ver. Naties en het terugtrekken der strijd krachten in fasen, te beginnen met de troepen van communis tisch China" Bedell Smith, de eerste spreker op de twaalfde voltallige verga dering over Korea Vrijdagmid dag, kwam met krachtige woor den op voor het recht van de Ver enigde Naties om toezicht te houden op de Koreaanse verkie zingen en verwierp de beschul digingen van communistische zijde, dat deze organisatie als 'n „morele kracht voor de vrede" en „het enig overgebleven werk tuig om de collectieve veiligheid te handhaven". Bedell Smith rechtvaardigde 't optreden van de Verenigde Na ties in Korea. „Zolang vrije man nen bereid blijven zich te vereni gen voor het edele doel de zwak ken tegen de sterken en roof- zuchtigen te beschermen, kan de vrije wereld van vrede verzekerd zijn, aldus de Amerikaanse afge vaardigde. De Amerikaanse vertegenwoor diger vond het paradoxaal, „dat de Sowjet-Unie aan de ene kant de daden van de Verenigde Na ties veroordeelt, maar aan de an dere kant er op aandringt alle rechten en voorrechten van het lidmaatschap uit te oefenen en zelfs zó ver gaat voortdurend zijn veto te gebruiken tegen het toelaten van souvereine onafhan kelijke en ordelievende landen tot het lidmaatschap van de Verenigde Naties". De communistische voorstellen voor vereniging van Korea zijn, aldus Bedell Smith, bij nadere beschouwing niets anders dan het Sowjet veto-systeem, waar van de wereld zo dikwijls het verlammende effect heeft aan schouwd. De communisten zouden willen, dat wij van te voren er in toe aanvaller en „belligerent" in Ko- 'stemmen onze handen te binden rea optrad. „De Verenigde Staten zijn niet naar Genève gekomen om zich te lenen tot ondergang van de Ver enigde Naties", zeide Smith, die de organisatie kenschetste als en onze ogen te sluiten, terwijl een verdeeld Korea, afgesloten van de rest van de wereld en van de Verenigde Naties, in de com munistische sfeer wordt getrok ken", aldus Bedell Smith. ling ledenvoorlichting van A.N.W.B., nadat hij reeds bij grens was verwelkomd door het hoofd van de wegenwacht, de heer G. van Leeuwen. In zijn welkomstwoord zeide de heer Rienstra wegenwacht De Veer namens de A.N.W.B. dank voor de uitstekende wijze, waar op deze zijn taak in Zweden als vertegenwoordiger van de toe ristenbond had vervuld. De A.N.W.B. is, zo zeide sprekqja, er kentelijk voor hetgeen wegen wacht De Veer in Zweden heeft verricht en uit de talrijke reac ties, zowel uit persberichten in de Zweedse pers als uit brieven van leden van de Nederlandse kolonie in Zweden is gebleken, dat men bewondering voor de Nederlandse wegenwacht heeft. De heer De Veer heeft met een Engelse wegenwacht de tocht naar Zweden gemaakt ter stimu lering van de propaganda, die de Zweedse toeristenorganisatie thans maakt voor de uitbreiding van de wegenwacht aldaar. Ver leden jaar is men in Zweden met drie wegenwachters begonnen. Teneinde dit aantal uit te brei den, heeft men in de afgelopen weken een propagandatocht langs verscheidene Zweedse plaatsen gemaakt, waarbij een kleine ten toonstelling over het werk van de wegenwacht was ingericht. Het resultaat van de propaganda tocht is, dat nog deze zomer 20 Zweedse wegenwachters op de weg zullen komen. Na het officiële welkom heeft wegenwachter De Veer enkele van zijn ervaringen verteld. Hij verhaalde, hoe hij boven de Pool cirkel Lappen met hun sleeën had ontmoet, die wel belangstel ling voor de wegenwacht hadden, doch geen hulp inriepen, omdat een wegenwacht nog steeds geen veearts is; hoe hij op verschei dene plaatsen nog toeristische adviezen aan Zweden, die be langstelling voor Nederland had den, had kunnen geven; hoe hij met zijn Engelse collega onver wacht in een gebied was beland, waar het Zweeds# leger oefenin gen hield, zodat de heren in uni form werden gearresteerd, doch spoedig daarna weer op vrije voeten werden gesteld en dat hij een grote zilveren medaille had ontvangen als waardering voor zijn deelneming aan deze propa gandatocht. De heer De Veer met zijn door de zon gebruind gelaat wist ten slotte te vertellen, dat de Zwe den veel belangstelling voor de Nederlandse wegenwacht had den, omdat zij er nog nimmer van hadden gehoord, doch dat de faam van de Nederlandse bloe men en de Nederlandse sigaren reeds lang in dit Scandinavische land zijn gevestigd. het bericht, dat totnogtoe niet is tegengesproken, juist is. In politiekringen zei men, dat gezocht wordt naar de bron van het bericht. Het blad „Express" verschijnt sedert de zomer van het vorige jaar. Het heeft een oplage van 83.000 exemplaren en is onder de niet-communistische bladen een van de meest uitgesproken critici van de regering van premier Laniel. Een woordvoerder van „Ex press" zeide: „Wij zijn verbaasd, dat de 'editie van deze week in beslag is genomen, daar het be trokken artikel geen werkelijk militaire geheimen bevatte. Bovendien zijn dergelijke in lichtingen reeds in de afgelopen paar dagen door andere Franse bladen gepubliceerd". Na afloop van een bijeenkomst van de Franse ministerraad is bekend gemaakt, dat de minister van Defensie opdracht heeft ge geven uit te zoeken, uit welke bron „Express" zijn mededelin gen heeft ontvangen. In een communiqué wordt gezegd, dat personen, die militaire inlichtin gen van geheime aard versprei den, gerechtelijk vervolgd kun nen worden. Sir Edmund Hillary, de over winnaar van de Mount Everest, heeft op een hoogte van onge veer 7500 meter op de hellingen (van de Makaloe, in het Hima- layagebergte, longontsteking op gelopen. Bij de expeditie bevin den zich 2 artsen. Naar ver luidt zal een Amerikaanse ex peditie, die dezelfde berg be klimt, zorgen voor penicilline en zuurstof. Volgens andere berichten zou Hillary een val van 20 meter gemaakt hebben waarbij twee ribben gebroken zouden zijn. Hij had zich niet tijdig genoeg uit de afgrond kunnen werken en daarbij longontsteking hebben opgelopen. Een en ander ge beurde toen hij een kameraad, die zich in moeilijkheden be vond, te hulp was gesneld. Donderdagnacht zijn 3 ge wonde leden van de bemanning van het Amerikaanse vliegdek schip ..Bennington" overleden. Het aantal doden is hierdoor tot 94 gestegen. Nog 100 mannen bevinden zich in het ziekenhuis, w.o. 40 in zorgwekkende toestand. medegédeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. ENIGE AFKOELING. In het Zuiden van het land en kele verspreide regen- of on weersbuien met een zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen en plaatselijk belang rijk koeler. Elders vrij zonnig met een kleine kans op een bui, een matige wind tussen Oost en Noord en iets minder warm. wind, ZONDAG 30 MEI. v.m. 11.34 #.09 0.49 0.59 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 12.67 12.42 1.22 1.32 MAANDAG 31 MEI. v.m. n.m. Breskens 0.28 1.00 Terneuzen 1.03 1.35 Hansweert 1.43 2.15 Walsoorden 1.53 2.25 ZON MAAN op onder op onder Mei. 29 4.29 20.46 2.23 17.44 30 4.28 20.47 2.49 19.13 31 4.27 20.48 3.23 20.36

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1