De dollars rollen Spanje binnen „In De Drie Vrijheid van reizen in Rusland Gemeenteraad van Oostburg Het geschil tussen McCarthy en het leger Amerikaanse nota aan Tsjecho-Slowakije Westduitse communisten gearresteerd Radio-actieve regen op Sydney Britse tegenspraak op beschuldiging van Churchill over conferentie van Genève McCarthy De strijd tegen de Mau Mau Georgia en de gerechtelijke beslissing over apartheid op scholen Jordaanse beschuldiging jegens Israël Een rood tapijt, het bed van Elisabeth en geheime clausules MT Ni~\ E MFtOOTTrrrS NEDERLANDERS. West-Duitse regering wijzigt verklaring overSaar In binnenland moeilijk - naar het buitenland practisch onmogelijk Toen op Zondag 4 April om half zeven 's morgens senor Ar burua, de Spaanse minister van Handel uit het speciale vliegtuig stapte, dat hem van Madrid naar Washington had gebracht, had hy zeker niet gedacht op een zo grandioze wijze te worden ont vangen. Het was de eerste keer in de geschiedenis, dat een Spaans minister een officieel bezoek bracht aan Noord-Amerika. Don Manuel Arburua werd ontvangen met het volledige eer betoon, voorbehouden aan staats hoofden en bezoekers van konink lijke bloede. De Amerikaanse regering heeft de buitenwereld willen laten zien, dat er wel iets veranderd is in de betrekkingen met Franco. Met zichtbare voldoening zette de minister zijn voet op het rode tapijt, dat men voor het vlieg tuig had uitgespreid. Maar zeker nog meer tevreden was Leque- rica, de Spaanse ambassadeur, een der meest handige diploma ten van het huidige Spanje. Van 1952 af heeft Lequerica onophou delijk gewerkt aan de verbete ring van de Spaans-Amerikaanse betrekkingen. Hij was een der promotors van het accoord tus sen beide landen. Het is dus zeer goed te begrijpen, dat deze telg van de oudste Spaanse adel, zich op 4 April vergenoegd in de han den wreef en ondanks het diplo matiek decorum glunder grin nikte Het was niet om de vele hoge autoriteiten, die de Spaanse gast op het vliegveld opwachtten, maar veel meer om dat rode ta pijt, het bewijs dat de regering van Washington de afgezant van Frankrijk, als een zeer belangrijk personage beschouwde. Een mooie beloning voor Lequerica's werk. Amerika stelde prijs op dit bezoek. Het drieweekse verblijf van senor Arburua kenmerkte zich door vele kleine attenties, die door de Spanjaarden zo zeer worden gewaardeerd. De minis ter logeerde te Washington in het Blair House, een paleis, dat alleen gebruikt wordt voor ko ningen en staatshoofden. Onlangs verbleven hier het Griekse koningspaar en de Turk se president. Toen Elisabeth van Engeland, de huidige koningin, als kroonprinses een bezoek bracht aan de Verenigde Staten logeerde ook zij te Blair House en wel in dezelfde kamer. Zij sliep in hetzelfde bed waarin nu de Spaanse minister zich 's avonds ter ruste legde. Men mag zich afvragen of senor Ar burua niet van Gibraltar heeft gedroomd. Liever arm en geïsoleerd Verleden jaar op 23 Septem ber werd in de Spaanse hoofd stad het Amerikaans-Spaans ver drag ondertekend en iedereen moest toegeven, dat Franco een diplomatieke overwinning had behaald. Maar ook de Verenigde Staten tonen zich voldaan met dit accoord, waarvan de voorbe reiding meer dan twee jaar vergde. Door zijn ambassadeur Legue- rica was Franco op de hoogte van het Amerikaans verlangen om vaste voet te krijgen in Spanje. Generaal Franco is een behendig diplomaat, die de kunst verstaat om geduldig te kunnen wachten en die een ingenomen standpunt niet gauw loslaat. On der geen enkele voorwaarde wenste hij ook maar iets van de Spaanse souvereiniteit prijs te geven. Hij verkoos een arm en geïsoleerd Spanje boven een land, dat een deel van zijn on afhankelijkheid mist. Van dit beginsel week hij niet en Ame rika gaf toe. En zo werd in de herfst van '53 door de Amerikaanse ambassa deur James Dunn en de Spaanse minister van Buitenlandse Za ken, Martin Artajo, in naam van hun regeringen een accoord on dertekend, dat voor Spanje het begin werd van een nieuwe toe komst. Amerika heeft aan Tsjecho- Slowakije een nota gezonden, waarin het zegt, dat de Ameri kaanse regering niet tussenbei de kan komen als een particu liere instelling propagandabal- lons naar Tsjecho-Slowakije laat zweven. Zij kon particulie re Amerikaanse burgers niet verbieden zich met andere vol ken in verbinding te stellen. De Amerikaanse regering geeft Tsjecho-Slowakije de raad om de grenzen open te stellen „op dat dergelijke ballons niet meer nodig zijn". De nota vormt een antwoord op een Tsjechoslowaakse klacht tegen het zenden van propa- gandaballons door het „comité voor de kruistocht voor de vrij heid". Spaans eigendom. In die overeenkomst is na tuurlijk sprake van de verdedi ging van Europa. Vliegvelden en havens kunnen door Amerika worden aangelegd en gebruikt; echter steeds onder Spaans toe zicht. Het Amerikaans personeel mag buiten de diensturen in het openbaar geen uniform dragen. Alle installaties worden Spaans eigendom. Verder ontvangt Span je moderne wapens, vliegtuigen en schepen. Heel belangrijk zijn de vele millioenen dollars, bestemd voor de Spaanse economie. Hoe dit geld verdeeld wordt, willen wij u nader uitleggen. De economi sche hulp voor het fiscale jaar 1953/1954 vertegenwoordigt 85 millioen dollar. Van deze som zijn 30 millioen 850 duizend dol lar voor de aankoop van grond stoffen (kolen, koper, aluminium en hoofdzakelijk katoen). Vijf millioen dollar zullen die nen om het wegennet te verbete ren. De toeristen, die Spanje per auto bezochten, weten dat dit dringend nodig was. De spoor wegen ontvangen 11 millioen dol lars. Wanneer men weet, dat de gemiddelde treinsnelheid in Spanje 25 km per uur is en dat geen trein, de luxe Talgo uitge zonderd, sneller rijdt dan 60 km in verband met de slechte toe stand van het materiaal, dan be grijpt men ook, dat deze dollars zeer welkom zijn! Meer stroom en kolen. 12.500.000 dollars dienen om de electriciteitsvoorziening uit te breiden. Spanje bezit slechts 10 regelmatig werkende termische kracht'stations. De andere elec- trische fabrieken zijn hydrau lisch, maar in het ene geval ont breken er kolen, in het andere zijn er niet genoeg waterreser voirs of stuwdammen. Tot Fe bruari was er nog een electrici- teitsrestrictie van drie dagen per week. Voor 4 millioen dollar komen er machines voor de cement- fabricatie, voor 8 millioen pro ducten voor de ijzerindustrie. De nieuwe uitrusting, welke de kolenmijnen hard nodig hebben, mag 2% millioen kosten. Er be staan in Spanje nog veel mijnen met rijke kolenlagen, die door het gebrek aan moderne machi nes niet geëxploiteerd worden. In sommige streken liggen de kolen zo dicht bij de aardopper vlakte, dat men slechts een die pe kuil behoeft te graven, om het zwarte goud te bereiken. Er zijn mijntjes in het bezit van families, waar al de leden mee werken. Des morgens wordt vader plus de zoons met een touw in de kuil neergelaten. De losgeharkte kolen trekt men in kleine mandjes naar boven, waar zij door de rest van het huisgezin worden gesorteerd De landbouw krijgt 8.450.000 dollars. Voor dit bedrag stuurt Uncle Sam tractoren en moder ne werktuigen. Het peil van de landbouw zal nu wel verhogen, want vele boeren bewerken nog hun land met primitieve houten ploegen. Geheime clausules. Het is merkwaardig, dat de wapenindustrie en de fabrieken, die voor het leger werken, slechts 1 millioen dollar ontvan gen en dat de burgerluchtvaart niet meer ontvangt dan 700.000 dollars. Die laatste twee cijfers zijn belachelijk in verhouding tot de Spaanse behoeften. De Ame rikanen weten dit zeer zeker ook en het is derhalve zo goed als zeker, dat het Amerikaans- Spaans accoord enkele geheime clausules bevat. De reis van senor Arbqrua, di rect gevolgd door die van de minister van luchtmacht, gene raal Gallarza, houdt zeker ver band met die onbekende over eenkomsten. Arburua verklaarde, dat hij naar Amerika ging, niet om te bedelen, maar om de vriend schapsbetrekkingen te verstevi gen en om nieuwe zakenrelaties aan te knopen. Maar welk soort zaken kunnen de Spanjaarden doen met de Amerikanen? Veel bijzonders heeft Spanje aan Amerika niet te verkopen. In elk geval kunnen die enkele producten het lange oponthoud van de minister niet rechtvaardigen, noch zijn ont vangst op het rode tapijt en zijn koninklijke huisvestig. Achter die reis van twee Spaanse vertegenwoordigers zit iets anders. Het is heel waar schijnlijk, dat men de ware oor zaak slechts te weten zal komen bij het uitbreken van een Rus- sisch-Amerikaans conflict. De Westduitse politie heeft in het afgelopen weekeinde op last van de openbare aanklager van het opperste gerechtshof te Karlsruhe 5 vooraanstaande le den van de Westduitse commu nistische partij aangehouden, aldus is officieel in Frankfort bekendgemaakt. Zij worden verdacht van ver raderlijke handelingen, aange zien de leider van de Westduitse communistische partij, Max Reimanri^qvoor herstel van een ernstige/jgiekte in een sanato rium im O.-Duitsland of de Sowjet-Unie verblijft, bestaat 't feitelijke partijbestuur nog uit Heinz Renner en Josef Led- wohn. (De gearresteerden zijn: Wal ter FischJ voormalig afgevaar digde in 'de Westduitse bonds dag, Frit^ Rische, eveneens een voormalige bondsafgevaardigde, Richard j,Scheringer en Karl' Zemke, beiden lid van het par tijbestuur en Christl Zellner 'n leidende functionaris partij in Beieren. In Sydney is radio-actieve re gen gevallen, waarschijnlijk als gevolg van de Amerikaanse wa- terstofbomproeven in de Stille Oceaan. De waargenomen hoe veelheid radio-activiteit in het regenwater was echter niet ge vaarlijk. Ook na de Britse atoomproe- ven in Montebello was indertijd radio-activiteit boven Sydney gemeten. van de De ston TH. STOLS. Regeringspolitiek ongewijzigd. Britse premier, sir Win- Churchill, heelt in ant woord op vragen over de confe rentie van Genève en een ver drag voor Zuid-Oost-Azië, in het Lagerhuis verklaard dat de politiek van de regering onge wijzigd blijft. „Het Huis kan van mij niet verwachten, dat ik thans nog meer zeg". De Britse regering streeft te Genève naar een vruchtbaar re sultaat in samenwerking mei haar bondgenoten en „natuur lijk met de Ver. Staten, waar mee wij zulke kostbare banden onderhouden". Churchill herhaalde, dat de besprekingen van de stafofficie ren van Frankrijk, Engeland, de Ver. Staten, Australië en Nieu,. Zeeland, die te Washington zui len worden gehouden, betrek king zullen hebben op practi- sche kwesties van onmiddellijk belang en niets uitstaande heb ben met de organisatie van een verdrag voor Zuid-Oost-Azië, waarvan de uitvoering aan zienlijk veel tijd zou vergen. De staf-besprekingen brengen geen enkele verplichting van de zij de der betrokken mogendheden met zich mee, aldus de pre mier. De Britse regering heeft de beschuldiging van senator Mc Carthy, dat Engeland voorne mens zou zijn wapens naar communistisch China te ver schepen, tegengesproken. De parlementaire staatssecre taris van Defensie, Nigel Birch, verklaarde in het Lagerhuis, dat het weliswaar de politiek der regering is de uitvoer van con ventionele wapens naar landen van het gemenebest en andere bevriende staten toe te staan, maar dat er een verbod rust op de verkoop van wapens van alle typen naar het Sowjet-blok en China. De raad der gemeente Oost burg vergaderde Maandagavond in openbare zitting onder voor zitterschap van burgemeester mr K. Hoekzema. Blijkens een schrijven van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft deze geen aanleiding gevonden op het des betreffend verzoek van de zijde van de raad de percentages van de huurverhoging voor Oostburg te verlagen, zodat de bij de wet geregelde percentages volledig toegepast dienen te worden. Naar aanleiding van het schrij ven van mej. J. J. van Houte de naam van Burg. Van Houtestraat aan een andere straat te verbin den dan thans werd z.h.s. afge wezen. Voor kennisgeving werd aange nomen het schrijven van de ge meente Sas van Gent inzake de toepassing van de Winkelslui tingswet 1951, aangezien in Oost burg een regeling tot stand is ge komen welke door velen is aan vaard. Er bestaat geen behoefte hierin wijziging te brengen. Tot lid van het college van cu ratoren van de gymnasiale afde ling van het Koningin Wilhelmi- nalyceum werd met algemene stemmen ds Th. Rienks, geref. predikant, gekozen. De bespreking over de benoe ming van een plantsoenarbeider werd met gesloten deuren ge voerd. Na het weer openbaar worden der vergadering werd uit een voordracht van drie met tien stemmen en 1 blanco no 1 der De Amerikaanse minister van het leger, Stevens, en senator McCarthy zijn vrijwel onmiddel lijk slaags geraakt, toen het on derzoek naar het geschil tussen het leger en de senator na een week onderbreking werd hervat. Toen Stevens langdurig onder vraagd werd over de beschuldi gingen van het leger, dat McCar thy en zijn medewerker Cohn gepoogd hebben voor hun collega Schine een voorkeursbehandeling in het leger te verkrijgen, ver klaarde hij herhaaldelijk, dat hij verantwoordelijk was voor het indienen van de beschuldigingen. Toen hij glimlachte, zei McCar thy, dat dit geen zaak om te lachen was. „U kunt niemand dekken door de verantwoorde lijkheid op u te nemen", aldus de senator. „Hier behoeft nie mand te worden gedekt", ant woordde Stevens boos. De behandeling van de zaak was een week opgeschort naar aanleiding van Eisenhowers ver bod om iets los te laten over een bespreking tussen vooraanstaan de functionarissen op 21 Januari. McCarthy heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat op deze bijeenkomst de beschuldigingen van het leger tegen hem waren „bekokstoofd". Volgens inlichtingen, welke aan de pers zijn verstrekt door iemand uit de omgeving van McCarthy, zou vice-president Nixon niet vreemd zijn aan het aan het rollen brengen van de zaak tussen het leger en de sena tor. De Westduitse regering heeft Dinsdag haar verklaring, in het weekeinde over de Saarbespre- kingen afgelegd, gewijzigd. Zij had eerst gezegd, dat West- Duitsland en Frankrijk te Straatsburg „volledige overeen stemming" hadden bereikt over de beginselen van een Europees statuut voor het Saargebied. Thans werd verklaard, dat de bijzonderheden van de voorgeno men verklaring over de beginse len nog niet geregeld zijn. Er waren te Straatsburg vor deringen gemaakt, welke de hoop wettigen, dat er spoedig overeen stemming zal worden bereikt. door PIKE NORTON WILL'S 14) (Nadruk verboden). Het Britse hoofdkwartier in Oost-Afrika meldt, dat vorige week 124 leden van de Mau Mau zijn gedood. Aan eigen kant vi -'->n 5 doden en 8 gewonden en onder de burgerbevolking 23 doden en 1 gewonde. Kwaad was ze weggegaan, hem toesnauwend, dat zij toch wilde gaan. Als hij niet meewilde, dan maar alleen. Maar gaan zou ze! Toch zat er pit in dat meisje moest hij toegeven. Ze durfde! Wrevelig wierp hij de gedachte, dat hij misschien te conservatief was, van zich af. Niemand zou zoiets toch zeker goedkeuren of aan meewerken? Hij drukte zijn sigaret uit in een bloempot zijn hospita had daar een verschrikkelijke hekel aan, maar dat kon hem op dat moment niet schelen en liet zich in een fauteuil vallen. Bob kwam kwispelstaartend naar hem toe, maar met een snauw stuurde hij het beest terug naar zijn mand. Bob droop af, stiekum omglurend of zijn baas dat nu wel meende. Peter zag het niet eens. Wat zou Milly nu uitvoe ren? Ze had durf genoeg om haar voornemen zonder hem uit te voeren. Daar had ze trouwens ook mee gedreigd. Korzelig stond hij weer op, nam een nieuwe cigaret en wierp die enkele ogenblikken weer weg. Uit onverschilligheid zette hij zijn hoed scheef op zijn hoofd en liep de straat op. Verbluft keek Bob hem na. Het gebeurde niet vaak, dat de baas hem niet mee nam. Zuchtend liet het beest zijn kop op het kussen vallen en jankte zachtjes. Peter liep intussen met snelle passen in de richting van Ro bert's huis, dat een paar straten van het zijne verwijderd lag. Toen hij Milly's kamer passeer de keek hij tersluiks even naar boven. Zou ze thuis zijn? Hij zag geen licht branden en vervolgde toen zijn weg. Bij Robert wacht te hem een nieuwe teleurstelling. Diens hospita vertelde hem, dat hij niet aanwezig was. Peter onderdrukte een lelijk woord en liep uit verveling naar de binnenstad. De drukke Kal- verstraat en Dam bevielen hem echter ook niet en hij slenterde verder naar een rustiger oord. Hij keek even op, toen hij een café voorbij ging, waaruit de snerpende klanten van een der derangs dansorkest hem toe waaiden. Louter uit baloorigheid stapte hij er naar binnen. In een rustige hoek vond hij een nog onbezet De gouverneur van de Ameri kaanse staat Georgia, heeft Zon dag in een vraaggesprek over de radio gezegd, dat „verscheidene divisies van het leger nodig zou den zijn om toezicht te houden op elk schoolgebouw in Georgia en dat deze dan nog niet de scholen zouden kunnen dwingen de uitspraak van het hoogge rechtshof, die apartheid op scho len verbiedt, ten uitvoer te bren gen". De procureur-generaal van Georgia zeide in hetzelfde pro gramma, dat de beslissing van het hooggerechtshof de weg opent voor een aanval op de wet ten van Georgia, die huwelijken tussen blanken en negers verbie den. „Wanneer kan worden aan getoond, dat negers aan een min derwaardigheidscomplex lijden, omdat zij niet met blanken kun nen trouwen, zou het hof vol gens dezelfde redenering deze wetten ongeldig moeten verkla ren," aldus de procureur-gene raal. tafeltje en bestelde bij de toe schietende kellner een borrel. Verveeld keek hij de zaal eens rond. Schuin tegenover hem pro duceerde een dansorkest een se rie onsamenhangende klanten, waarop een grote groep mensen dansten en te oordelen naar hun gezichtuitdrukking zich nog schenen te amuseren ook. Peter mocht op zijn tijd graag een stukje dansmuziek horen, maar hij was er vanavond niet voor in de stemming. De zaal bood verder dezelfde aanblik als iedere andere. Groep jes mensen, die praatten, lachten en dronken. Een paar tafeltjes verder lachte een juffrouw erg vriendelijk tegen hem. „Hmm" zei Peter tegen zichzelf en keek de andere kant uit. Plotseling werd zijn oog ge trokken door een bekend figuur tje. Wie was dat? Waar had hij zo'n meisje meer gezien? Er rees reeds een bang voorgevoel. Blond haar, slank, en een een voudig toiletje. Toen het meisje even haar gezicht naar haar met gezel toekeerde, zag hij het. Er was geen twijfel mogelijk! Het was Milly! Wat deed zij nu hier en in wiens gezelschap was zij. Hij spande zich in om het ge zicht van de man naast haar te zien. Door de grote afstand en de dichte rook, kon hij hem echter niet goed opnemen. Het was geen bekende van hem, dat zag hij wel. Een jaloers gevoel be kroop hem. Wie voor de drom mel was dat? Ze stonden nu op en liepen naar de dansvloer. Milly scheen zich uitstekend te amuseren en VAN DEZE 1000 NEDER LANDERS [bezitten pr ca .18 een pprsonenauto -bezitten er ca 450een flets komen binnen I jddr ca 9 Huwelijken ..zullener binnen I Iddr ca mensen sterven zullen er binnen I Iddr ca 2 2 baby's worden geboren zgner caoïdie ?0iaar of ouderzijn' zijnercaJiOdie 0 -K jaar zin aanbeveling, D. Harmsen uit Veenendaai, benoemd. Z.h.s. ging de raad er toe over enkele stroken grond langs de weg Oostburg—Waterlandkerkje te verkopen. Goedgunstig werd door de raad beschikt op het verzoek van de heer P. J. de Milliano en de lam. Le Nobel om een gedeelte van het z.g. Zuidstraatpad aan het openbare verkeer te onttrek ken. Voorts werd besloten, teneinde industriële vestiging in de ge meente mogelijk te maken, de oude Ambachtschool aan te ko pen voor 7.000. Z.h.s. trad de gemeente Oost burg toe als lid der Stichting Zeeuwse Muziekschool. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Schippers (PvdA) naar de stand van zaken bij de plannen tot oprichting van een z.g. cultureel centrum in de gemeente. Deze plan jn zijn nog m voor bereiding. i-ijT is reeds contact ge weest met de adviescommissie. Voorts wees spr. op het feit, dat gedurende geruime tijd wo ningen in de Finlandwijk leeg staan. Spr. vond dit, gezien de woningnood, niet verantwoord. Inderdaad, aldus de voorzitter, is dit voorgekomen, buiten de schuld van B. w. om, die er steeds naar streven de woningen zo spoedig mogelijk te doen be zetten. Voorts bracht de heer W. de Coene (KVP) de noodzaak van het aanbrengen van een eenvou dig kleedlokaal voor het gymna stiekonderwijs nogmaals onder de aandacht. De heer A. M. de Schot infor meerde naar het instellen van de commissie welke de aanleg van speelplaatsen in de gemeente in studie zal nemen. Z.i. is het thans de hoogste tijd dat wordt over wogen op welke wijze de kinde ren van de straat gehouden kun nen worden. Jordanië heeft Israël beschul digd van het verwekken van een nieuw grensincident, waarbij een Israëlische soldaat werd gedood. In een tirade tegen de Weste lijke mogendheden ging het dagblad „Trud", het orgaan van de Sowjet-vakverenigingen, on langs heftig te keer tegen de genen, die durfden beweren, dat er een IJzeren Gordijn bestond. „De volkeren zien zelf, dat er geen IJzeren Gordijn bestaat in de U.S.S.R., waar buitenlandse gasten vrij kunnen reizen, ste den bezoeken en de mensen le ren kennen", aldus de schrijver van het artikel. Bovendien zo voegde hij er bij, ontvangen de Russen de bezoekers niet alleen graag en zeer gastvrij, maar zij reizen zelf ook naar landen, die be~eid zijn hen te ontvangen. Het heeft geen zin, dergelij- kingen te maken tussen de U.S. S.R. en andere landen, wanneer wij het er niet over eens zijn, wat onder „vrijheid van reizen" verstaan wordt. Wij bedoelen hiermede, dat wij naar het sta tion kunnen gaan om een kaar tje te kopen; gemakkelijk en vlug een paspoort een eventueel een visum kunnen krijgen; op een trein kunnen stappen en zo ver kunnen gaan, als onze por- temonnaie dit toelaat; zonder lachte veel. Onwillekeurig moest Peter denken aan die avond op het Leidseplein. Het viel niet te ontkennen, dat hij zich toen geen minuut verveeld had. Korzelig wendde hij zijn blikken af maar telkens betrapte hij zich er op, dat hij weer hun kant uitkeek. „Verdraaid" dacht hij. „Ik zal haar eens wat anders laten zien." Snel keek hij om zich heen naar een meisje, dat hij ten dans kon vragen. Die juffrouw, daar Nee, die had net al zo vriendelijk tegen hem gelachen. Liever niet. Aha, dat meisje daar was wel geschikt. Hij stond op en begaf zich naar een tafeltje, waar een meisje al leen triest voor zich uit zat te staren. Hij ging nu iets doen, wat hij in andere omstandighe den nooit gedurfd zou hebben. Er was echter geen spoor van verlegenheid bij hem te bemer ken toen hij met een volmaakte buiging 't meisje ten dans vroeg. Met iets van verwondering in haar blik knikte ze ja en Peter begeleidde haar trots naar de dansvloer. Het orkest speelde nu een fox trot en Peter die zijn best deed om zo goed mogelijk voor de dag te komen was daar dankbaar voor. Hij wierp een snelle blik om zich heen en zag* tot zijn genoegen, dat Millij ook nog aan het dansen was. Hij ma noeuvreerde zo, dat hij vlak bij haar in de buurt kwam en hij haar gezicht in het oog kon hou den. (Wordt vervolgd). sh!o moeite een plaats kuhnëfi'"bë machtigen; het met nodig'is' om de politie te verwittigen, dat men op reis gaat en waarheen; dat wij vrij zijn om elk moment onze plannen te veranderen zonder daarvoor toestemming te moeten vragen; en dat wij met iedereen, die wij ontmoeten, goede maatjes kunnen worden en vrij over alles praten. Zo is het in het grootste ge deelte van de wereld, doch niet in de U.S.S.R. Hier moedigt men immers bezoekers allerminst aan en belet hen vrij te spreken of vrij overal heen te gaan, waar men wil .wanneer men aankomt. Bovendien gaat Rusland het vrij reizen van zijn eigen be volking tegen en slechts aan 'n enkeling is het toegestaan, om buiten het IJzeren Gordijn te reizen. De „Trud" gaat er in zijn ar tikel prat op, dat in 1952, 115 delegaties de Sowjet-Unie be zochten, doch de leden van zul ke delegaties werden mei zorg uitgekozen en aller i zij, die of ficieel door de U.S.S.R. uitgeno digd worden, mogen Rusland binnenkomen. Er bestaat een toeristenverkeer zoals bij ande re landen. Wanneer wij 30 als het gemiddelde aantal leden van de delgaties nemen wat aan de hoge kant is dan zou dit betekenen, dat nog geen 4000 buitenlanders in 1952 Rusland hebben mog^n bezoeken. De Russen zelf mogen niet naar het buitenland reizen, be halve als lid van een officiële missie. De „Trud" pocht er op, dat er tussen Juli 1949 en Octo ber 1953 niet minder dan 222 delegaties naar het buitenland gezonden zijn. Het werkelijke aantal inwoners van de Sowjet- Unie, dat het land mag verla ten, is gemiddeld 2000 per jaar. Wanneer wij hierbij aanteke nen, dat het aantal Amerika nen, dat jaarlijks Engeland be zoekt, 130.000 is en bijv. uit zo'n klein land als België in 1951 46.0000 mensen naar Engeland kwamen, 23 maal zoveel als er Russen toestemming kregen, om naar 22 landen te reizen dan is er toch iets niet in orde met deze „vrijheid om te reizen" van de Russen. REIZEN IS NIET ZO EEN VOUDIG. ALS U DENKT. Het komt op het ogenblik practisch niet voor, dat reizi gers individueel de Sowjet-Unie bezoeken. Slechts in enkele spe ciale gevallen worden hiervoor visa verstrekt, en zelfs wanneer men weer het normale toeris tenverkeer zou hervatten, dan zouden er toch zoveel hinderpa- lUMtt i qfnnfTQÜlQQh flSiOffV len zijn, dat een reis naar Kugj land Dijna onmogelijk wisxcLHet grootste oostakel vormt wel het reusachtige koersverschil, waar door zeiis rijke mensen er niet aan Kunnen denken, om een tijdje in uit land te vertoeven. Dan is er net georek aan per soonlijk contact met de Russen, die maar al te goed weten, welk risico zij lopen, als zij te vrien delijk tegen de buitenlanders zijn. Veroer is er nog de moei- lijKheid om onderdak te krijgen en om spoorkaartjes te bemach tigen en de talrijke beperkingen, waaraan de reizigers onderwor pen zijn, wanneer ze andere de len van Rusland willen bezoe ken. Sinds 1941 bestaan er zeer strenge beperkingen voor de be zoekers van de Sowjet-Unie en voor de diplomaten, die er wo nen. Deze werden in Juni 1953 slechts gedeeltelijk gewijzigd. Tot dat tijdstip was reizen practisch onmogelijk. Doen, zelfs na de verzachtende maat regelen van Juni blijven nog tairijke gebieden en steden voor buitenlanders gesloten. Hiero». der vallen o.a. net industriege bied van de Geral, de belang rijke steden langs ds Trans- Siberische spoorweg, de Balti- sche republieken, d* Westelijke delen van de Ooiitine '.vroeger van Polen- «u het grootste ge deelte van Ue Pair lls-he kust gebied. De vrijhïid van reizen voor de bevonusis van oowjet-Rusiend bestaat slechts in de verbeel ding van dn schrijver r&n het artikel in de „Truu". Men heeft zeiis eer. paspoort nodig, orn in Rusland z«lf te reizen en wan neer men, hoe kort ook, zijn eigen adte* wil verlaten, moet men hiervan aangifte doen bij de politie van zijn eigen district en aan het- distriet, waarheen men werut te gaan. Bovendien zijn de moeilijkhe den om op de plaats van be stemming te komen, zo groot, dat'iemand de iezt om te reizea wel vergaat; in ieder geval komt de gewone werkman, wan neer hij een treinkaartje wil hebben, pas op de laatste plaats te s+ an op de lijst van degenen, die voorrang hebben. Vaak moet hij meer dan een week wachten, voordat hij er één bemachtigt. En de overvolle, bonkende trei nen, de slechte acomodatie, de verwarring en :"e andere onge makken van een treinreis in Rusland maken wel, dat de meeste mensen maar liever thuis blijven. Het kan zijn, dat dit is, wat de Sowjet-Unie onder „vrijheid van reizen" verstaat. Wij heb ben hierover een andere me ning.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2