Debat in de Belgische Senaat over verkorting van de militaire diensttijd r Koningin brengt een werkbezoek aan de provincie Groningen AUTOBUS DOORD1ESELTREIN GEGREPEN Persconferentie van Foster Dulles over Guatemala en Zuid-Oost-Azië Mededeling J De besprekingen van Menon Vier doden en vele gewonden WEERSVERWACHTING HOOGWATER Aanslag te Marrakesj Uuï t nieiufe xuQOn te nouur? ZON- en MAANSTANDEN Toch debai over Indo-China in de Franse Naiiona.'e Vergadering HARINGVLOOT STOOMT NAAR DE VISGRONDEN Neem "AKKERTJE Warm Zomerweer op komst Genève ut' Stofwisselingzout De gewonden uit Dien Bien Phoe Hoofdpij'n Kiespijn Zenuwpijn 7 Frankering bij Abonnement: Ter neuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nk 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. .WOENSDAG 26 MEI 1954. 9e Jaargang No. 3159. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum par advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. militai- j^^^^^besliSingCder "müvldues i berdenaangegaan^8 tot^einde „De verkortin„ van van eSL.n urai^u's -- .054 gelden re dienstplicht van 21 tot 18 gtaten af_ doch van die van de 19=4 gelden. maanden door de nieuwe rege- ring is een daad van zwakheid, di(- in directe tegenstelling staat tot de fundamentele belangen van het land en de gemeenschap der vrije volken" zo verklaarde oud-minister Paul van Zeeland in de Belgische Eerste Kamer, toen hij Dinsdagmiddag de socia listische minister van Landsver dediging Spinoy interpelleerde. Om haar verkiezingsbelofte na tekomen heeft de liberaal-so cialistische regering Van Acker plotseling, en zonder zich reken schap te geven van de gevolgen van haar daad, de dienstplichti gen, die 18 maanden in dienst waren, naar hun haardsteden te ruggestuurd, doch er is niets in de internationale toestand veran derd, dat een dergelijke maatre gel had kunnen rechtvaardigen verklaarde hij. Paul van Zeeland herinnerde hierna aan het rapport van de gemengde parlementaire com missie, die onder de vorige (Ka tholieke) regering een onder zoek heeft ingesteld naar de duur van d6 militairs disristtijü. Deze commissie was tot de con clusie gekomen dat de verkor ting van de diensttijd met drie maanden zou betekenen dat een leemte van bijna 10.000 man zou ontstaan in de sterkte, die België op grond van de aangegane inter nationale verplichtingen moet onderhouden. Voor de lichting 1954 zou dit verlies, aldus het rapport. Zelfs 13.740 man bedra gen. De regering heeft de adviezen, in het rapport van commissie, raad van de ministers in de Eu ropese verdedigingsgemeen schap. Indien deze raad zou be sluiten de militaire diensttijd op 21 maanden te stellen, zou t re cente besluit der nieuwe regering weer ongedaan gemaakt moe ten worden en zou België, behal ve dat het de doeltreffendheid van zijn strijdkracht ontwricht zou hebben, zich ongelofelijk be lachelijk maken. En indien Frankrijk weigert te ondertekenen, wat zal dan de medewerking van Duitsland en wat de houding der Amerikanen zijn? Zullen de V. S. hun troepen op het continent handhaven, of Het totaai van onze interventie strijdkrachten was hoger dan waartoe wij verplicht waren op grond van de overeenkomst van Lissabon, verklaarde hij, en de nieuwe regering heeft door de verkorting van de diensttijd een maatregel genomen, die de gewe zen regering toch eind 1954 ge troffen zou hebben. Wat deze interventiestrijd krachten aangaat, zo ging hij voort, deze worden thans op een gemiddelde van 72 procent in de drie divisies gehandhaafd, tegen 76 procent voorheen. Wat de binnenlandse strijd krachten betreft, worden twee bataljons opgeheven, die eind overgaan tot de peripherieke ig54 toch met groot verlof zou verdediging? Het is een dwaas- j den gaan Ter aanvulling van heid o-eweest van de regering bij sommige lacunes heeft de rege »eweest van s ring besloten uit bepaalde eenhe- 1 11 -C nt-rvv, flinnct In verband met Hemel vaartsdag zal ons blad Donderdag 27 Mei NIET verschijnen. neergelegd deze parlementaire echter in de wind geslagen en nu de regering de militaire dienstplicht toch van 21 op 18 maanden heeft gebracht is, al dus Van Zeeland, het lai in een ware impasse geraakt. De geno men beslissing is funest voor de strijdkrachten en de verdediging van het binnenland wordt op de- ze wijze een schijnvertoning, be toogde' hij. Nog ernstiger, vervolgde Van Zeeland, is evenwel de politieke fout, die is begaan. Zodra Frankrijk namelijk het verdrag der E.V.G. ondertekent, wordt dit van kracht en vanaf dat tijdstip hangt de duur van de deze onzekerheden en onder deze omstandigheden de diensttijd met drie maanden te verkorten, aldus Van Zeeland. Hij wees er hierna op hoe on gunstig de beslissing der nieuwe regering in Engeland en de Ver enigde Staten beoordeeld is en hoe van de weeromstuit ook Ne derland thans overweegt de 21 maanden tot 18 te herleiden. Tenslotte verklaarde Van Zee land aat de regering volleciig ver antwoordelijk is voor de „grove fout die zij heeft begaan en dat de terzake bevoegde commissies van S.H.A.P.E over enkele maan den zich duidelijk rekenschap zullen kunnen geven van de ver zwakking in het Belgische verde digingsstelsel. De heer Moreau de Melen (C.V.P.) trekt de maatregelen in twijfel, die de regering heeft ge nomen om in de leemten te voor zien, welke zijn ontstaan door het vroegtijdig vertrek van bijna 10.000 dienstplichtigen. Hij ver klaarde niet goed in te zien hoe de strijdkrachten voor de Navo gehandhaafd kunnen worden vol gens de normen van de S.H.A.P. E., zonder dat afbreuk wordt ge daan aan de doeltreffendheid der binnenlandse strijdkrachten. Ook de heer Moreau de Melen vroeg zich af, hoe de Amerikaanse reac tie zal zijn en of de Verenigde Staten wel geneigd zouden blij ven hun troepen in Europa te la ten. De minister van Defensie, Spi noy, betoogde in zijn antwoord aan beide interpellanten dat de den van de hulpdiensten dienst plichtigen over te hevelen naar de interventiestrijdkrachten. De minister van Buitenlandse Zaken, Paul Spaak, zeide van oordeel te zijn dat de uiteenzet tingen van de heer Van Zeeland pessimistisch en onoprecht ver ontwaardigd van toon is. Nu hij sedert een maand inzage heeft kunnen nemen van de dossiers, door de heer Van Zeeland nage laten, heeft hij kunnen constate ren dat lang niet alle mogelijkhe den. om tot een verkorting van de militaire dienstplicht te gera ken, werden uitgebuit. Door te besluiten de diensttijd te verkor ten heeft de regering, aldus Spaak, niets afgedaan aan de in ternationale verplichtingen, die door vorige regeringen werden aangegaan. Spaak achtte het overigens on juist de reorganisatie van het leger in een openbaar debat ter sp°rake te brengen. Hij hekelde de regering-Pholien, omdat deze „uit prestige overwegingen de militai re diensttijd op 24 maanden had cesteld", terwijl die door de rege ring-Van Houtte tot 21 maanden was bekort. De heer Van Zeeland merkte hierna op dat België zich nimmer grotere inspanningen heeft wil len troosten dan andere landen, zoals minister Spaak suggereer de. Op dat ogenblik hebben wij on ze plicht gedaan als goede Belgen en goede Europeanen, aldus Van Zeeland, die het betreurde dat de nieuwe regering niet enkele maanden heeft gewacht met de bekorting van de militaire dienst plicht tot, in het kader van de E.V.G.een dergelijke beslissing had kunnen worden genomen. Overigens was hij van mening dat het besluit van de regering- Van Acker een slag heeft toege bracht aan het moreel van het leger. Nadat minister-president Van Acker nog gewezen had op de bijval, waarmede de verkorting van de diensttijd» door de Belgi sche bevolking is ontvangen werd de vergadering tegen 20 uur opgeheven. H. M. Koningin Juliana heeft ten, die de landsvrouwe hartelijk Dinsdag een werkbezoek aan de begroetten. provincie Groningen gebracht. 1 Via de Zevenboerenpolder en Om 8.55 uur arriveerde de Konin- 'de Julianapolder bereikte men de gin met een regerings-Dakota op de luchthaven Eelde. Groninger zeedijk, waar de land- aanwinningswerken door Hare Majesteit werdén bezichtigd. Ook bij de Groningerdijk legde H. M. de Koningin bijzondere be langstelling aan de dag voor de landaanwinningswerken. Met bussen waren velen naar Direct na aankomst stapte H. M. in de reeds gereedstaande hofauto en in snelle vaart ging het naar Haren. Het uitbundige vlaggende de m gekomen om de Koningin dorpje Haren bood op deze p t begroeten en een enthousiast ochtend een feesle jke aanb k. k tQen dg Konin. Overal woei het nationale dun-1 ...b doek van openbare gebouwen en woonhuizen en langs de route welke de koninklijke stoet door Haren maakte stond een enthou siast publiek. Schoolkinderen zwaaiden uitbundig met oranje vlaggetjes. Bij de aankomst in Haren, bij de inrit van de Theda Mansholt- school werd de vorstin begroet door het college van B. en W. van Haren. Burgemeester Ketwich Ver schuur vergezelde H. M. hierna naar de ingang van de school. Terwijl het klassenonderwijs in de landbouwhuishoudschool in Haren normaal voortgang vond, bezocht H. M. de Koningin deze school. Een luid hoera ging op toen precies om tien uur de Koningin weer in haar wagen stapte om de rit door de provincie Gronin gen te vervolgen. Na het bezoek aan Haren reed de koninklijke stoet door de stad Groningen. Ook hier weer langs de straten enthousiaste menig- !gin de dijk verliet om naar Uit huizen te rijden. Overal langs de weg stond een enthousiaste mensenmenigte, muziekkorpsen en vlaggende kin deren. Er waren zelfs erebogen opge richt als gold het een officieel bezoek. Door het vlaggende dorp Uithuizen reed de stoet naar de „Menkemaborgh". De ,,Menke- maborgh" is één der zeer weini ge overgebleven borgen (ridder hofsteden) in de provincie Gro ningen. De inrichting is geheel in de stijl der bewoning in de 18e en de 19e eeuw gehouden. Na een kort oponthoud in het z.g. schathuis gebruikte H. M. de Koningin de lunch in de „Menke maborgh". Hierna ging de koninklijke stoet via het dorp Usquert naar Groningen, waar een joyeuze tocht door de stad Groningen be gon, welke eindigde bij het pro vinciehuis. Het bezoek ten pro vinciehuize werd besloten door de aanbieding van thee, waarbij de Koningin zich met talrijke personen onderhield. Aan het slot van het bezoek aan de stad Groningen bezocht de Koningin de nieuwe studen tensociëteit „Mutua Fides". Precies om half zeven is H. M. de Koningin met de regeringsda- Ikota van de luchthaven Eelde weer naar Soesterberg vertrok- ken. Op een onbewaakte overweg j der tussen Buitenpost en Zwaag westeinde aan de spoorlijn Gro ningenLeeuwarden is Dinsdag middag omstreeks twee uur een autobus in botsing gekomen met de trein, die om 13.23 uur uit Leeuwarden was vertrokken. Volgens berichten zijn hierbij 4 personen gedood en ongeveer 21 gewond. De treinbestuurder kwam met de schrik vrij, terwijl ook geen De kwestic-Guatemala. De wapenzendingen van achter het „ijzeren gordijn' naar Gua temala beogen wellicht het ves tigen van een door communisten beheerst bastion in de nabijheid van het Panamakanaal, zo heeft da Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, Dinsdag op zijn wekelijkse pers- ccntcrentie .verklaard. Hij voeg de hier echter aan toe, dat het on 1- t ogenblik niet mogelijk is do juiste reden van de wapen- vcrschepingen vast te stellen. Do min ster was van oordeel, dat de regering van Guatemala „waar de communistische in vloed zeer sterk is", door de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig var, Woensdag ochtend tot Woensdagavond. OPNIEUW WARMER. Droog weer met over hot al gemeen weinig bewolking. Zwak ke tut matige wind uit Zuidelijke richtingen. Opnieuw warmer. DONDERDAG 27 MEI. laatste wapenzending de moge lijkheid heeft gekregen om „Centraal-Amerika militair te overheersen". Dulles zeide, dat de jongste wapenzending uit Stettin een waarde van tien mil- lioen dollar vertegenwoordigt. Hij deelde mede, dat op het ogenblik wordt nagegaan, of het verdrag van Rio de Janeiro kan worden toegepast op de situatie, welke door de wapenverschepin- "en naar Guatemala is ontstaan. Inmiddels zijn door de V.S. door de lucht wapens naar Nicaragua en Honduras, beiden buurlanden van Guatemala gezonden. Deze zedingen vertegenwoordigen ieder een waarde van 60.000 dol lar aldus Dulles, die hieraan toevoegde, dat de grond van de ve.dragen voor lnim-ane b»jo»a.ia nog meer wapens naar genoemae la nu en zullen worden gestuurd Zuid-Oost-Azië. bij het verlenen van onafhanke lijkheid aan de verbonden staten van Indo-China zo ver is gegaan, als haar juridisch mogelijk was. Spreker deelde mee, dat zijn Bij de gewonden, bevindt zich ook een aantal kinderen. Een van hen, een jongen, werd licht ge- wond op het bureau van de rijks letsel 1 politie- te Buitenpost gebracht. Zijn ouders zijn zwaar gewond in een ziekenhuis te Leeuwarden opgenomen. Enkele andere lichtgewonden die niet in een ziekenhuis behoef den te worden opgenomen, zijn bij bewoners van het gehucht Zandbulten, waar het ongeval eegrepen en door de dieseltrein geschiedde, ondergebracht, gegrepen en uum aangereden autobus, zo ver uit Leeuwarden vijftig t -1 neemt a.N.P. van de Nederland- Z6dT inzittenden kwamen hoofd- se Spoorwegen, heeft omstreeks zakelijk uit Twijzel en Kooten. 13-50 uur kort voor de overweg Drie ziekenauto's reden af en gestopt om brui oftsgangers op aan om de gewonden naar het te nemen en is daarna weer op- ziekenhuis te Leeuwarden over getrokken De bus reed in zieKennu 'richting Z.N., dus de chauffeur had de zon in de rug en kan vol- treinreizigers enig heeft opgelopen. Het treinverkeer tussen Zwaag- westeinde en Buitenpost werd gestremd. De autobus, waarin zich onge veer twintig bruiloftgangers be vonden, die op weg waren naar Blija, werd midden in c - flank Volgens Geneefse diplomatieke kringen hebben de besprekingen, die de vertegenwoordiger van India Menon te Genève met afge vaardigden van beide partijen heeft gevoerd, vooral ten doel een oplossing van het Indochine- se geschil te vinden in de geest van de voorstellen, waarover de ministers-presidenten der vijf Aziatische landen, die te Colom bo hebben vergaderd, overeen stemming bereikten. De Colombo-voorstellen voor zagen in: 1. Een beroep op de strijdende partijen onderhandelingen te openen, om tot een onmiddellijk ingaand staken vart het vuren te komen. 2. Een beroep op Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en communistisch China om een regeling te waar borgen door „in te stemmen met maatregelen, die er op gericht zijn een hernieuwd uitbreken der vijandelijkheden na een bestand te voorkomen". te brengen. De autobus was gehuurd van het garagebedrijf Gebr. Veenstra te Noordbergum en werd be stuurd door een zoon van de eige naar. De gewonden werden overge bracht naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden en het St Bonifa- tiushospitaal t Leeuwarden. De rijkspolitie te Buitenpost heeft medegedeeld, dat bij het on geval 4 dodei. zijn te betreuren. Het zijn mej. A. de Haan, haar regering het zenden van een vre- ;us\er"mevr0uw H Meetsma-de desmissie der V. N. naar Zu;d- n haar schoonzuster mcvr. steunen, indien JjU Haan-Haima en de heer R. IJtsma. Voorts zijn van de overige 21 inzittenden van de autobur er 15 naer ziekenhuizen in Leeuwar den overgebracht en wel zeven gens de N. S. door de zon niet verblind zijn geweest. De trein heeft nog geremd, doch sleepte de bus circa 60 meter mee. Het uitzicht op de overweg is volgens de N. S. zeer goed. Ook het weer was goed. Twintig personen zijn gewond waarvan drie ernstig, toen Dins dag een granaat werd geworpen onder soldaten, die de wacht vormden bij het afscheidsbezoek van generaal Augustin Guillau- me te Marrakesj, aldus is offi cieel meegedeeld. Van officiële zijde wordt nader gemeld, dat bij de aanslag 36 per sonen (26 militairen en 10 bur gers) werden gewond. Van deze militairen, zes Fransen en 20 Marokkanen waren twee Ma rokkanen en één Fransman ern stig gewond. Heft U overmatig v«t, verstopping, onzyiver bloed op door j naar het diaconessen- v.m. n.m. Breskens 9.04 9.29 Terneuzen 9.39 10.04 Hsïïsvveert 10.19 10.44 W&Loorden 10.29 1054 VRIJDAG 28 MEI. v.m. n.m. Breskens 10.12 10.35 Terneuzen 10.47 11.10 Hansweert 11.27 11.50 Walsoorden 11.37 ZON MAAN op onder op ondet Mei. 25 4.34 20.40 1.12 12.05 26 4.32 20.42 1.29 13.26 Vervolgens gaf Dulles een over zicht van de toestand in Indo- China en van de pogingen, wel- 1 ke te Genève worden gedaan om tot vrede in dit gebied te komen Omtfent de Frans-Amerikaan se beprekingen te Parijs ver- 1 klaarde de minister, dat Frank- ijk op de hoogte is gesteld van de voorwaarden, waaronder de Ver. Staten een militaire tussen komst in de strijd zouden kun nen overwegen. Deze punten zijn: 1. De V. S. zijn niet bereid als verdedigers van het kolonialisme op te treden, doch zij willen wel strijden voor vrijheid en onaf hankelijkheid. 2. De V. S. zullen alleen op treden, wanneer andere landen, die belangen hebben in dit ge bied, meedoen. 3. De V. S. zullen alleen in ac tie komen, als de Verenigde Na ties er haar goedkeuring aan hechten. 4. Het Amerikaanse congres moet alle acties, welke de rege- Oost-Azië zal een beroep hiertoe op de volke renorganisatie wordt gedaan. Ten aanzien van de voorstellen voor besprekingen tussen vei- tegenwoordigers van de generale staven van Engeland, 1' ravkrijK, de V. S„ Australië en Nieuw- zeeland over de toestanu m enacnt Zuid-Oost-Azië was, voigens de minister, nog geen beslissing ge nomen. Wel zijn er, los van deze besprekingen, militane ^ndei keren doch de veertien andere lhanndeenlngzoalfaThailand. Van- gewonden zijn in de ziekenhui- daae zal de Amerikaanse min's- zen opgenomen, ter van Defensie, Wilson, te Ma- Van vijf der zeven gewonden nilla met Philippijnse autoritei- in het St. Bonifatius nospitaal ten dergelijke besprekingen hou- (vier vrouwen en drie mannen) den. naar het St. Eonifot.ushospitaal j van j;Ciiten hadden gevormd op Eén persoon, die naar het dia- conesenhuis is getransporteerd, kon na behandeling hu swaarts lis de toestand ernst g. L_n vloot van 140 haring'oggers tje stonden om de stoere vissers stoomt naar de visgronden. Na- een goece reis toe te roepen en dat de uitvarende schepen Maan- na te wxnven tci de schepen uit dagnacht als het ware een ring bet gezient verdwenen waren al van belangstellenden trokken zelfs nog met touringcars en auto's naar Hoek van Holland om van de pieren af de schepen de koppen m zse te zien steken. De VL 115 „Vooraan", schipper G. van Roon, gaf het starcsein en het was dit jaar de VL 61 „Jo", cue het eerst de haven uitstoom- oe, waarop onmiddellijk de ande ren volgden. De scuepcn neooen eenter zowel op de Nieuwe Wa terweg als op de Noordzee het getij tegen, zodat zij eerst om streeks 12 uur in IJmuiden kon den binnenlopen, om dan van daar uit onmiddellijk weer te ver trekken voor de lange reis naar de visgronden. Hier hoopt men hedenavond aan schot te gaan, zodat de eerste haring Donderdag in de vroege ochtenduren aan boord kan worden gehaald. het donkere water, maakten de snellere schepen zich Dinsdag ochtend al los om vooruit te gaan. Deze koplopers hadden kort vóór zes uur Dinsdagmiddag ongeveer 240 km afgelegd. Zij zijn op ongeveer 55 graden Noor derbreedte. Algemeen wordt aan genomen dat nog Dinsdagnacht een aantal schepen aan schot zal gaan. Bij de A.N.P.-corres- pondent aan boord van één van de jagers wisselen pessimisme en optimisme elkaar af. De pessi misten zeggen: „Het is nog tè Zuidelijk, hier vangen we niets". De optimisten hebben goede hoop, en zal moeten blijken wie het geraden heeft. Als er inder daad voldoende zal worden ge hangen om te jagen, zal Donder dag de eerste haring aan land Vraagt Uw Apotheker of Drogiet Maandag zijn in totaal 141 gewonden uit Dien Bien Phoe geëvacueerd. Behalve de verpleegster Gene- viève de Gallard zijn 4 officie ren teruggezonden. Geneviève de Gallard dineer de Maandagavond bij generaal René Cogny. Ook haar directe chef, generaal Dechaux, bevel hebber van de luchtmacht in Noord-Vietnam, was bij het di ner tegenwoordig. Geneviève de Gallard zei tot verslaggevers, dat zij 3 of 4 da gen te Hanoi zal blijven, totdat de laatste gewonden uit Dien Bien Phoe zijn geëvacueerd en daarna per vliegtuig naar Pa rijs zal gaan. Geneviève de Gallard zei, dat haar „goodwill"-brief aan de Vietminh-leider, Ho Tsji Minh, waarvan de tekst door radlo- Vietminh werd uitgezonden, authentiek was. De V ietminh-opstandelingen hebben het beleg van de post Nairn Tha in Noord-Laos, dat op 13 Maart begon, opgebroken. Verkenningspatrouilles van het garnizoen, dat door de lucht werd bevoorraad, hebben het verdwij nen van de belegeraars vastge steld en 55 achtergelaten lijken van gesneuvelde opstandelingen geteld, aldus een officieel Frans communiqué. m j „cm Hp Franse eens n!et zou kunnen overeenko- worden gebracht. Daarmee zal Tegen de wens van de Franse eens van de verga. ieder record worden gebroken, regering in heeft de nationale vergadering besloten om volgen de week Dinsdag en Woensdag uit va® dg Franse ex- lukt dit niet, dan zal men heden Hij verzocht de regering ook ochtend verder Noordwaarts van plan is gaan, om op 57 graden Noorder breedte aan schot te gaan. een volledig debat over Indo-Chi na te houden. ring voorstelt, goedkeuren. peditionnaire macht in Indo-Chi na ter sterkte'van 200.000 man te verzekeren. „Verklaringen zijn Tevoren had de vergadering noodzakelijk, omdat de situatie met 385 tegen 231 stemmen een met het verstrijken van de dagen voorstel der regering om de kan verergeren, aldus Le Jeune, datum van het debat tot Dinsdag Het kabinet-Laniel, dat de a.s. open te laten, verworpen. jongste vertrouwensstemming De socialistische afgevaardig- met een meerderheid van slechts de en oud-minister van Oorlog twee stemmen overleefde, kan 'n Le Jeune, die de campagne voor stormachtig debat tgemoet zien, een spoedige behandeling van de tenzij te Genève tegen die tijd het eerste ilndochinese kwestie leidde, ver- enige wezenlijke voortgang in de Vlaardingse vissersvloot ver trokken. De haringrace is begonnen. Maandagavond om precies zes uur is de Vlaardingse haringvloot vertrokken voor het eerste tra ject naar de visgronden. Enorm was de belangstelling bij deze uit vaart. Men kon aan de brede Ko ningin Wilhelminakade als het ware over de hoofden lopen, ter wijl ook op de beide havenhoof- puT verklaarde Dulles desge- klaarde dat dTIiouding van mi- Hcliting van een bestand'wordt den vraagd, dat de Franse regering'nister Bidault te Genève „wel 1 gemaakt. de mensen mannetje aan ma Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling heeft de laatste dagen belangrijke wijzi gingen ondergaan. Het hoge- drukgebied bij Ierland, dat einde vorige week oorzaak was van Noordelijke wind en boven het Noordzeegebied is geheel ver dwenen. In de plaats daarvan ligt nu een diepe depressie, wel ke over geheel West-Europa Zui delijke winden veroorzaakt. Er ontwikkelde zich daarbij tegelij kertijd een nog in betekenis toe nemende rug van hoge lucht druk van het Alpengebied naar Scandinavië. Zuidelijke winden voeren nu steeds warmere lucht over Frankrijk naar het Noorden, zodat de temperaturen de ko mende dagen in ons land tot steeds hogere waarden zullen op lopen. Er mag dan ook op en kele dagen warm zomerweer worden gerekend. De kans op vorming van warmte-onweders in de namid dag is aanvankelijk nog zeer ge ring, maar neemt toe naarmate de verwarming boven We»t- Europa doorgaat.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1