De Indo-Chinese besprekingen Stopzetten politionele actie grote fout De strijd in Indo-China De economischetoestand in de V.S. De verkorting van dienst tijd in België Rede van president Rhee Oefening „Loopeend GENÈVE Incident in Zuid-Afrikaanse Parlement De Scheveningsevlootrevue mislukt HOOGWATER Chinese luchtmachtconcen tratie tegenover Formosa en in het Zuiden De Britten in de Suez-kanaalzone Ex-koning Zog van Albanië Stassen contra McCarthy Triëst Franse tegenspraak inzake de Saarkwestie Onderzoek ran Britse anti-spkmnagedienst WEERSVERWACHTING ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 24 MEI 1954. 9e Jaargang No. 3157. Leger had niet moeten gehoorzamen IJseiland Fletcher door de Amerikanen verlaten GRATIE VOOR JAPANSE OORLOGSMISDADIGERS. lialië protesteert in Belgrado Verwierp Egypte Amerikaans verzoek tot overvliegen Frankering bij Abonnement: Ter neuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De negen landen, die trachten een einde te maken aan de Indo- Chinese oorlog, hebben besloten heden op de volgende geheime vergadering over deze kwestie te beginnen met de bespreking van een uit vijf punten bestaand plan voor een bestand, aldus is in conferentiekringen vernomen. Het plan omvat: 1. een staken van het vuren. Gemeld wordt, dat communis tisch China een aanzienlijke strijdmacht van jagers en lichte bommenwerpers heeft sa mengetrokken aan de tegenover Formosa gelegen kust. De jagers zijn bijna allemaal van het type Mig-115. De samentrekking schijnt deel uit te maken van een hergroe pering der communistisch-Chi- nese luchtmacht, waarbij een nog groter aantal toestellen naar vliegvelden in Zuid-China, nabij de grens met Indo-China, is gezonden. Er waren te Washington geen aanwijzingen, dat men in offi ciële kringen een communisti sche landingspoging in Formosa verwacht. Volgens de New York Times zou Engeland bereid zijn tot nieuwe stappen bij Egypte over terugtrekking van de Britse troepen uit de Suez-kanaalzone die 80.000 man omvatten. Over de nieuwe stappen zou met de Ver. Staten overleg zijn gepleegd. Zij zouden gedaan worden na de terugkeer van minister Eden uit Genève. Het gerechtshof te Cairo heeft Vrijdag beslist', dat de geblok keerde fondsen en juwelen van ex-koning Zog en ex-koningin Geraldine van Albanië onmid dellijk moeten worden vrijge geven. Het hof wees de eis toe die de wet aan het departement van belastingen toekent om een ver klaring op te steleln, welk be drag een belastingbetaler schul dig is. Volgens het departement van belastingen was de blokkering een administratieve order, die buiten de jurisdictie van de rechtspraak viel. Harold Stassen, Amerika's ad ministrateur van de hulp aan het buitenland, heeft op een persconferentie verklaard dat dq rede, die McCarthy in de se naat gehouden heeft, in bijna elke alinea onjuiste verklarin gen bevat. McCarthy critiseerde toen het toezicht op de handel tussen O. en West. Hij beschuldigde En geland o.m. van plannen om wapens naar het Sowjetblok te zenden. Volgens Stassen heeft McCarthy bewust onwaarheid gesproken. Stassen verwacht niet dat McCarthy's verklarin gen veel gewicht in de schaal zullen leggen bij het vaststellen van het program voor 1955 van hulp aan het buitenand. „De betrokken commissies kennen de feiten", zei hij. 2. zones waarin de strijd krachten van beide partijen op nieuw moeten worden gegroe peerd. 3. maatregelen ter voorko ming van militaire versterking tijdens het bestand. 4. bestandscontrole. 5. garanties tegen schendin gen. Dit besluit werd genomen op de geheime vergadering van Vrij dag, de langste tot op heden, die vier uur en een kwartier duurde. Naar in conferentiekringen is verklaard begon men met een bespreking van de vraag, of ver tegenwoordigers van de twee tegenover elkaar staande com mando's in Indo-China naar Ge nève moeten worden uitgeno. digd. Men is overeengekomen Maandag de besprekingen over dit punt voort te zetten. Het besluit om de vijf algeme ne beginselen voor een bestand te bespreken werd genomen op voorstel van Molotof, nadat een lang debat over voorwaarden voor beëindiging van de militai re actie in Laos en Cambodja vruchteloos was gebleven. Eerder was overeengekomen, dat als basis voor onderhandelin gen over een bestand het Franse plan van vijf punten voor Viet nam en militaire clausules van de vredesvoorstellen der Viet- iminh-opstandelingen zouden wor den genomen. Doch deze over eenkomst strandde, toen het tot een discussie van de beginselen voor beëindiging van de strijd in Laos en Cambodja kwam. Minister Bidault verklaarde, dat zijn aanvaarding van Molo- tofs voorstel niets afdeed van de Franse opvatting, dat Cambod ja en Laos los van Vietnam moe ten worden behandeld. In Franse delegatiekringen verklaarde men, dat „enige vor deringen" zijn gemaakt, doch vol gens de Amerikaanse deletagie is dat niet het geval. HAMMARSKJOELD TE GENEVE. Dag Hammarskjoeld, de secr.- generaal der Verenigde Naties, is Zondag te Genève aangeko men. Hij zeide, dat het enige doel van zijn reis was het deel nemen aan de werkzaamheden van de bestuurscommissie der gespecialiseerde organen der V. N. en het bijwonen van de jaarlijkse bijeenkomst der coör dinatiecommissie. Hammarskjoeld zal drie dagen te Genève blijven. INDOCHINESE HONGER STAKER BEËINDIGT ZIJN VASTEN. De 34-jarige Indochinese paci fist Vo Song Thiet heeft Zondag zijn hongerstaking van drie we ken beëindigd, nadat artsen hem hadden gewaarschuwd, dat hij zich „aan de rand van de dood" bevond. Vo wilde met zijn actie kracht bijzetten aan zijn beroep op de onderhandelaars in Genè ve, om vrede te sluiten in zijn land. De mededeling van Vo's be sluit om het vasten op te geven, werd gedaan door een priester tijdens een speciale Mis voor vrede in Indo-China, welke op Vo's verzoek werd opgedragen in de kapél van 't ziekenhuis waar hij wegens zijn zwakte was opge nomen. EDEN GEEFT HET NOG NIET OP. In welingelichte kringen te Londen wordt verklaard dat mi nister Eden er Zondag bij zijn on derhoud met premier Churchill op heeft aangedrongen, dat hij nog enige tijd krijgt om te trach ten te Genève een vergelijk tot stand te brengen wat Indo-China betreft. Als Engeland de zaak in Genè ve eenmaal als hopeloos be schouwt, zo zegt men aan welin gelichte zijde, zal het ongetwij feld bereid zijn mede te doen aan een collectieve verdediging van Zuid-Oost-Azië. Eden keert vandaag naar Ge nève terug. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerij str. 9 terneuzen nat. en internationaal jurylid tarief permanenten 11 of 13.50 depositaire „Lancóme" beroemd parijs huis voor schoonheids- en huidverzorging In een driehoeksgebied in het mondingsgebied van de Rode ri vier, in Noord-Indo-China waar van de punten worden gevormd door de plaatsen Phoe Lie, Nam Dinh en Thai Binh, is dit week end hevig gevochten waarbij vol gens een mededeling van de Franse leiding, de verliezen der Franse-uniestrijdkrachten „ge voelig'' en die der Vietminh „ern stig" zijn. Infanterie en landingsvaartui gen der Franse-uniestrijdkrach ten voeren hier zuiveringsopera- Triëst's pro-Italiaans „comi té voor de nationale bevrijding van Istrië", heeft verklaard, dat de Italiaanse regering uitdruk kelijk bevestigd had, dat zij geen enkele oplossing van het vraagstuk-Triëst zou aanvaar den, welke de verdeling van het vrije gebied zou goedkeuren. In een open brief aan de Ame rikaanse jeugd, die op het punt staat de studie aan colleges en universiteiten te voltooien, schrijft de Amerikaanse minister van Handel, James P. Mitchell, Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft offi cieel ontkend, dat er tussen Frankrijk en West-Duitsland 'n overeenkomst inzake de Saar kwestie is bereikt. De bespre kingen te Straatsburg tussen bondskanselier Adenaüer en de Franse vice-premier Teitgen beogen het zuiverder stellen van de vraagstukken omtrent Saar land, aldus de Franse verkla ring. Het doel <van dit ovterleg „kan niet het tot stand brengen van een regeling zijn, doch het vergemakkelijken van het zoe ken naar een oplossing". Uit een Zaterdag gepubliceerd rapport van een door de vorige homogeen-Katholieke regering ingesteld gemengde commissie ter bestudering van de duur van de militaire dienstplicht, blijkt dat de militaire deskundigen in deze commissie zich allen formeel hebben uitgesproken tegen ver korting hiervan tot 18 maanden. „Iedere verlaging van de militai re diensttijd van de lichtingen 1953 en 1954", zo heet het in dit rapport, „komt neer op eenzijdige en onverwachte vermindering van onze militaire bijdrage in Navo-verband". - Zoals men weet heeft de nieu we liberaal-socialistische regering de duur van de militaire dienst tijd verleden week verminderd van 21 tot 18 maanden. Verwacht wordt dat de minister van Lands verdediging Spinoy deze week in de senaat een verklaring zal af leggen over de wijze waarop hij de leemten, die zullen ontstaan door het vroegtijdig afzwaaien in 1954 van bijna 10.000 dienst plichtigen, zal aanvullen. dat de economische toestand van de Verenigde Staten zeer gunstig is. „Zij zullen u zeggen, dat er in ons land grote werkloosheid be staat. Laat mij er u dan op wij zen dat in Maart 1950 6,7 procent van het aantal arbeiders geen werk had. In Maart 1954 bedroeg dit aantal 5,8 procent en zoals gij u zult herinneren werd er in Maart 1950 niet veel over werk loosheid gesproken", aldus Mit chell. De economische toestand in de Verenigde Staten, zo vervolgt hij, staat thans op bijna het hoogste peil in de geschiedenis. In veler lei opzicht was dit peil in 1953 hoger, maar dat was dan ook een record-jaar. Mitchell wijst de stu denten op de volgende belangrij ke punten: 1. De industrie verschafte in Maart 1954 aan ongeveer 16 mil- lioen mensen werk, het hoogste cijfer voor Maart van de laatste jaren, met uitzondering van 1953. 2. De groot- en kleinhandel heeft er in deze tijd van het jaar nog nooit zo gunstig voorge staan. Er zijn in deze beide tak ken van handel ruim 10 millioen mensen werkzaam. 3. Het aantal loontrekkenden bij particulieren en bij regerings instanties bedroeg in Maart 47.300.000, d.i. meer dan ooit in de maand Maart, behalve in 1953. 4. Het bruto nationaal pro duct de totale productie van goederen en diensten in onze volkshuishouding bedroeg in het eerste kwartaal van dit .jaar, op jaarbasis berekend, 359.000 millioen dollar, d.i. ongeveer 12.000 millioen dollar (per jaar) minder dan in het afgelopen jaar, maar ver boven elk ander jaar daarvoor, zelfs als rekening wordt gehouden met het oplopen van de prijzen. 5. De werkgelegenheid in de bouwnijverheid is in deze tijd van het jaar nog nooit zo hoog ge weest en dit is eveneens het ere- val ten aanzien van openbare ambten en de algemene diensten. De commandant van de voor malige 7 December divisie de gen.-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, heeft op een pro- paganda-bij eenkomst van de afd. Amserdam van het vetera nen-legioen Nederland een da verende ovatie geoogst, toen hij in een redevoering uitriep: „De eerste politionele actie in Indië werd helaas stopgezet. Toen hadden we alles nog kun nen bereiken. Als er ooit een moment geweest is, dat het leger niet had moeten gehoorzamen was het op de dag, dat deze eer ste actie moest worden ge staakt". Nadat het gejuich en het ap plaus in een goed bezette zaal was verstorven, vervolgde de ge neraal die als lid van de raad van advies van het legioen voor eigen verantwoording zeide te spreken, met de woorden: „Het klinkt misschien oproe rig en in strijd met de krijgs tucht, maar er staat nog altijd in de voorschriften, dat mili tairen eigen initiatief moeten nemen, wanneer zij menen, dat men in de hoogste kringen niet goed is ingelicht. In die tijd zat ik in West-Java, doch als ik bij Djokja had kunnen komen, dan zou ik er naar toe gegaan zijn. Ik zeg dit niet, omdat ik de In donesiërs hun onafhankelijk heid misgun, maar ik ben van mening, dat het overdragen van de souvereiniteit een te snel ver loop heeft gehad met alle na delige gevolgen van dien". Generaal Dürst Britt riep alle voormalige Nederlandse militai ren, zowel uit de eerste en twee de wereldoorlog als de na-oor- logse die in voormalig Neder- lands-Indië en Korea hun plicht voor Koningin en vaderland hebben gedaan, zich te vereni gen in het veteranen-legioen Nederland, waarvan thans de vroegere gen.-majoor van het K.N.IL., S. de Waal, voorzitter Is. De voorzittershamer van de raad van advies wordt gehan teerd door de luit.-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich. „Ons legioen wil duidelijk ma ken", aldus de gen.-majoor, „dat met Nederlands-Indië niet alles is verloren, doch dat er nog overzeese rijksdelen zijn, die pas aan het begin van hun ont wikkeling staan en waar ook iets groots verricht kan wor den". Vernomen wordt, dat de Ame rikaanse luchtmacht het ijseiland Fletcher, dat, ter hoogte van de Canadese kust in de Noordelijke IJszee ronddrijft, op veertien dezer heeft verlaten. Op het eiland bevonden zich sinds 1952 negen Amerikaanse weerkundigen. Sowjet-vliegtuigen vlogen en kele dagen vóór de ontruiming op geringe hoogte over 't eiland. Er is hiertegen niet door de Verenigde Staten geprotesteerd, daar er van uit wordt gegaan dat deze drijvende ijseilandea aan niemand toebehoren. ties uit, waarbij zij worden ge steund door vliegtuigen, die de Vietminh-bases bombarderen. De Franse en Vietnamese troe pen zijn uiteindelijk weèr naar hun bases teruggekeerd. VIETMINH ANTWOORD INZAKE EVACUATIE VAN GEWONDEN. Het opperbevel van de Viet minh heeft een Frans voorstel voor de vorming van 'n gemeng de internationale commissie voor toezicht op de evacuatie van ge wonden uit Dien Bien Phoe van de hand gewezen, aldus meldt de radio der opstandelingen. Het opperbevel protesteert krachtig tegen „de schending door de Fransen van de voorlo pige voorwaarden voor de eva cuatie der gewonden voor waarden, voorgesteld door de Fransen en ondertekend namens generaal Henri Navarre. De Fransen bleven namelijk de evacuatiewegen bombarderen. De Vietminh eist, dat de Fran sen alle militaire activiteit in de lucht staken binnen een straal den is aan in totaal 21 Japanse van tien km rondom Dien Bien A/eroordeelden van Nederlandse Phoe, gedurende de gehele perio- 'zijde gratie verleend, de der evacuatie. De Vietminh zegt toe de eva cuatie van 858 gewonden voort te zetten. Het grootste vliegveld van Dien Bien Phoe zal worden hersteld om de evacuatie te be spoedigen, maar de Fransen zou den technici moeten zenden om hun eigen mijnenvelden op te ruimen. De Nederlandse ambassade te Tokio heeft het Japanse ministe rie van Buitenlandse Zaken in kennis gesteld van de gratiever lening voor vijftien Japanse oorlogsmisdadigers, die door Ne derlandse tribunalen zijn veroor deeld en in de Sugamo-gevange- nis te Tokio vertoeven. In genoemde gevangenis bevin den zich in totaal nog 750 Japan se oorlogsmisdadigers, van wie er 187 door Nederlandse tribuna len zijn veroordeeld. Tot op he- Op tien leden nu is de gehele oppositie uit een verenigde zit ting van de twee huizen van het Zuidafrikaanse parlement weg gelopen naar aanleiding van 'n geschil tussen de voorzitter en de oud-minister van Justitie, Lawrence. Het incident deed zich voor bij dë behandeling in tweede lezing van het voorstel om voor de kleurlingen aparte kiezerslijsten in te voeren. Bij één van de tal rijke interrupties verklaarde Lawrence, dat hij een motie van wantrouwen zou indienen tegen de voorzitter, die hem buiten de orde had verklaard. Hierop werd Lawrence geschorst. Toen vervolgens een verzoek Italië heeft Zaterdag bij Zuid- Slavië geprotesteerd tegen het aanhouden van een Italiaans vis sersvaartuig op ruim 20 km uit de Zuidslavische kust, aldus heeft een woordvoerder van de Ita liaanse legatie in Belgrado be kend gemaakt. Het vissersvaartuig werd ech ter later ontzet door een Italiaan se kanonneerboot. Hierdoor vie len vier Zuidslavische mariniers, die aan boord van het Italiaanse vissersvaartuig waren gegaan, in Italiaanse handen. Men verwacht dat de mannen, die naar Ancona zijn overgebracht, naar Zuid-Sla- vïë teruggezonden zullen worden. Het dagblad „Al Goemhoerija", dat geacht wordt de mening der Egyptische regering weer te ge ven, meldt dat de autoriteiten te Cairo een Amerikaans verzoek hebben verworpen, waarin toe stemming werd gevraagd voor het overvliegen van Egyptisch gebied door voor Indo-China be stemde Amerikaanse toestellen met troepen, wapens en munitie. Volgens het blad is de verwer ping ingegeven door „de wens van Egypte in het conflict tus sen Oost en West strikt neutraal te blijven". van de leiders der oppositie, Strauss om een motie van wan trouwen tegen de voorzitter te mogen indienen, was afgewezen door laatstgenoemde, verliet de oppositie, met uitzondering van twee vertegenwoordigers der in heemsen, een lid van de verenig de partij en zeven onafhankelij- ken, de zaal. De Scheveningse vlootrevue is Zaterdag totaal mislukt. Tussen drie en vijf uur hebben op eigen houtje ongeveer twaalf schepen de tocht op het zilte sop gewaagd, maar van een werkelijke revue, die zou worden gehouden door de 60 loggers, die a.s. Dinsdag uitva ren, is helaas geen sprake ge weest. De verwarring in de ha ven was zeer groot en de meeste schippers bleven rustig aan de kant. Enkele loggers, die om streeks vier uur uitvoeren, heb ben nog enkele tientallen passa giers voor de aardigheid meege nomen, omdat het weer stiller bleef dan De Bilt had voorspeld. Vele tienduizenden zijn naar Scheveningen getrokken om de vlootrevue te zien. Zij werden op dit punt wel teleurgesteld, maar hebben volop genoten van de ruim honderd schepen, die in bei de havenbekkens lagen en die met hun duizenden vlaggetjes 'n In zijn eerste rede na de jong ste algemene verkiezingen voor het Zuidkoreaanse parlement heeft president Syngman Rhee heftige critiek geleverd op „de france van de conferentie van Genève". Hij drong er op aan, dat „de democratische landen tot actie overgaan om aan de com munistische bedreiging een eind te maken". In zijn door de radio uitgezon den rede zeide Rhee o.m., dat het „tijd is om een eind, te maken aan besprekingen met het com munistische kamp, die slechts tot een voor ons nadelige rege ling kunnen leiden. Het ogenblik is gekomen om een ultimatum te stellen, waarbij van de com munisten geëist wordt zich over de grens terug te trekken (daar de communisten geen oorlog met atoomwapens zouden kunnen riskeren Het communistische kamp zich in Noord-Korea aan het verster ken is tengevolge van de on macht van de neutrale waarne mers. De toestand in Indo-China is wanhopig en dat Korea er een een expeditieleger naar toe zou kunnen zenden. In Korea het be wijs is geleverd, dat geen over winning mogelijk is zonder een aanval op de communistische be voorradingsbasis. Dit jaar moet de beslissende slag vallen". alleraardigst schouwspel oplever den. Zo is deze vlaggetjesdag in Scheveningen, zij het zonder vlootrevue, toch nog een grote attractie gebleken. NIEUW BRITS PLAN VOOR EEN ONTRUIMING VAN DE SUEZ KANAAL ZONE. Volgens Egyptische dagbladen zou de Britse regering een nieuw plan hebben opgesteld voor een ontruiming der Suez-kanaalzone door de Britse strijdkrachten- Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken zou overwegen de besprekingen met Egypte hierover te hervatten, doch een beslissing zou eerst na de terug keer van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden uit Ge nève kunnen worden genomen. In bevoegde kringen in Londen is echter het bestaan van een nieuw plan ontkend. Persberich ten hierover noemde men „spe culaties". De Britse anti-spionnage- dienst stelt thans een onderzoek in naar de gedragingen vaa personen, die zich „studenten in de militaire geschiedenis" noe men en trachten inlichtingen te verkrijgen over troepen, welke in Engeland en het Midden- Oosten gestationneerd zijn. De „studenten" vragen ook de handtekening van de bevelvoe rende officieren van verschei dene militaire depots. Deze handtekeningen zouden naar de mening van het ministerie van Oorlog en de geheime dienst ge bruikt kunnen worden op valse passen voor gebieden, die met het oog op de militaire veilig- heid slechts voor speciale per- sonen toegankelijk zijn. Ruim 150 vliegers van de koninklijke luchtmacht hebben de afgelopen twee dagen moeten bewijzen, welke kansen zij maken op hun basis terug te keren, als zij in geval van oorlog op een vijandelijk gebied worden neer geschoten. Daarvoor zijn zij Woensdagavond in groepjes van twee en drie man op verschei dene punten ten Oosten van de IJssel met vrachtauto's afgezet, met de opdracht, vóór Vrijdag middag vijf uur de 45 km Weste lijk daarvan gelegen lijn te be reiken, die wordt gevormd door de weg EdePutten, de grens van het door de „vijand" bezette gebied. Het commando luchtverdedi ging van de koninklijke lucht macht, die deze oefening, met de toepasselijke naam „Loopeend", had uitgestippeld, had zoveel mogelijk de werkelijkheid bena derd. Het was de vliegers niet toegestaan, gebruik te maken van openbare vervoermiddelen, ook was het „liften" met auto's verboden. Over het uniform droegen zij een overall en hun bezittingen bestonden uit niet meer dan een kompas, een kaart van het terrein en 2,50. Evenals in oorlogstijd was een net van vluchtlijnen opgebouwd van adressen van „ondergrondse werkers", welke rol werd ver vuld door leden van het corps luchtwachtdienst. De „vijand" bestond uit afde lingen van de marechaussée, het corps nationale reserve en de gemeente- en rijkspolitie-in dit gebied, dat de „neergeschoten" vliegers moesten doortrekken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Hogere temperaturen. Wisselende bewolking met en kele verspreide buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. Hogere tempera turen dan gisteren. DINSDAG 25 MEI. v.m. n.m. Breskens 6.52 7.13 Terneuzen 7.27 7.48 Hansweert 8.07 8.28 Walsoorden 8.17 8.38 ZON MAAN op onder op onder Mei. 24 4.35 20.39 0.53 10.45 25 4.34 20.40 1.12 12.05 26 4.32 20.42 1.29 13.26 27 4.31 20.43 1.45 14.49 28 4.30 20.44 2.03 16.15

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1