Uit de Provincie mtte GÜaaf WIELRENNEN DUIVENSPORT di AGENDA Gemeenteraad vanlerneuzen TERNEUZEN. AXEL. BRESKEN S. I SAS VAN GENT. De besprekingen te Genève Koninkl.Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard' I Keuring van Merriën 1954 voor opname in het Keurstamboek Dreigende taal van Scelba GEEN „GOED SPOOR" TE ROTTERDAM. Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland De toneelvereniging; „Oranje- kwartier", in „Een Inspecteur voor U". Voor een goed bezet Concert gebouw speelde de toneelvereni ging „Oranjekwartier" J. B. Priestley's „Een Inspecteur voor U". Deze opvoering werd gege ven ten bate van het Roode Kruis in het kader van de actie 1954. Kapitein der marechaussée de heer De Haas heette als voorzit ter van het actiecomité de aan wezigen van harte welkom, en vestigde de aandacht op de veer tiendaagse actie voor het Roode Kruis die van 24 Mei tot en met 5 Juni wordt gehouden en waar voor hij ieders financiële steun vroeg. Als er één goed ding van deze opvoering mag worden gezegd dan is dat zeker de keuze van het stuk, dat bijzonder knap is geschreven en bovendien een zeer sterke sociale inslag heeft. Het stuk is overigens een echt „praatstuk" met zeer weinig ac tie en dat dus zéér hoge eisen stelde aan de uitvoerenden. Het behoeft dan ook niet te verwon deren dat, ondanks de onmisken bare kwaliteiten van sommige spelers, het tempo te traag was. Dit betekent niet dat het „Oran jekwartier" niet alle lof verdient een stuk van dergelijke kwali teiten te durven brengen. Kapitein De Haas dankte in warme bewoordingen de toneel groep voor het gebodene en voor de moeite die deze groep zich ieder jaar getroost om het Roo de Kruis op een zo sympathieke manier te helpen. De aanwezigen toonden door een langdurig applaus hun tevre denheid. afjg Ledenvergadering Coöp. Boerenleenbank. Op 20 Mei 1954 hield de Coöp. Boerenleenbank „Terneuzen" haar jaarlijkse ledenvergadering. De voorzitter getuigde, dat de werkzaamheden van de bank we derom waren toegenomen. De jaaromzet had in 1953 ruim 141 millioen gulden belopen, terwijl na bijvoeging van de winst over 1953 de reserves zullen stijgen tot ƒ660.000,Het balanstotaal was in 1953 gestegen.van 10,6 millioen tot ruim 13 mill, gulden De balans en verlies- en winst rekening over 1953 werden goed gekeurd en de periodiek aftre dende heren J. J. HuijssenDe Bruijne en Anth. Dekker Dzn werden herkozen resp. tot be stuurslid en lid van de raad van toezicht. Tenslotte werden nog enige mededelingen gedaan omtrent de bouw van een nieuw modern kantoorgebouw aan de Noord straat te Axel, waar deze bank een bijkantoor bezit. Deskundige arbeidskrachten aangenomen. Op initiatief van de Stichting voor de Landbouw en de Land- bouwvoorlichtingsdienst te Em- men zijn aldaar een aantal Axel- se geschoolde arbeidskrachten ter instruëring te werk gesteld bij de verzorging van de te velde staande suikerbieten. -««roijws!ff Nog steeds oorlogssouveniers. Bij het graafwerk in de West haven alhier zijn door werklie den van de firma Nederhorst gis teren verschillende granaten en een tankmijn blootgelegd. In de loop van de avond werd het ge- 37. Een moment staart de Noorman naar de boot die daar zo verlokkend op het verre strand ligt; dan wendt hij zich tot een der krijgers en be veelt: „Ga terug naar de troep en zeg dat zij langzaam volgen. Laat hen extra voorzichtig zijn. Ik ga dit onder zoeken..." Reeds willen de krij gers het bevel uitvoe ren als Eric verder gaat: „Zorg dat er 10 extra verspieders uit gezonden worden. Waar boten zijn, zijn mensen; we dienen dus op onze hoede te zijn. Let op de verspieders zodat we contact hebben als er iets fout gaat". Eric laat zijn blik over de rotsi ge kust dwalen en vervolgt dan te gen de nog wachtende krijgers: „Ik ga bij die boot weer naar boven en wacht daar op jullie. Spreek er voorlopig met niemand over. Ik wil eerst meer weten". Instemmend knikkend gaat de man heen en onmiddellijk begeeft Eric zich met zijn drie getrouwen langs de kortste weg naar de ver rassende ontdekking. Hoewel Eric beseft, dat het zien van een schip alleen geen redding inhoudt, kan hij een gevoel van blijdschap nau welijks onderdrukken. De teleur stelling die hij voelt wanneer zij naderbijkomen, is daarom dubbel groot. Een zielig, zwaargehavend wrak slaat al zijn verwachtingen volmaakt de bodem in. Een kreet ontsnapt aan zijn lippen als hij na derbij snelt. „Mijn eigen schip, het schip waarmee de Witte Raven ontkwamen... Zwijgend komen de anderen na derbij en zien ontgoocheld naar de grondig verwoeste boot. „We moe ten naar sporen zoeken", zegt de Noorman na een ogenblik. „Ik wil weten wat hier gebeurd is". Met grote passen loopt hij langs de ver nielde Drakar en plotseling valt z'n oog op de afgebroken boeg in het zand. „...het meest duidelijke sym bool van onze ellendige toestand", denkt Eric grimmig. De krijger naast hem staart ver- i beten naar het koninklijke em bleem. „Dit is het werk van de Witte Raven", klinkt dan de stem van de Noorman. „Ongetwijfeld zijn ze hier aan land gegaan en hebben de boot daarna onklaar ge maakt. Tenzij Ragnar de Rode er deel aan heeft. Maar wie het ook geweest zijn, ze hebben hun werk grondig gedaan". Dan wendt hij zich tot de krijgers. „We zullen naar boven gaan en de omtrek af zoeken. Het heeft geen zin langer hier te blijven". Met deze woorden draait hij zich om en ziet recht in het gezicht van een spiedende vreemdeling. Als de man zich ontdekt weet, springt hij pijlsnel vanachter de rots te voor schijn en in een onderdeel van een seconde grijpt de Noorman zijn zwaard. Luid gekletter van wapens klinkt op, wanneer uit de duister nis een aantal mannen te voor schijn komt en met luide kreten tot de aanval overgaat vaarlijk goedje door de oprui mingsdienst uit Oostburg onscha delijk gemaakt. Aanrijding. Woensdagavond kwam een vrachtauto over de oude Westka de gereden uit de richting Zei- zate en wilde rechts afslaan de Dam over. Aangezien hij hier voor een voorrangsweg moest kruisen en een luxe wagen van uit de richting Zelzate over deze weg naderde liet hij deze wa gen eerst passeren. Hierna wil de de vrachtautochauffeur de voorrangsweg oversteken zon der echter naar links uit te kij ken met het gevolg, dat een uit de richting Terneuzen naderen de Belgische luxe wagen tegen de vrachtwagen opbotste. De ma teriële schade was gering. De ministers van de Westelijke grote drie hebben gisteren be sloten het Russische voorstel te aanvaarden om de bespreking van 't aandeel van Laos en Cam bodja in een eventuele vredes regeling voorlopig te laten rus ten, teneinde de totstandkoming van een bestand in Indo-China niet te vertragen. De communisten willen een vredesregeling voor de drie ver bonden staten samen, terwijl het Westen die alleen voor Vietnam wil. Wat Laos en Cambodja be treft, acht het Westen het slechts nodig dat de Vietminh-troepen uit die staten worden terugge trokken. De Westelijke landen zullen op de bijeenkomst van heden duide lijk laten uitkomen, dat de aan vaarding van het Russische voor stel niets aan hun standpunt in deze afdoet. KEURING TE HULST. Dorine v. d. Meerdijk, van J. Apers en W. Brooijmans te Kuit aart; Hilda, van J. E. Asselman te Hontenisse; Clara van Cam- bron, van Chr. de Wit te Hulst; Carla van Cambron, van Chr. de Wit te Hulst; Flora, van Jac. Wolfert te Lamswaarde; Honda, van Jac. Wolfert te Lamswaarde; Honda, van G. F. Kouwijzer te Hontenisse; Molly van Molen hoek, van F. P. Brooijmans te Kuitaart; Corrie, van Gebr. Jan sen te Hontenisse; Victoria van Graauw, van Gebr. van Mol te Graauw; Banda van Capellehof, van C. A. Serrarens te Graauw; Jenny van Dien, van P. J. D. van Eerdenburgh te Graauw; Annie van Alstein, van H. J. de Waal te Graauw; Frida van Othene, van J. van Avermaete te Abs dale; Corrie, van Em. P. de Beule te St. Jansteen; Frida v. d. Hoogeweg, van Kinderen P. J. Borm te St. Jansteen; Janca v. d. Zandweg, van E. de Buck te Sfe, Jansteen; Tilly, van Prud. Martens te St. Jansteen; Nelly van Carlo, van J. A. Michielsen te St. Jansteen; Iwanne v. d. Melo, van G. J. V. Vael te Abs- dale; Helma van Absdale, van \yed. G. C. de Deckere te St. Jansteen; Diwie van Zeve naar, van J. de Buckde Decke re te St. Jansteen; Carla van Car lo, van J. J. d'Hooge te St. Jan steen; Lena v. d. Drie Hoefijzers, van C. L. Martinet te St. Jan steen; Tonja van Antoon, van Joz. Th. M. Smet te Nieuw- Namen; Marleen, van Jos. Bleijenberg te Clinge; Nadia, van D. Burm te Nieuw-Namen; Pau la van Clinge, van Aug. Ringoot te St. Jansteen; Mia van Bar- ra, van G. F. Feret te Koewacht; Paula van Cambron, van A. van Hove te Stoppeldijk; Racina van Caimbrondijk, van A. van Hove te Hoek; Cuna, van Joh. J. Diele- man W.Gzn. te Hoek; Mina, van J. J. Verpoorte te Hoek; Kora van Hoogendijk, van Gebrs Die leman te Terneuzen; Mina van Willemskerke, van D. J. Tolle naar te Hoek; Cora van Oudepol der, van A. de Moor te Sluiskil; Stella, van E. Goethals te Sas van Gent; Jacinthe v. d. Hei straat, van Joh. Dekker te Zaam slag; Monica van Hoek, van A. B.jjW. Kindt te Hoek; Vera van Lènie, van J. Dekker te Sluiskil; Brinda v. d. Zwaan, van H. M. de Regt—de Kraker te Terneuzen; Alexandra van Wuijckhuise, van J. J. Hamelink te Hoek; Astrid van Willemskerke, van L. J. Mul- laert te Hoek; Frida v. d. Noten dijk, van H. P. Wolfert te Hoek; Elza van Kemenade, van M. Die leman Mzn te Zaamslag; Henriët- te, van F. van Hoeve te Axel. Mario Scelba, de Italiaanse pre- stonnekSk "blêa,"van* Al", mier, heeft in de mmisto'raadBormTe^ioewachL^Fanny van verklaard, dat hij als lid van de Navo niet zou aarzelen zijn veto uit te spreken tegen een militair verbond tussen Griekenland, Turkije en Z.-Slavië als de voor besprekingen, waaraan Italië zou moeten deelnemen, niet gehou den worden en als de kwestie- Triëst tevoren niet opgelost zou zijn. Cambron, van W. P. J. Staal te Stoppeldijk; Cornelia van Cam bron, van W. P. J. Staal te Stop peldijk. KEURING TE TERNEUZEN. Hilda van Nico, van F. P. Die leman te Hoek; Olympe van Hoek, van J. DielemanRiemens KEURING TE ZAAMSLAG. Goedgekeurd werdenDorine van Zaam, van C. A. Dees Jzn, Zaamslag; Ivonne van Schoon oord en Irene van Schoonoord, beide van J. Dieleman Wz., Zaam slag; Elza van Kemenade en Ti- nie v. d. Punthoeve, beide van M. Dieleman Mz„ Zaamslag; Ko dak van Coegors en Kitty van Coegors, beide van P. A. P. Die leman, Zaamslag; Helma van Ha vik, van Abr. Haak, Zaamslag; Clara van Zaamslag, van Jac. HaakDees, Zaamslag; Annie van K. de Koeijer, Zaamslag; In- grid van Nico, van Eug. F. de Moor, Zaamslag; Margriet, van E. J. Verpoorte, Zaamslag; Es- dra van Kamperseweg, van Kind A. Dieleman, Zaamslag; Karina v. 't Windgat, van J. de Regt Dieleman, Zaamslag; Frida, van G. F. de Clerck, Boschkapelle; Héléna v. Veerwijk, van Alph. Mangnus, Boschkapelle. KEURING TE AXEL. Goedgekeurd werden: Stella, v. H. E. M. van Acker, Axel; Miner va, van C. de Feijterv. Hoeve, Axel; Stella v. Axel, van Iz. de Feijterde Mul, Axel; Sidona v. Rondeputten, van M. v. Fraaijen- hove, Axel; Dora, van Gebr. D. J. de Jonge, Axel; Dora v. Axel, van A. L. Scheele, Axel; Caline, van P. J. de Waal, Axel; Emma v. Drieschouwen, van L. J. Wie mes, Axel; Ida, van P. de Putter, Axel; Nora v. d. Stellehoeve, van Wed. W. Koster, Axel; Bonnie v. Mary, van J. K. de Putter, Axel; Stella v. Reigersbosch, van M. L. M. IJsebaert, Axel; Willie, van Gebr. Dieleman, Axel; Hermina v. Doornhof, van Gebr. A. J. de Feijter, Axel; Henriëtte, van C. v. d. Velde, Hoek; Indola, van S. van Hoeve Az„ Axel; Gerda v. Duboishoeve en Hirondelle v. Du- boishoeve, beide van W. L. den Hamer, Axel; Honnie v. Brug- zicht, van J. A. Quaak, Axel; Ri- kie v. Albert, van Kind. H. Dael- man, Westdorpe; Hersa v. Kluko, van A. E. Goethals, Westdorpe; Golda, van Ed. Laureijs, West dorpe; Marleen, van Oscar Staal, Westdorpe; Rita v. Passluis, van mevr. H. v. Waes-v. d. Berg, West dorpe; Kitty, van A. A. Baecke, Westdorpe; Sonja, van O. Kerck- haert Zn, Westdorpe; Sunny, van Osw. Verhaegen, Westdorpe; Anny v. Nico en Gretha v. Nico, beide van H. M. Vervaet, West dorpe; Frida v. Kluko. van H. Goethals, Westdorpe; Olga van Trui, van Am. de Clercq, Zuid- dor pe; Stella v. Eversdam, van Cyr. v. Overloop, Zuiddorpe; La dy v. Trui, van M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe; Jenny v. Coegorspol- der, van A. Murre-v. Driel, Sluis kil; Dora v. Tilly, v. André Buijs, Koewacht; Selma en Dahlia, bei de van J. C. den Hamer, Koe wacht. HULPSTAMBOEK. In het hidpstamboek werden opgenomen Te Hulst Bea en Carla, van Kinderen E. Coenen te Nieuw-Namen; Suzan- na en Madarmme van Clinge, van P. Maenhout te Clinge; Lena, van D. van Mullem te Clinge; Elza, van C. F. Strobbe te Honte nisse; Olga, van P. C. Ferket te Clinge; Nelly, van P. A. F. Fer ket te Nieuw-Namen; Elza, Da- lia en Mina, van G. F. Kouwijzer te Hontenisse; Astrid, van Gebr. de Rijcke te Hontenisse; Mies, van J. M. Maerman te Terhole; Liza, van R. Verhaegen te Graauw; Nelly en Elza, van F. v. d. Waart te St. Jansteen; Clarine, van Eug. van Acker te St. Jan steen; Erna, van J. B. van Acker en C. Plasschaert te Absdale; Karlien, van C. L. van Remortel te St. Jansteen; Bertha, van C. L. de Nijs te St. Jansteen; Ria. en Lia, van R. E. Begheijn te Absdale; Paula, van P. J. van Mol te Vogelwaarde. Te Axel. In het hulpstemboek werden opgenomen: Nelly en Lady, bei de van H. v. d. Vijver, Hazelaren- str., Koewacht; Gerda, van H. v. d. Vijver, Koestraat, Koewacht; Fanny, van J. v. Regenmortel, Nieuw Namen; Annie, van wed. P. E. Spuessens, Westdorpe; Ber tha, van R. P. de Munck, Zuid dorpe. MILITAIRE VRACHTAUTO REED TEGEN WONING OP. Een militaire drietons vracht auto, afkomstig uit Havelte, is Donderdagmiddag in Ter Apel tegen de woning van de heer Drenth aangereden. De voorge vel van de woning stortte daar door in. De militaire wagen was bezig een andere auto in te halen. Hij kwam in de berm van de weg terecht, reed over enige daar liggende gevelde bomen heen en botste tegen de zijgevel van het huisje aan. Dat gebeurde met zo'n kracht dat, zoals gezegd, de voorgevel het begaf. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Gistermiddag reed een vracht auto, die tot dusverre onbekend is gebleven, van de Varkenoord- sebrug te Rotterdam naar 't Rij- vaarthuis aan de Stadionweg. Ongetwijfeld was er een lek in een vat, dat tot de lading be hoorde, want de auto liet op het genoemde traject een spoor ach ter van een chemische vloeistof. Wielrijders en automobilisten kregen hiervan deeltjes op kle ding, huid of banden en het re sultaat was, dat er gaten in kle ren vielen, blaarvorming op de huid optrad en rubberbanden werden aangetast. Het spoor is afgedekt met zand, omdat aan wegspuiten niet te denken viel. De Varkenoordsebrug ligt n.l. boven een emplacement van de spoorwegen met zijn electrische bovenleidingen. De Japanse regering heeft be sloten een onlerzoek in te stel len naar de radio-actieve-re- gens, die de laatste dagen in Japan zijn gevallen. Er is een bedrag uitgetrokken voor het onderzoek, waaraan alle weer stations van Japan zullen deel nemen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Shane. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Shane. Concertgebouw, 8 uur; Tarzans avonturen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Invasie. De aanvoer te Zuidzande was niet bijzonder groot, hoewel de kwaliteit goed genoemd mag worden. De oudere koeien waren alle prima kopnummers. Evenals de voorgaande jaren kwam Aardenburg met een pri ma collectie voor de dag. Te Oostburg was de aanvoer eveneens niet bijzonder groot, ook hier was de kwaliteit goed te noemen. i ZUIDZANDE. Ie kalfskoeien: 1. Pels Nora 5, eig. P. Kools, 78 p.; 2. Afke, eig. J. M. Buijsse, 78 p. 2e kalfskoeien: 1. Sjoerdje 54, eig. A. P. Kools, 78 p.; 2. Reintje Achweld, eig. J. M. Buijsse, 78 p.; 3. Lidy 28, eig. P. van Cruijningen, 77 p. Oudere koeien: J.. Reintje, eig. P. van Cruij ningen, 82 p.; 2. Ant je 42, eig. A. P. Kools, 82 p.; 3. Gretha, eig. J. A. Basting, 81 p. AARDENBURG. Ie kalfskoeien: 1. Reintje, eig. M. A. de Rijcke, 79 p.; 2. Gerda, eig. J. A. M. de Rijcke, 79 p. 2e kalfskoeien: 1. Nannij, eig. R. A. M. de Rijcke, 81 p.; 2. Stella, eig. M. A. de Rijcke, 79 p.; 3. Alma, eig. J. de Rijcke, 79 p. Vergadering van Donderdag 13 Mei 1954, te 19 uur. (Vervolg) 8. Idem tot het deelnemen in de Stichting Zeeuwse Muziekschool. De heer Henry: Graag wil ik met het college meejuichen in verband met het streven van de provincie Zeeland, om door het stichten van een muziekschool het culturele leven in onze provin cie te stimuleren, en -door een gezamenlijke actie te trachten nieuwe gelegenheden te scheppen voor goed en nuttig muziekonderwijs. Maar met dit meejuichen zou ik willen volstaan. Het college zegt, dat er op het ogenblik geen behoefte bestaat om in onze gemeente een dépendance te vestigen. Ik-ben het hier volkomen mee eens. Maar waar om zouden wij de eerste stap dan doen? Het col lege wil contact houden met de Zeeuwse Muziek school. Dit vind ik niet nodig. Volgens mij kan dit contact altijd nog opgenomen worden. Tegen over de bestaande muziekschool is het in de toe komst vestigen van een dépendance een niet vrien delijke geste. Ik maan aan tot voorzichtigheid tegenover de in Middelburg heersende gesteldheid van centralisatie. Ik ben van mening, dat het niet nodig is, dat wij aan de oprichting van deze stichting deel nemen. De Voorzitter: Met voldoening heb ik het be gin van Uw betoog aangehoord, waarbij U het om hoog trekken van het culturele leven in onze pro vincie toejuicht. Er is echter aan het einde van Uw betoog van die juichklanken niet veel meer te vernemen. Indien U de voorbesprekingen had bijgewoond, zou het U duidelijk zijn geworden dat men, in na volging van deze gemeente waar de muziekschool reeds werkte, ook in andere gemeenten deze zaak wilde stimuleren. Het is niet de bedoeling dat deze school in de plaats komt van de Terneuzense Muziekschool, doch om het muziekleven te bevor deren, b.v. door het beschikbaar stellen van een leraar, wanneer deze in onze gemeente zou ont breken. Inspecteur Walther Boer heeft reeds voor onze muziekschool aanwijzingen gegeven, terwijl hij zijn voldoening uitsprak over de resul taten die de leraren hebben bereikt. Uit een prac- tisch voorbeeld moge ik de wenselijkheid tot deel name aan de stichting aantonen. Toen gedurende deze voorbespreking de plaats van de leraar viool, de heer Kowarsky, open kwam te vallen door zijn vertrek naar Leeuwarden was dit voor de Terneuzense Muziekschool een grote slag. Mocht iets dergelijks in de toekomst gebeuren, dan zou men door het medewerken aan de Stich ting Zeeuwse Muziekschool aan genoemde Stich ting om hulp kunnen vragen. Er bestaat dus helemaal geen concurrentie tussen de Zeeuwse Muziekschool en onze Terneuzense Muziekschool, integendeel, de ene school kan de andere aanvul lend helpen. In het voorstel is ook uitdrukkelijk gezegd, dat door het nemen van het besluit er geen andere consequentie is dan deelname met ƒ10,in het stichtingskapitaal. Voor een vesti ging van een dépendance met een bijdrage per inwoner per jaar, moet een afzonderlijk raadsbe sluit worden genomen. De heer Van Langevelde: Ik heb de cijfers van de begroting bekeken en deze vind ik tamelijk hoog. Ik wil er op wijzen dat een school uit het particulier initiatief voortkomende, zoals hier in Terneuzen het geval is en die door de Overheid wordt gesubsidieerd de voorkeur verdient boven een van bovenaf opgelegde regeling. Onze school zal beter op de volkssteun kunnen rekenen. De waardering voor de muziekschool in Terneuzen is zeker groot. Laat ook in andere gemeenten deze zaak aan het particulier Initiatief overgelaten worden. La ter kan dan een stichting als overkoepelend or gaan optreden. Door de voorgestelde stichting krygen wij bijna een semi-overheids instantie. De Voorzitter: U ziet de zaak niet helemaal juist. Wij moeten ons uitzonderlijk gelukkig prij zen dat wij hier een muziekschool hebben. In an dere plaatsen is de oprichting hiervan niet ge lukt, zoals b.v. in Middelburg en Vlissingen. Het ontbreken van deze scholen mist men elders zeer. Van particuliere zijde is geprobeerd door het op richten van een zangschool, particuliere lessen e.a. dit te ondervangen. Men gevoelt behoefte in bre dere lagen de bevolking een muziekschool te stichten naar het voorbeeld van de Terneuzense Muziekschool. Hier is dan ook geen sprake van opleggen, doch van samenwerking. Geen kwestie van leiding geven, doch slechts het geven van steun aan deze muziekschool. Het nemen van muziekonderwijs door het volgen van particuliere lessen kost belangrijk meer dan de lessen welke op een school gegeven worden. De heer Hol: Ik kan mij geheel aansluiten bij de zienswijze van de heren Henry en Van Lange velde. Het initiatief kan ik toejuichen, maar ik ben erg bang dat deze dienst topzwaar zal worden aan salarissen. Ik heb zijdelings vernomen, en ik weet niet of mijn inlichtingen juist zijn, dat in specteur Walther Boer een bedrag zou genoemd hebben van 100.000,Ik zie het zó, dat de directeur met een groot salaris begint en aanvan kelijk op een bromfiets rijdt, doch daarna in een grote slee zal rijden. De administrateur neemt de bromfiets van de directeur over, doch zal binnen korte tijd ook over een auto'tje beschikken. Dit is een euvel van deze tijd. Ook ben ik bang dat deze centrale regeling aan de financiën zeer zware eisen zal gaan stellen. Ik ben voorstander van het muziekonderwijs, doch laat men het doen, zo-, als Terneuzen het doet. De heer De Vos: Het is wel bekend, dat ook ik niet zo bijzonder enthousiast ben voor toetreding tot deze stichting. Het voorstel blijft echter be perkt tot het feit, dat onze gemeente alleen deel neemt aan de tot standkoming van de Stichting. Wij blijven hierdoor toch betrekkelijk veilig. Wan neer men nu met het voorstel zou komen om mee te doen aan het stichten van een dépendance, zou er zeker geen meerderheid in de raad voor ge vonden worden. Het kan niettemin voor de toe komst zijn nut hebben, wanneer wij nu reeds tot deelname beslissen. Door de provincie Zeeland is op cultureel gebied nog weinig gepresteerd in tegenstelling tot andere provincies, waar hiervoor reeds lang grote bedragen werden gevoteerd. Nu het provinciaal bestuur op dit gebied iets gaat doen mogen wij niet afzijdig blijven, doch m.i. aan de oprichting deelnemen. Mocht in de toekomst behoefte aan een dépendance blijken, dan zullen eerst alle andere middelen moeten worden gepro beerd, vóórdat wij hiertoe overgaan. Het is wel bekend dat verschillende centrale regelingen hier niet zo volkomen kunnen werken. Vooralsnog moeten wij, geloof ik, zij het met wei nig enthousiasme, tot deelname besluiten. De heer Den Hamer: De bezwaren van de heren Henry, Hol en Van Langevelde, ieder op hun wij ze naar voren gebracht, leven niet alleen bij mij, doch in het gehele college. Aangezien aan de tot standkoming van de Stichting negen grote ge meenten deelnemen, meen ik dat ook onze gemeen te zich hieraan niet mag onttrekken. Mocht in de toekomst verdere deelname noodzakelijk blijken, dan zal dit eerst kunnen geschieden, wanneer de raad hiertoe een besluit neemt. Op het ogenblik is dus het voorstel om alleen deel te nemen aan de tot standkoming van de Stichting. De raad is verder geheel vrij. Mocht de raad nu beslissen om niet deel te nemen aan de Stichting dan is de weg afgesneden en kan in de toekomst hier geen dépendance opgericht worden. De heer Henry: Ik meen uit het gesprokene van de heer Van Langevelde te moeten afleiden, dat hij bedoelt, dat wij het streven van de pro vincie Zeeland niet toejuichen. Wanneer dit zo is, dan ben ik het daarmee niet eens. Ik ben alleen van mening, dat wij de eerste stap niet moeten doen. De tweede stap willen wij zéker niet doen. De Voorzitter: U juicht dus op de plaats rust. De heer Van Langevelde: Ik ben er niet tegen dat het muziekleven in Zeeland tot ontwikkeling komt, doch de methode van Terneuzen acht ik beter. De heer De Feijter: Wij moeten dankbaar zijn dat wij in Terneuzen onze muziekschool hebben. Ik geloof ook, dat wij het daarmee best kunnen doen. Niet in de eerste plaats om die 10,doch met de heer Hol vrees ik dat wij later voor gro tere kosten komen te staan De Voorzitter: Dit is uitgesloten. De raad zou hiervoor een afzonderlijk besluit moeten nemen. De heer De Feijter: Dit is de eerste stap en later kan er een tweede komen De Voorzitter: Zoals reeds gezegd, moet hier voor eerst door de gemeenteraad worden beslist. De heer Lambrechtsen van Rithem: In het voorstel ligt dus enkel opgesloten om met 10, deel te nemen aan de Stichting. De Voorzitter: Méér hebben wij met ons voor stel niet bedoeld Het voorstel van burgemeester en wethouders wordt in stemming gebracht. Vóór stemden de heren Lambrechtsen, N. F Dieleman, Jansen, De Waal, Weterings, Camps Van Riet, Ollebek, Den Hamer en De Vos. Tegen stemden de heren Van Langevelde, Hen ry, Hol, De Feijter en F. Dieleman. Het voorstel is dus aangenomen. 9. Idem tot het benoemen van een commissie voor het nazien van de gemeenterekening 1952 De raad stelt er geen prijs op om zelf een com- 3e kalfskoeien: 1. Lidy, eig. J. de Rijcke, 81 p.; 2. Stella, eig. idem, 79 p.; 3. Paula, eig. idem, 79 p. 4e kalfskoeien: 1. Hertha, eig. J. de Rijcke, 81 p.; 2. Roma, eig. idem, 81 p. Oudere koeien: 1. Rika, eig. M. A. de Rijcke, 84 p.; 2. Sonja, eig. J. de Rijcke, 83 p. l/2-jarige vaarzen: 1. Helena, eig. J. de Rijcke; 2. Rita, eig. idem. 1-jarige vaarzen: 1. Olga, eig. M. A. de Rijcke; 2. Bertha, eig. J. de Rijcke; 3. Dina, eig. idem. Groepen: le. J. de Rijcke; lb. M. A. de Rijcke; 2. J. de Rijke; 3. idem. OOSTBURG. le kalfskoeien: 1. Fliesta, eig. O. Plasschaert, 79 p.; 2. Flora, eig. S. v. d. Vij ver, 78 p.; 3. Nelly, eig. A. Mabe- soone, 77% p. 2e kalfskoeien: 1. Flora van Oudenhoeve, eig. H. Brokman. 80 p.; 2. Elza, eig. A. Buijck, 79 p. 3e kalfskoeien: 1. Paula van Korahoeve, eig. Gebrs. Buijck, 79 p. Oudere koeien: 1. Alma, eig. C. Dierikx, 82 p. Groepen: 20 afstammelingen van Wit- zij's Adema, verhoogde prijs. Deze afstammelingen vertoon den goede ribbekasten, en had den een goed gesloten voorko men, terwijl uit het volledige uiterlijk voldoende adel sprak. 10 Afstammelingen van Rot- terda Smits, verhoogde prijs. Bij deze dieren was een goede maatverhouding te constateren, voldoende geribd en gewone uiers. Wat betreft het algemene voorkomen konden zij iets meer adel vertonen. DE BELGISCHE PLOEG VOOR DE RONDE VAN FRANKRIJK. De sportcommissie van de Bel gische wielerbond heeft de vol gende renners aangewezen voor de Belgische ploeg in de (Ronde van Frankrijk: Borgmans, Close, Marcel de Mulder, Germain de Rijcke, Impanis, Ockers en Ri chard van Genechten. De 3 andere renners zullen be gin Juni worden gekozen. WEDSTRIJD UIT NOYON. Algemene vlucht West Zeeuws-Vlaanderen. „Strijd in Vrede" Groede. Snelheid eerste duif 941 mtr. 1. J. Faas, Breskens; 2, W. Fe- missie voor het nazien van de gemeenterekening nijn, Breskens; 3 en 9. G. de We ver, Schoondijke; 4 en 10. P. Buijze, Breskens; 5. P. de Meij, Cadzand; 6. J. Risseeuw; Bres kens; 7. J. van Gijs, Breskens; 8. A. Bondewel, Breskens. te benoemen. De Voorzitter: Als leden van de commissie be noem ik dan de heren Hol, Lambrechtsen van Ritthem en Weterings. De heer Lambrechtsen van Ritthem: Mijnheer de voorzitter, in verband met mijn werkzaam heden kan ik in deze commissie geen zitting ne men. De Voorzitter: In de plaats van de heer Lam brechtsen benoem ik dan de heer Ollebek. De heren Hol, Ollebek en Weterings nemen hun benoeming aan. (Slot volgt) „Nog Sneller" - Sasput. Snelheid eerste duif 917 mtr. 1, 2 en 5. G. de Wever; 3. R. Blaakman; 4 J. de Groote; 6. J. Molet; 7. Gebr. Blaakman; 8 en9. G. Dusarduijn; 10. P. Dobbelaer.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2