Verwacht aanval Navarra binnenkort op de Delta van de Rode Het Koninklijk bezoek aan Rijnstreek en Merengebied INDO-CHINA WEERSVERWACHTING HOOGWATER DE STRIJD IN INDO-CHINA Strijd over melkhandel ZON- en MAANSTANDEN De Amerikaanse voorwaarden voor eventuele militaire hulpverlening aan Indo-China Vo Song Thiet naar het ziekenhuis Geschenken voor H. M. de Koningin VRIJDAG 21 MEI 1954. 9e Jaargang No. 3155. MOORDAANSLAG OP DE COOLSINGEL TE ROTTERDAM. De wanordelijkheden in Pakistan Genève De Koreaanse kwestie BODEGRAVEN. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEU Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, «f: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.80 uur. De Franse bevelhebber in In do-China, generaal Navarre, ver wacht, dat de Vietminh-opstande- lingen binnenkort zullen over gaan tot een aanval op de delta van de Rode rivier, aldus is in goedingelichte Franse kringen in Parijs verklaard. De Franse bevelhebber in N.- Indo-China, generaal Cogny, ech ter zou geloven, dat de commu nisten met hun aanval zullen wachten tot de herfst. In Franse militaire kringen ge looft men, dat als zelfs maar één van de vier Vietminh-divisies die Dien Bien Phoe hebben belegerd, de Franse posities in de delta zou aanvallen, er een „zeer ernstige toestand" zou ontstaan. Volgens berichten uit Hanoi verspreiden Vietminh-agenten in de stad geruchten, dat een bin nenkort te verwachten aanval de stad, hoofdstad van Tonkin, zou afsnijden van de aanvoerhaven Haiphong. In Hanoi stijgt de spanning. De opstandelingen voeren dagelijks aanvallen uit op de spoor- en wegverbindingen tussen Hanoi en Haiphong. De lucht- en scheepvaartmaat schappijen worden belegerd door mensen die de delta willen verla ten, Het zakenleven is zo goed als tot stilstand gekomen en de grote bedrijven trachten hun ma chines over te brengen naar Sai gon of Haiphong. Verzoeken om gelden over te maken naar het buitenland zijn verdrievoudigd en de bevolking slaat levensmid. delen in blik in, aldus de in Parijs ontvangen berichten. De communistische druk in 't Z.W. van de delta van de Rode rivier neemt toe, waardoor de vrees stijgt, dat de opstandelin gen zullen trachten bij Phoelie, 50 km van Hanoi verwijderd, door te breken. DE EVACUATIE UIT DIEN BIEN PHOE. Volgens te Parijs ontvangen berichten schijnt de Vietminh geen officieren en geen Vietna mezen onder de gewonden van Dien Bien Phoe voor evacuatie beschikbaar te stellen. Onder de 114 man, die tot dusver uit het bolwerk zijn weggehaald, be vindt zich geen enkele officier of Vietnamees. De Vietminh heeft deze men sen na de val van het fort ge scheiden van de rest van het gar nizoen, zo verklaren terugge keerde gewonden. Aangenomen wordt, dat onge veer duizend gewonden op repa triëring wachten. Er is gebrek aan medicamenten en het voed sel bestaat uitsluitend uit rijst. Men vreest dat v§le zullen be zwijken als zij niet spoedig ver voerd kunnen worden. Naar ge meld wordt, maken communisti sche commissarissen intensief propaganda onder de gewonden. Volgens teruggekeerde gevange nen worden de Franse officieren voortdurend ondervraagd en aan diverse vernederingen onderwor pen. DE UIT DIEN BIEN PHOE ONTSNAPTE MILITAIREN De vijf leden van de Franse- uniestrijdkrachten, die er in ge slaagd zijn uit Dien Bien Phoe te ontkomen, zijn afkomstig uit Thai. Op hun vlucht hadden zij gebruik gemaakt van vlotten, waarmee zij de rivieren waren afgezakt. De vijf mannen zullen naar Hanoi worden overge bracht. MEVR. DE CASTRIES NAAR FRANKRIJK. De Franse regering heeft de echtgenote van generaal De Cas tries naar Parijs ontboden om te getuigen bij het onderzoek naar de val van Dien Bien Phoe. Tot op de dag van de val heeft zij dagelijks telefoon-gesprekken met haar man, de commandant van de-vesting, gevoerd. I medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Aanhoudend koud. Vrij veel bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tus sen noord en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 22 MEI. In de nacht van Woensdag op Donderdag hebben bommenwer pers van de Franse luchtmacht in Indo-China hun aanvallen op convooien van de Vietminh, die in oostelijke richting langs de weg van Dien Bien Phoe naar Son La trekken, voortgezet. Vol gens een woordvoerder van de luchtmacht zijn Woensdag bran dende vrachtauto's op deze weg waargenomen. Op die dag zijn ook jachtbommenwerpers in ac tie geweest in het gebied van Toean Giao en Jeng By. In het geheel zijn thans 114 gewonden uit Dien Bien Phoe geëvacueerd. In Z.-Limburg wordt sedert vorig jaar een strijd gevoerd om de macht in de melkhandel tus sen de kringcoöperaties van aangesloten melkfabrieken enerzijds en de zelfstandige melkhandelaren in deze streek anderzijds. Vorig jaar kwam het in Heer len tot een melkoorlog, waarbij men wederzijds vaste voet trachtte te krijgen met een prijzenconcurrentie, waarin de melk zelfs tot 6 cent beneden de normale prijs werd verkocht. Nu de kringcoöperaties aan de zelfstandige melkhandelaren belet hebben vrij melk te be trekken, heeft de Kath. mid denstandvereniging het voor de melkhandelaren opgenomen. Er is een organisatie opge richt. De Kath. middenstands vereniging zond aan de minis ter van Economische Zaken een telegram, waarin gezegd wordt, dat 650 georganiseerde Katho lieke middenstanders van Maas tricht er bij de minister op aan dringen voor de melkhandela ren mogelijkheden te scheppen om de producten, welke dezen verhandelen, te kunnen betrek ken zonder dwang. Laat ze nu maar smijten met die kisten, die kunnen tegen een stootje en wel tegen honderd stootjes óók. Dat zijn nog eens echte „extra ver sterkte" kisten I BEVA-vakkleding is overigens ook om trots op te zijn! BEVA-vakkleding met extra versterking op meer dan 40 plaatsen is tegen geweld goed bestand. Er worden uitsluitend veel voudig gecontroleerde, slijtvaste en kleurechte weefsels voor gebruikt. Op royale manier, zodat BEVA-vakkle ding - met de schriftelijke garantie! - altijd makkelijk zit bij het werk. Gisteravond is op de Coolsin- gel te Rotterdam een moordaan slag gepleegd op de 30-jarige P. van B. uit Rotterdam. Het slacht offer werd een aantal steken met een mes toegediend. Zijn toe stand is ernstig. Een vrouw, die hem vergezelde, liep een onge vaarlijke steekwond in de rug op. De dader, de 31-jarige loswerk- man J. R. uit Rotterdam is gear resteerd. De moordaanslag werd om streeks zes uur gepleegd voor het postkantoor aan de Coolsin- gel. J. R. had zich daar opgesteld met een mes in de hand. Toen v. B., in gezelschap van de 27-jari- ge Rotterdamse A. M. B. passeer de, wierp R. zich op v. B. Hij diende hem met het moordwapen een aantal steken toe. In de hit te van het gevecht kreeg ook mej. B. een steek in de rug. Toen de moordaanslag werd gepleegd was het zeer druk op de Cool- singel. Onmiddellijk werden sur veillerende agenten gealarmeerd. Zij slaagden er in R. te over meesteren. Hij is achter slot en grendel gezet. De verwondingen van v. B. zijn van ernstige aard. Hij moest naar het Coolsingel-ziekenhuis worden vervoerd. Van B. heeft veel bloed verloren tengevolge van messteken in de rug, in de hartstreek, de linkerzij en lin kerarm. Mej. B., die een steek wond in de rug opliep, kon na behandeling door een dokter naar huis terugkeren. Het motief van de moordaan slag is volgens de Rotterdamse politie geweest, dat R. zich heeft gestoord aan het feit, dat v. B. met mej. B„ die R. goed kende, wandelde en praatte. Mej. B. is een uitgaande vrouw en. v. B. stelde pogingen in het werk om haar op het goede pad terug te brengen, hetgeen R niet naar de zin schijnt te zijn geweest. v.m. n.m. Breskens 4.24 4.47 Terneuzen 4.59 5.22 Hansweert 5.39 6.02 Walsoorden 5.49 6.12 ZON MAAN op onder op onder Mei. 22 4.37 20.36 0.03 8.11 23 4.36 20.38 0.31 9.27 24 4.35 20.39 0.53 10.45 25 4.34 20.40 1.12 12.05 BEVA VAKKLEDING BEVA werkkleding verkrijgbaar bij: J. K. VAN DIXH00RN, v/h Fonleijn's Kledingmagazijn Noordstraat 22 TERNEUZEN VISSER-K00LE N.V. AXEL Tel 663 A. DEES Axelsestraat ZAAMSLAG Van welingelichte Westerse zij de is Donderdag te Genève ver nomen dat de Verenigde Staten niet zouden overwegen militair in Indo-China in te grijpen, voor dat Frankrijk volledige onafhan kelijkheid aan de verbonden In- dochinese staten zou hebben ver leend. Men meent, dat dit in hoofd zaak zou zijn verwezenlijkt door ondertekening der verdragen tus sen Frankrijk en Vietnam en dit land en Cambodja, die daarvoor te Parijs gereed liggen. Een ver drag, waarbij Laos onafhanke lijkheid is verleend, werd reeds te Parijs getekend. ANDERE AMERIKAANSE VOORWAARDEN. Naar verluidt hebben de V. S. nog drie voorwaarden ge noemd voor een eventueel mili tair ingrijpen hunnerzijds in In do-China, namelijk: 1. De Vietnamese troepen moe ten rechtstreeks door Ameri kaanse instructeurs worden op geleid. 2. Er moet een voor de Ver- Staten bevredigende vorm van militair toezicht worden gevon den. 3. Er moet in Vietnam, onder het bewind van Bao Dai, „volle dige democratie" heersen. De Indochinees Vo Song Thiet, die in Genève een hongerstaking begonnen is „totdat mijn land vreedzaam verenigd is", is naar het ziekenhuis overgebracht. Hij vast reeds 18 dagen en is zeer verzwakt. Aanvankelijk durfde men hem niet naar het zieken huis over te brengen, daar men vreesde, dat hij dan zelfmoord zou plegen. De politie heeft zijn weinige bezittingen, een tent, een fiets en wat papieren, in be waring genomen. De Oostbengaalse premier Faz- loel Hoek heeft verklaard het on eens te zijn met de verklaring van de Pakistaanse premier Ali, dat de communisten verantwoor delijk zijn voor de wanordelijkhe den in Oost-Pakistan. Volgens Hoek staat de grote massa der Oostpakistaanse be volking niet onder invloed der communisten. „Ik zie in dergelij ke beschuldigingen slechts aflei dingsmanoeuvres, waaraan hei melijk bedoelingen ten grondslag liggen", verklaarde hij. Vernomen wordt, dat de Paki staanse politie in geheel Oost- Bengalen bekende communisten en hun agenten arresteert. Volgens berichten in de Oost bengaalse pers zijn bij de onge regeldheden 500 personen omge komen en meer dan duizend ge wond. De wanordelijkheden zou den zijn begonnen door niet-Ben- gaalse wachtposten, die in dienst zijn van de jutefabrieken, nadat één dezer posten door demon stranten was gedood. Bijna veertig Amerikaanse atoomgeleerden, onder wie prof. Albert Einstein, hebben hun ver trouwen uitgesproken in hun voormalige chef, dr J. Robert Oppenheimer, die door de Ame rikaanse regering is geschorst omdat hij politiek onbetrouwbaar zou zijn. De kerkklokken van het fees telijk versierde, levendige stadje Woerden begonnen gisteren morgen om tien vóór half tien te luiden. Vijf minuten later kwamen H. M .Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de pro vinciegrens aan, waar zij wer den begroet door de Commissa ris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper. De vreugde over dit koninklijk bezoek was alom duidelijk merkbaar in het nu bijna 600 jaar oude stadje Woerden. Het uitbundige klokgelui begeleidde de hoge gasten naar de kaas markt. De straten van het stad je waren vrolijk versierd en de kaasmarkt had een feestelijk aanzien gekregen. Petrus Kootje Schuleka, een 13-jarig Ambonees jongetje bood de Koningin een projectschrift aan waaraan hij zelf had mee gewerkt, en een klein school meisje offreerde bloemen, na dat de burgemeester van Woer den, de heer H. H. C. Vos aan iH. M. was voorgesteld. Met 9 rukken aan een bel, vol gens een aloud gebruik, opende de Landsvrouwe de kaasmarkt. Tussen een haag van school kinderen, die verrukt stonden te zwaaien met vlaggetjes en van verenigingen met vaandels en vlaggen door, begaven de hpge gasten zich naar het oude stadhuis, dat thans museum is. „O, Majesteit, heb medelijden met mij". Aan de schandpaal bij het museum stond een veroor deelde die daar aan de kaak was gesteld en zich met deze smeek bede tot de vorstin richtte. In het museum verzocht de burge meester H. M. deze man gratie te verlenen. De Koningin plaatste haar handtekening in een boek waarin het vonnis vermeld stond en de schout en zijn rakker snelden hierop naar buiten om de ongelukkige te be vrijden uit zijn benarde positie. Het was een brokje 17 eeuw- se historie, die gisteren in dit De Amerikaanse delegatie te Genève heeft de niet-coimmunis- tische delegaties laten weten, dat bij de besprekingen met presi dent Syngman Rhee ovër een compromisplan voor verkiezin gen in geheel Korea onder toe zicht van de Verenigde Naties „geringe voortgang" is gemaakt. De afvaardigingen van de leden- staten der V. N„ die in Korea hebben gestreden, ontvingen deze mededeling met een gematigd optimisme. Rhee heeft reeds een plan, dat het Westen te Genève wilde in dienen, van de hand gewezen. Op aandrang van een meerderheid van de landen, die in Korea de zaak der V. N. hebben verdedigd, hebben de Amerikanen vorig weekeinde opnieuw contact met Rhee opgenomen. Naar verluidt zal er mogelijk Zaterdag weer een plenaire ver gadering over Korea worden ge houden, de eifde sinds de confe rentie op 26 April begon. Het merendeel van de niet-eom- munistische landen is van oor deel, dat dan van de kant van Zuid-Korea of van een delegatie der V. N. een nieuw plan moet worden ingediend, dat „redelijk is voor de wereldopinie". Voor gesteld zou moeten worden ver kiezingen in geheel Korea te houden onder toezicht der V. N. Tot dusverre heeft Zuid-Korea het standpunt gehuldigd, dat al leen in het Noorden verkiezingen nodig zijn. Een dergelijk nieuw voorstel zou beantwoorden aan het standpunt van de Noord- koreaanse minister van Buiten landse Zaken, Nam II, die heeft aangedrongen op de oprichting van een gemengde commissie door de regeringen van de beide Korea's ter voorbereiding van verkiezingen in het gehele land. Van de zijde der V. N. is dit plan verworpen met het argument, dat Noord-Korea, dat minder in woners telt dan het Zuiden, streeft naar een evenredige ver tegenwoordiging en blijkbaar 't recht van veto in de voorgestelde commissie wil hebben. Men is echter van mening, dat het voor stel van Nam II in Azië de indruk heeft gewekt van het enige vast omlijnde plan, dat tot dusver op de conferentie is ingediend. nijvere industriecentrum her leefde. Enkele minuten vóór 10 ver trok de Koningin uit Woerden. Terwijl Prins Bernhard een be zoek ging torengen aan het depót retour-goederen van het directoraat materieel landmacht reed de Koningin in snelle vaart naar Bodegraven. Te Bodegraven, waar H. M. de Koningin werd verwelkomd door burgemeester Croles, heerste eveneens een blijde stemming. Er waren fleurige versieringen, er waren erepoorten gebouwd, en schoolkinderen, opgesteld langs de route juichten de Vor stin uitgelaten toe. De Koningin volgde hier een filmstrip, die speciaal is vervaardigd ter ge legenheid van dit hoge bezoek en tot titel heeft „De handen ineen". Ook hier was het bezoek van H. M. van korte duur. NIEUWKOOP. Via Zwammerdam, een dorpje met een eigen en bijzondere sfeer' ging de Koningin hierna naar het zowel agrarische als industriële dorp Nieuwkoop, ge legen in een fraai plassenge- toied. Nadat zij enkele werkstukken afkomstig van siersmederijen te Nieuwkoop had bekeken, ver toefde de Koningin korte tijd in „Het Piashuis" te Noorden, een dorpje bij Nieuwkoop, waarna de tocht verder ging naar Ze venhoven. NIEUWVEEN. Tegen half twaalf arriveerde de Landsvrouwe in Nieuwveen, waar een bezoek aan huize „St Ursula" op het programma stond. „Huize Ursula" is een Katho liek internaat voor schoolgaan de Imbeciele jongens en meisjes. Zuster Virginia, hoofd van de school, gaf een kort overzicht van de werkwijze. Ook hier duurde het verblijf van de Ko ningin zeer kort. Om kwart over twaalf arri veerde te Koningin in Ter Aar. Hier opende H. M. een nieuwe veilinghal. Bijzonder was hier ook de nieuwe vinding voor tuinbouwers: een verrolbare kas. ALPHEN AAN DE RIJN. Om één uur te Alphen aan de Rijn aangekomen, waar burge meester Witschey de Koningin begroette; werd geluncht in het restaurant van het vogelpark „Avifauna". De „Martha-Stichting" waar ongeveer 500 kinderen, meest voogdijkinderen, op Christelijke grondslag worden verzorgd en opgevoed had de bijzondere be langstelling van de Koningin. Zij vertoefde hier ruim 1 uur. LEIMUIDEN. Fraaie zeiljachten waren er in de vlootschouw van de zeilver eniging Braassemermeer te Leimuiden. Kleurig gepavoi- seerd sneden de boten en boot jes door het water van het Braassemermeer, waar een boot klaar lag van de rijkspolitie. Want hier verwisselde de Lands vrouwe de snelle limousine, overigens relatief ook snelle, boot. Burgemeester Bakhuizen ver welkomde H. M„ waarna de tocht ging over de Drecht en de Wetering naar Alkemade. Steeds weer werd de Koningin toege juicht door bewoners uit deze streken, die hun opgetogenheid over dit eervolle bezoek niet on der stoelen of banken staken. ALKEMADE. Hoogopspattende schuimende golven veroorzaakte een in structeur van de Nederlandse waterski-sportvereniging toen hij ter demonstratie zijn vaar digheid op smalle latten achter een motorboot toonde. Het be zoek van H. M. in Alkemade lag geheel in de sfeer van de water sport. Zij werd ontvangen door burgemeester Kolfschoten in het paviljoen „De Brasem" waar een korte uiteenzetting werd gegeven van de belang rijkheid van de watersport voor dit dorp. Te Woubrugge zette de Konin gin weer voet aan wal. Jonge meisjes, vormden een erehaag, waarlangs H. M. het dorp be trad. Slechts enkele minuten verbleef de Vorstin in het dorp je. De auto wachtte reeds om via Koudekerke aan de Rijn en Hazerswoude naar Leiderdorp te rijden. LEIDERDORP. Het laatste bezoek van de dag gold Leiderdorp, waar de be woners reeds de gehele dag feest hadden .gevierd. Leiderdorpse kinderen voerden op het sport veld een symbolisch spel op, een slotmanifestatie van het ko ninklijk bezoek getiteld „Zo zag u de Rijnstreek". Zo zag H. M. de Koningin de 'Rijnstreek en zo zag de Rijn streek H. M. de Koningin. En de Rijnstreek heeft zijn vreugde over dit bezoek getoond. Overal waar de Koningin kwam, bleek overduidelijk de aanhankelijk heid. Aan het Oranjehuis, heerste een blijde stemming en vierde men feest. Even over zes ver trok de Koningin naar Leiden. Gisteren, bij haar werkbezoek aan de Rijnstreek in Zuid-Hol land zijn aan H. M. de Koningin dertien geschenken aangeboden. Het eerste geschenk, op de kaasmarkt te Woerden, was eën mand met verscheidene zuivel producten, waaronder een boe renkaas, enige soorten fabrieks- kaas, veredelde kaas en gecon denseerde melk. De mand zal later naar het paleis Soestdijk worden gebracht. De Koningin ontving een klein mandje met zuivelproducten „om direct mee te nemen". Rietveld, waar slechts enkele minuten werd gestopt bood H. M. een in 1953 op een boerderij gemaakte, negen kilogram zware graskaas aan. De pottenbakker C. Sluijter te Zwammerdam had een teer grijs groene vaas vervaardigd waarin het wapen van dit dorp is gegra veerd, terwijl Bodegraven 'n ter racotta, voorstellende een markt- tafreel aan H. M. offreerde. Een smeedijzeren staande sche merlamp, voorzien van 3 schild jes met afbeeldingen van het ge meentewapen, van de uit 1627 da terende toren van het voormali ge ambachtshuis van de heer v. Nieuwkoop en Noorden en van het uit 1628 daterende voormali ge raadhuis was het geschenk dat het jongste dochtertje van Nieuwkoops burgemeester aan bood. Zevenhoven had een geschenk dat de voornaamste bestaansmid delen van deze streek, veeteelt en landbouw, symboliseerde: een groot stuk rookvlees waarop een plastic tractor was bevestigd. Het dorp Ter Aar, waar de tuin bouw gisteren een nieuw veiling hal heeft gekregen, had als ge schenk een mand met tuinbouw producten en bloemen, waartus sen flesjes en busjes, afkomstig van twee groenten-verwerkende bedrijven uit dit dorp, gekozen. De leerlingen van het Kath. in ternaat voor imbeciele jongens en meisjes „Sint Ursula" te Nieuw veen hadden voor de Koningin een kussen, waarop een voorstel ling van het wapen van de ge meente, met de hand geknoopt. Namens de Alphense industrie offreerde men H. M. een doos chocolade, afkomstig van een chocolade-fabriek die in Alphen aan de Rijn een tabriek in aan bouw heeft. De afdeling Alphen aan de Rijn van de bond van plat telandsvrouwen bood de lands vrouwe een in goud uitgevoerd embleem van deze afdeling in de vorm van een broche aan. Het watersportoord Woubrug ge liet Juliana Beatrix Irene An- genent en Bernhard Disseldorp een zeilscheepje, model „Valk", aanbieden. Een in de potterij Zaalberg ont worpen en gebakken schaal waarin gestileerd het wapen van Zoeterwoude was het geschenk van deze gemeente. Koudekerk aan de Rijn bood speelgoed voor Prinses Marjjke aan: een bouwdoos, vervaardigd door de Koudekerkse industrie. En tenslotte Alkemade. Deze gemeente bood H. M. de Konin gin een mokka-stel aan.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1