Binnenlands nieuws RADIO? Sportnieuws witte cftaaf Nederland ontvangt vluchtelingen uit China VOETBAL TENNISSPORT. MARKTBERICHTEN GEMEENTE TERNEUZEN Wat brengt de HANDBOOGSPORT GEDETINEERDEN ONTSNAPT EN WEER GEGREPEN. TUMULT CM BRANDENDE SCHEERKWAST. Russische waarschuwing aan Oostenrijk SLUISKIL. COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Met tranen van ontroering in de ogen heeft Zondagavond laat een groepje bejaarden, invaliden en gebrekkige vluchtelingen de voet gezet op Schiphol, in het land, dat na vele jaren van rond- zwerven over vele delen van de aardbol, hun vaderland zal wor den. Een speciaal gecharterd toe stel van van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij, de „Erik Viking", bracht 18 wit-Russen, die hun geboorteland vele jaren geleden hebben moeten verlaten en naar China of elders zijn uit geweken, in de gastvrije handen van de helpers en helpsters der „Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen', die voor hun herstel en voor hun assimilatie in Nederland gaat zorgdragen. Het zijn 18 van de vele dui zenden vluchtelingen op de we reld, die tezamen met 17 ande ren hun zwerversbestaan en hun kampellende zullen vergeten in het gastvrije Nederland, waarvan de regering hun asyl heeft ver leend op speciaal verzoek van de V.N.-hoge commissaris voor de vluchtelingen en het internatio nale comité voor Europese mi gratie, de I.C.E.M., als onderdeel van de tweede grote overbren ging van vluchtelingen uit Shanghai en Hongkong in China naar de landen, die deze mensen zullen opnemen. Bevend van zwakte en emo ties strompelden de bejaarden en invaliden uit het toestel het trapje af. Behulpzame stewar dessen ondersteunden de erge zwakken. Diepe groeven in ge laat toonden de sporen van jaren lange ellende en ontberingen, typerend die noch Troechnow hakkelend! Uit het strafgesticht Veenhui- kr°m^ klanken uitstoot- zen zijn Donderdag twee gedeti- rrSdeSCdeankavan allen ver-neerden ontsnapt. Maar de man- tolkte gelet op de ontroering op nen zijn alweer gearresteerd aller 'gezichten. „Wij zijn heel De Poj1^.end "opmerkzaam bedrijf aanwezige kippen ten ge- SSTi.-iSSSSf Ji.'ïiSÜ? T twee njeT&ld ta.e van 320 z,J„ afmaak, VIJFTIG HECTAREN AFGEBRAND. PSEUDO VOGELPEST IN OLDEBROEK. Wederom is in de gemeente Oldebroek een geval van pseudo- vogelpest geconstateerd, thans onder de pluimveestapel van een landbouwer, wonende in de buurtschap 't Loo. Alle op het keurig uitziende heren die zich in een café te goed deden aan bier. Toen zij de beide mannen aan een verhoor onderwierpen, verklaarden dezen Donderdag- opnemen Kotsjergina uit Utrecht zijn woorden, „en we zullen deze dank het beste tot uiting kun nen brengen in ons gedrag en in het aanpassen aan de Neder landse levensomstandigheden. Dank, hartelijk dank aan allen. We zullen het verleden dienen te vergeten." Dit verleden zal hij evenwel nooit kunnen vergeten, zo ver telde hij aan het A.N.P. In de eerste wereldoorlog heeft hij ge vochten en ook daarna tijdens de revolutie, aan de zijde der Wit- wel niet teruggekomen. Toen de Russen. Hij moest uitwijken naar gedetineerden de bewakers er op de zuidelijke grenzen van zijn attent maakten dat de beide ge geboorteland, vanwaar hij is gevangenen niet waren terugge- overgestoken naar Korea en later keerd, werd groot alarm gesla- naar China. Eerst veel later gen en werden de bossen rond kreeg hij het praedicaat „vluch- Veenhuizen afgezocht, doch zon teling", omdat hij uit een ander I rfer resultaat. De politie te Ha land kwam. Via Hongkong ver- ren was er niet van op de hoogte liet Troechnow het land, waar dat de beide mannen uit Veen hij vele jaren heeft gearbeid als huizen waren ontsnapt. Ze heeft brandweerman en politie-agent. |hen weer op transport naar Tengevolge van een zeer felle brand op de z.g. rechte heide zich SLECHTE VANGST VAN MOSSELZAAD. De mosselkwekers uit Zeeland, I die thans op de Waddenzee mos selzaad vissen, klagen over slech te vangsten. Na enkele weken vissen (van 4 Mei af) en gehandi Mevr. Raiko verliet met haar veenhuizen gesteld, eerste echtgenoot en met zoon en dochter Rusland in 1918. Snel na elkaar werden haar de man en de zoon door de dood ontnomen in China. Haar dochter kreeg geestesstoornissen tengevolge van een val van een autobus. Tenge volge hiervan werd haar en haar tweede echtgenoot een visum |Capt door dagen waarop de har- onthouden, zodat zij niet kon Lje wind het vissen belette, is evaeuëren naar de Philippijnen, men tot de conclusie gekomen, waarvoor de voormalige I.R.O., Uat „nieuw" mosselzaad (geval- ,de internationale vluchtelingen- jen jn he zomer van 1953) eigen voor de vluchteling! organisatie zou zorgdragen. Nood- I lijk: zo goed als niet voorkomt, in zijn geboorteland, gedwongen kwam de familie Rai- Men is dus genoodzaakt, de noch elders rust heeft kunnen |ko toen in een vluchtelingenkamp |oude banken van vorige jaren vinden. Terwijl de 16 spaarzaam te Shanghai terecht. Zowel haar weer op te zoeken, maar ook daar geklede vrouwen en mannen in man als zij liepen daar tubercu- I blijkt bet ijs van de nawinter in avond te zijn ontsnapt uit het onder de gemeente Goirle strafgesticht te Veenhuizen. Het uitstrekkende langs de Belgische waren de 36-jarige J. J. uit Ven- grens zijn ruim 50 ha bos, Ta en de 38-jarige B. L A uit heide en vliegdennen verloren Fmmen I gegaan. Militairen van de gar- Donderdagavond hadden zij aan nizoenen te Tilburg en de vlieg- hun medegedetineerden te ken- basis Gilze Rijen assisteer en nen gegeven, even naar buiten brandweren uit Goirle en de om- te willen gaan. Zij waren even- liggende gemeenten. Zondagmiddag omstreeks kwart voor vijf was er groot tumult op de Groene Hilledijk in Rotter dam-Zuid. In de étalage van de drogist Van der P. weerkaatsten de zonnestralen in een spiegel zó fel, dat de haren van een scheer kwast aan het schroeien gingen. Voorbijgangers belden aan om de drogist voor 't dreigend brand gevaar te waarschuwen. Toen er niet werd opengedaan (omdat er niemand thuis was) werd de brandweer ijlings gewaarschuwd. Die verscheen met een grote splinternieuwe wagen, maar de scheerkwast had het niet verder gebracht dan een serie ver schroeide haren, omdat de zon inmiddels was verdwenen. het ontvangstzaaltje van de luchthaven wat op verhaal kon den komen, reed een heftruck langszij het vliegtuig en bracht zonder reel schommelende bewe gingen achter elkaar twee bran cards met de beide ernstige zie ken op de begane grond, waar de ambulancewagens de droeve last overnamen. Van de 16 lijden er elf aan tu berculose, enkelen hebben een chronische ziekten en de anderen zijn hulpbehoevend en invalide. De t.b.-patiënten zullen in de Nederlandse sanatoria, o.a. „Zon negloren" in Soest, voor hun ge nezing worden ondergebracht, de chronische zieken gaan naar huize „Pasadena" in Zeist, ter wijl de invaliden elders in tehui zen wat op adem kunnen komen in een rustige omgeving. Grote tranen rolden over het gerimpelde gelaat van zijn vrouw, toen de bejaarde en ge- Het echtpaar De Jongvan Vel- zea te Hilversum hoopt a.s. Zon dag zijn diamanten bruiloft te her denken. Zeven kinderen van het echtpaar zijn nog in leven. Er zijn 15 kleinkinderen en 9 achterklein kinderen. lose op. Alle hoop om ooit het 1954 zjjn verwoestende werking kamp te verlaten, hadden zij op- te hebben verricht, gegeven. Ook toen het hoge com- I missariaat en de I.C.E.M. zich BRAND IN GRONINGEN, met deze familie en de evacuatie Waarschijnlijk doordat loodgie- gingen bemoeien. Want geen der ters onvoorzichtig zijn geweest landen wilde asyl verlenen. met- vuur tijdens werkzaamhe- Nederland echter was het enige Ljen aan een balconnetje, is gis- land, dat de man, vrouw en termiddag brand uitgebroken in dochter gastvrijheid wilde ver- |het perceel, dat bewoond werd WOENSDAG 19 MEI 1954. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 7.30 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Tot uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Hoorspel; 12.00 Viool en piano; 12.30 Mede delingen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuis front; 13.20 Amusementsmuziek; 13.50 Gram.; 14.00 Bondsdag v. Geref. Vrouwenver.; 14.45 Gr., 15.00 Bondsd. v. Geref. Vrouwen verenigingen; 15.45 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.30 Orgelconc.; 18.00 Causerie; 18.10 Gram.; 188.30 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en vereni gingsleven; 18.45 Vocaal kwar tet; 19.00 Nieuws; 19.10 Boekbe spreking; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Orkest; 21.20 Klankbeeld; 22.10 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuw»; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gymn.; 7.30 Gr.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gymn.; 9.10 Gram.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gr.; 12.00 Orkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 12.45 Gitaarspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstellings agenda; 13.18 Instr. kwintet; 13.45 Gram.; 14.10 Voor de kin deren; 16.00 Voor de zieken 16.40 Jeugdconcert; 17.25 Gram.; 17.50 Regeringsuitz.18.00 Nws.; 18.20 Accordeon; 18.40 Voetbal reportage; 19.30 Een ton voor Triëst; 20.30 Gram.; 20.50 Nieuws, 20.55 Nieuws; 20.55 Lichte mu ziek; 21.25 Hoorspel; 22.15 Strijk kwartet; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.20 Gram.; 23.50 Idem. BRUSSEL (VI.): 12.00 Lichte muziek; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Or kest; 14.00 Schoolradio; 15.45 Kinderliederen; 16.00 Gram.; 16.05 Orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Vlaamse muz.; 17.50 Boeken markt; 18.00 Klankbeeld; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Operette; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuziek; 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws. lenen, mede dank zij het initia tief van de wereldraad van ker ken. Zowel de voorzitter van de Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, dr. E. Emmen, als de secretaris de heer O. W. Helding, hebben deze voormalige vluchtelingen, die vrijwel allen tot de Russisch or- thodexe kerk behoren, in het ont vangstzaaltje van Schiphol op hun gemak gesteld met vriende lijke welkomstwoorden. Namens het hoge commissa riaat voor de vluchtelingen was aanwezig mr. C. Brouwer. De in Nederland gearriveerde uit China afkomstige vluchtelin gen behoren tot een groep van 108 personen, waarvan het hoge commissariaat en de I.C.E.M. de verplaatsing naar het Westen mogelijk maakt, tezamen met circa 750 andere vluchtelingen Deze evacuatie uit Hongkong is mogelijk geworden door bijdra gen van het vluchtelingenfonds der Verenigde Naties. Onder deze 108 bevinden zich 60 z.g. „moei lijke gevallen", waarvan Neder land er 19, België 3, Denemarken 3, Frankrijk 10, Zweden 1 Zwitserland 24 opneemt. Het S.A.S.-toestel „Erik Vi king" heeft eerst 62 vluchtelin gen uit Triëst naar Australië ge bracht, alvorens het naar Hong kong vloog, om de 52 zieken en zwakken waaronder de 18 voor Nederland aan boord te nemen voor de tocht naar West- europese landen. „Het afscheid in het toestel door de familie G. Wiegers te Groningen. De brandweer bestreed het fel- oplaaiende vuur, dat een groot gevaar voor de omgeving ople verde, met vijf stralen op twee motorspuiten. De bovenverdieping, waarop het vuur was uitgebroken, brand de geheel uit. Ook de zolderver dieping van het belendende per ceel werd door het vuur aange tast. Op een zeker moment stort te de schoorsteen naar beneden en een aantal brandweerlieden kon zich nauwelijks uit de voe ten maken. De belendende perce len, die door de brandweer wer den nat gehouden, werden uit veiligheidsoverwegingen ont ruimd. Men zag ook nog kans, het meubilair uit de benedenver dieping van het brandende huis te halen. Deze verdieping liep be halve brandschade, grote water schade op. De Russische hoge commissa ris in Oostenrijk, Iwan Iljitsjef, I heeft gedreigd maatregelen te zullen nemen, als de Oostenrijk se regering niets doet om aan de „anti-Russische activiteit" een einde te maken Kanselier Raab en vice-kanse lier Schaerf wordt verweten, dat zij toelaten, dat anti-Russische literatuur naar de Russische zö- was op elk der luchthavens hart- Ine wordt gesmokkeld, roerend", zo verzekerde ons een Iljitsjef spreekt ook van las- stewardes, terwijl ze op Schiphol Iterlijke artikelen in de Oosten- peinzend keek naar een bejaarde rijkse pers. man, die boven aan de trap naar De Oostenrijkse kanselier heeft het vliegtuig een innige kus de beschuldigingen van de Rus- drukte op de hand van de potige verpleegster. „Maar we hebben dan ook goed voor ze gezorgd", zo voegde ze er aan toe. sen inmiddels van de hand gewe zen. Hij herinnert aan „de moor den die door Russische soldaten in Oostenrijk worden gepleegd" TWEE DODELIJKE VERKEERSONGELUKKEN IN ROTTERDAM. In het afgelopen weekeinde zijn te Rotterdam twee dodelijke ver keersongelukken gebeurd. In bei de gevallen was het slachtoffer een knaap van tien jaar. Op de Schieweg betrof het A. Mulder uit de Aelwijn Florisstraat, die terwijl hij op de fiets zat, door een vrachtauto werd overreden en gedood. Op de Strevelsweg stak T. van Beek uit de Westpieterlandstraat de rijbaan over en werd door een motorrijder aangereden. Hij liep een schedelbreuk op en overleed in het Zuiderziekenhuis. TWEEJARIG JONGETJE OM HET LEVEN GEKOMEN. De tweejarige Jacobus van der Dussen, uit Rotterdam, is Zater dagmiddag in een gierput geval len en daarbij om het leven ge komen. Het jongetje was zijn vader aan het helpen bij het opruimen van het erf. Toen hij op een ge geven ogenblik vermist werd en men zag dat het deksel van de gierput gebroken was, rees het vermoeden dat 't jongetje daar in was terecht gekomen. Zijn vader haalde hem er uit, maar pogingen om de levens geesten nog op te wekken bleken vergeefs. AUTOBOTSING OP RIJKSWEG TE LAREN. Op de rijksweg nabij het mi litaire kamp Laren zijn Maan dagmorgen elf uur twee perso nenauto's ernstig met elkaar in botsing gekomen. Een stationcar, bestuurd door de heer J. V. R. uit Amsterdam en komende uit de richting Amsterdam wilde bij het kruispunt Crailoo links af slaan. Doordat hij vermoedelijk geen voorrang verleende uit een uit Amersfoort komende Opel, bestuurd door de heer P. H. M. uit Soestdijk, botsten de twee wagens in volle vaart tegen el kaar. De heer M. uit Soestdijk werd uit de wagen geslingerd en bleef met ernstige snijwonden op de weg liggen. Hij klaagde te vens over pijn in zijn been. De dame die naast hem zat kreeg snijwonden aan het gelaat. Per ziekenauto zijn deze slachtoffers -bewusteloos naar het R.K, ziekenhuis te Hilversum ver voerd. De bestuurder van de sta tioncar liep geen verwondingen op. Beide wagens zijn zwaar be schadigd. NOODLANDING VAN VLIEGTUIG OP ZEE. Maandagmiddag om ongeveer kwart over drie neett op 4 km ten Z. van Egmond aan Zee een éénmotorig toestel van ue nian- neluchtvaartdienst, gemerkt A. 4, een noodlanding op zee moeten maken. Het vliegtuig was afkomstig van het vhegveid Valkenburg. De enige inzittende, de 2e luitenant ter zee J. L. van Schmidt aut Al- tenstadt, heeft, toen hij motor- pech kreeg, zijn toestei op zee moeten laten dalen. Hij viel in het water, doch kon zich na en kele ogenblikken op 't reddings vlot, dat zich in het toestel be vond, in veiligheid brengen. De reddingboot van Egmond aan Zee „President Steyn" heeft hem korte tijd later opgepikt en naar de wal gebracht. De piloot heeft bij het verlaten van het vliegtuig een hoofdwonde opge lopen, die niet van ernstige aard bleek. De E.H.B.O. van de red dingsbrigade heeft hem de eer ste hulp verleend en na van dro ge kleren te zijn voorzien, naar het marinehospitaal te Overveen gebracht. Het toestel is doormidden ge broken. De motor is er afgesla gen. Het toestel is inmiddels ge zonken. De bestuurder had geen tijd meer zelf radioseinen te ge ven. De luitenant ter zee Von Schmidt auf Alterstadt is 26 jaar en ongehuwd. Hij heeft ongeveer een uur op het vlot rondgedre ven. BOERDERIJ IN KAATHOVEN AFGEBRAND. Zaterdag rond het middaguur is in het gehucht Kaathoven in Vinkei een boerderij afgebrand, die werd bewoond door het ge zin Joh. Vos. In totaal werden hierdoor 8 personen dakloos. De oorzaak van de brand, die in een grote landbouwschuur is uitge broken, is onbekend. Een groot gedeelte van het huisraad en de gehele landbouwinventaris gin gen verloren. Wegens gebrek aan water kon den van uitgerukte brandweer corpsen alleen de neveltankwa gens van Oss en Nuland dienst doen. Deze boerderijbrand veroor zaakte tevens nog een begin van bosbrand. Uitbreiding hiervan kon evenwel worden voorkomen. GETUIGE TER ZITTING AANGEHOUDEN. Uitslagen 16 Mei. RES. TWEEDE KLASSE C. Middelburg 2—Terneuzen 2 7—0 Middelburg 2 kampioen; Breskens 2Corn Boys 2 61. De stand is thans: Middelb. 2 18 14 1 3 60—17 29 Goes 2 17 12 2 3 77—43 26 Vliss. 2 18 10 5 3 67—30 25 Tern. 2 16 9 3 4 58—28 25 Axel 2 17 6 4 7 3540 16 De Z. 2 18 6 1 11 33—50 13 RCS 2 16 5 2 9 36—47 12 Zeelandia 2 17 5 2 10 17—52 12 Corn B. 2 18 4 2 12 31—70 10 Breskens 2 17 3 2 12 22—53 8 mej. R. v. Ie H.E.: 2e H.E.: Ter zitting van de Amsterdam se politierechter is Maandag morgen een getuige, die ervan verdacht werd opzettelijk mein edige verklaringen te hebben af gelegd,, aangehouden en door een parketwacht weggeleid. Terecht stond de veehouders knecht H. K. A., die ervan be schuldigd werd een paar leren laarzen te hebben gestolen van de tuinder D. V. uit Weesper- karspel en wel ruim 2 jaar ge leden. De tuinder, die als getuige werd gehoord, bleef juist als bij de politie 'ontkennen, dat de bij verdachte aangetroffen laarzen dezelfde waren als die, welke bij hem verdwenen waren. Boven dien zeide hij zich niet te kunnen herinneren, dat verdachte hem 50 had aangeboden, indien hij ter zitting een gunstige verkla ring voor hem wilde afleggen. Er was echter nog een tweede getuige, een kennis van de tuin der uit Weesperkarspel, die ver klaarde, dat de tuinder hem des tijds had ingelicht. „Ik heb hem toen nog afgeraden valse verkla ringen voor de verdachte af te leggen", zei deze. Ook dit gesprek zeide de tuin der zich in het geheel niet te kun nen herinneren. Hij bleef ont kennen, dat de gevonden laarzen de zijne waren. Nadat de griffier zijn verkla ring op schrift had gezet tekende hij deze, hoewel de politierech ter hem van tevoren gewaar schuwd had voor de eventuele gevolgen van een meineed. De zaak tegen de man uit Die- men werd vervolgens aangehou den voor een nieuw vooronder zoek door de rechter-commissa- ris. Protesten van de zijde van de getuige hielpen hem niet. Hij werd met de handboeien om naar de cel gebracht. DE EERSTE NEDERLAAG. Animo I en Animo II wisten zich in de bovenste regionen te handhaven door overwinningen respectievelijk op Rapid I uit Roosendaal en Hulster-Ambacht IV, maar Animo II kreeg tegen het sterke Middelburg geen kans. In deze afdeling komt het kam pioenschap dus vrij zeker in Mid delburg terecht. De uitslagen waren: Rapid IAnimo I35. Ie D.E.: Mej. N. de Jong—mevr. L. Thomaes 62; 63. 2e D.E.: Mevr. C. van Hoek Mossevelde 62; 61. C. Verschuren J. Jurrij 26; 16. C. van Hoek L. van Os 26; 36. Ie G.D.: Mej. N. de Jong en C. van Hoekmevr. L. Thomaes en J. Jurrij 36; 46. 2e G.D.-; Mevr. C. van Hoek en C. Verschurenmej. R. van Mossevelde en L. van Os 62; 64. H.D.: C. van Hoek en C. Ver schurenJ. Jurrij en L. van Os 26; 5—7. D.D.: Mevr. C. van. Hoek en mej. N. de Jongmevr. L. Tho maes en mej. R. van Mossevelde 6—8; 7—5; 4—6. Animo IIMiddelburg I 26. D.E.: Mevr. M. Spaas Mej. M. Snoep 06; 26. Mevr. D. van Os mevr. Heijse 62; 68; 79. H.E.G. Vernimmen A. Anneveld 62; 16; 62. C. D. Binkhorst L. Kakebeeke 57; 60; 16. G.D.: Mevr. M. Spaas en G. Vernimmen—mej. M. Snoep en A. Anneveld 8—6; 62. Mevr. D. van Os en A. Tho maesmevr. Heijse en L. Kake beeke 46; 36. H.D.: A. Thomaes en G. Ver- nimmmenA. Anneveld en L. Kakebeeke 26; 57. D.D.; Mevr. M. Spaas en mevr. D. van Osmevr. Heijse en mej. M. Snoep 26; 16. Hulster Ambacht IV Animo III 35. D.E.: Mej. E. Colsen mej. J. v. d. Peijl 61; 63. Mej. F. Geeraerts mej. G. Verstraeten 61; 64. H.E.: E. Eggermont J. Drok 26; 36. H. Taalman J. A. Drok 64; 64. Ie G.D.: Mej. E. Colsen en E. Eggermontmej. J. v. d. Peijl en "J. A. Drok 46; 46. 2e G.D.: Mej. F. Geeraerts mej. G. Verstraeten en J. Drok 46; 16. H.D.: E Eggermont en H. Taal manJ. Drok en J. A. Drok 2—6; 2—6. D.D.: Mej. E. Colsen en mej. F. Geeraertsmej. G. Verstraeten en mej. J. van der Peijl 46; Opening zomerschietingen. In hun stamlokaal organiseer den de Brugschutters hun eerste zomerschieting. Voor deze gele genheid waren extra prijzen in- gezet. 67 schutters, niet alleen uit deze streek, maar ook uit België en de Zeeuwse eilanden, waren op de kamp aanwezig. Deze eer ste schieting is een zware strijd geworden, zó zelfs dat de beide zijvogels zich niet zonder meer lieten vellen, met uiteindelijk re sultaat dat deze moesten worden verloot. De hogevogel werd geschoten door A. Buys uit Koewacht. De zijvogels vielen per loting ten deel aan C. de Kort uit Sas van Gent en A. Meert te Sluiskil. De meeste vogels werden geschoten door P. Baart van de Batavieren uit Goes. Koningsschieting. De hanaboogmaatschappij ,,De Herleving'' hield haar traditio nele koningsschieting op de staande wip. Ondanks het minder gunstige weer waren er nog 23 leden opgekomen om elkaar de titel te bekampen. Nadat J. de Klerk als huidige koning de schie ting met het eerste schot had ge opend, werd de begeerde vogel vaak goed onder schot genomen. De koning J. de Klerk had geen gemakkelijke taak om zijn titel te verdedigen. Het was tenslotte de lokaalhou der van „De Herleving", de heer A. J. de Krijger, die de konings vogel deed tuimelen. Zoals ge bruikelijk werd met een goed verzorgd koningsmaal in cafeta ria De Krijger de nieuwe koning geïnstalleerd. Veiling van 17 Mei. Per 100 stuks in guldens: Sla A 15.80—20, B 14.90—15. Per stuk in centen: Bloemkool A 56—65, B 30—34, C 10—25, D 8—13. Per bos in centen: Peen 48, afw. 19; Uien 7; Radijs 45. Per kg in centen: Aardappelen: IJsselster 18.40, Bintje 17.50; An dijvie 5661; Asperges 111135; Rabarber 1422; Spinazie 926; Uien afw. 13. Glasaardbeien per doosje 31 51 ct. 34. Vrijwel onmiddel lijk zegt de Noorman verrast: „Maar... dat is Ploc Terwijl Erwin en Axe overeindspringen roept Eric luidop in de stilte: „Ploc... Kom maar." Jlet antwoord is 'n zenuwachtig, snekke- red lachje en zo snel zijn magere beentjes hem kunnen dragen rent de nar op de Noorman toe. „Ge zijt het werkelijk heer... heer Koning." Zijn lange benige vingers sluiten zich vast om de arm van Eric, die glim lachend de kleine man aanziet." „Hoe komt ge zo plotseling hier? Heeft Ragnar U soms zonder meer achtergelaten Trouwhartig kjjkt Ploc de ko ning aan. „Ja... nee... dat is te zeggen... hij pakte me bij mijn kraag en zei: Ga nu Uw vrienden maar amuseren... Wij hebben ge noeg om U gelachen... Maar ik wist niet dat hij U bedoelde, heer Koning. Oh.het is goed om weer hier te zijn..."', eindigt hij met een voldane zucht. Eric laat hem eerst van de emo tie bekomen; dan spreekt hij de vraag uit die op zijn lippen brandt: „Weet ge wie Ragnar opdracht gaf de Witte Raaf te halen?" Moedeloos schudt de nar het hoofd. „Ik weet het niet. Ik heb het wel eens gevraagd, maar dan grijnsde hij alleen maar... Gaat... gaat ge nu de prinses bevrijden?" De vraag klinkt vol verachting, doch als antwoord vertelt Eric in het kort wat er is gebeurd. „En bovendien," gaat hij verder, wat weet ge van de prinses? Ge hebt geen enkele zekerheidge kunt slechts gissen". Bijna verontwaardigd ziet Ploc de Noorman aan. „Ikik zag toch zelf hoe haar iedere bewe gingsvrijheid werd ontnomen? Ik zag toch dat ze altijd onder bewa king stond van de graaf of van die oude heks, waarmee ik dat heer schap hoorde smoezen „Maar wat hoorde ge precies?" valt Eric hem in de rede. „Tja... lastig... ik kon ze niet goed ver staan, maar ik ving iets op van... als we haar maar lang genoeg dwingenengeduld. De oude min van de graafdie zei ze zal me geen moment ontglip pen Eric haalt wijfelend de schou ders op en als antwoord daarop zegt Ploc: „Ik... ik weet het wel, heer Koning... het is een vaag ver haal... heel moeilijk voor U om te geloven... maar ik, ik zou immers niet helemaal naar Noorwegen zijn gekomen als ik niet zeker wist dat de prinses werkelijk in gevaar verkeerde..." Onderzoekend ziet de Noorman het kleine manneke aan en zegt dan: „We zullen eerst wat gaan slapen... morgen zien we verder." In deze sombere, diepdonkere nacht ligt de Noorman uur na uur wakker en besluit tenslotte om zo snel mogelijk naar het zuiden te trekken, als enige mogelijkheid om misschien een schip te bemach tigen. Reeds in het vroege ochtendglo ren wordt het kamp opgebroken en maken enige krijgers een paar primitieve draagbaren gereed voor de drie zwaargewonden. Wanneer de zon haar eerst rode gloed over het sombere landschap werpt, on derneemt een kleine, dappere groep mannen de tochteen tocht, waarvan niemand het einde kan bevroeden VEEMARKT ROTTERDAM. 17 Mei 1954. Totale aanvoer 1881 w.o. 1015 vette koeien en ossen en 866 var kens (lev. gew.). Prijs per kg: Vette koeien le kw. 2,80 tot ƒ3,—; 2e kw. 2,60 tot ƒ2,80; 3e kw. 2,10 tot 2,50. Varkens le kw. ƒ1,90 2e kw. ƒ1,88; 3e kw. 1,84. Overzicht. Vette koei en aanvoer flink, handel kalm* prijzen even hoger dan vorige week, prima's boven notering. Varkens aanvoer groter, handel redelijk, prijzen iets minder, af loop traag. GRAANBEURS ROTTERDAM. 17 Mei 1954. (Binnenlandse granen) officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe, witte1, prima kwaliteit voor de vlakmolenaars tot 28,30. Rode, op vochtconditie tot ƒ28,20. Voedergranen, prijshoudend. Zomergerst, maalkwaliteit 22 tot 23, overigens 23 tot 24,25, grove geschoonde daar boven. Haver, kalm, 24,25 tot 25,25, extra blanke daarboven. Rogge, ƒ20,50 tot ƒ21,75. Peulvruchten. Groene erwten, kalm, 40 tot 58. Schokkers, prijshoudend ƒ70 tot ƒ110. Brui ne bonen, iets beter 82 tot ƒ105. AARDAPELBEURS ROTTERDAM. 17 Mei 1954. Kleiaardappelen 35 mm op waarts. Bintjes 21 tot 22; Alpha's ƒ18; Bevelanders ƒ21; Furore 20 tot 21. Zandaardappelen. Voran 9 tot 10; Wilpo 10 tot 11; IJs selster 11,50 tot 12. Voeraardappelen f 4. Alles per 100 kg. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen ingevol ge artikel 75 der Lager Onder wijswet 1920 het volgende ter openbare kennis: De raad der gemeente TER NEUZEN; gezien een ingekomen schrij ven van het bestuur vande R.K. St. Anthoniusschool te Sluiskil d.d. 3 Maart 1954, om ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920 gelden beschikbaar te stel len voor uitbreiding van de be staande school met 2 leslokalen; overwegende dat deze uitbrei ding nodig is in verband met de toename van het aantal leerlin gen; dat voor bovenvermelde doel einden gelden uit de gemeente kas kunnen worden aange vraagd; dat is voldaan aan het bepaal de bij artikel 77, eerste lid der lager onderwijswet 1920; gezien het advies van de in specteur van het lager onderwijs te Goes; gelet op artikel 72 e.v. van ge noemde wet; besluit zijn medewerking te verlenen. Terneuzen, 13 Mei 1954. De gemeenteraad voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3