Mal d<8 SiMDvïncïe In „De Drie Ankers Walcheren gaat herstel en wederopbouw herdenken. Zeepost. Churchill spreekt. Het proces tegen de Berkelse arts. Na de arbeidsonlusten in Oost-Bengalen De Verenigde Stalen eren Nederlandse verpleegster. Veel branden op Oostduitse platteland. AGENDA Pools protest bij Amerika Isabella Patino overleden. Hel beste bed ooit gemaakt I TERNEUZEN. SLUISKIL. SLUIS. ZIERIKZEE Advocaten weigeren verdere bijstand aan familie Montesi. In de Zeeuwse hoofdstad is men deze week begonnen met de opbouw van het miniatuur Wal cheren op het zogenaamde Mo lenwater. Zoals bekend zal dit miniatuur Walcheren tijdens de herdenkingsfeesten van het her stel en de wederopbouw van het eiland op 24, 25 en 26 Juni van dit jaar door H. M. Koningin Ju liana worden geopend. Deze ope ning is vastgesteld op 25 Juni. Miniatuur Walcheren heeft 'n oppervlakte van 7000 m2 en is op gebouwd met ruim 200 objecten en gebouwen, vervaardigd op 1/20 van de ware grootte. Elke stad en elk dorp op Walcheren leverde voor deze maquette zijn eigen aandeel, bestaande uit een aantal van de voornaamste, schoonste en markantste gebou wen van deze gemeenten. Zo worden hier opgebouwd 't stadhuis van Middelburg, de „Lange Jan" met zijn kerken en de beroemde abdij, de gebouwen en werven van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingten met de modellen van fraaie zeeschepen, o.a. het Zweedse m.s. „Kungs- holm" geheel waarheidsgetrouw met verlichting enz. Voor de Lan ge Jan te Middelburg heeft de klokkengieterij te Heiligerlee een carillon gegoten, compleet met speeltrommel en klavier, te be spelen door de stadsbeiaardier. De Spoorwegen leverden een speciaal electrisch treinstel plus rails. Deze trein zal precies vol gens dienstregeling rijden. De rudimenten van de dijkdoor braken komen in het miniatuur eveneens voor, de duinen zijn be plant met echte duinflora, langs de wegen is een reële beplanting van iepen, eiken en beuken aan gebracht (in totaal 11.000 bo men en planten en 40.000 bloe- menplanten, die elke avond door een sproeiploeg" worden bespo ten). De duinen en de zeeweringen, o.a. de beroemde Westkappelse zeedijk, zijn geheel natuurge trouw nagemaakt door de tech nische dienst van de polder Wal cheren, zelfs met basaltblokken op 1/20 van de ware grootte. Evenals op het „grote" eiland zijn de wegen aangelegd door een aannemingsmaatschappij on der toezicht van de landmeters van de herverkavelingsdienst. Men komt bij Veere met zijn prachtige Dom het miniatuur eiland op, men wandelt dan het gehele eiland af over een prach tige weg van 750 meter lengte, waarvoor 100 ton bitumen nodig was, totdat men bij Domburg het eiland weer verlaat. Even buiten Domburg - waar in werkelijkheid de Noordzee ligt is hier een verhoogd plateau aangebracht vanwaar men een uniek zicht heeft over het gehele eiland. Over de gehele maquette is precies zoals in de werkelijkheid waterleiding en electrisch licht aangelegd, zodat 's avonds alle gebouwen en hotels zijn ver licht. De imitatie is zelfs zover gegaan, dat de gordijnen van de huizen naar de werkelijke toe stand zijn nagemaakt, ja zelfs de dakpannen. Er zijn daartoe onge veer 500.000 dakpannen met de hand vervaardigd. Zoals bekend hebben vele oude patriciërshui zen blauwe dakpannen, doch toen de oorlog sommige pannen door bominslag of granaatscherven werden vernield, werden er daar voor in de plaats rode gelegd, omdat blauwe niet te krijgen wa ren. Dit nu is door de miniatuur bouwers geenszins genegeerd: tot op een haar nauwkeurig is alles nagemaakt. De arbeiders en de leerlingen van de scholen, die de objecten vervaardigden, schroomden niet, in de dakgoten van de na te ma ken huizen te klimmen teneinde zelfs het zink in de goten op de zelfde manier op de miniatuur aan te kunnen brengen. In totaal zijn er voor dit project niet min der dan 90.000 werkuren nodig... Door bij het bouwen van de maquette jgebruik te maken van de natuurlijke bodemgolving van Walcheren zijn alle kernen onge veer 35 cm boven het loopvlak van het terrein, waardoor het be kijken aantrekkelijker wordt. Er staan echter op 't program ma van Nieuw-Walcheren, de stichting die destijds de herbe planting van het eiland heeft verzorgd en die thans de herden kingsfeesten organiseert, nog meer aantrekkelijke punten: op Donderdag 24 Juni wordt te Mid delburg het nieuwe stadspark en het openluchttheater „Tooren- vliedt" officieel geopend en aan het gemeentebestuur overgedra gen. Op die dag wordt tevens het „Gulden bomenboek" aan de Commissaris der Koningin aan geboden en zal de Nederlandse Comédie het abele spel „Elcker- lyck" opvoeren in één van de fraaiste gedeelten van de geres taureerde Abdij. Vrijdag 25 Juni dt dag van het koninklijk bezoek zullen alle klokken van het herrezen Middelburg met feestelijk gelui de dag beginnen. De Koningin bezichtigt eerst de nieuwe R. K.- Kerk, waarna zij in de Nieuwe Kerk een plechtige herdenkings bijeenkomst zal bijwonen, waar aan de Marinierskapel muzikale medewerking zal verlenen. Ver volgens bezichtigt Hare Majes teit de Koorkerk en „Onder de toren", een deel van het her bouwde stadscentrum. De och tend wordt besloten met een gro te parade op de Markt, waaraan o.a. garderegimenten in cerimo- nieel tenue deelnemen. Ook de luchtmacht zal vertegenwoor digd zijn, o.a. door een demon stratie boven Walcheren. Vervolgens is er een grootse rondrit over het eiland door de hoge gasten. In de Statenzaal zal de Koningin aanzitten aan een diner. In Vlissingen wordt de Zater dag daarop een „concours d'éle- gance" gehouden en een sterrit voor autobussen. De Kon. marine is vertegenwoordigd door een groot aatal oorlogsschepen, die op de rede van Vlissingen lig plaats zullen kiezen. Een groot vuurwerk zal deze herdenking besluiten. Mej. Clasina M. Koopman, een vroegere verpleegster van de Ne derlandse koninklijke landmacht, heeft gisteren de „Arrny medal of freedom" ontvangen voor haar verdienstelijk werk in het mili taire hospitaal van de Verenigde Staten te Tokio. Mej. Koopman is thans in dienst van U.N.K.R.A. (United Nations Korean Rehabilitation Agency). Zij is thans met verlof in Nederland en zal Donderdag a.s. per vliegtuig naar Korea te rugkeren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nw.-Guinea m.s. „Willem Ruys" (7 Juni). Ned. Antillen: s.s. „Breda" (26 Mei). Suriname: m.s. „Nestor' (22 Mei). Unie van Zuid-Afrika: m.s. „Arundel Castle' '(22 Mei). Canada: s.s. „Zuiderkruis" (22 Mei), s.s. „Aalsdijk' (26 Mei). Zuid-Amerika: Argentinië, Chi li en Uruguay: s.s. Alcantara" (22 Mei), m.s. „Alberto Dodero" (27 Mei). Brazilië: s.s. „Alcantara" (22 Mei). Australië via Engeland: (22 Mei), s.s. „Himalaya" (27 Mei). Nieuw-Zeeland: via Engeland (22 Mei). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. „Zolang nog niet bekend is, wat het uiteindelijke resultaat van de Geneefse besprekingen zal zijn, kan Groot-Brittannië geen definitieve beslissing nemen met betrekknig tot het voorge stelde veiligheidsverdrag voor Zuid-Oost-Azië", aldus heeft de Britse minister-president, Sir Winston Churchill, Maandagmid dag in het Lagerhuis verklaard, is De Britse regering is nog folkloristische "manifestatie en 'nÈ„geen onderhandelingen begon- De minister van Binnenlandse Zaken van Oost-Dqitsland heeft de bevolking opgeroepen de waakzaamheid te verdubbelen, om een einde te maken aan de talrijke branden als gevolg van onachtzaamheid en sabotage, waardoor de oogst ernstig ge vaar loopt. Hij deelde mede, dat 'in de eer ste vier maanden van dit jaar voor een waarde van 1.646.000 mark aan stallen, opslagplaat sen en voorraden verloren is ge gaan als gevolg van brand. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Het lied van de woes tijn. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-theater, 8 uur: „Het lied van de woes- tijn". Concertgebouw, 8 uur: Op voering „Een inspecteur voor U", t.b.v. Roode Kruisactie '54. AXEL: Het Centrum: 8 uur; „Vrouwen in de nacht." Na een rustpauze van enkele dagen is Maandagmorgen de strafzaak tegen de Berkelse arts O. voortgezet. Eén der verdedigers, mr. P. van 't Hoff Stolk, vroeg de recht bank om de twee getuigen, die waren opgeroepen de apothe kersassistente en de vroegere dienstbode, die met O. 'n verhou ding heeft gehad met geslo ten deuren te willen horen, daar er ongetwijfeld zedekwetsende verklaringen zouden worden ver nomen. Bovendien verzocht de verdediging de president nog en kele andere getuigen te willen verhoren, onder wie de rijks rechercheur Medema. De president willigde het twee de verzoek in, doch zeide de apo thekersassistente en de dienst bode in het openbaar te willen horen. Zouden er bij het verhoor zedekwetsende verklaringen moeten worden afgelegd, dan was de rechtbank bereid de deu ren te sluiten. Hierna volgde het verhoor van rijksrechercheur H. Medema. De verdediging wilde namelijk van deze getuige weten, welke op dracht M. van de rechtercommis saris had gekregen met betrek king tot de zogenaamde „zelf moordbriefjes". Getuige vertelde dat hij ge zocht had naar blokschrift van de overleden mevr. O. In verband daarmee had hij ook de apothe kersassistente en de dienstbode gehoord. Het bleek, dat de apo thekersassistente van de inhoud van de kattebelbrief gehoord had van de dienstbode. Langdurig werd stilgestaan bij een briefje van de overleden vrouw, waarin een typische uitdrukking voor kwam en waarover de recher cheur de apothekersassistente en de dienstbode had ondervraagd. De dienstbode, die hierna voor kwam, vertelde dat de dokter haar dit briefje had laten lezen dat mevr. O. haar man uit Am stelveen had geschreven. De dokter had getuige toen ge vraagd, of zij die typische uit drukking kende. Verder had de dokter gezegd, dat hij deze brief wilde verscheuren, „omdat hij niet wenste dat zijn moeder zo iets zou lezen". Nadat de verdediging de dienst bode nog lang over de in het ge ding zijnde brief van de over leden vrouw had ondervraagd, kwam de apothekersassistente weer getuigen. Zij had een boekje meege bracht met blokschrift van de overledene, welk boekje Zater dag j.l. door haar was gevonden. Getuige vertelde dat de dienst bode haar gesproken had over een brief, die wijlen mevr. O. aan haar man had geschreven. De dokter had de dienstbode deze brief getoond, waarin een typi sche uitdrukking voorkwam, die op de geslachtelijke gemeenschap betrekking had. Getuige had later een fotocopie van deze brief gezien, haar ge toond door rechercheur Medema. Zij vond het briefje qua stijl en qua expressie niet bij mevr. O. horen. Verdachte ontkende hard nekkig de bedoelde brief aan de dienstbode te hebben laten lezen. De volgende getuige was mr. A. Bondam, die van de rechter commissaris opdracht had ge kregen een onderzoek in te stel len of de bedoelde briefjes door de broer van de arts waren ge schreven en zo niet, door wie de briefjes dan wél waren geschre ven. Getuige was met dit onder zoek niet gereed gekomen, om dat hem het benodigde materiaal ter vergelijking ontbrak. De Poolse regering heeft aan de Amerikaanse ambassade te Warschau een protest overhan digd tegen het opbrengen van 't vrachtschip „Gottwald" door de Chinese nationalisten in de wa- teffn van Formosa. Het opbren gen was geschied met de hulp van Amerikaanse wapens. Ame rikaanse vliegtuigen hadden na melijk, aldus het protest, het schip gevolgd voordat het door de Chinese nationalistische mari ne was aangehouden. Mr. Huygens bracht bij de on dervraging van deze getuige het rapport DeenTirion ter sprake, volgens het welk Franciscus O. de schrijver van de briefjes zou zijn. De president zeide dat dit op 't ogenblik niet ter zake dien de en ook de officier verzette zich hiertegen. Mr. Huygens bleef bij zijn zienswijze, waarop de rechtbank zich in raadkamer terugtrok. Na heropening van de zitting deelde de president mede, dat deze getuige niet gevraagd zou worden naar de kwestie F. O., omdat getuige nog niet tot een conclusie was gekomen. Mr Bon dam zeide wel te kunnen verkla ren, dat de blokletters van „het zelfmoordbriefje" en „het katte belletje" een ander systeem ver raden dan mevr. O. vroeger op school had geleerd en toegepast. nen, welke ten doel zouden heb ben verplichtingen aan te gaan", vervolgde hij. De eerste minister, die vragen over het voorgestelde verdrag beantwoordde, voegde hier ech ter aan toe „Men moet niet den ken, dat de inhoud van deze ver klaring enige twijfel doet ont staan ten aanzien van onze be reidheid om de mogelijkheid van het vestigen van een stelsel voor collectieve beveiliging in Zuid- Oost-Azie en het westelijke deel van de Stille Oceaan binnen het raam van de Verenigde Naties te bestuderen. Doch onze onmiddel lijke taak is alles te doen wat in ons vermogen is om te Genève een regeling voor het herstel van de vrede in Indo-China te berei ken". „De minister van Buitenlandse Zaken (Eden) doet zijn uiterste best om hiervoor een voor beide partijen aanvaardbare oplossing te helpen vinden, en ik ben er zeker van, dat het Huis niet wenst, dat er iets wordt gezegd, dat zijn taak wellicht nog moei lijker maakt". Churchill verklaarde voorts, dat zijn regeling nauw contact houdt met de regeringen van In dia, Pakistan, Ceylon en Birma over de ontwikkelingen te Genè ve, „omdat wij er ons volledig van bewust zijn, dat zij nauw be trokken zullen zijn bij het resul taat en wellicht bereid zullen zijn er toe bij te dragen". Isabella Patino, dochter van de gelijknamige Bolivaanse tin koning, die enkele maanden ge leden, na hevig verzet van haar vader overwonnen te hebben, in het huwelijk trad met David Goldsmith, zoon van een welge steld Brits hoteleigenaar, is Zaterdagochtend te Parijs aan een hersenbloeding overleden Zij was Vrijdag j.l. in een zieken huis opgenomen. De overledene bereikte de leef tijd van 19 jaar. Haar echtgenoot en haar schoonouders bevonden zich aan haar sterfbed. door Op Schoolreis. Begunstigd door prachtig voor jaarsweer maakten de leerlingen van de tweede klassen van de Landbouwhuishoudschool te Ter- neuzen Vrijdag j.l. een schoolreis. In de Rubber-Stichting in Delft, zagen ze, na ontvangst met een kopje koffie, de toepassing van rubber op velerlei gebied, zoals kinderspeelgoed, huishoudelijke artikelen, en gebruiksvoorwer pen in de landbouw. Een kleu renfilm toonde de herkomst van de rubber en het leven van de mensen in Z.O/Azië. Vervolgens werd gereden langs de bollenvelden naar Lisse, waar een bezoek werd gebracht aan de Keukenhof. Ieder genoot van de heerlijke geuren en prachtige kleuren van tulpen en enkele late soorten narcissen en hya cinthen. Daarna werd naar Den Haag gereden waar een uurtje werd doorgebracht in het magazijn De Bijenkorf en velen een klein sou- venis kochten om naar huis mee te nemen. Tot besluit werd een bezoek gebracht aan het miniatuurstad je Madurodam, waarna, zeer vol daan en tevreden over het ge maakte uitstapje, de terugreis werd aanvaard. Bedevaart naar Zuiddorpe. Enige honderdtallen parochia nen van Terneuzen hebben ge hoor gegeven aan de oproep van pastoor Van Campen, en deel ge nomen aan de jaarlijkse bede vaart naar de grot van O. L. Vrouw van Lourdes te Zuiddor pe, waardoor deze Mei-Zondag een hoogdag geworden is in de viering van het Maria jaar. Te voet, per fiets, auto of bus kwamen de Katholieken van alle rang en stand daar bijeen om ge zamenlijk hun noden en wensen aan de voeten der Moeder Gods neer te leggen. De parochiekerk van Zuiddor pe, waar honderd jaar geleden het zeer kleine aantal Katholie ken van Terneuzen heen gingen om hun Zondagsplichten te ver vullen (Terneuzen behoorde tot de parochie Zuiddorpe) kon nu nauwelijks de talrijke bedevaart gangers bergen. Na een kort lof werd het Aller heiligste, geëscorteerd door de kerkmeesters die het baldakijn droegen en voorafgegaan door talloze bruidjes in het wit en blauw, een bijna onafzienbare rij gelovigen en de vaandels der verschillende verenigingen, in processie door het dorp gedra gen. Aan de grot gekomen, wijd de pastoor Van Campen de jeugd, de huisgezinnen, de zieken en de ouden van dagen aan Maria toe. Goed afgelopen. Het ongeval dat de 58-jarige W. de B. uit Zaamslag gister morgen omstreeks 9 uur aan de brug alhier overkwam, liep voor betrokkene gunstig af. De B. kwam op zijn motor over de Oostkade uit de richting Ter neuzen met de bedoeling over de brug te rijden. Doordat de B. een stofbril droeg, terwijl door de wind zijn ogen traanden, had hij slecht zicht. Zó zelfs, dat hij de rode stopborden niet bemerkte, evenmin dat de afsluitboom van de brug gesloten was. Het ge volg was, dat De B. met een be hoorlijke vaart ter hoogte van de maagstreek tegen de afsluit boom terechtkwam. De motor schoot onder hem door, en De B. kwam op het wegdek terecht. Hoewel het slachtoffer geen noemenswaardige uitwendige letsel had opgelopen, achtte de ontboden geneesheer het nood zakelijk hem naar het ziekenhuis te doen vervoeren. Het genees kundig onderzoek bracht geen ernstige kneuzingen aan het licht, waarna De B. per taxi naar huis werd" vervoerd om enkele dagen rust te nemen. Het motor rijwiel werd zwaar beschadigd. Viering 90-jarig bestaan rede rijkerskamer en herdenking J. H. van Dale. Ter gelegenheid van het 90-ja- rig bestaan van de Rederijkers kamer „De Oranjebloem" vond Zaterdagmiddag op de stadswal len van Sluis een korte maar treffende herdenking plaats van Johan Hendrik van Dale, de op richter van bovengenoemde ka mer. Hierbij waren tal van genodig den aanwezig, o.a. het gemeente bestuur van Sluis, mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man, de heer E. Buijse, journalist te Brugge, en tal van vertegenwoordigers van bevriende verenigingen uit West Zeeuws-Vlaanderen. Medewer king werd ook verleend door het muziekgezelschap „Apollo", ver sterkt door de tamboers-afdeling van de Harmonie Oostburg. Aan de voet van het borstbeeld werd het woord gevoerd door de voorzitter van de rederijkerska mer, de heer W. Blaeke. Namens het gemeentebestuur sprak de wnd burgemeester de heer A. C. v. d. Horst. Vervol gens herdachten mevr. Van den Broecke-de Man, het hoofd van de J. H. van Dale-school, de heer G. J. van Oorschot, en de Belgische journalist E. Buijse uit Brugge de grote verdiensten van de let terkundige J. H. van Dale. De heer Ch. Bukkens, beheer der van het gem. museum, sprak over de inrichting der rederij kerskamer in de 19e eeuw. Hierna speelde Apollo het ko raal „Dankt, dankt nu allen God" en legde de voorzitter, de heer W. Blaeke, een krans aan de voet van het borstbeeld van J. H. van Dale. Onder doodse stilte van het publiek speelde de muziek daarna het Wilhelmus. Hierna volgde een receptie op het gemeentehuis. De heer Alme- kinders bood namens de muziek vereniging „Ons Genoegen" uit Retranchement, een fraaie mand met bloemen aan. De voorzitter van de Bond voor Dilettanten-to neel in W. Z.-Vlaanderen, de heer W. Hofman, bood een fraaie pla quette aan. De heer P. de Broek sprak namens de R.K. toneelver eniging „Jantje van Sluis" en bood ook een bouquet bloemen aan. De heer Simpelaar uit Oost burg schonk namens „Oefening en Vermaak" een lauwertak en de heer C. M. v. d. Broecke bracht de rederijkers namens de Stich ting „Rozenoord" dank voor de wijze waarop zij gewend waren de bewoners van het tehuis voor ouden van dagen met hun spel te amuseren. In de avonduren bood de Rede rijkerskamer aan de bevolking van Sluis een cabaret-avond aan, die voor een uitverkocht paro chiehuis uitstekend verzorgd werd door het gezelschap van de Telegrafie en Telefonie, onder leiding van de heer Clinck, uit Brugge. Aan het slot van deze avond bracht de heer W. Blaeke dank aan allen die hadden medege werkt tot het slagen van deze eenvoudige herdenking. Oudheidkamer. De afgelopen winter is door het gemeentebestuur benut om de verzameling van de Oudheidska mer aan te vullen. Uitten het vo rige jaar vele bezoekers de wens, ook oude stadsgezichten aan te treffen van vóór de verwoesting van 1944, deze wens is nu ver vuld. De gemeente is er in geslaagd een 60-tal clichè's aan te kopen van oude aanzichtkaarten. Hier van zijn afdrukken gemaakt en deze kaarten liggen nu ter be zichtiging in één der vitrines en wel zodanig geranschikt dat een vergelijk mogelijk is tussen stadsgezichten van rond 1920, 1940 en heden. Enkele oude kaarten van pl.m. 1600 zijn aan de verzameling toe gevoegd, alsmede een collectie gouden munten uit de vijftiende eeuw, die in 1945 bij het puinrui men opgegraven zijn. Het ligt nog in de bedoeling om één der vitrines in te richten met werken van de bekende Sluize- naar J. H. van Dale, o.a. gedeel ten van de drukproeven van zijn woordenboek, ontwerpen Ned. Taalboekjes etc. De Oudheidskamer werd het vorige jaar door een 500-tal be zoekers bezocht, waaronder voor namelijk Engelsen en Belgen. Brandweerwedstrijden. De brandweerwedstrijden die een jaarlijks te Sluis terugkerend evenement waren en waarvoor van Belgische en Nederlandse zijde steeds zeer grote belangstel ling bestond zullen dit jaar te Aardenburg worden gehouden. Dit besluit werd door de geza menlijke hoofden van de brand weer in de West Zeeuws-Vlaam- se gemeenten genomen. Voort aan zullen in alle West Zeeuws- Vlaamse gemeenten brandweer wedstrijden worden gehouden en wel jaarlijks bij toebeurt en in alphabetische volgorde. Smokkel-affaire. In de nacht van Vrijdag op Za terdag werd onder St. Anna ter Muiden (gemeente Sluis) door de Belgische douane, na een wil de jacht en schietpartij, een auto in beslag genomen met 600 kg gepelde garnalen. De auto kon achterhaald worden, nadat de wagen vastgelopen was. Een der smokkelaars wist te ontkomen. Pauselijke gift voor bejaarden tehuis. De pauselijke internuntius, mgr Paolo Giobbe, heeft in het Sint Corneliaziekenhuis te Zie- rikzee namens de Paus 'n chèque van fL ƒ200.000 overhandigd be stemd voor de uitbreiding van 't R. K. tehuis voor bejaarden al daar. Kerkelijke autoriteiten en ver tegenwoordigers van de ge meente Zierikzee waren hierbij aanwezig. Het Pakistaanse kabinet heeft besloten troepen te plaatsen bij industriële ondernemingen in Oost-Bengalen, naar aanleiding van de arbeidsonlusten, waarbij het afgelopen weekeinde honderd personen zijn gedood, zo wordt van gezaghebbende zijde verno men. De industriëlen in deze provincie hebben, naar verluidt, PIKE NORTON WILL'S 7) Nadruk verboden. Het scheen, dat Peter Molde- ring zich na de „ontmoeting" met Milly van Zanten, die in zijn vrijgezellenleven haast een „uit spatting" mocht heten, nog meer teruggetrokken had. Af en toe zweefde hem nog wel eens een blond hoofdje met hel-blauwe ogen en een kers-rood pruimen mondje voor de geest, maar dat beeld schoof hij weer zo snel mogelijk van zich af. „Wat drommel", dacht hij wre velig. „Ik lijk wel een schooljon gen. Het ontbreekt er maar aan, dat ik versjes op haar ga schrij ven." Hij begroef zich dan weer in zijn werk en schreef of zijn leven er van af hing. Met Robert had hij het nog even over de avond met Milly gehad, toen deze de volgende dag was komen vragen, hoe hij het er van af gebracht had. „Best", had hij kort gezegd. „Maar knap in het vervolg nog even je eigen zaakjes op. Dat heb ik veel liever." Nadien had hij nog eens terloops iets over haar gehoord. Ze scheen nogal succes te hebben, zoals Robert vaag op merkte. Verder werd zij, niet meer aangeroerd in hun ge sprekken. Deze avond had Peter er ein delijk de brui aan gegeven en stond hij op de Rozengracht even een luchtje te scheppen. Bob dartelde in het rond. Het beest scheen in hoge mate te bezitten, waar het zijn baas aan ontbrak, belangstelling voor de andere sexe. Peter floot het dier en wandelde langzaam de gracht af. Eensklaps hoorde hij boven zich een zacht gefluit en een vrouwenstem riep zijn naam. Verbaasd staarde hij omhoog, recht in een paar spottende blauwe ogen. Verward nam hij zijn hoed af. Hij wilde weer doorlopen, maar zo gemakkelijk kwam iemand niet van Milly af. Zij wenkte hem boven te komen en met tegenzin nam Peter de uitnodi ging aan. Zo verward was hij, dat hij niet eens bemerkte, dat Bob buiten was gebleven. Boven aan de trap wachtte zij hem al op. „Hoe is het er mee?" vroeg ze lachend. „In geen tijden meer gezien?" „Best", antwoordde Peter en hij voelde hoe hij bloosde. „Rob belde me net op en zanikte over iets. Erg onbelang rijk. Maar ik heb meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt om hem te vragen ngar je adres. Ik wilde je dezer dagen nog eens bezoeken of opbellen." „Wat een belangstelling" zei Peter en zijn stem klonk spot tender dan hij bedoeld had. Hij stapte haar kamer binnen en keek belangstellend om zich heen. „Je hebt het hier aardig ingericht", merkte hij op. Zonder erg was hij begonnen met haar te tutoyeren. „Vind je het aardig? Ga toch zitten. Koffie?" „Graag", ant woordde Peter. Hij keek de ka mer eens verder rond. Het viel niet te ontkennen, dat ze smaak had. Enkele kleine dingetjes deugden niet, maar dat konden wel curiositeiten zijn of eigen aardigheden die haar ergens aan herinnerden. Zijn blik viel op een wajangpop, die er helemaal niet paste. Ze was ongemerkt weer bin nengekomen en volgde zijn blik. „Een herinnering aan mijn broer", merkte ze zacht op. „Hij stuurde die pop vanuit Indië. Hij is daar gesneuveld." Ze schonk de koffie in en Peter zweeg. Dan merkte hij op: „Ik ben ook in Indië geweest." „O ja?" Haar belangstelling klonk te oprecht om geveinsd te zijn. „Als oorlogscorrespondent. Ik ben er geweest van onmiddellijk na de oorlog tot bijna aan het eind..." „Je bent zeker net als Rob een geboren Amsterdam mer?" vroeg het meisje terwijl ze tegenover hem ging zitten. „Nou en of. Van kindsbeen af hier opgegroeid. Ik ken de stad op mijn duimpje en de achter buurten vooral. Dat komt ook door de oorlogstijd. Veel kame raden woonden daar of waren er ondergedoken. Het zijn beste mensen als je er mee om kunt gaan." Milly voelde hoe het gesprek in de goede richting ging, maar om de een of andere duistere reden wilde ze nog niet met hem over haar plannen spreken. Hij dronk langzaam en genietend zijn koffie uit. „Ze is verdraaid goed", hoorde ze hem zeggen. „Ik heb ze zelf gezet", bekende Milly met een lach. „Dat had je zeker niet gedacht, hé?" „Nee, zeker niet", antwoordde Peter. „Ze is haast even goed als die van mijn moeder, vroeger. En die kon het!" In gedachten knikte Milly. „Was je aan de wandel", vroeg ze dan ineens. „Ik loop 's avonds wel eens een stukje om. Met Bob. Verdraaid waar is dat beest? Zeker buiten gebleven!" „Heb je een hond? Wat voor een? Toe laat hem eens boven. Ik ben dol op honden." Peter stond op en ging naar beneden. Buiten op de stoep zat Bob en keek zijn baas verwijtend aan. „Je hebt me lelijk in de steek gelaten," zeiden de be schuldigende ogen. „Kom maar mee naar binnen, jong." Uitgelaten rende Bob de trap op. Alsof hij al jaren de weg wist, stoof hij onmiddellijk Mil ly's kamer binnen. (Wordt vervolgd.) premier Mohammed Ali om be scherming verzocht. Twee ministers zullen ter plaatse een onderzoek instellen. In het district Dacca zijn samen scholingen van meer dan vijf personen verboden. Voor verga deringen moet vergunning aan gevraagd worden. Door militaire patrouilles wordt toezicht ge houden. In de omgeving van de jutefa- briek, waar de onlusten zich hebben voorgedaan, geldt een uitgaansverbod voor de avond en nacht. Het wordt officieel toegegeven, dat de onlusten het gevolg zijn van de wrok der plaatselijke be volking jegens de tewerkstelling van een groot aantal uitgeweke nen van elders. Deze zijn de provincie binnengekomen toen Pakistan en India werden ge scheiden, nu bijna zeven jaar ge leden. Officieel is het aantal doden bij de onlusten later opgegeven als 206. Dit is het aantal lijken dat gevonden is. De politie zoekt nog naar meer. Zij heeft 71 ar restaties verricht. Drie advocaten van de familie Montesi, Mario Pittaluga, Renzo Rossano en Giuseppe Schiro, heb ben gezegd niet langer als raads lieden van de familie in het pro ces Montesi te willen optreden, omdat de vader, zuster en broer van de overleden jonge vrouw hebben besloten deel te nemen aan een film, waarin de geheim zinnige dood van Wilma Montesi op het doek wordt gebracht. Dit besluit zou in strijd zijn met de „angstvallige reserve, die dit tragische geval vereist" en die de advocaten steeds in acht hebben genomen, aldus de drie juristen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2