De evacuatie Dien van gewonden Bien Phoe uit De bijeenkomst over Indo-China onn Twee Belgische vliegtuigen neergestort WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Vereffen Verklaring van Egyptische opperbevelhebber Conferentie ter bevordering van wederzijds begrip Onderzoek naar zaak-Peirof begonnen DINSDAG 18 MEI 1954. 9e Jaargang No. 3152. INDO-CHIN A Toestand hongerstaker ernstig De handtekening van Schiedams Burgemeester Nat. Chinese slaags marine Von nissen in spionnageprocessen De wanordelijkheden in Pakistan Incident bij de „top" van de aarde GENEVE Zomer m Spionnageproces in Tsjecho-Slowakije Staking in Chili Initiatief van Prins Bernhard Radio~actieve regen in Japan DULLES VOORLOPIG NIET NAAR GENEVE TERUG. BEIDE PILOTEN GERED Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Het Franse opperbevel in In do-China heeft Maandag de Viet- minh meegedeeld te hopen, dat de evacuatie van gewonden uit* Dien Bien Phoe onder nieuwe voorwaarden zou kunnen worden hervat. De evacuatie is stopgezet, na dat de Vietminh de Franse eis had verworpen, dat de Franse luchtmacht de vrijheid moest hebben om de strategische hoofd verkeersweg van Dien Bien Phoe naar de Tonkinese delta te bom barderen, uitgezonderd op over eengekomen tijden waarop Rode Kruiskolonnes van de Vietminh Franse gewonden zouden vervoe ren. Uit berichten uit Indo-China zou op te maken zijn, dat volgens het Franse opperbevel de Franse delegatie voor besprekingen met de Vietminh, onder leiding van prof. Huard van de universiteit van Hanoi, te snel de communis tische voorwaarden heeft aan vaard. Huard schijnt te zijn vervangen door twee officieren van het leger. Sedert de evacuatie-overeen komst van kracht werd zijn nog slechts elf van de naar raming 2000 zwaargewonden met hef- schroefvliegtuigen weggevoerd. Naar verluidt heeft de Viet minh verklaard, dat het weken zou duren vóór het vliegveld van Dien Bien Phoe hersteld zou zijn en geschikt voor gebruik van Dakota's voor massale evacuatie. De opstandelingen willen geen Franse hulp bij de herstelwerk zaamheden aanvaarden. Franse functionarissen vrezen, dat de opstandelingen van de langdurige evacuatie, en het daaraan verbonden verbod om de strategische weg naar de Ton kinese delta te bombarderen, ge bruik zouden maken om hun bes te divisies te verzamelen op gun stige punten voor een offensief tegen de delta. De evacuatie overeenkomst werd Zondag, na besprekingen tussen Vietminh- en Franse vertegenwoordigers, opgeheven. Een der terugkerende gewon den heeft nog over de caputila- tie van generaal De Castries, de commandant van Dien Bien Phoe meegedeeld, dat deze Zijn mannen bevel had gegeven de wapens neer te leggen, toen de opstandelingen aan de ingang van zijn commandopost versche nen. Zelf wilde hij zijn revol ver afgeven, doch een Vietminh- officier deelde hem mede, dat hij met zijn wapens kon vertrekken. Een andere geëvacueerde ver klaarde, dat de eerste drie dagen na de val van de vesting de „ern stig gewonden één voor één stierven" zonder dat de opstan delingen zich met de mannen be moeiden, die zelf maar moesten zien hoe zij aan voedsel kwamen. Later kwamen Vietminh-dokters om de gewonden te verplegen. Er waren echter geen medicijnen en desinfecterende middelen en operaties werden uitgevoerd zon der verdoving. De Vietnamese gewonden werden weggehaald. Volgens de Vietminh zouden zij in Vietminh-ziekenhuizen wor den verpleegd en na heropvoe ding naar huis teruggezonden worden, aldus deze verklaring. Het Franse opperbevel in Noord-Vietnam heeft per radio nieuwe voorstellen aan de Viet minh gedaan betreffende de eva cuatie van gewonden uit Dien Dien Phoe. De voorstellen luiden, dat de Vietminh met eigen arbeiders of met Franse hulp het vliegveld bij de vesting herstelt, zodat Dako ta's er kunnen dalen. De Dakota's zouden zonder be perking van het aantal vluchten per dag de gewonden wegvoeren. Weg 41 tussen Dien Bien Phoe, Tosan Giao en Son-la zou niet door de Fransen worden gebom bardeerd en alleen voor Rode- Kruis-doeleinden mogen worden gebruikt. Op de naleving van de ze bepaling zou een gemengde commissie moeten toezien. DE GEWONDEN VAN DIEN BIEN PHOE. Gewonden die uit Dien Bien Phoe zijn geëvacueerd, hebben verklaard, dat zij de verpleegster Genevieve de Galard Vrijdag nog in goede gezondheid hebben ge zien. nadat op twee schepen treffers waren geplaatst. Aan nationalis tische zijde vielen vijf licht ge wonden, aldus dit bericht uit Tai- peh. De commandant van de natio nalistische luchtmacht, generaal Wang Sjoe Ming, heeft de be volking van Formosa via de ra dio gewaarschuwd voor even tuele luchtaanvallen van het Chi nese vasteland. De toestand van de 34-jarige Indochinese pacifist Vo Song Hiet, die reeds meer dan veertien dagen in Genève in hongersta king is, is ernstig. Hij heeft zich voorgenomen niet te eten voor er vrede in zijn land zal zijn. Vo ligt in een kleine, bruine tent op het terrein van een villa nabij het Vo'lkenbondspaleis waar de besprekingen over Indo-China worden gehouden. Een dokter, die hem Zondag onderzocht, verklaarde: ,.Het ziet er naar uit, dat hij het niet lang meer zal maken. Wij kun nen echter niets voor hem doen". Zoals bekend is, heeft het Tweede Kamerlid de heer Ver meer in schriftelijke vragen aan de minister van Binnenlandse Zaken de aandacht gevestigd op advertenties van een Schiedamse distilleerderij, waarin de volgen de zinsnede voorkomt: „De bur gemeester van Schiedam garan deert met zijn handtekening op het stedelijk waarborgétiket de echtheid van deze jenever". Naar A.N.P. nader verneemt vermeldt de bedoelde distilleer derij de namen van de burge meester en de gemeentesecretaris van Schiedam op een speciaal strookje op elke fles moutwijnje never. Zij beroept zich daarbij op een gemeenteverordening van 1902, waarbij aan te Sehiedam ge vestigde distilleerderijen, die in hun pand uitsluitend ouderwetse moutwijnjenever hebben opge slagen, het recht verleend-wordt deze namen te voeren. De marine van nationalistisch China heeft bekend gemaakt, dat Zondag drie van haar patrouille boten ter hoogte van de kust van Tsjekiang gevechten hebben ge leverd met twee groepen van vier lichte communistische vaartui gen. De communistische boten werden op de vlucht gedreven, Een rechtbank in Oost-Berlijn heeft.acht Oostberlijners veroor deeld tot gevangenisstraffen van 18 rqaanden tot tien jaar, aldus een bericht van het Oostduitse nieuwsagentschap. A.D.N. Zij zouden deel uitgemaakt heb ben van een Westduitse spionna- ge-organisatie. De hoofdverdachte, de 26-jarige Hans Dieter Schmidt, werd schuldig bevonden aan het wer ven van agenten, die geheime productiecijfers en andere gege vens in Oostberlijnse fabrieken verzamelden. Een andere verdachte had ge tracht de productie in Oostber lijnse fabrieken te verlammen door het gebruik van valse teke ningen. De Pakistaanse premier, Mo hammed Ali, heeft verklaard, dat communisten de aanstichters zijn geweest van de wanordelijkheden te Dacca, in Oost-Pakistan, die ruim tweehonderd personen het leven hebben gekost. Het Pakistaanse kabinet heeft in een aan een vergadering uit gegeven mededeling gezegd, dat geëigende maatregelen zijn geno men om de situatie te beheersen Militairen patrouilleren in het betrokken gebied waar de avond klok van kracht is verklaard. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Vrij koud. Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk opklaringen en bijna overal droog weer. Over wegend matige noordelijke wind. Vrij koud. WOENSDAG 19 MEI. v.m. n.m. Breskens 2.32 2.59 Terneuzen 3.07 3.34 Hansweert 3.47 4.14 Walsoorden 3.57 4.24 ZON MAAN op onder op onder Mei. V 19 4.41 20.32 22.41 5.07 20 4.40 20.34 23.27 5.58 21 4.39 20.35 7.00 22 4.37 20.36 0.03 8.11 23 4.36 20.38 0.31 9.27 „De wapens, die het Egyptische leger en de (uit vrijwilligers be staande) nationale garde nodig heeft en die, als gevolg van te genwerking door bepaalde lan den, niet altijd langs de normale weg kunnen worden verkregen, bereiken ons via geheime aan voerkanalen, die worden open gehouden door in opdracht daar toe naar het buitenland gezon den Egyptische officieren", aldus heeft de Egyptische opperbevel hebber, generaal-majoor Abdel Hakim Amer, Maandag in een onderhoud met 'n vertegenwoor diger van het onafhankelijke Egyptische dagblad „El Ahram" verklaard. Hij voegde hieraan toe dat de Egyptische wapenfabrieken hun producten ,,in de nabije toe komst" zullen gaan afleveren", hetgeen het, naar wij hopen, mo gelijk zal maken de invoer van buitenlandse wapens sterk te be perken'. Woordvoerders van de Ameri kaanse luchtmacht te Washing ton hebben verklaard, dat een Sowjetrussisch transportvlieg tuig drie keer laag over een drij vend ijseiland bij de Noordpool, dat door de V. S. als 'n post voor weerkundige observaties ge bruikt wordt, gevlogen heeft. Dit was 10 dagen geleden gebeurd, blijkbaar met de bedoeling foto's te nemen. Er zal echter niet geprotesteerd worden, omdat „de Noordpool van niemand is", aldus de woord voerders. Het ijseilanfl is enkele jaren ge leden door de Amerikaanse lucht macht bezet. Het Sowjetrussische nieuwsbu reau Tass heeft bericht, dat Sow jetrussische geleerden en vlie gers voor het eerst precies de wegen hebben aangegeven van drijvende ijseilanden in 't Noord- pool-gebied. DE SUEZ-KANAALZONE. „Men kan de Arabische landen niet dwingen aan te nemen, dat zij door het Oostelijke blok wor den bedreigd, zolang nog de drei ging bestaat van op hun grond gebied gelegerde buitenlandse strijdkrachten, vervolgde de ge neraal. „De aanwezigheid dezer troe pen is een wezenlijke bedreiging van de vrede. Zolang zij voort duurt, zullen beloften noch hulp de Arabische volken er toe bren gen zich met de wereldvraag stukken in te laten en betrok ken te worden in militaire bond genootschappen. De nationale zaken moeten eerst worden ge regeld", aldus generaal Amer. De eerste aan Indo-China ge wijde bijeenkomst te Genève heeft drie uur en een kwartier geduurd. Besloten werd, dat er vandaag weer een vergadering zal worden gehouden, die even eens een besloten karakter zal dragen. In een communiqué werd ge zegd, dat de negen delegaties, welke aan het overleg deelnemen, allereerst gesproken hebben over de kwestie van de evacuatie van de gewonden van Dien Bien Phoe. Vervolgens werd van ge dachten gewisseld over het vraagstuk van het herstel van de vrede in Indo-China. Volgens conferentiekringen is nog geen overeenstemming over het wegvoeren van de gewonden bereikt. Franse kringen toonden Veel beuolk 0°kJnvoOniie4f WEINIG ooien urFFR IN EERO^i ecrUOQrs\ zich pessimistisch over dit punt. Het Franse opperbevel in Indo- China heeft verklaard, dat de overeenkomst inzake de evacua tie, welke kort na het begin der vredesonderhandelingen op 8 Mei werd bereikt, „onhandel baar" is en dat de Franse lucht macht van plan is het bombarde ren van een belangrijke bevoor- radingsweg van de Vietminh naar de delta van de Rode Rivier te hervatten. Uit gezaghebbende bron is ver nomen, dat men Maandagmiddag op de geheime vergadering over de drie volgende punten over een stemming heeft bereikt: 1. om een regeling van de evacuatie der gewonden uit Dien Bien Phoe te vergemakkelijken zullen de Franse en de Vietminh- delegatie in Genève direct contact opnemen; 2. bij de bespreking over het vraagstuk van herstel van de vrede in Indo-China, dat na de discussie over de evacuatie van Dien Bien Phoe werd behandeld, is besloten voorrang te verlenen aan het militaire aspect van de kwestie 3. De door Frankrijk en de Vietminh ingediende plannen voor een regeling in Indo-China zullen de grondslag voor de be sprekingen vormen, zonder dat andere ontwerpen of suggesties worden verworpen. Aan de vergadering, die werd voorgezeten door minister Eden, werd deelgenomen door de dele- Veertien Tsjechen zijn dezer dagen veroordeeld op beschuldi ging van „het voorbereiden van een bloedbad voor de arbeidende bevolking, het beramen van moordaanslagen op functionaris sen en het begaan van daden van spionnage en terrorisme", aldus een te Wenen ontvangen Tsjechi sche courant uit Noord-Bohemen. De leider van de groep, „de Amerikaanse agent" Frantisak Vacek, kreeg de doodstraf. An dere leden van de organisatie, on- der wie vier vrouwen, kregen gevangenisstraffen variërend van drie jaar tot levenslang. Va cek zou de groep hebben ge vormd na uit de gevangenis te zijn ontsnapt, waar hij een von nis van twaalf jaar uitzat we gens „terroristische activiteit". In Chili is Maandag een alge mene staking begonnen, die, wat de arbeiders uit de particuliere bedrijven betreft, 24 uur zal du ren, maar die, wat het overheids personeel en de onderwijzers aan gaat, naar men verwacht van onbeperkte duur zal zijn. De regering heeft medege deeld, dat alle ambtenaren, die aan de stakingsoproep gehoor geven, zullen worden ontslagen en gerechtelijk vervolgd. In het land is het rustig. Het treinverkeer ligt geheel stil. De telefoon-, telegraaf-, gas- en de electriciteitsbedrijven heb ben evenwel van de staking niet te lijden. Van 28 Mei tot 1 Juni zal op initiatief van Z. K. H. Prins Bern hard te Oosterbeek door een aan tal vooraanstaande personen uit verschillende Westerse landen 'n conferentie worden gehouden, gewijd aan de vraag, hoe in die landen het wederzijdse begrip voor elkanders standpunt kan worden bevorderd. Aan deze conferentie, die een besloten en onofficieel karakter zal dragen, en waarbij de rege ringen der verschillende landen dus niet betrokken zijn, zal een aantal leidende figuren uit het politieke en uit het economische leven werkgevers zowel als vakverenigingleiders deelne men. Zo zullen ter conferentie aanwezig zijn de Franse oud-pre mier Pinay en zijn Italiaanse en Belgische collega's De Gasperi en Van Zeeland. Van in functie zijnde ministers kunnen worden genoemd de Engelsman Foster, de Noor Halvard Lange en de Griek Kanellopoulos. Uit de socialistische beweging en de vakverenigingswereld ko men o.a. de Engelsen Gaitskell en Williamson, de Fransman Gui Mollet en de Duitser Rosenberg. Vooraanstaande figuren uit het internationale economische leven als de Amerikaan David Rocke feller en dr Paul Rijkens zullen eveneens onder de deelnemers zijn. Van de delegatie der Ver enigde Staten maakt onder meer deel uit de voormalige adviseur van de huidige president, C. D. Jackson. De Nederlandse delegatie om vat naast Prins Bernhard de heren dr H. M. Hirschfeld, prof. dr V. J. Koningsberger, H. Oosterhuis, mr M. P. L. Steen- berghe en mr H. F. van Walsem. De Australische koninklijke Volgens Windeyer was de commissie, die de vorige maand Sowjet-Russische geheime dienst is gevormd om een onderzoek in er niet in geslaagd een definitief te stellen naar het bestaan van Sowjet-Russische spionnage in Australië, is Maandagochtend met haar werk begonnen. Drie honderd personen waren op de openingszitting aanwezig, onder wie een groot aantal diplomatie- >in 19511952 feitelijk tot ke vertegenwoordigers van lan den in Zuid-Oost-Azië en ver scheidene bekende communisti sche advocaten. De voornaamste vertegenwflfcr- diger van de regering, Windeyer, gaf een overzicht van de inlich tingen, die door Wladimir Petrof derde secretaris van de Sowjet- ambassade te Canberra verstrekt waren, nadat deze de Australi sche regering om asyl had ver zocht. Hij zeide, dat Petrof in feite het hoofd van de Sowjet- Russische spionnagedienst in Australië was. Windeyer be schuldigde de correspondent van het Sowjet-persbureau Tass An- tonof, en de tweede secretaris van de Sow jet-ambassade, Kolot- sine, van medeplichtigheid aan spionnage. Bij de commissie zullen documenten worden inge diend, die door Petrof verstrekt zijn. Volgens Windeyer bestond de activiteit van de Sowjet-Russi sche geheime dienst in Austra lië uit: 1. Het organiseren van con tacten met personen, die op een of andere wijze als Sowjet-agen- ten optraden. 2. Het werven van personen, die inlichtingen wilden verstrek ken aan de Sowjet-Russische in lichtingendienst. 3. Het organiseren van het binnenkomen van Russische agenten in Australië. 4. Het voorbereiden van de organisatie van een „vijfde co lonne", een geheime beweging, die ingeval van oorlog zou moe ten optreden. 5. Het verkrijgen van inlich tingen over de buitenlandse be trekkingen van Australië. Windeyer zeide, dat het de Rus sische geheime politie moeilijk scheen te vallen „werkelijk actie ve en bereidwillige helpers" in Australië te vinden, vooral van 1951 af. Petrof behoorde tot de groep-Beria. De leden van de Russische geheime dienst voel den zich enigszins onveilig na de terechtstelling van Beria, het voormalige hoofd van de gehei me politie, aldus Windeyer, die er aan toevoegde, dat de verklarin gen van Petrof zorgvuldig onder zocht dienen te worden aan de hand van documenten en andere bronnen. Hij deelde mede, dat het echt paar Petrof thans een „normaal vrij leven" leidt. plan uit te voeren, teneinde Rus sische agenten in Australië te brengen, zulks door het werk van de Australische geheime dienst. Uit een brief aan Petrof was gebleken, dat het „agentenwerk" stil stand was gekomen. Men had Petrof kennelijk verweten, dat hij zijn werk niet goed deed. Overigens was Petrofs interes se in de Australische levenswijze al spoedig opgevallen. Petrof had gezegd te hebben gevreesd, dat hij gedood zou wor den als hij naar Moskou terug gekeerd zou zijn. Mevrouw Petrof had na zijn „desertie" kamerarrest gehad. Zij mocht alleen kranten lezen met de toestemming van de am bassadeur. Zondag is in Kagoshima, op het Japanse eiland Kyoesjoe, ra dio-actieve regen gevallen. De radio-activiteit is sterker dan die welke na de recente atoomproe- ven van Bikini op bepaalde plaatsen in het regenwater is waargenomen. De autoriteiten hebben de bewoners van Kagos- jima gewaarschuwd geen regen water te drinken. De gemeente lijke watervoorziening is niet aangetast door de radio-activi teit. gatieleiders van Frankrijk, Groot-Brittannië, de Ver. Staten, Rusland, China, de drie Indo-Chi nese staten en de Vietminh. In Franse kringen is verklaard, dat het aantal adviseurs dat de dele gatieleiders vergezelde, groter was dan aanvankelijk overeenge komen, omdat de Russen extra raadslieden hadden meegebracht. Bij de algemene besprekingen over Indo-China. hielden de com munisten vast aan hun eis, dat Laos en Cambodja betrokken moeten zijn bij een vredesrege ling. Het Westen meent, dat deze twe elndo-Chinese staten niet op dezelfde voet als Vietnam kunnen worden behandeld, aangezien zij wórden bedreigd door de Viet- minh-opstandelingen in Vietnam, dus met aanvallen van buitenaf, aldus gezaghebbende bronnen. Voorts werd verklaard, dat, hoewel geen overeenstemming werd bereikt over de gewonden van Dien Bien Phoe, de Russen en Chinezen verzoeningsgezinder schenen dan de Vietminh-afge- vaardigden. De Westelijke afge vaardigden hopen dan ook, dat het vraagstuk zal kunnen worden opgelost. De Ver. Staten steunen de Franse beschuldiging, dat de op standelingen trachten militair voordeel te trekken uit de oor spronkelijke evacuatie-overeen komst. VERKIEZINGEN IN GE HEEL KOREA? Vernomen wordt, dat de Zuid- koreaanse minister van Buiten- lanlse Zaken Pjoeng Joeng Tai, die leider is der delegatie van zijn land naar de Geneefse be sprekingen, na 'n onderhoud met de Amerikaanse delegatieleider, generaal-majoor Bedell Smith, heeft toegezegd president Syng- man Rhee een nieuwe compro misvoorstel, voorzien in het hou den van algemene verkiezingen in geheel Korea, te zullen voor leggen. Het Zuidkorenaase staatshoofd heeft zich tot nu toe hiertegen verzet. Hij ging er van uit dat, toezicht der Vernigde Naties, waar reeds in Zuid-Korea, onder vrije algemene verkiezingen zijn gehouden, slechts de bevolking van Noord-Korea moest worden verzocht haar politiek oordeel te geven. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft geen plannen om binnen af- ziebare tijd naar Genève terug Je gaan en de leiding van de Ameri kaanse delegatie weer. op zich te nemen. Hij meent, dat die leiding op het ogenblik in goede handen is, aldus heeft Lincoln White, de Woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zakenin Wash ington verklaard. Hij zei dit in commentaar op berichten, volgens welke de Ame rikaanse delegatie er bij Dulles op aandrong naar Genève te vliegen, aangezien geen overleg was gepleegd met Groot-Brittan- nië over plannen voor Frans- Amerikaanse besprekingen over mogelijke Amerikaanse interven tie in de Indo-Chinese oorlog. Verdere vragen over deze kwes tie deed White af met de verkla ring, dat hij „niet in een positie" was om te zeggen, of Groot-Brit tannië op de hoogte was gebracht van dit plan. In de onmiddellijke omgeving van Posterholt bij Roermond zijn Maandagmiddag omstreeks 3 uur twee vliegtuigen neerge stort. Naar verluidt, zouden het militaire vliegtuigen zijn. afkom stig van een basis in Duitsland. Bevestiging van dit laatste heb ben wij nog niet verkregen. De beide vliegtuigen, die om streeks drie uur op Nederlands grondgebied nabij Posterholt zijn neergestort, zijn Belgische F. 84 Thunderjet straaljagers. Deze waren in de lucht met el kaar in botsing gekomen en zijn neergestort, waarbij het ene vliegtuig in de gemeente Poster holt, het andere in de gemeente Echt is neergekomen. Het vliegtuig, dat onder Echt is neergekomen, heeft zich diep in de grond geboord, het andere vliegtuig werd, hoewel vernield nabij de buurtschap de Vorst on der Posterholt gevonden, waarbij kon worden geconstateerd, dat de schietstoel ontbrak. Later bleek, dat beide piloten zich door middel van de schiet stoel in veiligheid hebben kun nen brengen. Het vliegtuig, dat in de ge meente Echt is neergekomen, heeft nabij Koningsbosch een bosbrand doen ontstaan.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1