In de schaduw van Dien Sien Phoe Indo-China in conferentie te Genève Ernstig tramongeluk te Amsterdam De nieuwe zeesluis te Terneuzen de verruiming van het kanaal Gent-Terneuzen en Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland en Wales Verkorting van Belgische diensttijd De onbekende vlieguigen boven Scandinavië Doodstraf geëist tegen twee nazi-dokters Amerikaanse waterstof bom-proeven besloten WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 15 MEI 1954. 9e Jaargang No. 3150. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Het Westen machteloos in Genève De evacuatie van gewonden uit Dien Bien Phoe Bidault wenst internationaal toezicht op staakt het vuren" in Vietnam Het rapport Van Cauwelaert-Steenberghe v.m. n.m. 0.56 1.16 1.31 1.51 2.11 2.31 2.21 2.41 op onder op onder Mei. 15 4.47 20.26 18.23 3.15 16 5.43 19.38 18.15 4.39 17 5.41 19.40 19.24 4.53 18 5.39 19.41 20.34 5.09 Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. In Europa blijft de aandacht gespannen gevestigd op Frank rijk. Er zijn betogingen geweest bij de val van Dien Bien Phoe, gevallen de dag nadat Laniel met moeite een votum van vertrou wen van de Nationale Vergade ring had losgekregen. De Natio nale Vergadering is inmiddels opnieuw bijeengekomen en de Gaullisten laten niet na, de com munisten opnieuw in de kaart te spelen door uit zogenaamde na tionale overwegingen de rege ring het vuur na aan de schenen te leggen. Dat Laniel ook deze crisis te boven zou komen, was minstens genomen twijfelachtig. Steeds duidelijker blijkt, dat generaal Navarre door Dien Bien Phoe de vijand de toegang tot Laos wilde versperren en meen de daartoe in staat te zijn, om dat tot dusver de Vietminh niet de artilleristische kracht kon ontwikkelen, die China hem nu heeft verschaft. Reeds van be gin April dateert Frankrijks ver zoek aan Amerika om militaire hulp, dat slechts ten dele kon worden ingewilligd. Dulles moest fors naar buiten blijken, maar was door de tegenstand, van het Congres machteloos. Eden koos tussen de beide stromingen in Engeland de lijn van de minste weerstand. Helaas niet de Eden van begin 1938, die ontslag nam, omdat hij Chamber lains buitenlandse politiek ver foeide, was in de afgelopen we ken aan het werk. EDEN ZWEEG De conferentie te Genève heeft weinig voortgang gemaakt. Er is meer achter, dan voor de cou lissen gesproken. Het debat over Korea werd voortgezet, maar bracht weinig verhelde ring. De oude tegenstellingen bleven bestaan. Drie redevoeringen trokken in het bijzonder de aandacht. Twee ervan werden gehouden door onze minister Luns en de Cana dese minister Pearson, die beiden krachtig opkwamen voor het stelsel van collectieve veiligheid van de Verenigde Naties, waarbij vooral Luns noch Rusland noch rood China zijn kritiek en ver- De evacuatie van gewonden uit Dien Bien Phoe is Vrijdag morgen aangevangen, aldus is gezegd in persberichten uit Ha noi, die in Parijs zijn ontvan gen. Hefschroefvliegtuigen en een ander geschikt type vliegtuig begonnen met de evacuatie van de eerste groep van 450 gewon den, onder wie 250 ernstige ge vallen, aldus een mededeling van het Franse opperbevel in Indo-China. Het vliegveld van Dien Bien Phoe is nog steeds niet te ge bruiken voor de grotere Dakota- toestellen. De Franse delegatie naar Dien Bien Phoe is in Hanoi terugge keerd. Voor de tijd van de evacuatie is alle activiteit van de Franse luchtmacht rondom Dien Bien Phoe en langs de koloniale weg naar het fort gestaakt. De bevelhebber van de Franse strijdkrachten in N.-Vietnam heeft in een radioboodschap het bevel van de opstandelingen be dankt voor de goede zorgen voor de Franse gewonden. Uit Loeang Prabang en Laos, is Vrijdag een vloot van kleine vliegtuigen vertrokken, die de ernstig gewonden van Dien Bien Phoe naar Loeang Prabang zul len vervoeren. Het vervoer over het traject Loeang Prabang- Hanoi geschiedt met Dakota's. Over het lot van Gene vieve de Gallard, de Florence Nightingale van Dien Bien Phoe, wilde de Vietminh geen inlich tingen geven. In een uitzending van radio- Vietminh is Vrijdag verklaard, dat de Vietminh-troepen na drukkelijk bevel hadden gekre gen te trachten generaal De Castries levend in handen te krijgen. Terwijl het Franse ver zet ineenstortte en duizenden zich overgaven, drongen twee groepen Vietminh-soldatcn door naar de commandopost van de generaal, die zich met zijn ge- hfJLstaf overgaf, aldus dit 'be richt. wijten spaarde. De derde was van de Ethiopische afgevaardig de, die herinnerde aan de Engel se pogingen van 1953 om tegen het agressieve Italië de collec tieve veiligheid van de Volken bond in werking te brengen. Lag hier het stilzwijgend verwijt in opgesloten aan Eden, dat hij niet sprak? Veler ogen richtten zich op de Engelse minister, die blijk baar terwille van zijn positie als voorzitter aan 't debat niet deel nam. De onderhandelingen achter de coulissen leidden ertoe, dat nog op de laatste dag der vorige week het comité van 9 inzake Indo-China een eerste bijeen komst kon houden. In dit comi té zitten naast de vier grote mo gendheden: rood China, de drie Indo-Chinese deelstaten Viet nam, Laos en Cambodja en voorts Vietminh, vertegenwoor digd door Ho Chi Minh himself. VERZET IN LAOS? Ho Chi Minh bleek een waar dig leerling van Molotow en Mao Tse Toeng, doordat hij reeds dadelijk de besprekingen tracht te te verlangzamen door de eis te stellen, dat ook vertegenwoor digers van de verzetsgroepen in Laos en Cambodja aan de dis cussies deelnemen. Daartegen verzetten zich alle Westelijken en vooral de Amerikaanse verte genwoordiger generaal Bedell Smith zeer krachtig. Het bleek, dat zelfs Sowjet-Rusland van zulk een verzetsgroep in Laos niets bekend was! Of men, in dien Rusland en China de Viet minh in dit opzicht blijven steu nen, van Westelijke zijde met 'n compromis genoegen zal nemen, moet worden afgewacht. Ten grondslag aan deze be sprekingen ligt het nieuwe plan, dat door Bidault natuurlijk in overleg met zijn regering, en, naar algemeen aangenomen wordt, met medewerking van de geallieerden naarvoren is ge bracht. Het bestaat hieruit, dat Frankrijk in Vietnam het samen trekken verlangt van de Viet- minhse regelmatige strijdkrach ten in bepaalde zones, die doop de conferentie op grond van des kundige militaire voorstellen zul len worden aangewezen. Alle personen, die niet tot het leger noch tot de openbare ordedienst behoren, dienen te worden ver wijderd. Bidault verbond daaraan de directe bevrijding van de krijgs gevangenen en de burgerlijke geïnterneerden, door een inter nationale commissie te contro leren. Uit Cambodja en Laos moeten ook alle regelmatige en onregelmatige strijdkrachten van de Vietminh teruggetrokken worden; ontwapening van andere personen en bevrijding van de krijgsgevangenen en civiele ge- interneerden dienen ook daar plaats te hebben. De Geneefse conferentie zou dan garant zijn voor de uitvoering der betrokken maatregelen en bij schending der verdragsbepalingen zou zij over de te nemen maatregelen moe ten beslissen. Hierbij is dus ge dacht aan de z.g. linie-Laniel, door de Franse minister-presi dent reeds op 5 Maart aangeduid en nog niet zozeer aan een wa penstilstand. Maar reeds dezelf de avond bleek van Chinese zijde, dat men voor deze voorstellen niets gevoelt. HET ZUID-AZIATISCH BLOK Daarnaast staan dan de Ame rikaanse plannen tot verenigde actie. Eisenhower verklaarde, enigszins tot verrassing van Lon den en de verdere wereld, dat de onderhandelingen daarover reeds vrij ver waren gevorderd. Het pact zou reeds dadelijk de drie Westelijken, voorts Laos, Cam bodja, Siam, Malakka en Birma omvatten, ook de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zeeland. In dia wordt niet genoemd, zo min als Pakistan, dat ten opzichte van Indo-Chino met India één lijn schijnt te trekken. Opvallend is wel, dat geen nieuwe neutralistische initiatie ven van Pandit Nehroe worden vernomen, nu het gevaar van communistische infiltratie meer nabij India komt. Er is trou wens een tractaat ondertekend, krachtens hetwelk Tibet weer als Chinese provincie wordt er kend. In Amerika duurt de strijd van partijen en groepen der openbare mening voort. De verhoren van de senaatscommissie, die tot taak heeft uitspraak te doen over de tegenstelling tussen het leger en MacCarthy, beginnen belangstel ling te verliezen. Maar naar mate in deze verhoren MacCar- thy's methoden nader aan het licht treden, verliest de senator ook steun in de openbare me ning. De democraten, te New York bijeen, hebben Truman's 70ste verjaardag gevierd. Truman heeft daarbij Eisenhower opge wekt om, vooral wat MacCarthy aangaat, weer baas te worden in eigen huis, gelijk dat een presi dent betaamt VAN DER MANDERE. Op de Vrijdagmorgen gehou den kabinetsvergadering heeft de Belgische regering definitief besloten de duur van de mili taire dienstplicht te verkorten van 21 maanden tot 18 maan den. Op grond van deze beslissing zullen 9000 dienstplichtigen van de lichting 1952 op 21 Mei en 7700 dienstplichtigen van de zelfde lichting op 29 Mei alji zwaaien met groot verlof. Ver der zullen op 1 Augustus 10.900 dienstplichtigen van de lich ting 1953, op 1 October 8600 dienstplichtigen en op 1 Dec. 8400 van deze lichting met groot verlof gaan. Finland heeft contact opge nomen met Zweden en de Sow- jet-Unie naar aanleiding van twee vluchten van niet-geïdenti- ficeerde buitenlandse straalvlieg tuigen boven Fins gebied, aldus heeft Donderdag het ministerie van Buitenlandse Zaken te Hel sinki bekendgemaakt Beide toestellen kwamen Za terdagochtend omstreeks tien uur uit oostelijke richting, vlogen over Noord-Finland en verdwe nen over de Zweedse grens. Enkele miiiuten na half drie zijn Vrijdagmiddag volgens een eerste bericht van de zijde der politie een man en eén vrouw bij het Weteringplantsoen te Am sterdam onder de motorwagen van een tramstel van lijn 7 ge raakt, terwijl zij vlak voorbij de daar aanwezige halte op een oversteekplaats liepen. De tram naderde uit de rich ting van het Frederiksplein en moest bij de halte stilhouden. Volgens informatie van de poli tie weigerden de remmen van de tram, die tegen iedere verwach ting in derhalve doorgleed en de beide slachtoffers op de over steekplaats greep. Volgens een ooggetuige ston den de verkeerslichten ter plaat se op rood, hetgeen waarschijn lijk de beide voetgangers er toe heeft gebracht - over te steken ondanks het naderen van de tram. De slachtoffers zijn met ern stige wonden naar een zieken huis gebracht. Vermoedelijk heb ben beiden o.a. een schedelbasis- fractuur. Beiden zijn afkomstig uit Haarlem. Het is een echt paar, waarvan de man 59 en de vrouw 58 jaar oud zijn. Beiden zijn ter verpleging opgenomen in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam. De tram is na het ongeluk dooi de politie gecontroleerd. De rem men bleken normaal te function- neren. Op last van de officier van justitie is de tram derhalve Vrijdagmiddag wee'r vrij ge geven. Op het politiebureau Stadhou derskade is de wagenbestuurder In Lyon heeft de openbare aanklager Vrijdag de doodstraf geëist tegen 2 voormalige nazi dokters, die er van beschuldigd worden in de oorlog gevangenen van concentratiekampen te hebben gebruikt als menselijke proefkonijnen. Anderhalf jaar geleden wa ren zij reeds tot levenslange dwangarbeid veroordeeld, doch zij kregen een nieuw proces toe gewezen. verhoord. Hij was geheel over stuur. Voor het ongeluk heeft hij geen andere verklaring, dan dat de remmen weigerden, toen hij ze aanzette.- Later in de middag vernam het A.N.P. van de politie nog, daA de beide voetgangers wel door de tram gegrepen werden, doch er niet onder geraakten. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault, heeft Vrijdag op een aan Indo-China gewijde vergadering van de Ge neefse conferentie verklaard, dat Frankrijk bereid is zijn troepen uit Laos en Cambodja terug te trekken, indien de regeringen van die landen er mee instem men en indien de binnengevallen strijdkrachten van de Vietminh eveneens worden teruggetrok ken. Bidault sprak zich uit voor een volledige terugtrekking van de Vietminh uit deze twee Indo- Chinese staten. Frankrijk heeft de onafhankelijkheid van beide landen erkend. Volgens Bidault kan de toe stand in Laos en Cambodja „on middellijk" geregeld worden. Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft de volledige be voegdheid het woord te voeren voor Vietnam. Zijn regering is de enige die dat recht heeft, al dus de Franse minister. Als de vrede eenmaal is her steld, is Frankrijk niet van plan zijn strijdkrachten in Vietnam te houden tegen de wil van de wet tige regering van dat land in. Bidault pleitte opnieuw voor 'n internationaal toezicht op het staken van het vuren in Viet nam. Verder zeide hij, dat door het zoeken naar een politieke re geling de invoering van 'n mili taire regeling niet mag worden vertraagd. MOLOTOF AAN 'T WOORD. Molotof heeft zich Vrijdag bij de vredesvoorstellen van de Viet minh aangesloten en soortgelijke ingediend, aldus werd in confe rentiekringen vernomen. Molotof deed een hevige aanval op de Westelijke politiek in Indo- China, Ook zeide hij, dat de Sow- jet-Unie bereid is het voorstel te bestuderen volgens welke de ne gen landen die de Indochinese be sprekingen voeren, garant staan voor een staken van het vuren. Van Franse zijde werd verno men, dat Molotofs voorstellen 'n afschrift schijnen van het Viet- minh-plan, behalve, dat Molotof er aan toevoegde, dat hij bereid is de kwestie van de waarborg te bespreken. Molotof zeide, dat hij later de vijf vragen van Eden zal beant woorden. Hij steunde het stand punt van de onlangs te Colombo gehouden conferentie van Azia tische eerste-ministers betreffen de de onafhankelijkheid van In do-China. Hij haalde de passage uit het communiqué van Colom bo aan, waarin wordt gezegd, dat Frankrijk op de Geneefse confe rentie dient te verklaren zich te binden Indo-China volledige on afhankelijkheid toe te kennen. Volgens de Russische minister is het „onmogelijk" de kwestie van het beëindigen van de Indo chinese oorlog te scheiden van de politieke problemen van het land. Hij zeide op de Franse voorstellen tegen te hebben, dat zij de politieke problemen niet behandelen. Hij stemde in met het gedeelte van het Franse plan, waarin op de leden van de Geneefse confe rentie een beroep wordt gedaan bereikte overeenkomsten te waarborgen. Molotof stelde de vorming voor van een commissie van neutrale landen voor toezicht op het sta ken van de vijandelijkheden in Indo-China. De vergadering van Vrijdag duurde ruim drie uur. Molotof zeide nog dat Frank rijk, hetzij de oorlog in Indo-Chi na moet voortzetten, hetzij on derhandelingen moet openen over een wapenstilstand. MAANDAG GEHEIME VER GADERING OVER INDOCHINA. Molotof heeft Vrijdag medege deeld, dat de negen landen die het Indochinese probleem be spreken, Maandag hun eerste ge heime vergadering zullen hou den, aldus werd in conferentie kringen vernomen. De vergadering van Maandag zal een beperkt karakter dragen, zo zeide de Russische minister. Toen men vroeg wat men met 'n beperkte vergadering werd be doeld, zeide een afgevaardigde: ,,Wij nemen aan, dat er maar één lid en misschien één adviseur van ieder land aanwezig zal zijn. Wij nemen aan, dat de redevoeringen niet openbaar zullen worden ge maakt". Eerder had Eden er bij Rus land en China op aangedrongen besloten vergaderingen te hou den om te voorkomen, dat de be sprekingen over Indo-China in 'n impasse geraken. AMERIKAANSE MENING. Een woordvoerder der Ameri kaanse delegatie was van me ning dat Molotofs toespraak „een lichte wijziging" betekent van het Russische standpunt. Toen hem werd verzocht dit nader toe te lichten, zeide de woordvoerder: „Schrapt u het woord „lichte" maar en maak er „een wijziging" van. Het Amerikaanse ministerie van Defensie en de commissie voor atoomenergie hebben be kendgemaakt, dat de reeks warmtekern-proeven van dit jaar in het gebied van de Stille Oceaan besloten is. Zij waren geslaagd in verband met de ontwikkeling van warmtekern- wapens en hebben belangrijk bijgedragen tot de veiligheid van de Ver. Staten en de vrije wereld. Nu de proeven achter de rug zijn, kan volgens de bekendma king binnen enkele dagen het zee. en luchtverkeer in de vroe gere zone hervat worden. De uitslag van de gehouden verkiezingen voor 395 gemeen teraden in Engeland en Wales geeft het volgende beeld te zien: Labour: netto winst 510 zetels. Conservatieven: netto verlies 386 zetels. Liberalen: netto winst 3 zetels. Onafhankelijken: netto verlies 125 zetels. Communisten: onveranderd. Liberaal-Conservatieven: net to verlies 2 zetels. Vóór de verkiezingen bezat Labour de meerderheid in 106 raden, dit aantal is nu tot 116 gestegen. De communisten hadden meer dan 100 candidaten gesteld, doch geen van hen werd geko zen. Inleiding. In het verslag, dat door de technische diensten van beide landen aangaande bovenvermeld onderwerp werd uitgebracht aan de Belgisch-Nederlandse bijzon dere - commissie voor de water wegen en havenproblemen, en dat als bijlage XII is opgenomen in het op 25 November 1950 aan de regeringen van België en Ne derland aangeboden verslag werden enige punten genoemd, waarover tussen beide diensten geen overeenstemming werd be reikt, of waarvoor de Neder landse technici zich hun mening nog willen voorbehouden tot na dere studie opheldering zou heb ben gebracht. Nadat de technische diensten nader overleg hebben gepleegd en aan de hand van daartoe ver zamelde gegevens hun studies hebben voortgezet, zijn zij tot overeenstemming gekomen ten aanzien van het te kiezen tracé en van de veerverbindingen. Alleen, voor zover de middelen en mogelijkheden tot doelmatige bestrijding van het verziltings- gevaar be theft, konden deze stu dies nog niet worden afgesloten, zodat dienaangaande nog geen zekerheid bestaat. Wel konden de Nederlandse technici het voor behoud op dit punt laten vallen. Doelstelling van het ont werp tot verbetering van de vaarweg. Het doel van het ontwerp is de haven van Gent bereikbaar te maken voor grote zeescheper langs een goed bevaarbaar ka naal, toegankelijk door een sluis waarmee ononderbroken kan worden geschut. De tegenwoordige toestand is hieronder beschreven. Het kanaal GentTerneuzen is toegankelijk voor zeeschepen door.de Westsluis te Terneuzen. Deze sluis heeft een buitenslag- drempeldiepte van 7,15 m N.A.P. of 4,83) Staf, een bin- nenslagdrempeldiepte van 6,22 m N.A.P. of (—3,90) Staf. Het normale kanaalpeil ligt op 2,13 m N.A.P of 4,45) Staf. De geringste breedte van het hoofd bedraagt 18 m, de schut kolk heeft een lengte van 140 m. De afstand tussen de vloeddeu ren van het binnenhoofd en de ebdeuren van het buitenhoofd bedraagt 168 m. Deze afmetin gen laten het schutten toe van schepen met 140 m lengte, 17 m breedte, en met een diepgang van 8 m of ongeveer 26 voet. Met bijzondere vergunning wor den echter grotere schepen ge schut, zelfs met een breedte van 17,54 m. Er wordt geschut bij rijzend buitenwater vanaf peil 0,50 m N.A.P. of 1,82) Staf tot H.W., bij dalend buiten water van H.W. tot N.A.P. of 2,32) Staf. Het kanaal heeft in Nederland de volgende afmetingen: bodembreedte 24 m, breedte aan de waterspiegel 67 m, water diepte 8,75 m; het is dus niet in gericht voor dubbele vaart met de grootste schepen. De brug te Sluiskil en te Sas van Gent en de Oostsluis aldaar hebben een doorvaartwijdte van 26 m. Deze laatste sluis staat steeds open. In België is de bodembreedte van het kanaal 50 m; de breedte op de waterspiegel bedraagt 91 m. met uitzondering van de door tocht van Zelzate, waar de bo dembreedte 34 m en de breedte tussen kaaimuren 67 m bedraagt. De bruggen hebben in België een doorvaartwijdte van 26 m. Er wordt voorgenomen de af metingen van het kanaal vol doende te verruimen ten einde de dubbele vaart mogelijk te ma ken met schepen van 210 m lengte, 26 m breedte en 11 m diepgang (36 voet). Hiertoe dient een nieuwe zeesluis ge bouwd te Terneuzen. De drem pels dezer sluis zullen voldoende laag liggen ten einde het schut ten der schepen met 11 m diep gang mogelijk te maken gedu rende de helft van het tij, terwijl Liberty- en Victory-schepen in de regel doorlopend zullen kun nen geschut worden. Afmetingen van de nieuwe zeesluis. De nieuwe zeesluis zal volgen de afmetingen hebben: nuttige lengte 290 m nuttige breedte 35 m. Deze afmetingen in plan zijn voldoende om twee Victory-sche pen van 135 m X 19,25 m, alsook twee of drie schepen van klei nere afmetingen samen te kun nen schutten. Ter voorkoming van een on nodig groot schutwaterverlies op tijdstippen van gering verkeer en ter beperking van de verzilting van het kanaalwater is een tus- senhoofd in de sluis ontworpen. De benedenschutkolk heeft een lengte van 170 m en kan dus vei lig een Victory-schip schutten. De bovenschutkolk is voorbehou den aan de kleinere schepen. De buitendrempeldiepte is be paald op 11,82 m N.A.P. of 9,50) Staf. De drempel van het tussenhoofd ligt op hetzelfde peil. De binnendrenjpel ligt niet hoger dan peil 10,07 m N.A.P. of (—7,75) Staf. Dwarsprofiel van het kanaal. Het dwarsprofiel vertoont een bodembreedte van 72 m, op diep te van 12,50 m onder het kanaal- peil. De belopen onder water lig gen onder een helling van 1 5 tot 1 m boven de bodem, en ver volgens onder een helling van 1 3 tot ongeveer aan de water lijn. Het bovenste gedeelte van het profiel is afhankelijk van het type der aangewende boordvoor- ziening. welke voorlopig in het midden gelaten wordt. In de bochten wordt de bodembreedte vermeerderd met 20 000 m, zate, wordt echter nog een extra verbreding voorzien op de Oos- teroever. Trace. Het voorgestelde tracé volgt het bestaande kanaal van Gent af (Schepen Sifferdok) tot een paar kilometers afwaarts van Terdonk waar het enigszins naar het Oosten en nadien naar het Westen afzwaait. Het doorsnijdt vervolgens het huidig kanaal rechtover het krankzinnigenge sticht te Zelzate, doorkruist de huidige spoorlijn GentZelzate Sas van Gent, waarna het noord waarts zwaait. De huidige doortocht van Zel zate wordt vervangen door een nieuw kanaalvak bestaande uit een recht deel gevolgd door een boog met een straal van 5000 m. Van de Belgisch-Nederlandse grens af blijft het- tracé recht lijnig tot een weinig ten Noorden van Sas van Gent waar het door een boog met een straal van 3000 m aansluit met het huidig kanaal. De doortocht van Sas van Gent geschiedt aldus vrijwel buiten de bebouwde kom. Te Sluiskil zwaait het tracé met een boog met een straal van 3000 m westwaarts en volgt ver der het bestaande kanaal tot aan de zuidelijke kanaalhaven te Ter neuzen waar het nogmaals west waarts afwijkt naar de nieuwe zeesluis gelegen ten Westen van de bestaande Westsluis. (Zie verder pag. 2) waarin R voorstelt de straal van de boog in meters. Het nat dwarsprofiel bedraagt ongeveer 1400 m-. De doorsnede groot spant van de grootste schepen, welke het kanaal zullen bevaren beloopt 11 X 26 X 0,9 257,4 m-. De verhouding natte kanaal- doorsnede en doorsnede groot spant: 1400 n 5,4. 257,4 Op het Belgisch gedeelte, be grepen tussen het Sifferdok en de vroegere spoorbrug te Zei- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Schraal weer. Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Vooral in het noorden van het land iets lagere temperaturen. ZONDAG 16 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1