Het proces tegen de Berkelse arts Gemeenteraad van Axel In „De Drie Ankers N^n AKKERTJE Uil de Srcvincic Kies)"!. yvu^LuU Binnenlands nieuws TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. AGENDA: Stofwisselingzoui Dinsdag, op de vijfde dag van het proces tegen de Berkelse arts O. is de rechtbank te 's-Graven- hage voortgegaan met het stel len van vragen aan de getuigen a décharge, die door de verdedi ging waren opgeroepen. De verdachte O. onthield zich, evenals op de vorige dagen over het algemeen van het stellen van vragen. De publieke tribune was weer overvol. Voorts waren enige des kundigen, die reeds de vorige dagen waren gehoord, in de zeer warme, rechtzaal aanwezig. Professor A. Grevenstuk, oud hoogleraar te Djakarta, gaf Dins dagmorgen zijn visie op de me dische aspecten van deze zaak. Het oordeel dat hij zich over deze zaak had gevormd had hij vastgelegd in een rapport van 70 bladzijden. De oud-hoogleraar gaf eerst een uitleg van de ontwikkeling van de studie van de hersenen. Zijn uiteenzettingen over de func ties van de hersenen gaf hij daar na aan de hand van de foto's, welke sir Bentley Purchase, de Engelse geleerde, die Maandag als getuige a décharge is ge hoord, aan de rechtbank in bruikleen had afgestaan. Na een explicatie van deze ma terie zeide prof. Grevenstuk dat een kleine tumor op een zekere •plaats in de hersenen een reso nans kan geven door het gehele lichaam en daardoor, onder be paalde omstandigheden de dood kan veroorzaken. Wetenschappelijk geredeneerd kon men niet uit boven de twijfel of de dood van mevrouw O. is veroorzaakt door een dergelijke tumor dan wel door cyaankali vergiftiging, zo meent prof. Gre venstuk. ,,Maar acht u het niet waarschijnlijker, dat in dit geval sprake is van een cyaankaliver giftiging?" vroeg de president, mr Veldman. „Nee", zo meende de deskun dige, „de dood is ingetreden door ademhalingsstoringen; deze kun nen evengoed door de vergifti ging als door een dergelijke klei ne tumor veroorzaakt worden". Professor Grevenstuk meent, •dat de verschijnselen die optra den bij het overlijden van me vrouw O. niet strikt specifiek de verschijnselen van blauwzuurver giftiging waren. Deze vergifti ging werkt in op alle delen van het gehele lichaam en veroor zaakt ook verstikkingsversehijn- selern „Maar", aldus de president, „acht u nu het verband tussen oorzaak en gevolg niet zo dat hier sprake is van blauwzuurver giftiging?" „De hoeveelheid blauwzuur, die gevonden is was gering en de in toxicatie-verschijnselen waren weinig opvallend'", aldus de des kundige. „Maar deze hoeveelheid is 60 uur na de dood gevonden", aldus de president. „Cyaankali ont bindt snel. Het gevonden residu heeft geen werking gehad. Er is dus meer blauwzeer aanwezig geweest". „Is het dan niet zeer toevallig dat juist bij die vergiftiging er een noodlottige werking van een kleine hersentumor geweest zou zijn, vroeg het lid van de recht bank, mr Nauta. „Toevallig wel, maar niet on mogelijk", meende prof. Greven stuk. De rechtbank vond het ver warrend dat prof. Grevenstuk in zijn rapport een geval had geci teerd dat parallel zou kunnen lopen met deze Berkelse zaak, nl. vergiftiging, maar daarbij toch een mogelijke andere doodsoor zaak. Het bleek echter, dat hij het aangehaalde geval de vergif tiging aanvankelijk was vermoed maar dat naderhand was bewe zen, dat er van vergif geen spra ke was, terwijl bij het overlijden van mevrouw O. er wel sprake was van vergif. Prof. Grevenstuk meende, dat de ingebrachte cyaankali moge lijk provocerend zou hebben ge werkt op de tumor in de herse nen er was blauwzuur in de hersenen aangetroffen waar door deze noodlottig had ge werkt. „Dus", aldus de officier van justitie, „dan is de cyaankali de uiteindelijke oorzaak van de dood?" „Met reserve, ja", antwoordde de deskundige. Prof. Grevenstuk gaf hierna op verzoek van de verdediging zijn visie op het rapport van dr F. A. Nelemans, die tot blauw zuurvergiftiging had geconclu deerd. Professor Grevenstuk was het op een aantal punten niet eens met dr Nelemans. Er ontspon zich op een gegeven ogenblik een vrij heftig debat, tussen de gerechtelijke deskun dige dr Hulst en professor Gre venstuk, waarbij dr Hulst zeide dat hij zijn mening terug zou trekken als professor Grevenstuk zijn visie zou vasthouden wat be treft diens theorie van de aan wezigheid van een kleine tumor op een bepaalde plaats in de her- genen. Dr Hulst bleef er pertinent bij dat hij bij sectie geen enkele indi catie, hoe klein ook, had gevon den, die wees op de aanwezigheid van een tumor. Prof. Grevenstuk erkende, des gevraagd, dat hij op bepaalde gebieden van het in zijn rapport besproken medische aspect van de zaak het advies had moeten inwinnen van enige specialisten. Vervolgens stelde de verdedi ging aan de pharmacoloog dr F. A Nelemans een aantal vragen naar aanleiding van diens rap port over deze zaak. De verdediger, mr Huygens, vond het niet aangenaam, dat dr Nelemans in zijn rapport over een bij een patiënt van dr O. in gesteld onderzoek had gezegd: „bezwarend materiaal was hier niet te vinden". „Was het uw opdracht om be zwarend materiaal te zoeken" zo vroeg mr Huygens. Dit bleek niet zo te zijn. „Het is onaangenaam", aldus mr Huygens, „dat dergelijke be woordingen in de rapporten voor komen. Alles wijst op bezwa rend. Er is niets dat het vinden van het tegendeel aanduidt". „Dan is dat zeker niet gevon den", meende de president. ,Dan zal ik dr Nelemans later wel eens tonen, dat hij dan ver keerd gezocht heeft", repliceerde mr Huygens. Mr Van 't Hoff Stolk, een der verdedigers, stelde hierna enige vragen aan dr Ne'lemans. Een der vragen betrof het be stellen door dr O. bij de groot handel van 1 gram cyaankali een ongebruikelijke bestelling, die, Volgens dr Nelemans, zeker moest opvallen. Verdachte had verklaard, dat hij de cyaankali nodig had voor het doen van een proef voor een van zijn patiënten; een proef, die hij overigens nooit had verricht. De bestelling was zeer be vreemdend, meende dr Ne'lemans, omdat de proef met cyaankali, die O. zou hebben willen verrich ten niet gebruikelijk was. De verdediger, mr Huygens, was er van overtuigd, dat dr Ne lemans zijn rapport had opge steld in een stemming om „geen haar van O. heel te laten". Opnieuw kwam weer ter spra ke hoe groot de lethale dosis cyaankali is. Voorts vroeg mr Huygens aan de pharmacoloog, die voor het opstellen van zijn rapport, verdunde oplossing van cyaankali had geproefd, naar de smaak van dit vergif. Een door mr Huygens geciteerd handboek zegt dat het bitter is. Dr Nele mans had echter een zoetige en zeepachtige, moeilijk definieer bare smaak geproefd. De vragen, die de verdediger aan dr Nelemans stelde, lagen voornamelijk op medisch terrein. Toen er proeven met dieren ter sprake kwamen was er een vraag van mr Huygens „of een muizenmaag precies zo reageert als een mensenmaag". De volgende deskundige, die op verzoek van de verdediging werd gehoord was de 58-jarige neuro- loog-psychiater, dr E. Q. H. Hoe- Ie, die een rapport over de Ber kelse arts O. had uitgebracht. Dr Hoele was tot de conclusie geko men dat O. geheel toerekenings vatbaar beacht moet worden. Tij dens gesprekken met dr Hoele had O. een volkomen normale, beheerste en rustige indruk ge maakt. Er waren geen aanleidin gen te veronderstellen dat O. zou liegen of veinzen. Toen O. aan dr Hoele had ver teld dat zijn vrouw een poging tot zelfmoord met morphine heeft willen plegen had hij, aldus dr Hoele, geen pertinente indruk gemaakt dat hij niet de waarheid zou vertellen. Voorts vertoonde O. geen stoor nissen in zijn intellectuele sfeer. Hij kan juist en normaal begrij pen wat de gevolgen zijn van han delingen die hij verricht. Dr Hoele verklaarde verder dat hij niet de indruk had gekregen dat het dienstmeisje Nellie A., met wie O. een verhouding had gehad, een grote rol in zijn leven heeft gespeeld. De deskundige meende dat het bestellen van cy aankali, twee dagen vóór de dood van mevr. O. zo dom was dat men dit nauwelijks zou kunnen ver wachten voor een man als O., als deze tenminste deze giftige stof bestelde met de bedoeling zijn echtgenote te doden. Dr Hoele, die directeur-genees heer is van een kliniek, verklaar de dat hij het bestellen van ver giften er nooit overwicht wordt gegeven, zelf niet bij goedkope stoffen. Dit in tegenstelling met een verklaring van een andere deskundige. In het flesje cyaankali zat zo als men weet namelijk na de dood van mevr. O. nog 1 gram cyaan kali, de zelfde hoeveelheid die O. had besteld. Er werden voorts vragen ge steld over de mogelijkheid of mevr. O. zelfmoord zou kunnen hebben gepleegd. Er was een veronderstelling dat mevr. O. cyaankali in haar poe der had gedaan, welke poeder dan door haar man, die hiervan na tuurlijk niets wist, aan haar zou worden gegeven. Dit was volgens dr Hoele niet zeer aannemelijk. De verdediger, mr Huijgens, vroeg dr Hoele of het mogelijk was dat een verbalisant, die 50 jaar oud is, zich na veertien maanden kan herinneren dat een fotomapje heeft gezeten in een portefeuille, die hij nakeek zon der naar iets bepaalds te zoeken. Dit vond dr Hoele zeer merk waardig. De deskundige verklaarde voorts, in antwoord op een desbe treffende vraag van de verdedi ging dat hij bij lezing van het rapport van de pharmacoloog dr Nelemans de indruk had gekre gen dat het de overtuiging was van dr Nelemans dat O. schuldig is. Dr Hoele geloofde niet dat in deze zaak sprake is van een „crime passionel". Wel bestond er een grote afkeer tegen zijn echtgenote en zijn schoonouders bij om, verklaarde dr Hoele. „Kent u, dokter, in uw omge ving gevallen", zo vroeg mr Huij gens, „waarbij de man en de vrouw 'n afkeer van elkaar heb ben, zonder dat bij hen de gedach te aan moord op komt?" „Natuurlijk", antwoordde dr Hoele, „anders zouden er wel heel veel meer moorden gebeu ren". Vervolgens werd prof. Greven stuk nogmaals gehoord. De officier van Justitie, mr De Lint, stelde een aantal vragen aan prof. Grevenstuk over de fei ten dat deze het rapport van dr Nelemans niet juist had ge noemd en dat z.i. dit rapport een scheve voorstelling van zaken gaf. Prof. Grevenstuk .verklaar de dat hij bereid was zijn be schuldiging dat het rapport van dr Nelemans een scheve en fla grante onjuiste voorstelling van zaken gaf te laten vallen, nadat hij een explicatie had gekregen van de werkelijke gang van za ken. Voorts viel de officier van Ju stitie prof. Grevenstuk aan over een zinsnede in zijn rapport waar in hij dr Nelemans beschuldigde van „ongemotiveerde verdacht making". Ook deze zinsnede nam prof. G. terug. De officier van Justitie had ver scheidene van deze opmerkingen, zoals „ongefundeerde premisse", „insinuatie", „ben volkomen on verantwoord" betreffende het c rapport van dr Nelemans in het rapport van prof. G. gevonden. Hij meende dat deze opmerkin gen niet juist waren. Prof. Grevenstuk verklaarde zich steeds bereid deze termino logieën terug te nemen. De 50-jarige ambtenaar van het departement van Justitie J. H. W. Eldermans, die een voorlich tingsrapport over O. had uitge bracht werd hierna door de rechtbank gehoord. O., zo verklaarde de ambtenaar in antwoord op vragen van mr Huijgens, heeft zeer sober ge leefd tijdens zijn studie. Zijn schoonmoeder zou zich er zeer tegen hebben gekant dat zijn vrouw spoedig kinderen zou krij gen omdat deze eerst eens van het leven zou moeten genieten. Dit was één van de punten van wrijving tussen O. en zijn schoon moeder. Zowel O. als zijn echtge note zouden, volgens verklarin gen, jegens elkaar tekortgescho ten zijn. De zitting is geschorst tot he denochtend. Verkeersongeval. Gistermiddag omstreeks 2 uur reed de heer N. L. N. uit Terneu- zen met zijn auto in de Gerani umstraat in de richting van de Baandijk. Op het ogenblik dat hij het kruispunt van de Azalea straat passeerde, kwam hieruit van rechts de wegenwachter J. S. uit Axel op de bekende gele we genwachtmotor gereden. De motor met zijspan werd door de auto in de linkerflank ge grepen en over het trottoir tegen de pui van de slagerswinkel van de heer Van Es geduwd. De naast de bestuurder van de auto zittende heer W. D. uit Ter- neuzen werd door de schok uit de auto geslingerd, doch bekwam geen noemenswaardig letsel. Ook de wegenwacht had vrijwel geen letsel opgelopen. De auto werd aan de voorzijde licht beschadigd, terwijl de motor van de wegenwacht zwaar be schadigd werd. Inenting tegen diphtherie, kink hoest en tetanus. Daar er nog altijd gevaar is, dat de kinderen door diphtherie, kinkhoest en tetanus worden aan getast, en deze ziekten ongunstig kunnen verlopen is het consulta tie-bureau van het Wit-Gele Kruis, alhier, begonnen met een massale inenting van kinderen van 6 maanden tot 6 jaar. Hoe meer kinderen er ingeënt zijn hoe minder kans er bestaat, dat deze ziekten optreden. Deze inenting, die kosteloos ge schiedt, zal in de eerstkomende maanden haar beslag krijgen. De ouders krijgen een oproe- pingskaart thuis gestuurd, waar op de datum is aangegeven, waar op hun kinderen voor dit doel op het consultatiebureau worden verwacht. Vertrouwd wordt, dat de ou ders het grote belang van deze actie inzien en deze gelegenheid zullen aangrijpen om hun kinde ren zodoende tegen deze ziekten te vrijwaren. Loze vissertjes. Nu alom de natuur weer tot nieuw leven komt, krijgen blijk baar „roofridders" drang om zich op ongeoorloofde wijze te bevoor delen De karpers, die in deze lentetijd gevolg geven aan de roep der natuur, in visserskrin gen bekend als 't ..karperrijden," wagen zich in ondiep water. Dit was aan een tweetal inwoners van Westdorpe bekend, en gin gen zij, gewapend met een riek, de gemakkelijk te vangen kar pers „steken." De rijkspolitie, hiervan op de hoogte gebracht, zette onmiddel lijk de opsporing in, doch van de „vissers" was geen spoor meer te bekennen. Hierop werd de speurder met een fijne neus aan het werk ge zet en de trouwe viervoeter had al spoedig het spoor te pakken. Hij leidde zijn meester naar de schuur van de familie De F, aan de Zwartenhoek, waarop al spoe dig een zak, inhoudende zes ge stoken karpers, te voorschijn en ook het schepnet als corpus delicti in beslag werd genomen. Voor de „loze vissertjes", Th. en N., beiden 30 jaar en woon achtig te Westdorpe, viel niet veel meer te ontkennen, waarop zij voor nader onderzoek naar Axel werden overgebracht. Geslaagd. Voor het einddiploma van de lagere landbouwschool te Groe nendijk slaagde de heer G. van Heese, alhier. Jaarvergadering E.H.B.O. In het verenigingsgebouw hield de plaatselijke afd. van de Kon. Ned. vereniging E.H.B.O. haar algemene ledenvergadering. De periodiek aftredende vice-voorzit- ter, de heer G. de Weerdt, stelde zich niet herkiesbaar. Tot nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heren v. Sabben, Wijnen en Keijmel, de dames mej. Leenhouts en mej. De Win de. De heer v. d. Lijke en mevr. Bouterse-Helledoorn werden her kozen resp. als vice-voorzitter en wnd secretaresse. Besloten werd om, evenals vorig jaar de diplo ma uitreiking aan de nieuwe le den met een gezellige avond te doen gepaard gaan. Vergadering Comité Visserij- dag 1953. In hotel „Valk" te Breskens hield het comité Visserijdag 1953 haar algemene vergadering ter afwikkeling van het Visserijfeest 1953. Uit het financieel verslag bleek dat er een batig saldo was van 318,66. De Raad kwam gisteravond onder houtvesterij Zeeland betreffende De heer Seuss dankte de heren ring sloot. voorzitterschap van burgemeester Van Oeveren bijeen. Afwezig de heer A. J. M. Kesbeke. Na vaststelling der notulen wer den voor kennisgeving aangenomen de goedkeuring door Ged. Staten tot verkoop van grond aan de heren Ch. L. Dellaert en J. de Putter Verplanke en tot aankoop van grond van de heren De Flencques en d' Hespel te Massemen. De goedkeuring van een kasgeldlening groot 600.000 met de N. V. Bank van Ned. Gemeenten; en de goed keuring van de verhoging van het verzekerd bedrag der gemeente gelden tot 50.000. Het bericht van de rechtskundig adviseur over het geschil met Lu- cas&e en Sponselee te Kloosterzan- de, inhoudende dat de Arrondisse- ments Rechtbank te Middelburg in het nadeel der gemeente heeft be slist; het bericht van de hoofd-in- genieur-directeur van de Rijks Wa terstaat, directie Zeeland, dat het wegvak Axelse-SassingAxel in derdaad verbetering behoeft, Öoch dat voorshands dit wegens beperk te crediet-verstrekking niet kan worden uitgevoerd. Verder wordt voor kennisgeving aangenomen het rapport van de Carels-Verschoor en v. d. Broec- ke voor het vele werk door hen verricht. Eénparig werd besloten om ook dit jaar weer een Visserijdag te houden en wel op 14 en 15 Au gustus a.s. Het huidige comité, bijna uit sluitend bestaande uit vertegen woordigers van de plaatselijke verenigingen, zal aangevuld wor den met enkele nieuwe leden. Met algemene stemmen werden de heren Joh. Carels en Fr. v. d. Broecke benoemd tot resp. voor zitter en penningmeester. Gouden huwelijksfeest. Maandag vierden het echtpaar Em. Haverbeke-de Miliano hun 50-jarige echtvereniging. Het feest begon des morgens om 10% uur met een H. Mis uit dankbaar heid, waarbij een grote groep bruidjes de opwachting maakte. Beide oudjes genieten nog een zeer goede gezondheid en de heer Haverbeke trekt nog dagelijks naar de hofstede van zijn zoon, waar hij zelf 31 jaar het bedrijf heeft uitgeoefend. De heer Ha verbeke is 77 jaar en zijn echtge note 78. Van de gelegenheid tot geluk wensen werd druk gebruik ge maakt. Des avonds was de plaat selijke muziekvereniging pre sent om de oudjes een serenade te torengen. Ook van de zijde der bevolking was veel belangstel ling. Afd. Zaamslag- „Vrederust". Maandagavond werd in de con sistorie van de Ned. Herv. Kerk de jaarvergadering gehouden van de afd. Zaamslag der Stich ting „Vrederust". Na opening door ds Jansma en vaststelling notulen volgde het finantieel verslag van de secr.- penn. de heer C. A. de Kraker, dat met een batig saldo van 8,72 sloot. De aftredende bestuursleden, de heren ds Van Leeuwen en H. K. Markussen werden bij accla matie herkozen. Tot afgevaardigden naar de op 8 Juli te Bergen op Zoom te hou den jaarvergadering werden be noemd de heren Van der Waa, Jac de Kraker, P. Meer tens en L. de Putter. Bij voldoende belangstelling zal ter gelegenheid van de herden king van het 50-jarig bestaan van „Vrederust" een bus naar Bergen op Zoom rijden. Nadat de heer A. D. Kaijzer verslag had uitgebracht over de vorige jaarvergadering van Vre derust volgde de rondvraag waar in aandacht werd gevraagd voor het kopen van goederen, die door patiënten van Vrederust zijn vervaardigd. Door ds Jansma werd een dank woord gesproken, waarna de heer C. A. de Kraker met dank gebed de matig bezochte vergade- de werkzaamheden in het recrea- tiebos gedurende 1953; het verslag der bioscoopcommissie over 1953; het rapport van het accountants kantoor Moret De Jong over de administratie Gemeente Gasbedrijf inhoudende dat alles in orde is be vonden; het rapport van het verifi catiebureau der ver. van Ned. Ge meenten over de administratie van het B. A. over het le kw. 1954; het rapport der commissie van onder zoek verbetering van het Spuipad. B. en W. kunnen zich met het plan om het pad met sintels te be werken, dat het le jaar 800 vergt, verenigen en zijn bereid dit plan uit te voeren. Over het schrijven van Ged. St. inzake de jaarwedde-regeling voor de wethouders, menen deze zich te moeten onthouden, daar dit een verhoging inhoudt, doch de burge meester adviseert aan het advies van G. S. sanctie te verlenen, even als aan de nieuwe jaarwedde-rege ling voor de gem.-ontvangers. Een verzoek van de heer H. P. Dieleman, als gevolg van een cir culaire van het ministerie van Bin nen! Zaken om de vermakelijk heids-belasting op bioscoopvoorstel lingen tot 15 te verlagen, werd aangehouden, evenals een verzoek van het comité voor maatsch. werk uit de R. K. parochies van Axel, Koewacht, Zuiddorpe en Overslag om jaarlijks een subsidie te verle nen. Ook het verzoek van het be stuur van de Stichting Protestant se Ziekenzorg te Terneuzen om een 2e garantie groot 160.000 te ver lenen teneinde de afbouw van het ziekenhuis te verzekeren, wordt aangehouden. Door B. en W. worden n.a.v. in vorige vergaderingen gestelde vra gen onderstaande mededelingen ge daan: Op de vragen van de heren De Feijter en Maas over de slechte toestand van de woning aan de Armendijk (Spoorhuis), wordt me degedeeld, dat, zodra over meer woonruimte wordt beschikt, de be zwaren spoedig opgelost zullen zijn. Op de vraag van mevr. Folkersma- Staal betreffende het invoeren der melksanering, zijn B. en W. even als de groep van melkhandelaren van oordeel, dat hiervoor de tijd nog niet is aangebroken. Wat be treft het in orde maken van de speelweide Boutjesputten wordt medegedeeld, dat hieraan wordt gewerkt, terwijl een vereniging het gebruik in goede banen zal leiden. De politie zal nogmaals gevraagd worden aandacht te besteden aan plan West. Op de vraag van de heer C. van Bendegem om voor het personeel van het Gem. Gasbedrijf, dat in Terneuzen werkt, bij ongunstig weer, een abonnement op de bus te nemen, desnoods voor een ge deelte van het jaar, wordt mede gedeeld, dat hieraan aandacht zal worden geschonken. Op de door de heer Oggel voorge stelde beveiliging voor de kinderen bij het verlaten van de school in de Kerkdreef, achten B. en W. een afscheiding van rijweg met trottoir niet de gewenste methode, daar het toezicht hebbend personeel hierop dan vertrouwt en daardoor alle risico's van onveiligheid blij ven voortbestaan. Vastgesteld worden de ontwerp regelingen ambtenarenreglement, wachtgeldregelingen en arbeids overeenkomstenregeling, alsmede de 9e wijziging van de salaris- en loonverordening. Bij het college van B. en W. en bij de Kamer van Koophandel be staat geen bezwaar te voldoen aan het verzoek van de N. V. J. Visser Koole, C. Willemsen en fa Deij, tot het instellen van een koop avond voor de textielwinkels op Vrijdagavond tot 21 uur. Ook bestaat bij B. en W. noch bij de Kamer van Koophandel be zwaar te voldoen aan het verzoek van alle kleinhandelaren in aard appelen, groenten en fruit om voor hun bedrijven een vrije Dinsdagmid dag in te stellen. Over deze aangelegenheid heeft enige discussie plaats, daar de heer Oggel gaarne de mening der be treffende organisaties uit de mid denstand had gehoord. M.a.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Aan de heer N. Bolleman wordt een perceel grond, groot 156 c.a., ad 9,50 per m2, aan de Wilhel- minastraat verkocht voor de bouw van een winkelhuis. Aan de heer R. Schoot, wordt verkocht een lapje grond aan de Kaaiwal, groot 26 c.a., ad 3 per m2. Ten behoeve van straataanleg, ri- olerii/g enz. aan de Zuidsingel, wordt van de heer F. van Dix- hoorn te 's-Gravenhage grond ge kocht ad 0,80 per c.a. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt medewerking ver leend aan het verzoek van het R. K. Kerkbestuur tot verkrijging van een noodleslokaal voor het nieuwe leerjaar per 1 Sept. 1954. Z.h.st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen tot 't beschik baar stellen van een terrein, pl.m. 3400 c.a. groot, aan de ver. voor Chr. Nat. schoolonderwijs, ten be hoeve van de bouw van een nieu we school voor U. L. O. met gym nastieklokaal. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt m.a.st. besloten gedurende 30 jaar een jaarlijkse bijdrage van rond 4500 te verle nen op het te verwachten exploi tatie-tekort van de aanfluiting van onrendabele gebieden aan de wa terleiding der N. V. Waterleiding Mij Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit plan omvat 93 agrarische be drijven en 115 woningen. Op het plan van de N.V. P. Z. E. M. tot aansluiting van het nog niet geëlectrificeerde gedeelte van de gemeente, besluit de raad een bespreking met belanghebbenden teneinde de plannen, voorwaarden en verplichtingen te bespreken. Besloten wordt deel te nemen in de oprichting der Stichting Zeeuw se Muziekschool te Middelburg en daarbij een bedrag van 10 te vo teren in het stichtingskapitaa! Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van de heer H. E. Lubach om vervoerkosten voor zijn school gaand kind. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt op ingekomen re clames algehele ontheffing of ver mindering van aanslagen verleend in reinigingsrechten 1953, wegen belasting 1953 en schoolgeldbelas ting. Bij de rondvraag wordt door de heer Oggel gewezen op de onhy- giënise toestand benoorden de Nieuwendijk. De heer Pjjpelink dringt met klem aan alles in het werk te stellen voor het verkrijgen van een hoger bouwvolume. Hij acht de toestand anders hopeloos. De heer K. Hamelink informeert andermaal naar de waterclosets voor de bewoners van de Juliana- straat, terwijl de heer C. van Ben degem een lans breekt voor een ontspanningslokaal ten behoeve van de ouden van dagen. Daarna volgde sluiting. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Strijd om de Khytoer Pas. AXEL: Het Centrum,, 8 uur: Het pad der zonde. TERNEUZEN: Terrein Marij- kestraat, 7* uur: Korfbalwed strijd. Bethel, 7 uur: Ds H. van Leeu wen. MORGEN. SLUISKIL; Café A. J. Krij ger, 2 uur: Openbare verko ping van een huis en erf. door PIKE NORTON WILL'S 2). (Nadruk verboden). Robert keek de kamer eens rond. „Hij woont hier lang niet gek", overdacht hij. „Goed inge richt en reuze gezellig". De meubelen en de verdere aankleding der kamer verrieden een tamelijk materiële welstand van de bewoner. Zoals altijd bleef ook nu weer zijn oog rus ten op het gebrandschilderde raam. Genietend van de helle kleuren en de vreemde exotisch aandoende voorstelling bleef Robert geboeid kijken door zijn oogharen. Met een „hier zijn we dan toch" kwam Peter weer binnen, onstuimig toegroet door 'n luid- blaffende Bob, die ineens weer klaar wakker geworden was. Peter plofte neer en peuterde een sigaret half uit het pakje. Hij presenteerde Robert en nam er zelf ook een. Diep inha lerend bleven ze dan een ogen blik zitten. „Druk gehad, vandaag?" in formeerde Peter dan. Robert knikte vaag. „Nogal", zei hij langzaam. „De gemeenteraad was rumoerig en er moest nog een stuk van mee". Peter knikte. Hij begreep het, want zelf had hij ook jaren in de stadsverslaggeving gezeten en daardoor kende hij de kne pen van het vak en de sfeer op de krant vlak voor de persen gingen draaien. „Er is trouwens nog wat an ders", zei Robert, de as van zijn sigaret aftikkend. Peter zweeg en keek hem slechts vragend aan. „Ik kreeg vanmorgen een brief van een oom van me, uit de provincie". Als alle geboren Amsterdam mers keek Robert een beetje neer op iedereen, die niet uit Mokum stamde. Peter keek ge amuseerd Bob aan. „Is het een boer?" vroeg hij plagend. „Na tuurlijk niet", zei Robert ge krenkt en hij vervolgde hautain „hij is notaris". „Toch uit de provincie", hield Peter aan, die deze zwakheid van zijn vriend kende. „Nou ja", antwoordde Robert wat verlegen „het is toch wel een goede vent". Ga ver der noodde Peter. „Hij schreef me, dat een dochter van hem naar Amster dam zou komen. Ze wil in de journalistiek „Wat?". Peter veerde over eind uit de stoel. „Een doch ter? En dan in de journalistiek? Dat zal jij toch zeker wel voor komen? Een vrouw past niet in dit vak!" „,Ik weet het", zei Robert met een ongelukkig gezicht „en mijn oom vindt dat eigenlijk ook wel. Maar het kind is erg koppig en zet haar eigen willetje toch door". „Journalistiek kweekt cyni sche mensen. En aan cynische vrouwen heeft niemand be hoefte". „Ze heeft al een baan gevonden. En zo kan ik er dus niets meer aan doen" ging Ro bert verder. „Ze gaat aan een damesweekblad werken". „Hm", zei Peter. „Dat is tenminste nog iets. Ik kan nog niet over haar plannen roepen, maar als ze aan een damesweekblad gaat werken, dan is dat in elk geval nog in de lijn". Hij zweeg even en stak een nieuwe sigaret op. „Maar wat heb jij daar nu mee te maken?" vroeg hij. „Ik moet op haar passen", zei Robert somber. „Haar wegwijs maken in de 3 maal daags, 46 weken lang. leidt tot een werkelijke verbete ring van de gezondheid van Uw lichaam Vraagt Uw Apotheker of Drogist stad, haar helpen bij het zoe ken van kamers en verder een vaderlijk oogje op haar hou- Peter verslikte zich haast in de rook van het lachen. „Jij? Een vaderlijk oogje op haar houden. Alle mensen, die oom kent je vast niet goed!" „Ik wou, dat hij me maar wel kende", zuchtte Robert, „dan had hij het me vast niet ge vraagd. Hoe moet ik dat nu op lossen, Peter? Weet jij iets? Hoe kom ik daar het gemakkelijkst van af?" „Ik geloof niet, dat dat mo gelijk is, jongen", zei Peter met een doodernstig gezicht. Hij hield echter met moeite zijn lachen in. „Je zult er langs moeten en haar helpen". Hij draaide zijn hoofd af. Robert, die niets in de gaten had, keek hulpeloos zijn kant uit. Peter draaide zijn hoofd weer terug. Hij had zichzelf weer in bedwang. „Ik geloof, zei hij langzaam dat ik binnenkort voor een paar maanden de stad uit moet. Ik kan je dus niet hel pen,". „Nee toch!" schrok Ro bert. Peter kon zich nu niet lan ger inhouden. Hij schaterde van het lachen. „Lach jij maar", snoof Robert. „Ik zou jou wel eens in hetzelfde geval willen zien". (Wordt vervolgd). BOS- EN HEIDEBRANDEN. Ongeveer 150 ha en een gedeel te bos zijn gistermiddag ver woest tijdens een brand, die heeft gewoed tussen de Posbank en de Zijpenberg in de omgeving van Arnhem. Enkele honderden mili tairen van kamp Wittenbürg, die op de schietbanen in de buurt aan het oefenen waren, begon nen direct met 't blussingswerk. Samen met brandweren en toos- brandweren uit de naaste omge ving konden zij het vuur in een paar uur bedwingen. Gistermiddag omstreeks half 6 is een heidebrand uitgebroken nabij het dorp Kootwijk, langs de weg naar Asse! In het terrein, waar de brand woedde, stond veel jong hout. Brandweren uit de naaste om geving, de bosbrandweer en mili tairen namen aan de blussings- werkzaamheden deel. Met vereende krachten is men erin geslaagd het vuur te be dwingen. Ongeveer 9 ha ging in vlammen op. Eén van de mooiste stukjes natuur van Kootwijk, waar Prinses Wilhelmina her haaldelijk schilderde, is verwoest. Gistermiddag is omstreeks half vijf bij het Ginkelduin onder de gemeente Leersum, in de nabij heid van het natuurreservaat „De Leersumse plassen" een felle bosbrand uitgebroken. Brandwe ren en militairen bestreden het vuur. „KOMT U ME OVER EEN HALF UUR MAAR HALEN". Zaterdag in de loop van de middag werd de Haagse politie opgebeld door iemand, die vroeg of men hem over een half uur per jeep wilde komen halen. Hij zei de zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt, doch op dat moment niet thuis te zijn. Over een half uur zou hij ter beschik king van de politie zijn. Een jeep begaf zich op het afgesproken tijdstip naar het aangegeven adres, waar zich de 50-jarige koopman Van M. bevond. Hij ver klaarde te Amsterdam iemand voor 200 te hebben opgelicht. De man is aangehouden en naar Amsterdam overgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2