Het proces tegen d e Berkelse arts Utf de Srcvtncic if LEVEND GESCHENK Maagpiln TEXEL VERWACHT DRUK SEIZOEN Friese boeren niet accoord met nieuwe C.A.0. Deskundigen aan hei woord TERNEUZEN. ifr AXEL. IJZENDIJKE. GOES. LAMSWAARDE. STAVENISSE. ZAAMSLAG. Zaterdagmorgen, op de derde dag van het proces tegen de Ber- kelse arts O., is de Haagse recht bank begonnen met het horen van deskundigen. Evenals op de beide voorgaan de dagen bestond er grote belang stelling voor de behandeling van deze zaak. De publieke tribune was tot de laatste plaats bezet. Eerst las de president, mr Veld man, enige verklaringen van ge tuigen voor. In één van die ver klaringen wordt medegedeeld dat mevr. O. eens had gezegd: „Ik neem geen poeders van mijn man meer in. Ik krijg er altijd hoofd pijn van. Ik vertrouw hem niet meer. AÏs ik poeders moet inne men moet de assistente deze maar klaarmaken". Ook zou mevr. O. eens hebben gezegd: „Ik moet onder de groe ne zoden. Dan komt de dienst meid in het huis en gaan de kin deren in een gesticht". Later had mevr. O. echter ook eens gezegd dat nu alles weer goed was en dat haar man had beloofd niet meer om te gaan met de dienstbode N. A. De eerste deskundige, die zijn verklaringen voor de rechtbank aflegde, was de 45-jarige prof. dr. W. Froentjes, directeur van het gerechtelijk laboratorium van 't ministerie van Justitie. Op 29 Sept. 1952 had prof. F. een onderzoek ingesteld in de apotheek van de arts O. te Ber- toel. Hij had er o.m. een flesje in beslag genomen, waarin medi cijn voor mevr. O. had gezeten, dat bij opening naar bittere amandelen rook. Voorts had hij bet flesje, waarin cyaankali had gezeten in beslag genomen. Een soortgelijke drank als voor mevr. O. zou, volgens de apothekersassistente van de arts, voor een patiënte in het dorp zijn gemaakt. Bij onderzoek bleek echter dat de drank van de pa tiënte anders was dan die van mevr. O. en niet naar blauwzuur rook. De assistente verklaarde des tijds echter tegen prof. F. dat de beide dranken aanvankelijk het zelfde waren geweest. De des kundige verklaarde voorts dat de ruwe balans, waarop de hoeveel heid cyaankali was gewogen, niet nauwkeurig was en een speling had van 200 milligram, d.i. 1/5 gr. Pbof. F. had in zijn rapport ver- klaard dat de groothandel vaak bij niet dure stoffen een iets gro tere hoeveelheid aflevert. Ook is het mogelijk, zo zeide prof. F., dat de groothandel iets minder geeft, hoewel dit niet zo dikwijls voorkomt omdat de stof zeer goedkoop is. Na de dood van mevr. O. zou er volgens deze ruwe balans nog 1 gr cyaankali in het flesje aan wezig zijn geweest. De cyaankali, die eerst in kris talvorm was, was naderhand in een vloeistof veranderd. Dit zou, volgens prof. F., niet mogelijk zijn geweest in de korte tijd (plm. 30 uur), waarin het destijds was geschied. Dat het flesje korte tijd ge opend zou zijn geweest zou, vol gens de deskundige, geen invloed hebben gehad op deze vervloei ing. Volgens prof. F. zou er daar om een geringe hoeveelheid vocht kunnen zijn toegevoegd aan de cyaankali. Bij een onderzoek in het ge rechtelijke laboratorium is posi tief gebleken dat zich in het to nicum van mevr. O. cyaankali had bevonden. Er ontspon zich tussen de pre sident en prof. F. een gedachten wisseling over de mogelijkheid hoe de cyaankali in het tonicum van mevr. O. zou zijn gekomen. De Officier van Justitie vroeg hierna aan de deskundige, met betrekking tot de onnauwkeurig heid van de balans, of de cyaan kali vocht zou hebben kunnen aangetrokken, waardoor het ge wicht toch weer op één gram-zou zijn gekomen. Dit acht de deskun dige niet waarschijnlijk, omdat de cyaankali niet zoveel vocht zou hebben aangetrokken. Eén der verdedigers, mr Van 't Hof Stolk, vroeg aan de deskun dige of deze het waarschijnlijk vond of deze manier van hande len voor een intelligent mens aanvaardbaar of dom was? Prof. Froentjes acht de gedach- tengang in dit geval niet zo on waarschijnlijk omdat, zoals was gebleken, men had getracht de indruk te wekken dat bij de groothandel een fout zou zijn be gaan bij de vervaardiging van 'n ingrediënt voor het tonicum. Voorts vroeg de verdediger of het lepelsgewijs innemen van deze tonicum een gevaar voor 't leven zou hebben kunnen zijn? Prof. F. meent dat dit bij nor maal gebruik niet het geval ge weest zou zijn. Er zat echter, volgens bereke ning 282 milligram arsenicum dit is veel meer dan normaal in de drank, wat, aldus prof. F., gevaarlijk is, als men dit in een dag of vier inneemt. De verdediger, mr Huygens vroeg hierna aan prof. F. de grootte van de lethale dosis van cyaankali, omdat hij bij becijfe ring gekomen was tot 'n hoeveel heid die behoorde bij een grens geval, d.w.z. nauwelijks dodelijk. Er ontstond na deze vraag een discussie tussen de rechtbank, prof. F. en mr. Huygens, waarbij bleek dat er heel goed meer cyaankali, dan deze nauwelijks dodelijke dosis geweest zou kun nen zijn. De volgende deskundige, 'die ter zitting werd gehoord was de 37- jarige drs A. H. Witte, apotheek- ^tak-ondioo ftjj gerechtelijk laboratorium van het ministerie van Justitie. Verdachte ontkende aan het flesje met cyaankali te zijn ge weest, toen drs Witte erover had gesproken dat dit vergif onmoge lijk in deze korte tijd vervloeid had kunnen zijn. Verdachte wist niet hoe dit was gebeurd en had er, zoals hij zeide, geen vocht bij gevoegd. Drs D. D. Boes, 38 jaar, apothe ker-toxicoloog bij het laborato rium van het ministerie van Justitie, legde hierna een verkla ring voor de rechtbank af. Zijn verklaring was gelijk aan die van de beide vorige deskun digen. Hierna kwam dr J. P. L. Hulst, 79 jaar, gerechtelijk geneeskun dige te Leiden, voor de recht bank om een verklaring af te leggen. Hij had de gerechtelijke schouwing op het lichaam van mevr. O. verricht. Hij wist toen niet dat er cyaankali in het li chaam zou zitten. Alleen had hij van een tumor in de hersenen vernomen. Dr Hulst had echter aanwijzin gen gevonden die wezen in de richting van vergiftiging door cyaankali. Dr. Hulst had de her senen nauwkeurig onderzocht en geen spoor aangetroffen van een tumor. Er was echter als doods oorzaak een tumor in de herse nen opgegeven. De geneeskundi ge verklaarde echter ter zitting met zekerheid, dat er geen tu mor aanwezig was. Het was zeer wel mogelijk, aldus dr Hulst, dat de patiënte nog enige uren heeft geleefd nadat zij cyaankali heeft ingenomen, hoewel het normaal is dat de dood sneller intreedt. De verschijnselen van de ver- giftigingsdood door cyaankali zijn o.m. verstikking. Hiervan had dr Hulst symptomen aange troffen. Dr D. A. G. ten Berg, 45 jaar, arts te Rotterdam, werd hierna als deskundige en als getuige door de rechtbank gehoord. Hij had mevr. O. behandeld sinds sinds Mei 1951. De klachten, die dr Ten Berg had gehoord, waren, zo verklaarde hij thans, afkom stig van mevr. O. en van O. zelf. Mevr. O. klaagde over veel hoofdpijn, haaruitval en ver moeidheid, futloosheid en weinig eetlust. De deskundige gaf een uiteenzetting over de ziekte waar aan mevr. O. zou hebben gele den. Naderhand was mevr. O. opge nomen ter observatie. Dr Ten Berg zeide dat hij later andere klachten had gehoord van O., en Berg een aantal vragen betref fende de behandeling, die mevr. O. had ondergaan in de tijd dat zij ziek geweest zou zijn. Desge vraagd zei dr Ten Berg dat hij geen oorzaak had kunnen vinden voor de hoofdpijnen van mevr. O. en dat hij geen diagnose had kun nen stellen, met dien verstande dat in ieder geval de aanwezig heid van een tumor was uitge sloten. Dat mevr. O. weinig belangstel ling voor haar huis en haar kin deren had gehad gedurende eni ge tijd behoefde volgens dr Ten Berg niet pathologisch te zijn. Zij voelde zich niet goed en was ver moeid doordat zij een drukke huishouding had. Daaruit zou haar verminderde belangstelling te verklaren kunnen zijn. Hoewel mevr. O. wel een pathi sche indruk maakte, maakte zij toch geen depressieve indruk, al dus dr Ten Berg, als antwoord op een vraag van de verdediger mr Huijgens of mevr. O. in staat geweest zou zijn tot een wan hoopsdaad, in de toestand waarin zij zich bevond en gezien haar huiselijke moeilijkheden. Een di rect antwoord hierop wilde dr Ten Berg niet geven omdat z.i. deze kwestie niet op zijn terrein ligt. Op vragen van de verdediger, imr Huijgens, die zouden kunnen suggeren dat mevr. O. morphinis- te zou zijn geweest, antwoordde dr Ten Berg dat hij hiervan nooit iets had gemerkt. Ook had hij niet gehoord dat mevr. O. van haar echtgenoot in het geheim geneesmiddelen had gekregen toen zij ter observatie was opge nomen. niet van mevr. O., o.m. dat zij aanval gehad zou hebben. Zonder dat men een bepaalde diagnose had kunnen vaststellen, was mevr. O. later weer naar huis ge gaan. Van een tumor was echter geen sprake. O. had dit laatste echter be twijfeld toen dr Ten Berg dit aan hem had medegedeeld. Op 7 September 1952 had O. dr Ten Berg opgebeld en gezegd dat hij zijn vrouw wilde laten bedie nen. Toen dr Ten Berg bij mevr. O. kwam bleek echter dat zij hele maal niet zo ernstig ziek was en dat zij geen hoge koorts had, zo als O. had gezegd. Dat was de laatste maal dat hi; mevr. O. had gezien. „Het over lijden van mevr. O. kwam geheel en al onverwacht", aldus dr Ten Berge. „Ik vond het niet te be grijpen dat zij dood was, omdat zij niet zo ziek was". Dr F. A. Nelemans, arts-phar- macoloog te Utrecht, werd nu tegelijk met dr Ten Berg als ge tuige gehoord. De verdediging stelde dr Ten Een groot aantal vragen stelde de verdediger aan de beide art sen over de kwestie of mevr. O. geleden zou kunnen hebben aan de ziekte van Shaeham, omdat symptomen van deze ziekte zou den zijn geconstateerd. Beide art sen meenden echter dat mevr. O. hieraan waarschijnlijk niet had geleden. Mr Huijgens stelde vragen waarbij hij steeds medische ter men gebruikte. De president, mr Veldman, interrumpeerde, bij een dergelijke vraag, met: „Wat be tekent dit eigenlijk? Mr Huijgens antwoordde: „Ja, dat weet ik ook niet...". (Gelach op de publieke tribune) De rechtbank stelde hierna ve le vragen aan dr F. A. Nelemans, die bijna alle op medisch terrein lagen. De verdediger, mr Huijgens, stelde een niet medische vraag aan dr Ne'lemans. Hij vroeg n.l. of dr Neleman-s ook van mening was dat O. een zeer sterk motief voor het vermoorden van zijn vrouw gehad moest hebben om dat hij destijds met zoveel haast de cyaankali bestelde, terwijl hij wist dat de reiziger van een phar- maceutische fabriek de volgende dag zou komen. Dr Nelemans zeide hierop geen antwoord te kunnen geven. Mr De Lint, de officier van Justitie, merkte op dat hij wel 'n antwoord had en dit graag te juister tijd aan mr Huijgens zou willen mededelen. De conclusie van dr Nelemans in zijn rapport was, zo bleek ter zitting, dat de dood van mevr. O. te wijten moet zijn aan cyaankali- vergiftiging. Mevr. O. zou maar weinig meer dan de minimale do delijke dosis hebben ingenomen, zo meent dr Nelemans. Heden zal de zitting worden voortgezet. Hoofd kleuterschool. Mej. M. de Ruijter, hoofd van de openbare kleuterschool te Sluiskil, is een dezer dagen be noemd tot hoofd van de openba re kleuterschool aan de Molen dijk, alhier. Bevordering en mutaties rijksbelastingdienst. Bij Kon. Besluit van 26 April 1954 no 24 is de 'ontvanger van 's rijksbelastingen L. J. M. Ma zairac, thans hoofd van het kan toor der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen alhier, met ingang van 1 Juni a.s. be noemd tot hoofdontvanger-titu lair van 's rijksbelastingen, hoofd van het ontvangkantoor der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen te Deventer. De heer Mazairac was 17 jaar als ontvanger werkzaam in Zws Vlaanderen. De langste tijd daar van te Sas van Gent. Na de be vrijding, toen de diverse rijksin specties alhier vanwege de ver- U kunt Uw maag nu -,- m°almetTüï maagklachten Daarom zh" Ream mor- ïmm MAAG [smaakloos. snel. zeker imiiyi broken verbindingen zelf zo n beetje voor ministerie van Finan ciën moesten spelen, werd de heer Mazairac overgeplaatst naar Temeuzen, waar hij enige tijd te werk werd gesteld op de in spectie der invoerrechten en ac cijnzen. Ter voorziening in vorenbedoel de vacature is bij besluit van de staatssecretaris van Financiën met ingang van 29 Mei a.s. be noemd "tot hoofd van het rijks ontvangkantoor alhier de heer H. Lighart Schenk, thans ontvan ger van 's rijksbelastingen, hoofd van het ontvangkantoor der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen te Wageningen. „Op de plaat... rust!" Zondagmiddag was het ver zoekprogramma, verzorgd door de A.V.R.O., gewijd aan de ko ninklijke marechaussee, district Terneuzen, en het moet gezegd dat de commentatrice mevr. Net ty Kleiwegt-Rosenfeld, goed op de hoogte was van de diverse ge beurtenissen bij dit wapen en daarover heel wat had te vertel len. Ook het geval van de in Ter- neuzen bekende bromfietsberij der, die hoewel hij de 'hem door de rijkspolitie gegeven bevelen goed opvolgde, toch een bekeu ring opliep, bleek haar niet onbe kend te zijn en was voor haar aanleiding om een lesje te geven 'over „Hoe te rijden met een bromfiets". In elk geval heeft de A.V.R.O. de grote familie van koninklijke marechaussee en vele luisteraars met dit verzoekprogramma een allergenoeglijkst halfuurtje be zorgd. Jaarvergadering „O.N.I.". In tegenstelling met zovele an dere verenigingen mag de hen gelaarsvereniging „Ontspanning na inspanning" zich beroemen op een druk bezoek op de door haar te houden vergaderingen en ook ditmaal was de Zaterdagavond in café „La Belle Vue" gehou den jaarvergadering druk be zocht. Nadat de voorzitter, de heer v. d. Broek, de vergadering had geopend en de gebruikelijke plichtsplegingen hadden plaats gevonden, gaf de secretaris, de heer P. M .de Ridder, een keurig jaarverslag over het afgelopen seizoen. Een bijzonder woord van dank werd hierin gebracht aan de firma IJsebaert-Temmerman, die voor de door de vereniging ge houden concoursen vele prijzen beschikbaar stelde. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat het seizoen 19531954 sloot met een batig saldo van 143. Na benoeming van een kas- commissie voor het verenigings jaar 19541955 volgde de be stuursverkiezing, waarbij alle af tredende bestuursleden werden herkozen. In de pauze werd een verloting gehouden, waarbij de heren Dal- linga, C. Hangoor, C. J. v. d. Broek Jr en P. Geene als prijs winnaars uit de bus kwamen. Na een geanimeerde bespre king werd besloten de verschil lende viswaters weder te pachten en werd door de voorzitter een uiteenzetting gegeven over het viswater in de Braakmanpolder. Besloten werd op 7 Juni en 3 Juli een concours voor de leden te houden en op 31 Juli een voor het clubkampioenschap. Op 17 Juni zal een concours worden ge houden voor junioren en senio ren (ouden van dagen). Na behandeling van de rond vraag sloot de voorzitter deze prettig verlopen jaarvergaderin Brandje wegberm. Zaterdagmiddag omstreeks 10 minuten voor drie werd bemerkt, dat op het terrein, gelegen tus sen de middenkanaalarm en wes telijke kanaalarm, brand was ont staan op de begroeiing van de wegberm. De gealarmeerde brandweer heeft de grasberm enige tijd la ten doorbranden, waarna de vlam men werden gedoofd. Vermoed wordt dat de brand is veroorzaakt door spelende kinde ren. Vergadering Roode Kruis. In de bovenzaal van „Het Cen trum" werd een vergadering be legd voor de bespreking van de inzamelingsactie van de plaatse lijke afdeling van het Roode Kruis, welke zal worden gehou den in de laatste week van Mei en de eerste week van Juni. In het campagne-comité, belast met de voorbereiding en uitvoering, werden benoemd de heren W. A. den Boggende, A. Th. 't Gilde en P. A. Wondergem. Doormiddel van huis aan huis bezorgde circulaires zal bij ver nieuwing gewezen worden op het zegenrijke werk van het Roode Kruis, dat thans in ons land al leen al over een korps van 13.000 helpsters en helpers beschikt en bij de watersnoodramp zo ont zaglijk veel leed heeft gelenigd. Gewezen zal daarbij ook wor den op het internationaal karak ter en op de overkoepelende taak die deze instelling vervult, om wars van rassenvoorkeur, gods dienst of geloof overal hulp te verlenen waar deze nodig is. Zo gaven de Zweden b.v. bij de wa tersnoodramp van het vorig jaar per hoofd van de bevolking alleen voor dit doel 2. Het lijkt ons aJh.w. overbodig nog nader op de taak van barm hartigheid te wijzen, doch dit ge schiedt ten overvloede omdat er altijd nog mensen zijn die het werk van het Roode Kruis ver eenzelvigen met dat van de ande re Kruisverenigingen. Schoorsteenbrand. In een aan de Oudeweg gele gen woning brak dezer dagen een schoorsteenbrand uit. De spoedig ter plaatse zijnde brandweer be dwong 't vuur met de „sneeuw"- blusapparaten. Duivensterfte door vergif. Dezer dagen werden onder de Axelse duivenliefhebbers talloze klachten vernomen over het plot seling sterven van duiven. Bij nadere controle is gebleken dat thans meer dan 50 duiven wer den gedood door het onverant woordelijk uitstrooien van gif op diverse akkers in de omgeving. Eén duivenliefhebber verloor hierdoor reeds elf vogels, ande ren gaven drie dode vogels op. Voorgeschreven is, dat de dui- venhouders worden gewaar schuwd bij het uitstrooien van gif, zodat de duiven kunnen wor den opgehokt. Daar dit thans niet is geschied, kost dit aan vele duivenliefhebbers belangrijke be dragen. Nachtegaal. In het recreatie-oord „Plan- Zuid" is een nachtelaag waarge nomen, die in de avonduren zijn zoet gekweel laat horen. Voor talrijke natuurliefhebbers was dit een attractie temeer om met het betere weer der laatste dagen een bezoek aan het bos bij de watertoren te brengen. W. van Vossen en Zonen, even eens te Sint Annaland, voor 207.600,—. De begroting bedroeg ƒ230.000. De gunning is aangehouden. Koninklijke onderscheiding voor J. Ch. Cornelis, Onder grote belangstelling werd in de raadszaal te IJzendij- ke aan de heer J. Ch. Cornelis door burgemeester Von Bönning- hausen medegedeeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Deze hoge onderscheiding werd hem verleend om zijn zeer grote ver diensten op maatschappelijk en sociaal terrein. De burgemeester wees er in zijn toespraak op, dat het dienen bij velen in een kwade reuk staat. Bij de heer Cornelis is dit an ders. Hij bekleedt tal van func ties op maatschappelijk en so ciaal gebied. Ook de cultuur heeft steeds zijn bijzondere aan dacht gehad. Het zou ons te ver voeren, aldus spr., alle functies op te sommen. Toch wilde hij er enkele noemen en wel oprichter en voorzitter van het Wit-Gele Kruis, voorzitter „St Vincentius- vereniging", bestuurslid reclasse- ringswerk, R.K. gezinszorg en maatschappelijk werk. Dit alles ondanks zijn arbeid als hoofd van een snel groeiende R.K. school. Ook mevr. Cornelis werd mede betrokken in deze hulde en de burgemeester wees er op dat zij dikwijls het slachtoffer is gewor den van de grote activiteit van Gevonden voorwerpen. De groepscommandant der rijks politie te Axel deelt mede dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te kaar man. Haar werden bloemen bekomen op de daar achter ver-i aangeboden melde adressen. Pastoor G. de Grauw zeide, dat 1 paar motorhandschoenen,' door de heer Cornelis het gebod rijkspolitie; Zakmesje, Pr. Hen-; van naastenliefde in grote mate is beoefend. Verder werd nog het woord ge voerd door de heer A. Calo na mens de V.V.V., burgemeester Van Hootegem van Sluis in zijn hoedanigheid als voorzitter van de prov. bond het Wit-Gele Kruis en de heer J. Langhout namens het Groene Kruis. Door het muziekgezelschap werd de familie Cornelis een se renade gebracht. drikstraat 75; Kinderlaarsje Noordstraat 16; Jongensjasje Beatrixstraat 10; Bril, Pr. Mau- ritsstraat 21; Konijntje, Jeugd herberg; Doos bonbons, Nieu- wendijk 31; Glacé dameshand schoen, Margrietstraat 42; Jon gensjasje, Gentsevaartstraat 2; Raamkozijn, Buthdijk 18; Zak mesje, Pr. Hendrikstraat 47; Da mesarmband, Julianastraat 64; Kaatsbal, W. Zegers, Singe'lweg Wollen das, Bylocquestraat 1; Kinderportemonnaie, Pironstr. 5; Damesportemonnaie, De Ruyter- straat 13; Kinderschoentje, Julia nastraat 10; Bankbiljet, West straat 29; Paar Motorhandschoe- nen, Koestraat 3; Leesboekje, Koestraat 5; Kinderring, Sta- tionsstr. 1; Zakmes, Pr. Hendrik- str. 77; Paar wollen wanten, Wal- str. 68; Herenzakdoek, Kanaalka de 10; Muntbiljet, Oudeweg 11; Wollen want, De Jonge. Wilhel- minastr.Gele centuur, Nieuwen- dijk 13; Damesarmband, Pr. Hen- drikstr. 11; Ketting (vermoedelijk goud), Noordstr. 54; Huissleutel, Irenestr. 19; Jongensjasje, rijks politie Kentekenplaat motor voertuig, Nieuwendijk 80; Arm bandje, Buitenweg 29. Kostbare Friese stier aan geboden. Na de Februariramp heeft de coöperatieve zuivelfabriek te Oudega (nabij Drachten) 20.000 beschikbaar gesteld voor het herstel. Dit bedrag is thans gebruikt voor de aankoop van een waar devolle jonge Friese fokstier „Rotterda Sikkema" van een vee fokker in het Friese dorp Deer- sum. Deze fokstier is Vrijdag te Goes door het bestuur van de zuivelfabriek te Oudega overge dragen aan een vereniging voor kunstmatige inseminatie te Goes. Geslaagd. De heren P. Kindt en G. Har- togh alhier slaagden dezer dagen aan de Landbouwhogeschool te Wageningen voor het examen Landbouwwerktuigenkennis. door BRUNO J. VAN LHEENKE 45) Nadruk verboden. zei John Het was een grote kamer, waarin zij stonden en een heel mooie kamer, die vrij modern en met smaak was ingericht, half zakelijk, half huiselijk. Het zake lijke werd geaccentueerd door een enorm halfrond bureau, waarachter een, naar John schat te ongeveer 70-jarige, vrij ten gere vrouw zat. „Ken jij die vrouw?" vroeg De Weger verbaasd aan Mieke. „D...dat...O, John, weet je wie dat is? Dat is tante Sophie!" De Weger kon zijn lachen niet bedwingen. „Jouw oud-tante Sophie uit de Johannes Verhulststraat? Dat... nee, Geschenk, je maakt grap jes!" „Nee, het is haar! Heus!" riep Mieke. „Toe, zegt u dan zelf wat?" voegde zij de oude vrouw toe. Deze lachte hatelijk. In haar ogen lag een gevaarlijke gloed en John vermoedde, dat zij gees tesziek was, zij het dan, dat het wel een zeer speciale afwijking moest zijn, waaraan deze vrouw leed. „Ja... liefje," lachte de vrouw, „ja, ik ben jouw oud-tante So phie uit Amsterdam." „As je me nou betoetert," zuchtte John in opperste verba zing, „tante Sophie uit Mokem is Kareltje!" „Jij bent, geloof ik een flink kereltje, hè?" vroeg de vrouw. „Ja, Sinterklaas," deemoedig. „Ja, ja... jij bent erg flink. Jij hebt het zelfs zover gebracht, dat je mijn hoofdkwartier hebt ontdekt." „Ik hoop, dat ik niet al te veel last veroorzaak," mompelde De Weger bedeesd. De vrouw snoof en zei: „Het is mijn eigen schuld. Ik had dat kind hier," zij doelde op Mieke, „in Amsterdam moeten laten verdwijnen. Maar ik wist niet, dat ze jou zou ontmoeten. Mmm Enfin... 't Is niet anders." Dan, snauwend tegen Walter en Chambricks: „Waarom hebben jullie die kerel en die meid niet tegengehouden. Hè! Stommerds zijn jullie. Die..." „Tut-tut, Kareltje," suste De Weger, „nou mag je niet zo op spelen tegen mijn vriendjes. Die hebben echt hun best gedaan." „Niet opspelen, zeg je", grom de Kareltje, „niet opspelen? Ik had veel meer moeten opspelen. Ik had die slappelingen niet in mijn organisatie moeten dulden. Ik had ze moeten kelen toen zij te veel praats kregen, direct moe ten kelen en kerels van meer for maat moeten nemen! En dat wil de een wereldmacht helpen op bouwen." Haar stem kreeg iets brallends. „Ja, dat had je niet gedacht, hè, flinke vent. Ik bouw aan een wereldmacht. Stalin was een prutser. En Hitler was ook een prutser. Zij hebben het alle maal op een oude manier gepro beerd. Zij willen met de massa werken! Bah! Er is maar één manier om een wereldmacht op te bouwen, één manier om werelddictator te worden, en dat is infiltratie van bovenaf. Minis ters, industriëlen, bankiers... ja, vooral bankiersdat zijn de mensen, die jeEconomische heerschappij is de enige werke lijke heerschappij. En die heer schappij zou ik mij verwerven.' Zij zweeg even en haar stem was weer sarcastisch toen zij vervolgde: „Mmm... ik ben te oud begonnen, en dat is mijn fout geweest. En nu sta jij hier met dat ene revolvertje en denk je, dat je me hebt. En die kerels de één een geniaal scheikundige de andere een geniaal bankier en misschien een geniaal politicus, die kerels kunnen niets doen dan met hun handen omhoog staan. Jij dacht mij te hebben? Nu, dan denk je goed. Maar als je denkt, dat ik alleen ten onder ga, dan heb je het mis! Want," zij schreeuwde nu, „julie gaan méé!" „Laat die handen omhoog! riep De Weger haar toe. Hij schoot, en de vrouw zonk achter haar bureau ineen. Op hetzelfde ogenblik realiseerde De Weger zich, dat hij haar niet getroffen kon hebben, dat zij iets eerder zelf ineen was gezakt dan dat hij schoot en dat de kogel door de ramen achter haar ging. Hij dook over het bureau heen. Kareltje Sophie lag op de grond en had een revolver uit de la weten te grijpen. Zij kreeg geen kans te schieten; John draaide haar de revolver uit de hand. Maar wel kreeg zij kans om op een knopje te drukken en die kans liet zij niet voorbij gaan. Het begon be neden in het gebouw te romme len. „Mieke, kom!" schreeuwde John. Hij wierp Kareltje de kamer in en hield zich daardoor meteen Walter van het lijf- Chambricks rende naar de ramen en sprong naar beneden, zelf moord verkiezend boven de dood hier. Er klonk een ontploffing en het huis schudde op zijn grondvesten. John was naar het raam gerend, had dit geopend en stond al op de raampost. „De brandladder!" schreeuwde hij Mieke toe, haar eveneens op het kozijn trekkend. Weer klonk er een ontploffing. Het huis kon ieder ogenblik in storten. Mieke greep de brand ladder en klom naar boven, di rect gevolgd door John, die zo dicht achter haar aankwam, dat hij de randen van de ladder greep om Mieke heen, zodat Mieke in geen geval zou kunnen vallen. Hij duwde haar half het dak op en slingerde daarna zich zelf op het dak, Mieke toe schreeuwend: „Rennen!" Zij renden. En zij renden voor hun leven, welke wetenschap hun vleugels scheen te geven. Tegelijk sprongen zij over een muurtje van het gebouw, naast dat waaruit zij vluchtten. Zij maakten een sprong van ruim drie meter; het gebouw op welks dak zij nu stonden, was maar vijf verdiepingen hoog, evenals het daar weer naast gelegen ge bouw. Verder renden zij, tot zij buiten gevaar waren. Achter hen hoorden zij ontploffing na ont ploffing en het donderend geraas van een instortend gebouw. Het hoofdkwartier was na een paar minuten niet meer dan een ruïne. Een ruine, waarin de poli tie later eerst na heel veel moeite de resten van Kareltje en de ge broeders Loyons konden terug vinden. De neerstortende achter pui had Chambricks, die toen al dood op de grond lag, bij het neerkomen verder verpletterd. Aanbesteding. In Stavenisse is Vrijdag in het openbaar aanbesteed het leggen van een nieuwe riolering en be strating in het nieuwbouw- gedeelte der gemeente. Hoogste inschrijver was Joh. Moerland, St. Annaland voor 224.000,en laagste de firma Uitvoering „Wees een Zegen" „Stroomopwaarts". Vrijdagavond had in het ver enigingsgebouw een feestelijke bijeenkomst plaats van de C.M.V. „Wees een Zegen" en de C.J.M.V. „Stroomopwaarts", welke zich in een zeer grote belangstelling mocht verheugen. De avond werd geopend met het zingen van Ps. 138 1, waar na de voorzitter, de heer P. de Leeuw, voorging in gebed, ge volgd door Schriftlezing uit Joh. 15. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de grote kracht, die uitgaat van ware vriendschap, waarvan ook Jezus spreekt als Hij zegt: „Blijft in deze Mijne liefde". Dit moge dan ook het richtsnoer zijn voor „Wees een Zegen" en „Stroomopwaarts'. Spr. besloot met een korte in leiding over Ihet hborspel, dat heden zal worden opgevoerd. Door enige meisjes werd een lintenspel uitgevoerd, dat zeer in de smaak viel. Gezongen werd hierop Gez. 303, waarna de klucht „Het jassen- mysterie" werd opgevoerd, dat de lachtspieren danig in bewe ging bracht. Nadat nog enige reidansen wa ren uitgevoerd, volgde de pauze, waarin een verloting werd gehou den. Vóór de aanvang van het leke- spel „Ben ik die man", werd ge zongen Ps. 25 2. Bij de opvoe ring van het lekespel, dat ver schillende Bijbelse tafrelen uit beeldde, kwamen allen onder de indruk van de ernst, die hiervan uitging. De grote stilte tijdens de opvoering bewees, dat dit le kespel een sucres kan worden ge noemd. Bij het neerdalen van het doek werd Gez. 132 4 gezongen. Ds Jansma was zeker aller tolk toen hij aan 't eind van de avond de heer De Leeuw en mej. Rein- hout en de medewerkende leden dank bracht voor deze geslaagde avond, waarna hij deze sloot door het uitspreken van het dankge bed. Uit de aanvragen bij het kan toor van de V.V.V. te Texel blijkt, dat het eiland een druk seizoen verwacht. Vanaf 21 Februari tot 1 Mei heeft de V.V.V. 2047 aanvragen tegen 1230 in de overeenkomsti ge periode van 1953 ontvangen. Gemiddeld omvat iedere aan vrage logies voor 4 personen. Voor het voorseizoen tot 1 Juli bedraagt het aantal aan vragen 205 tegen 115 in 1953. De zomer- of kampeerhuisjes staan met 523 aanvragen aan de kop (tweemaal zoveel als het vorig jaar). Daarop volgt de rubriek pensions met 407 aanvragen, gemeubileerd met 213. Er zijn dan nog 505 aanvragen, waarin zonder nadere aanduiding om logies verzocht wordt. In de helft van de aanvragen wordt het gewenste tijdvak niet gestipuleerd. Hoeveel aanvragen bovendien rechtstreeks naar pensions zijn verzonden is niet bekend. Wie van plan is zijn vacantie in Juli of Augustus op Texel door te brengen, dient zijn aan vrage snel in te zenden, wil hij zich teleurstelling besparen. •Het grootste deel der beschik bare logiesruimte is voor die maanden n.l. reeds door de ko mende vacantie gereserveerd. EINDE. De Oostduitse premier heeft Zaterdag in een bijna in alle Oostduitse dagbladen gepubli ceerd artikel het voorstel van de Oostduitse regering herhaald om „te allen tijde" met de Westduitse regering te onderhandelen over hereniging. In het artikel werd „Duitslands bevrijding van het fascisme", negen jaar geleden herdacht. De nieuwe C.A.O. voor de landbouw die een niet onbe langrijke verhoging van de landarbeidersionen zal brengen, ontmoet ernstige bezwaren bij de in de Friese Maatschappij van Landbouw georganiseerde boeren. Tussen de werknemers organisaties en de confessionele boerenorganisaties is reeds vrij wel overeenstemming over de nieuwe C.A.O. bereikt. Het laat zich echter aanzien, dat de Friese Mij zal weigeren de nieuwe C.A.O. te onderteke nen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2