«s»vr srst Dien Bien Phoe Het bezoek van Koningin Juliana aan Londen Verklaring van Generaal Navarre De besprekingen over Indo-China Verbetering in de Russisch- Britse betrekkingen te verwachten? De verhouding tussen Engeland en de E.K.S.G, De wet Taft-Hartley De opstand in Paraguay WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 10 MEI 1954. 9e Jaargang No. 3145. Drie hoera's voor H.M. de kolonel Demonstratie van aanhangers van De Gaulle te Parijs INDO-CHINA GENEVE Hét neergeschoten verkeersvliegtuig Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels X iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namid<iags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Tussen de zacht glooiende heu- veis van Devonshire wapperde Zaterdag de Nederlandse konink lijke standaard aan de vlagge- mast van het kazernecomplex Assaye bij Tidsworth. En tussen die heuvels schalde het drievou dig „Three cheers for Her Ma jesty the colonel in chief" (Drie hoera's voor Hare Majesteit de kolonel) uit de monden van het eerste bataillon van het ,>Royal Sussex regiment", waarvan Ko ningin Juliana ere-kolonel is. Gedragen en uitstekend ge speeld klonk hierna het Wilhel mus ter ere van het hoge be zoek, dat een Nederlands aspect bracht in deze zo typisch Engelse militaire omgeving. Een prachtige parade was het op deze stralende voorjaarsdag uitgevoerd met perfecte discipli ne, met al het ceremonieel en uni formgeflonker, dat bij gelegen heden als deze hoort. Het was het eerste bezoek, dat de Konin gin aan „haar" regiment bracht. Of eigenlijk is het niet juist van regiment te spreken, want de En gelse organisatie kent het opera tioneel optredende regiment niet. Het regiment is een administra tieve overkoepeling, operationeel Het officiële Sowjetrussische persbureau, Tass, heeft ver klaard, dat het verlangen van de Britse eerste minister, Chur- chili naar betere betrekkingen met de Sowjet-Unie misschien paradepas, de „slow march een verbetering in de interna- tionale toestand mogelijk maakt. In de verklaring van Tass, die te Moskou wordt beschouwd als afkomstig van de Russische re gering, wordt gezegd, dat in feidinggevende Sowjet-kringen positief was gereageerd op Chur chills toespraak van 30 April, toen hij het verlangen naar nauwere betrekkingen met Rusland tot uitdrukking bracht. Diplomatieke waarnemers te Moskou beschouwden de ver klaring als een uitnodiging voor de Britse regering om stappen te nemen ter verbetering van de betrekkingen tussen beide lan- De Sowjet-Unie heeft reeds een tijd lang gepleit voor uitge breidere handelsbetrekkingen met Engeland. treden de bataillons in brigade- verband op. Zo was het Zaterdag het eer ste bataillon, dat paradeerde on der bevel van majoor Sleeman, terwijl de bataillons-commandant luit.-kolonel Asworth aan de zijde van H. M. het schouwspel gade sloeg. De Koningin, gekleed in een grijs mantelpak, met daarover een grijze zilvervos en een licht blauwe tocque op, zag er stralend uit en stal de harten van de on geveer duizend toeschouwers. „Ze is schattig, uw Koningin", zeide ons een oude Engelse dame, toen de Koningin vriendelijk wui vend weg reed. Kort vóór H. M. arriveerden op de paradeplaats de Nederlandse ambassadeur, mr D. U. Stikker en echtgenote, en voorts de Ne derlandse militaire attaché's met hun dames. Toen de auto met de koninklij ke gast en haar gevolg voor het platform stopte, stapte het acht jarig dochtertje Elizabeth van lt.- kolonei Asworth naar voren én overhandigde een fleurig bou quet, waarin de kleuren rood, wit, blauw en oranje waren ver werkt. Tevoren was de vaandelwacht reeds uitgetreden en was met het Engelse koninklijke en het regimentsvaandel over de parade plaats gemarcheerd. De „ere-kolonel" inspecteerde hierna de troep, voorafgegaan door twee korporaals in donker blauw gala-uniform, marcherend met de glijdende Engelse parade pas. Toen de Koningin op het platform was teruggekeerd, marcheerde het bataillon twee keer voorbij, de eerste keer in de tweede keer in „quick march". En terwijl het muziekkorps, ge kleed in donkere uniform met witte draagriemen, de ene mars na de andere speelde, trokken jonge Engelse kerels, het hoofd strak rechts gericht, langs de Ne derlandse Landsvrouwe, hun nieuwe „commandant", die er heel wat minder vervaarlijk uit zag dan de Engelse sergeanten, die met goedkeuring de resulta ten van hun „drill" gadesloegen. De Koningin gebruikte de lunch met de officieren van het bataljon en bood in de mess aan het regiment een geschilderd portret van Willem III aan. Om ongeveer drie uur verliet H. M. Tidsworth, begeleid door een ere-escorte van het regiment. Bij Weyhill nam de Engelse po litie het escorte over en toen ging het in snelle vaart naar Londen, naar het huis van de Nederlandse ambassadeur. Daar ontving H. M. kort voor haar ver trek nog de ..master" en de „clark" van het Londense tuinlie dengilde, waarvan zij erelid is. Om ongeveer zeven uur kwam zij op het vliegveld Northolt aan en kort daarop aanvaardde zij uitgeleide gedaan door o.m. mr Stikker, de thuisreis. Het einde van twee welbestede dagen, van een officieus bezoek, met al de charme en eenvoud daaraan ver bonden. KONINGIN IN ONS LAND TERUGGEKEERD. Koningin Juliana is Zaterdag avond om kwart vóór negen uit Engeland op het vliegveld Soes- terberg en een kwartier later in het paleis Soestdijk aangekomen. de kapper met net aparte cachet markt 16 - brouwerij str. terneuzen nat. en internationaal jurylid tarief permanenten ƒ11 of 13.50 depositaïré „Lancöme" beroemd parijs huis voor schoonheids- en huidverzorging Ongeveer 15.000 aanhangers van generaal De Gaulle hebben Zondag bij het graf van de on bekende soldaat een minuut stil te in acht genomen. Zij wilden hiermee uiting geven aan hun verzet tegen de politiek van de regering en tegen het Europese leger. Uitroepen als „Leve De Gaulle" en „De Gaulle aan de macht" weerklonken, toen de generaal zelf naar de Are de Triomphe stapte. Nadat de minuut stilte in acht was genomen, trachtte men in optocht langs de Champs Elysees te gaan. Een kort handgemeen ontstond, toen de politie en leden van de republikeinse garde dit verhinderden. Uit de menigte klonken daarop leuzen als „La- niel, .treed af" en „Pléven, treed al* Aatn het begin van de Champs Elysees dreef de politie 'n groep van 70 jongelieden met knuppels uit elkaar. Dertig van deze groep, die naar het presidentële paleis wilde marcheren, werden aange houden. In het geheel hebben elf poli tiemannen ten gevolge van de relletjes kwetsuren opgelopen. Een aantal demonstranten werd aangehouden en één persoon werd gearresteerd. Over het algemeen had men ernstiger uitbarstingen verwacht, zo schrijft Reuters correspon- Generaal Henri Navarre, de Franse opperbevelhebber in In do-China, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat buiten landse interventie in Indo-China noodzakelijk wordt als de confe rentie van Genève geen vreedza me oplossing brengt. Hij zei dat de Vietminh bij Dien Bien Phoe een vorm van oorlog voering heeft toegepast, die doet denken aan de gevechten aan Rijn en Ruhr in de tweede we reldoorlog en de loopgravenoor log van Verdun in de eerste. Vermoedelijk zal de Vietminh deze strijdwijze op grote schaal gaan toepassen en de troepen van de Franse-unie kunnen daar- onmogelijk alleen het hoofd bie den, aldus de generaal. Generaal Navarre schat de Franse verliezen in Dien Bien Phoe op 4.000 doden of gewon den en 8.000 gevangenen en die van de Vietminh op 18.000, waar van 8.000 doden. Hij zei dat het fort Dien Bien ïmpl^vanSoren-T) Natiï- Phoé gebouwd was om een be- nX trots over de' krachtige Paald 1lJPe le*« te weerstaan, weerstand die bh Dien Bien Phoe -Maar in Plaats daarvan kJegen uitingge*ndhet oSjk verloopTn pr'Dat'MenTn Phoe door de Vietminh zullen worden vrijgelaten, maar hij ge looft niet, dat de andere gevange nen zullen worden uitgeleverd. Dien Bien Phoe is een waar Verdun van het Verre-Oosten ge worden, aldus de generaal. Het artillerievuur bereikte een dicht heid die sinds Verdun nooit meer is voorgekomen. Het luchtdoelge schut was even hevig als dat op de geallieerde piloten boven het Ruhrgebied in de tweede wereld oorlog. ter gelegenheid van het einde van de oorlog in Europa; 2.) Be zorgdheid over het onzekere lot van de leden der unie-strijdkrach ten, die bij Dien Bien Phoe ge vangen zijn genomen. (Reuter te kent hierbij aan, dat het percen tage Fransen onder hen gering is, doch dat algemene sympathie gevoeld wordt voor de Marokka nen, Senegalezen, Vietnamezen en Duitsers, die hier gestreden hebben; 3.) Dan is er nog 'n „po litieke en militaire frustratie", die sommigen als oorzaak zien van het gebeurde van Dien Bien Phoe. De communisten houden zich in het land overigens rustig. Een openlijke steun aan de Vietminh op een ogenblik dat het land „zijn wonden likt" zou een uitbarsting van anti-communistisch geweld kunnen betekenen. De oorlog in Indo-China heeft zich reeds 7 jaar voortgesleept. Doch pas bij het meer en meer bekend worden van bijzonderheden van de strijd bij Dien Bien Phoe heeft deze oorlog vat gekregen op de fan tasie van de grote massa. De president van de hoge autoriteit van de Europese ge meenschap voor kolen en staal, Jean Monnet, heeft aan de lei der van de Engelse delegatie bij de gemeenschap meegedeeld, dat de hoge autoriteit bereid is tijdens besprekingen te Londen alle vraagstukken, samenhan gende met een associatie van de Engelse markt met de gemeen schappelijke markt der kolen- en staalgemeenschap, met inbe grip van de reeds door Monnet ingediende voorstellen te on derzoeken. De Amerikaanse senaat heeft met 50 tegen 42 stemmen beslo ten een wetsontwerp van presi dent Eisenhowèr tot wijziging van de wet Taft-Hartley terug te verwijzen naar de senaats commissie voor arbeidszaken. Volgens vakbondsleiders zou den de voorstellen van de presi dent de wet „nog slechter ma ken dan zij als is". Eisenhower stelde o.m. voor, dat de arbei ders een staking bij geheime stemming .onder toezicht van regeringsambtenaren moeten goedkeuren, alvorens het werk kan worden neergelegd. Volgens in Buenos Aires ont vangen berichten is president Federico Chaves van Paraguay afgetreden. Er is een voorlopige gemengd militaire en burgerlij ke junta van de heersende na tionale republikeinse partij van Chaves ingesteld. In Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, was het volgens deze berichten rustig. De banken, winkels en theaters waren weer geopend. Zaterdag zijn Amerika, Enge- ondanks de oorlog, zijn verplich- land, Frankrijk, de Sowjet-Unie, tingen reeds vervuld. Aan Viet- China, Vietnam, Laos, Carnbod- 'nam ïs volledige onafhankelijk- ja en de Vietminh te Genève be sprekingen begonnen over Indo- China. Bidault was de eerste spreker. Hij stelde voor dat de conferentie zich bereid verklaart te streven naar beëindiging van de vijande lijkheden in Indo-China. De bevol king moest veilig zijn voor uit buiting na het staken der ge vechtshandelingen. Voor Vietnam, de grootste der drie verbonden staten in Indo- China, stelde Bidault het volgen de voor: heïd toegekend en deze is op doelmatige wijze erkend. De Vietminh is, door steeds toenemende hulp der communis tische staten, in staat gesteld haar strijd voor een beheersing van Indo-China voort te zetten. Hieruit blijkt duidelijk de ware aard van de Indochinese krijg. Het gaat hier niet om het onaf hankelijk maken van staten, doch er is sprake van een reus achtige communistische onderne ming in Zuid-Oost-Azië, waarbij gestreefd wordt naar beheersing der te bepalen gebieden. 2. Ontwapening van alle onge regelde strijdkrachten en de po litie. 3. Onmiddellijke vrijlating van krijgsgevangenen en burger-ge- interneerden. 4. Internationaal toezicht op de naleving van deze maatregelen. 5. Een algemeen staken van 't vuren na ondertekening van de overeenkomst. Voor Laos en Cambodja stelde Bidault evacuatie van alle gere gelde en ongeregelde troepen van de Vietminh voor. De deelnemers aan de confe rentie zouden de overeenkomst moeten garanderen. De politieke problemen zouden geleidelijk kunnen worden opge lost na het staken van het vuren. Dit zou kunnen geschieden door de bevolking in de gelegenheid te stellen bij vrije verkiezingen haar wil kenbaar te maken. Bidault vervolgde met te zeg gen dat voor de Fransen de twee voornaamste beginselen voor de onderhandelingen van evenveel waarde zijn, namelijk: 1. Er moet in Indo-China een rechtvaardige en duurzame vre de worden gevestigd. 2. Een dergelijke vrede moet door noodzakelijke waarborgen geschraagd worden, opdat elke mogelijkheid van verbreking er van uitgeschakeld wordt. „In Vietnam heeft Frankrijk, 1. Het samenbrengen van de ^er hulpbronnen en heersen over geregelde strijdkrachten in na- (de volken. De vrije staten moeten zich hierin niet laten misleiden. Zij weten, dat de drie verbonden In dochinese staten en Frankrijk strijden voor de gemeenschappe lijke zaak der vrijheid", aldus mi nister Bidault. Hij vervolgde: „In Vietnam woedt in feite een burgeroorlog. Indien deze conferentie wordt bijgewoond door vertegenwoordi gers van de organisatie, die de wettige Vietnamese regering gewapenderhand bestrijdt, moet ik er de nadruk op leggen dat dit slechts is -geschied als bijdrage tot verwezenlijking van ons doel: het beëindigen der vijandelijkhe den. Hun aanwezigheid zal in geen geval kunnen worden uitge legd als enige vorm van erken ning onzerzijds. Indien het vuren eenmaal is gestaakt, zal een tussenperiode voor de successievelijke oplossing der politieke vraagstukken nood zakelijk zijn. Het is naar de me ning van Frankrijk vooral de re gering van Vietnam, die de basis voor de oplossing dezer politieke problemen moet aangeven. Ik wil hier alleen opmerken dat de meest juiste politieke oplos sing slechts kan worden gevon den en definitief verzekerd, wan neer de bevolking in staat is ge steld haar wensen in volledige onafhankelijkheid door rhiddel van .vrije algemene verkiezingen kenbaar te maken Internationale commissies zou den toezicht moeten houden op een juiste uitvoering van een be stand", verklaarde Bidault. Hij vervolgde met er op te wij zen dat het noodzakelijk was dat de door hem aangegeven begin selen door alle deelnemers aan de Geneefse besprekingen zou den worden erkend als basis voor het bereiken van een regeling in Indo-China. „De ondervinding heeft ons ge leerd dat dergelijke overeenkom sten moeilijk zijn te handhaven zonder het bestaan van concrete waarborgen. Zijn deze er niet, dan betekenen dergelijke verdra gen slechts korte onderbrekingen van de strijd. In het onderhavige geval zou den de gevolgen van een dergelij ke ontwikkeling niet kunnen worden voorzien. Wij hebben het recht niet een dergelijk risico te nemen", aldus besloot de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault. Het Franse opperbevel in Ha- j noi deelt mede, dat honderden manschappen van de Franse-unie strijdkrachten, die in Dien Bien Phoe krijgsgevangen zijn ge maakt, in Noordelijke richting naardeChinese grens marcheren. Verkenningsvliegtuigen hebben waargenomen, dat de mannen, die één voor één achter elkaar lopen op de voornaamste bevoor- radingslweg van de Vietminh, krijgsgevangenen zijn. Er is geen teken van leven waar te nemen in Dien Bien Phoe zelf. Men zag alleen smeulende puinhopen, hetgeen er op wijst, dat generaal De Castries bevel om de wapen- en munitievoorra- den in de lucht te doen vliegen, moet zijn uitgevoerd. De Franse commandant in N.- Indo-China, generaal René Cog- ny, heeft verklaard, dat de strijd om Dien Bien Phoe de Tonkinese delta heeft gered. Hij zeide, dat de legers van de Vietminh ten minste tien dagen rust nodig zou den hebben, alvorens zij een ac tie tegen de delta kunnen begin nen. „De Tonkinese delta was 't voornaamste doel van de vijand aan het begin van het gevechts seizoen. De regens zijn thans ge komen en de vijand staat drie honderd km hiervandaan. Weest trots op uw kameraden van Dien Bien Phoe", aldus de gen- raai in een dagorder. DE CASTRIES KRIJGS GEVANGENE. Radio-Warschau heeft Zater dagavond een bericht uit Peking omgeroepen, waarin werd mede gedeeld dat het persbureau van de Vietminh heeft gemeld dat de bevelhebber van het garnizoen van Dien Bien Phoe, generaal- majoor Chrisian de Castries, door de Vietminh-strijdkrachten ge vangen is genomen. Historisch overzicht CONFERENTIE DER BENEEI X- GEMEENTEN GEËINDIGD. Onder voorzitterschap van de heer A. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, heeft de conferentie der Benelux-gemeenten te Gent Zaterdag haar werkzaamheden geëindigd. Tijdens de laatste zitting heeft de heer Merchiers. burgemeester van Gent, een verslag over „De staat en de industrie" ingediend. Na de industriële toestand van Gent te hebben besproken, ver klaarde de burgemeester dat op diverse gebieden mogelijkheden van samenwerking bestaan om nieuwe industrieën te vestigen. Eerst moeten nieuwe industrie- en worden uitgebreid, daarna moet worden overgegaan tot de technische vorming van een steeds toenemende arbeidskracht. Anderzijds dienen fiscale voor delen te worden overwogen en dient het vraagstuk van de in dustrieterreinen te worden be studeerd. Het was in December 1952, dat de Vietminh-opstandelingen voor het eerst Dien Bien Phoe, toen een aan de wereld nog totaal on bekende naam, vrijwel zonder dat er een schot viel, bezetten. Het was een afgelegen Indochinees dorp. bestaande uit een aantal boerenhutten, omgeven door rijstvelden. Het dorp lag in een zeventien km lang dal van het bergachtige noordelijke gebied, op een belangrijke aanvoerweg uit communistisch China. In November j.l. oordeelde men het van Franse militaire zijde strategisch nodig om dit dorp, een „hoop stof" in het droge sei zoen maar een modderpoel in de regentijd, in handen te krijgen De een-ogige generaal Jean Gil les werd met zijn lucht landings troepen boven de plaats uitge worpen en verjoeg er snel de op standelingen uit. De naam Dien Bien Phoe begon in de wereld pers te verschijnen, maar nog steeds beschouwde men de uitge voerde actie als van minder be lang in het geheel van de strijd in Indo-China. De hutten werden met de grond gelijk gemaakt en er wer den twee landingsbanen aange legd- Duizenden manschappen en tonnen materiaal werden door de lucht aangevoerd over de oer wouden en de daarin schuilende opstandelingen heen. Er kwa men tanks, artillerie, jeeps, hos pitaal-uitrusting, buldozers, zand zakken en rollen prikkeldraad en met behulp van dat alles werd het voormalige rustige dorp ver anderd in een van de sterkste for ten in Indo-China. Bomen werden omgehakt ten gebruike voor de aanleg van onderkomens en on dergrondse gangen. Buiten de kern werden onafhankelijke steunpunten ingericht, wier vuur- bereik op elkaar was ingesteld. De bedoeling van de bouw van deze sterkte was, een opdringen der rebellen naar de koninklijke hoofdstad van Laos. Leang Pra- bang, 200 km naar het zuidwes ten, te belemmeren en de opstan delingen te dwingen een strijd in het opene aan te gaan. De artillerie-kracht, waarmede de rebellen hun aanval op Dien Bien Phoe begonnen, verraste de Fransen echter. De opstandelin gen bleken te beschikken over Amerikaans geschut, dat door de Chinese communisten op de na tionalisten was buit gemaakt, en tevens over geschut van Tsjechi-| hun traditionele militaire deug- Het eerste stadium van de aan val duurde drie dagen. De buiten posten verwisselden telkens van bezetter. Op 15 Maart viel „Bea trice" en de volgende dag het steunpunt „Gabrielle". Tegen de prikkeldraadversperringen van het hoofdfort liepen de aanvallen der rebellen echter dood en hon derden lijken bleven achter. De landingsbanen werden ech ter voortdurend onder vuur ge houden, zodat het ook hefschroef- vliegtuigen onmogelijk werd ge maakt gewonden uit de vesting weg te brengen. Van Franse zijde werden voort durend luchtbombardementen op de Vietminh-formaties uitge voerd, die van de Chinese grens kwamen. Op 30 Maart, na een af leidingsmanoeuvre van generaal De Castries van het fort uit, be gonnen de rebellen een tweede aanval met twee divisies in de zuidelijke en oostelijke sectoren. De helft van de sterkte „Domini que" en het steunpunt „Anne Marie" vielen hun in handen. Op 3 April was de Franse sterkte minder dan een half maal zo groot als oorspronkelijk. Uit Europa werden Franse val schermtroepen aangevoerd. Op 15 April begonnen de opstande lingen de infiltratietactiek toe te passen, welke hun tenslotte de overwinning bracht. Op 1 Mei lanceerden de rebel len hun derde grote aanval, waar bij zij in acht uur tijds drie sterk ten veroverden. Na een stille pe riode, waarin van beide zijden nog versterkingen werden aan gevoerd, gelukte het de Vietminh- troepen. in de hevige regens, tot het hoofdkwartier van De Cas tries door te dringen. NEDERLANDSE BEWON DERING. De Nederlandse regering heeft onze ambassadeur in Parijs, mr C. G. W. H. baron van Boefzelaer van Oosterhout, verzocht aan de Franse regering haar bewonde ring over te brengen voor de heldhaftige strijd, die de verdedi gers van Dien Bien Phoe hebben geleverd, alsmede haar medele ven met de val van deze vesting. NA DE VAL VAN DIEN BIEN PHOE. De heldenmoed der Franse ver dedigers van Dien Bien Phoe heeft het geloof der Fransen in vóórdat het contact verbroken werd, radiografisch aan Hanoi berichtte, dat hij zou trachten 'n massale uitval te doen. Het laatste bericht kwam om 01.50 plaatselijke tijd door en luidde: „Doorbraak onmogelijk. Ik kan niet langer berichten doorgeven". Commandant Lalande werd tot kolonel bevorderd in dezelfde tijd, dat kolonel De Castries tot generaal werd bevorderd. Kolo nel Lalande is veertig jaar oud en kan bogen op een goede staat van dienst in de tweede wereld oorlog. Oorlogsveteranen brengen zwijgende hulde. Langs het graf in Parijs van de onbekende soldaat trok Zaterdag avond een zwijgende rij van oor logsveteranen, met medailles op de borst, die óp deze wijze een zwijgende hulde brachten aan de verdedigers van Dien Bien Phoe Het was Zaterdag de dag. waarop Frankrijk anders de „overwinning in Europa" in de tweede wereldoorlog viert. Doch thans was niets te merken van het dansen en zingen op straat, waardoor vorige jaren deze vie ring werd gekenmerkt. In de straten hingen de vlaggen uit, doch de afwezigheid van elk openbaar vreugdebetoon demon streerde de rouw der Fransen over de uiteindelijke val der zo dapper verdedigde vesting. Een grotere menigte dan in an dere jaren aanschouwde hoe pre sident Coty in de „Are de triom phe" een krans legde op het graf van de onbekende soldaat Een woordvoerder der Franse legerleiding heeft Zaterdag te Hanoi verklaard, dat het garni zoen van Dien Bien Phoe uit een vijftiental bataljons der Franse unie-strijdkrachten bestond, sa mengesteld uit leden van het Franse vreemdelingenlegioen, valschermtroepen, Marokkaanse en Algierse infanterie, Thai's (Indo-Chinezen) en Vietnamezen. De Vietminh leed voor Dien Bien Phoe ongeveer dertig dui zend man verliezen, indien men de lichtgewonde rebellen meere kent. Aangenomen wordt, dat de zes inzittenden twee Amerikaanse burger-vliegers en vier Franseh van het boven het strijdtoneel van Dien Bien Phoe omiaag ge schoten „C-119"-vervoersvliegtuig om het leven zijn gekomen. Na dat het toestel was getroffen, heeft het lading uitgeworpen, waarna de bestuurder heeft ge poogd het daardoor lichter ge worden vilegtuig weer te doen stijgen. Dit is echter mislukt. De „C-119" is omlaag gestort en in brand gevlogen. D.e inzittenden hebben geen gebruik kunnen ma ken van hun valschermen. Een en ander is aan het licht gebracht door een onderzoek dat A. T. Cox, directeur van de „Civil Air Transport" een maat schappij, die Amerikaanse bur ger-vliegtuigen beschikbaar heeft gesteld voor de bevoorrading van Dien Bien Phoe heeft "inge steld, nadat was gemeld dat een „C-119", na door luchtdoelgeschut der Vietminh getroffen te zijn. werd vermist. De twee Amerikaanse vliegers zijn de eerste Amerikanen, die in Indo-China door gevechtshande lingen om het léven zijn geko men. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Vrij warm. Droog, licht tot half bewolkt en vrij warm weer. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. DINSDAG 11 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.02 9.37 10.17 10.27 n.m. 9.31 10.06 10.46 10.56 sche en Russische afkomst. Bo vendien maakten zij het de Fran se vliegtuigen danig lastig met accuraat afweervuur en dat bracht de bevoorrading van het afgelegen fort in gevaar. Voor het eerst ging de Vietminh ook de tactiek van zelfmoord-aanval len met golven infanterie toepas sen, zoals de communisten dat in Korea deden. den verlevendigd. De Franse openbare mening is thans waar schijnlijk minder geneigd om een „vrede tot elke prijs" in Indo-Chi na te aanvaarden, dan op welk ander tijdstip ook van de thans ruim 7 jaar oude Indochinese oorlog. Nader wordt nog medegedeeld, dat kolonel Lalande 35 minuten ZON MAAN op onder op onder Mei. 10 4.56 20.18 12.37 2.04 11 4.54 20-20 13.48 2.19 12 4.52 20.2i 14.57 2.33 13 4.50 20.23 16.05 2.46

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1