MOEDERDAG £>e witte <cHaaf Uaft Jc Srcvïnct« 1 NYLOJSKOUSEN VAN DEN BRUELE De conferentie teGenève KERKDIENSTEN Voor de Zondag OOST ZEEUWSVLAANDEREN. ZONDAG 9 MEI. NED. HERV. KERK. AGENDA gereformeerde kerk. geref. gemeente. TERNEUZEN. 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 - AXEL. AARDENBURG. EEDE. HOEK. SLUISKIL. ZUIDZANDE. li ROTTERDAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND Zonder Mij kunt gü niets doen. Blijft in Mij. Joh. 15 5, 4. Wat zijn ze bekend, die woor den van onze tekst! We hebben ze zo dikwijls gelezen en horen bespreken. Is het dan wei een woord, dat ons bij zal blijven heden, en voor ons leven iets te zeggen heeft? Wat men zo goed weet, vindt men zo gewoon! Zo gaat het wel vaak met ons. Tot onze diepe schaamte zij het beleden. Het is daarom dat wij elkaar ernstig afvragen: Hebben wij ooit een dag beleefd, wat wij belijden te geloven: dat wij zon der de hulp en de voortdurende nabijheid van onze Heiland niets kunnen doen? Leeft niet vaak in ons de gedachte en blijkt dat ook niet uit onze manier van hande len en arbeiden, dat wij zeer veel vermogen? Is ons spreken over de Here dikwijls niet veel meer, dan ons leven met Hem? O, de holte en de ledigheid van een werkzaam leven, vóór Hem maar zonder Hem geleefd! O, de machteloosheid van ons Christendom, van onze predi king, van ons onderwijs, van ons weldoen, als ons leven niet aan het Zijne verbonden is, gelijk de rank aan de wijnstok. Wij ver wonderen ons niet, dat een tak verdort, die van zijn stam is af gevallen. Zouden wij dan zegen kunnen wachten van een leven, dat geen gemeenschap heeft met de Fontein des Levens? Blijft in Mij, zegt de Heiland. O, bidden wij van Hem, dat Hij onze aardsgezinde harten daar toe opleide. Dat Hij ons inleide in Zijn gemeenschap. Ik kan mijzelf geen wasdom geven, Niets kan ik zonder U, o Heer! (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje.") Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 u. Eerw. heer N. de Zwart, van Yerseke. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine2.30 uur Ds. A. C. Hon- Sluiskil: 10 uur en 7 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur Ds. J. Scholten. 10 uur „Bethel" (Dienst voor Jongeren van 12 t/m 15 jaar). Voorganger: de heer A. Ruben. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN. ZATERDAG 8 MEI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 9 MEI. Aardenburg: 10.30 uur Ds HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Het grote geheim. Concertgebouw, 8 uur: De vrouw met het ijzeren masker. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Het mysterie van het leven. MiORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Het grote geheim; 2 uur: De vrouw met het ijze ren masker; 4.30 uur: Het grote g.eheim. Concertgebouw, 8 uur: De vrouw met het ijzeren masker. Terrein Westel. Bolwerk, Voetbal, 2.30 uur: Terneuzen 2-De Zeeuwen 2- Vooraf om 12 uur: Terneuzen 3-De Zeeuwen 3. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Het mysterie van het leven; 8 uur: Het pad der zonde. WERDEN ARBEIDERS BIJ RHENEN BESCHOTEN? Twee arbeiders van gemeente werken te Rhenen hebben zich Vrijdagmorgen tegen 12 uur ont hutst bij de veerbaas ter plaatse aangemeld met de mededehcg, dat zij, van een Duits jacht af, waren beschoten. Aangezien het Duitse jacht op de Rijn in de richting Rotterdam voer, waar schuwde de Rhenense veerbaas onmiddellijk de rivierpolitie te Vreeswijk, die het jacht om streeks 12 uur in de nabijheid van Amerongen heeft aangehou den. De arbeiders waren op een aan legsteiger nabij Rhenen werk zaam toen de schoten klonken. Zij twijfelden er volgens hun zeg gen niet aan dat de schoten van het Duitse jacht af waren ge vuurd en inderdaad heeft de ri vierpolitie, die een onderzoek op het jacht instelde een buks ge vonden en in beslag genomen. De vier Duitse opvarenden van het jacht, de „Seehund", verklaarden nabij Rhenen in het water te heb ben geschoten. Nadat de buks in beslag was genomen, mochten de opvarenden hun reis vervolgen. op het gebied van vakopleiding en technische ontwikkeling, de heer R. van Grembergen-De Doelder te Terneuzen, waarvoor hem de betreffende oorkonde is uitgereikt. Mutatie Rijksbelastingsdienst. De heer Th. van Laere, adjunct commies werkzaam ter inspectie der belastingen alhier, is bij be sluit van de Staatssecretaris van Financiën ingaande 10 Mei a.s. in afwachting van zijn verplaatsing voorlopig te werk gesteld ter in spectie der belastingen te Eind hoven. Aanrijding. Gistermiddag te kwart voor 3 had nabij de Axelsebrug een aan rijding plaats tussen een vracht auto bestuurd door de chauffeur P. N. uit Terneuzen, rijdende van de Herengracht richting School- weg en een personenauto komen de uit de Noordstraat, richting Axelsebrug, bestuurd door de vertegenwoordiger H. J. de W. uit Delft. De botsing beperkte zich tot geringe schade aan beide wa gens. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de afgelopen maand April door totaal 3097 personen bezocht tegen 3008 in de maand daarvoor. aruenuuig. L- van Bork, van Retranchement. St Kruis: 9 uur Ds. J. B. van Bork, van Retranchement. Biervliet: 9.30 uur Ds W B. Bergsma, van Waterlandkerkje. Breskens: 10 uur DsJ. H. van Beusekom; 6.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Schoondijke. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten cate Groede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. j Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. a. CrF/i Pi f f Ctostburg: 9.30 uur Ds. H. Kuijl- man, van Zuidzande. Retranchement: 'sav. 6.30 uur us. J. B. van Bork. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen- StV<Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 11 uur Ds. W. IJrendbke "ui u. Ds. C. Blomaard Zuidzande: 11 uur Ds. H. Kuijl man. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand G. van Halsema, van Zwolle. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Zaam^a?m9a30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10.30 uur Ds. K Ded- dens, van Hoek; 5 uur Ds. A. Kuijper, van Axel. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H van Leeuwen. Axel' 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen (in de Chr. Bewaarschool, Ds. Jan Scharpstraat). (Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. leger des heils. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. booms-katholieke kerk. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur Clinge: uur," 8.30 uur en 10 uur Hulstf SSSZir. 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en uur H.H. Missen. 1 Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. DINSDAG 11 mei. geref. gemeente. Axel: 's av. 7 uur Ds. J. B. Bel, van Krabbendijke. NA H.B.S. OF MULO: Vormingsklasse aan de Landbonwhulshoudschool te Terneuzen. Bij voldoende deelname zal in September a.s. met een Vor mingsklasse worden aangevan gen. Lessen zullen worden gegeven in: koken, naaien, stof versie ren, wasbehandeling, huishou delijk werk, kinderverzorging, verzorging van tuin- en kamer planten, natuur- en scheikun de, E.H.B.O., gymnastiek en zingen. Verder worden verschil lende onderwerpen behandeld op cultureel een maatschappe lijk gebied. Is deze opleiding met goed gevolg doorlopen, dan wordt het diploma Vormingsklasse uitge reikt. Deze cursus stelt zich ten doel de voorbereiding van het meisje voor de taak van huisvrouw, terwijl deze cursus tevens de vooropleiding is van velerlei be roepen, zoals kinderverzorgster in koloniehuizen, verpleegster, maatschappelijk werkster en lerares bij het Nijverheidson derwijs. Laten zij, die in het bezit zijn van een Mulo-diploma A of B, of van een verklaring 3-jarige H.B.S. en zij, die dit deze zomer hopen te behalen, zich spoedig opgeven. Laat in Terneuzen de Vor mingsklasse haar bestaansrecht krijgen. Zeeuws-Vlaanderen wordt hiermede een ontwikke lingsmogelijkheid voor onze meisjes rijker. Voor nadere bijzonderheden betreffende aangifte van leer lingen wordt verwezen naar de advertentie in dit blad. De di rectrice is bereid alle gewenste inlichtingen te verschaffen, liefst op haar spreekuur, Don derdags van 2 tot 3.30 uur aan de school. De raad komt bijeen. De raad dezer gemeente is bij eengeroepen tegen Donderdag avond 13 Mei a.s. Op de agenda komen o.m. de volgende punten voor: Voorstel van B. en W. tof ver koop van een perceel grond: a. aan J. en M. M. Vroegop aan de Industrieweg; b. aan de instel ling voor b.l.o. te Hulst in de Zuidlandpolder; Idem tot het huren van het ter rein van het woonwagenkamp; Idem a. tot gedeeltelijke in trekking van het besluit van 9 October 1952 inzake verkoop gronden in de Zeven Triniteits- polder e.a.; b. tot verkoop van een perceel grond aan de Gera niumstraat, aan M. A. de Regt; Idem tot wijziging van de vaste bijdrage bedoeld in artikel 9 van de gemeenschappelijke regeling aan de centrale dienst van bouw en woningtoezicht en het toezicht op gemeentewerken in Oost Z. Vlaanderen, voor 1954; Idem tot het verlenen van me dewerking ingevolge artikel 72 van de l.o.-wet 1920 aan het be stuur van de r. k. school te Sluiskil voor uitbreiding van de school aldaar; Idem tot het deelnemen in de Stichting Zeeuwse Muziekschool; Idem tot het benoemen van een commissie voor het nazien van de gemeenterekening 1952. Eerste aandbeien. Door de kweker Jos. de Rijk te Walsoorden werden gisteren aan de veiling alhier aangevoerd de eerste onder glas gekweekte aardbeien, die 2—8 ct per stuk opbrachten. Onderscheiding Kappersbond. Op het dezer dagen gehouden congres is met algemene stem men benoemd als erelid van de Ned. Kappersbond, voor zijn be langrijk werk voor het kappers- bedrijf en zijn werkzaamheden •j" GEEF van Agenda raadszitting. Op de Dinsdagavond a.s. te houden raadsvergadering komen de volgende punten in behande ling: Voorstel tot vaststelling van de ontwerp-regelingen ambtena renreglement, wachtgeldregeling, regeling arbeidsovereenkomsten, alsmede de 9e wijziging van de salaris- en loonverordening Idem tot vaststelling van: a. de verordening tot het instellen van een koopavond; b. de wijzi ging van de verordening, als be doeld in art. 4, lid 1 der Winkel sluitingswet 1951; Idem tot verkoop van grond aan de Wilhelminastraat door de heer N. Bolleman, idem aan de Kaaiwal aan de heer R. Schoot, en idem aan de Zuidsingel door de heer F. van Dixhoorn te 's-Gravenhage; Idem op het verzoek van het R.K. schoolbestuur om medewer king ter verkrijging van een noodleslokaal voor het nieuwe leerjaar per 1 September 1954; Idem op het verzoek van het Bestuur der Ver. voor Chr. Nat. schoolonderwijs te Axel om, ten behoeve van de bouw van een nieuwe school voor U.L.O. met gymnastieklokaal en bijbehoren ter beschikking te willen stellen en in eigendom over te dragen het terrein, gelegen achter de la gere school der vereniging; Idem op het plan van de N.V. Waterl. mij Zeeuwsch Vlaande ren tot aansluiting van onrenda bele gebieden in de gemeente; idem op het plan van de N.V. P.Z.E.M. tot aansluiting van nog niet geëlectrificeerde gedeelten in de gemeenten; Idem op het verzoek van de Commissie tot voorbereiding der Zeeuwsche Muziekschool te Mid delburg, tot deelneming in de op richting van de Zeeuwsche Mu ziekschool en deelname in het stichtingskapitaal Idem op het verzoek van de heer H. E. Lubach te Axel om een bijdrage in de vervoerskos ten van zijn zoon, als bedoeld in art. 13 der L.O.-wet 1920. BridgqIMrive De Axelse bridgeclub organi seerde een bridge-drive voor haar leden, welke in hotel ,,'s Lands welvaren" werd gehouden. De uitslag van deze geanimeerde wedstrijd luidt als volgt: Punten. J de Feijter—W. Dieleman 350 P. GroothaertJ. de Visser 340 M. JansenG. v. Dorselaer 330 Mevr. Tiersen—J. A. Tiersen 320 BrittijnA. Bolleman 200 Mevr. Bolleman—L. Kuipers 20 Het ligt in de bedoeling eind dezer maand een drive te orga niseren met inzet van een wis selbeker. Opening zomerseizoen. Op 14 Mei a.s. zal van gemeen tewege het zomerseizoen worden geopend voor het openstellen van het zwembad en de speeltuin. Aanbesteding woonhuis. Voor rekening van de heer C. van Rie werd gisteren aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Nieuwstraat. Laagste in schrijving was van de firma Hen- drix alhier voor ƒ17.980; hoog ste inschrijving was van de fir ma Standaert de Roover alhier voor ƒ19.138. De gunning werd aangehouden. Toneeluitvoering. Donderdagavond had in de zaal Sancta Maria de opvoering plaats van het toneelspel; „De lokstem van Parijs", hetwelk werd opge voerd door 2 personen, die zeven rollen vervulden. De belangstel ling hiervoor was zeer matig. Badinrichting. In de maand April zijn 1088 baden in de gemeentelijke bad inrichting genomen. Toenemende drukte. Nauwelijks was het Italiaanse s.s. „Volonta", die begin dezer week voor de kade van de C.N.A. voorkwam, vertrokken of een tweetal nieuwe zeeboten stoom de de haven van bovengenoem de fabriek binnen. De ene boot betrof een zusterschip van de „Volonta", het s.s. „Albisola", die eveneens was afgeladen met pyriet en momenteel wordt ge lost. De tweede zeeboot is het Duitse s.s. „Arion", dat een la ding kunstmest inneemt. Ouderavond. Woensdagavond j.l. werd in een lokaal van de openbare lagere school alhier de jaarlijkse ouder avond gehouden. Nadat het werk van de leer lingen was bezichtigd, opende de voorzitter der oudercommissie, de heer J. C. Risseeuw, de avond met een hartelijk woord van wel kom tot de in grote getale opge komen ouders. Spr. memoreerde dat sedert de vorige ouderavond het 3de lokaal der openbare lage re school, alsmede de rijwiel bergplaats in gebruik genomen konden worden, hetgeen een gro te vooruitgang betekende, en verzocht aan wethouder Luteijn daarvoor de dank aan het ge meentebestuur te willen over brengen. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot de heer N. Janssen, tandarts te Aardenburg en de heer J. Hoek stra, administrateur van de schooltandartsendienst, welke heren vervolgens het nut en het werk van de schooltandartsen dienst belichtten. Na deze inleiding ging men over tot de huishoudelijke ver gadering. De aftredende leden van de oudercommissie, t.w. de dames DeesVan Hoeve, De KramerJansen en de heer J. P. de Zwart werden met grote meerderheid van stemmen her kozen en namen die herbenoe ming aan. De schoolkas werd gecontroleerd en in orde bevon den. In principe werd besloten met de klassen 1 tot en met 3 dit jaar een schoolreis te maken via Walcheren en Zuid-Beveland naar de speeltuin te Hulst, en met de klassen 4 tot en met 7 naar de dierentuin te Antwer pen met een bezoek aan een speeltuin bij Bergen op Zoom. De voltallige vergadering van Vrijdagmiddag. Vrijdagmiddag sprak als eer ste spreker op de voltallige ver gadering de vice-president van de Philippijnen, Carlos P. Garcia. Hij sprak zich uit tegen de Noordkoreaanse eis om „demo cratische en sociale organisa ties" te laten deelnemen aan de verkiezingscommissie of aan de voorgestelde verkiezingen in Ko rea. De vertolking van deze woorden had juist tot onenigheid geleid, waardoor de werkzaam heden van de gemengde commis sie, die de overeenkomsten van Moskou van December 1945 moest toepassen, mislukt waren, aldus Garcia. De vice-president van de Phi lippijnen verklaarde zich bereid een tegenvoorstel in te dienen, indien de Noordkoreaanse af vaardiging er blijk van zou geven oprecht te willen onderhandelen over een voor het gehele Kore aanse volk aanvaardbare rege ling. Garcia verwierp de bewering van communistisch China, uit naam van Azië te spreken. Hij zeide, dat de Aziatische landen, die het communisme niet aan hangen, een twee maal zo grote bevolking hebben als continen taal China. Over het z.g. Amerikaanse im perialisme zeide de vice-presi dent, dat „de Philippijnen voor de wereld kunnen getuigen, dat een dergelijke beschuldiging een vervalsing van de geschiedenis is". Garcia sprak zich uit tegen een terugtrekken van de V. N.-troe pen uit Korea. De vergadering van Vrijdag middag stond onder voorzitter schap van de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof. CLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD. In Hilversum is op 4 Mei een clandestiene zender opgespoord. Opsporingsambtenaren van de P.T.T. namen, in samenwerking met de gemeentepolitie van Hil versum, een zender in beslag die „El drie" heette, en ook wel uitzond onder de namen „El 41 en 1805". Tegen de 17-jarige scholier W. R. A. werd proces verbaal opgemaakt. Russische woordvoerder over de gewonden van Dien Bien Phoe. Een Russische woordvoerder heeft Vrijdag te Genève op een persconferentie verklaard dat de Sowjet-Unie en communistisch China hadden ingestemd met het Franse verzoek om besprekin gen over een wegvoeren der ge wonden van het garnizoen van Dien Bien Phoe. De Chinezen hadden voorgesteld deze bespre kingen gisteren, Vrijdag, te be ginnen. „Ik ben gemachtigd", aldus de woordvoerder, „andersluidende persberichten, die Franse bron nen noemen, en waarin een an dere lezing wordt gegeven, als onjuist en in strijd met de fei ten, te kenschetsen". Hij wilde niet zeggen wie hem „gemachtigd" had. „De Fransen hebben verzocht de besprekingen over Indo-Chi- na, die Vrijdag zouden beginnen, uit te stellen. Het moet nu dui delijk zijn wie verantwoordelijk is voor het uitstel in de bespre kingen over het wegvoeren de zer gewonden", besloot hij. Een Franse woordvoerder ver klaarde later dat het uitstel te weeg is gebracht door de verlate aankomst der vertegenwoordi gers van Laos en Cambodja, zo dat Frankrijk niet verantwoor delijk kan worden gesteld voor een latef begin van het overleg over de wegvoering der gewon den. De Franse delegatie te Geneve heeft verklaard, dat het Viet- COOP. VRUCHTEN VEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Veiling van 7 Mei. Per 100 stuks in guldens: Sla 13.90—21.20, C 5—14.90. Per stuk in centen: Bloemkool B 43—60, C 27. Per bos in centen: Peen 50— 52; Uien 8; Radijs 3%4. Per kg in centen; Asperges 119—160; Prei 30—39; Rabarber 1121; Spinazie I 43, II 2532, afwijkend 9. Per stuk: Glasaardbeien 28 cent. minh-opperbevel niet is ingegaan op Franse stappen om tot evacu atie van de gewonden uit Dien Bien Phoe te komen. Commentaar van minister Luns op Dien Bien Phoe. Minister Luns die Vrijdagmid dagmiddag per vliegtuig uit Den Haag naar Genève is terugge keerd om de conferentie nog een week bij te wonen, vernam kort na zijn aankomst het bericht over de val van Dien Bien Phoe. „Ik heb zeer grote bewondering voor de verdedigers van Dien Bien Phoe, wier verzet, zelfs al is de vesting nu verloren, zowel strategisch als tactisch grote be tekenis heeft gehad in het geheel van de strijd in Indo-China", zo verklaarde hij tegenover het ANP. „De persoonlijke moed die bij dit verzet is getoond en de per soonlijke offers die erbij zijn ge bracht, hebben een grote inspi rerende betekenis, vooral als men ze ziet in het kader van het alge mene verzet van de vrije wereld tegen de pogingen om landen als Indo-China aan die vrije wereld te ontrukken. Daarom zijn deze offers ongetwijfeld niet vergeefs gebracht". „Reeds in een vroeger stadium", zo ging minister Luns verder, „heeft de Nederlandse regering haar diepe bewondering voor de militaire weerstand in Dien Bien Phoe laten overbrengen aan ge neraal De Castries. Nog pas en kele dagen geleden ontving de regering daarop het antwoord van de generaal, waarin deze vanuit de belegerde vesting zijn grote dankbaarheid voor de Ne derlandse uiting van waardering betuigde". De minister zei dat hij daardoor ook persoonlijk diep getroffen was door het tragische nieuws van Vrijdag. Hij weigerde een opinie uit te spreken over de mogelijke terug slag, die de val van de vesting kan hebben op de onderhandelin gen over een bestand in Indo-Chi na, die in Genève op het punt staan te worden geopend. Maar, zei hij, „we moeten hopen dat de andere zijde zal beseffen, uit hoe zeer diepe beginselen het verzet in Dien Bien Phoe is voortgespro ten, en dat zij daar rekening mee zal houden". 26. Deels verwonderd, deels verontwaardigd zien zowel Eric's als Ragnar's krijgers el kaar aan. Tot plotse ling Ragnar de zee rovers toeschreeuwd: „Wat staat ge nog stompzinnig te gapen. Is het royale voorstel van de Noorman niet voldoende om u de blaren te lopen om de Witte Raaf te zoe-, ken? Allée, haast U". Onwillig, omdat zij hun vechtlust niet kunnen botvieren, draaien de kerels zich langzaam om en be klimmen mokkend het pad naar boven. Bevreemd ziet de Noorman hen na, terwijl hij zich afvraagd waar de kerels denken te zoeken. Alsof de zeeschuimer Eric's ge dachten leest zegt hij: „Wel, Noor mannu we dan toch wapen broeders geworden zijn..." er komt een spottende grinnik uit zijn keel, „nu zal ik U één en ander vertellenVanaf de boot zag ik hier een vuur branden en moest daar het mijne van hebben. Wij aan land, besluipen het kamp en laat daar nou de Witte Raaf zit ten, met een stelletje aanhangers en een paar gevangengenomen Schotten heeft hij nog aanhangers? vraagt Eric verwonderd. Doch zon- Ball-points zijn in de loop der jaren voor iedereen onmis baar geworden, ookvoor onze postklanten. En voor hen hou den wij nu, van het laatste ge deelte van onze voorraad, een speciale aanbieding ball points, niet de goedkope re clame-uitvoering maar de betere uitvoering met kope ren clip en ring. Als Rotterdammers, die toch in de stad wonen, ze bij tientallen tegelijk kopen, dan is het voor onze postorder-klanten toch geen kunst om er zoveel te bestellen, dat de vrachtkosten verdeeld over zo'n kwantum niet zoveel meer uitmaken. der antwoord te geven gaat Rag nar verder: „Stel U vpor, Noor man. De Witte Raaf. Zó voor het grijpenWij vallen aan, maar de kerels zien kans te ontsnappen. Behalve degenen die sneuvel den Wantrouwig vraagt de Noor man: „En gij liet ze rustig gaan? Kóm, Ragnar Driftig valt de reus hem in de rede: „Natuurlijk ging ik er achter aan, wat dacht ge? Maar toen kwam de Noorman en die moest ik zelf ontvangen... hahaha..." En als hij Eric's argwaan ziet grijnst hij: „Ge vertrouwt me niet, Noorman? Goed, ik zal zelf bij U blijven... mijn mannen zullen de Witte Raaf wel vinden, want ver kan hij nog niet zijn..." Eric wendt zich naar de gewon de die het bewustzijn heeft verlo ren en Ragnar de Rode gromt laatdunkend: „Dat is vermoede lijk één van die Schotten. Laat lopen, Noorman, veel te lastig alle maal." Doch Eric schudt beslist het hoofd. „Een zwaar gewonde laat men niet aan zijn lot over. En bo vendien kan hij ons van dienst zijn. Ik zal hem ondervragen zodra hij tot antwoorden in staat is." Zich tot zijn mannen wendend beveelt hij: „Draag hem naar bo ven en maak een rustplaats voor hem gereed. Zorg dat hij goed verbonden wordt." Terwijl enkele van zijn krijgers zich haasten het bevel uit te voe ren -vervolgt de Noorman: „Zeg tegen de anderen dat we de nacht hier zullen doorbrengen. Laten ze zo snel mogelijk een kamp op slaan." Even ziet de Noorman zijn ge trouwen na: dan begeeft ook hij zich met Ragnar en Orm, die de zeeschuimer geen moment uit het oog verliest, naar het plateau. Eric's blik glijdt over de rotsige vlakte en haakt zich vast aan een paar zeerovers, die klaarblijkelijk op hun hoofdman staan te wach ten. Deze kucht een paar maal schor en zegt: „Wacht even, Noor man... ze schijnen het alleen niet af te kunnen." Met deze woorden draait hij zich om en loopt met grote, onregel matige stappen op de onguur uit ziende kerels af. Van zijn gebruikelijke luidruch tigheid is niet veel over, wanneer hij pratend en gebarend tussen de krijgers staat. Nadenkend slaat de Noorman de vrijbuiters gade en kan een gevoel van onzekerheid niet onderdruk ken. En blijkbaar niet hij alleen, want met een nijdig gesnuif gromt naast hem Orm: „Kijk ze eens staan smoezen: BahIk wil niemand ongerust maken, maai' ik spring nog liever als een eerlijke zeeman de zee in, vóór ik die lelijke dwarskrab zou vertrou wen Onze postklanten kopen nu deze stuk voor stuk gecon troleerde ball-points (en koop er niet één maar diversen* in zwart, rood, groen of blauw voor 20* Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-117680

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2