Milaan Genève en Indo-China Koningin Juliana in Londen DIEN BIEN PHOE GEVALLEN Echt Iets voot*2onda<j! c mm enloar RUSSISCHE VOORSTELLEN VERWORPEN WEERSVERWACHTING HOOGWATER Directe verkiezingen voor K. 5. G.-parlement ZON- en MAANSTANDEN Merkwaardig verschijnsel in België VOOR DË BOTERHAM Bil HET KOPJE KOFFIE ZATERDAG 8 MEI 1954. 9e Jaargang No. 3144. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Freeman'van 'tLondense timmermansgilde DE OORLOG IN INDO-CHINA Opstand in Paragyay verklaring van laniel Speciale bijeenkomst V. S.- Veiligheidsraad Nederlandse zeelui in gevecht met Duitse douane HEERLIJKE TAART „Ons Belang" Terneuzen Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels b—i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, ®f: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 1#30 uur- Genève trekt de aandacht tot zich. Zodanig zelfs, dat men ge neigd is om aan andeie aange legenheden minder aandacht te schenken, dan zij waard zijn. Daar is de uiteenzetting van internationale politiek van Ade nauer in de Bondsdag te Bonn, waaruit nog eens opnieuw blijkt, dat ondanks de teleurstellingen, die hij inzake de Duits-Franse vriendschap op zijn weg ont moet, Adenauer zijn doeleinden konsekwent vervolgt. De mede delingen, die hij deed over het Saarvraagstuk, waren niet van opwekkende aard, omdat hij, ten einde de oppositie de wind uit de zeilen te nemen, wel een aantal voorwaarden moest stellen, die thans misschien minder dan ooit voor enige regering in Frankrijk zijn in te willigen. Aandacht verdient ook het on derhoud, dat Foster Dulles vrij onverwacht te Milaan had met de Italiaanse minister-president Seelba. Diens positie, hoe moei lijk ook, ondergaat regelmatig enige versterking, maar vast kan zij slechts geacht worden, wan neer verschillende afwijzende tendenzen in zijn Chr. Democra tische partij tot staan komen, wat thans nog geenszins het ge val is. Voorlopig is er derhalve geen reden om ratificatie door Italië van de Europese defensie gemeenschap te verwachten vóór de najaarszitting van het parle ment, terwijl bovendien nog altijd het vraagstuk Triëst hangende blijft. Daarover zal het gesprek te Milaan wel grotendeels hebben gelopen. Of Foster Dulles in Washing ton, waarheen hij vervroegd is teruggekeerd, overal een warm onthaal zal vinden, moet nog worden afgewacht. De zaken te Genève verkeren, nadat een week lang de conferentie bijeen is ge weest, in een zodanige embryo nale staat, dat conclusies nog moeilijk te trekken zijn. Maar tot dusver is het verloop voor de westelijke geallieerden niet gun stig geweest. Gevolg van de uit eenlopende standpunten, die de drie hoofdfiguren van het Wes ten: Foster Dulles, Eden en Bi- dault hebben ingenomen en waar van, althans naar de uiterlijke schijn te oordelen, Rusland en China partij trekken. Geen resultaat over Korea. Foster Dulles heeft zich ertoe beperkt om zich in de zit ting der conferentie uit te spre ken over Korea, waarbij hij zich op het standpunt stelt, dat de in 1950 door de Verenigde Naties ingestelde commissie nog altijd gereed is, haar arbeid voor de éénheid van Korea aan te van gen. Nu wil echter Zuid-Korea met horen van nieuwe verkiezingen door geheel het land, want het beschouwt de verkiezingen in Z.-Korea niet als vrij en onpartij dig, hetgeen zij in algemene zin wel zijn geweest. Noord-Korea wil daarentegen nieuwe verkie zingen, maar eerst nadat alle vreemde troepen zijn terugge trokken. Dit laatste is hetzelfde wat Rusland wil in Duitsland en wat de geallieerden niet willen toestaan, omdat Rusland nu een maal aan Oost-Duitsland grenst en de Amerikanen over zee zit ten. Datzelfde geldt in Korea. Men heeft na openbaar debat teren de besprekingen beperkt tot de 7, bij Korea direct betrok ken staten, t.w. de vier groten, (rood) China en Zuid- en Noord- Korea, maar dit heeft voorlopig nog geen resultaat opgeleverd. Het eigenaardige is wel, dat zo wel Tsjoe En Lai als Molotow weinig gehoor hebben gegeven aan de opwekking van de confe rentie der vijf Aziatische staten op Ceylon, die vooral de Ver. Na ties in de éénwording van Korea willen betrekken. Nu toch een demarcatielijn? Tot dusver heette het, dat een grenslijn voor het staken van het vuren in Indo-China militair eigenlijk niet mogelijk was. Nu blijkt plotseling, dat dit wèl kan en zal men dit trachten dat is tenminste gelukkig zo spoedig mogelijk te bereiken. Frankrijk wil geen Amerikaanse gewapen de interventie, omdat het daar door vreest zijn overwicht in de Franse unie te verliezen. Dacht het soms dit overwicht te behou den met medewerking van Rus land en China? Het heeft heel wat moeite ge kost om Bao Dai ertoe bereid te vinden met de vetregenwoordi gers van Ho Chi Minh aan de^ zelfde tafel te gaan zitten. Daar toe heeft ook Amerika pressie uitgeoefend, omdat in de ge geven stand van zaken althans deze besprekingen het direct mis lukken der Geneefse conferentie konden verhinderen. De tegenstrijdige berichten uit Genève volgen elkander men kan bijna zeggen dagelijks op. Foster Dulles heeft rekening te houden met het congres, dat ener zijds Indo-China niet aan de com munisten verloren wil zien gaan, maar anderzijds tot gewapende interventie niet bereid is. Eisen hower heeft zelfs uitdrukkelijk verklaard, dat geen interventie zal worden begonnen zonder oor logsverklaring, waarvoor de me dewerking van het congres no dig is. In Engeland heeft de labour party een resolutie inzake Indo- China aangenomen, die uiterst rekbaar is en blijkbaar dient om de tegenstellingen in de partij te verdoezelen, waartoe enige aan leiding bestaat omdat nu plotse ling Wilson zich bereid heeft ver klaard de plaats, die de rebel Be- van in het schaduwkabinet der oppositie openliet, in te nemen, Eden' heeft rekening te houden met de resultaten van de confe? rentie te Colombo, die weliswaar geen commonwealth-conferentie zonder meer was, maar waar niettemin Pakistan en India mede de toon aangaven. VAN DER MANDERE. H. M. Koningin Juliana is Vrijdagochtend om kwart vóer acht met de regerings-Dakota van het vliegveld Soesterberg vertrokken voor haar bezoek aan Londen. Te 9.45 uur is zij op het vlieg veld Northolt bij Londen ge arriveerd. De Koningin werd op Nort holt begroet door de Nederland se ambassadeur en mevr. Stik ker, ambassaderaad Hasselman en andere Nederlandse autori teiten. Juist toen de Koningin be gonnen was aan haar dank woord tot de „master" van het Londense timmermansgilde, die haar de oorkonde behorende tot het ere-lidmaatschap van het gilde had overhandigd, begon de grote klok op de schoorsteen De Britse, Franse en Ameri kaanse ambassadeurs te Moskou hebben Vrijdag op het Kremlin gelijkluidende nota's overhan digd. waarin hun regeringen de jongste Russische voorstellen, strekkende tot het sluiten van een gemeenschappelijk veilig heidsverdrag door de Europese staten, waartoe de Verenigde Staten zouden kunnen toetreden, en voorziend in een Sowjet-lid- maatschap van de N.A.V.O., ver werpen. De „Westerse grote drie no digen de Sow jet-Unie in hun no ta's uit concrete bewijzen" van haar goede wil te geven, door met het Westen samen te wer ken bij de oplossing van vijf pun ten, die even zovele oorzaken zijn voor het voortduren der in ternationale spanning. De vijf punten zijn: Het sluiten van een vredesverdrag mét Oostenrijk, het tot stand brengen van de hereniging van Duitsland, het onder toezicht plaatsen van de atoomkracht, het vestigen van vrede in het Verre Oosten en, in het algemeen, het handelen in overeenstemming met het be paalde in het handvest der Ver enigde Naties. In de Westerse nota's wordt gesteld dat het Sowjet-voorstel voor Europese gemeenschappe lijke veiligheid „een poging is een nieuwe, schijn-stabiliteit tot stand te brengen, terwijl de we zenlijke oorzaken van de span ning niet worden weggenomen". „Het voorgestelde Éuropese- veiligheidsverdrag is kennelijk gebaseerd op neutralisatie en be stendiging der verdeling van Duitsland in de Russische no ta staat dat West- en Oost- Duitsland in afwachting vaneen hereniging van Duitsland, aan het verdrag zouden kunnen deel nemen terwijl het niets zegt over het krachtige toezicht, dat de Sowjet-Unie in politiek, eco nomisch en militair opzicht op de Oosteuropese landen uit oefent. Dit kan slechts leiden tot een bestendiging van de toe stand, waarbij de Europese sta ten zich bedreigd gevoelen en de verdeling van Duitsland en Oos tenrijk gehandhaafd blijft. De Sowjet-voorstellen verschaf fen geen enkele basis voor het vestigen van wezenlijke veilig heid. zelfs niet wanneer het de Verenigde Staten mogelijk zou worden gemaakt tot het voorge stelde Europese-veiligheidsver- drag toe te treden", aldus de Britse, Franse en Amerikaanse nota's. Premier Laniel deelde Vrijdag in de Franse nationale vergade ring mede, dat Dien Bien Phoe na twintig uur van onafgebroken strijd is gevallen. Het geïsoleerde bolwerk „Isa- belle" in het Zuiden houdt nog stand. Het was Vrijdag de 57ste dag der belegering van dit Franse bolwerk in Noord-Indo-China door de communistische Viet- minh. „Dien Bien Phoe heeft zijn taak volbracht", aldus luidde het com mentaar van de Franse legerlei ding te Saigon op de val der vesting. Aan de jongste massale Viet- minh-aanvallen op 't fort, waar aan ongeveer 30.000 man hebben deelgenomen, was een zware be schieting gedurende vier uur door allerlei soorten geschut der rebellen vooraf gegaan. Na 20 uur van onafgebroken stormlo pen door de opstandelingen vie len de steunpunten der vesting één voor één. De Franse bevelhebber, gene- raal-majoor De Castries, liet te genaanvallen ondernemen, doch ook hierdoor konden de horden gillende .aanstormendecommunis ten niet tot staan worden ge bracht. De aanvallers hebben gebruik gemaakt van een nieuw Chinees raketwapen, het „Peking-orgel" genaamd. Het bezit 10 vuurmon den. Volgens reizigers van een Ar gentijns vliegtuig, die Donder dagmiddag j.l. uit de Paraguese hoofdstad Asuncion naar Buenos Aires waren vertrokken, is er een voorlopige Paraguese rege ring, voor de helft (vier) uit mi litairen en voor de helft uit bur gers bestaande, waarin de voor malige president Federico Cha ves als minister van landverde- diging zitting heeft. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Zonnig. Droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Dezelfde temperatuur als gisteren of iets hogere. ZONDAG 9 MEI. v.m. n.m. v.m. n.m. Breskens 6.47 7.09 Terneuzen 7.22 7.44 MAANDAG 10 MEI. v.m. n.m. Breskens 7.51 8.17 Terneuzen 8.26 8.52 Hansweert 9.06 9.32 Walsoorden 9.16 9.42 ZON MAAN op onder op onder Mei. 8 4.59 20.15 10.08 1.22 9 4.57 20.16 11.24 1.45 10 4.56 20.18 12.37 2.04 De voorzitter van het hoge ge zagsorgaan van de kolen- en staalgemeenschap, Jean Monnet, streeft er naar dat zo spoedig mogelijk directe Europese ver kiezingen voor de 78 zetels van het K.S.G.-parlement worden ge houden, aldus wordt uit Luxem burg vernomen. Hij verwacht, dat de „ver moeidheid in Europese zaken", die door -de langzame voortgang van de bekrachtiging van de E. V. G. en de vertraging in het stand komen van een politieke gemeenschap is ontstaan, door dergelijke verkiezingen zal ver dwijnen. Monnet hoopt, dat de eerste Europese verkiezingen reeds in het voorjaar van 1955 gehouden kunnen worden en zal daartoe besprekingen voeren met voor aanstaande politici van de zes K.S.G.-landen, die voor de op Dinsdag beginnende parlements- zitting te Straatsburg zullen zijn. De Gaspari waarschijnlijk president. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Italiaanse ex-premier, Al- cide de Gasperi, Dinsdag te Straatsburg verkozen worden tot president van het parlement van de kolen- en staalgemeenschap. Hij zal Paul Henri Spaak op volgen, die als nieuwe -minister van buitenlandse zaken in Bel gië, zijn functie moet neerleggen. De grote partijen in het K.S.G.- pariement bereikten in voorbe sprekingen, naar in parlemen taire kringen te Bonn vernomen wordt, reeds overeenstemming aangaande de candidatuur van de Gasperi. In deze kringen wordt deze candidatuur toegejuicht, aange zien de Gasperi hier geldt als „een van de grote Europeanen". DE iMIJNRAMP IN ITALIË. Vrijdagochtend zijn de stoffe lijke resten van 39 bij Ribolla (italië) omgekomen mijnwerkers ter aarde besteld. Bij de plechtig heid waren o.m. aanwezig de bisschop van Grosseto en verte genwoordigers van president, re gering en parlement. President Eisenhower heeft ook een boodschap gezonden aan het Vietnamese staatshoofd Bao Dai, waarin hij zegt dat de in Dien Bien Phoe gebrachte offers niet tevergeefs zijn geweest. De laatste bevelen van gene raal De Castries. Eén der laatste bevelen van generaal De Castries aan de ver dedigers van „Isabelle" was om met hun zware artillerie het vuur op zijn eigen commandocentrum te openen als de opstandelingen door de verdediging zouden breken. Het wordt onwaarschijn lijk geacht, dat „Isabelle" het zal houden, vooral nu er door de weersomstandigheden geen be voorrading uit 3*e lucht kan ge schieden. Eén van de laatste berichten uit Dien Bien Phoe die door de cen suur zijn gekomen, luidt, dat de munitie schaars werd. De socialistische partij in Frankrijk heeft aangedrongen op een bestand in geheel Indo-China. De laatste woorden van gen. De Castries. De laatste woorden die gene raal De Castries radiotelefonisch tot het opperbevel in Hanoi heeft gesproken, zijn: „Zij zijn op een paar meter afstandnu zijn zij overal". Daarna waren nog slechts atmosferische storingen over (if verbinding te horen. De Plrijse radiostations hebben alle lichte programma's door ernstige vervangen. In regeringskringen te Was hington heeft men de vrees uit gesproken, dat de val van Dien Bien Phoe zou kunnen leiden tot de val van de Franse regering. Een politieke crisis in Frank rijk zou het „verenigde front" van het Westen zeer kunnen ver zwakken. „De val van Dien Bien Phoe zal geen wijziging brengen in de houding der Franse delegatie te Genève", aldus zeide premier Lartlèl Vrijdagavond in een kor te verklaring in de Franse na tionale vergadering. Frankrijk zal geen regeling aanvaarden, die onvoldoende waarborgen voor zijn strijd krachten en belangen bevat. Het zal ook zijn bondgenoten er aan herinneren dat het zeker in aller belang heeft gestreden op dit zenuwenknooppunt op het Azia tische vasteland. De vijand wilde, dat Dien Bien Phoe zou vallen vóór de aanvang der besprekingen te Genève over Indo-China. Hij meende hierme de een beslissende slag aan het Franse moreel te kunnen toe brengen. Hij reageerde op Franknjks goede wil en zijn geneigdheid tot vrede met het opofferen van dui zenden van zijn eigen soldaten, die hij in een overweldigende overwacht in de strijd wierp te gen de helden van Dien Bien Phoe, die van geen wijken wis ten en 55 dagen lang de bewon dering der wereld verwierven. Doch de rebellen hebben zich misrekend. Frankrijk zal op deze tegenslag, die geen invloed heeft op de onsterfelijke glorie der verdedigers van de vesting, reageren met de manmoedigheid van een groot volk. Zijn eerste gedachte is voor de Franse expeditionaire strijd macht in Indo-China. De nodige maatregelen zijn reeds genomen, opdat de kracht hiervan niet verminderd worde", aldus be sloot minister-president zijn toe spraak. KABINETSVERG ADERIN G. Onmiddellijk nadat Laniel was uitgesproken werd de vergade ring als teken van rouw, voor een uur verdaagd. Het Franse kabinet kwam, on der voorzitterschap van presi dent Coty, onverwijld bijeen. President Eisenhower heeft voor heden een speciale bijeen komst van de nationale veilig heidsraad uitgeschreven. Aange nomen wordt, dat de toestand in Indo-China zal worden bespro ken. Donderdagavond is in Cuxha- ven een ernstige vechtpartij uit gebroken tussen een groot aan tal Nederlandse zeelui en een drietal Duitse douanebeambten. De zeelui behoorden tot de be manning van het 137 ton meten de Nederlandse kustvaartuig „Cormoran" uit Delfzijl. De ka pitein van het schip had tevoren bij de douane aangifte gedaan van de diefstal van 2000 onge- banderolleerde sigaretten aan boord. De douanebeambten wil den daarna de aan land gaande zeelui, van wie een aantal be schonken was, controleren. De Nederlanders begonnen hierop te vechten. Ongeveer 200 voor bijgangers bleven staan om toe te kijken en een deel van hen moedigde zelfs de Nederlanders aan. Vóór de douane versterking had gekregen en verder kon in grijpen, had de „Cormoran" de haven weer verlaten. in de „Courtroom" van de „Dra pers Hall" 12 uur te. slaan. Rustig sprak de Koningin voort, met een warme melo dieuze stem en met haar hand op het fraai bewerkte kistje, dat zij ten geschenke had gekregen, eindigde zij met de woorden: ,,Ik zal het bewaren als een prachtig symbool van vriend schap tussen onze volkeren". Koningin Juliana, gekleed in een lichtblauwe robe, met zwar te corsage en een zwart veren hoedje, zat aan de rechterhand van de „master", Kenneth Mor ris Roberts. Zij was aan de in gang van de Drapers Hall ont vangen door de „master" van het lakenvoldersgilde en werd de zaal binnengeleid door de bestuursleden van het timmer- liedengilde. Bij het begin van de plechtig heid las de „clark" het besluit uit de vergadering van 7 Octo ber 1952 voor, waarbij besloten was H. M. het ere-lidmaatschap aan te bieden. Oorspronkelijk zou dit zijn geschied op 23 Fe bruari 1953. doch de waters noodramp verhinderde Konin gin Juliana toen aanwezig te zijn. „Wij voelen vandaag dat de banden, die onze volken door de eeuwen heen verbonden hebben, zijn versterkt door dat u dit ere-lidmaatschap hebt aanvaard. Wij als titnmerlieden hebben bovendien een warm plekje in ons hart voor de Ne derlanders, die altijd bewezen hebben goede schepen te kun nen bouwen en ze bovendien wisten te bemannen. Voorts zien wij Nederland als de plaats, waar de wieg van de vermaarde Nederlandse schildersschool stond. Onze musea bevatten ve le prachtige voorbeelden van de bekwaamheid van haar leden". In het handvat van het doos je, dat de Koningin ontving, zijn de letters „Je Maintien- drai" gesneden en in de 4 hoe ken staan 4 leeuwen, 2 Neder landse en 2 Engelse. In het mid den van het frontpaneel is het wapen van de timmerlieden aangebracht. Na afloop van de plechtigheid werden in een nabijgelegen zaal de gildebroeders aan de Konin gin voorgesteld. Hierna verenigde het gilde zich met zijn gasten aan een lunch in de grote zaal van „Drapers Hall". De eerste toast van de „mas ter" gold uiteraard de Engelse Koningin, de tweede Koningin Juliana. Refererende aan de stormramp zlei hij daarbij: „In de strijd tegen de zee hebben Engeland en Nederland altijd zij aan zij gestaan. We hopen van harte dat uw land spoedig moge herstellen van dit droeve hoofdstuk in zijn historie". Jongenskoor kreeg halve kroon aan Koninklijke lunch. Aan het eind van de lunch vroeg de „master" van het gilde nog even aandacht voor een aan gelegenheid die buiten het pro gramma viel. Het is," zo zeide hij „de ge woonte, dat bij de verkiezing van een nieuwe „master de leden een shilling prestatiegeld krijgen. Wij hebben nu wel geen nieuwe „master" gekregen, maar wel een zeer geacht erelid. Ik stel U daarom voor aan aho leden van het koor van Christ- hospital een halve kroon te schenken als dank voor hun op treden hier". De Koningin antwoordde in een korte speech op de rede van de „master" van het gilde. „Gastvrijheid en vriendschap zijn altijd treffende aspecten van dit land geweest", zo zeide zij. ,Toen ik het erelidmaatschap van het gilde aanvaardde be schouwde ik dit als een symbool van de langdurige vriendschap tussen onze landen. Wij zijn' ver enigd door vele banden, één er van is de zee, de ander is het tragisch lot dat ons beiden door de zee trof. Beiden hebben we gestreden tegen een menselijke vijand en tegen de krachten der natuur. Het is verder treffend dat twee buren, het timmer mansgilde en de Nederlandse Hervormde kerk in Londen tege lijk vernietigd werden. In deze eeuw van plastic en atoomwa pens lijkt het haast een sprookje de realiteit van onze vriend schap en nabuurschap te onder kennen, maar zij is er niette min". „U gaf ons gedurende de oor log een tweede tehuis", zo be sloot H.M.. „Thans siert een prachtig raam van het timmer mansgilde de nieuwe Nederland se kerk in Londen, dat de Zoon des Heren in de timmermans werkplaats voorstelt. Daarvoor zijn wij U zeer dankbaar." Tenslotte hief Koningin Julia na het glas met een dronk op de geest van gastvrijheid, lief dadigheid en opbouwende ge zondheid van het gilde. De twee coupletten van het Wilhelmus die het jongenskoor tijdens de lunch ten gehore bracht werden in perfect Neder lands gezongen. Dit oogste véél bijval van de aanwezige Neder landers. Een warm en spontaan applaus klonk tenslotte toen JS.'M. Öe zaal verliet. GROOTKRUIS DER HOFFELIJKHEID. Op 12 Mei a.s. zal een delegatie van vijf Fransen op het paleis Soestdijk aan H. M. Koningin Juliana het grootkruis in de Orde van de Franse hoffelijkheid overhandigen. Deze onderscheiding, die twee jaar geleden werd ingesteld, is verleden jaar voor het eerst uit gereikt aan president Vincent Auriol. Nu voor de tweede maal, werd hij toegekend aan onze Koningin. Het feit. dat men de Nederlandse vorstin als tweede deze eer waardig keurt, mag ons allen met blijdschap vervullen, want hieruit blijkt, welk een Volgens 't Belgische blad „Het Laatste Nieuws" heeft zich op de autosnelweg BrusselAnt werpen een zonderling verschijn sel voorgedaan. De voorruit van de auto van markiezin De Tra- zignies, uit Corroy-le-Chateau, vloog plotseling aan scherven. Men weet niet hoe dit verschijn sel te verklaren. De auto reed met een gematigde snelheid en kwam met geen enkel voorwerp in aanraking. De weersgesteld heid was normaal en men be schouwt het als onmogelijk dat de ruit het zou begeven hebben onder de druk van de wind. De stukjes ruit zijn in een metalen kistje verzameld voor nader on derzoek. GEVULD ONTBIJTSPEK per 100 gr. 32 ct. 3 SPRITSSTUKKEN 25 ct. Tracteer moeder op een Speciale prijs 1,75 goede indruk H. M. heeft ge maakt op de Fransen, die het hoffelijkste volk genoemd zeker wel capabel zijn, de nodige maatstaven aan te leggen. De toekenning van deze orde moge ons duidelijk maken, hoe zeer onze vorstin in het buiten land geliefd is en bewonderd wordt. Als vertegenwoordigster van het Nederlandse volk heeft zij hiermee goed werk voor ons land gedaan. Wij mogen ons allen daarom evenzeer verheu gen over de geste van de Fran sen. INNERLIJKE ONRUST IN INDONESIË. In een felle rede te Bandoeng heeft de voorzitter van de socia listische partij in Indonesië, Soe- tan Sjahrir, de slapheid en on macht van de Indonesische rege ring duidelijk aan de kaak ge steld. „Vroeger waren wij arm, doch men weet dit aan de koloniale overheersing, die overheersing is nu echter verdwenen en wij zijn armer dan ooit!" riep hij uit. Ook nam hij de corruptie in hoge kringen duchtig onder de loupe en verklaarde, dat juist de lei ders in Indonesië het goede voor beeld moeten geven. Hij vertelde, dat het volk boor devol klachten zit en zeer onte vreden is. „Zijn wij misschien nog niet in staat, om voor ons zelf te zorgen?" vroeg Sjahrir zich af. Het volk heeft geen zelfvertrouwen en het wordt door de regering ook niet aan gekweekt. Uit deze rede mogen wij op maken, dat er in Indonesië inner lijke onrust heerst. Men is onte vreden over het beeid van de re gering, maar wij kunnen er ook uit opmaken, dat er nog leiders zijn, die de fouten zien en trach ten deze te verbeteren. In deze periode van de kinderziekten, zal het Indonesië niet meevallen in een woelige wereld hét hoofd boven water te houden.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1