Radiorede minister Drees DIEN BIEN PHOE DE FRANSE KABINETSCRISIS Principiële overeenstemming over Europees Parlement De Duitse toeristen in Nederlanc Laniel stelt vertrouwenskwestie over Indo-China Bevrijdingsfeest voor de jeugd in Olympisch Stadion SNIPPERDAG IN GENEVE Arrestaties in Oost-Duitsland DE KLOKKEN VOOR AMERIKA WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 1> DONDERDAG 6 MEI 1954. 9e Jaargang No. 3142. JUIN BLIJFT BIJ DE N. A. V. O. Italiaanse tegenspraak inzake Triest Het bezoek van Koningin Juliana aan Londen LAWINES IN DE DOLOMIETEN Frankering bij Abonnement: Terneuzen R8ClaC Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal, per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs o DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 1«.30 uur. Be minister-president dr W. Drees heeft ter herden^> de bevrijding van ons land een radiorede gehouden, die Woens dagavond in het nationale pro gramma over beide zenders is uitgezonden. De minister zeide het volgende: Waarde luisteraars, Dezer dagen ontving ik, juist terwijl ik overdacht wat ik op de bevrijdingsdag tot u zou zeg gen, een uitgave van het rijks instituut voor oorlogsdocumen tatie, getiteld „De ondergrond se pers van 1940-1945 Het is hoofdzaak een catalogus van de illegale bladen en blaadjes, ene gedurende de bezetting zijn ver schenen. Schijnbaar een dorre opsomming. Titel, plaats en tijd van verschijning, soms het aan tal verschenen nummers en de vermoedelijke oplage en dan enige korte mededelingen over de geschiedenis van elk orgaan en van zijn vervaardigers. Toch heeft dit boekwerk mij diep ontroerd. In zijn soberheid en zakelijkheid is het in wezen een heldendicht. Wij zien weer voor ons de ontplooiing en de ont- 1 wikkeling van het geestelijk verzet, dat voor ons volk een zo grote steun is geweest en waar bij zoveel vindingrijkheid, zo veel offervaardigheid, zoveel niet te breken moed aan de dag zijn gelegd. Reeds 15 Mei, de eerste dag na de capitulatie van ons leger, verscheen een eerste blaadje, bericht nummer 1 van de Geu- zenactie, verzorgd door Bernar- dus IJzendraat. Hij werd in '41 gefusileerd. Hij was één van de 18 doden uit Camperts' beken de gedicht. Een paar honderd Geuzen werden naar het con centratiekamp Buchenwald ge zonden. Maar toen in Mei 1945 de bevrijding kwam waren bijna 1200 verschillende ondergrondse bladen en blaadjes verschenen Vele in een groot aantal num mers en in totaal in vele mil- lioenen exemplaren. Gefusi leerd of omgekomen in gevan genissen en concentratiekampen waren tallozen van hen, die er hun krachten voor hadden ge geven, drukkers en verspreiders, redacteuren en medewerkers, maar steeds was de stroom blij ven wassen. De ondergrondse pers was slechts één van de elementen van het verzet, maar één van zeer bijzondere waarde. Zij was karakteristiek voor het Neder landse verzet, dat niet was en niet kon zijn een poging om met de wapens de vijand te ver slaan, maar dat de morele weerstand van ons volk in stand hielp houden. Zij deed een be roep op ieder, die zijn land en de vrijheid lief had om de vij and efbreuk te doen waar hij kon, elke gelijkschakeling af te wijzen, te weigeren zich naar zijn eisen en bevelen te schik ken' en alle landgenoten te hel pen, die om ras of overtuiging werden bedreigd. Vrijwel 5 volle jaren heeft in ons land een meedogenloze vij and gewoed. Van de vroege mor gen van de 10e Mei 1940, toen het geronk der Duitse vliegtui gen ons de sombere zekerheid gaf, dat ook ons land overval len was, tot aan het einde van de oorlog, toen andere vliegtui gen, geallieerde bommenwer pers, met de voedselpakketten, die zij neerwierpen, tevens de zekerheid brachten van de na dering der volledige bevrijding is ons volk tot het uiterste be proefd. Na de laatste winter van honger en van kou dreigde begin Mei de beslissende ramp De vertrouwensmannen in ons land van de Nederlandse rege ring en de leiding van het ver zet wisten, dat begin Mei de laatste uitdeling zou plaats heb ben van het toch reeds schrik wekkend onvoldoende rantsoen tje, dat tot die tijd nog beschik baar was gesteld. Het benarde en bijna verhongerde Westen van Nederland is waarlijk op het allerlaatste ogenblik be vrijd, later dan bijna heel het overige West-Europa. Voor velen kwam de bevrij ding te laat, maar voor ons volk als geheel betekende zij de uit redding. Als wij vandaag terugdenken aan de 5e Mei 1945, dan herin neren wij ons hoe ons land was verwoest en onze bevolking door zware verliezen geteisterd, maar wij herinneren ons ook de over stelpende vreugde toen de ca pitulatie vaststond, toen de be vrijders binnenstroomden, ook onze eigen Irene-brigade. En toen de mannen en vrouwen van het verzet konden treden in het licht der openbaarheid. De Nederlanders werden weer een vrij volk in een vrij land. Daar was na de eindeloze jaren van de bezetting de volkomen ineenstorting, van de nazi macht. Daar was het einde van druk en dwang. Daar was de zekerheid, dat wij weer onszelf konden zijn. Laten wij, wat de jaren ons ook brengen, nooit het besef verliezen, welk een zegen dit heeft betekend. Er is meningsverschil gerezen over de vraag niet of maar hoe de bevrijding jaarlijks zou wor den gevierd. Ik geloof niet, dat het goed zou zijn, als ik daarop op dit ogenblik inging. Ik wil echter met verontwaar diging afwijzen de hier en daar gegeven voorstelling alsof de Nederlandse regering bezetting en bevrijding maar liefst verge ten zou willen zien, omdat zij het noodzakelijk acht, dat ook West-Duitsland in de samen werking der West-Europese vol keren betrokken wordt. De her denking der doden op de 4e Mei heeft weer getuigenis afgelegd en zal ook in de toekomst ge tuigenis afleggen van de eer bied en de dankbaarheid, waar mede ons volk, waarmede in het bijzonder ook de Nederland se regering herdenkt hen, die gevallen zijn voor ons aller zaak. De herdenking der bevrijding zal nu en in komende jaren ons allen, maar vooral ook onze jeugd, telkens weer bewust ma ken wat de hoge waarden zijn geweest, waarvoor zovelen leden en vielen, hoge nationale en ho ge g.eestelijke waarden. Herstel van een normaal ver keer met Duitsland is reeus door de ligging van dit land on vermijdelijk en is geboden voor de toekomst van Europa. Onmo gelijk echter zou zijn samen werking met een Duitsland, dau van ons zou eisen te vergeten wat de nazi-heerschappij ons aandeed, en dat niet zou besef fen dat Duitsland slechts een levend deel van W.-Europa kan zijn, indien het zich blijvend af wendt van de onmenselijke op vattingen, waaruit ontsprong wat in de jaren 1933-1945 werd misdaan. Onschatbaar is wat wij her wonnen, toen wij weer in de openbaarheid ons konden be raden over ons land en over de toekomst en de hand aan de ploeg konden slaan voor de we deropbouw. Wel zijn de moei lijkheden, die ons volk 't hoofd had te bieden, overstelpend ge weest. Zij waren te groter, ook in andere landen, omdat in de wereld geen werkelijke vrede zijn intrede deed, maar nieuwe spanningen en bedreigingen zich deden gevoelen. Toch heb ben wij, als wij terugzien op de 9 jaar, die achter ons liggen, re den om dankbaar te zijn. Ons volk heeft een gfote veerkracht getoond. Wij zijn gebleven een verdeeld volk, sterker verdeeld misschien dan in het verzet velen hadden gehoopt. Maar ook in het ver zet spraken de verschillen in overtuiging, al traden die op de achtergrond bij de grote ge meenschappelijke strijd. In deze strijd is de verscheidenheid van overtuiging en de vastheid der beginselen ook een element van kracht geweest. Wij hebben te genover een totalitair regime, Een woordvoerder van de N.A.V.O. heeft medegedeeld, dat de Franse maarschalk Juin aan blijft als opperbevelhebber van de centrale Europese sector der N.A.V.O De Frankforter „Abendpost"Bevoorrading door de lucF' spreekt als haar oordeel uit, dat Amerikaanse Globemasters van garnizoen van Dien Bien Phoehet type C- -124 zijn Woensdag wel „genoeg heldenmoed uit Frankrijk gevlogen om Fran- 't thans getoond heeft" en dat de Franse dat allen gelijk wilde schakelen schouwt „het incident-Juin" als seen vriiheid van menings- gesloten. De Raad is van oordeel, J G4r,4- An iiJflofinrron T7on flh TTlflflr- De maarschalk is vorige maand regering toestemming tot door zijn regering uit zijn natio-1 gaVe dient te geven om een twee- nale militaire functies ontslagen wegens critiek op de E.V.G. De Noordatlantische Raad be en uiting aanvaardde, het recht op de verscheidenheid verdedigd. Uitingen van verdeeldheid zijn de democratie van nature eigen Het recht werd herwonnen voor ieder zich te uiten naar éigen beginsel, maar een sterk besef is nodig, dat die verdeeldheid haar grenzen moet hebben in het begrip van een eenheid, die ons tezamen één volk doet zijn. Er blijft reden tot diepe blijdschap, want zonder de re sultaten van de worsteling, waaraan ook binnen ons land zulke prachtige bijdragen zijn geleverd, zouden wij in slavernij zijn gebleven. Nu zijn wij weer mensen met eigen verantwoor delijkheid. Wat geschied is legt ons de plicht op een zuiverder en moreel sterker Nederland te doen groeien. Zo vrage ieder zich af: wat kan ik doen om dat Nederland te doen beantwoorden aan de idealen van hen, die tot alle of fers bereid waren in de gevaar dat de uitlatingen van de maar schalk over de E.V.G. in strijd zijn met het standpunt, zoals dat door de Raad meer dan eens is geuit. Maarschalk Juin, hiervan in kennis gesteld, is aangebleven. Dit betekent, zo deelt de Raad mede, dat de maarschalk voort aan niets zal doen dat in strijd is met de politiek en de wensen van de NAVO. de „Stalingrad-slachting" te voor komen. „De geest van strijden tot het laatste, ingegeven door een ver langen naar vergroting van pres tige, is militaire waarzin", aldus het blad, dat hieraan toevoegt: „Wij brengen eer aan de heldhaf tige mannen van Dien Bien Phoe, maar niet zonder een gevoel van wrok, want onder hen, die vallen, zijn de zonen van Duitse moe ders (leden van het Vreemdelin genlegioen)". De niet onverdeeld vriendelijke ontvangst van de Duitse toeris- tenzwermen in Nederland schijnt er reeds toe geleid te hebben, dat de geestdrift van vele Duitsers voor een tocht naar Nederland aan het bekoelen is. Volgens be richten in Duitse bladen zijn de koersen van de door de reisbu- reaux in West-Duitsland georga niseerde „Holland-Fahrten" in de laatste dagen sterk gedaald. Voornamelijk de dagjesmensen I vechten niet langer om een plaats volle strijd voor land en volk, jn een autobus naar Nederland, voor vrijheid en recht. De reisbureaux geloven, dat deze Premier Laniel van Frankrijk heeft Dinsdagavond de vertrou wenskwestie gesteld aangaande zijn beleid in Indo-China. De radicale partij, die vier mi nisters in de coalitieregering heeft, heeft onverwacht een spoe dig debat over Indo-China ge- eist. Laniel staat op het stand punt, dat met een debat moet Het Italiaanse kabinet heeft Woensdagavond tegengesproken, dat de vijfmogendhedenonderhan- delingen over een oplossing van het vraagstuk-Triëst het stadium hebben bereikt, waarin defini tieve plannen zijn opgesteld. Volgens eerdere berichten zou den premier Mario Scelba van Italië en de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dulles, een plan hebben uit gesproken, volgens hetwelk het vrije gebied van Triëst tussen Italië en Zuid-Slavië zou worden verdeeld. Men zou hierbij onge veer de huidige zönegrenzen aan houden. dalende neiging zal aanhouden Voornamelijk de plakkaatpropa ganda "tegen Duitse toeristen en de karikaturen, die in Nederland se bladen verschenen zijn, hebben hier kennelijk veel kwaad bloed gezet. De doorgaans tegenover Nederland bijzonder critisch in gestelde „Deutsche Zukunft", een blad der liberale partij in het Rijnland, noemt de campagne te gen Duitse toeristen een uitvloei sel van „ewiggestrige Gesin- nung", die voort zou spruiten uit „dezelfde geest, die de vertwijfel de strijd van de Duitse tractaat- boeren aan de Nederlandse grens gelooft te kunnen afdoen als een onbeschaamde uitdaging". Het blad merkt op, dat deze ac tie niet veel goeds belooft voor het succes van de Nederlandse campagne voor het aantrekken van meer toeristen. De Duitsers kunnen in elk geval, aldus het blad, „hun zuur verdiende geld ook elders gaan verteren, waar zij zich na het betalen van hun rekening in harde valuta niet achteraf behoeven te laten be militairen voor de tweede maal in drie weken naar Indo- China te brengen, aldus heeft het Amerikaanse hoofdkwartier in Europa te Wiesbaden meege deeld. Het aantal vliegtuigen en het aantal vervoerde militairen werd niet bekend gemaakt. De Globemasters stegen op van het vliegveld Istres le Trube, bij Marseille, zij zullen buiten ge- vechtsgebied in Indo-China en na hun lading te hebben afgeleverd terugkeren naar hun thuisbasis te Washington. Een Amerikaanse woordvoer der zeide, dat de luchtbrug ..in overeenstemming is met de hui dige Amerikaanse politiek en Het bestaande programma voor mili taire hulp". De Franse regering had er om verzocht. Verscheidene transportvliegtui gen hebben gisteren, gebruik ma kend van een laag wolkendek, vrijwilligers en voorraden boven Dien Bien Phoe uitgeworpen, al dus te Parijs ontvangen berich ten. Als gevolg van zware regenval wordt er nagenoeg niet gevoch ten. Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Dinsdag medegedeeld, dat de ministeis van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen in principe zijn overeengekomen te trachten een parlement van zes landen te vormen ter vergroting van de democratische controle op supra nationale Europese organen. In een communiqué wordt ge zegd, dat het voorgestelde parle ment gekozen zou worden vol gens algemeen kiesrecht. Het parlement zou de huidige assemblee van de kolen- en staal gemeenschap vervangen en ver antwoordelijk zijn aan het com missariaat van de Europese ver dedigingsgemeenschap. Stappen om het te vormen zouden wor den genomen, nadat alle partijen het verdrag inzake de E. V. G. hebben geratificeerd. Het parlement zou de huidige assemblee van de kolen en staal gemeenschap vervangen. Het hoge gezagsorgaan van de ge meenschap voor kolen en staal en het commissariaat van de Europese verdedigingsgemeen schap zullen aan dit parlement verantwoording verschuldigd zijn. De tekst van het communique der zes ministers van „Klein Europa" luidt als volgt: „Tussen de ministers van Bui tenlandse Zaken van de zes re- commissariaat van de Europese verdedigingsgemeenschap ver antwoording verschuldigd zullen geringen, die de verdragen van 18 April 1951 en van 27 Mei 1952 hebben ondertekend met het oog op versterking van het democra tisch toezicht op de bestaande of in oprichting zijnde Europese ge meenschappen, is overeenstem- ming-in-beginsel tot stand ge komen. Vastgesteld is, dat dit besluit geen enkele wijziging meebrengt van de door een zeker aantal staten-ondertekenaars gesloten en bekrachtigde verdragen; het besluit betekent ook geen enkele uitbreiding van de bevoegdheden zoals bij die verdragen vastge steld. Het loopt in niets vooruit op het verloop van de onderhan delingen over de instelling van een Europese politieke gemeen schap. Wanneer alle belanghebbende parlementen zich over de be krachtiging van het verdrag ter instelling van de Europese ver dedigingsgemeenschap zullen hebben uitgesproken en terstond na het deponeren van het laatste bekrachtigingsdocument, zullen de zes regeringen, volgens arti kel 21 van het verdrag van 18 April 1951, de nodige schikkingen treffen om in de plaats van de huidige assemblee een vergade ring te stellen, welke bij recht streekse algemene verkiezingen is gekozen en waaraan het hoge gezagsorgaan van de gemeen schap voor kolen en staal en het zijn. Deze schikkingen zullen, reke ning gehouden met de nationale grondwettelijke bepalingen, aan stemming in de parlementen van de staten-ondertekenaars worden onderworpen". In Parijse kringen legt men de nadruk op het belang van de be reikte overeenstemming. die, naar men meent, niet slechts de socialisten, doch ook andere Franse partijen gunstiger voor het voorgestelde Europese leger zal stemmen. Men meent dat, nu een recht streeks gekozen vertegenwoordi ging der zes betrokken volken nauwlettend toezicht zal houden op de ontwikkeling ener Europe se verdedigingsgemeenschap, el ke vrees voor een mogelijke her leving van een Duitse generale staf weggenomen, moet zijn. worden gewacht tot een gunsti ger tijdstip. Hij heeft de assem blee meegedeeld, dat hij aan de motie tot uitstel van het debat de vertrouwenskwestie verbindt De stemming zal Donderdag middag worden gehouden. De Westelijke afgevaardigden op de conferentie van Geneve toonden zich zeer verontrust over de jongste kabinetscrisis in Frankrijk. Zij waren van mening dat de' onderhandelingen over Indo-China er door bemoeilijkt zouden kunnen worden. Waarschijnlijk zal Gaullistische steun de tien maanden oude Franse regering van Joseph La niel redden, wanneer de motie van vertrouwen vandaag in stem ming wordt gebracht. De Gaullisten toonden, dat zij, hoewel zij critiek hebben op de minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, geen kabinetscrisis wil len veroorzaken tijdens de be sprekingen te Genève. Wanneer zij hierin volharden bestaat er grote kans dat de regering zal aanblijven. Bidault heeft het in de wandel gangen van het parlement zwaar te verduren gehad. Naar men zegt, kwam hij met zijn Ameri kaanse collega, F oster Dulles, overeen de Indochinese oorlog te „internationaliseren Politieke kringen zeggen, dat alleen de besliste Britse weige- ■ing verhinderde, dat de oorlog werd uitgebreid. Bepaalde groepen van de natio nale vergadering zijn heftig ge kant tegen de regering en spe ciaal tegen Bidault en de minis ter van Defensie, René Pléven. Tegenstanders van het Europese leger zien in aanvallen op deze twee ministers een nieuwe klap voor de Franse bekrachtiging van de E.V.G. De socialistische voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de nationale vergade ring, Daniel Mayer, heeft Woens dag de Franse regering gecriti- seerd, omdat deze er met in ge slaagd is een onmiddellijke wa penstilstand bij Dien Bien Phoe te verkrijgen in ruil voor toela ting van Vietminh tot de vredes onderhandelingen te Genève. Mayer, die voor de commissie i schimpen". Wat erger is, is vol i. I uinA rlr.1 A r>/^n /jmo n n verslag uitbracht van zijn bespre- gens het blad, dat door deze ac kingen met Bidault in het begin I tie gif wordt gestrooid in de groeiende verhouding van vriend schappelijke nabuurschap. van deze week, meende, dat men ook met Amerikaanse tussen komst had kunnen dreigen om een wapenstilstand te verkrijgen, aldus wordt uit welingelichte kringen vernomen. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de raad van de republiek, de Franse Eerste Kamer, Marcel Plaisant, heeft bij premier Laniel zijn be zorgdheid uitgesproken over de gang van zaken te Genève. Nederlandse journalisten zijn uitgenodigd voor een bezichti ging vooraf van de vertrekken, waarin het zes eeuwen oude timmerliedengilde te Londen aan Koningin Juliana op Vrijdag a.s. het erelidmaatschap van het gil de zal aanbieden. Dit zal geschie den in de wevershal in Throog- morton Street, bij de Bank of England, waar de timmerlieden gastvrijheid genieten, daar irun eigen gebouw in de oorlog door bommen is verwoest. In vroeger tijd was een dergelijke dienst reeds omgekeerd door de tim merlieden bewezen aan de we vers, wier oude gebouw in de grote brand van Londen in 1666 WIS.IINSKI UIT NEW YORK een prooi der vlammen werd. VERTROKKEN. De huidige wevershal dateert - van 1870. De journalisten vonden Andrei Wisjinski, de Russische hpf mfM]hjlnir in sommi2e der afgevaardigde bij de Verenigde Naties, is Woensdag per „Queen Elizabeth" uit New York ver trokken. Hij verklaarde, dat hij zijn functie weer zal opnemen na zijn vacantie te Moskou. Opnieuw hebben Woensdag honderden Amsterdammers en duizenden kinderen de Canadese bevrijders, zittend op tanks en zwaaiend met vlaggen, binnen gehaald, ditmaal evenwel in het Olympisch stadion. Nogmaals zijn gisteren de met brallende liederen binnengetrokken Duit sers verjaagd door de bevrijders en ook dit uit het Olympisch sta dion. Weer zijn twqe mannen eg een vrouw van het dak van een wankel huisje gered door een statig neerdalende helicoptère, doch gelukkig ook dit weer in de Amsterdamse sportarena, waar vele tienduizenden jongens en meisjes gistermiddag het be vrijdingsfeest voor de jeugd heb ben gevierd, een onderdeel van de Amsterdamse jeugdweek. Om precies drie uur trok een duizendtal schoolkinderen in kleurige sporttenues achter de Amsterdamse politiekapel het stadion binnen en zong gezamen lijk: „Wie weet van de vrijheid wijkt nimmer een voet voor een leus uit een ander gebied", het vrijheidslied van Jan H. de Groot op muziek van Max Vredenburg. Met sport en spel hebben de jongens en meisjes zich „in vrij heid" getoond, terwijl de stem men van Jenny van Maerlant en Louis Povel door de microfoon het doel van dit jeugdfeest ver klaarden: „Een bezinning op het rijke bezit van de vrijheid het meubilair in sommige der vertrekken nog met hoezen be dekt, maar zij konden constate ren, dat in de eetzaal reeds voor bereidingen waren getroffen voor het koninklijk bezoek van Vrij dag a.s. Wie de conferentie van Genève Woensdag door Nederlandse bril bekeek, zou allicht tot de conclu sie zijn gekomen dat de meeste gedelegeerden de vijfde Mei ook hier als een „snipperdag" be schouwden. Er was n.l geen enkele forme le zitting, nóch een voltallige, nóch zelfs een beperkte, zoals die van ,,de zeven van Korea" van verleden week Zaterdag. Ook de De opkomst van burgers en groep der zestien landen die on der de vlag van de Verenigde Naties in Korea hebben gestre den, vergaderde niet en zelfs haar werk-comité van negen man vrijbuiters van honderd jaar ge leden werd gevolgd door een ere rondje van de „beschermers der vrijheid": De Amsterdamse poli tie met groot materieel. Bij de js niet bijeen geweest, scene van de ramp met het red- Maar informeel is er wel ge- den der slachtoffers van de da- confereerd door een aantal gede- ken door het hefschroefvliegtuig legeerden in groepjes van twee van de Nederlandse marine. en drie. Volkomen terecht merk- zwaaiden de duizenden kinderen te één van de afgevaardigden enthousiast een groet naar de dan ook op: „de diplomatie van redders en geredden in het boven de vergaderzaal is vandaag ver- het stadion cirkelende toestel. I vangen door de diplomatie van de „Ik ben van Den Haag naar Washington gekomen als bevoor rechte vertolker van de dank van de Nederlandse bevolking voor de edelmoedige hulp door haar Amerikaanse vrienden ge durende de donkere jaren van de oorlog en ook daarna geschon ken". De Oost-Duitse dienst heeft „een aantal agenten gearresteerd naar aanleiding van verklaringen van de Russische emigrant Alexander Troesjno- witsj, aldus meldt 't Oost-Duitse persbureau ADN. Troesjnowitsj is een voorma lige vooraanstaande figuur van Dit zei de heer mr L. G. Kor- tenhorst, voorzitter van het co mité „Klokken voor Amerika", in zijn rede, waarmee hij gistermid dag in het West Potomac park te Washington de beiaard, welke Nederland als blijk van dank baarheid voor de Amerikaanse bijdrage voor de herbouw van Nederland na de oorlog heeft ge schonken, heeft aangeboden. Bij haar bezoek aan Amerika in het voorjaar 1952 heeft H. M. de Ko- rtingin dat was op 4 April de klokken reeds symbolisch overgedragen aan de toenmalige president Truman, er daarbij aan herinnerend, dat het volk van Nederland in al zijn geledingen tot dit geschenk heeft bijgedra- gen. De Rotterdamse beiaardier F Timmermans heeft na de aanbie ding van de klokken een beiaard concert gegeven. Met een nieuw soort spel, waar bij een bal van een manshoogte werd gebruikt, demonstreerden voetballers van de verenigingen A.F.C., Ajax en Blauw Wit de „vrijwillige gebondenheid", luide aangemoedigd door de radiore porter Aad van Leeuwen. Het feest werd besloten met een zeer reëel uitgebeelde over val van Mei 1940 en de vreugde volle bevrijding van vijf jaar la ter. Dit feest van de vrijheid, dat tot titel droeg: „Vrij", stond on der regie van Marius Kruyne. salons". veiligheids- de anti-communistische emigran tenorganisatie NTS. De gearresteerden zouden ge detailleerde verklaringen over de anti-communistische activiteit van NTS hebben afgelegd. Volgens de Oost-Duitse autori teiten is Troesjnowitsj vrijwillig naar Oost-Duitsland gekomen. De Westelijken zeggen, dat hij ont voerd werd. In het dal van Fassa, ten noor den van Campestrina in de Dolo mieten, zijn 2.500 personen van de buitenwereld afgesloten als gevolg van sneeuwstortingen. waardoor de hoofdverbindings weg is versperd en een brug ver nield. Alle verbindingen met het dal zijn afgesneden. De werkzaamheden van red dingsploegen, die trachten het dal te bereiken, worden belem I merd door het slechte weer en de I dreiging van nieuwe lawines. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Donderdag morgen tot Donderdagavond. VEEL WIND. Veel bewolking met enige re gen. Tot krachtig toenemende Zuidwestelijke wind. Over het al gemeen weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 7 MEI. v.m. n.m. Breskens 4.55 5.19 Terneuzen 5.30 5.54 Hansweert 6.10 6.34 Walsoorden 6.20 6.44 ZON MAAN op onder op onder Mei. 6 5.02 20.12 7.35 0.04 7 5.01 20.13 8.50 0.49 8 4.59 20.15 10.08 1-.22 9 4.57 20.16 11.24 1.45 10 4.56 20.18 12.37 2.04 Gent. Snel- f. van 4. J. mont, 7. C. raat; raele. Huis. Snel- van. 5. A. k. v. U. van am- loor in i in li— bé nt. 28 j. Ü- in, 27 sn te li- Ie ia in 14 n

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1