Binnenlands Nieuws LEVEND GESCHENK Ual de Srevincie Z SV"vST&SS; Installatie Burgemeester P. J. Evers te Kattendijke GEV0NDENV00RWERPEN Parlementslid gearresteerd Verklaring van Nehroe TERNEUZEN. MIDDELBURG. Hei beste bed ooit gemaakt! SAS VAN GENT. BRUNO J. VAN LHEENKE W«»r"vonderr 1.» se jeugd werd aangeboden. VLISSINGEN. SLUISKIL. Zaterdagmiddag werd burge meester P. J- Evers, tot voor kort commies-ontvanger ter se cretarie te Biervliet, door de loco-burgemeester van Katten dijke tijdens een buitengewone raadsvergadering in „De Vee hoeve" als burgemeester van Kattendijke geïnstalleerd, nadat deze door de loco-burgemeester aan de grens van Kattendijke was verwelkomd met de muziek vereniging voorop. Loco-burgemeester C. Burger opende de openbare raadsverga dering en wees op het bijzondere karakter der vergadering, waar om hij dan ook de raad voor stelde de notulen der vorige ver gadering aan te houden. Zich tot de nieuwe burgemeester en echt genote wendend feliciteerde hij hen met deze benoeming en heette hen van harte welkom. Tot voor kort waren wij vreem den voor elkaar, aldus spreker doch hij hoopte en twijfelde er niet aan, dat burgemeester P. Evers en zijn gezin spoedig inge burgerd zullen zijn. De gemeente Kattendijke be staat uit twee kerkdorpen, n.l. Kattendijke en Wilhelminadorp. De eerste bestaat reeds van 1200, de laatste is eerst als dorp ont staan na de inpoldering van de Wilhelminapolder en is in 1840 dorp geworden. Hun rustige en werkzame aard hebben zij ge meen, zodat de politie er weinig moeilijkheden ondervindt. Een 25-tal jaren geleden had de „veldwachter" een zeer druk jaar, toen hij zegge en schrijve drie processen-verbaal opmaakte. Het gemeentehuis zal wel veel verschillen met het prachtige nieuwe gemeentehuis in Bier vliet, waarin u nog hebt mogen werken. Ook de raad van Kat tendijke rekent een nieuw ge meentehuis tot haar wensdro men. Op de begroting 1954 prijken een nieuw stratenplan voor bei de kommen, terwijl de grote wens der Kattendijkenaars een verenigingsgebouw is, annex kleuterschool met douchecellen, een wens die wij spoedig in ver vulling hopen te zien. Grote politieke strijd of ver schillen kennen wij hier niet, kiesverenigingen zijn er niet. Be candidaten van de raad staan broederlijk op één lijst voor elk dorp. Elk kerkdorp heeft een school en één kerk, een bijzon derheid, waarop wij zeer trots zijn. Wensen, natuurlijk, hebben wij nog wensen, gelukkig dat die er blijven, want anders had ons leven niet veel zin meer. Mijn heer de burgemeester, we hopen tot u een goede burgemeester zult zijn, maar bovenal een goede burgervader, die meeleeft met Ieders lief en leed in vreugde en smart. De raadsleden bieden u bierbij aller medewerking aan. Hierna installeerde spreker de heer Evers tot burgemeester door het omhangen van de ambts- keten. Nadat burgemeester Evers wet houder Burger dank had betuigd voor de tot hem gerichte woor den van welkom en de installa tie, zeide hij bewust te zijn van de belangrijkheid van het burge meestersambt, terwijl naar zijn mening de samenwerking tussen burgemeester, wethouders en raadsleden de enige fundering is van het gebouw, dat gemeente heet. Spreker hoopte en ver wachtte, dat deze samenwerking steeds aanwezig zou mogen zijn bij het nemen van elke beslis sing, hoe gering van omvang of eenvoudig van opzet deze ook moge zijn. Wijzende op de om standigheid, dat het gemeente huis te Wilhelminadorp staat en de burgemeester daar woont, on derstreepte de burgemeester met klem, dat elke inwoner hem even lief zal zijn of deze nu in Wil helminadorp woont of in Katten dijke. Wijzende op zijn politieke over tuiging en godsdienstig beginsel, zeide hij, dat nooit andersden kenden voor hem op een meer verwijderd plan zullen komen te staan. Onontbeerlijk zal zijn de steun van u allen, alsmede de steun van alle ambtenaren van hoog tot laag, die op enigerlei wijze geroepen zijn om mee te werken aan de bloei, het wel zijn, de orde en rust der ge meenschap Kattendijke. Burgemeester Evers eindigde zijn toespraak met de woorden, laten wij gezamenlijk, een ieder naar zijn vermogen en met Gods onmisbare hulp, onze beste krachten instellen tot groei en bloei van de gemeente Katten dijke. Moge het zo zijn. Namens het secretariepersoneel heette de heer P. W. A. Kranen donk de nieuwe burgemeester van harte welkom en bracht bij deze gelegenheid nogmaals hun felicitatie over. Voorts spraken nog de heer J. Minderhoud, adj.-directeur van de Wilhelminapolder, de burge meester van Wolfaartsdijk S. A. N. van Oeveren, de burgemeester van Goes ivtr. W. C. ten Cate, de Ned. Herv. predikant Ds. Kornel- der, kapitein Stoorvogel der rijkspolitie, de heer Duinhouwer van de Centrale Dienst en een vriend van de heer Evers Dr. G. Beuning, burgemeester A. P. Kostense van Biervliet, de heer J. S. Visser namens het Gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid, burgemeester F. A. van Rosevelt van Schoondijke namens de vereniging van B., S. en O. West Zeeuws-Vlaanderen. Burgemeester Evers dankte en beantwoordde alle sprekers af zonderlijk. Na sluiting der raadsvergade ring werd een receptie gehouden. In de namiddag vertrok burge meester Evers naar het dorp Kat tendijke, alwaar hij aan de grens opgewacht werd door de wethou der van Kattendijke P. van waarde, vele ingezetenen en het muziekkorps „Oefening en Uit spanning". Hier werd de burge meestersfamilie toegesproken door wethouder Van Waarde, het hoofd van de O.L. school de heer Louwerse, de voorzitter van het Oranjecomité, de heer Weststrate brandweercommandant, de pre dikant van Kattendijke en de heer Wisse namens het Zondags school-personeel. Op de kiosk speelde het muziekkorps enkele stukken, terwijl de burgemeester receptie hield in een lokaal van de O. L. school. Te half zes vertrok het gezel schap naar Wilhelminadorp, al waar een koffietafel werd ge bruikt. TWEE KINDEREN ERNSTIG GEWOND DOOR ONTPLOFFING. Twee kinderen zijn Zaterdag avond j.1. ernstig gewond, door dat zij een ontstekingspijp van een landmijn tot ontploffing ge bracht hebben. De kinderen zijn opgenomen in het ziekenhuis te Dirksland. Het ergste gevaar is thans geweken. De groepscommandant van de rijkspolitie te Middelharnis heeft de bewoners er opmerkzaam op gemaakt, dat dit ongeval is ver oorzaakt door het spelen met een op zichzelf niet zo gevaarlijk uitziende ontstekingspijp van een Duitse landmijn. Deze pijp is on geveer 7 cm lang. De grootste doorsnede is 3 cm. Op het eerste gezicht lijkt het geheel op de ze keringen voor de electriciteits- meter. Aan de bovenzijde bevindt zich een klein koperen knopje, aan de onderzijde steekt een ko peren pen uit. Veelal is het me taal sterk geoxydeerd. Waarschijnlijk is het voorwerp waarmede Zaterdag het ongeluk is gebeurd verloren bij 't trans port van oude metalen door op kopers. LIJK LIT KANAAL OPGEHAALD. Uit het kanaal Maastricht- Luik is Zaterdag nabij de Belgi sche grens het stoffelijk over schot van de 33-jarige J. F. V. uit Vaals opgehaald. De man, die chauffeur van be roep was, is waarschijnlijk uit de richting Klein Ternaaien in Bel gië gekomen en vermoedelijk door de duisternis misleid, te wa ter geraakt. De korpschef van het gemeen telijk politiekorps te Terneuzen maakt bekend dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen Zakmes, Hamerlinck, Schut- terhofweg 9; Lipssleutel, Bouche- rie, Zuidlandstraat 3; portemon- naie met enig kleingeld, M. de Jonge, Axelsestr. 8; rood vulpot lood. T. v. Breda Vriesman, He rengracht 11-12; blauwe strik, A. de Blaaij, Crocusstr. 16; bruine kip, Bakker, Leliestr. 24; stuk zink, P. NeeLs, Vlooswijkstr. 58; bruine kinderpet, J. Boeije, Othe- ne D 86; achterbumper van auto, De Blaaij, Crocusstr. 14; rood kin- dervegertje, M. Penne, Dahliastr. 12; blauwe sjaal, rood-wit en geel. Lansen, Tholensstr. 14; pijp, José Doorns. Lange Kerkstr. 4; tennisbal, J. Vermeulen, Tholens str. 132; gummipistool, T. Ver schelling, Burg. Geillstr. 25; zw. vulpen, 't Gilde. Marijkestr. 9; huissleutel, J. K. Molengraaf, Tholensstr. 94; grijze plastic riem, M. de Bruijne, Herengracht 3; Damesportemonnaie m. inh., Thalen, Kazernestr. 4; bol witte wol, Wed. Jansen, N. J. Hartestr. 20; glacé handschoen, Gerrit Vis ser, Dekkerstr. 48; zw. dames handschoen, M. v. d. Brande, Hondiusstr. 37; Lipssleutel, Lood- senwacht; bruine alpinomuts, G Visser, Dekkerstr. 48; glacé da meshandschoen, W. van Doese- laar, Middenstr. 15 (Sluiskil) Herenglacé, v. Tatenhove, Vloos- wijkpolder P 38. Aan het bureau van politie zijn gedeponeerd: Padvindersriem en zwart boerinnedoekje. HET WACHTEN MOE. Het wachten moe op een teder beminde 17-jarige jongedochter, besloot 'n 20-jarige Haagse mon teur handelend op te treden. Het meisje reed Zondagmiddag in gezelschap van enige jongelieden per blauwe tram naar Schevenin- gen. De jongeman ging met een auto er achter aan. Bij een halte vlak voor het eindpunt, haalde hij zijn aangebedene uit het open bare vervoermiddel, sleurde haar in de auto en reed weg. Bij deze gewelddaad werd hij door een paar vrienden geassisteerd. Ietwat zenuwachtig zijnde, zag de ontvoerder een verkeerspaal tjé, waaraan een bord „Wacht- verbod" bevestigd was, niet. Dat paaltje ging dan ook radi caal ondersteboven, hetgeen voor getuigen aanleiding was 't num mer van de auto per radio aan de verkeerspolitie door te geven. De jeeps gingen snorren. De ongeman leverde ondertussen zijn geroofde maagd aan de ouderlijke woning af. Hij keerde, nadien waarschijnlijk opgelucht door de afgetroefde concurrentie, met z'n auto'tje naar Schevenin gen terug. Een snorrende jeep ontdekte hem op de boulevard. De sirene ging huilen, maar inhalen was er niet bij, want de jeugdige be stuurder ging bij voorkeur links houden en gaf een extra dotje gas. De race liep voor de politie mannen op minder prettige wijze af. Van de boulevard af snorden beide voertuigen Scheveningen in. De bocht bij de Groningse- straat werd door de bestuurder van de jeep tekort genomen. Het rechtervoorwiel raakte het trot toir en de jeep vloog over de kop. Wonder boven wonder kwamen de politiemannen met slechts wat schaafwonden en kneuzingen uit de ravage. De achtervolgde jongeman zocht een goed heenkomen. De recherche arresteerde hem later te Rijswijk en stopte hem in het cachot. Hij beweert van de politie sirene niets gehoord te hebben. De jongedochter heeft een klacht ingediend wegens vrij heidsberoving tegen hem inge diend. De liefde schijnt van één kant te komen MEISJE MET EEN BIJL GEWOND. Het 19-jarig meisje C. A. A., wonende aan de Bosscherweg bij de Nederlands-Belgische grens te Maastricht is Zaterdagavond om streeks 11 uur door een onbeken de man overvallen. Deze sloeg het meisje met een bijl waardoor zij ernstig aan het hoofd werd ge wond, zodat zij naar het zieken huis moest worden overgebracht. Het slachtoffer zag tijdens de overval nog kans de aanrander een trap te geven, waardoor deze in de berm van de weg viel. Aan de voet van de berm vond de po litie de bijl en een pet. Speurhon den werden aan het werk gezet, tot nu toe echter zonder resul taat. De toestand van het meisje is bevredigend. OVERHEIDSGEBOUWEN VLAGGEN OP 5 MEI. Op Woensdag 5 Mei a.s. zal van alle overheidsgebouwen de vlag worden uitgestoken. Verwacht wordt, dat vele parti culieren dit voorbeeld zullen vol gen. RODE KRUISZIEKENHUIS ZIERIKZEE. Op 6 Mei a.s. zal op het ter rein aan de Kadeweg te Zierik- zee de eerste zgn. Franki-paal worden geslagen voor de funde ring van het te bouwen Rode Kruisziekenhuis. De Zweedse consul-generaal, de heer W. E. W. Ekman, zal daarbij het begin der bouwwerkzaamheden aange ven. NIEUWBOUW IN STAVENISSE IN GEBRUIK GENOMEN. Tijdens een korte plechtigheid ten gemeentehuize van Stavenis- se heeft burgemeester L. A. Ver burg, de eerste 12 na de waters noodramp van vorig jaar in Sta- venisse gebouwde woningen aan de toekomstige bewoners over gedragen. Het betreft hier 12 van de 19 Noorse woningen, welke in Sta- venisse worden gebouwd. De burgemeester herinnerde aan de droeve rampdagen en zei de, dat de le Mei 1954 als een blijde dag in de herinnering zal blijven voortleven. Spreker sprak de wens uit, dat de nieuwe wo ningen tot in lengte van dagen bewoond zullen kunnen worden en dat de toekomstige bewoners daarvan veel genoegen zullèn mogen beleven. Nadat de sleutels waren overhandigd, werd een heildronk uitgebracht op hen die de Noorse huizen hebben betrok ken. Niettemin is er met animo ge vist en hebben de hengelaars een prettige dag aan de oevers van het Zuid-Bevelands kanaal door gebracht. De uitslag was als volgt: le pr. C. C. Pladdet, Sluiskil, 12 p.; 2. P. Dieleman, 10V2 p.; 3. C. J. v. d. Broek 10 p.; 4. H. De- zutter 8 p.; 5. L. Doorns 7 p.; 6. P. v. d. Hout 7 p.; 7e pr. A. Hoek 7 p.; 8e pr. Th. van Aalst 7 p.; 9e pr. J. Molegraaf 6 p.; 10e pr. F Hamerlinck 5% p.; lie pr. P. v. d. Bulck 5 p.; 12e pr. P. Oppe neer 5 p.; 13e pr. C. de Ruijter 5 p.; 14e pr. A. de Waele 5 p.; 15e pr. A. C. de Feijter 5 p.; 16e pr. L. van Wijck 5 p.; 17e pr. J. Lam pert 5 p.; 18e pr. J. Dieleman Kaas 4 p.; 19e pr. P. Geene 4 p.; 20e pr. A. Schirris; 21e pr. W. v Tatenhove 4 p.22e pr. J. Meeus sen 2 p.; 23e pr. E. IJsebaert 2 p.; 24e pr. M. de Doelder; 25e pr. Fr. van der Peijl 2 p. en 26e pr. C v. d. Broek Jr Vz p. Concert op de Markt. Bij gunstig weer zal de „Har monie" Woensdagavond 8 uur ter gelegenheid van de Nationale Feestdag 'n concert op de Markt geven, waarbij het volgende pro gramma zal worden uitgevoerd: Neerlands Volkslied Oranje vreugde, mars v. Voort Prime rose, ouv. A. Delhaye Vlots du Danube, mars Ivanovici Divama, mars J. C. de Wit Fantaisie Ballet A. Thiry Die alte Garde, wals Th. Furter Tiroler Landler G. Mol Colonel Bogey K. J. Alford Wilhelmus. Opbrengst Emmabloemcollecte. De alhier gehouden Emma bloemcollecte heeft een bedrag van ƒ415,88 opgebracht. Ouderavond Chr. School te Driewegen. Voor de ouderavond, die gehou den werd in de Chr. school te Driewegen, bestond een vrij goe de belangstelling van de zijde der ouders der schoolgaande kinde ren. Na opening door de voorzitter der vereniging, de heer J. de Feij ter, en het zingen van Ps. 72 1 en 2, volgde Schriftlezing uit Ps. 72, waarna de voorzitter voorging in gebed. Hierna hield het hoofd der school, de heer P. Kaan, een in leiding over het onderwerp „Ver trouwen," waarin spr. de actuele vraag behandelde of het reeds schoolgaande Kind in alles, wat in de kinderziel omgaat, op ver trouwelijke voet met zijn ouders omgaat. Naarmate de jeugd op groeit, gaat het kind zich met zijn moeilijkheden en problemen af zonderen, alsof hij of zij bang is zich in vol vertrouwen tegenover de ouders te uiten. Zo ontstaat er langzaamaan een, ongewilde, verwijdering tussen ouders en kind, een niet begrijpen van de gedragingen, die tot con flicten kunnen leiden. De vraag moet daarbij worden gesteld of de ouders in deze volko- t nil V>n4 "71/oVl Ook de heer Van Hoeve werd voor zijn causerie dank gebracht door de voorzitter. Na het zingen van Ps. 119 3 sloot de heer Kaan deze ouder avond door het uitspreken van het dankgebed. De stille omgang. Evenals andere jaren houdt de Stichting 1940—1945 op 4 Mei des avonds in de Zeeuwe hoofdstad een z.g. stille omgang. Deze gaat van de Kanaalweg naar de alge mene begraafplaats. Daar zal een eenvoudige hulde worden ge bracht; er worden geen toe spraken gehouden. Van 19.45— tot 30 seconden voor 20 uur lui den kerkklokken. Van precies 20 uur af wordt op de begraafplaats 2 minuten stilte in acht geno men; het begin wordt door een hoornsignaal aangekondigd. Daarna zal men met begelei ding van het Chr. muziekgezel schap ,Onda" het zesde couplet van het Wilhelmus zingen. De deelnemers aan de stille omgang begeven zich na de plechtigheid op de begraafplaats in gesloten formatie naar de Dam, waar om 20.30 uur een herdenkingsdienst aanvangt. Visconcours ,,O.N.I.". Op verzoek van de sportartike- lenhandel der firma IJsebaert- Temmerman, die de prijzen, be trekking hebbende op de hengel sport, had beschikbaar gesteld, had het bestuur der hengelsport vereniging „O.N.I." de leiding van een concours op zich geno men, waaraan ook ouden van da gen konden deelnemen. Daar er berichten waren bin nengekomen over goede vangsten in het kanaal door Zuid-Beveland had „O.N.I." dit viswater uitge kozen voor het te houden con cours, dat j.l. Vrijdag plaats vond. Door het gure weder van de voorafgaande dagen bevonden zich onder de 60 deelnemers slechts 2 niet bij vereniging aan gesloten ouden van dagen. Het weer, een zo belangrijke factor voor de hengelaars, liet zich van haar gunstige zijde zien, zodat onder de deelnemers een opge wekte stemming heerste. De vis sen in het kanaal hadden hieraan echter maling, vonden dat het water weer best was en lieten de verleidelijke Zeeuws-Vlaamse wormen, steurtjes of andere aan geboden lekkernijen links liggen en hapten niet, zodat de vangst niet groot was. men vrij uitgaan, of zij het zich ontwikkelend kind niet moeten aanmoedigen met zijn moeilijk heden en problemen tot hen te wenden, die toch in volle liefde alles voor hun kind over hebben en zich offers willen getroosten. Door de aanwezigen werd met volle aandacht deze hoogst inte ressante lezing van het hoofd der school gevolgd, na afloop waar van de heer Kaan door de voor zitter dank werd gebracht voor zijn keurig verzorgde inleiding. In de pauze werd, na 't gebruik van een aangeboden verversing, door de ouders het schriftelijk werk der leerlingen en de fraaie handwerken, die door de meisjes waren vervaardigd, bezichtigd Het bleek wel, dat de leerlingen goede vorderingen hadden ge maakt en het onderwijs op een hoog peil stond. Hierna was het woord aan de secretaris der vereniging, de heer A. van Hoeve, die een causerie hield over de Voornaamste voor vallen in de geschiedenis der school vanaf de stichting op 27 Januari 1897 tot op heden. Hoe- vele moeilijkheden het toestuur had te overwinnen en steeds met grote tekorten had te kampen, doch gesterkt door een groot ver trouwen in Gods kracht bleef het bestuur volharden en naarmate de jaren voortschreden werden de moeilijkheden minder en breidde het aantal leerlingen uit, zodat het bestuur met gerechte trots op een zegenrijke arbeid mag terug zien. - Aan het slot van zijn overzicht werd nog medegedeeld, dat in de a.s zomervacantie een grote ver bouwing zal plaats vinden en de gebouwen verder grondig onder handen zullen worden genomen. Koninginnedag. Onder een stralende oranje-zon heeft Sas van Gent op grootse wijze de verjaardag van H. M. de Koningin gevierd. De viering stond voor een groot gedeelte in het teken van de Sasse harmonie De Verenigde Vrienden, die op deze feestdag een prachtig gedis tingeerde uniformen in ontvangst mocht nemen, geschonken door de Sasse burgerij. Om 10 uur werden de feeste lijkheden .geopend. In burger kwamen de leden van het gezel schap naar het stadhuis gemar cheerd, waarna op het stadhuis het gezelschap in tuniek werd ge stoken. Hierna stelde het corps, dat er prachtig uitzag in het R.A.F.- blauw uniform, zich vóór het stadhuis op. De burgemeester als voorzitter van het uniformenco mité richtte het woord tot de be volking. Hij vond het een unieke gelegenheid dat op de verjaardag van H. M. Koningin Juliana het gezelschap zijn prachtige uniform mocht ontvangen. Hij memoreer de de gang van zaken om tot dit succesvolle resultaat te komen. Ongeveer 9 maanden geleden sta ken een aantal Sassenaren de hoofden bij elkaar en vormden een comité, dat als devies voerde: „Onze muziek moet in tuniek". Dit comité was zich wel be wust van de enorme taak waar voor men zich zag geplaatst, maar, of het één of meer jaren zou duren, de muziek in tuniek moest kost wat kost worden ver wezenlijkt. Dat men reeds na 9 maanden zovèr zou zijn, hadden zelfs de meest optimistische co mité-leden niet durven dromen. Hij hoopte dat de „muziek" zijn tuniek waardig zou dragen en ook buiten de landsgrenzen de Sasse naam hoog zou houden. Hierna droeg de burgemeester de tunieken over aan de Hamo den, Het ongeval gebeurde voor de brugwacht, waar het lege sleepschip Santo Guiseppe, na lossing aan de cokesfabriek, lig ging had gekozen in afwachting van de komende sleper. Het kind je is spelenderwijs op het achter schip over boord gevallen, tot grote ontsteltenis van de moeder die het ongeluk zag gebeuren. Zonder een ogenblik te aarzelen sprong zij van de lege schuit het kind achterna. Het gelukte haar na een pijnlijke krachtsinspan ning het kind op het droge te brengen. Daar het plaatselijk voor een sprong van een hoogte van ruim 2.50 m te ondiep was, liep de moedige moeder een en kelbreuk op. Door toegeschoten hulp moest zij uit het water wor den gehaald, waarna zij in de brugwacht werd binnengebracht. Na consult van de ontboden ge neesheer en na van droge kleren te zijn voorzien werd mevr. De B. naar het ziekenhuis overge bracht. De verschrikte en ver kleumde dreumes werd aan de goede zorgen van de niet minder geschrokken vader toevertrouwd. Sluiting schaakseizoen. In zaal Krijger werd door de aldaar gevestigde schaakclub De Verenigde Schaakvrienden met een gezellige avond het schaak seizoen gesloten. In het openings woordje van de voorzitter liet de ze de prestatie van de vereniging in het afgelopen seizoen en de competitie de revue passeren. Het clubkampioenschap werd behaald dgor de heer E. Tacq, on middellijk gevolgd door de heer W. Hardeman. Tot stof van het gezellige onder-onsje werd een gongwedstrijd gespeeld. Onnodig te vertellen dat tijdens deze strijd de meest gekke situaties ontston den. Tenslotte bewees de club kampioen dat hij ook in deze strijd heer en meester was. door 40) Nadruk verboden. De Weger fouilleerde Cham- bricks, hetgeen hem, behalve de normale dingen als zakmesje, sigarenaansteker enz., een revol ver opleverde alsmede iets, dat De Weger als een zeer belang rijke vangst beschouwde: een portefeuille, vol met papieren, die er kennelijk in haast inge- propt waren, en een grote, gele enveloppe, die evenens gevuld was met papieren. „Zo", zei hij, „en nu gaan wij eens verder babbelen. In de eer ste plaatswie is de leider van de hele hap nu eigenlijk? Hij?" De Weger wees op de dode. waarin hij nu duidelijk dè dr. Harrolds George Loyons, de econoom herkende en die Mieke even on middellijk herkend zou hebben als de chef. Chambricks zweeg. „En wat is dat voor een kerel tje? Die knaap, die zoveel op Loyons lijkt?" vroeg De Weger nog steeds poeslief, en hy wees nu op de bewusteloze, die één en dezelfde was als „Walter". Chambricks zweeg. De Weger zuchtte, haalde de gummiknuppel, die hij Walter had afgenomen, uit zijn zak en aaide daarmee Chambricks even over het hoofd, net zó, dat deze heer niet bewusteloos, maar wel versuft raakte. Chambricks werd door De Weger in een fauteuil gedrukt. Vervolgens nam De Weger het zakmesje van Cham bricks, deed dit open en beproef de de scherpte op zijn hand. Hij nam het zakmesje zó in z'n hand, zoals met een potlood ge schreven wordt, greep Cham bricks bij zijn haar en gaf hem daarna met het scherpe mesje een sneetje in zijn voorhoofd Het sneetje was niet diep, maar er kwam toch vrij wat bloed uit en Chambricks, die het niet kon zien, had het gevoel dat het een hele snee was. „Jij kent mijn paraaf je wel, is het niet Chambricks?" vroeg De Weger rustig. „Wel," zei hi;' dat paraaf je wordt rap op jouw blanke voorhoofd gesneden, als jij niet als de donder antwoordt. En ik beloof je, dat daarna je ogen aan de beurt zijn. Je weet wel, zoals de Oosterlingen dat zo mooi kunnen." Chambricks kreunde iets, dat het midden hield tussen „sadist" en een doodordinaire, ongegear- speciaals zeg- ticuleerde, niets gende kreun. „Wel?" vroeg De Weger en hij kwam met het mesje weer dicht bij Chambricks hoofd. Ik weet het niet," kreunde Chambricks. Krats. Er kwam een nieuwe schram op het voorhoofd van Chambricks, één, die de ,,J" vol tooide. ,Nu komt de lus, Chambnks, teemde De Weger. ,Ik zeg toch dat ik het zelf niet meer weet, ploert," zei Chambricks schor. Zijn stem klonk wanhopig. De Weger voel de, dat de man nu al wel haast zo ver was, dat hij zou gaan pra ten en besloot, met het voltooien van zijn tekening nog even te wachten. „Ik heb eerst altijd gedacht dat hij het was," zei Chambricks dof, en hij wees op de dode Loyons. „Nou, en?" vroeg De Weger. Chambricks haalde zijn schou ders op. Het mesje kwam'weer angstig dicht bij het voorhoofd Chambricks kromp wat ineen „Maak mij liever dan ineens kapot!" schreeuwde Chambricks en hij sprong op. Direct echter drukte De Weger hem weer neer. „Nu toe dan!" Schiet mij maar neer! Maak er een eind aan, maar folter mij niet!" Chambricks verkeerde in een hevig gespannen toestand. „Nee, mannetje," zei De We ger, „zó makkelijk komen mis dadigers als jij er niet af. Ik fol ter iemand nooit zonder reden en zelfs niet eens met plezier Maar ik deins nergens voor terug als het er om gaat inlichtingen te krijgen. Diston en Buston zou den je dat kunnen getuigen En nu: waarom denk je, dat Loyons de big-boss niet is. Toen hij jou vanavond in de kamer haast vermoordde, leek het er anders niets op, dat je hem niet als je opdrachtgever erkende!" „Was je daar óók al bij?" De stem van Chambricks klonk ang stig; deze opmerking bleek een voor De Weger onverwacht, maar niet minder gunstig psy- hologisch effect teweeg te bren gen. „Toen ik hem neerstak, was hij niet direct dood," fluisterde Chambricks. „Hij... hij zei nog wat. „De baas zal je straffen nog eer je vier en twintig uur ver der bent, Chambricks,"'zei hij- Toen stierf hij en ik kwam met te weten wie zijn baas was. Ik... ik had wel eens een vermoeden, dat Walter eigenlijk de chef was maar nu weet ik het wel zeker. Een ander dan hij is er niet. „Is dat Walter?" vroeg De Weger en hij wees op de nog steeds bewusteloze figuur op de grond. „Ja, dat is Walter. En hu is de baas, 't kan niet anders Er klonk even haat in de stem van Chambricks, maar toen hij ver der sprak, klonken zijn woorden weer zacht, haast fluisterend en schor. Uit de hele houding van de man bleek, dat hij het opgaf me. De voorzitter van de Sasse harmonie, de heer Verhelst dankte hierna het uniformenco mité voor de vele moeite die zi, zich in de afgelopen maanden heeft getroost door het orgam seren van collecten, verlotingen bals e.d. en hij beloofde de Sasse bevolking dat men zou trachten het muzikale peil nog hoger op te voeren. Hierop sprak de bedrijfsleider van de firma Esders uit Rotter dam, die de uniformen heeft ge leverd, een kort woord en over handigde als aandenken aan deze dag een handgeborduurd vaan- 'üe harmonie bracht als eerste nummer het Wilhelmus ten ge hore, waarna een rondgang door de gemeente werd gemaakt gevolgd door met vlaggen getooi de schoolkinderen en de diverse sport- en ontspanningsveremgin Des namiddags hadden voor de jeugd volksspelen plaats, welke zich in een grote deelname m°c!^ ten verheugen en waarvoor ae publieke belangstelling zeer groot W<Om vijf uur gaf de harmonie Onthulling van een monument. Hedennamiddag te 19 uur zal op de Noorderbegraafplaats te Vlissingen een monument wor den onthuld voor de Vlissingse slachtoffers van de tweede wereldoorlog en in het bijzonder ter ere van de slachtoffers van het bombardement van 12 Mei 1940 op Hr. Ms. kanonneerboot „Bulgia" en de „Luctor et Emer- go" van de provinciale stoom bootdiensten in Zeeland. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft zich be reid verklaard de onthulling te verrichten. De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, zal de bijeenkomst openen. Voorts wordt het woord gevoerd door Ds. G. Smeenk, Geref. predikant te Almelo, vroeger te Vlissingen, en de heer J. S. Nieuwenhuis, vlootaalmoezenier te Vlissingen. De arbeiderszangvereniging „De Volksstem" zal vocale medewer king verlenen. Het Wilhelmus zal als slotnum mer door deze vereniging worden gezongen. Daarna bestaat er voor autoriteiten, nabestaanden, ver enigingen en particulieren gele genheid bloemen voor het monu ment te leggen. Naar aanleiding van deze onthulling komen te Vlissingen de stille tocht en de stille herdenking van de gevalle nen, welke op ongeveer hetzelfde tijdstip zouden geschieden, te vervallen. EEN RECTIFICATIE. Er is in ons verslag over de heropening van de veerdienst Kruiningen—Perkpolder, in ons vorig nummer opgenomen, tot onze spijt een storende fout ge slopen, die wij hiermede herstel- len. Vermeld stond, dat tijdens de lunch in hotel „De Uitkijk" te Kruiningen, na de rede van de minister van Verkeer en Water staat het woord werd gevoerd door de heer M. Vogelaar, burge meester van Kruiningen. Dit moet zijn door de burge meester van Kruiningen de heer A. Schipper. dat hij alles moe was. (Wordt vervolgd.) De Sasse harmonie in de ko mende maanden. In de komende zomermaanden heeft de harmonie De Verenigde Vrienden een lijvig programma af te werken. Concerten worden gegeven in Antwerpen, Gent welke reeds definitief zijn, terwijl onderhandelingen worden ge voerd over deelname aan concer ten of festivals te St Niklaas, Aalst, Oostende, Zaffelaere en Rotterdam. Sas van Gent havenplaats. Zaterdag j.l. is het eerste in on- ze gemeente gedomicileerde zee vaartuig aan de eigenaars over gedragen. Het is de coaster „Hei- loo", toebehorende aan een com binatie van inwoners uit Sas van Gent en Terneuzen. Het gepavoi- seerde schip heeft ligplaats geko zen aan het douanekantoor te Sas van Gent. Het schip vaart in time-charter bij een buitenlandse firma. Moeder redt haar kind van verdrinkingsdood. Dank zij het resoluut optreden van schippersvrouw De B. wist deze haar bijna 3 jaar oud kindje van de verdrinkingsdood te red Het parlementslid Sidik Ker- tapati is door de militaire poli tie in Djakarta gearresteerd en naar Bandung overgebracht. Dit blijkt uit een mededeling'! van de voorzitter van het par-, lement, Sartono. Deze medede ling werd later aangevuld door een verklaring; van het plaatse lijke militaire commando van Djakarta. Sidik Kertapati is lid van de progressieve fractie, die* de regering steunt. Een officiële mededeling over de reden van deze arrestatie ontbreekt tot dusver, doch het blad „Indone sia Raya" meldt, dat het Indo-, nesische leger bewijzen had ver zameld, dat Sidik Kertapati contact onderhield met benden en zelfs bendeleider zou zijn van de „Bamboe Roentjing" op West-Java. Nehroe de eerste minister van India, heeft Maandag vóór zijn vertrek uit Colombo naar Nw- Delhi verklaard, dat een staken van het vuren de belangrijkste stap is naar een regeling van de oorlog in Indo-China. Waar schijnlijk zouden de oorlogvoe renden 't onderling eerder eens worden over het staken der vij andelijkheden dan wanneer an dere landen zich in de zaak mengden. Verder was Nehroe van me ning, dat een eind gemaakt moest worden aan ,,de hulp, die naar Ibeide partijen is toege stroomd".

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2