Uil Je Srcvincie KERKDIENSTEN 'OPENT LEVEND GESCHENK Voor de Zondag Viering Koninginnedag en bevrijdingsfeest fe Terneuzen TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET Ganzenbordspel groot succes - Terneuzen in vlaggetooi ZIERIKZEE AGENDA De zaak-Troesjnowitsj Autobus in sloot ROTTERDAM PARADE TE MIDDELBURG. Een hoogtepunt van de viering van Koninginnedag was in Zee land de parade op de Middelburg se Markt van een groot deel der in deze provincie gelegerde mili taire onderdelen. Zowel van de zijde van de provinciale en stede lijke autoriteiten als van die der burgerij bestond hiervoor grote belangstelling. De paraderende onderdelen van land- en zeemacht en van de nationale reserve lie ten een zeer goede indruk ach ter. De parade werd afgenomen door de hoogst in rang zijnde mi litaire autoriteit in Zeeland, de kolonel J. G. Broekhuyzen, com mandant maritieme middelen Zeeland van de koninklijke mari ne, in aanwezigheid van de Com- En hun ogen opheffende, zagen zij niemand dan Jezus alleen. Matth. 17 8. Daar is wel niets waarmede wij mensenkinderen ons zo licht bezondigen, als: ons te hechten en vast te klemmen aan mensen. Zeer zeker is het een groot voorrecht van de Here, als Hij ons gelijk besnaarde zielen tegen- voert. Dat wij elkaar door ern stige, trouwe, geheiligde vriend schap kunnen opvoeden voor de eeuwigheid, en de Here het mid delpunt is onzer overeenstem ming. Weinigen echter zijn er, die alzo in hun vriendschap der zelfzucht gestorven, de ziel des anderen het kostbaarste en de liefde tot de Heiland het hoogste achten. De meesten onzer bou wen hun hoop en verwachting op de getrouwheid der mensen tot hun eigen bate. Zij zoeken dus ook in de vriendschap zich zelf. Is het wonder, dat teleur stelling vaak hun deel is en men in plaats van dankbaarheid de bittere klacht hoort uiten: er is geen trouw onder de mensen, en op niemand kan men rekenen? In die ogenblikken, als wi; moedeloos staren op de puin hopen onzer verwachtingen, komt de Here tot ons in Zijn al- genoegzaamheid. Dan leert Hi; ons de ogen opheffen om Hem te zien. Wie zich dan door Hem laat leiden, die komt geleidelijk tot de ontdekking, dat er niets is in hemel en op aarde, dat onze ziel nodig heeft dan Hem alleen. Die maakt al het andere onder geschikt aan dat ene grote voor recht. Tc Moet U ten eigendom verkiezen, Tc Gevoel, neen, buiten U is geen, *k Wil niet in 't schepsel mij j [verliezen, U is rust, bij U alleen. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Voorts waren daarbij tegen woordig de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen, mr dr N. Bolkestein en mr B. Kolff, de territoriaal bevelhebber en garni zoenscommandant van Middel burg, de majoor A. Kornet en de districts-commandant der natio nale reserve, de majoor Speek. Paradecommandant was de ma joor J. Potteboom, commandant van de eerste C.O.A.K. (Centrale Opleiding Administratief Kader). Na afloop van de parade wer den de talrijke autoriteiten en verdere genodigden door het ge meentebestuur van Middelburg in de Burgerzaal van het stad huis ontvangen. Voorts hield de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, 's middags in de Statenzaal te Middelburg een druk bezochte re ceptie. Ouderavond openb. U.L.O. Voor de ouderavond van de openbare U.L.O.-school alhier be stond Donderdag j.l. vrij grote belangstelling, waarover de heer Ocké uit Hoek, namens de ouder- commissie, in zijn openingswoord j vinden. in de 3e klasse van de U.L.O. in verband met de studie voor het diploma A of B. Dit moge door het volgende worden geaccentu eerd. De resultaten op de scholen zijn niet rooskleurig. De toestand is zó, dat 25 het einddiploma haalt zonder en 25 met één keer doubleren; de overige 50 laat zich raden. Vaak stuurt men het kind naar een school, die ver boven zijn be vattingsvermogen gaat. Teleur stelling is hiervan het gevolg. Men maakt het kind nerveus en nukkig. Velen prefereren een kantoor baan boven een ambacht. Het aanbod voor het eerste overtreft dan ook verre de vraag, in tegen stelling tot het laatste, waarbij tevens nog valt aan te tekenen, dat er slechts voor bijzonder be gaafden in de administratieve be roepen behoorlijk sperpectief zit. Daarom is een technische oplei ding veelal meer aan te bevelen dan een zuiver intellectuele. Verder dient men bij de keuze rekening te houden met beroepen met over- en onderbezetting. Waarop dient men bij beroeps keuze te letten? 1. Het kind moet een bestaan zijn blijdschap uitsprak. Hij heet te de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder burgemees ter mr P. H. W. F. Teilegen en de heer A. de Vries, die als op volger van mej. Ca val jé sinds medio April j.l. als leerkracht aan de school is verbonden. Inplaats van de heer Op den Akker, die verhinderd was, hield de heer De Bruijn, beroepskeuze- adviseur uit Middelburg, die reeds enige tijd bezig is met de leerlingen te testen, een lezing over beroepskeuze, waarover wij het volgende aanstippen. De I Mei-viering. Naér wij vernemen is voor de 1 Mei-viering ter plaatse het vol gende programma ontworpen. Van 810 uur: Meilboomplan- tingen door de A.J.C. op diverse plaatsen in de stad, o.l.v. mevr. M. van Driel-Vermeulen. Om 1 uur; Kinderoptoeht. Er wordt verzameld op de Markt, waarna vervolgens een kleine rondgang door de binnenstad zal worden gemaakt met als eind doel het Concertgebouw, waar van 25 uur het kinder-Meifeest wordt gehouden, o.l.v. de heer en mevr..Stenvert. Hier zal de jeugd enkele uren van aangenaam ver pozen worden geboden met film, volksdans, zang en lekenspel en natuurlijk de gebruikelijke trac- taties. Om 8 uur des avonds zal de 1 Mei-bijeenkomst plaats vinden voor de ouderen eveneens in het Concertgebouw, waar de minis ter-president dr W. Drees vóór de pauze de 1 Mei-rede zal uitspre ken. De zaal is, naar wij verne men, reeds geheel uitverkocht. De avond zal worden geopend door de voorzitter van het plaat selijk 1 Mei- comité, de heer W. van Driel. De „Flierefluiters", o.l.v. Johan Jong, zullen voor de muzikale omlijsting zorgdragen. Na de pauze wordt met eigen krachten, o.l.v. de heer Stenvert, opgevoerd het Meispel „Uw Mei is hier", waarbij de plaatselijke zangver eniging „De Stem des Volks" haar medewerking zal verlenen. Het grootste gedeelte van het programma vóór de pauze wordt door de VARA uitgezonden. Reeds direct na de nieuwsbe richten van 's-avonds 8 uur volgt over Hilversum II door Ary Kley- wegt een praatje over Terneuzen, de stad aan de Westerschelde. Foto-wedstrijd. De firma Naeye alhier had de ze week voor mevr. Riemens, wo nende in de Lange Kerkstraat 14 alhier, een blijde verrassing mede te delen. Door de kinderwagenfabriek Riemersma wordt n.l. wekelijks een foto-wedstrijd gehouden voor bezitters van een uit haar fabriek afkomstige kinderwagen, met als prijs voor de mooiste ingezonden foto de gekochte kinderwagen. Deze week bleek mevr. Riemens de mooiste foto te hebben inge zonden, waarop natuurlijk de bij de firma Naeye gekochte kinder wagen prijkte, zodat zij het be stede bedrag in contanten kreeg terugbetaald. Viering- Koninginnedag. De jaardag van H. M. de Konin gin werd alhier op de traditione le wijze herdacht door het uitste ken der nationale driekleur van de officiële gebouwen en vele woningen, terwijl de kinderen onder geleide hun gebruikelijke wandeling door tal van straten maakten. Des avonds concerteerden de beide plaatselijke muziekvereni gingen op de kiosk op de Markt, waarvoor een goede belangstel ling bestond. Concert en Serenades. Ter gelegenheid van de verjaar dag van H. M. de Koningin con certeerde gisteravond de kon. „Harmonie" op de Markt, waar voor een grote belangstelling be stond. In de pauze betrad de da- meszangver. „Excelsior" de kiosk en bracht enige zangnummers ten gehore, die een welverdiend applaus oogstten. Na afloop van het concert werd door de „Harmonie" een serena de gebracht aan de heren P. H. Verdeghem en J. Anthonisse sr., die door H. M. de Koningin een onderscheiding werd verleend. De voorzitter der Harmonie, de heer Dijk, feliciteerde de gedeco reerden en hoopte dat zij de wel verdiende ere-medaille nog tal van jaren zouden mogen dragen. Het bestuur en leden van de Harmonie werd ten huize van de 2. Dat men een beroep kiest, waarin betrokkene zijn persoon lijkheid ten volle kan ontplooien. Beide factoren zijn een belang voor individu en gemeenschap. Bij beroepskeuze dient men uit te gaan van de capaciteiten met verwaarlozing van de psychische aanleg. Over het algemeen is men ech ter voor meerdere beroepen ge schikt. Men dient rekening te houden met de mogelijkheid van oplei ding (kosten en tijd) en de kans Te weinig wordt nagegaan, of van plaatsing in een bedrijf. Bij men wel het goede beroep kiest. Welke factoren spelen een rol bij de keuze? 1. Het verlangen van het kind zelf. Vaak zijn het beroepen, die tot de verbeelding spreken b.v. vliegenier of stewardes. 2. De wens van de ouders. De ze kan belangrijk zijn. Dikwijls is het traditie, vooral in de land bouw- en middenstandsbedrijven, dat b.v. de zoon het beroep van de vader kiest. Vele ouders ver wachten van het kind meer dan ze zelf hebben bereikt. De moe beroepskeuze geeft men enkel ad vies, want de ouders beslissen tenslotte, aldus besloot de heer De Bruijn zijn inleiding. Alvorens over te gaan tot ver kiezing van een nieuwe ouder commissie werd 1 minuut stilte betracht ter herdenking van het op 26 Juni 1953 overleden lid van de commissie, wijlen mevr. A. R. J. Wieland-Baart. Aangezien het zittend lid, de heer J. Leunis was afgetreden en een ander lid, t.w. de heer W. de Vries, naar elders is vertrokken, werd bij verkiezing in de nieuwe ders zijn doorgaans beter dan de oudercommissie gekozen de da- vaders in staat het kind te be - - ------ oordelen. 3. Toevallige omstandigheden. B.v. het baantje dat toevallig open komt. mes mevr. L. de Nie-Stuij, mevr. de wed. C. S. Maat-Vergouwe en de heer J. de Fouw. Na de pauze liet het hoofd der school, de heer M. L. van Vugt, hét wel en wee over het afgelo- Deze drie punten moeten wel I pen jaar de revue passeren, waar- heer Verdeghem een verversing aangeboden en de heer Anthonis se deed zulks in het café van de heer Van de Sande. Het Roode Kruisedekenhuis. Op een terrein aan de Kade- weg te Zierikzee worden' thans voorbereidingen getroffen voor de bouw van het nieuwe Roode Kruisziekenhuis, dat door Zwe den aan ons land is geschonken. Een aannemersbedrijf is thans bezig met het bouwrijp maken van de grond. De betonnen palen waarop het gebouw zal rusten worden ter plaatse vervaardigd. Noodachool te Scharendijke gereed. Te Scharendijke zal Maandag een houten noodschool worden geopend. Het gebouw is tot stand gekomen met rijkssteun, terwijl onder meer ook de gemeente Amsterdam, die Schouwen en Duiveland na de Watersnood heeft geadopteerd, hierin een aandeel heeft gehad. De oude school Binnenkort zullen nog enkele noodschoolgebouwen in andere dorpen op Schouwen en Duive land worden gebouwd. De oude school Scharendijke zal nu wor den gerestaureerd en voor ver enigingsgebouw en vergaderlo kaal in gereedheid worden ge bracht. In de morgenuren maakte de drumband „Irene met slaande trommen een wandeling door de druk bevlagde straten, die naar mate het middaguur naderde, steeds voller en voller werden. Nauwelijks was gistermiddag om 2 uur het sirene-signaal te Terneuzen verstorven of de jeugd (maar liefst 760 kinderen in de leeftijd van 8 tot en met 14 jaar) zette zich, na het werpen van de dobbelsteen in de diverse vakken, in beweging. Het ganzen bordspel nam een aanvang. Voor al bij de aanvang van dit aloude spel ontwikkelde de jeugd re cordsnelheden. Met de tong op de schoenen verplaatste zij zich groepsgewijze (groepen van 10) door het oude stadsgedeelte van het ene naar het andere vak, waar immers met dit spel de zo zeer begeerde punten te behalen vielen. En... de prijzen lokten. De oudsten onder hen hadden al gauw in de gaten dat het, voor wat betreft het behalen van pun ten, in enkele vakken hommeles was. Er viel niets te verdienen; teleurstelling tengevolge hebben. Ook de schoolkeuze is zeer be bij hij dank bracht aan de heer Ocké voor diens hulp op diverse langrijk. Daarom is het van niet Zaterdagmorgens, te onderschatten belang om de Wat het huiswerk betreft was kinderen te testen, zowel in de er voorheen de klacht dat dit te 6e klasse van de lagere school als OOST ZEEUWSVLAANDEREN. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen7 uur Ds. L. Rijksen, van Middelburg. ZONDAG 2 MEI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H Doop); 7 uur Ds. B. Keers, van Den Haag. (Jeugddienst.) Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. (Bed. H. Doop.) Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- beek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon ders. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt: 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Bed. H Doop). 10 uur „Bethel" (Dienst voor Jongeren van 12 t/m 15 jaar). Voorganger: de heer J. C. Groe- nenberg. Driewegen: 7 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heij- boer. TT Othene: 7 uur Eerw. heer C. H Heijboer. DINSDAG 4 MEI. (Nationale Herdenking.) Sas van Gent: 7.30 u. Korte Kerk dienst. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 1 MEI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 2 MEI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff, van Nieuwvliet. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bed. H. Doop); uur Ds J. H. van Beusekom. ■Bizondere Zendingsdienst voor West Zeeuws-Vlaanderen.) Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- Nieuwvliet10 uur Wika Waster- val. Oostburg: 2.30 uur Ds. L. S. Blom, van Aardenburg. Retranchement: 10 uur Ds. J. B van Bork. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. (Bed. H. Doop.) St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. (Nat. gedenkdienst met koor). IJzendijke10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuil man. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. R. der Nederlanden, van Hille- gom. Terneuzen10 uur en 3.30 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. (Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6| uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur geen dienst; j 3 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. veel was. Nu hoort men de klacht van te weinig huiswerk. Daarom is men overgegaan tot een zinvol minimum. Veel huiswerk kan thans reeds op school worden ge maakt. Nog dreigt er een groot ge vaar, n.l. het groot te kort aan U.L.O.-onderwijzer?;. Zelfs in de grote steden is dit het geval maar natuurlijk in Zeeuws-Vlaan- deren, aldus besloot de heer Van Vugt zijn betoog. Volgens de heer Ocké had de heer Van Vugt een 25-tal onder werpen aangeroerd. Op 3 daar van wilde hij ingaan, hetgeen in hield een woord van warme dank voor de houding van B. en W„ voor de houding van de leerlin gen en voor die van de leerkrach ten. Van de hierna geboden gelegen heid aan de ouders om zich met de leerkrachten te verstaan over de vorderingen, werd tenslotte een dankbaar en druk gebruik gemaakt. tett. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Woestijnratten. Pro Rege, 7 uur: Ds. L. Rijksen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: De microfoon is voor U. MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Woestijnratten; 2 uur: Zondige Ruby; 4.30 uur: Woestijnratten. Terrein Westel. Bol werk, 2.30 uur: Terneuzen- M.OJC. Parochiehuis, 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.15 ur: De microfoon is voor u; 8 uur: Ik beken. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. alleen maar oponthoud. En als ze hun kans schoon zagen, soms op diplomatieke wijze, benutten ze die. Weg waren ze dan, de rak kers... En geloof maar niet dat zij die op het politiebureau (vak 2: de gevangenis) terecht kwa men, de moed lieten zakken. Nog nooit had de plaatselijke politie zoveel arrestanten op één dag. Weet u hoeveel! Maar liefst 276. Misschien dachten ze van de ster ke arm ook al: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Maar alle gekheid op een stokje. Hier over kunnen wij het ééns zijn: het was voor de Terneuzcnsq jeugd gisteren een onvergetelijke dag. Het ganzenbordspel met de oude-stad als platte grond, is voortreffelijk geslaagd, dank zij mede het prachtige zomerse weer. Voor de activiteiten in de diverse vakken, met soms aller aardigste spelletjes, bestond ook van de zijde van de ouderen grote belangstelling. Ook burgemees ter Teilegen volgde hier en daar met belangstelling de verrichtin gen der jeugd. Hoe groot de verleiding ook is om op enige détailpunten in te gaan, plaatsruimte legt ons nu eenmaal beperkingen op. Wij willen dan ook volstaan met te onderstrepen datgene wat de burgemeester bij de prijsuit reiking op de muziekent opmerk te, n.l. dat het prettig aandoet dat op een dag als deze de jeugd eensgezind en in goede harmonie zowel de jaardag van H. M. de Koningin als het bevrijdingsfeest kan vieren, zich daarbij gesteund wetende door de spontane en loyale medewerking van velen. Tot besluit van deze geslaagde middag zong de jeugd op verzoek van de burgemeester het eerste couplet Van het Wilhelmus. De groepen die de prijzen in de wacht sleepten waren: I. Groep 65 (435 punten met 9 deeln.) 1. Leuneke van Doese laar; 2. Nelly Rouw; 3. Betsy de Blaeij; 4. Johan de Vos; 5. Nelly de Bruijne; 6. Coba Dees; 7. Suusje Dees; 8. Levina Diele- man; 9. Corrie van Drongelen. II. Groep 86 (434 punten met 10 deeln.) 1. E. Holvast; 2. J. Denie; 3 M. de Bruijne; 4. B. Tooreman; 5 K. Michielsen; 6. J. van Dix- hoorn; 7. M Harte; 8. M. Hame link; 9. C. Lauret; 10. J. v. d. Bijl. III. Groep 67 (324 punten met 8 deeln.). 1. Tanny Kaijser; 2. Leni Kole; 3. Joke Kreuger; 4. Bea van Leeuwen; 5. Janny Wis se; 6. Betsy Ollebek; 7. Ineke de Munnik; 8. Saartje Eekman. IV. Groep 53 (356 punten met 9 deeln.). 1. Kees Dubbeldam; 2. Akkie Postma; 3. André Jansen; 4. Leen Lavia; 5. Leen de Koeij- er; 6. Roel Zaal; 7. Piet Luteijn; 8. Jaap Fijma; 9. Johan de Mees ter. V. Groep 27 (390 punten met 10 deeln.). 1. A. Dubbeldam; 2. K. de Feijter; 3. B. Maat; 4. J. Audenaerde; 5. R. v. d. Peijl; 6. W. de Bruijne; 7. A. Verschelling; 8. K. Tjebbes; 9. J. Wieles; 10. R. de Doelder. VI. Groep 42 (338 punten met 10 deeln.). 1. Piet Hamelink; 2. Freddie Beeldens; 3. Koos van Doeselaar; 4. Edwin Meertens; 5. Kees van Eek; 6. Huib Marsil- je; 7. Willy Donze; 8. Cor Pro voost; 9. Arie v. d. Hoek; 10. Sjaak Leenknecht. Tot besluit van de feestelijkhe den maakte 's avonds de drum band „Irene" nogmaals een mars door de stad, terwijl onder vrij grote belangstelling de „Harmo nie Terneuzen", o.l.v. de heer J. Meijers, op de Markt een ge slaagd concert gaf. na afloop waarvan het gezelschap nog een korte muzikale wandeling maak te. Generaal William Oliver, de Britse commandant te Berlijn, heeft Vrijdag de Sowjetrussische autoriteiten om toestemming ge vraagd voor een onderhoud met dr Alexander Troesjonwits, een leider van uitgeweken Russen, die naar Oost-Berlijn zou zijn ont voerd. Volgens de Russische autori teiten is Troesjnowitsj vrijwillig naar Oost-Berlijn gegaan. Oliver heeft thans in een schrijven aan de Berlijnse vertegenwoordiger van de Sowjetrussische hoge commissie, S. A. Dengin, de werts te kennen gegeven, dat Troesjno witsj naar West-Berlijn zal mo gen terugkeren om deel te nemen aan een „grondig onderzoek" naar zijn verdwijning. Indien zulks niet mogelijk was, zouden, aldus het verzoek van generaal Oliver, Britse functionarissen Troesjnowitsj in Oost-Berlijn moeten kunnen ondervragen. zijn tientallen soorten spreien, maar er is één soort die elke huismoeder als het ideaal van alle spreien ziet: een satijnzijden, doorgestikte gewatteerde sprei met volant. Wat een genot om, als de buurvrouw eens eventjes het huis komt zien, er met trots ook de slaapkamer in te kunnen betrekken. In Uw slaapkamer, op Uw bed, zo'n sprei! Wij kunnen geen wonderen doen, maar toch zal er nu ook op Uw bed zo'n sprei komen. Dit zijn postorder aanbiedingen, waarmee wij willen aantonen, dat goede kwaliteiten en lage prijzen rustig kunnen samen gaan. En dezelfde spreien,dieoveral verkocht worden voor 28.90, tweepersoons gewatteerde spreien van hooggeglansde satijn, bewerkt met fraai zig zag stiksel en brede volant, koopt U als postorder-aan bieding voor nog geen twintig gulden. Aan enige van onze vaste leden van de postorderfamilie zonden wij reeds een circu laire, maar de belangstelling en waardering zijn zo groot dat wij meenden dat iedereen, niemand uitgezonderd, dit moet weten. door BRUNO J. VAN LHEENKE 38) (Nadruk verboden). „De Donderdagmiddag is de auto busbestuurder H. K. van de N.V- E.D.S. met een bus van deze maatschappij' in een langs de weg lopende sloot geraakt, toen hij plotseling moest uitwijken voor een loslopend paard. De buspassagiers kwamen grotendeels met de schrik vrij, enigen liepen schaafwonden op. Het paard werd door de bus geraakt, doch liep geen noe menswaardig letsel op. heren schijnen nog een verdieping hoger te zitten, hoog en droog," mompelde De Weger, „maar ik zal zo vrij zijn eerst hier eens poolshoogte te gaan nemen." Hij probeerde een deur te openen; hef bleef voorlopig bij proberen, want de deur was op slot, en, naar hem al spoedig bleek, dit was het geval bij alle deuren op deze verdieping. „De slotenmoerder," zuchtte De Weger. En terwijl hij op de wijs van „Daar wordt aan het raam geklopt" zacht voor zich uit zong: „Daar wordt weer een slot gemoerd, slot gemoerd, slot ge moerd. Daar wordt weer een slot gemoerd, helemaal ge..." pulkte hij in het slot van de deur van een willekeurige kamer. Het ope nen van dit slot kostte hem niet eens de tijd, die nodig was om het hele couplet te zingen. „Sesam, open u," mompelde De Weger, „en op hoop van ze gen. Zij die op mij wachten, wor den verzocht niet te spuwen, slaan, stompen, bijten, krabben, schieten, meswerpen of schreeu wen, verder is haast alles geoor loofd." Met deze woorden stapte hij de kamer binnen. Zijn eerste verba zing gold de abnormale stevig heid van de deur. „En sinds wanneer," vroeg De Weger zich af, „vindt men in nor male oude kantoorgebouwen of iets dergelijks zulke dikke eiken houten deuren?" „Sinds in zulke oude gebouwen het hoofdkwartier van een zeke re organisatie „Kareltje" geves tigd is. Hè, dat je dat nu weer niet direct door hebt," zei Stem Intuïtie geërgerd. „Heb ik toch direct door," pro testeerde De Weger verontwaar digd, en hij knipte zijn zaklan taren aan, een zaklantaren, waar bij de kop door een metalen bus je zodanig werd afgeschermd, dat er slechts een dun straaltje licht te zien was. Toen kwam De Weger's twee de verbazing. „En wanneer treft men in zo'n oud ex-kantoorgebouw zulk een geordende... ja..." vroeg hij zich weer af. Nog eer S. I. de kans kreeg iets te antwoorden, gaf hij zelf haastig het antwoord: „Ja, natuurlijk, ik heb het door: sinds in zo'n oud... enfin... hoofdkwar tier". In de kamer stonden rijen ho ge stalen kasten; het waren er zeker veertig. John probeerde er een te openen, maar dit lukte hem niet. ,Doet er niet toe," mompelde hij, „dat bewaren we dan maar als toetje. Geduld maar, je krijgt hier later de kans nog wel voor." Hij liep de kamer door en kwam bij een paar openslaande deuren, die op een balconnetje uitkwamen. „Bing, bong, bengs, tingel-de- tangel" speelde de hoodbeiaar- dier. „Uitkijken, uitkijken, uitkij ken," zei de Stèm snel achter el kaar. „Dank u," zei De Weger en hij liet het licht van zijn zaklantaren over de buitenlijnen van de deu ren schijnen, zó, dat het van bui tenaf niet -gezien zou kunnen worden. Het draadje zat boven aan de deur en het was zeer ken nelijk een contactdraadje van een waarschuwingssysteem. „Tut, tut," mompelde De We ger, „ik mag wel oppassen. Ze schijnen hier toch minder risico te nemen dan ik eerst dacht. Maar, vraag ik mij met mijn be perkte verstand af, maar waar om laten zij de voordeur dan on bewaakt? Of heeft de heer Cham brick Hij brak er verder zijn hoofd niet over en ging de kamer weer uit. „Kom," sprak hij, „laten wij nog eens een trapje opklauteren. Altijd bevorderlijk voor de slan ke lijn, wat." Hij ging de trap op naar de vol gende verdieping en kwam op een portaal, dat gelijk was aan dat van de eerste verdieping. Nu hij wist hoé dik de deuren in dit huis waren, besefte hij ook, dat het geen zin had om aan die deu ren te luisteren, omdat geluid vanuit de kamer tóch niet tot de lepe luistervink zou doordringen. „Maar," dacht hij, „ook het ge luid dat op het portaaltje ge maakt wordt, komt niet door de deur heen, hetgeen natuurlijk meer dan gewoon prettig voor mij is." „En," vervolgde hij, „ik heb beneden dat gehad wat wij „mazzel." plegen te noemen, want het had even zo vrolijk kunnen zijn, dat er wél iemand aanwezig was in de kamers waarbij ik zo dartel aan de knoppen morrelde om te zien of de deuren afgeslo ten waren of niet. En tot slot had er ook nog wel eens een keer iemand in die archiefkamer, of wat het dan zijn mag, kunnen zijn. Wij leren hieruit dus, dat wij voorzichtig te werk zullen moeten gaan en hier niet zomaar een kamer kunnen binnenstui ven alsof het onze eigen slaapka mer was." „En na dit veel te lange gedaas zou ik mij maar eens omdraaien," zei Stem Intuïtie. De Weger draaide zich om en deed tegelijk een stapje opzij. Had hij dat niet gedaan, dan was de gummiknuppel, die nu vrolijk doorzwiepte, zeker op zijn hoofd terecht gekomen. „Dag broer," zei De Weger. (Wordt vervolgd). Onze postklanten kopen deze gewatteerde spreien met volant in de kleu ren groen, terra, goud en blauw, Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1 800-117680 IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2