Genève en Parijs als centra Minister-President Dr. Drees sprak voor de radio De Geneefse conferentie HET BLOEMENDÉFILÉ OP SOESTDIJK ONTPLOFFING IN DE BROEK SPAARKAS-KLIMOP WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Demonstratie in\\Hanoi WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Gelukwensen voor Koningin Juliana De Belgische koHiepüjzen Australische ambassadeur uii Moskou vertrokken Jongen met brandwonden naar ziekenhuis Zuid-Korea verwerpt Casey's voorstel op onder op onder Mei. 1 5.12 20.03 4.01 ió.44 2 5.10 20.05 4.24 20.16 3 5.08 20.06 4.53 21.46 4 5.06 20.08 5.34 23.03 5 5.04 20.10 6.27 rrankertng bij Abonnement: Terneuzen Krecteur-Hoofdredacteur I. van de Sand^ Noordstraat 55 Eedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VerscfoljDt dagelijks ZATERDAG 1 MEI 1954. 9e Jaargang No. 3138. Uitgeefster N.V. v/h Fin»a f. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs; pei mm 15 ct.; minimum pa* advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— I iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.3» i De conferentie te Genève is begonnen. Een gedeelte van het voormalige Volkenbondspaleis is zorgvuldig van de rest afgeschei den en in de zaal van de voorma lige Volkenbondsraad, in dit ge deelte gelegen, hebben de zittin gen der conferentie plaats, waar aan tenslotte 19 landen deel nemen. Tot twee keer toe heeft Rus land, naar men aanneemt op aan drang van China zelf, gepoogd China als een der Grote Vijf te doen erkennen. Molotow heeft dit in zijn verklaring bij aan komst te Genève nog eens duide lijk onderstreept. Maar de geal lieerden houden zich aan de te Berlijn getroffen afspraken en zien in China slechts de mogend heid, die aanwezig is, gelijk Noord- en Zuid-Korea, omdat zij bij strijd in Korea is betrokken. Dulles heeft er geen doekjes «m gewonden en vastgesteld, dat zowel de erkenning van rood China als het verlies van Indo- China door een wapenstilstand, die communistische infiltratie toelaat, voor Amerika onaanne melijk zijn. En nu mag het zijn, dat in het bijzonder Frankrijk bereid is veel op te offeren, teneinde 'n einde te maken aan de strijd in Indo-China 'n afscheiding van de grote bondgenoot, die het eco- •misch en financieel in elk opzicht nodig heeft, zal het niet riskeren. Zo ver zullen zelfs de Gaullisten niet gaan. Edens' diplomatie heeft het zo ver kunnen brengen, dat het Voorzitterschap nu zal rouleren tussen Eden of zijn plaatsvervan ger als vertegenwoordiger der Grote Drie; Molotow voor Rus land en prins Tsjoe van Siam als vertegenwoordiger van de kleine en ten dele onzijdige staten. vermindering van krachtsinspan ning toelaat. Men heeft echter een resolutie aangenomen, die in de toekomst gevolgen kan hebben. Het Atlan tisch Pact is begrensd wat de conflicten betreft, die het aan gaan. Er is altijd tegen gewaakt om het gebied dezer conflicten te vergroten; vandaar dat de toe treding van Griekenland en Tur kije hier en daar verzet ontmoet te. Maar men is realistisch ge noeg om de overtuiging aan te hangen, dat conflicten, waarin leden worden betrokken, vanzelf voor het Atlantisch Pact tot ge volgen zouden kunnen leiden. Vandaar een resolutie tot co-or dinering van aller buitenlandse politiek Het is de vraag, of deze zich reeds tijdens en direct na Ge nève zal doen gevoelen. VERVALSTE FOTO'S. Dulles zal niet lang in Genève blijven. Hij is in Amerika nodig, ook met 't oog op de binnenland se politieke ontwikkeling, die zich voor de republikeinen niet zo erg gunstig aftekent. Het lijkt wel bijna zeker, dat slechts het voornaamste van Eisenhower's wetgevend programma nog voor de a.s. verkiezingen van Novem ber 1954 onder dak kan worden gebracht. Amerika is thans een en al be langstelling voor het onderzoek inzake McCarthy en het leger en de wederzijdse beschuldigingen. Tot dusver ziet het er voor Mc Carthy niet zo erg gunstig uit. Hem wordt zelfs vervalsing van foto's aangewreven. Zijn partij genoot senator Mundt, die de lei ding heeft, toont vrij grote onpar tijdigheid en men is erin ge slaagd een aanklager uit Texas te vinden, Jenkins geheten, die tevoren wel McCarthy's bedoelin gen heeft geprezen, maar de on dervraging stevig in handen houdt. De opperste Sowjet is te Mos kou bijeen geweest, om op de ge bruikelijke wijze de begroting te bespreken en aan te nemen. Het is opgevallen, dat „slechts" 18% voor de verdediging bestemd is, wat intussen niet zo heel veel wil zeggen, omdat in andere pos ten veelal verborgen maatrege len liggen opgesloten, die b.v. be trekking hebben op de zware in dustrialisatie, de aanleg van we gen, spoorwegen, e.d. strategi sche maatregelen meer. Wel heeft het sterk de aandacht getrokken, dat de nieuwe secre taris-generaal van de communis tische partij, Kroestjew. bij zijn 60ste verjaardag zeer bijzonder is onderscheiden, in tegenstelling b.v. met de oude bolsjewiek Ka- ganowitsj, wiens feestdag vrijwel onopgemerkt voorbij ging. Rus land heeft van de Atlantische Raad te horen gekregen, dat zijn opname in het Atlantische Pact niet mogelijk is. Het zal nog wel blijven aandringen, maar vermoe delijk zonder resultaat. Molotow kon ook geen slechter ogenblik hebben gekozen voor liet aanvragen van deze toela ting, die op zichzelf al eigenaar dig genoeg was. Want het over lopen van de legatiesecretaris Pe- trow in Australië en de scènes, die zich afspeelden bij 't vertrek van mevr. Petrow, brengen Sow- jet-Rusland niet minder in op spraak dan de verklaringen, die de Russische agent Chochlovv te Bonn heeft afgelegd. Men moge daartegenover opmerken, dat personen als de overgelopenen zich dan toch maar jaren aan deze arbeid hebben gewijd; dat bovendien ook andere landen spionnage voeren. de wijze, waarop de Sow.jet-Unie hierbij de grenzen van het allergeringste internationaal fatsoen overtrad, is toch wel kenmerkend. VAN DER MANDERE. Keizer Hirohita en keizerin Nagako van Japan hebben Ko ningin Juliana Vrijdag ter ge legenheid van haar verjaardag gelukwensen doen toekomen. De Belgische koffiebranders hadden zich tot 1 Mei verbonden de koffieprijzen niet boven een bepaald niveau te laten stijgen om het indexcijfer der kleinhan delsprijzen niet al te snel te doen oplopen. De nieuwe Belgische minister van Economische Za ken had de koffiebranders ver zocht deze prijzen ook in de toe komst te stabiliseren. Daar geen bevredigend accoórd is bereikt tussen de unie vgn koffiebran ders en het ministerie van Eco nomische Zaken is van hoger hand bepaald dat de koffieprij zen niet zonder voorgaande machtiging verhoogd mogen wor den. De minister president, dr. W. Drees, heeft gistermiddag voor lieide radiozenders de volgende toespraak gehouden ter gelegen heid van de verjaardag van H. M. de Koningin. Waarde luisteraars, Bij deze viering van de ver jaardag van Koningin Juliana ligt het bezoek van het Deense koningspaar nog slechts een paar dagen achter 'ons. Dat bezoek heeft, zoals de eerste Minister van Denemarken het in een in terview uitdrukte, de betekenis gehad van een symbolische hand- druk van het ene volk aan het andere. Het is een hartelijke handdruk geweest en wij hebben ons daarbij nog eens bewust kunnen maken hoeveel wij ge- Op een gegeven moment stond H. Weghorst uit Hengelo op het terras van het paleis Soestdijk lustig op de midwinterhoorn te blazen tot groot pleizier van de koninklijke familie. Hij had er gisteren zijn werk op de brouwe rij voor in de steek gelaten en was met de „Hengeler spoilers en daansers" naar Soestdijk geko men om H. M. hulde te brengen. De midwinterhoorn was een van de geschenken die deze kleurige en vTolijke Twentse boerendans- groep had meegebracht. Daar naast hadden de Twenthen nog producten van de Twentse tex tielindustrie meegenomen, ge schenken voor dé Prinsessen en voor de Koningin. NEHROE'S VLIEGER. In het algemeen verwacht men in Genève niet, dat terzake van Korea afdoende overeenstem ming zal worden bereikt. Wel acht men de kans niet uitgeslo ten, dat de onderhandelingen over Indo-China althans zullen leiden tot het staken van de strijd. Het is reeds duidelijk ge worden, dat de pacifistische vlie ger, die Nehroe, ook ditmaal ten voordele van het communistisch China, opliet, geen kans heeft. Integendeel, de Amerikaanse ge neraal Van Fleet, de vroegere op perbevelhebber in Korea, reist Azië rond en men leidt daaruit, wellicht niet ten onrechte, af, dat bij voortzetting: van de strijd Amerika een krijgsmacht zou or ganiseren. Het heet, dat Bidault bij Eden en Dulles op directe en vrij krachtige hulp voor Dien Bien Phoe heeft aangedrongen. Maar deze hulp moest geweigerd wor den. Door Engeland vermoedelijk ook daarom, wijl Pandit Nehroe's besluit om de Amerikaanse vlieg tuigen, die verstrekingen in Dien Bieij Phoe brengen, niet over In- dia's grondgebied te laten vlie gen, voor Engeland tegenover 'n lid der Commonwealth nog an dere konsekwenties met zich brengt. Door Amerika, omdat Dulles moeilijk kan handelen buiten het Congres om. Dit heeft, nadat de eerste schrik verwerkt was, niet al te afwijzend gerea geerd op Nixon's bekende uitla- tuigen, die versterkingen in Dien kend worden voordat uit Indo China een tweede Korea zou voortspruiten. RESOLUTIE TE PARIJS. Onder de druk van de conferen tie te Genève heeft men weinig aandacht gewijd aan de samen komst van de Atlantische Raad te Parijs. Ditmaal waren slechts de ministers van Buitenlandse Zaken, en niet die van Defensie en Financiën aanwezig. Er zijn derhalve geen vérstrekkende be sluiten genomen. De militaire toestand werd bevredigend ge acht, al stemde men bijkans toe, dat de houding van Rusland geen TOESPRAAK VAN PRINS WAN. De vergadering van Vrijdag was de kortste tot nog toe. Alleen de afgevaardigden van Thailand en Turkije hielden een rede. De Thailandse minister van Bui- landse Zaken, prins Wan, ver klaarde, dat de sleuel van de oplossing van het Koreaanse pro bleem gezocht moet worden in de door de algemene vergadering Her V. N. in 1950 aangenomen re solutie, welke voorziet in alge mene verkiezingen onder toezicht van de V.N. Deze resolutie dient echter, zo zeide hij, te worden aangepast aan de huidige toe stand. Naast algemene verkiezingen moeten andere maatregelen wor den genomen, die leiden tot de totstandkoming van een verenigd onafhankelijk en democratisch Korea. Om een goed Aziaat te zijn, vervolgde de prins, is het niet voldoende uitsluitend Aziatisch te zijn ingesteld. Men moet ook in vrede samenwerken met de andere landen, die georganiseerd EDEN EN TSJOU EN LAI BIJ MOLOTOF. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, en de Chine se premier en minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjoe en Lai, hebben Vrijdag' als gast van de Russische minister Molotof liet noenmaal gebruikt. Volgens een woordvoerder van de Britse afvaardiging hebben Molotof en zijn gasten Eden en Tsjou en Lai tijdens de lunch ge sproken over kwesties, die op de conferentie zijn behandeld of nog behandeld zullen worden. Zij hadden echter geen enkele beslis sing genomen. De woordvoerder zei desge vraagd tot een journalist, dat de kwestie van diplomatieke betrek kingen tussen Engeland en com munistisch China niet ter spra ke was gekomen. MOLOTOF OPGEWEKTER DAN TE BERLIJN. Volgens Amerikaanse functio- Donderdagavond is de staf van de Australische ambassade in de Sowjet-Unie uit Moskou vertrok ken. De reis naar Helsinki werd per trein gemaakt. Aanvankelijk was het nog even de vraag of de treinkaartjes gereed zouden ko men doch in de namiddag belde „Intoerist", het Sowjetrussische reisbureau, op, dat alles in orde was. anueiT lanuen, cue gcutgaiuocuiu j volgens Aiiieiiluiuuu- zijn in een wereldgemeenschap narissen ziet minister Molotof er van Vrije Naties. 'bij de huidige besprekingen „op- Een verenigd en onafhankelijk gewekter" uit dan bij de in Janu- Korea zou een belangrijke factor |&ri en Februari van dit jaar ge- <7Ün \trw-vv :;ovminHprina VflH IIP knu/Inn nrnifnrflntifl to Roelii n zijn voor vermindering van de internationale spanning en voor het herstel van de vrede in Azië, met name in Indo-China. Thailand is als Aziatisch land het beginsel toegedaan, dat alle volkeren van Azië onafhankelijke staten moeten kunnen vormen, nóch verdeeld, nóch onderwor pen. aan een koloniaal regime, van welke aard dit ook is, oud of nieuw. TOESPRAAK VAN DE TURK SE AMBASSADEUR. Na prins Wan heeft de Turkse ambassadeur. Cevat Acikalin, 'n korte toespraak gehouden. Tur kije wil herstel van een verenigd, vrij en onafhankelijk Korea over eenkomstig de besluiten van de Verenigde Naties, tot de uitvoe ring waarvan Turkije zich plech tig had verbonden. De Turkse afgevaardigde ver wierp het voorstel van generaal Nam II voor vereniging van Ko rea. Molotof stelde vervolgens als voorzitter voor de volgende ver gadering op Maandag te houden, die werd aangenomen. houden conferentie te Berlijn Een Amerikaanse woordvoer der verklaarde: „De das van de heer Molotof is beter gestrikt dan dit te Berlijn het geval was. Hij ziet er over het algemeen voorjaarsachtig uit". EVENTUELE INDOUHINESE DEELNEMING. De Franse regering heeft de re geringen van Cambodja en Laos officieel medegedeeld, dat zij zich gereed moeten houden voor het zenden van een afvaardiging naar Genève, aldus meldt A.F.P. uit Parijs. De Franse minister van Buiten landse Zaken, heeft Donderdag avond en Vrijdag besprekingen gevoerd met de minister voor Indo-China, Jacquet. Laatstge noemde had te Cannes met het Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, en te Parijs met de Franse eerste- minister, Laniel, geconfereerd. Een woordvoerder van de com munistisch Chinese afvaardiging heeft Vrijdag in antwoord op de vraag of de minister van Buiten landse Zaken van de Vietminh, Hoang Minh Giam, zich te Genè ve bevindt, gezegd, dat de Chine se delegatie er niets over heeft gehoord. Een woordvoerder van de Geneefse politie zeide. dat er geen verzoek om veiligheids maatregelen door de Vietminh was gedaan. DEMONSTRATIE IN HANOI Ongeveer tien duizend mensen hebben Vrijdag in de straten van Hanoi een demonstratie gehou den uit protest tegen plannen, die volgens berichten zouden be ogen een einde aan de oorlog in Indo-China te maken door een deel van Vietnam in handen van de Vietminh-ops-tandelingen te laten. Voor aan de stoet reden door fietsen getrokken rickshaws met spandoeken, waarin opgeroepen werd tot eenheid en onafhanke lijkheid van Vietnam. De demon straties verliepen zonder inci dent. De burgers van Hanoi wilden zich klaarblijkelijk niet vóór of tegen één der oorlogvoerende partijen in Vietnam uitspreken, want de leuzen waren uitsluitend gericht tegen verdeling van het land en de naam van het staats hoofd Bao Dai werd er niet in genoemd. Er werden ook geen portretten van Bao Dai in de stoet meege dragen. De opstandige Vietminh- beweging werd nóch aangevallen nóch in gunstige zin genoemd. De stilstand in de gevechten rondom Dien Bien Phoe en in de delta van de Roode-Rivier duurde Vrijdag nog voort. WALTER BEDELL SMITH NAAR GENEVE. Walter Bedell Smith, die minis ter Dulles in Genève zal vervan gen, is uit Washington vertrok ken. Hij zeide, dat in Berlijn overeengekomen was, dat de con ferentie van Genève niet een con ferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken zou zijn. doch van plaatsvervangers. Minister Dulles zou de besprekingen van Washington uit blijven leiden. Hij had het Amerikaanse stand punt op de „zeer moeilijke onder handelingen" te Genève duidelijk gemaakt. SPAAK UIT GENEVE VERTROKKEN. Paul Henri Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, is uit Genève naar Brussel ver trokken. Hij zal de volgende week naar Genève terugkeren. De Twentenaren vertegen woordigden Overijssel, maar ze waren niet de enige groep in kle derdracht. De Zeeuwse volksdan sers uit Middelburg voerden op het grote gazon een dansje uit en verblijdden de Koningin met Zeeuws profetenbrood en Zeeuw se boterballetjes. „Voor de guus" (voor de kinderen) zoals ze er in het Zeeuws bij zeiden. Om 5 uur waren ze reeds uit de Zeeuwse hoofdstad vertrokken, maar de lange tocht had ze geen kwaad gedaan. Drachster turfjes hadden de dames van „Van knop tot bloem uit Gieten meegenomen en de Maastreechter Staar verscheen met enige imposante producten van de Limburgse keramische in dustrie. een fruitschaal, een vaas en een bonbonstel. Zo waren er nog vele geschen ken, uit liefde gegeven en op de mooie lentemorgen met een blij hart aangeboden. Om half elf was het défilé be gonnen en om twaalf uur trok ken de iaatsten door het toe gangshek. terwijl buiten nog dui zenden stonden te wuiven en te genieten van 't kleurige schouw spel voor het paleis. Twee en een half uur stonden de Koningin, Prins Bernhard (met witte anjer) en de vier Prinsessen op het bordes, schud den zo nu en dan afgevaardigden de hand en hadden voor ieder een vriendelijk woord. Toen het défilé ten einde was stond op het grasveld en rond het bordes de groepen van de elf pro vincies opgesteld en tot één uur onderhield PI. M. zich met de ver tegenwoordigers daarvan. De kleine meisjes van de Haagse klepperclub „De ooie vaartjes" kregen nog een extra knikje voor hun keurige kleppe ren en toen was het tijd om naar huis te gaan. Op het bordes, dat bedolven lag onder de bloemen groette de koninklijke familie allen nog eens, achter de ramen zag men nog even het vriendelijke gezicht van Prinses Wilhelmina en daar mee was dit gedeelte van de ver- ja ardagviering voor het konink lijke gezin ten einde. meen hebben en wat ook in bei de landen de betekenis is van het vorstenhuis. Denemarken en Nederland, twee kleine landen maar met een grote volkskracht. Twee vrije democratische volkeren met een constitutionele monarchie, waar in het vorstenhuis nauw met de bevolking verbonden is en sym bool is van en waarborg voor eenheid en vrijheid. Twee lan den, die onder eenzelfde bezet ting hebben geleden en met ten- zelfde vreugde de bevrijding heb ben begroet. Tijdens de bezetting is de loop der geschiedenis ten aanzien van het vorstenhuis in Nederland een andere geweest dan in Denemar ken. Koningin Wilhelmina, Prin ses Juliana en Prins Bernhard hebben zich aan de greep van de bezetter kunnen onttrekken. Zij hebben daardoor in vrijheid kun nen medewerken aan al wat Ne derland nog kon bijdragen tot de strijd der geallieerden en het verzet in ons land geestelijk kun nen sterken. Daarom ook kan de viering van de verjaardag der Koningin en die van de bevrij ding op natuurlijke wijze ineen vloeien, zonder de 5e Mei als herdenkingsdag vol onuitwis bare herinneringen in zijn waar de aan te tasten. De constitutionele monarchie in een democratisch staatsbestel is niet enkel in ons land maar ook in Engeland en de Scandina vische landen veel vaster gewor teld gebleken dan in andere lan den de hele en halve absolutisti sche regeringsvormen, die geen stand hielden in de stormen van oorlogen en revoluties. En in Nederland is meer dan in enig ander land het stamhuis verbon den met de vrijheidsgedachte, doordat het leiding gaf bij de vestiging van de Nederlandse staat in de worsteling tegen Spanje, bij de verdediging van de onafhankelijkheid van ons land tegen het overmachtige Frankrijk van Lodewijk de Veer tiende. tot het koningschap ge roepen werd na de Napoleonti sche overheersing en tenslotte ons volk aanvuurde en bemoe digde in de strijd tegen de nazi- terreur. Nu wij pas weer gezien hebben hoezeer een vorstelijk bezoek de aandacht kan vestigen op het land vanwaar het bezoek komt, hoezeer het begrip kan wekken en sympathie kan versterken, moge ik ook nog eens onderstre- Ik koop als regel iedere week een zegel (Kon. goedgek. 3 Juni 1925) Secretariaat: Margrietstraat 2, Terneuzen pen van hoeveel betekenis voor de naam van ons land de bezoe ken zijn geweest, die Koningin Juliana na haar troonsbestijging aan verschillende landen heeft gebracht, waarbij zij de harten heeft weten te winnen van velen, wier belangstelling voor Neder land daardoor gegroeid is. En gij weet allen hoezeer ook de Prins in vele landen in meer dan één werelddeel telkens weer ons land vertegenwoordigt op een wijze, die van grote betekenis is voor de ontplooiing van de Ne derlandse activiteit over heel de wereld. Koningin Juliana heeft het be wind aanvaard in een uitermate moeilijke tijd. Het koninkrijk verkeerde in een crisis, die het tenslotte tot veel kleiner omvang heeft beperkt. Ons land was in moeilijke economische omstan digheden. De wereld maakte en maakt nog een toestand door, die men naar verkiezing een ge wapende vrede of een koude oor log kan noemen, maar waarin in elk geval vrijheid en veiligheid in gevaar zijn. Het was een geheel ander be gin dan bij de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina, toen de mogelijkheden voor een ge leidelijke en vreedzame ontwik keling zoveel groter schenen. Na het zonnige begin van toen is echter een tijd lang dichte duis ternis gekomen en nu schijnt achter de wolken toch ook weer de zon. De samenwerking tussen de vrije volkeren is ondanks alle teleurstellingen groeiende. Or.s land heeft zich op verheugende wijze hersteld, vindt waardering in den vreemde en heeft weer als vanouds verbindingen over heel de wereld. Zelfs de ramp, die ons het vorig jaar trof, heeft, hoe noodlottig de gevolgen en vooral de verliezen aan mensen levens ook zijn geweest, ons volk tenslotte eer gesterkt dan ver zwakt doordat het zijn beste eigenschappen heeft wakker ge roepen. De wijze waarop Koningin Ju liana daarbij is voorgegaan en waarop zij in ons land de een heid en naar buiten het aanzien van ons volk heeft versterkt, is reden tot grote erkentelijkheid. Uit naam van het Nederlandse volk wens ik Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins met hun ge liefd gezin van harte geluk met deze dag. Moge zegen rusten op hen en óp ons land. Koninginnedag heeft in de dan tot hun grenzeloze vreugde non tvoiivicr t.'orlnnn opn iiiict in (Ip pp! crplrnmpn pn De Zuidkoreaanse regering heeft 't voorstel van de Austra lische minister Casey, afge vaardigde op de Geneefse con ferentie, tot het houden van algemene verkiezingen in ge heel Korea van de hand gewe zen, aldus is Vrijdag te Seoel vernomen. De onder-minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjo Tsjoeng Whan, noemde het voorstel „belachelijk". Er zijn 100 zetels in het parlement van Seoel voor Noordkoreanen gereser veerd en alleen hiervoor moeten verkiezingen worden gehouden, aldus is het standpunt van de Zuidkoreaanse regering. hoofdstad een treurig verloop gehad voor de 13-jarige scholier W. W„ woonachtig aan de Zeedijk te Amsterdam. Uitgerust met een flinke hoe veelheid voetzoekers, vuurwerk en zgn. rotjes, die zijn broekzak ken deden uitpuilen, trok de jon gen de oude binnenstad in om op zijn manier met wat gezellig la waai de verjaardag van onze Landsvrouwe te vieren. Nadat hij tot zijn genoegen di verse voorbijgangers met onver wachte knallen de schrik op het lijf had gejaagd, werd hij zelf de dupe van zijn vuurwerk. Op de hoek van de Oude Doe lenstraat en de O.Z. Achterburg wal stak hij blijkbaar een nog rokend projectiel te vlug in zijn zak terug. Een seconde later vol trok zich een wonderlijk schouw spel. De gehele vuurlading in zijn broekzak kwam met een don derende knal tot ontploffing en tegelijkertijd begon de broek te roken en te smeulen. IJlings toegesnelde voorbijgan gers scheurden de jongen haas tig zijn brandende kleding van het lichaam, waarna hij met gro te brandwondenaan buik en rechterbovenbeen enkele minuten later het vlakbij zijnde Binnen gasthuis werd binnengedragen. Hier is hij ter verpleging opge nomen. Ook elders in de stad waren de knallen niet van de lucht. In sommige gevallen leidde dit tot ergenis van volwassenen. Opge schoten jongens legden ware gra naten in raamkozijnen en keken dan op eert afstand toe, hoe deze een minuut later vlakbij niets vermoedende, juist passerende voetgangers met een hevige knal en rookontwikkeling tot ontplof fing kwamen. Een ander laakbaar grapje werd uitgehaald door sommige jongens, die rotjes met stil smeu lende lonten gereed legden in de glazen publieke telefooncellen en een juist in de cel gekomen en rustig telefonerende volwassene aanschouwden, die bij de dave rende knal de hoorn uit de hand liet vallen en lijkwit van schrik naar buiten tuimelde. Soortgelijke knallen werden tot wijd in de omtrek gehoord. Jn vele gevallen meende het publiek aanvankelijk met een ernstige botsing te doen te hebben. Tegen de middag was men er aan ge wend. In de gehele stad zag men voorts kinderen, die zich tot clowns en andere vreemdsoortige verschijningen verkleed hadden, waarbij zij hun gezicht met kleur krijt aan een kinderlijke „beauty culture" hadden onderworpen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. MINDER ZONNIG. Veranderlijke bewolking met een enkele verspreid optredende bui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets lagere. ZONDAG 2 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsooden v.m. 0.50 1.25 2.05 2.15 n.m. 1.18 1.53 2.33 2.43 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1