LEVEND GESCHENK VISSERS KOOLE, DE WATERSTOFBOM 800 Kinderen nemen deel aan origineel ganzenbordspel te Terneuzen Buitenlandse gasten bezichtigden houten woningen in rampgebied Geen nieuwe Australische verplichtingen voor Indo-China Ongeveer 8000 televisietoestellen in Nederland Atoomartillerie U - De arrestaties in Argentinië „Zeven Provinciën" op Curasao aangekomen Thailand over de Indochinese oorlog INDONESIË op heden Koninginnedagter herdenking van de bevrijding. HEREN- EN J O N G E N S K LE DIN G IB Wat brengt de Radio? Vrijstelling van militaire dienst voor een aantal dienstplichtige onderwijzeis AGENDA Voor bet hedenmiddag door de jeugd van 8 t/ni 14 jaar alhier te spelen „Ganzenbordspel," waarbij hoofdzakelijk het oude stads deel ató ganzenbord dienst zal doen, bestaat bij de jeugd zéér grote belangstelling. Niet minder dan ongeveer 800 kinderen zul len hieraan deelnemen. Het kostte de organisatoren heel wat hoofdbrekens in zo'n kort tijdsbestek de zaak nog in kannen en kruiken te krijgen. Maar 't is gelukt! Dank zij vooral de loyale medewerking van velen, in 't bijzonder ook van de zijde van het gemeentebestuur en van alle hoofden der scholen. HET VOORSPEL. Het spel zal hedenmorgen om 10 uur met de medewerkers wor den besproken in de zaal van res taurant ,,'s Lands Welvaren", Noordstraat 18 alhier. Zoals be kend, wordt hoofdzakelijk het «ude stadsdeel in 50 vakken inge deeld (zie hierna). Voor enkele vakken, die wat dun bezet zijn, bestaat nog behoefte aan een aantal leiding gevende ouderen. Mocht men zich dus alsnog tot medewerking geroepen voelen, dan zullen de organisatoren hier van een dankbaar gebruik ma ken. Men kan zich dan melden op tijd en plaats voornoemd. Teneinde op alle eventualitei ten voorbereid te zijn, is tevens de medewerking gevraagd en verkregen van de zijde van de plaatselijke Roode Kruis-colonne, op wie men immers nimmer tevergeefs een beroep doet. SIRENE-GELOEI: BEGIN EN EINDE. Sirene-geloei 's middags om 2 uur zal het teken zijn, dat met het spel kan worden gestart, ter wijl eveneens de sirene om kwart vóór vijf het einde van het spel zal aankondigen. HET SPEL. Hoofdzakelijk via de hoofden der scholen zijn inmiddels aan alle deelneemsters en deelnemers bewijzen van deelname aan dit Ganzenbordspel uitgereikt, waar op o.m. staat aangegeven tot welke groep men behoort en in welk vak men moet beginnen. In de eerste plaats is het dus zaak, dat allen op tijd in het aangewe zen vak aanwezig zijn, omdat an ders de groep niet kan beginnen. De indeling der 50 vakken met de daarin te verrichten activitei ten is als volgt:! Vak 1: Markt (ringsteken) Vak 2: Politiebureau (gevange nis). Vak 3: Walstraat School A (blok- Jopen). Vak 4: School A (aardrijkskunde) Vak 5: Arsenaalstraat, Fa. IJse- toaert knikkers schatten) Vak 6: Concertgebouw (spat- werk). Vak 7: Arbeidsbeurs Nieuwstraat (beroepen vragen). Vak 8: Nieuwstraat, lage gedeel te (touwtje springen). Vak 9: Nieuwstraat, Marechaus seekazerne (koek happen). Vak 10: Postkantoor (verkeers- vragen). Vak 11: Westkolkstraat, Ribbens (fluistertelegraaf Vak 12: Schependijk, oude vei ling (hardlopen). Vak 13: Vluchthaven (zaklopen). Vak 14: Schependijk (5 plaatsen terug). Vak 15: Brandweerkazerne (som men maken). Vak 16: Rosegracht (Blok-esta- fette). Vak 17: Rosegracht (knikkeren). Vak 18: Speelterrein Van Steen bergenlaan (kruiwagen race) Vak 19: idem (korfballen). Vak 20: idem (verspringen). Vak 21: idem (opnieuw begin nen). Vak 22: Emmalaan, nieuw Zie kenhuis (verkleed-estafette). Vak 23: v. Steenbergenlaan (af stand schatten). De Australische premier, Ro bert Menzies, heeft een bericht tegengesproken, dat Australië zou hebben besloten de Ameri kaanse politiek ten opzichte van Indo-China te steunen, on danks de mogelijkheid van een ongunstige reactie van de Britse openbare mening op een dergelijke stap. Australië heeft geen „nieuwe verplichtingen" voor Indo-Chi na op zich genomen, aldus de Australische premier. Vak 24: Huizinga-toank (dieren- vragen). Vak 25: Steenkamplaan (kim spel). Vak 26: Schoollaan 10 (ringspel) Vak 27: Schoollaan (hinkelen). Vak 28: Steenkamplaan, pleintje van Wemaer (hoepelen). Vak 29: Sloperij Vermast (ring- werpen). Vak 30: Herengracht, Electra (elastiekjesspel). Vak 31: Kandeelstraat (goal-schieten). Vak 32: Noordstraat, Stadhuis (spijkers slaan). Vak 33: Noordstraat, Herv. Kerk (boetseren). Vak 34: Noordstraat, Geref. Kerk (knikkers zoeken). Vak 35: Korte Kerkstraat (puzzle leggen). Vak 36: Lange Kerkstraat (knik kerspel) Vak 37: Nieuwediepstraat, Coöp. (kegelen). Vak 38: Bethel, 2e Verbind.str. (sjoelen). Vak 39: Schoolplein le Verb. str. (vlooienspel). Vak 40: Dijkstraat, naast slager Marsilje (kleur-combinatie). Vak 41: Veemarkt (haasje over). Vak 42: Veemarkt (boek lopen). Vak 43: Burg. Geillstraat (ge- reedsehapsvragen) Vak 44: H.B.S., terrein Walstraat (limonade). Vak 45: idem (evenwichtsbalk). Vak 46: Ingang H.B.S., Markt (koek). Vak 47: Markt, Hotel „Centraal (prikplank). Vak 48: Markt, Muziektent (breien). Vak 49: Molen De Jongestraat (vogelpiek). Vak 50: Markt, Gemeentehuis (letterraadsel). Een groep kan dus vroegtijdig uitgespeeld zijn en kan slechts eenmaal deelnemen. Het spel duurt precies 2 uur 45 minuten. Wie van de groepen de meeste punten heeft behaald is winnaar. Daarom moet er in een groep dus sprake zijn van team geest. Zes groepen dus van 10 kinde ren) vallen in de prijzen. En wie weet, misschien zijn er ook nog wel troostprijzen. De prijsuitreiking zal om half zes geschieden op de Markt (mu ziektent) door burgemeester Tei legen. Tenslotte verdient het wellicht aanbeveling enkele activiteiten nader te belichten. B.v. het kim- spel, dat een geheugenspel is. De kinderen mogen b.v. 1 minuut naar een 10-tal voorwerpen kij ken en moeten dan trachten al deze voorwerpen op te schrijven. Boeklopen is een soort balanceer - kunst, waarbij de kinderen een 3- tal oude boeken op het hoofd krijgen, waarmede ze, zonder vasthouden, 10 a 15 meter ver moeten lopen. Bij het elastiekjes spel krijgt men een elastiekje over het hoofd gespanen op het puntje van de neus. Getracht moet nu worden het alastiekje, door middel van de aangezichts spieren over de neus te krij gen. Dit spelletje verwekt steeds grote hilariteit. Niet alleen de deelnemende jeugd, maar ook de ouderen zul len zich ongetwijfeld aan dit al oude, doch thans op originele wijze te spelen, Ganzenbordspel kunnen vermaken. Moge het onder de meest gun stige omstandigheden in de beste harmonie gespeeld worden. Blijkens door de N.V. Philips' gloeilampenfabrieken te Eind hoven verzamelde gegevens wa ren er in Nederland op 1 Jan. j.l. ruim 8000 televisie-ontvang toestellen in gebruik. In België, waar men evenals in Nederland de beschikking heeft over 2 televisie-zenders, was het aantal in gebruik zijnde televisie-toestellen aan het be gin van dit jaar ongeveer even groot als in Nederland. In Engeland, het eerste Euro pese land, waar men met tele visieuitzendingen is begonnen, zijn 3,2 millioen televisie-toe- stellen in gebruik. Het aantal televisie-zenders in Engeland bedraagt 8 en er wordt aan de bouw van nieuwe zenders ge werkt. In Frankrijk, dat 4 zenders heeft, bedraagt het aantal toe stellen 110.000. In Duitsland wordt door 14 zenders uitgezon den voor 36.000 ontvangtoestel len. In Amerika zijn 352 zenders in gebruik. Er zijn in dit land 28 millioen ontvangtoestellen. Het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger te Heidelberg heeft meegedeeld, dat zich op het ogenblik vijf bataljons atoom- artillerie in West-Duitsland be vinden, in totaal dertig stukken geschut. Deze zijn daar blijvend gestationneerd. Het zal de volgende maand een jaar geleden zijn, dat in het rampgebied de eerste door het buitenland geschonken houten woning kon worden betrokken. Sindsdien zijn er honderden van deze huizen opgetrokken, af- woestingen in ons land zagen, niet alleen overtuigd van de ge voelens onder de bevolking voor hetgeen aan hulp uit het buiten land is ontvangen, maar ook zeer onder de indruk gebracht van de wilskracht en het doorzettings- komstig uit Finland, Noorwegen, vermogen dat is opgebracht om Zweden, Denemarken en Oosten rijk. en zijn er Zuid-Hollandse, Zeeuwse en Noord-Brabantse ge meenten met een „Finlandplein", „Koning Haakonstraat", Ween- seplein" en dergelijke namen voor straten en pleinen, die ge heel worden gevormd door ge schenkwoningen. Deze zomer de gigantische taak van de we deropbouw ter hand te kunnen nemen. Dinsdag, de eerste dag van de tocht, werd het gezelschap, dat namens de minister werd rond geleid door de directeur-generaal voor de wederopbouw en volks huisvesting, de heer Z. IJ. van zullen in 52 gemeenten in het der Meer, in Nieuwe Tonge ont- rampgebied ruim 800 houten wo ningen bewoond zijn, die aan duizenden slachtoffers van de watersnood een onderdak zullen bieden, dat niet zelden geriefe lijker is dan deze mensen ooit hebben gekend. Nu het tijdstip nadert, dat verreweg het grootste deel van de houten geschenkwoningen zal zijn betrokken,- heeft de minister van volkshuisvesting en weder opbouw, ir. Witte, vertegen woordigers van organisaties in en van de regeringen van de vijf landen, die deze huizen hebben geschonken, uitgenodigd naar ons land te komen om te zien welke bestemming aan deze ge schenken is gegeven en zelf te ervaren, hoe dankbaar men in de getroffen gebieden voor deze hulp is. Een bezoek van twee dagen aan het rampgebied heeft de buitenlandse gasten, waarvan velen voor de eerste keer de door het water teweeggebrachte ver woningen bezichtigd, waarbij het gezelschap werd verwelkomd door burgemeester L. J. de Jonge. Hier sprak de heer R. Holm als vertegenwoordiger van het Deense Rode Kruis, die zei- de, dat de verwoestingen, nu het water verdreven is, pas duidelijk blijken. Hij zeide, dat de Deense hulp slechts klein heeft kunnen zijn in vergelijking met hetgeen er nodig is en bracht de gevoe lens van bewondering van de Denen over voor wat reeds is be reikt in de wederopbouw. Het bezoek aan ons land werd Donderdagavond besloten met een diner, dat de buitenlandse gasten werd aangeboden door minister Witte. Groepsgewijs (10 kinderen) worden, al naar de dobbelsteen aangeeft, deze 50 punten afge werkt. DE PRIJSUITREIKING. 't Is dus duidelijk, dat het niet de bedoeling is, dat alle vakken moeten worden „aangedaan". AXEL 'CL 663 De resp President Peron van Argen tinië heeft 4 leiders van de ra dicale oppositieparty, die wa ren gearresteerd, vrijgelaten. De vrijgelatenen behoorden tot de 27 tegenstanders van het regiem van Peron. die Maandag ge arresteerd zijn. Van de tegen hen ingebrachte beschuldigin gen is geen mededeling gedaan Naar men meent te weten, wor den zij beschuldigd van „min achting'' jegens de president in hun verkiezingscampagne. Volgens een officiële verkla ring zijn de 4 radicale leiders vrijgelaten „op uitdrukkelijk be vel van president Peron". Dit sloot evenwel wettelijke stappen tegen hen niet uit. minsters Beijen en Luns, minister van Buitenlandse Zaken en minister zonder porte feuille hebben schriftelijk ant woord gegeven op vragen van het Tweede Kamerlid de heer De Kadt inzake het vinden van een uitweg in de door de aanwezig heid van de waterstofbom in de wereld ontstane situatie. De ministers hebben geant woord ,dat zij de mening van de heer De Kadt delen dat de wa terstofbom het bewijs heeft gele verd van de aanwezigheid van beangstigende nieuwe aspecten in de moderne, technische ont wikkeling. Zij zijn eveneens van mening, dat dit nieuwe technolo gische feit dwingt tot het vinden van een uitweg, die de vrees voor het gebruik van wapens van deze aard wegneemt en de mogelijk heid van een onvoorstelbare we derzijdse vernietiging uitsluit. De stappen, welke daartoe moeten worden gedaan, liggen uiteraard in de eerste plaats op de weg van de grote mogendheden, die over deze wapens beschikken en die het meest kunnen bijdragen tot het scheppen van de politieke voorwaarden voor een effectief accoord ten aanzien van het ge bruik van atoomenergie. Een uit weg kan slechts liggen binnen het kader van een overeenstem ming tussen deze mogendheden, en deze zal alleen kunnen wor den gevonden bij een herstel van vertrouwen in elkanders woord en bedoelingen. Hiertoe is essentieel, dat over eenstemming wordt bereikt op 't gebied der talrijke concrete poli tieke geschillen tussen de vrije wereld en de communistische staten, met name inzake Duits land, Oostenrijk, Korea en Indo- China. Indien voortgang op deze gebieden zou worden ge maakt, zouden geleidelijk de voorwaarden worden geschapen voor vruchtbare besprekingen in zake ontwapening, inclusief een stelsel van effectieve internatio nale controle over installaties en grondstof en voor de vervaardi ging van kernenergiewapenen. Nederlands verantwoordelijkheid is in de eerste plaats te doen wat aan een klein land mogelijk is, om bij te dragen tot gezonde internationale verhoudingen, en met name tot oplossing van de bovengenoemde geschilpunten. Stappen van Nederlandse zijde welke het vraagstuk van de waterstofbom rechtstreeks zou den betreffen, liggen op dit ogenblik niet in het voornemen der regering, omdat Nederland op dit punt geen directe verant woordelijkheden heeft en een ef fectief accoord slechts denkbaar is na of tijdens, doch niet vóór een periode van politieke ont spanning. De ministers delen de mening Van de heer De Kadt, dat het on der de huidige omstandigheden niet verantwoord zou zijn, aan te dringen op eenzijdige stopzetting van de experimenten met de wa terstofbom. De ministers juichen het op nieuw bijeenkomen van de ont wapeningscommissie van de Ver enigde Naties toe. De Neder landse delegatie bij de Verenigde Naties heeft bij iedere voorko mende gelegenheid haar steun verleend aan voorstellen, welke het bereiken van positieve resul taten in deze commissie zouden kunnen bevorderen. Met name achten de ministers het van be lang, dat na het voorstel van pre sident Eisenhower van 8 Decem ber j.l, tot het openen van nieuw overleg inzake de oprich ting van een internationaal bu reau voor het vreedzaam ge bruik van atoomenergie, de weg is gebaand voor geheime, recht streekse besprekingen tusen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. De diverse pogingen, welke op het ogenblik worden ondernomen om het probleem van de beheersing der atoom energie in gezaghebbend ver band aan te pakken, moeten worden gezien als eerste beschei den stappen op een weg, die tot een bevredigende oplossing zou kunnen leiden. Van Nederlandse zijde zijn bui ten het gebruikelijke kader der Verenigde Naties geen stappen ondernomen of suggesties op dit gebied gedaan. De „Zeven Provinciën" is op zijn tocht, de Annabaai (Cura sao) binnengestroomd na het wisselen van 21 saluutschoten met het waterfort. De belang stelling van de zijde van het publiek was groot. Het schip koos ligplaats in de Nieuwe Ha ven. Generaal Karb Koenjara heeft uit naam van de Thai- landse regering verklaard, dat Thailand bereid zou zijn in de Vietminh-revolutie een natio nale onafhankelijkheidsoorlog te erkennen, wanneer de Chinese communisten hun interventie in Indo-China zouden staken. Nu de Indochinese opstande lingen gemene zaak maken met de communisten, kunnen de re voluties in Vietnam, Cambodja en Laos niet als onafhankelijk heidsoorlogen beschouwd wor den, aldus de generaal. vangen door burgemeester Chr. Hofwegen, die zijn gasten ver zekerde, dat de dertien Finse wo ningen in zijn gemeente niet alleen een belangrijke verfraai ing betekenen, maar in de eerste plaats door hem werd gezien als een „overwinning van inter nationale samenwerking" in tij den van nood. Op het „Finlandplein" werd door de vice-voorzitster van het Finse Rode Kruis de Finse vlag gehesen, waarna de voorzitter, generaal-majoor Armas Eino Martola, de bevolking van Nieu we Tonge de beste wensen van het Finse volk overbracht. In de middag volgde een be zoek aan Schouwen-Duiveland, waar in Renesse de 50 Oosten rijkse houten zomerhuizen wer den bezichtigd, die een tijdelijk onderdak bieden aan gezinnen wier woningen zijn vernield. Tijdens een diner, dat Dinsdag avond door het provincale be stuur van Zeeland werd aange boden en dat vooraf was gegaan door een ontvangst door het ge meentebestuur van Middelburg, bracht de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, de dank van de Zeeuwen over voor de ontvangen hulp. Hij herinnerde er aan. dat niet onmiddellijk kon worden begonnen met de bouw van de huizen, daar eerst de dij ken moesten worden gesloten. „U bent geen toeristen", aldus Jhr. De Casembroot, „maar men sen, die trachten te begrijpen, welke problemen er zijn; daar om zijn wij zo verheugd u hier te ontvangen". Hij voegde hier aan toe, dat de ondervonden hulp nooit zal worden vergeten, in het bijzonder voor wat Zeeland be treft. Zijn woorden werden beant woord door dr Fritz Bock, staats secretaris van het Oostenrijkse ministerie voor handel en weder opbouw als plaatsvervanger van minister Illig, die zeide, dat eerst door het bezoek aan de rampge bieden een indruk kon worden verkregen van de omvang van de verwoestingen. „Wat wij heb ben kunnen doen is slechts een druppel op een gloeiende plaat". Dr. Bock zeide, dat de hulp niet alleen van materiële betekenis was. „Een resultaat van de na tuurrampen in Nederland, Italië en Griekenland is geweest, dat de bewoners van het avondland de gelegenheid hebben gekregen te bewijzen, dat er in de vrije wereld een Europese solidariteit bestaat". Woensdag werden in St. Phi- lipsland vijf Deense geschenk ZATERDAG 1 MEI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Zang; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de jeu,gd10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram; 12.03 Orkest; 12.30 Mededelingen; 12.50 Ronde van Nederland; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gr.-, 14.20 Eng. les; 14.40 Voor de amateurs-, 15.15 Gram.; 15.30 Causerie; 16.00 Gram.; 16.10 Sport; 16.40 Gram.; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Ronde van Nederland; 18.10 Voor de jeugd; 18.20 Week overzicht; 18.30 Gram.; 18.40 Regeringsuitzending,; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.20 Pari. overz.; 19.30 Gram.; 20.00 Lof; 21.00 Causerie; 21.10 Gev. program ma; 22.30 Klankbeeld; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Orkest; 23.50 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Soc. strijdlied; 7.03 Openingstoespr. 7.10 Nieuws; 7.20 Gram.; 8.03 Openingstoespraak8.10 Nws. 8.25 Orgel; 8.50 Voor de jeugd; 9.25 Gram.; 9.50 Reportage; 10.00«Causerie10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Chansons; 11.15 Voordracht; 11.35 Harp en fluit; 12.00 Gr.; 12,30 Mededelingen; 12.33 Or gel; 12.45 Ensemble; 13.00 Toe spraak; 13.15 Nieuws; 13.30 Or kest; 14.15 1 Mei-viering in het buitenland; 14.45 Zwitserse klanken; 15.00 Treurspel; 16.00 Gram.; 17.10 Voor de jeugd; 17.35 Joegoslavisch octet; 18.00 Nieuws; 18.15 Orkest; 18.45 1 Mei-viering in het buitenland; 19.05 Piano; 19.35 Dansmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Klankbeeld; 20.15 De 1 Mei-viering in Ter- neuzen; 21.10 Gev. programma; 22.00 Voordracht; 22.30 Samen zang; 23.00 Nieuws; 23.15 De 1 Mei-viering in het buitenland. BRUSSEL VI.: 12.00 Koor; 12.30 Weerbericht; 12.34 Verz.' programma; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Gram.; 15.00 Klankbeeld; 15.15 Gram.; 16.00 Accordeon; 16.15 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Koor; 18.00 Gram.; 19.00 Nws.,; 19.40 Gram.; 20.00 Gev. concert; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. PAATIWAAL VRIJGELATEN De heer B. M. Paatiwael, die 7 Januari in Bandung werd ge arresteerd in Verband met de „afflaire-Schmidt" is op vrije voeten gesteld. Teneinde in zo ruim mogelij ke mate tegemoet te komen aan de moeilijkheden, veroorzaakt door het tekort aan leerkrach ten bij het lager onderwijs, heeft de minister van Oorlog en van Marine bepaald, dat aan alle dienstplichtige onderwij zers, die in 1954 voor eerste oefening in werkelijke dienst moeten komen voor zover zij een betrekking vervullen of gaan vervullen bij een school, waarbij zij als onmisbaar wor- door BRUNO J. VAN LHEENKE 37) (Nadruk verboden). „Laten we onze hersens gebrui ken, Chambricks," hoorde De Weger de hem onbekende man zeggen. Chambricks fluisterde schor iets n De Weger kon niet precies verstaan wat hij fluisterde, maar hij hoorde de woorden „haast" en „vermoord" en vond het niet zo moeilijk te reconstrueren wat er binnen gebeurd was. Maar De Weger hoorde iets, dat voor hem veel interessanter was: hij hoorde dat Chambricks zijn be zoeker Loyons noemde. „Dus Loyons is Kareltje?" vroeg De Weger zichzelf. Maar hij durfde niet met zekerheid te zeggen, dat hij het dit keer bij het rechte eind had. „LoyonsAllemaal beroemd heden. Chambricks, de finan ciële expert van het land. Dr. H, G. Loyons, één van 's lands be roemdste economenZo aan stonds komt de gehele minister raad nog op de proppen en dan is de zaak compleetmom pelde De Weger. Hij hoorde Loyons weggaan en besloot, om Chambricks te la ten schieten en Loyons tot doel te nemen. In minder dan geen tijd was hij in de tuin en van daar weer op straat. Loyons kwam juist de deur uit, uitge leide gedaan door Chambricks zelf. ,Laat het je dus een les zijn geweest, Chambricks," hoorde De Weger Loyons zeggen. „Wat je bent, ben je door mij. Je bent mij geen dank verschuldigd, maar wel gehoorzaamheid. Strikte ge hoorzaamheid. Jij, zo goed als de anderen. Tot ziens." Loyons ging het bordes af. De Weger zocht, op een draf lopend, naar de taxichauffeur, die hij snel vond en opdracht gaf om maar naar huis te gaan Daarop ging hij Loyons achterna Hij was echter nog maar een paar stappen van de taxi ver wijderd, en stond vlak bij het bordes, toen hij Chambricks naar1 buiten zag komen. Door de mist, die nog steeds vrij dik was, was Loyons al niet meer te zien en De Weger besefte dat hij voort moest maken, wilde hij 't spoor niet kwijt raken. Hij wilde juist de straat oversteken, teneinde met een wijde boog om Cham bricks heen te gaan, toen Stem Intuïtie, de grote, onmisbare Stem Intuïtie, hem toefluistercfe, dat hij rustiv achter Chambricks aan kon gaan. „Want," fluister de S. I., „Mylord gaat achter Loyons aan." De Weger grinnikte. „Dat wordt dus wat wij in Holland noemen „sjok, sjok, sjok, achter moeders rok." Iets anders, maar het lijkt er veel op." Daarop ging hij Chambricks, die nu ver genoeg ervoor weg was, achterna. De mist werd op eens veel dikker: Chambricks moest daardoor iets dichter ach ter Loyons gaan lopen en De Weger zag zich op zijn beurt ge noodzaakt, slechts op een paar meter afstand van Chambricks voort te gaan. En zo liepen deze drie figuren door de zware Londense mist naar een doel, dat alleen de voor ste Loyons bekend was. De wandeling nam ruim een uur in beslag. Zij waren geko men in de havenbuurt en De Weger was erg nieuwsgierig wat dr. Loyons daar wel zou zoeken. Een nieuwsgierigheid, die in de eerste instantie bevredigd werd Loyons ging waarschijnlijk er gens binnen; Chambricks bleef tenminste staan en achter hém hield ook De Weger halt. Na eni ge minuten liep Chambricks en kele meters door, met De Weger als een schaduw achter zich aan. Chambricks opende de deur van een vrij hoog gebouw en ging het gebouw binnen. „Het belooft tóch nog een niet al te tamme avond te worden,' zei De Weger tot zichzelf, terwijl hij zijn slotenmoerder tevoor schijn haalde en, een minuut of drie nadat Chambricks de deur achter zich dicht had gedaan, het slot van die deur begon te bewerken. Het was een vrij in gewikkeld slot en het lukte De Weger niet gauw het open te krijgen. Hij had diverse instru mentjes nodig eer het slot zich gewonnen gaf. Er waren zeker zeven minuten verstreken. De Weger ging het gebouw binnen en bevond zich in een vrij donkere, grote hal, waar de muffe lucht hing, die men vaak ruikt in oude weinig gebruikte gebouwen. Er kwamen verscheidene deu ren in de hal uit en De Weger luisterde aan alle, om te horen of er achter die deuren mensen waren. Het was overal doodstil. Van de voordeur af gezien rechts, leidde een vrij brede trap naar boven. Voorzichtig, zonder lawaai te maken, ging De Weger die trap op. Hij stond nu in een vrij ruim portaal waarop weer diverse deuren uitkwamen, deu ren, waarachter zich, voor zover De Weger althans kon horen, geen levend wezen bevond. den aangemerkt vrijstelling van dienst als gewoon dienst plichtige zal worden verleend. De onmisbaarheid bij de school zal worden beoordeeld in overleg me{; de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. De vrijstelling zal ophouden te gelden, zodra de onderwijzer de school verlaat ten behoeve waarvan hem vrijstelling is verleend. Door deze maatregel zal wor den bereikt, dat behalve de on geveer 300 onderwijzers, die in de loop van dit jaar, wegens beëindiging van hun eerste oefening, ter beschikking van het onderwijs kunnen komen, ook nog ongeveer 400 tot 500 on derwijzers door vrijstelling van militaire dienst voor het onder wijs behouden zullen blijven. Aanvragen om vrijstelling kunnen worden ingediend bij de burgemeesters, zodra de onder wijzer een oproeping om in mi litaire dienst te komen, zal heb ben ontvangen. (Wordt vervolgd). HEDEN: TE'RNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Woestijnratten2 uur: Zondige Ruby. KLOOSTERZANDE: Hotel Van Leuven, 1 uur: Jaarl. algem. vergadering van leden der Eerste Ned. Coöp. Beet wortelsuikerfabriek. PHILIPPINE: Mosselpolder D 19, 2 uur: Openbare verko ping van een inboedel, daar na in café G. WiSkerke, het hoefje enz. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Woestijnratten. Pro Rege, 7 uur: Ds. L. Rijksen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: De microfoon is voor U.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2