De Geneefse conferentie Puistjes; Verklaring van Adenauer REDE VAN CASEY REDE VAN MOLOTOF De uitgeroepen algemene staking in Frankrijk een grote mislukking Indo-China is niet slechts een Franse zaak PERSCONFERENTIE VAN EISENHOWER De conferentie te Colombo Commissie van staats veiligheid in de Sowjet-Unie WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Ex-koningin Narriman krijgt toestemming tot huwelijk De Noorse spionnagezaak, -7ruift Hef J jé -m. cm- Prijzenbeschikking eierbriketten Het drukke toeristen verkeer op Pasen Onthaal Uw gezin op OXO VERMICELLI SOEP geurig en krachtig en.... slechts 35 ct. per pakje iff wf-mm R. T. C. met de West begint 20 Mei Instemmend antwoord van Bao Dai BEROEP VAN HET ROODE KRUIS. GEPOOGD VROUW VAN HET LEVEN TE BEROVEN? rtankerlng bij Abonnement: Temeuzen frtrecteur-Hoofdredacteur I. van de San^ Noordsteaat 55?" Eedactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: per 1,80; per week 43 cent. Losse nrs Verschijnt dagelijks VRIJDAG 30 APRIL 1954. 9e Jaargang No. 3137. Uitgeefster N.V. v/h Fir>lia f. 3. van de Sande. Temeuzen Advertentieprijs: po. mm 15 ct.; minimum p«c advertentie 2.25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L—I iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ©w» Voor het Maandagnummer: Zaterdags ms» k«» De Australische minister van Buitenlandse Zaken. Richard Casey, heeft Donderdag op de conferentie te Genève verklaard te hopen, dat Zuid-Korea zou instemmen met vrije verkiezin gen, onder V. N.-toezicht, in het gehele land, „als dat in het belang van een uiteindelijke re geling'' van de Koreaanse kwes tie zou zijn. Casey, die als eerste niet- communistische spreker op deze conferentie een dergelijk stand punt innam, vroeg de delegaties het voorstel van de Noordkore- aanse minister van Buitenland se Zaken, Nam U, om een ge mengde commissie uit de twee Koreaanse parlementen, ver kiezingen in het gehele land te laten voorbereiden, „zorgvuldig te overwegen". Volgens Casey dienden de verkiezingen gebaseerd te zijn ©p eerlijke evenredige verte genwoordiging tussen Noord en Zuid. Een vrije sfeer vóór en gedurende de verkiezingen zou door garanties moeten zijn ver zekerd. Hij wees er op, dat in Korea reeds de V.N.-commissies voor vereniging en wederopbouw van Korea (Uncurk) verblijft, die o.m. tot taak heeft toezicht op vrije verkiezingen te houden. Het Noordkoreaanse plan scheen Casey op een aantal be langrijke punten onvoldoende, hetgeen echter niet wegnam, dat zorgvuldige bestudering er van nodig is. O.m. zou hij willen weten, of bijv. het aantal leden van de beide parlemènten in de voor gestelde commissie in verhou ding; zou staan tot het aantal inwoners in de beide delen van het land. In dit verband merkte hij op, dat in Noord-Korea niet, zoals in het Zuiden, de verkiezingen onder V. iN.-toezicht waren ge houden, zodat ,,geen bewijzen beschikbaar zijn om aan te to nen, dat de Noordkoreaanse verkiezingen werkelijk vrij en democratisch" zijn geweest. Voorts wees hij er op, dat te rugtrekking van de buitenland se troepen voor de Chinezen 'n terugtrekking van enkele kilo meters en voor de V. N.-troepen een terugtrekking over een af stand van duizenden kilome ters betekende. De Chinese strijdkrachten konden dan bin nen enkele uren in Noord-Ko rea terug zijn, terwijl de V. N.- troepen daarvoor op zijn minst vele weken nodig zouden heb ben. Daarom achtte hij het voorstel om de buitenlandse troepen binnen 6 maanden te rug te trekken „bedrieglijk een voudig". Niettemin hoopte hij, dat het op grond van bevredigende overeenkomsten en vaste af spraken, mogelijk zou zijn met vroegtijdige terugtrekking van de troepen te beginnen. Overigens zei Casey, dat zijn delegatie met „gematigd opti misme" naar Genève was geko men. „Het is nu niet de tijd voor beschuldigingen over het gebeurde in het verleden -- doch voor een poging tot een nieuw begin te komen", zo zei hij. au Iver en enternet uw huid met de hel dor vleeibareD.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen w»r- dea eedood en de huid geneert^ GENEESMIDDEL TEGEN |E Tl II huidaandoeningen De Sowjetrussische eerste- minister, Malenkof, heeft de vorming bekendgemaakt van 'n „commissie van staatsveilig heid" met generaal Serow als voorzitter. Hij is tevens lid van het kabinet. Radio-Moskou heeft geen en kele aanwijzing gegeven t.a.v. de bevoegdheden van de commissie en evenmin te kennen gegeven of door de instelling van de commissie de bevoegdheden van Kroeglow, die Beria opvolgde als hoofd van het ministerie van Binnenlandse Zaken, op eniger lei wijze beperkt worden. Na Stalins dood werden de mini steries van Binnenlandse Za ken en Staatsveiligheid samen gevoegd. Na Casey sprak de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof. Hij steunde het voorstel van zijn Noordkoreaanse collega, Nam II, voor regeling van het Koreaanse vraagstuk en betreur de, evenals Tsjoe en Lai in diens rede van Woensdag, dat een aan tal Aziatische landen, zoals India, Indonesië en Birma, niet op de conferentie aanwezig zijn. Niettemin verheugde het hem, dat nu voor de eerste maal sedert vele jaren de grote vijf, inclusief China, aan een conferentie deel nemen.. Het spreekt vanzelf, aldus Mo lotof, dat de oplossing van het Koreaanse vraagstuk in de eer ste plaats het Koreaqnse volk zelf aangaat. In dit verband merkte hij op, dat in de afgelopen jaren de Ver. Naties niet een enkele maal vertegenwoordigers van Noord-Korea hebben gehoord. Bij de behandeling van dit vraagstuk moet men rekening houden met de radicale politieke veranderingen in de Aziatische landen sedert de tweede wereld oorlog. De imperialistische poli tiek van verovering van Azië, dat de helft van de totale wereldbe volking telt, behoort voorgoed tot het verleden. De pogingen die nog in die richting worden aan gewend lopen op een steeds dui delijker mislukking uit, aldus de Russische minister. De Geneefse conferentie zou kunnen slagen, als zij de Aziati sche volken het: volledige recht gaf om zelf eigen zaken te rege len. De in Frankrijk afgekondigde algemene staking blijkt volgens berichten uit alle delen van het land een grote mislukking ge weest te zijn. De staking was uitgeroepen door het onder communistische leiding staande algemene vakverbond en de Katholieke vakverenigingen, na een maand van intensieve voor bereiding. Het socialistische vakver bond „Force Ouvrière" en de onafhankelijke vakverenigin- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Koud weer. Veel bewolking met plaatselijk wat regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Koud weer. ZATERDAG 1 MEI. v.m. n.m. Breskens 0.09 12.33 Terneuzen 0.44 1.08 Hansweert 1.24 1.48 Walsoorden 1.34 1.58 ZON MAAN op onder op onder Mei. 1 5.12 20.03 4.01 YjA\ 2 5.10 20.05 4.24 20.16 3 5.08 20.06 4.53 21.46 4 5.06 20.08 5.3 i 23.03 5 5.04 20.10 6.27 t 6 5.02 20.12 7.35 0.04. 7 5.01 20.13 8.50 0.49 gen die de campagne steunden voor verhoging van het mini mumloon van 23.000 tot 25.166 fr. per maand, hadden niet tot staking opgeroepen. Zij achtten daarvoor het ogenblik slecht ge kozen en waren van oordeel, dat een dergelijke staking door de communisten gebruikt zou wor den om de regering in verle genheid te brengen op het ogen blik van de opening der confe rentie van Genève. Blijkens de beschikbare gege vens is zelfs in de bedrijven waar de communisten grote in vloed hebben, zoals de spoorwe gen en de genationaliseerde autofabrieken. slechts ten dele gestaakt. Geen enkele openbare dienst was geheel verlamd. De door de regering gerequireerde vervoermiddelen werden niet gebruikt en in vele delen van Frankrijk merkte men niets van een staking. Volgens de Franse minister van Binnenlandse Zaken, is de staking mislukt ondanks het feit, dat millioenën vlugschrif ten werden verspreid en een in tensieve campagne werd ge voerd. In Parijs was het enige duide lijke teken van een staking de niet-geleegde vuilnisemmers aan de rand van de trottoirs. Onge veer de helft van het gewone aantal bussen reeds op straat en de ondergrondse treinen re den voor het merendeel. Personeel van de gias- en electriciteitsbedrijven legde in groten getale het werk neer, doch de ploegen voor het on derhoud hielden de voorziening op peil. Een uitzondering vorm den enkele provinciale centra. Hij verklaarde voorts dat de Verenigde Staten „de ene agres sieve daad na, de andere" tegen communistisch-China hadden be dreven en dat zij nu plannen ma ken voor een militair bondge nootschap in Zuid-Oost-Azië „on der het voorwendsel van verdedi ging der marionettenregeringen in Indo-China", hoewel geen en kele Aziatische staat van plan is daaraan deel te nemen". Na Molotofs rede verklaarden prins Wan, die Donderdag voor zitter was, dat er verder geen| sprekers op de lijst stonden, ookj niet voor de vergadering varA vandaag. Hij zei te hopen, dat de alge-' mehé besprekingen Zaterdag bpj eindigd zouden kunnen woitien. Daarna .verdaagde hij de verga t dering tót hedenmiddag. Onmiddellijk na de vergadering van Donderdag verklaarde een Britse woordvoerder, dat Groot- Brittannië het geheel eens is met de wens van minister Casey, dat Zuid-Korea, indien nodig, zal in stemmen met vrije verkiezingen in het gehele land. NAM ILS VOORSTEL VERWORPEN? Naar A.F.P. verneemt hebben de zestien V.N.-landen, die aan de strijd in Korea hebben deelgeno men, Donderdagochtend op een onderlinge vergadering in Genè ve besloten het plan van de Noordkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Nam II, voor regeling van de Koreaanse kwes tie te verwerpen. De vertegenwoordigers van de ze landen bespraken echter voor namelijk de organisatie van het verdere verloop der Geneefse con ferentie. Men zou willen berei ken, dat aan het einde van deze week commissies worden ge vormd, die de bestudering van de Koreaanse kwestie moeten voort zetten, terwijl dan met ingang van Maandag op de voltallige vergaderingen een begin zou worden gemaakt met de behan deling van de Indochinese kwes tie. Voorts zou men de mogelijk heid onder de ogen hebben gezien om, als aan het eind van de vol gende week de algemene inlei dende bespreking van het vraag stuk Indo-China zou zijn voltooid, in de daaropvolgende week op de voltallige vergaderingen afwisse lend het Köreaanse en het Indo chinese vraagstuk verder te be handelen, aldus dit bericht. Het Egyptische blad „Al Ach- bar" schreef Donderdag, dat de Islamietische autoriteiten ex- koningin Narriman toestemming hebben verleend tot een huwe lijk met dr. Adham el Nakib, de zoon van de onlangs wegens cor ruptie tot vijftien jaar gevange nisstraf veroordeelde oud-direc teur van een ziekenhuis, dr. Ahmed el Nakib. Russische autoriteiten hebber, de Noorse regering doen weten, dat de attaché voor culturele zaken te Oslo, Mesjevitinof, die zich op het ogenblik te Moskou bevindt, niet naar Oslo zal terug keren. De diplomaat is betrokken bij een in Februari van dit jaar ir. Oslo ontdekte spionnagezaak. De Westduitse bondskanselier dr Adenauer, heeft Donderdag in een verklaring voor de bonds dag de opvatting uitgesproken, dat het begin der Geneefse con ferentie reeds getoond zou heb ben, dat niets wijst op een ver mindering van de druk van de zijde der Sowjet-Unie. Indien het in Genève mogelijk is tot een ontspanning in Azië te ko men, dan zou dat, zo verklaar de Adenauer, ook de Europese ontwikkeling uitwerking heb ben. Hij waarschuwde de Duitse bevolking er dan ook voor zich ten aanzien van de te Genève behandelde problemen weinig geïnteresseerd te tonen. De oorlog in Indo-China is niet slechts een Franse zaak. De sol daten, die daar bloed en leven offeren, doen dit niet slecht; voor Frankrijk, doch ook in dienst van de vrijheid der ge hele wereld. In het gezicht van de ernstige gevaren krijgt de Geneefse conferentie ook voor ons een buitengewone betekenis, aldus Adenauer. Dr Adenauer achtte het in deze omstandigheden nodig een dringend beroep te doen op het vrije Europa om zich aaneen te sluiten en de bestaande integra tieplannen niet te laten vallen. Hij zeide: „Ik richt deze woor den tot alle mensen in het vrije Europa, die van goede wil zijn en die zich bewust zijn van de ernst van deze tijd, opdat latere generaties ons niet zullen ver oordelen als te zwak en te lichtvaardig. Gunstige constel laties duren in de geschiedenis niet onbegrensd en zij keren slechts zelden terug Er was volgens Adenauer geen andere weg dan die van het samengaan Van de Europese naties en een verder uitstel daarvan zou gro te gevaren met zich brengen. De bondskanselier vatte in i ...-'ri y.-. O.' In de Staatscourant van 29 April is afgekondigd de reeds door de minister van Economi sche Zaken aangekondigde prij zenbeschikking voor eierbriket ten, die van 1 Mei af zal gelden. De prijsregeling onderscheidt prijzen voor briketten van Ne derlandse, Duitse en Belgische oorsprong. Voorts kent zij twee kwaliteiten eierbriketten, n.l. die welke vervaardigd zijn uit an- thracietfijn en magerfijn. De verbruiksprijzen verschillen in verband met de vrachtkosten. Hiertoe is het land ingedeeld in vijf gebieden. De prijzen voor de grote ste den zijn voor de beste kwalitei ten eierbriketten (uit anthraciet- fijn) voor de maanden Mei en 5,60, Duitse 5,75 en Belgische 5,85. De overeenkomstige prij zen voor de eierbriketten uit magerfijn zijn: Nederlandse 5,45, Duitse 5,60 en Belgische 5,75. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie op desbetreffende vragen geant woord, dat het congres de rege ring niet gemachtigd heeft ver der te gaan dan geld en uitrus ting te leveren ten behoeve van de strijd in Indo-China. Hij voegde er aan toe, dat Amerika niet in een oorlog zou worden betrokken buiten het constitu tionele proces om. „Dit houdt vanzelfsprekend in, dat de oor log door het congres moet wor den verklaard". Met betrekking tot de confe rentie van Genève werd aan de president de vraag gesteld, wat hij bedoeld had, toen hij in een van zijn recente toespraken ge zegd had, dat Amerika een mo dus vivendi in Indo-China wenste. Hij antwoordde hierop, dat hij een koers volgde, die tus sen twee uitersten leidde. Het ene uiterste was onbereikbaar en het andere onaanvaardbaar. On aanvaardbaar was het afbrokke len van de gehele anti-commu nistische defensie in het gebied. Aan ,de andere kant kon men in de huidige toestand niet hopen op een volledig bevredigende regeling van de communisten Het beste wat men kon bereiken was een modus, volgens welke men het in de praktijk met el kaar zou kunnen stellen". Of dit te bereiken is weet ik niet", zo voegde hij er aan toe. President Elsenhower haalde als voorbeeld Berlijn en Duits land aan, waar men een toestand had geschapen, die in feite geba seerd was op een „practisch met elkaar overweg kunnen". In antwoord op een opmerking van een journalist, dat sommige lieden zouden kunnen menen, dat Amerika de verdeling van Indo- China tussen de Franse unie en de Viethminh zou voorstaan en wel naar aanleiding van de laat ste opmerking van de president, antwoordde hij, dat hij geen spe cifieke voorstellen wilde doen. Hij zeide te willen verklaren, dat een volledige en betrouwbare vrede iets was, dat buiten het be reik lag. Hij wenste zich niet aan specu laties over te geven, nu de confe rentie van Genève kennelijk bij een was gekomen, om te pogen een oplossing voor alle Aziati sche vraagstukken te vinden. De president ontweek vragen omtrent mogelijke aanvullende hulp, waarom Frankrijk ge vraagd zou hebben. Hij wenste deze zaken niet te bespreken nu de conferentie in Genève bijeen was gekomen. Amerika, zo zeide Eisenhower, geeft geen militaire steun aan een land van het Nabije Oosten, opdat het een oorlog zou begin nen. Hij verklaarde dit in ant woord op de vraag of Amerika dezelfde hulp die het aan Irak had toegezegd aan Israël zou ge ven. Amerikaanse militaire hulp, aan welk land dan ook, had slechts ten doel het gemeen schappelijke front tegen het com munisme te versterken. Deze hulp had geenszins ten doel een plaatselijke oorlog uit te lokken. De balans is opgemaakt van het toeristenverkeer op Pasen. Van Goede Vrijdag tot de dag na Pasen hebben 56.864 vreem- delnigen Nederland via de grenspost Elten bezocht. In het totaal passeerden 32.392 motor rijtuigen de grens. In de Gel derse hoofdstad en omgeving in wijde kring zijn ongeveer 4680 buitenlandse logies-nachten ge teld. Ongeveer de helft hiervan komt op rekening van Duitsers, voorts van Amerikanen, Fran sen en Skandinaviërs. Door de logiesdienst van vreemdelingen verkeer zijn ongeveer 1200 per sonen aan logies geholpen. Met Pinksteren verwacht men weer een grote stroom van toe risten, van buiten de grenzen als zowel uit eigen land. Thans heeft ook de Surinaam se delegatie de uitnodiging om de rondetafelconferentie tussen Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen in Mei te be ginnen, aanvaard. Daar de leden van de Suri naamse delegatie in verband met de vervoersmogelijkheden pas op 19 Mei in Nederland kunnen aan komen, is de begindatum van de R.T.C. vastgesteld op 20 Mei. (Aanvankelijk was als begin datum voorgesteld 18 Mei. Red. ANP.) In gezaghebbende kringen te Parijs wordt verklaard, dat Bao Dai, het staatshoofd van Viet nam, zal instemmen met deelne ming van Vietnam en de Viet- minh aan de bespreking van de Indo-Chinese kwestie te Genève. Volgens Reuter heelt een woordvoerder van de Franse re gering gezegd, dat Vietnam zich voorwaardelijk bereid heeft ver klaard tot deelneming aan de conferentie, zelfs indien de Vief minh-opstandelingen eveneens zouden worden uitgenodigd. De premiers van India, Pa kistan, Ceylon, Birma en Indone sië zijn Donderdag te Colombo overeengekomen, dat er geen in terventie door buitenlandse machten in Indo-China behoort te zijn, aldus werd uit betrouwbare bron vernomen. De betreffende mogendheden zouden directe besprekingen moe ten houden in het kader van de Geneefse conferentie. Ook waren de premiers van mening, dat het vuren onmiddel lijk gestaakt moest worden on der toezicht van de V. N„ die tevens op de daarop volgende regeling zou moeten toezien. Het debat op Nehroes plan voor vrede in Indi-China eindigde met de door alle ministers aan vaarde conclusie, dat een oplos sing in Indo-China vooraf moest worden gegaan door een „sfeer van vrede" en een onafhanke lijkheidsverklaring, zodra de om standigheden dit toelaten. De ministers onderschreven Nehroes voorstel tot staking van de proeven met waterstofbom men, naar wordt aangenomen. Er werd geen officieel eommu niqué uitgegeven. zijn uitvoerige rede de grond slagen van de Westduitse bui tenlandse politiek in de volgen de 5 punten samen: 1. Hereniging van Duitsland blijft het centrale probleem. 2. De Europese integratie moet worden voortgezet en een» middel daartoe blijft de Euro pese defensie-gemeenschap. 3. Het Saarprobleem moet Europees worden opgelost. 4. De kolen en staalgemeen schap blijft de steun der bonds regering behouden daar zij de grondslag voor verdere uitbrei ding van verenigingsplannen biedt. 5. De garanties van Engeland en de Ver. Staten jegens de E.V.G. vormen een belangrijk onderdeel van de Europese ver uit over het Saarvraagstuk en dedigingsplannen. Adenauer sprak zich uitvoerig 'herhaalde daarbij, dat de bonds regering bereid blijft daarover op basis van het pain van jhr. mr. M. van der Goes van Ni ters te onderhandelen. Ade nauer sprak zich vóór dit plan uit, omdat het de oplossing van het vraagstuk tot in alle bijzon derheden met de Europese ont wikkeling trachtte te verbinden. Adenauer moest echter toege ven, dat er over het plan tus sen Bonn en Parijs nog „geen overeenstemming in bijzonder heden" bestaat. Hij legde er de nadruk op, dat de bondsrege ring in geen geval zou toestem men in het verlenen van een definitief karakter aan de Europese status van de Saar. De oplossing moest voorlopig blij ven. totdat Duitslands grenzen in een vredesverdrag werden .geregeld. Adenauer noemde het de grote verdienste van het plan. dat het er van uitgaat, dat de Saar slechts kan worden ge-Europaniseerd wanneer een Europese gemeenschap realiteit was geworden. Adenauer sprak de hoop uit, dat de bereidheid tot een com promis, die hij door de aanvaar ding van het plan als grond slag had getoond, door de Franse regering zou worden be antwoord met „excessies van betekenis". Het zou volgens dr Adenauer tragisch zijn, indien het tot stand komen der Euro pese gemeenschap zou moeten stranden op dit vraagstuk. An derzijds moesten de Duitsers, volgens Adenauer, begrijpen, dat het Saarprobleem niet meer uit eenzijdige nationale ge zichtspunten mocht worden ge zien. Wanneer men bij een uit sluitend nationale zienswijze blijft, dan is het gevolg dat er aan de tegenwoordige toestan den aan de Saar niet verande ren zal. zo meende hij. „Wij hebben geen middel om Frank rijk tegen zijn zin tot een op geven van zijn positie aan de Saar te dwingen. Daarbij is het helaas niet beslissend of Frank rijk deze plaats terecht of ten onrechte heeft verkregen", al dus Adenauer. De bondskanse lier zeide, dat hij bij alle inter nationale besprekingen de er varing had opgedaan, dat ner gens steun te winnen is voor 'n standpunt, dat alleen van het nationale Duitse belang uitgaat" De verklaring van Adenauer' was voorafgegaan door socialis tische critiek op de Saarpoli- tiek der regering. Daarbij zei de afgevaardigde dr Mommer, dat Adenauer tegen alle besluiten van de bondsdag in „de weg van de gebiedsafstand" was opge gaan. Dat was volgens de socia listische woordvoerder niets meer dan een ..ondeugdelijke reddingspoging voor de dood zieke E.V.G. De socialisten hebben een motie ingediend, waarin zij vragen elke politieke afschei ding van de Saar van Duitsland te veroordelen. Voorts heeft de socialistische afgevaardigde dr Deist de Duit se regering grote verzuimen verweten inzake investeringen in de staalindustrie. De internationale commissie van het Roode Kruis heeft tot het opperbevel van de -Vietminh en het Franse opperbevel een. drin gend beroep gericht om recht matig onder het Roode Kruis teken gestelde personen te be schermen. De 53-jarige fabrieksarbeider A. B. uit Rotterdam is Donder dagmorgen door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij werd er van verdacht zijn echtgenote van het leven te heb ben willen beroven. Bij een on enigheid zou hij z'n vrouw bij de keel hebben gegrepen en een of meer vingers in haar keel heb ben gestoken. De eis was een gevangenis straf van -vijf jaar met aftrek.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1