het Het driedaags bezoek van Deense Koningspaar teneinde De Geneefse conferentie Luisterrijke tocht door Neerlands bloementuin HET SAARGEB1ED Bezoek van koning Haakon aan Nederland uitgesteld Amerikaanse vrijwilligers voor Indo-China Vertrek uit de Hoofdstad Prinses Irene bezocht Keukenhof Foster Dulles verwerpt Noordkoresens voorstel V. S. willen zenden van troepen naar Indo-China vermijden Hei resultaat deed mij aan toverij geloven Moeilijkheden om 2 naar Nederland overgebrachte kinderen Een Koninklijke Moeder - Een Moederlijke Vorstin De Staking in Zweden Arrestaties in Egypte Chinese kanonneerboot achtervolgt Japanse visserschepen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Goederenleveranties Nederland-Rusland DONDERDAG 29 APRIL 1954 9e Jaargang No. 3136 (Advertentie). Herdenking gevallenen tweede wereldoorlog mnkering bt) Abonnement. Temeuzer, «mrecteur-Hooldredacteur I. van de San-rfe Noordstraat 555"" Eedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N2i 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs5,35 per kwartaal: per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Fit.™ ri. J. van de Sande, Temeuzen Ook op deze laatste dag van toet bezoek van het Deense vor stenpaar aan ons land stond Dinsdagmorgen het publiek weer in dichte hagen voor het paleis. Het was ditmaal niet zo'n kleu rig schouwspel als de vooraf gaande dagen. Weliswaar stond de erewacht van grenadiers voor het paleis in hun gala-uniformen, maar de kledij der vorstelijke personen en de leden van het ge volg was zeer eenvoudig. Konin gin Juliana droeg een licht groe ne swagger en koningin lngrid een donkerblauwe deux-pièce. Koning Frederik was evenals bij de aankomst in het licht grijze generaalsuniform van de Deense luchtmacht gekleed en de Prins droeg een licht grijs colbert met een witte anjer in het knoops gat. Koningin Juliana en koning Frederik namen in de eerste hof- auto plaats en koningin lngrid en prins Bernhard in de tweede. Vijf minuten latei-, dan het protocol aangaf, reed de stoet van zeven zwart glanzende Cadillacs en een reserve-wagen, vooraf gegaan door het motorescorte van het paleis in de richting Aalsmeer BEZOEK AAN DE AALS- MEERSE VEILING. Om kwart vóór tien Dinsdag ochtend zijn de koninklijke Deense gasten en het Neder landse koningspaar onder groot enthousiasme van de plaatselijke bevolking bij de grote veiling hal van Aalsmeer gearriveerd. Het bezoek aan de veiling, waar de koninklijke gasten wer den rondgeleid door de burge meester van Aalsmeer, dr. D. H. Peereboom Voller, duurde pre cies een half uur. Daarna zette het koninklijke gezelschap de reis in auto's voort naar de Keukenhof. Een hoogtepunt van het korte bezoek aan de veiling werd ge vormd door de vijf minuten, die het gezelschap doorbracht, geze ten op de plaatsen van de bloe- menkopers in het amphitheater voor de enorme veilingklok. Onder die klok stonden twee bloempotten met prachtige or- chideeënplanten, z.g. Phale Nop sis, witte orchideeën. Bovendien waren er drie grote dozen met gevarieerde anjers. De bloemen werden geveild onder het vorste lijke gezelschap. Na deze veiling zette het ge zelschap de ongedwongen rond wandeling langs de tientallen tafels, alle beladen met een schat van bloemen, door de grote hal voort. Om kwart over tien be reikten zij- de uitgang en, harte lijk toegejuicht door de daar ver zamelde menigte, stapten de vor stelijke gasten, ieder met een fraai gebonden boek over de Aalsmeerse bloemen onder de arm, weer in de gereedstaande wagens, waarmede zij enkele ogenblikken later in snelle vaart in de richting van het Keuken hof verdwenen. HET BEZOEK AAN KEUKENHOF. Het bezoek aan Keukenhof, heeft, dank zij de grote belang stelling van koninklijke zijde, bijna te lang geduurd. Koning Frederik genoot zichtbaar van het prachtige bloemenpark. Met lange passen wandelde hij rond, hier en daar stilstaand om van het schitterende schouwspel te genieten. „Gelukkige mensen, die zoveel moois dagelijks in de buurt hebben", zeide de koning. En koningni lngrid bleek tot grote verrassing van de heer Van WSveren bij uitstek een kenster te zijn van Botanische tulpen. Zij kende tientallen va riëteiten bij name en conver seerde druk over de hoedanig heden der soorten en de plaat sen, die zij in de tuin behoren in te nemen. Op verzoek van Prins Bern hard legde de heer Van Waveren een lijst van een vijftigtal varië teiten aan, welke koningin ln grid het meest bekoorden. Nadat in de openlucht een kop je koffie was gedronken, bega ven de koninklijke gasten zich naar de uitgang, waar nog een verrassing wachtte. Aan konin gin lngrid bood het bestuur van Keukenhof n.l. drie gouden bro ches aan, in de vorm van een tulp, een hyacinth en een narcis voor de drie Deense princesjes. Blij verrast aanvaardde konin gin lngrid dit geschenk, nog maals zeggende, hoe zij van dit bezoek heeft genoten. En daar na, door een dichte, juichende mensenmassa toegejuicht, ver trokken de koninklijke bezoekers naar Soestdijk. KONINKLIJKE GASTEN LUNCHTEN OP PALEIS SOESTDIJK. Het Deense en Nederlandse koninklijk paar hebben op het pa leis Soestdijk de lunch gebruikt. Daarbij zat ook prinses Wilhel- mina aan. Na afloop van de lunch voegden de vier princessen zich bij het gezelschap. BEZOEK AAN DE PHILIPS FABRIEKEN IN HUIZEN Te ongeveer kwart over drie, iets eerder dan verwacht was, ar riveerden de koning en de prins met hun gevolg in Huizen, waar de loco-burgemeester, de heer G. Bout, het gezelschap begroette. Honderden Huizenaren stonden langs de met vlaggen versierde Havenstraat, waar de Huizer complexen zijn verrezen van de N.V. Philips telecommunicatie- industrie. Aan de hoofdingang, die fraai met rode en witte bloemen was versierd, ontving ir. J. J. Rijsin- ge, onder-directeur van de N.V. Philips telecommunicatie-indus- trie, het hoge bezoek, dat daar na een snelle rondgang door de fabrieken maakte onder leiding van ir. H. Furstner, voorzitter van het directorium der N.V. Philips gloeilampenfabrieken. Na de rondgang boden drie dames in origineel Huizer cos- tuums met een stralende glim lach de koning een typisch Hol landse lekkernij, drie grote spe- culaasvrijers aan, bestemd voor de thuisgebleven princessen, n.l. Margrethe, Benedikte en Anne- Maria. Nadat in de lounge verversin gen waren gebruikt, verdween de koning, de prins en hun ge volg om ongeveer vijf minuten over vier in de richting Amster dam. hebben", zei snel de 6-jarige Dicky van der Maat. „Juffrouw,' zo riep hij naar de leiares, heeft u een doosje?" En zo zal dan een dezer dagen wel een pakje op het paleis Soestdijk bezorgd worden, waar in kleiboetseerwerk van Ria en Dicky zal zijn verpakt. In deze onbevangen en vrien delijke sfeer verliep het bezoek van koningin lngrid en de Ne derlandse vorstin aan het insti tuut, waar de staf en de leer lingen alles gedaan hadden om zo goed mogelijk voor den dag te komen. Het vertrek werd een ware vreugdetocht. Tussen een haag van kinderen die met vlaggetjes zwaaiden, liepen koningin lngrid en koningin Juliana het door de zon beschenen middenpad af naar de grote weg, hier en daar nog handen drukkend en kinder wangetjes strelend. Duizenden stonden op de rijksweg om de landsvrouwen toe te juichen op hun tocht naar Amsterdam, waar ze om ruim vijf uur arri veerden. TERUGKEER OP PALEIS. Om half vijf, een half uur vroeger dan het programma aan gaf, reed in snelle vaart de hof- auto met koning Frederik en prins Bernhard de dam op en ruim een half uur later arri veerden de beide koninginnen. Even bleven zij op de kleine steentjes staan en keerden zich naar de wachtenden, die spon taan met een gejuich reageerden. De politieke commissie van de Raad van Europa heeft aanbe volen, dat alle politieke partijen in hét Saargebied zullen wor den erkend als een internatio nale conferentie zich eenmaal heeft uitgesproken voor Euro- peanisatie van het gebied. De aanbeveling is vervat in een rapport van de commissie voor algemene zaken van de Raad, dat te Parijs is bekendge maakt. Dit rapport zal 15 Mei te Straatsburg aan de assemblée van de Raad van Europa ter goedkeuring worden voorgelegd. De Nederlandse samensteller van het rapport, mr Van der Goes van Naters, heeft op een persconferentie te Parijs ver klaard, dat wanneer eenmaal 'n Europees statuut over de Saar is getekend en bekrachtigd door de regeringen van de deelnemende landen, de bevolking van het Saargebied verzocht zal worden, zich door middel van een refe rendum over Europeanisatie van het gebied uit te spreken. Het officiële bezoek van ko ning Haakon van Noorwegen aan Nederland in Juni a.s. is 'uitgesteld met het oog op de hofrouw, die wegens het over lijden van kroonprinses Maer tha in acht wordt genomen, al dus is officieel meegedeeld. De koning zou Nederland van 16 tot 18 Juni hebben bezocht. Ongeveer 20 voormalige oor logspiloten uit de Amerikaanse staten Michigan, Ohio en West- Virginia hebben zich als vrij williger gemeld voor de strijd in Indo-China. De Franse consul voor deze 3 staten deelde mee, dat ook andere consulaten dergelijke aanbiedingen hadden gehad maar dat alle aanbiedingen wa ren afgeslagen. TWEE KONINGINNEN BE ZOCHTEN BLINDENINSTI TUUT TE HUIZEN. „Zou je voor mij ook iets wil len raaKen?" zo vroeg koningin Juliana aan het leerlingetje van het Instituut tot onderwijs aan blinden te Huizen, de achtjarige Ria Schimmel. „Ja dat wil ik wel doen koningin", antwoordde Ria. „Wil je het dan aan mij sturen", vroeg de vorstelijke bezoekster. „Oh, dan moéten we een doosje Prinses Irene heefc Dinsdag middag met enkele vriendinnen en vergezeld door een hofdame een onofficieel bezoek gebracht aan de Keukenhof. Dat dit bezoek niet officieel was, bleek wel duidelijk uit het feit dat de meisjes zelf van hun zakgeld de entreeprijs betaal den. Na geruime tijd te hebben rondgewandeld, verdween het gezelschap weer even onopge merkt als het gekomen was. Even na half acht schalden de commando's over de Dam, presenteerde de erewacht der ■grenadiers het geweer en zette de koninklijke militaire kapei het Deense volkslied in toen ko ning Frederik en koningin Julia na het paleis verlieten. Na en kele schreden hielden zij stil en de koning in het generaalsuni form der luchtmacht bracht het militair saluut. Nadat de laatste tonen over de Dam verklonken waren stegen zij in de gereed staande caleche. Koningin ln grid en Prins Bernhard, die op het bordes onder de poort op het afrijden hadden staan wachten, traden vervolgens naar buiten en namen in de tweede caleche plaats. Hartelijk werden de beide koningsparen bij het verlaten van de Dam toegejuicht door het publiek. Op het moment, dat koning Frederik en koningm Juliana naar buiten traden klonk over de stad het eerste der 21 saluutschoten en tezelfdertijd werd de Deense koninklijke stan daard op het dak van de rech- terpaleisvleugel gestreken. Even als bij de intocht werd de vor stelijke cavalcade geopend en ge sloten door een commando rijks politie te paard in gala-uniform. Het bezoek van het Deense koningspaar naderde zijn einde. Nadat de laatste duizenden Nederlanders, die zich rond het afgezette Stationsplein verza meld hadden, de Deense gasten een afscheidsgroet hadden toege wuifd en de beide koningsparen zich met hun gevolg naar de koninklijke wachtkamer hadden begeven, begonnen daar de ver trekkende vorsten afscheid te nemen van de vele vooraan staande Nederlanders, die er aanwezig waren. Om 10 minuten voor acht hief de hoofdstationschef, de heer C. J. de Jongh, zijn „spiegelei' op. Terwijl de locomotieven sto mend hun wielen in beweging brachten en de trein langzaam wegrolde, zette de kapel het Deense koningslied in. Stram salueerde prins Bernhard, onbe weeglijk bleef onze landsvrouwe naast hem staan. De trein rolde buiten de overkapping. Het driedaagse bezoek van het Deense vorstenpaar was ten einde. Advertentieprijs: pfc- mm 15 ct.; minimum sm advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrw Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags Z mm. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.8® mm, De Amerikaanse vice-president Nixon, heeft Woensdag ver klaard, dat het voornaamste doel van de politiek der rege- ring-Eisenhower is, indien mo gelijk, te vermijden, dat Ameri kaanse troepen verwikkeld ra ken in de strijd in Indo-China of elders. De derde vergadering van de Geneefse conferentie is Woens dagmiddag om ongeveer drie uur onder voorzitterschap van de Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, begonnen. John Foster Dulles, die als eerste het woord voerde, ver wierp het Noordkoreaanse plan voor regeling van de Koreaanse kwestie, dat Dinsdag door de Noordkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Nam II, was ontvouwd. Dit plan is gericht op de ver vanging van de bestaande Zuid- koreaanse regering „door een communistisch marionettenre giem", aldus Dulles. Volgens hem dient Korea ver enigd te worden aan de hand van de in 1950 door de Ver. Na ties opgestelde resolutie, waarbij gooide Vandaag gooide mijn dochtertje 'n pot inkt over mijn geborduurde tafel kleed. Melk, of citroensap, niets hielp. Sinds enige tijd doen wij de was met Cas- tella Parels, en tot groot genoegen. Ik vertrouwde ook mijn mooie, gehand werkte kleed aan Castella Parels toe. Het resultaat deed mij aan toverij ge loven. De vlekken waren verdwenen. U weet niet, hoe gelukkig ik daarmee was. Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrou wen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resul taten, die zij bereiken met Castella Parels, het wasmid del van de nieuwe tijd. Een in Bocholt (Duitsland) wonende Nederlander, een zeke re B., heeft geholpen door twee Duitse vrouwen, en op verzoek van zijn naar Nederland uitge weken broer, de resp. 3 en 4- jarige kinderen van zijn broer met een taxi naar Nederland gebracht. De kinderen waren wegens de slechte verhoudingen in het ge zin bij gerechtelijke uitspraak onder toezicht gesteld en ver bleven in een ziekenhuis in het district Rees. Bij terugkeer naar Duitsland zijn B. en de 2 vrouwen aan de grens aangehouden en door de Duitse recherche ondervraagd. Na het verhoor konden zij naar Bocholt doorrreizen. De vader van de kinderen is kortgeleden uit een Duitse ge vangenis naar Nederland ont snapt. Een derde kind van dit gezin woont bij de moeder in het district Rees. Castella Parels strooit menzo in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Al met al betekent dit een geweldige tijdsbesparing. U vliegt nu door de was heen. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behan delt met dit wonderwa's- middel. Bovendien vindt U in Cas tella Parels (47 ct.) een uiterst veilig wasmid del, waaraan U alle textielweefsels met een gerust hart kunt toevertrou wen. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels in huis! een 'commissie werd ingesteld voor verkiezingen in dat deel van Korea, waar nog geen ver kiezingen onder toezicht waren gehouden. Zuid-Korea zal nooit eenheid aanvaarden als de prijs daarvoor een nauwelijks verhulde anne xatie door het Sowjet-Chinese communistische blok is, aldus Dulles. Na Dulles sprak Tsjoe en Lai, de Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken. Hij steunde het voorstel van zijn Noordkoreaanse collega, Nam II en hij drong aan op evacuatie van Formosa door Amerikanen en nationalisten, beëindiging van de Japanse herbewapening en stop zetting van de Amerikaanse hulp aan Indo-China. Tsjoe verklaarde, dat invloed rijke kringen in de Verenigde Staten hun inmenging in Azië hebben versterkt om de vrij heidsstrijd van Aziatische vol ken te belemmeren. De Chinese delegatie staat vol ledig achter het voorstel van de Noordkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken voor vereni ging van Korea en het houden van vrije verkiezingen in het ge hele land. In het belang van de vrede moest volgens hem een einde worden gemaakt aan de bewape ningswedloop. De bewapening en strijdkrachten moesten wor den verminderd en waterstof- en atoombommen, alsmede andere wapens voor massavergiftiging, worden verboden. H. M. Koningin Julianadie op 30 April a.s. haar vijf- en-veertigst,e ver jaardag hoopt te vieren, gefotogra feerd met haar jongste dochter, Prinses Marijke. Foto T. van der Reijken. Ter nagedachtenis aan allen, die tijdens de tweede wereld oorlog het offer van hun leven hebben gebracht in de strijd te gen de vijand zal ook dit jaar op Maandag 4 Mei de nationale herdenking worden gehouden. Plechtige bijeenkomsten zullen worden gehouden te Den Helder en op de Grebbeberg, voorts in de militaire afdelingen, op Hr. Ms. oorlogsschepen en de wal- inrichtingen van de Kon. Ma rine. AXEL. In de 5de militaire afdeling wordt de herdenkingsplechtig heid gehouden in Axel bij het Poolse monument. De plechtigheid .geschiedt te 11.00 uur. Eén Coak uit Middel burg vormt de erewacht. De na tionale reserve betrekt enkele ereposten. De territoriaal bevelhebber Zuid-West, tevens bevelhebber 5 M. A. kolonel J. B. Lagaune, de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr A. F. C .de Casembroot, ds D. J. Couvée uit Axel en de legeraal moezenier majoor L. G. W. van de Vrande houden toespraken. Daarna volgt de krans- en bloemlegging. gevolgd door één minuut stilte. Een koperen semble verleent muzikale mede werking. Na afloop van de offi ciële plechtigheid bestaat voor de burgerij gelegenheid bloemen bij het monument neer te leg gen. Bijna 20Ó0 havenarbeiders te Gothenburg, Zwedens grootste haven, hebben besloten heden weer aan het werk te gaan na hun onofficiële staking van zes dagen. Hun besluit werd genomen, nadat de vakbond hen had ge royeerd en de werkgevers had den gedreigd hen te vervolgen wegens niet nakomen van de loonovereenkomst. De Egyptische revolutionnaire raad heeft zich in de nacht van Dinsdag op Woensdag bezigge houden met een onderzoek naar een onder cavalerie-officieren ontdekt complot. Twaalf officieren, uit het korps van majoor Ehaled Mo- hieddin. die nu i nopdracht eco nomische studie in Europa ver richt, zijn gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd con tact te hebben gehad met aan de revolutionnaire raad vijandi ge kringen. Ook de hoofdredacteur van het weekblad „Rosa el Joessoef", is gearresteerd. Hij speelde een belangrijke rol in de Egyptische pers aan het begin Van de re volutie en werd beschouwd als een der gezaghebbende woord voerders van het leger. Veertig burgers werden even eens gearresteerd. Zij zullen spoedig wegens communistische bedrijvigheid worden berecht, aldus een regeringsverklaring. Een kanonneerboot van com munistisch China heeft 15 Ja panse vissersboten achtervolgd en er 2 van opgebracht, aldus is Woensdag door de Japanse kustwacht gemeld. medegedeeld door het JKJST.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot -avond. Droog weer Droog weer met over het al gemeen toenemende bewolking. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen. VRIJDAG 30 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.49 12.24 1.04 1.14 ZON MAAN op onder op onder Mei. 1 5.12 20.03 4.01 18.44 2 5.10 20.05 4.24 20.16 3 5.08 20.06 4.53 21.46 4 5.06 20.08 5.34 23.03 5 5.04 20.10 6.27 6 5.02 20.12 7.35 0.04 7 5.01 20.13 8.50 0.49 Als resultaat van de in Den Haag beëindigde onderhande lingen is er een protocol onder tekend omtrent wederzijdse goe derenleveranties tussen de unie van Socialistische Sowjet-repu- blieken en het Koninkrijk dei- Nederlanden voor het jaar 1954. Het protocol is ondertekend op basis van de op 2 Juni 1948 tussen Nederland en de Sowjet- Unie gesloten overeenkomst, waarbij de handelsbetrekkingen tussen de beide landen geregeld werden. Het protocol voorziet de le vering door de U.S.S.R. aan Ne derland van: graan, hout, cellu lose, anthraciet, koolteerpek, as best, kola-fosfaat, automobielen, pelterijen, conserven en van een reeks andere goederen. Nederland zal aan de U.S.S.R. leveren: celvezel, textielweefsels, roomboter, kaas, haring, be werkt en onbewerkt leer, ge neesmiddelen en een reeks an dere producten. Bovendien zal Nederland voor de Sowjet-Unie bouwen: koel- schepen, vrachtschepen, hopper cutterzuigers, emmerbaggermo lens en drijvende bokken. Deze schepen en het drij'vende ma teriaal zullen geleverd worden in de loop van 1954-1956. Het protocol voorziet in een vergroting van de goederenleve ranties vergeleken met de voor afgaande jaren, alsmede in de mogelijkheid van een verdere uitbreiding van het goederen verkeer tussen Nederland en de U.S.S.R. Het protocol is onder tekend van Nederlandse zijde door de ministers van Buiten landse Zaken en Zonder Porte feuille en van de zijde der Sow- j et-Unie door de handelsverte- genwoordiger van de U.S.S.R. in Nederland, de heer E. P. Gou- rov.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1