Vorstenparen bezochten Rotterdam en Den Haag Frans verzoek om vliegtuigen door Engeland en Amerika afgewezen DE STRIJD INDO-CHINA De conferentie te Genève WEERSVERWACHTING HOOGWATER Geen Britse verplichtingen ten aanzien van Indo-China ZON- en MAANSTANDEN Incident aan de Nederlands-Duitse grens bij Wijier Regeringsonivangst in de Ridderzaal Onderhoud tussen Molotof en Bidault De tweede vergadering duurde twee uur en een kwartier aüü i op onder op onder FraBkering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sanfe Noordstraat 55-5?" Tryaasssna Eedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Qironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW VemMJnt dagelijks WOENSDAG 28 APRIL 1954. 9e Jaargang No. 3135. Uitgeefster N.V. v/h Firma f, J, van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: pei* mm 15 ct.; minimum p«f advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adraa Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags S aar, Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.3# Voor liet koninklijk paleis waarop de beide standaarden in de bolle wind vrolijk klapperden, stond Dinsdagmorgen 't publiek in vijf rijen dik aan de rand van het Middendamterrein om het vertrek der vorstelijke gasten naar Rotterdam te aanschouwen. Toen de vorsten naar buiten traden klonk gejuich uit het pu bliek op, dat lachend door Koning Frederik met een armzwaai werd beantwoord. De Koning en Prins Bernhard waren beide in marine uinforme gekleed. Koningin Ju liana en Koning Frederik namen in de eerste auto plaats en Ko ningin Ingrid en Prins Bernhard in de tweede. Langzaam reden de wagens langs de erewacht met vaandel, waarvoor Koning Frede rik en Prins Bernhard van de auto uit salueerden. Daarna werd in snelle vaart naar de stadgrems gereden. De uittocht naar Rotterdam trok weer grote belangstelling van het publiek. Dichte mensen massa's verdrongen zich vooral op de hoeken van de Amstelveen- seweg en de Zeilstraat en aan 't einde van de Zeilstraat bij het Hoofddorpplein en de Aalsmeer weg. Omstreeks elf uur zijn 't Deen se koningspaar. Koningin Juliana en Prins Bernhard in Rotterdam aangekomen. Reeds anderhalf uur tevoren hadden er zich tal van belangstel lenden rond de Maashaven opge steld. Het weer was zonnig, hoe wel er een fris briesje stond. De schepen in de Rotterdamse ha ven boden met hun pavoisering een fleurige aanblik en grote op stijgende rookwolken getuigden van de werkzaamheid van Neder lands grootste haven. Omstreeks elf uur kondigde 'n luid gejuich langs de route de komst van de koninklijke bezoe kers aan. Aan de ponton lag de „Piet Hein" onder stoom. Voor afgegaan door motorpolitie en begeleid door luid hoerageroep arriveerde de auto, waarin geze ten waren Koningin Juliana en Koning Frederik, gevolgd door een auto waarin hadden plaats genomen Koningin Ingrid en Prins Bernhard. De vorstelijke bezoekers werden hier verwel komd door de burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Wal- sum, mr K. P. van der Man- dele, kamerheer in buitengewo ne dienst. Koningin Juliana droeg een gebouw van de kon. roei- en zeil- ver. „De Maas". Evenals vanoch tend waren er ook nu weer tal van nieuwsgierigen op de been en ofschoon er veel kijkers langs de route stonden, concentreerde de belangstelling zich toch wel rond de Veerkade. De auto's ver trokken in de riching van Den Haag en langs de route door Rotterdam getuigden nog vele Rotterdammers van hun belang stelling voor dit koninklijke be zoek. Precies op tijd kwam de konink lijke stoet om kwart voor drie bij de ingang van de Grote Kerk aan, toegejuicht door de duizen den die een plaatsje hadden ge vonden langs de afzettingen. Enige honderden schoolkinderen zwaaiden met Deense vlaggetjes, en een luid gejuich steeg op toen het Nederlandse koninklijk paar en zijn gasten uit de auto's stapte en ontvangen werd door burgemeester Schokking. Het grootste deel van de toe schouwers bleef wachten tot het concert in de kerk afgelopen was en de beide koningsparen naar buiten kwamen om zich vandaar te begeven naar Hotel des Indes, waar een receptie gegeven werd voor de Deense kolonie. Al geruime tijd voor het aan- vangsuur vulden zich de salons in Hotel Des Indes, die voor de ontvangst van de Deense kolonie waren gereserveerd, met in ons land wonende Denen, met Deen se vrouwen, die met Nederlan ders zijn gehuwd en met een aan tal Nederlanders, die op een of andere wijze bijzondere banden met Denemarken hebben. Het was vijf uur toen de deu ren van een der aangrenzende salons zich openden en Koning Frederik en Koningin Ingrid te midden der Denen verschenen. Om half zes trok het Deense ko ningspaar zich terug, waarna de leden van de Deense kolonie nog enige tijd in de salons bijeen ble ven. Om enkele minuten vóór half acht kwamen de Deense Koning en Koningin uit Hotel Des Indes om zich naar de Deense legatie aan de Sophialaan te begeven. Koningin Juliana en Prins Bernhard waren uit het paleis aan het Voorhout gekomen en voegden zich bij de Deense ko ninklijke gasten. Vanaf het Voorhout ging de stoet langs de Parkstraat, de Alexanderstraat en Plein 1813 naar het gebouw van het Deense de legatie naar de Ridderzaal te gaan. In de avonduren trokken de Ha genaars en de vele bezoekers uit binnen- en buitenland naar de binnenstad, waar de lichten en lichtjes in velerlei kleuren straal den, stralenbundels tal van ge bouwen hel verlichtten, de vele vlaggen en bloemen in dit kunst licht gevat, weer een andere feestelijke noot gaven aan het fleurige geheel, met het Binnen hof en de vijver als middelpunt en ook als achtergrond van de legatie naar de Ridder zaal. Een feestelijk en haast sprookjesachtig gebeuren, toen de stoet zich in beweging zette. Duizenden wuifden en juichten de koningsparen toe. De anders in de avonduren zo stille en eer donkere dan lichte Parkstraat straalde thans licht uit in vele kleuren, terwijl de belangstellen den langs de route samendrom den. Om 10 uur arriveerden de ko ninklijke gasten uit Denemarken, de Koningin en de Prins der Ne derlanden en de leden der hof houdingen van hunne masjestei- ten, aan de Ridderzaal, nog steeds luide toegejuicht. De ministerraad had voor deze grootse ontvangst in de prachtig versierde Ridderzaal ongeveer 'n 700-tal personen uitgenodigd. Daaronder waren van buitenland se zijde de vertegenwoordigers van het internationale gerechts l OOK ais aciliei gi UI1LI. I Vele wachtten in de omgeving hof en de leden van de staf der van de Sophialaan, waar de Deen se legatie is gevestigd, en het Plein 1813, met het monumenta le vrijheidsbeeld, de komst der vorsten af. Even voor tien vertrok de stoet Deense legatie in Den Haag. Voorts de algemene vertegen woordiger in Nederland van Su riname en de Ned. Antillen en de Doyen van het corps diplomati que. Velen juichten ook nu de ko ningsparen toe. Toen de koffie werd geserveerd voegden de leden van de hofhou ding, die in „Vieux Doelen" had den gedineerd, zich bij het ko- icomngm junaiia uiucg eren 0- lichtblauw met wit gebloemde gezantschap, waair het Deense japon waarover een grijze stola, koningspaar een dmer aanbood. Zij had een witte hoed op en wit- kf te schoenen aan. De Deense Ko ningin was gekleed in een rode mantel en zij had een rode hoed op. De gasten begaven zich aan boord van de „Piet Hein" en te gelijkertijd werden de Deense en Nederlandse koninklijke stan daards in de mast gehesen. Di rect nadat de vorstelijke perso nen zich in de salon van 't jacht hadden begeven werd de trap in gehaald, de trossen losgemaakt en voer de „Piet Hein" af. Koningin Juliana liet zich nog voor een van de ramen van de salon zien en wuifde de grote me nigte toe. De „Piet Hein" koersde naar H. M.'s vliegkampschip „Karei Doorman", dat op stroom lag in de Nieuwe Maas. De koninklijke gasten arriveerden daar eerst, na nog een indruk van de Rotter damse haven te hebben gekregen. De „Piet Hein" hield op de rivier de oever van het stadcentrum, keerde bij de monding van de Merwehaven terug, om vervol gens langs de oever van „Zuid" te varen en daarna aan de staat sietrap van de „Karei Doorman" aan te leggen. De vorstelijke gasten werden op de „Karei Doorman" onder aan de staatsietrap opgewacht door de commandant, kapitein ter zee A. M. Valkenburg, terwijl boven aan deze trap de comman dant zeemacht Nederland, alsme de de minister van Marine ter verwelkoming aanwezig waren. De erewacht aan boord stond on der commando van de kapitein der mariniers A. J. Romijn. Na het bezoek aan boord van de „Karei Doorman" hebben Ko ningin Juliana en Prins Bern hard een lunch aangeboden in het clubgebouw van de kon. roei en zeilvereniging „De Maas". Omstreeks kwart voor drie verlieten, na het noenmaal, de voorstelijke bezoekers het club- De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pjoeng Joeng Taj, sprak als eerste. Hij zei, dat sommige mensen het re delijk achten om de V. N.-troepen en de communistische-Chinese gelijktijdig uit Korea terug te trekken. Volgens hem was dat echter in strijd met de rede en logica. De V.N.-troepen waren voor de aanval van de Chinese commu nisten reeds in Korea voor een politie-actie tegen de Noordko- reaanse aanvallers. Zij zullen pas worden teruggetrokken als de politie-actie als voltooid be schouwd kan worden en niet eer der, zo zei hij. Wij kunnen niet inzien, aldus Pjoeng Joeng Taj, waarom te rugtrekking van de V. N.-strijd krachten verbonden zou moeten worden met die van de Chinese communisten. Dan zou het zijn, alsof een inbreker zijn wapen zou laten vallen op voorwaarde, dat gelijktijdig de politieman ont wapend wordt. De Zuidkoreaanse minister be schreef de Noord-Koreanen als „geïntimideerd door een meedo genloos, vreemd regime". Wij in het vrije deel van het land kun nen het niet helpen, dat wij ons steeds vastbeslotener voelen om onze broeders in het Noorden te bevrijden, zo voegde hij hieraan Voorhout gekomen en toe. Na de Zuidkoreaanse minister sprak zijn Noordkoreaanse colle ga, Nam II, die een plan voor re geling van de Koreaanse kwes tie ontvouwde. Hij vroeg om terugtrekking binnen zes maanden van de bui tenlandse troepen uit Korea en instelling van een gemeenschap pelijke commissie door de rege ringen van Noord- en Zuid-Korea ter voorbereiding van vrije ver kiezingen voor een nationale ver gadering, die een regering voor stellen. Deze commissie zou ook een kieswet moeten opstellen. Het hoofd van de Columbiaan- se delegatie, Zuleta Angel, die ambassadeur te Washington is, voerde als derde het woord. Hij herhaalde de V. N.-opvatting van een verenigd, onafhankelijk Ko rea en vroeg om vrije verkiezin gen, evenredige vertegenwoordi ging in geheel Korea, een „vrije atmosfeer" en algeheel toezicht door de Verenigde Naties. De vergadering werd verdaagd, nadat de voorzitter. Molotof. had verklaard, dat minister Dulles, die ook Dinsdag gesproken zou hebben, had meegedeeld tot he den te willen wachten. Een Russische woordvoerder verklaarde na afloop van de ver gadering tegenover de pers, dat de rede van de Zuidkoreaanse minister „een bespotting van de feiten" was. De Franse woordvoerder be schreef de Noordkoreaanse voor stellen als „gelijk aan die van Molotof op de Berlijnse conferen tie voor hereniging van Duits land". Een Britse woordvoerder ver klaarde desgevraagd, dat men „gerust" Britse bezwaren tegen de Noordkoreaanse voorstellen kon verwachten. Naar te Genève verluidt heb ben Engeland en de Ver. Staten Frankrijk meegedeeld thans geen gevolg te kunnen geven aan het Franse verzoek om zo veel mogelijk militairie vliegtui gen ter beschikking te stellen voor de strijd tegen de commu nistische Vietminh-rebellen. Beide landen zouden echter wel overwegen of en hoe Frank rijk op andere wijze in Indo- China kan worden geholpen. Het schijnt, dat vooral Enge land zich thans niet tot een dergelijke hulpverlening wil verplichten. Voorts wenst Engeland eerst uitgebreid met de statenleden van het Britse gemenebest over leg te plegen, alvorens een de finitief antwoord te geven op het Amerikaanse voorstel voor een samengaan der Westerse mogendheden in Zuid-Oost-Azië, hetgeen in een bondgenootschap zou moeten worden vastgelegd. De Britse regering wacht met name op het resultaat der be sprekingen, die premiers van landen in Zuid-Oost-Azië in de hoofdstad van Ceylon, Colombo, zullen voeren. Deze conferentie, die heden begint, zal worden bijgewoond door regeringslei ders van India, Pakistan, Cey lon, Birma en Indonesië, Men verwacht dat het voorgestelde anti-communistische bondge nootschap voor Zuid-Oost-Azië één der eerste punten van de bespreking zal worden. Van gezaghebbende zijde wordt nog te Genève vernomen, dat de Westerse mogendheden voor de duur der Geneefse con ferentie geen aanvang zullen maken met het opstellen van dit bondgenootschap. Doch vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Engeland, De verdedigers van Dien Bien Phoe hebben Dinsdag een de vo rige week in de noordwestelijke hoek van hun verdedigingswer ken geslagen bres, volkomen ge dicht. Er dreigt evenwel 'n nieuw gevaar, daar de belegeraars loop graven hebben gegraven op slechts enkele tientallen meters van het laatste Franse steun punt in het dal buiten het gebied van het eigenlijke bolwerk. De Fransen ,die in dit geïsoleerde steunpunt over enkele bataljons met tanks en kanonnen beschik ken, hebben een uitval gedaan naar het noordwesten en de op standelingen uit de meest nabij gelegen loopgraven verdreven, die zij dichtgooiden. De bedrei ging van de stelling is hiermee echter niet weggenomen. Aldus verklaarde een woordvoerder. De aen mi-u uij hcl - ninklijke gezelschap, om vanuit geheel Korea zou moeten samen- De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft Dinsdag zijn Franse col lega, Bidault, op diens uitnodi ging bezocht om te spreken over een bespoediging van de zitting ter behandeling van de Indo-Chi nese kwestie, aldus werd te Genève uit gezaghebbende bron nen vernomen. Het onderhoud duurde veertig minuten. Molotof kwam in een Russi sche „Zis" limousine, hij werd door twee andere „Zis" auto's begeleid, waarbij lijfwachten zaten. In Molotofs auto waren vijf functionarisen, waaronder medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Overdrijvende wolkenvelden Overwegenddroog weer met over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. DONDERDAG 29 APRIL. v.m. n.m. Breskens 10.56 11.18 Terneuzen 11.31 11.53 Hansweert 0.11 12.33 Walsoorden 0.21 12.43 ook lijfwachten. Zwitserse politie escorteerde Molotof en zijn ge volg. Volgens Franse bronnen zou Bidault een uitnodiging hebben aangenomen om Donderdag met Molotof te dineren. Tijdens het onderhoud tussen Molotof en Bidault bespraken belangrijke functionarissen van de „Korea-groep" op welke wijze de zaak van de Verenigde Naties in het Koreaanse deel van de confertentie naar voren gebracht zal worden. Deze groep is samen gesteld uit vertegenwoordigers van vijftien landen, die in Korea hebben gestreden, en Zuid-Korea. Bij het onderhoud zou zijn ge sproken over de organisatie van het aan Indo-China gewijde deel van de conferentie, en wel spe ciaal over de staten, die hierin zullen deelnemen. De besprekingen tusen de Rus sische en de Franse minister van Buitenlandse Zaken zullen heden worden voortgezet. betekenis van het steunpunt is, dat zijn geschut 5 km ten Z. van Dien Bien Phoe een muur van vuur zou kunnen leggen rondom het hoofd-bolwerk indien dit wordt aangevallen. Militaire kringen in Parijs zijn van mening, dat de opstandelin gen zo veel vuurkracht rondom het eigenlijke bolwerk hebben verzameld- dat het nagenoeg on mogelijk is voor het garnizoen om een grote tegenaanval te on dernemen. Ook Dinsdag zijn weer hevige luchtaanvallen gedaan op ge schut van de Vietminh en de aanvoerwegen uit China. Volgens een Franse woordvoer der zijn Maandag 65 opstandelin gen gesneuveld bij schermutse lingen in de Delta van de Rode Rivier. 48 Rebellen werden ge vangen genomen. Sommige Franse officieren te Hanoi menen, dat de opperbevel hebber van de Vietminh, gene raal Giap, met het begin van zijn volgende grote offensief wacht tot de nieuwe regenperiode, die naar het zich laat aanzien spoe dig zal aanbreken. Aanvallen over de glibberige modder zou den moeilijk zijn, doch de regen wolken zouden de aanvallers be schermen tegen de Franse lucht macht. Een Franse militaire woordvoer der heeft Dinsdagavond ver klaard, dat men te Parijs „in het geheel niets afweet" van berich ten volgens welke 18.000 Chinese communisten Indo-China waren binnengerukt om zich bij de Viet minh aan te sluiten. (Een corres pondent van de Amerikaanse „Nationale Broadcasting Corpo ration" had Maandagavond ge zegd, dat communistisch China drie divisies ongeveer 18.000 man naar Indo-China had ge zonden). Frankrijk, Australië en Nieuw- Zeeland de twee laatstge noemde staten zullen waar schijnlijk deel uitmaken van 't voorgestelde Zuid-Oost-Aria- tische bondgenootschap zul len hun reeds aangevangen be sprekingen van het Amerikaan se voorstel voortzetten. Admiraal Arthur Radford, voorzitter der Amerikaanse commissie van stafchefs, die met premier Churchill heeft be raadslaagd, wordt uit Europa te Washington terugverwacht. Het was de bedoeling dat de admi raal de stafoefening, die, als ge meld van 26 tot 30 deeer op het Navo-hoofflkwartier te Fon- tainebleau wordt gehouden, zou bijwonen. Men meent dat de wijaiging in zijn Europees reisprogramma is veroorzaakt door gesprekken met de hoogste Franse burger lijke en militaire autoriteiten over de toestand in Indo-China. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat de Amerikaanse stafchefs zich zullen verzetten tegen elk voorstel om vliegtui gen van Amerikaanse vliegdek schepen te gebruiken voor po gingen om het garnizoen Vap. het belegerde Dien Bien Phoe te ontzetten. Doch hoge Amerikaanse amb tenaren, die verzochten onge noemd te blijven, hebben te kennen gegeven dat de rege- ring-Eisenhower haar denk beeld, om als laatste redmiddel om een ramp in Indo-China te voorkomen, Amerikaanse strijd krachten derwaarts te zenden, niet heeft opgegeven. Zij voegden hier echter aan toe dat dit slechts onder be paalde voorwaarden zou kun nen geschieden. Eén der be langrijkste dezer voorwaarden is dat het Amerikaanse militai re ingrijpen zou geschieden in het kader ener „verenigde actie" in Indo-China door die vrije landen, wier belangen gemoeid zijn met de uitslag van het In- dochinese conflict. Deze ambtenaren verklaarden tevens dat de berichten uit Ge nève, volgens welke de Ameri kaanse regering zou hebben be sloten zich niet daadwerkelijk met de oorlog in Indo-China in te laten, ongeacht hoe hache lijk de toestand voor de Franse uniestrijdkrachten zou worden, onjuist zijn. Zij zeiden dat een eventueel verloren gaan van Dien Bien Phoe geen drastische wijziging in de militaire toestand in In do-China zou brengen, doch dat het wel de stroming in Frank rijk om de Indochinese oorlog te beëindigen, veel krachtiger zou maken. Bovendien zou het verlies van Dien Bien Phoe een slag bete kenen voor het moreel der Indochinese tegenstanders van het communisme. ZON MAAN Maandagmorgen om 10.04 uur zijn de Deense koninklijke gas ten voor een 4-daags bezoek in Nederland, te Amsterdam gearri veerd. Op het perron in het Centraal Station waren H. M. Konin gin Juliana en Prins Bernhard ter begroeting aanwezig. H. M de Koningin begroet Koning Frederik van Denemarken. Foto-A.N.P. Mei. 1 5.12 20.03 4.01 18.44 2 5.10 20.05 4.24 20.16 3 5.08 20.06 4.53 21.46 4 5.06 20.08 5.34 23.03 5 5.04 20.10 6.27 6 5.02 20.12 7.35 0.04 7 5.01 20.13 8.50 0.49 Tien Duise lantdbouwers heb ben aan de grens ten Oosten van Nijmegen, nabij het Duitse plaatsje Wijier, een incident veroorzaakt. In het gebied, dat volgens de grenscorrectieovereenkomst aan Nederland is toegewezen, heb ben zij in totaal 21 koeien in- geschaard in een weide, die toe behoort aan een Nederlandse boer in Beek bij Nijmegen. De Duitsers wilden daarna met de Nederlandse landbouwer on derhandelen, doch deze weiger de en verwittigde de Nederland se en de Duitse politie. De po litionele autoriteiten hebben de consul-generaal in Kleef op de hoogte gesteld. Sir Winston Churchill heeft Dinsdag in het Britse Lagerhuis verklaard, dat de Britse rege ring zich niet wil verbinden tot een militaire actie in Indo-China, zolang de resultaten van de con ferentie in Genève niet bekend zijn. Op de voorbespreking van Eden, Bidault en Foster Dulles in Parijs zijn „geen nieuwe poli tieke of militaire verplichtingen" door Engeland aangegaan, zo zei hij onder luide toejuichingen van de afgevaardigden. In af wachting van de Geneefse confe rentie hebben de ministers in Parijs geen besluiten met betrek king tot Indo-China genomen. Het samenvallen van het hoog tepunt van de strijd om Dien Bien Phoe met het openen van de conferentie te Genève is niet zonder betekenis, aldus Chur chill, doch dat mag het gevoel voor de verhoudingen in de we reld, dat de conferentie dient te inspireren niet bevooroordelen. Eden heeft bij de Parijse voor besprekingen duidelijk laten uit komen,- dat de Britse regering bereid is volledig mee te werken aan het toepassen van eventueel in Genève bereikte regelingen ter bevordering van een stabiele vrede in het Verre Oosten, zo voegde hij hieraan toe. Premier Churchill legde deze verklaring af naar aanleiding van vragen van de oppositielei der Attlee. Op een vraag van Attlee, of de mogelijkheid bestond om in Genève de dringende Indo-Chi nese kwestie te behandelen voor de Koreaanse, teneinde tot een soort „stilstands"-regeling te komen, antwoordde de premier, dat dit een van de zaken is. wel ke op de conferentie zullen wor den overwogen. Alle partijen in het parlement, ook de labouroppositie. reageer den gunstig op Churchills ver klaringen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1