Belangrijke conferentie te Genève RUSSEN overhandigen NOTA De Brusselse Jaarbeurs De strijd om Dien Bien Phoe SBSLPTmSZJB giSgt&t Commentaar De Ned. Herv. Kerk en de conferentie te Genève WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Buitengewone bijeenkomst van het Britse kabinet Australisch antwoord op Russische nota DE MILITAIRE KRACHT VAN DE SOWJET-UNIE Koninklijke Familie weer thuis Het Deense Koningspaar naar Nederland vertrokken Russen overhandigen nota jiGekerkerd verzei" zendt telegram aan Dr. Drees Generaal-majoor Bach en It.-kolonel Pronk ernstig gewond Massa-uitbraakpoging in Oost-Duitse gevangenis Geen Spanjaarden tijdens het koninklijk bezoek naar Gibraltar? Eis tot altreden van Japanse regering verworpen rrankerlng bij Abonnenisnt: Terne uze*\ Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sac^ Noordstraat 55?"" Eedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5.35 per kwartaal, per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 26 APRIL 1954. 9e Jaargang No. 3133. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Flrw F. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: p®i mm 15 ct.; minimum pcx advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L—I iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 8 Voor het Maandagnummer: Zaterdags lu-lOi Minister Dulles is Zaterdag avond even over half elf op het vliegveld Genève aangekomen om de Verenigde Staten op de Geneefse conferentie te vertegen woordigen. Dulles zeide tot verslaggevers, dat de Verenigde Staten naar Ge nève zijn gekomen met 'n vredes missie» die nodig is geworden door communistische agressie. De Amerikaanse afgevaardigden ho pen, dat de communisten naar Genève zijn gekomen met de be reidheid zich te zuiveren van hun agressie en dat het daardoor mo gelijk zal zijn de eenheid van Ko rea te herstellen en de volkeren van Vietnam, Laos en Cambodja in staat te stellen hun politieke vrijheid te genieten en te vervol maken. kaanse en Westeuropese proble men. Tsjou en Lai, die vloeiend Frans en Engels spreekt, is se dert 1924, toen hij een „werk- en studiereis" van drie jaar door En geland, Frankrijk en Duitsland beëindigde, niet meer in West- Europa geweest. Tsjou en Lai aangekomen. De premier en minister van Bui tenlandse Zaken van continentaal China, Tsjou en Lai, is Zaterdag middag met ongeveer 40 delega tieleden in Genève aangekomen. De delegatie werd o.a. officieel verwelkomd door vertegenwoor digers van het Zwitserse federale protocolbureau en van het stads bestuur van Genève en door de Sowjet-onderminister van Buiten landse Zaken Koeznetsof. Tsjou en Lai, die een marine blauwe, tot de hals gesloten uni formjas droeg, glimlachte en wuifde naar de ongeveer twee honderd fotografen en verslagge vers, die hem opwachtten. Hij weigerde persoonlijk tot de ver slaggevers te spreken, maar liet een verklaring uitreiken. Hierin zegt hij o.m. te geloven, dat „de gemeenschappelijke inspanning van alle deelnemers aan de con ferentie en hun gemeenschappe lijk verlangen om de vrede te versterken mogelijkheden zullen verschaffen voor een regeling van de urgente Aziatische kwes ties". Ongeveer 100 Chinese, Russi sche, Noordkoreaanse en Zwit serse functionarissen waren ter begroeting op het vliegveld aan wezig. Onder hen bevond zich ook generaal Nam II, premier van Noord-Korea. De Chinese delegatie omvat verscheidene adviseurs en des kundigen voor Oostaziatische, Amerikaanse, Australische, Afri- Molotof aangekomen. De So-wjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, is Zaterdagmiddag te Genève aangekomen. Hij werd op het vliegveld o.a. verwelkomd door dg Chinese pre mier en minster van Buitenland se Zaken, Tsjou en Lai, die een paar uur tevoren was aangeko men. Kort na aankomst zeide Molo tof, dat de Geneefse conferentie de eerste in de laatste jaren is, waaraan vertegenwoordigers van alle vijf de grote mogendheden deelnemen. De Russische afvaardiging heeft verklaard, aldus Mol- lotofs verklaring alles te doen wat in haar vermogen ligt om bij te dragen tot de schepping van een verenigd, democratisch en onafhankelijk Korea. De Sow- jet-delegatie is bovendien van oor deel, dat herstel van de vrede in Indo-China en verzekering van de rechten van de volkeren in dat land tot de belangrijkste taken van de Geneefse conferentie be horen. Molotof legde deze verkla ring af in een hotel te Genève. Een piloot van de Amerikaanse luchtmacht, kapitein Wootten, bestuurde Molotofs vliegtuig van Berlijn naar Genève. Wootten vertelde een correspondent van Reuter: „De heer Molotof is erg aardig voor mij geweest, in het bijzonder toen hij ontdekte, dat ik een paar woorden Russisch kan spreken". Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldde, dat Molotof te Berlijn op doorreis van Moskou naar Genève het noenmaal heeft gebruikt met de Oostduitse pre mier, Grotewohl. Een aantal Oostduitse waarnemers waaron der de staatssecretaris voor Bui tenlandse Zaken Handke, begaf zich Vrijdag per vliegtuig naar de plaats van de conferentie. Zondagavond per vliegtuig uit Londen naar Genève vertrokken. Bij de tussenlanding te Parijs had hij een onderhoud van 20 mi nuten met zijn Franse ambtge noot Bidault. Vóór zijn vertrek uit Londen zeide Eden tot verslaggevers o.m„ dat Engeland alle macht en invloed waarover het zou kunnen beschikken om de zeer belangrij ke conferentie van Genève tot 'n goed einde te brengen, zou aan wenden. Bij aankomst te Genève sprak Eden de hoop uit, dat de confe rentie van Genève een duurzame bijdrage tot vertrouwen en vre de zou leveren. De Amerikaanse minister Dul les bracht Eden, kort na zijn aan komst, een bezoek. Diplomatieke waarnemers wa ren van mening, dat Eden Dulles op de hoogte had gesteld van be sluiten der Britse regering om Frankrijk in zijn critieke militai- I re situatie in Indo-China te hel- pen. De koninklijke familie is om 1 uur Zaterdagmiddag op het pa leis Soesdijk van haar winter- sportvacantie teruggekeerd. De reis van Obergurgl uit werd on derbroken in Innsbrück, waar overnacht werd. Koning Frededrik de Negende en koningin Ingrid van Denemar ken zijn Zondag omstreeks 12 uur 's middags voor hun officieel bezoek aan Nederland vertrok ken. Zij zullen hedenmorgen tegen 10 uur per trein te Amsterdam aankomen. - De Brusselse Jaarbeurs mag zich in een steeds toenemende be langstelling verheugen. Dit jaar nemen niet minder dan 4111 ex posanten uit 28 landen aan deze Jaarbeurs deel, terwijl de expo sitieruimte 107.500 vierkante me ter beslaat, een record. Evenals vorig jaar neemt Duits land de eerste plaats in met 727 inzendingen. Hierna volgen Enge land met 318 en de Verenigde Staten met 226 stands. Ter gelegenheid van deze 28ste Jaarbeurs, die Zaterdag werd ge opend en tot 9 Mei zal duren, worden talrijke wetenschappelij ke congressen gehouden, waar Het Russische departement van Buitenlandse Zaken heeft Zater dag drie gelijkluidende nota's op de drie Westelijke ambassades te Moskou doen overhandigen. Van de zijde van deze ambassades werd vernomen, dat de tekst van deze nota's een antwoord is op een Amerikaans-Brits-Franse no ta, die Vrijdag naar het Sowjet- departement van Buitenlandse Zaken was gezonden. In de Westelijke nota werd het Russische standpunt, dat com munistisch China op de Geneef se conferentie als gelijke van Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie moet worden beschouwd, Van betrouwbare zijde te Lon den werd vernomen, dat de Rus sische nota niets nieuws bevat en dat de Russen bij hun opvatting ten aanzien van de plaats van communistisch China op de con ferentie blijven. GASTEN EN GASTHEREN. De Paasdagen hebben Neder land een record aantal buiten landse bezoekers gebracht. Brach ten de Nederlanders zelf deze feestdagen voor het grootste deel binnenshuis door, het koude weer heeft duizenden buitenlanders er iNt cuiigicaöcji m, neen auizeiiuen uuiicmanuvrw 140 referaten zullen worden voor- njet van kunnen weerhouden, een i TT1 AM i-f/^o/iV»+,nrm;ieeQ. i nL«nl<\ 4\ol lor» De Franse legerleiding heeft medegedeeld, dat het in de nacht van Zaterdag op Zondag betrek kelijk rustig is geweest rondom het belegerde Dien Bien Phoe. Wel bleven mortieren en 105 mi- li meter-geschut der rebellen de vesting beschieten. de kapper met net aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. terneuzen Het schijnt, dat de communisten hun heil niet langer zoeken in massale infanterie-aanvallen waarbij zij met bloedige verliezen werden teruggeslagen doch dat zij thans Dien Bien Phoe in handen willen krijgen door te po gen de ene stelling na de andere van de rest van het fort af te snijden en te veroveren. Door deze tactiek hebben zij, ook als gemeld, het belangrijke noordwestelijke steunpunt van de vesting in handen weten te krij gen. De Franse legerleiding heeft voorts medegedeeld dat zij er niet op rekent dat de Frans-Lao- tiaanse colonne, die zich thans 30 km van de grens tussen Laos en Thailand en ongeveer 50 km van Dien Bien Phoe bevindt, zal kun nen bijdragen tot een ontzet der belegerde vesting. Deze uit verscheidene batal jons bestaande colonne heeft in de eerste plaats tot taak stellin- gelezen. Eén der gedachtenwisse lingen zal gewijd zijn aan de ver gassing van steenkool. Voorbeelden van moderne wo ningbouw zijn op de Jaarbeurs te bewonderen, o.a. een arbeidswo- ning, waarvan de kostprijs slechts fr 148.000 bedraagt. Op de afdeling textiel van de Jaarbeurs is het wandtapijt ten toongesteld dat door België aan de organisatie der Verenigde Vol ken werd aangeboden en weldra de grote hal van het paleis der Verenigde Naties in New York zal sieren. Dit meesterwerk dat gemaakt werd naar een ontwerp van Gaspard de Wit uit Antwer pen en een oppervlakte heeft van 115 vierkante meter vergde 40.000 arbeidsuren. Op 7 Mei zal een Nederlandse dag worden gehouden waarbij de Nederlandse ambassadeur te Brussel door het bestuur van de Jaarbeurs wordt ontvangen. Eden naar Genève vetrokken. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, is Het Moderamen van de Gene rale Synode der Ned. Hervormde Kerk heeft het volgende schrij ven gezonden aan de kerkeraden en predikanten. „Op 26 April a.s. zal in Genève een bijeenkomst gehouden wor den van vertegenwoordigers van alle regeringen, die betrokken zijn bij de conflicten in Korea en Indo-China. Men hoopt een oplos sing te vinden van de politieke medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. AANHOUDEND DROOG. Droog en zonnig weer. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tus sen Noord en Oost. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als gisteren. DINSDAG 27 APRIL. v.m. n.m. Breskens 8.24 8.59 Terneuzen 8.59 9.34 Hansweert 9.39 10.14 Walsoorden 9.49 10.24 ZON MAAN op onder op onder April. 26 5.22 19.54 2.28 11.38 27 5.20 19.56 2.49 12.59 Mei. 1 5.12 20.03 4.01 18.44 2 5.10 20.05 4.24 20.16 3 5.08 20.06 4.53 21.46 4 5.06 20.08 5.34 23.03 5 5.04 20.10 6.27 nat. en internationaal jurylid tarief permanenten 11 of 13,50 depositaire „Lancöme" werden veroverd, te heroveren. Het Britse kabinet zal Zondag ochtend in buitengewone zitting bijeen komen. Dit besluit werd genomen nadat minister van Bui tenlandse Zaken Eden onver wachts uit Parijs naar Londen was teruggekeerd voor overleg met premier Churchill, zulks, naar men meent, n.a.v. minder gunstige berichten over Indo- China. De bijeenkomst zal mede wor den bijgewoond door de leiders van leger, vloot en luchtstrijd krachten van Groot-Brittannië, hetgeen gewoonlijk niet ge schiedt. De bijeenkomst duurde ander half uur. Op de kabinetsvergadering werd voor het laatst de toestand be sproken voor Edens vertrek naar Genève, aldus werd officieel mee gedeeld. Het Britse kabinet vergadert zelden op Zondag. Voor zover men zich kan herinneren, gebeur de dit het laatst in Augustus '47, toen Clement Attlee, toen La bour-premier, de vergadering bij een riep om de economische toe stand te beschouwen aan de voor avond van de besprekingen over de dollar te Washington. Zondagmiddag opnieuw bij eengeroepen. Sir Winston Churchill heeft liet Britse kabinet Zondagmiddag op nieuw bijeengeroepen in een ge heime zitting om 4 uur. De ver gadering duurde drie kwartier en werd bijgewoond door de minis ter van Buitenlandse Zaken, An thony Eden, en door de stafchefs van leger, vloot en luchtstrijd krachten van Groot-Brittannië. De Franse ambassadeur te Lon den, Rene Massigli, had een half uur vóór de kabinetsvergadering een onderhoud met Eden en de Britse staatsecretaris, Selwyn Lloyd. Volgens gewoonlijk welingelich te bronnen zou het Britse kabinet „waarschijnlijk" de kwestie van flict en de rol, die Engeland ge- De vereniging „Gekerkerd Ver mei en uc rui, Uic ,..a. b%. zet" te 's-Hertogenbosch, die zich roepen zou kunnen zijn in dit ge- onlangs heeft afgescheiden van val te spelen, bestuderen. I de vereniging van ex-politieke De Britse houding ten opzichte 'gevangenen uit de bezettingstijd, van Indo-China is tot nog toe ge- heeft naar aanleiding van ver weest, dat iedere mogelijkheid schillende incidenten, o.a. te Arn- Generaal-majoor J. A. Bach, hoofd van de dienst materieel luchtmacht, en luitenant-kolonel ir. D. J. Pronk van dezelfde dienst, zijn Vrijdagavond ernstig gewond bij een auto-ongeluk bij Wesdon (Northamptonshire). De Engelse chauffeur werd bij dit ongeluk gedood en de vierde in zittende, de heer H. Millward, ver tegenwoordiger van de Rolls Royce in Nederland, werd even eens gewond. Generaal-majoor Bach en de heer Millward waren op weg naar het vliegveld om naar Nederland terug te keren, na een tweedaags bezoek aan Enge land. Zij hadden samen met lui tenant-kolonel ir. Pronk, die in Engeland is geplaatst in verband met het Hunter-project, een be zoek gebracht aan de Rolls Royce motorenfabriek in Derby, waar de motoren voor de de Hawker- Hunter straaljagers worden ver vaardigd. Op de terugweg botste hun auto op een vrachtwagen. vraagstukken, die in het Verre- Oosten de volkeren in heftige be roering houden en die in hun ernst de samenleving der volke ren over de gehele wereld raken. Wij zijn dankbaar, dat men zich bijna van alle zijden gedrongen weet om de weg van het gezamen lijk overleg te kiezen. Maar het is duidelijk, hoezeer men in deze bijeenkomst zal staan voor een uitermate zware taak om bij te dragen tot enige zuivering van de sfeer van wantrouwen en tot op bouw van enige internationale veiligheid, in het bijzonder in die gebieden, waar de meeste con flictstof aanwezig is. Wij hebben het besef, dat van deze bijeenkomst zeer veel af hangt voor het welzijn der volke ren, waarin de wil tot vrede sterk leeft, mede in het licht van de overweldigende middelen tot vernietiging waarover men thans beschikt. Mislukking van deze bij eenkomst zou ongetwijfeld grote gevaren met zich brengen. Het Moderamen van de Genera le Synode, dit alles overwegende, neemt de vrijmoedigheid zich tot u te richten met het verzoek tot bijzondere voorbede voor de ko mende bijeenkomst te Genève. Immers, God, de Vader van onze Heer Jezus Christus, in Wiens hand het regiment der wereld is, kan in alle menselijke verwarring alleen het inzicht schenken om tot een uitweg en oplossing te ra ken. m—■»-- -- Wanneer wij u dit verzoek voor-Britse militaire hulp aan de leggen, denken wij daarbij zowel Frans-Vietnamese strijdkrachten aan de kerkdiensten op Zondag oui dp van uitbreiding van de Indochine se oorlog vermeden moet worden. Groot-Brittannië heeft zich er voor gehoed Frankrijk in geen enkel opzicht militair te steunen. Britse militaire hulp in Indo- China, zelfs in indirecte vorm, zou Engeland voor een nieuw pro bleem stellen, waarover het ka binet een uitspraak zou moeten doen, aldus welingelichte, maar niet gezaghebbende bronnen van A.F.P. hem, Elten en Noordwijk, het vol gende telegram gezonden aan minister-president dr. W. Drees. „Verontrust door de houding en gedragingen van vele Duitse z.g. toeristen, niet alleen in ons vaderland, doch ook in België en Frankrijk, tijdens de Paasdagen, verzoekt onze vereniging uwe regering met de meeste klem de nodige maatregelen te willen ne men teneinde herhaling te voor komen of, zo nodig in te grijpen". Het Westberlijnse anti-commu nistische voorlichtingsbureau „West" zegt van naar het Wes ten uitgeweken ex-gevangenen te hebben vernomen, dat 2.000 politieke gevangenen in Oost- Duitsland naar andere gevange nissen waren overgebracht we gens een poging tot massa-uit braak uit de gevangenis „Wald- heim" (Saksen). Het uitbraak- plan was door aanbrengers ver raden. De gevangenen hadden de aandacht willen vestigen op de „verschrikkelijke" toestanden. Duizend politieke gevangenen zijn overgebracht van „Wald- jjj-g biaj^ gegeven heim" naar „Bautzen", aan de J J Tsjechoslowaakse grens, en om gekeerd. bezoek aan de nog schrale bollen velden te brengen. Een zeer groot deel van de bui tenlanders bestond dit jaar uit Duitsers. Bij stromen brachten zij ons land een bezoek, hetgeen veel Nederlanders de opmerking ontlokte „dat is nog eens ge beurd" Het huidige bezoek was echter verheugend. Toch heeft zich een klein incident voorgedaan. Een groepje jeug dige Duitsers heeft in Arnhem de gelegenheid te baat genomen Did het Horst Wessellied zingend, door de stad te trekken. De Nederlanders hebben zich als gastheren echter zeer correct gedragen en hebben slechts met een schampere glimlach en schou derophalend deze blagen nageke ken. Andere Duitsers, die wij spraken, staken hun ergernis over dit optreden van hun land genoten niet onder stoelen of banken, terwijl zij vol lof spraken over de houding der Nederlanders en de geweldige gastvrijheid, die zij hier mochten ondervinden, vooral in het Westen van het land, waar door het gebrek aan logiesruimte vele particulieren de vreemdelingen onderdak aan boden. Hieruit blijkt weer, dat het bi] onze Oosterburen nog niet hele maal klopt in politiek opzicht. Wij hebben medelijden met de goedwillende Duitsers, die in eigen land zo'n zware strijd moe ten voeren. MENSENROOF 1 Ten aanschouwe van alle aan wezigen op het vliegveld van Sydney hebben twee Russische diplomatieke koeriers en de tweede secretaris van de Russi sche ambassade een demonstratie gegeven, hoe men volgens Sow- jetsysteem een vrouw tegen haar wil naar haar vaderland terug brengt. Het betrof hier de echtge note van een Russische diplo maat, die in Australië politiek asyl had gevraagd. De gehele be doeling van de ontvoeringspo ging ,lag er dik op. Deze vrouw had 'in de Sowjet-Unie moeten boeten voor de daad van haar man, terwijl men op die manier tevens druk op deze had kunnen uitoefenen. Gelukkig heeft de Australische regering kans ge zien de vrouw, die duidelijk te ken nen had gegeven, ook in Aus tralië te willen blijven, aan de greep van de ontvoerders te ont trekken. Terwijl zij naar het vliegtuig gebracht werd, waarbij zij door haar verzet een schoen verloor, schreeuwde zij: „Ik wil niet!" Het publiek heeft nog getracht de ontvoering te beletten, doch dit gelukte niet. Bij een tussen landing in Darwin heeft de Australische regering ingegre pen. Uit alles blijkt weer, dat de Sowjets niets en niemand ont zien en het begrip vrijheid voor hen eenvoudig niet bestaat. De vrije wereld is van dergelijke practijken niet gediend en pu bliek zowel als de Australische regering hebben hiervan duide- 25 April alsmede aan de verschil lende vormen van samenkomsten in de gemeenten en aan de gezin nen". Het Moderamen heeft zijn ge dachten in een gebed onder woor den gebracht, dat eveneens aan kerkeraden en predikanten is toe gezonden. in Indo-China en vooral de aard en de uitgebreidheid van deze hulp besproken hebben op de buitengewone vergadering van Zondag, aldus Agence France Presse. Het kabinet zou een Ameri kaans, misschien een Frans ver zoek met het oog op internationa lisatie van het Indochinese con- De Australische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, sir Philip McBride, heeft Zondag het Australische antwoord op de Russische nota, waarin de diplo matieke betrekkingen tussen beide landen feitelijk verbroken werd, overhandigd aan de Russi sche ambassadeur, N. I. Genera lof. De Australische regering ver klaarde in haar antwoordnota, dat zij Wladimir Petrof, nóch, wil, nóch kan uitleveren. In de nota verwerpt de Austra lische regering de Russische le zing van de „gebeurtenissen, die na drie April toen Petrof de Russische ambassade verliet en om asyl in Australië verzocht hebben plaats gevonden. In de nota wordt verklaard, dat Australië nóch direct nóch indi rect maatregelen heeft genomen om mevr. Petrof te ontvoeren of haar te verhinderen Australië te verlaten. Aan het Russische ver zoek om uitlevering van mevr. Petrof kan geen gehoor worden gegeven. Ook was er geen geweld ge bruikt tegen F. V. Kiskitsin, de tweede ambassade-secretaris, die met twee koeriers mevr. Petrof begeleidde. De koeriers hadden in strijd met de luchtverkeersver- ordening geladen revolvers gedra gen en waren dientengevolge ont wapend, aldus de nota. De Australische premier Men- zies zei, dat de regering het ver trek van de Russische ambassade staf en hun gezinnen zoveel mo gelijk zou vergemakkelijken. Twee uren vóórdat de trein naar Helsinki vertrok, waarmee de Australische ambassade-staf tien personen) Moskou wilde ver laten, had deze nog niet de nodi ge reisbiljetten en uitreis-visa ontvangen. De Australische zaak gelastigde werd op het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken niet door een hoge functiona ris, maar door een dienstdoend officier ontvangen, toen hij over deze kwestie wilde spreken. De Australiërs kunnen dus naar alle waarschijnlijkheid niet vol doen aan de eis van de Sowjet- regering het land binnen twee of drie dagen te verlaten. Op een vraag of zij na deze ter mijn als particulieren in Rusland beschouwd zouden worden, ant woordde de zaakgelastigde, dat hij verbaasd zou zijn, als dat het geval was. ,,De houding van mijn regering is, dat zij verwachten dat mijn diplomatieke onschend baarheid zal voorduren, totdat ik het land verlaat", aldus Hill. Men neemt aan, dat de Spaanse regering het plan heeft om aan Spanjaarden geen vergunning te geven zich naar Gibraltar te be geven gedurende het bezoek van de Koningin van Groot-Brittannië. De koningin wordt in de eerste helft van Mei in Gilbraltar ver wacht. Het Japanse Huis van Afge vaardigden heeft Zaterdag een resolutie van de oppositie, waar in het aftreden van de regering in verband met de omkoperij schandalen wordt geëist, met 228 tegen 208 stemmen verworpen. De rechtse en linkse socialisten gingen samen in hun ets, dat de regering verantwoordelijkheid voor de schandalen aanvaardt en aftreedt. De Belgische delegatie op de conferentie van Genève zal onder leiding staan van minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak. Rapporten van de Westelijke geheime diensten, die Vrijdag ter sprake zijn gebracht op de bijeenkomst van de N.A.V.O. te Parijs tonen aan, dat de Sowjet- Unie en haar bondgenoten in minder dan een maand 400 divi sies of acht millioen man kun nen mobiliseren. De communistische landen, Chi na niet inbegrepen, hebben nu zes millioen man onder de wa penen, aldus deze rapporten. De Russische luchtmacht telt nog altijd 20.000 vliegtuigen. In de laatste drie jaar waren ech ter bijna alle vliegtuigen met zuigermotoren vervangen door straalvliegtuigen. De luchtstrijdkrachten die de Russen tegen het Westen kun nen gebruiken, zijn nog altijd sterker dan die ter beschikking staan van het hoofdkwartier van de geallieerden in Europa, maar het verschil is echter niet erg groot meer. De Sowjet-Unie heeft, aldus genoemde rapporten, naar schat ting ongeveer 300 duikboten in dienst, waarvan de helft kan worden gebruikt op de oceanen. Ook wordt melding gemaakt van grote vorderingen op het ge bied van atoom-, waterstof- en bacteriologische wapenen. Indien de Russen aanvallen, moeten zij niet alleen vergelding uit het Westen en Zuidwesten, maar ook uit het Oosten ver wachten, aldus hoge Westelijke militairen. De geallieerde lucht machten waren in staat atoom bommen als tactische en strate gische vergelding te gebruiken.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1