I f I i Kantongerecht Oostburg te Binnenlands nieuws RADIO? SPORTNIEUWS Een goede gewoonte VAN x NELLE'S THEE 2)e witte 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Ruiten merkwaardig aangetast Arbeid in broodbakkerijeu. Wat brengt de VOETBAL DUIVENSPORT SCHAKEN Russen houden Japans vissersvaartuig aan Trekt Wysjinsky zich terug? Aanleg van grote strate gische weg in Birma Besmettelijke veeziekten in Maart DE AMERIKAANSE WATERST0FB0M- 0NTFL0FF1NCEN waarschuwen tegen DODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM. VROUW MET BROOD OP HET HOOFD GESLAGEN. De reis van Van Fleet naar het Verre Oosten HET AUTO ONGELUK OP DE WIEDBRUG. Uw gezin en Uw gasten zo'n kopje geurige, krachtige Van Nelle's thee voor te zetten. ct. gebroken dus geurigerkrachtiger en voordeliger j 1 1 Voor het kantongerecht te Oostburg was Donderdagmor gen weinig belangstelling. Ve len lieten verstek gaan, waar door de ritting in recordtijd kon worden afgewerkt. Voor de overtreders der drank wet had de kantonrechter niet veel goede woorden. E. D. A. v. d. V., caféhouder te IJzendijke, had sterke drank in voorraad in een kamer, welke vanuit het café te bereiken was. De drank was in beslag genomen. De caféhouder hoorde I 60 of 30 dagen tegen zich eisen De drank werd verbeurd verklaard. De kantonrechter had oog voor verzachtende om standigheden en hield rekening met de waarde van het ver beurdverklaarde. Uitspraak 40 of 20 dagen, benevens verbeurdverklaring. C. N„ drankhandelaar te IJzendijke, had eveneens drank in voorraad in een lokaal waar dit verboden is. Ook verkocht hij de sterke drank per fles, terwijl hij dit uitsluitend per 10 liter mag slijten. Uit het ver hoor bleek, dat verdachte reeds 25 jaar deze overtreding begaat. De eis luidde f 50 of 25 dagen, tevens verbeurdverklaring van het in beslaggenomene. De kantonrechter concludeer- COOP. VRUCHTENVEIUNG ZEEUWSCH-VL A ANDEREN TERNEUZEN. Veiling van 21 April. Per 190 stnkk: Sla A. 15295,0 15—20,59. N Per stuk (in centen): Bloem kool A II 71, B II 5357, C II 41. Per bos (in centen): Radijs 13 —17. Per kg (in centen): Prei 32— 38, afw. 27—30; Rabarber 36— 48; Spinazie 6371; Uien 5; Wit lof 72—83, afw. 49; Breekpeen 4 —8. FRUIT. Appelen: Dekker's Roem F 24Overige soorten 1522 Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om ervan af te komen. S3 van de 100 personen lukte lietu kunt het ook. En wel zo Drink ln de loop van elke dag enxele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week. elke avond twee Carter's Leverpilletje3. •2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter s Leverpilletjes stellen uw Inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelük Carter'sLeverpiUetjes om u weeropgang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet tn «e laxeermid delen gewoonte. Haal direct Carter s f. li» par flaca. de, dat in IJzendijke belangrijk meer dan elders drank gebruikt wordt. Mr Van Meerwijk hield er rekening mee dat er een grote voorraad drank in beslag genomen is en vonniste f 30 of 15 dagen. L C. B., chauffeur te.Oost burg, heeft een hond die er ple zier in heeft achter eenden aan te jagen. De eigenaar der een den had er minder plezier van. Daar de schade inmiddels reeds vergoed was, kreeg B. slechts 5 of 3 dagen boete. A. W. V., landbouwer te Driewegen (gem. Biervliet), had vergeten zijn jonge stier aan te geven. Daar het wèl gebeurd was toen het beest 8 maanden was en hier geen sprake was van opzet, kwam V. er af met 3 of 2 dagen. M. P. V., chauffeur te Aar denburg, had het reservewiel van zijn vrachtauto niet vast gebonden. Door het schokken schoot dit wiel los en bolderde door een ruit een woonkamer binnen waar het belangrijke materiële schade aanrichtte. Bij onderzoek bleek het totaal ver sleten. Daar de schade zeer tot genoegen der betrokkenen ge regeld is, was de uitspraak voor deze nalatigheid zeer clement 10 of 6 dagen. N. den A„ groentenhande- laar uit Oostburg, had zijn zoontje, die nog geen 16 jaar is, groente laten uitbrengen op een bakfiets. Deze zoon heeft de vereiste leeftijd nog niet be reikt, doch er werd rekening gehouden met de argumenten van verdachte. Deze beweerde, dat door de zeer strenge vorst de groente snel aan de man ge bracht moest worden om be vriezing te voorkomen. Eis en uitspraak 4 of 2 dagen. A. J. v. d. M., landbouwer te IJzendijke, had met een auto gereden waarvan de richting aanwijzers niet in orde waren. Eis en vonnis 10 of 6 dagen. M. IR. B., chauffeur te Aardenburg, kreeg voor een zelfde feit eveneens 10 of 6 dagen. Na de op geheimzinninge wij ze beschadigde voorruiten van auto's in de Amerikaanse staat Washington vertonen thans ook winkelruiten in de staat maine puncties, die op mysterieuze wijze tot stand zijn gekomen. Het verschijnsel doet zich vooral in Gardiner voor. Een kapper izeide, dat hij op zijn ruit kleine putes had zien ver schijnen. Hier en daar ontston den gaatjes in de ruit, groot genoeg om er een lucifer door te kunnen steken. A.F.P. zegt, dat de ruiten doorboord zjj'p; met kleine steentjes. Men weet voor het verschijnsel nog geen verklaring. De Staatscourant van Donder dag bevat een beschikking van van de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid inzake de arbeid in broodbakkerijen op 29 en 30 April, alsmede op 1 Mei a.s. ZATERDAG 24 APRIL •HILVERSUM I: 7.00 Nieuws 7.15 Gew. muziek; 7.45 Gebed 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 0.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstan den; 0.40 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.03 Orkest; 12.30 Mededelingen 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram. 14.20 Eng. les-, 14,40 Koor; 15.00 Kunst15.40 Fanfarecorps 16.00 Gram.; 16.30 Causerie 17.00 Voor de jeugd; 17.55 Re portage; 18.05 Voor de kinderen 18.20 Weekoverzicht; 18.30 Gr 18.45 Buitenl. correspondenties 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Pari. overzicht; 19.30 Gram. 20.25 De gewone man; 20.30 Causerie; 20.50 Gram.; 21.00 Gev. programma; 21.50 Lichte muziek; 22.40 Gram.; 22.45 Ge bed; 23.00 Nieuws; 23.15 Espe ranto; 23.35 Piano; 23.50 Gr. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws 7.15 Gymn.; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.35 Orgel 8.55 Voor de vrouw9.00 Gymn 9.10 Gram.; 10.00 Causerie 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.40 Piano; 12.00 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Orkest; 13.45 Sport; 14.00 Lichte muziek; 14.25 Uit zending in dialect; 14.59 Gram.; 15.15 Causerie; 15.30 Orkest; 17.00 Journ.17.30 Lichte mui.; 18.00 Nieuws; 18.20 Lichte m*e.; 18.40 Regeringsuitzending; 19.00 Art. staalkaart; 19.30 Reporta ge; 19.40 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Gev. programma; 22.00 Soc. commentaar; 22.15 Fanfa re; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nieaws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 12.30 Koor; 14.50 Gram.; 15.45 Ork.; 16.00 Accordeon; 16.15 Gram.; 18.30 Accordeon; 16.45 Eng. les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.20 Liturgische muziek; 17.3Q Or gel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.15 Missa Solemnis; 21.45 Gr.; 28.00 Nieuws22 15 Verzoekprogram ma; 23.00 Nieuws; 23.05 Dans muziek; 23.45 Zigeurnermuziek. EEN DODE EN 3 GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING. Woensdagmiddag heeft zich op de rijksweg Geldrop-Heeze, ter hoogte van Kreijl een ern stige aanrijding voorgedaan tussen een vrachtauto, komen de uit de richting Geldrop en een personenauto komende uit de richting Heeze. In laatstgenoemde wagen was gezeten de familie M. uit Rot terdam, bestaande uit vader, moeder en dochter alsmede een nichtje, dat uit Duitsland mee op vacantie kwam. De bestuurder der personen auto, de heer A. M., werd op slag gedood. De 3 overige inzit tenden werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Geldrop overgebracht. De oorzaak is in onderzoek bij rijks- en ver keerspolitie. De personenauto werd totaal vernield. ONBEWAAKTE OVERWEG EIST DODE. De onbewaakte overweg nabij •de Voorwillens te Gouda heeft binnen een week 2 slachtoffers geëist. Op Goede Vrijdag werd een 13-jarig meisje door een trein aangereden. Woensdag middag is de 35-arige heer K. uit Gouda door een passerende trein gedood. De heer K., die 'n bromfiets bereed, droeg een bos takken over de schouders, waar door hij waarschijnlijk de trein niet heeft zien naderen. Het slachtoffer was op slag dood. De bromfiets werd totaal vernield. Er heeft zich Donderdagmiddag op de hoek van de Kortekade en de Oudedijk te Rotterdam een on geval voorgedaan, waarbij de 74- arige gepensionneerde hoofdon derwijzer A. de Winter uit Rot terdam om het leven is gekomen. Op dit punt werd hij aangere den door een motorrijwiel, waar door hij een 6chedelbasisbreuk opliep. Op weg naar het zieken huis Bergweg, waarheen men hem vervoerde, is hij overleden. MEISJE TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Het vijfjarig dochtertje van de familie Bosman, dat Woensdag middag dichtbij het woonschip van haar ouders, gelegen in de Haarlemse woonschepenhaven jn de Waardepolder, tijdens het spel te water is geraakt, is korte tijd nadat het vermist werd, gevon den. Hoewel nog getracht is met de hulp van een zuurstofapparaat en kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, mocht dit niet meer baten. Woensdag heeft de politie van het bureau J. D. Meijerplein te Amsterdam assistentie verleend in een woning aan de Manegestr. nadat het 6-jarig dochtertje van de daar woonachtige familie in paniek het bureau was binnenge rend. Het bleek, dat de man tijdens een echtelijke onenigheid zijn 2 tK Volgens een berjcht van A.F.P. uit Washington, zal de reis van de gewezen bevelheb ber van het 8e leger in Korea, Van Fleet, de Amerikaanse di plomatieke pogingen, om de expansie van het communisme in Zuidoost-Azië in te dammen, voltooien. Het desbetreffende communi qué spreekt slechts van de lan den Zuid-Korea en nationalis tisch China. Het staat echter vrijwel vast, aldus gaat A.F.P. verder, dat Van Fleet ook an dere landen zal bezoeken met name Indo-China. Hij heeft tot opdracht de Amerikaanse mili taire hulpverlening te bestude ren. vrouw met een oud brood zo'n harde klap op het hoofd had ge geven, dat zij over hevige hoofd pijn klaagde en zich onder dok tersbehandeling moest stellen. De agenten beperkten er zich toe de verhitte gemoederen tot bedaren te brengen. De man zal niet worden vervolgd en 't brood, dat niet in bes-lag genomen werd, is intussen opgegeten. De „dodenrit" van de Neder Jandse chauffeur Dirk de Baat op de verkeersburg over de Wied, waarbij een half jaar geleden zes doden waren te betreuren, heeft nu tot een interpellatie van de liberale partij in de bondsdag aan leiding gegeven. Daar de Nederlandse verzeke ringsmaatschappij, die voor de schade zou moeten opkomen, in staat van faillissement verkeert, heeft de liberale fractie de rege ring gevraagd wat zij denkt te doen om de Duitse bevolking te gen buitenlandse voertuigen de zelfde bescherming te bieden als tegen Duitse. De regering heeft op de schriftelijke interpellatie nog niet geantwoord. DE ENGELSE PLOEG VOOR T WERELDKAMPIOENSCHAP De F.A. heeft nog negen spe lers aangewezen, die in aanmer king komen voor de Engelse ploeg, die zal deelnemen aan de eindronden van het tomooi om het wereldkampioenschap voet bal in Zwitserland. Het zijn Stanley Matthews (Blackpool), Nat Lofthouse en John Ball (beiden van Bolton Wanderers), Allenby Chilton en Duncan Edwards (Manchester United), Ron Greenwood en Rex Bentley (Chelsea), Stan Rickaby (West Bromwich Albion) en Les Shannon (Burnley). Hiermede heeft Engeland vol daan aan de bepaling, dat elk land vóór 1 Mei een lijst met 40 spelers aan de organisatoren van het tornooi om het wereldkam pioenschap moet overleggen. De 22 spelers, die naar Zwitser land vertrekken, zullen niet eer der worden aangewezen dan na afloop van de a.s. tournees van Engelse ploegen op het continent. PRIJSVLUCHT UIT QUIEVRAIN. ,,De Verwachting" - Axel. Snelheid 1ste duif 1110,6 m. A. de Waele; 2. J. Vasseur; link; 3. J. Dierickx-Hartog; 4. J. Jacobs; 5. J. Faas; 6. J. Carels; 7. A. Verduijh; 8. J. van Dieren- donck; 9. G. J. Pleyte; 10. A. Bon- dewel. „Vrije Vlucht" - Sasput. Snelheid 1ste duif 1080 m. 1. R. Blaakman; 2. P. Synesael; 3. P. de Hullu; 4. C. de Wever; 5. A. de Wever; 6. Gebrs. Blaak man; 7. A. Steijaert; 8. J. Scher- beijn; 9. D. Sieben; 10. P. Dobbe- laere. „Strijd in Vrede" - Groede. Snelheid 1ste duif 1088 m. 1. G. Schautteet; 2., 5. en 6. J. van Haneghem; 3. en 8. P. de Visser; 4. I. Vermeulen; 7. en 10. J. Stokkerman; 9. J. Risseeuw. Combinatie Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk. De uitslag luidde hier: Oude duiven. 1., 3. en 8. A. van Heese, Hengstdijk; 2. en 7. J. Wentzler, Stoppeldijk; 4. F. Rictus, Hengst dijk; 5. J. Wauters, Boschka pelle; 6. P. van Gassen, Hengst dijk; 9. R. Peersman, Stoppel dijk; 10. J. Cappendijk, Bosch kapelle. 3. C. Wieland; 4. en 8. J. Vincke; 5. en 9. D. Haulez, 6. E. van Dor- selaer; 7. C. de Caluwé; 10. J. Engels. „Nog Sneller" Snelheid 1ste duif 1113 m. Breskens. 17e PARTIJ REMISE. De 17e partij van de tweekamp tussen Botwinnik en Smyslov om het wereldkampioenschap, waar in Smyslov met wit speelde, is bi. de 31e zet in remise geëindigd. De stand is thans 9%7Vz in 1. K. Versprille; 2. A. Hame-1 het voordeel van Botwinnik. Hel rode pakje met 10 cadeaupunlen CADEAUX waar U wat aan hebt Bijzonder mooi en practisch zijn de cadeaux die U krijgt op de punten van Van Nelle's kollie en thee. Vraag Uw winkelier Van Nelle's geïllustreerde cadeaulijst. per 100 gram Een Russische patrouilleboot heeft Donderdag langs de kust van Hokkaido, het Noordelijkste eiland van Japan, een Japans vissersvaartuig aangehouden, aldus een mededeling van het hoofdkwartier van de Japanse kustwacht. Naar de New York Times schrijft zal Wysjinsky, perma nent vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie bij de Ver. Naties, de volgende maand naar Dos- kou terugkeren, om zich moge lijk terug te trekken. Volgens het blad zou men in Sowjetrussische diplomatieke kringen gezegd hebben, dat Wysjinsky de voorkeur zou ge ven aan „het rustige leven van een academisch politicus". Er zou voor hem passage geboekt zijn op de Queen Elizabeth, die 5 Mei uit Ne wYork vertrekt. i In Birma is men bezig een belangrijke hoofdweg aan te leggen, die Wan Hsa La aan de rivier de Salween zal verbin den met de tot nu toe moeilijk toegankelijke Sjanstaat nabij de grens van Birma met China, Laos en Thailand. Ongeveer 6000 arbeiders wer ken aan deze weg, die een aan tal bealngrijke plaatsen zal verbinden en waardoor exploi tatie van de grote Djatibossen tussen de Salween en de grens met Thailand mogelijk zal wor den. Na de moesson zal de nieu we weg een macadam-wegdek krijgen. Bij goed weer kan hij reeds worden gebruikt voor aanVcer van voorraden voor 't leger en de bevolking in dit ge bied. De weg, die dezelfde route volgt als de Birmese koning Bajinnaung in de 18e eeuw bij zijn invasie van Thailand, is ook uit militair oogpunt bezien belangrijk. Blijkens een bericht in de Staatscourant zijn in de maand Maart van dit jaar in ons land 179 gevallen van varkenspest voorgekomen. 13. Met bollende zei len varen de 3 Drak- kars over de kalme zee. Behalve enkele korte bevelen van man tot man, wordt er niet gesproken. Alle ogen zijn gericht op de steeds kleiner worden, de vloot in 'de verte. Met Erwin, Axe en Ploc staat Eric aan de reling en tuurt on afgebroken over de wijde zee. „Wat ter wereld zoekt Ragnald hier en waarom sloeg hij op de vlucht? Hoelang nog zullen wij hem in het oog kunnen hou den?" De schepen zijn nog slechts klei ne stippen en teleurgesteld strijkt de Noorman met zijn hand over zijn voorhoofd. „Wat zou Ragnar toch willen, Fadir?" verbreekt Erwin de stil te. Hoewel hij nog ernstig nadenkt, zegt Eric: „Ik wilde, dat ik het wist, mijn zoon. Maar ik zal er achter komen!" besluit hij heftig. „Ik geloof, heerHeer Ko ning... dat die Ragnar een vreem de kerel is. Tegen mij deed hij ook zo raarmaar dat heb ik al verteldoh mijn maag hjj heeft mij gewoon staan uit lachen. Als U het mij vraagtoh, daar heb je het weerik was ik maar dood Half grienend en groen-geel van ellende rent het narretje op zijn kromme spillebeentjes naar de an dere kant van het dek. Even nog horen ze hem jammeren en dan leunt hij suffig tegen de reling. Ondanks alles moet Erwin toch even grinniken om het dieponge lukkige kereltje, wiens gezicht met de talloze rimpeltjes welhaast op een grasveld lijkt. Maar daar wordt zijn aandacht weer getrokken naar het verbeten gezicht van zijn vader, die een en kele maal iets voor zich uit mom pelt en zwijgend in de verte tuurt Uren verstrijken en van de vloot is reeds lang niets meer te zien. Doch Eric blijft op zijn post en staart onafgebroken over het wij de water. Daneensklaps buigt de Noorman zich ver naar voren en met gestrekte arm wijst hij in de verte. „Daar! Die donkere strepen recht voor ons!" De an deren houden de adem in en met een hand voor de ogen tegen de felle zon turen ze in de aange duide richting. „Een groep eilan den Overmatig alcoholgebruik ver dreef ziekteverschijnselen van radio-actieve besmetting. Dr Jamamoto, assistent-pro fessor in de radio-lorrie aan de universiteit van Okajama, in Zuid-Japan, heeft meegedeeld dat alcohol een goed bestrij dingsmiddel is van door radio actieve besmetting teweegge brachte ziekteverschijnselen." Dit is in eerste aanleg geble ken toen 3 mannelijke inwoners van Hirosjima, die ernstig ziek waren geworden na het uitwer pen van een atoombom boven die stad, en die uit wanhoop zwaar aan de drank waren ge raakt, bevonden dat door ra.- dio-actieve besmetting veroor zaakte ziekteverschijnselen als haaruitval, het los komen te zit ten van het gebit en het zich vertonen van vlekken op de huid, na hun overmatig alcohol gebruik volledig waren verdwe nen. Dr Jamamoto heeft, na het bekend worden van het boven staande, uit geheel Japan ver zoeken om nadere inlichtingen ontvangen. Japans wetenschappelijk oniler- zoekschop naar 't gebied der proef nemingen. De Japanse visserijraad heeft meegedeeld dat een voor het doen van wetenschappelijke on derzoekingen uitgerust" schip naar de omtrek van het door de Ver. Staten als onveilig aange geven gebied voor proefnemin gen met atoomwapens in die Stille Oceaan zal vertrekken, om de uitwerking na te gaan der ontploffingen op het dier lijke leven in zee. Aan boord van het schip, dat 2 maanden zal wegblijven, be vinden zich 19 geleerden, twee dokters en 6 journalisten.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3