Terneuzen ontving 370 jaar geleden uit Oranje's hand zijn vrijbrief I U.f de LEVEND GESCHENK f I I i Eindles Rijks-Landbouw-Winterschoo! te Schoondijke Benelux-samenkomst RUIM EEN TON VOOR TRIEST T Van onbetekenende vlek thans Zeeland's derde stad 't loopt g AGENDA 3805 6244 9174 10240 13790 14102 TERNEUZEN. AXEL. üu. De^niet uitgezonden radiorede van Pijade BRESKENS. OOSTBURG. SLUIS. ZAAMSLAG. f Vandaag' is het precies 370 jaar geleden dat de Prins van Oran je, als bewijs van hoge gunst, aan Terneuzen een zelfstandig be stuur schonk. By hetzelfde privilege vergunde de Prins tevens het instellen van een weekmarkt, die later is vervallen, doch bij besluit van Gedeputeerde Staten der Provincie van 23 December 1840 in ere hersteld. Voor de ontwikkeling van Ter neuzen waren deze stadsrechten van groot belang. Immers sinds dien had men het, meer dan voorheen, zelf in handen de mo gelijkheden, die de gunstige lig ging der stad bood, ten volle te benutten. Is de gestadige bevol kingsgroei, zonder noemenswaar dige werkloosheid, niet het bes te bewijs dat deze kansen ook in derdaad zijn benut? Terneuzen, verweven met de Zeeuws-Vlaamse historie, heeft in de loop der eeuwen op menig front strijd moeten leveren. Een strijd die ook in de toekomst nim mer mag verflauwen. Het leven is immers strijd! En heeft burge meester Tellegen in zijn jongste nieuwjaarsrede niet opgemerkt: „Al zou alles ons tegenstaan, Ter neuzen is opgenomen in de vaart naar een ruimere toekomst en geen macht ter wereld zal Ter neuzen in die vaart stuiten". mSTOXH VAN TEBNEUZEN IN KOET EEST EK. Aan de mond van een zeearm die van Axel naar de Schelde stroomde bij een kapel, bestemd voor zeelieden, ontstond in de ja ren 1568 een gehucht. Dit ge hucht werd Neuzen (Novesium) genoemd vermoedelijk naar de uitstekende punt van de haven, die de vorm had van een neus. Een andere lezing geeft aan dat Terneuzen zijn naam heeft ont vangen van het vaarwater dat de stad Gent met de Schelde ver bond (de tot voor kort nog aan wezige z.g. Oude Vaart was hier van het overblijfsel) en dat we gens zijn kromme loop de naam Neuse zou hebben gedragen. Reeds in het begin der 9e eeuw werd door Heer Robbert een godshuis opgericht op een plaats Axla Malebrancheof Axela (Vredius). Deze naam is van Deense oorsprong en betekent Sterkte, Kasteel of Burgt. Ver moedelijk is hier het eerst door de Gentenaars een sterkte ge bouwd, welke later door de De nen is veroverd, herbouwd en uitgebreid. Gent was met de sterkte verbonden door de Blijde, waarnaar de Beoosten en Bewes- tenblijpolders zijn genoemd. Deze sterkte zou op de plaats hebben gestaan waar thans Terneuzen ligt. Terneuzen behoorde tot het Assenederambacht, voorzag in 1571 in een soort zelfbestuur, wat de koning van Spanje de plaats begin 1572 ontnam en haar on dergeschikt maakte aan Axel. In 1573 landden de Watergeu zen in Terneuzen en brandden de stad geheel af. verin U friS en mon'er. °9' Vernioeiciheid yoor rr,en ZUiVSrt Uyradem: In 1583 kwam de graaf van Ho- henlohe met 19 vendels groten deels Duitse krijgslieden aan land. Zij voorzagen Terneuzen van vestingwerken, waaraan de thans nog bekende plaats de Mof fenschans herinnert. Onder deze krijgslieden bevond zich een Frans edelman, Le Goth, ge naamd, die door de Spanjaarden gevangen werd genomen. Hij werd voor de keus gesteld tussen te worden doorgeschoten of het vermoorden van de Prins van Oranje. Hij koos het laatste en beloofde pogingen te doen de Prins door vergiftigde paling om het leven te brengen. Le Óoth keerde naar zijn garnizoen terug en vertelde de hem opgegeven opdracht. Als beloning gaf de Prins aan Terneuzen stadsrech ten en wel op 23 April 1584. Deze hielden in dat de stad een recht bank en een markt mocht hou den. Dit privilege werd op 24 Augustus 1586 door de graaf van Leicester bevestigd. Als wapen kreeg Terneuzen het wapen van Zeeland met een der sleutels uit het wapen van Axel, waarmee te kennen werd gegeven dat Terneuzen een Zeeuwse stad was en niet een Vlaamse. Tevens werd hiermede uitgebeeld dat Terneuzen de sleutel tot Axelerambacht was. Axel had namelijk de zijde der Spanjaarden gekozen. In 1590 was Terneuzen reeds zóver uitgegroeid dat het Axel overvleugelde, doch in de 17e eeuw daalde de macht van Ter neuzen weer. In 1647 werd het huidige gemeentehuis gebouwd, dat in 1822 werd verbouwd en in 1859 bijna geheel werd ver nieuwd, waarbij de zware toren, die in de Franse tijd was ver laagd om voor telegraaf te die nen, door een nieuwe is vervan gen. In 1747 werd Terneuzen door de Fransen bezet, die de stad in 1749 weer verlieten. In de tweede helft van 1794 volgde opnieuw Franse bezetting, welke heeft ge duurd tot 1814. De vestingwerken van Terneuzen werden door de Fransen gesloopt. In 1825 werd begonnen met het graven van het kanaal naar Gent, dat op 18 November 1827 werd geopend. In 1870 werd Terneuzen aan gesloten op het Europese spoor wegnet, waardoor de ontwikke ling van Terneuzen sterk werd bevorderd. Het aantal inwoners is van toen af steeds gestegen en bedroeg: HEDEN: TERNEUZEN: Hotel Centraal, 2 uur: Aanbesteding herstel, vernieuwing en onderhoud van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkering van de calami- teuze polder Nieuw-Neuzen. TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Dageraad der vrij heid. Concertgebouw, 8 uur: To neeluitvoering „Circus Knie". MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Dageraad der vrij heid. Concertgebouw, 8 uur: Texas Rangers. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: De twee Torreanis. Op 9 October 1944 Ondernam een Canadese brigade van Ter neuzen uit de overtocht over de Braakman en landde met succes op de westelijke oever ten noor den van Biervliet, een onderne ming die van beslissende invloed was voor de verovering van West Zeeuws-Vlaanderen. Op 26 October 1944 staken van uit Terneuzen delen van de En gelse 52ste divisie met behulp van buffalo's de Westerschelde over en landden op Zuid-Beve land nabij Baarland. Een operatie in de rug van de Duitse verdedi ging aan het kanaal door Zuid- Beveland, waardoor in enkele da gen geheel Zuid-Beveland in han den van de geallieerden kwam. Onder grote belangstelling van werden door de directeur uitge- de zijde der ouders, werd Donder- reikt. Deze sprak er zijn grote dagmiddag te Schoondijke in ho- voldoening over uit, dat het klas- tel „De Zwaan" de officiële eind- segemiddelde van deze klasse les gehouden van de curcus rijks- zeer hoog ligt, wat o.m. bleek uit landbouw-winteronderwijs. j het feit, dat No. 13 een rapport Namens de commissie van toe- van louter achten en zevens had. zicht sprak burgemeester M. J. I Het overgangsrapport werd Verbrugge van Waterlandkerkje uitgereikt aan: het openingswoord. C. Steendijk, Axel; Th. Cauwels, Spr. constateerde dat Zeeland AardenburgK. Dees, D. Dekker, voornamelijk een agrarisch ge-jJ. v. Hee, Biervliet; F. Dees, C. bied is. Tot voor een 10-tal jaren jSalomé, P. v. 't Westeinde, Groe- had men slechts te berusten in de de; T. Thomaes, R. Thomaes, oogst. Was deze goed, dan was 't verheugendwas ze slecht, dan kon men niet anders doen dan er in te berusten. De oorlog, welke Zeeuws-Vlaanderen teisterde als geen andere landstreek, bracht evenwel vele verbeteringen. De laatste 10 jaar is er op de boer derij meer veranderd, als in 50 jaar daarvóór. Hieraan heeft vooral het landbouwonderwijs 'n zeer groot aandeel gehad. Het grote belang van doelmatig land bouwonderwijs werd door spr. uitvoerig onderstreept. Namens het onderwijzend-per soneel sprak de directeur der school, de heer L. van Dijk. Deze memoreerde dat in het afgelopen seizoen een veelbelovend leerling door een noodlottig ongeval om het leven is gekomen. Aan de ouders, belangstellenden en leer lingen sprak de heer Van Dijk hartelijke welkomstwoorden. De rapporten der le klassers Vertegenwoordigers van de groothandel in landbouwpro ducten en levensmiddelen zul len op 26 en 27 April a.s. in het Kurhaus te Scheveningen een .Benelux-samenkomst houden. Het doel van de bijeenkomst, welke een voortzetting is van een in 1949 te Brussel gehouden vergadering, is te komen tot een •permanente Benelux-commissie van vertegenwoordigers van de groothandel in landbouwpro ducten en levensmiddelen. iDe samenkomst zal worden teopend door de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. de heer S. Mans- holt. De voorzitter van het al gemeen orgaan voedselvoorzie ning. de heer Th. Boersma zal een inleiding houden. In sectie vergaderingen zullen de door de raoporteurs uitgebrachte rap porten inzake vestigingsregelm- gen, omzetbelasting, organisato rische verhoudingen ten aan zien van de handel en de produ centen en reglementering van de handel worden besproken. Dinsdag 27 April, zal in ple naire vergadering over de voor te stellen resoluties worden ge discussieerd. GROTE GIFT VOOR „LOESJE." „Loesje" in Arnhem is deze week verrast met de grootste gift welke tot nu toe binnenkwam in de actie, welke de N. C. R. V. op bescheiden schaal voert ten bate van de „Johanna-Stichting" in Arnhem. Het Anton Jurgensfonds in Lon den verraste deze actie met een gift van 5000. Voorts stroomde het bedragen van 500 en meer binnen van enkele scholen in Nij megen en Rotterdam en van het korps rijkspolitie in Den Haag. De prikkaarten-actie, welke de jeugd voert, is inmiddels de der tien mille gepasseerd. 1 Januari 1871 1 Januari 1890 1 Januari 1912 1 Januari 1930 1 Januari 1953 1 Januari 1954 De door de V.P.R.O. georgani seerde actie „Een ton voor Triest" heeft tot Woensdag avond ruim f 101.000 opge bracht. De V.P.R.O., die zich ten aoel had gesteld in 10 weken hon derdduizend gulden in te zame len, hoopt thans de 2 ton te be reiken. De actie duurt thans 4 weken. De V.P.R.O. beoogt zoals be kend met deze radio-actie gel den in te zamelen ten behoeve van de t.b.c.-patiënten onder de vluchtelingen, die in de kampen te Triest verblijven. Men zet de actie echter voort tot de gestelde datum van 2 Juni in de hoop en verwachting, dat nog een groot bedrag zal binnenstromen, waardoor het mogelijk zal zijn meerdere zieke in Triest vertoevende uitgewe kenen de reddende hand te bieden, in ons land te verple gen en hen en hun gezinnen in de gelegenheid te stellen in ons land een nieuwe toekomst op te bouwen. De briefkaarten-actie, welke volgens sneeuwbalsysteem de radio-actie begeleidt, heeft thans zulk een omvang gekre gen, dat met de verzending een kleine achterstand is geboekt ondanks diverse helpende han den van middelbare scholieren nit Het Gooi, die adressen schrijven. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: m.s. „Oranje" (12 Mei); Ned Nw-Guinea: m.s. „Ja para" (13 Mei); Ned. Antillen: m.s. „Delft" (27 April)Surina me: m.s. „Stentor" (24 April); Unie van Z.-Afrika en Z. W.-Afri- ka: m.s. „Winchester Castle" (24 April)Canada: m.s. „Prins Wil lem van Oranje" (3 Mei)Zuid- Amerika: m.s. „Tara" (28 April) Australië: s.s. „Strathnaver" (27 April)Nieuw-Zeeland: via En geland (24 April). Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. De gemeente Terneuzen is 3159 ha groot. De naam van Terneuzen wordt nog gehoord in de sage van de Vliegende Hollander. De kapitein van dit spookschip zou zijn ge weest Willem Vanderdeeken uit Terneuzen. Van 24 Mei 1940—20 Septem ber 1944 werd Terneuzen bezet door de Duitsers. Terneuzen heeft lange tijd be kend gestaan onder 3 namen t.w. Neuzen, Ter Neuzen en Terneu zen. Bij raadsbesluit van 24 Maart 1938 werd besloten de stad Terneuzen te noemen, goedge keurd door de secretaris-generaal van het departement van Binnen landse Zaken d.d. 4 Juni 1940. Terneuzen werd in wereldoor log II op 20 September 1944 door een bij het Canadese 1ste leger ingedeelde Poolse divisie bevrijd en heeft daarna nog tweemaal een belangrijke rol vervuld bij de strijd in Zeeland, die tot doel had de verbinding van Antwer pen met de zee vrij te maken. Eerste opera-opvoering te Terneuzen. Gisteravond gaf het Utrechtse Operagezelschap met medewer king van het Zuid-Hollands Or kest onder leiding van de diri gent, de heer Chris Burger, de eerste opera-opvoering hier ter stede. De avond werd geopend door burgemeester mr P. H. W. F. Teilegen, die het gezelschap een hartelijk welkom toeriep en zijn grote dankbaarheid uitsprak dat dit optreden met medewerking van provincie en gemeente moge lijk was gemaakt. Hij was ver heugd, dat de zaal zo goed bezet was, al had hij dan liever gezien dat er plaatsen te kort waren ge weest. Daarna zette het orkest, be staande uit een goede dertig mu sici, de ouverture in. Aanvanke lijk iets wankel, hadden de musi ci al spoedig de acoustiek van de zaal door, en, het zij meteen gezegd, de begeleiding was in goede handen en prima verzorgd. Terstond konden we genieten van de bas-zanger de heer Jan Duiveman, vroeger aan de Neder landse Opera verbonden, en de bariton de heer Tom Wink. Bei den beschikken over een bijzon der krachtig en mooi geluid en waren tot achter in de zaal steeds goed verstaanbaar. De tenor de heer Wiebe Drayer kwam ook goed tot zijn recht, al beschikt zijn stem niet over een groot volume. De zangeres mej. Cora van Doesburg veroverde terstond de harten van alle aanwezigen, niet alleen door haar lief voorkomen en spel, doch in het bijzonder door haar mooie sopraanstem. Ze kreeg evenals de bas- en tenor zanger reeds spoedig een open doek. De juiste sfeer en stem ming zat er terstond in. De dé cors, die men had meegebracht, waren zeer goed voor dit optre den berekend, zodat ze in zeer korte tijd konden worden veran derd. We kunnen niet anders dan de keuze van de opera Don Pas- quale van G. Donizetti loven, daar het een bijzonder vrolijk ge geven verwerkt en vol is van vloeiende goed in het gehoor lig gende melodieën. Ook de aankle ding en het kapwerk, verzorgd door de firma Van der Meer te Utrecht, was zeer goed te noe- Hoofdplaat; A. Verplanke, Nieuw- vliet; A. v. Deursen, N. Remeijn, W. v. .d. Vijver, Sluis; M. Dees, Waterlandkerkje; A. Luteijn, W. de Meijer, IJzendijke; A. Cappon, Zuidzande. Hierna werd het woord gege ven aan de leraren, die hun leer lingen terdege aan' de tand voel den. De zenuwen speelden de jon gens wel eens parten, doch uitein delijk waren de resultaten toch wel goed. Met een toepasselijk woord voor ieder, reikte de directeur der school tenslotte de diploma's uit aan de geslaagden. Geslaagd zijn; U. Kouijzer, P. Pladdet, Biervliet; R. de Crook, Breskens; A. Ceulenaere, Eede; C. Brakman, E. Buijsse, A. v. d. Hemel, A. Luteijn, J. de Smit, J. van 't Westeinde, Groede; D. Jan sen, Hoek; A. Modde, Oostburg; J. Rosseel, St. Kruis; F. v. d. Vij ver, Sluis. De dr Huizinga-penning werd uitgereikt door de heer M. J. Ver- brugge aan A. Ceulenaere uit Eede, die het beste examen deed. Aan P. Pladdet uit Biervliet werd de eerste extra prijs uitgereikt voor de beste prestatie. De heer R. de Badts reikte een boekwerk uit namens de N.C.B., welke de prijs beschikbaar stelde. Namens de Z.L.M. werd de tweede extra prijs, eveneens een boekwerk, uit gereikt aan A. Modde uit Oost burg. Namens de commissie van toe zicht complimenteerde de heer Verbrugge, ouders en leerlingen met de bereikte resulaten. Vervolgens werd nog 't woord gevoerd door de burgemeester van Schoondijke, de heer F. A. van Rosevelt, die vooral aan dacht vroeg voor de waterschaps problemen. De heer A. P. Modde uit Oostburg sprak namens de ouders der gediplomeerden har telijke dankwoorden tot direc teur en leraren, voor het grote aandeel dat zij hadden in de vor ming der jonge boeren. De heer A. Cuelenaere sprak vervolgens namens de gediplo meerden woorden van dank. lïij liet deze woorden vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waar dering, een vogelkaart en boek werken voor de schoolbibliotheek. De heer Van Dijk sprak het slotwoord, waarna ouders, lera ren en leerlingen zich verenigden aan een koffiemaaltijd. men. Het koor van dienstmeisjes en knechten kreeg een daverend ap plaus. In het laatste bedrijf, waar alles tot 'n happy-end komt, was het toneel bijzonder mooi ge schikt en de tuinscène, te weten het duet van mej. Van Doesburg en de tenor Drayer, kwam bij zonder goed tot zijn recht en be haalde ook een opendoek. De leiding was, zoals reeds ge zegd, in goede handen en de be geleidende muziek steeds, waar nodig, ondergeschikt gemaakt aan het geheel. De heer Burger had alles goed in de hand en zijn directie was bijzonder soepel. Aan het slot moest meermalen het doek ge- i haald worden. Hiervan maakte de burgemeester gebruik aan mej. Cora van Doesburg een mooi bouquet bloemen aan te bieden, waarmee de zaal door een krachtig applaus haar volle instemming betoonde. Al met al een bijzonder goed geslaagde avond, een avond die naar meer smaakt en we zijn dan ook overtuigd dat, wanneer het Utrechtse Opera ensemble, en het Zuid-Hollands orkest nogmaals naar Terneuzen komen, de zaal veel te klein zal blijken te zijn! De Johannes Passion". Woensdagavond viel in de Ge- ref. kerk (Kerkdreef) alhier een culturele gebeurtenis te beleven, die qua „dilettantische kunst" tot de unieke prestaties gerekend mag worden. Deze uitvoering was, voorzover wij weten en na kunnen gaan, een première voor Zeeuws-Vlaande ren. Het geheel stond onder lei ding van de heer Alb. Delvaux, directeur der St. Niklaase mu ziekacademie. Het met enige Bel gische stemmen versterkte „Asaf- koor" telde 72; het orkest 28 le den, zodat het aantal medewer kenden aan deze „Johannes Pas sion" (met solisten) ruim 100 bedroeg. De uitvoering mag als geheel schitterend geslaagd heten. En waar hier voor ongeveer 80 a 90 der executanten uit dilet tanten bestond, ligt het voor de hand, dat naast bewondering voor de prachtige prestatie, die hier is geleverd, een maatstaf voor milde kritiek past. Natuurlijk past hier in de aller- W 'Uzi? w eerste plaats een woord van lof voor de van grote deskundigheid getuigende algemene leiding van de heer Alb. Delvaux. Doch met hem mag in één adem genoemd worden de koor-dirigent, de heer P. C. Brakman, die gedurende bijna een vol jaar heeft gewijd aan de instudering van de zeer vele moeilijke koralen. Aanvangs- en slotkoor gaven blijk van zeer geperfectioneerde uitvoering en lieten dan ook niet na een diepe indruk te maken op de kleine 700 aanwezigen, waaronder vele Bel gen. Alle koor- en solonummers te releveren is niet wel doenlijk en valt buiten dit bestek, maar wij noemen uit het eerste deel naast het aanvangs- en slotkoor, met 't koraal „Von den Stricken meiner Sünden", het „Wer hat Dich so geschlagen" en „Petrus, der nicht denkt zurück", waarme de 't eerste deel treffend afsloot. Het tweede deel imponeerde nog meer door aangrijpend-dra matische reflexen. Hoogtepun ten, die ook de meest oppervlak kige toehoorder diep ontroerden. Na tal van eminente koraalbe werkingen vinden wij dan aan 't eind de climax in het enig en eeu wig mooie „Ruht wohl, ihr heili gen Gebeine" met het beroemde „Ach, Herr, lass dein' lieb' Enge- lein," hetwelk staande door alle aanwezigen werd aangehoord, dat als slot de „kroon" plaatst op het werk van dit gigantische door BRUNO J. VAN LHEENKE -h Er dreigt een diplomatiek con flict tussen Bonn en Belgrado uit te breken over de niet uitgezon den radiorede van de voorzitter der Zuidslavische nationale ver gadering, Mosje Pijade. Pijade had op uitnodiging van de Beierse radio-omroep een rede gehouden over de betekenis van het Balkanpact voor de verster king van de vrede in Europa. De rede was op band opgenomen, doch werd te elfder ure niet uit gezonden daar de Beierse politie ke partijen er tegen hadden ge protesteerd. Zij wensten niet, dat de Duitse omroep een vertegen woordiger van het Zuidslavische communisme aan het woord zou laten. De Zuidslavische ambassadeur in Bonn heeft Donderdag een verklaring afgelegd, waarin be vreemding over deze gang van zaken wordt uitgesproken. Deze staat volgens de ambassadeur in scherpe tegenstelling tot de ont wikkeling, die de betrekkingen tussen Zuid-Slavië en de bonds republiek tot dusverre hebben ge nomen. De ambassadeur heeft aangekondigd, dat zijn regering de kwestie nader zal overwegen. Nadruk verboden. Op het dak waren dartele agen- tjes bezig zich verdienstelijk te maken met achter schoorstenen te kijken en met het navoelen van zolderramen. Er was nu ook meer leven gekomen bij de wijk bewoners, die uit hun zoete dro men gestoord werden door het tumult van de achtervolgers, en die, blij verrast door deze gebeur tenis in hun anders zo saaie be staan, elkaar over dat ,wat er aan de hand was, opgewonden de meest fantastische verhalen ver telden vanuit het slaapkamer raam. Het nadeel hiervan was, dat overal licht brandde. Ook de tuin, waarin De Weger stond, werd hierdoor een weinig verlicht en De Weger besloot dan ook, zich zo snel zijn benen hem dit toelieten, te verwijderen. Hij deed dit door naar de achterkant van de tuin te rennen en zich over een schutting te slingeren, waardoor hij in de tuin kwam van het huis, dat achter het huis gelegen was, waarin hij vanaf het dak gevlucht was. In de kamers van het huis, waarbij de tuin, waarin hij zich nu bevond, behoorde, brandde volop licht. De Weger besloot een paar tuinen verderop te gaan; daar was een huis, waar het nog don ker was. Bescherming zoekend achter het struikgewas, ging hij op dat huis af De juffrouw Patricia Petwick sliep erg vast, maar wanneer zij eenmaal wakker was, dan was zij goed wakker. „Er moest minstens een kanon naast mijn bed worden afgescho ten, om mij wakker te krijgen," zei ze wel eens tegen haar vrien dinnen, die achter haar rug om dan giechelden: „Of een man moest heel zacht fluisteren „Lief ste Patricia..." of zij dan ook wakker zou zijn!" De vriendinnen hadden het waarschijnlijk bij het rechte eind mejuffrouw Petwick, die het al negen en dertig keer lente had zien worden, was nog steeds een zeer ongehuwde mejuffrouw Pet wick, alsmede een uiterst maag delijke mejuffrouw Petwick, iets, wat zij overigens buiten haar eigen wil om was. De kans, dat mejuffrouw Petwick nog ooit zou huwen, was, ondanks het feit, dat zij een aardig spaarcentje had overgehouden uit haar vrij be kende schoonheidssalon, toch vrij klein. Nu was mejuffrouw Pet wick ook niet bepaald een schoon heid, maar er waren toch wel lelijker vrouwen getrouwd. De oorzaak van het voor haar zo on gelukkige feit, dat nog nooit een man haar ten huwelijk had ge vraagd, moet dan ook hoogst waarschijnlijk gezocht worden in haar volslagen gebrek aan sex- appeal, een gebrek, waaraan het redelijk goede mens zelf niets kon doen, maar waar zij even zo vrolijk dan toch maar mee zat op gescheept. Het was dus deze mejuffrouw Petwick, die de stoute veronder stelling uitte, dat men haar niet wakker kreeg, alvorens een ka non naast haar bed af te schieten Nu, dat, wat zij beweerde, bleek sterk overdreven! Het bleek, toen één van de agenten op een on schuldige, door al het gebeurde ten zeerste opgewonden jonge man schoot, die zijn jong vrouw tje wilde bewijzen, dat hij de veel gezochte Landru, wel-durus-effen- in z'fi nekvel zou grijpen, iets, dat de agent later benepen tegenover zijn chef verantwoordde met een ,,'k doch dat 'ie ut was meheer", iets ook, dat mejuffrouw Petwick ruw wegsleepte uit haar zoete dromen over slanke jongeman nen en dat haar wakker en recht op in bed deed zitten. „Spperdepietjes, wat was dat," huiverde mejuffrouw Petwick, die, zoals bekend, wannéér zij wakker was, buitengewoon goed wakker was. „InbrInbrekers? In mijn huis inbrekers? Ja! Dat-d-dat moet wel. I-ik h-hoor ze", stotter de Patricia. Zij kon niet weten, dat het De Weger was, die de deur had ge opend met zijn slotenmoerder en die nu in de keuken stond te be raadslagen, wat hij verder zou doen, hetgeen niets afdoet aan het feit, dat het De Weger was. Na even beraadslaagd te hebben, ging deze de gang in. Tot nu toe was het stil geweest in huis, maar nu hoorde hij boven enig gerucht en kijk, het duurde niet lang, of mejuffrouw Patricia Pet wick verscheen, compleet met peignoir, papillotjes en nacht crème uit haar eigen zaak, boven aan de trap. Zij stond daar, drei gend met een pantoffel en of het nu kwam- door moed of door schrik of wat dan ook, een duide lijk constateerbaar en door De Weger ten zeerste toegejuicht iets was, dat de lieve mejuffrouw Petwick niet gilde. „O Geschenk, mijn allerliefste, allerdottigste Geschenk, je mag me alles, alles aandoen, je mag van mij eisen, dat ik de Sahara zandschoon maak, dat ik levende goudvisjes ga eten, ja, zelfs, dat ik boekhouder bij een groothan del in grutterswaren word, maar eis nooit van mij, dat ik accep teer, dat je wordt als dit wezen en in 's hemelsnaam: doe zulks nooit!" verzuchtte De Weger, die eerlijk geschrokken was en hevig ontzet naar boven keek. (Wordt vervolgd.) meesterproduct. Voor dit kunstgenot past ons slechts eerbied en lof. Zij gelden naast de algemene leiding, de koor-dirigent en hierbij als orga nist optredende heer P. C. Brak man. Last but not least noemen wij de solisten, mevr. Fernando Tassignon, (sopraan), mej. Jean ne Kesteloot (alt), de heren: Ro bert Vercauteren (bariton), Jo zef Vermeersch (bas) en Govert Janson (tenor). Evenals de heer Brakman toon den zij vele muzicale intelligentie en wij hopen dat „Asaf" en haar leider de reputatie die Axel althans in dit opzicht bezit nog jaren zullen bestendigen. Vismijn. In de week van 12 tot en met 18 April werd op de vismijn te Breskens aangevoerd: 2788 kg exportgarnalen 4060 ct; 590 kg binnenland garnalen 0.601.03; 722 kg schar 18— 50 ct; 182 kg bot 16—19 ct; 230 kg schol 1725 ct; 50 kg tong ƒ1.10—ƒ1.80; 87 kg rog 63—72 ct; 10 kg kabeljauw 70 ct. Aanbesteding. Door de polder „Nieuwvliet" werd onder directie van de Prov. Waterstaat te Oostburg aanbesteed het onderhoud der zeewering te Nieuwvliet voor het seizoen 1954-1955. Inge schreven werd als volgt: P. Mollet, Hoofdplaat 10.000 K. T. de Oude, Biervliet 9495 P. v. d. Sande, Breskens 9090 L. van Boven, Ellewoutsdijk 8999 A. Cambier, Breskens 8890 E. L. Luyck, Schoondijke 8570 Aanbesteding. Door de centrale dienst West Zeeuws-Vlaanderen werd na mens het gemeentebestuur van Sluis aanbesteed het slopen van de voormalige watertoren van de S.B.M., staande aan het Walplein alhier. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: D. Hardenberg, Wemeldinge f 5490 P. Vermeulen, Breskens 5440 J. Wieringa, A'dam 4750 P. J. v. d. Sande, Breskens 3377 J. P. Leijnse, Middelburg 2640 De begroting bedroeg 3100. De gunning werd aangehouden. Examen kraamverzorgster. Bij het op 22 April gehouden examen behaalde mej. S. A. de Meester te Othene het rijksdiplo ma voor kraamzorg, uitgereikt door de commissie inzake kraam hulp te 's-Gravenhage. Mej. De Meester werd opgeleid door het kraamcentrum te Axel. i

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2