Binnenlands Nieuws Uit de Provinci POPENT Mevr. asyl Petrof vraagt in Australië LEVEND GESCHENK De ailaire IrcesjnowHsj DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. BOEKHOUDER EN DIREC- TEUR AANGEHOUDEN. DOODT MUis i Regenmakerij boven Curasao? TERNEUZEN. AXEL. BRES KENS. Het beste bed ooit gemaakt I AGENDA Scheepsbrand ten Hoorden van Duinkeiken Baby's bij brand gedood HET KONINKLIJK GEZIN IN OBERGURGL. Het koninklijk gezin heeft de Paaszondag in Obergurgl doorge bracht. Het heeft die dag een Protestantse kerkdienst bijge woond, waarin prof. dr Redeke uit Kiel voorging. Des avonds was het koninklijk gezin aanwezig bij een concert, waar ook Nederlandse, Britse, Duitse, Zweedse en Oostenrijkse studenten, die in Obergurgl zijn voor een internationale Paasbij- eenkomst, tegenwoordig waren. TELEVISIE UITZENDING UIT SOESTDIJK OP KONINGINNE DAG. In afwijking van hetgeen is be richt omtrent de uitzending van de Nederlandse televisiestichting op 30 April a.s., kan thans wor den medegedeeld, dat dank zij de P.T.T. op Koninginnedag toch een rechtstreekse reportage zal worden gegeven van de feestelijk heden in de tuin van het paleis Soestdijk ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majesteit Koningin Juliana. De uitzending zal beginnen om 10.20 uur en duren tot 12.00 uur. LOESJE VAN DE ARNHEMSE JOHANNA STICHTING 7 JAAR Het heeft „Loesje" van de Jo- hanna-Stichting te Arnhem, die Zaterdag zeven jaar is geworden, niet aan belangstelling ontbroken Uit het gehele land kreeg zij deze dag vele honderden briefkaarten met gelukwensen toegezonden. Het grootste geschenk, dat zij op haar verjaardag mocht ont vangen, was een compleet pop penhuis (met winkel en al), ver vaardigd door de heer J. Faas uit Haarlemmermeer. „Ik heb er honderden uren aan gewerkt", schreef hij er bij. Loesje was er heel erg mee in haar schik. Bo vendien ontving zij een prachtige wieg van het personeel en de pa tiënten van de Alexander van der Leeuwkliniek te Amsterdam. Voor wat de bouw van het eer ste dubbelpaviljoen van de Jo- hauna-Stichting betreft, waarmee men nog dit jaar hoopt te kunnen beginnen, ontbreekt thans onge veer 70.000 van de 250.000, die een dergelijk gebouw kost. Ge zien de belangstelling voor de „Actie-Loesje" van de N.C.R.V. zal de bouwsom naar men aan neemt er wel komen. Nabij Nieuwerschans is Vrij dagavond de 47-jarige G. Rijks, wonende te Nieuwerschans, die met zijn fiets een onbewaakte overweg in een landweg passeer de, door een uit de richting Win schoten komende dieseltrein ge grepen en aan de gevolgen over leden. Het jslachtoffer was ge huwd en had één kind. DUIK IN KOUD IJ-WATER HAD DOOD TOT GEVOLG. Een 49-jarige hofmeester van Franse nationaliteit van het Li beriaanse schip „Saxon-Hill'dat ligplaats had gekozen aan het stenen hoofd te Amsterdam, heeft Zaterdagmiddag zijn badpak aan getrokken om een duik te nemen in het koude water van het IJ Na even te hebben rondge zwommen is hij vermoedelijk door de koude bevangen en in de diepte verdwenen. ZEVEN ZWAARGEWONDEN BIJ AUTOBOTSING. Maandagmorgen omstreeks half twaalf zijn op de Oirschotse- weg onder de gemeente Best twee personenauto's met elkaar in bot sing gekomen. Alle zeven inzit tenden zijn zwaargewond naar 't binnenziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Eén der auto's werd bestuurd door de heer Sik kes uit Brunssum. Verder zaten in deze wagen mevr. S„ haar zus ter en diens verloofde. De bestuurder van de andere wagen was de heer Schink uit Haan in Duitsland, die een dame en een heer als passagiers had. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Het is'echter nog niet mogelijk geweest de gewonden te vehoren. kig bleken er toch lucifers te zijn zodat hij een vuurtje kon aanste ken. Een klein beetje stroop, dat hij in een oud blikje vond en gesmolten sneeuw waren gedu rende de vier dagen van zijn ver blijf in de hut zijn enig voedsel. Vrijdag kon hij nog even naar buiten gaan om uit kijken naar eventuele redders, maar Zaterdag Zondag maakte de felle storm dat onmogelijk. Maandag werd hij eindelijk door een reddingsploeg van 40 man gevonden. WITTE PASEN IN ZUID-LIMBURG. In de Zuidlimburgse plaatsen Maastricht, Heerlen, Valkenburg, Gulpen en omgeving is het Maan dagmiddag om 12.20 uur gaan sneeuwen. De sneeuwbuien waren zó zwaar, dat de sneeuw bleef lig gen. Op het vliegveld Zuid-Lim burg moest met het oog op de on gunstige weersomstandigheden de sportvliegerij worden stopge zet. ONGELUK OP MET KNIPPER LICHTEN BEVEILIGDE OVERWEG. Zaterdagmiddag tegen half één is op een met knipperlichten be veiligde onbewaakte overweg tus- Velp en Arnhem een motorrijder aangereden door een diesel-elec- trische sneltrein die uit de rich ting Zutphen kwam, zo deelt men mede van de zijde der N. S. De motorrijder de heer J. Kools uit Oosterbeek werd zwaar gewond, hij is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. Het onge luk is gebeurd doordat de heer K. onmiddellijk achter een uit de richting Arnhem komende trein de overweg overstak, ondanks het feit dat de knipperlichtinstal latie rood licht bleef tonen door de nadering van de trein uit Zut phen. ONTPLOFFING IN FLATGEBOUW. Zondagavond heeft zich een ernstige gasontploffing voorge daan in een flatgebouw aan het Koningsplein te Maastricht. Omstreeks tien uur hoorde men een hevige slag en sloegen alle ruiten van het middelste gedeel te stuk. Vooral op de vierde ver dieping in de flat van mevrouw KlinkmammerSmeets ontstond een ware ravage. Een der binnen muren sloeg er finaal uit, terwijl resten van een deur naar buiten werden geslingerd. Stukken van huisraad kwamen in de bomen op het plein terecht. De inboedel ging geheel verloren. Er ontstond geen brand. Er waren geen per soonlijke ongelukken. Omtrent de oorzaak van de ont ploffing deelde ir Cl Driessen, directeur van de gemeentelijke gas- en waterbedrijven te Maas tricht mee dat op een beneden verdieping van de flat een gas slang was gescheurd, tengevolge waarvan het gas naar een hogere verdieping ontsnapte. Toen daar een der bewoners een gastoestel wilde aansteken, ontstond de ont ploffing. De kracht van de ontploffing was zó hevig, dat behalve vele ruiten van het flatgebouw ook ruiten van woningen aan de over zijde van het Kongsplein op een fstand van ruim 100 meter van de plaats waar de ontploffing zich heeft voorgedaan, werden vernield. De sponningen van gordijnen en kleine meubelstukken uit de wo ning, waar de ontploffing is ge schied, kwamen op het plein te recht, soms op 40 meter afstand van het flat. men, controleren. Vermoedelijk zal de man toch moeten worden uitgewezen. Litauen werd op 17 Juni 1940 door de Sowjet troepen bezet, op 3 Augustus als Litause socialisti sche Sovjet republiek bij de Sov jet-Unie ingelijfd, in 1941 door de Duitsers bezet en in het najaar van 1944 weer door de Russische troepen heroverd. De politie heeft de 28-jarige boekhouder van een papiergroot handel, een zekere C. van de V., aangehouden. Door onjuiste boe kingen heeft Van de V. sinds 1951 de zaak voor een bedrag van 4500 benadeeld. Hij had dit geld gebruikt Voor verhoging van zijn levensstandaard. De boekhouder kreeg op een gegeven ogenblik wroeging en bekende de verduistering aan een der commissarissen der N.V. De ze waarschuwde de politie, waar op Van de V. werd aangehouden. Op verzoek van de Haagse po litie arresteerde de Eindhovense politie de directeur van de groot handel, M. J. van L. Ook deze had zich aan verduistering schuldig gemaakt en de zaak voor 10.000 benadeeld. REL IN DE HAAGSE BINNEN STAD. Dezer dagen bevond zich de 26- jarige koopman J. C. J., die bij de politie als een vechtersbaas .be kend staat, aangeschoten op de Grote Markt. Twee agenten ver zochten hem wat door te lopen, maar de man begon de agenten te Volgen onder het uiten van scheldwoorden. Op een gegeven ogenblik wilde hij met de agen ten gaan vechten. Daar J. danig te keer ging, moesten jeep-agen ten hun collega's te hulp komen om de wildeman te overmeeste ren. Toen het publiek begon op te dringen en zich tegen de politie keerde, was deze genoodzaakt om de sabel te trekken. Een van de agenten scheurde fle gewrichtsband van een vinger en moet nu zes weken daarmee in het gips lopen. U doos 90 ct ACHTTIENJARIGE MATROOS VERMIST. HAAGSE STUDENT VERMIST DOCH WEER GEVONDEN. De 24-jarige Haagse student E L. die sedert Donderdag in de omgeving van Lenzerheide in O. Zwitserland werd vermist, is ge vonden. Hij was tijdens een wan deling in de bergen door een sneeuwstorm overvallen en had beschutting gezocht in een hut waar hij zich met stro tegen de koude had beschermd. Ddnderdag was de student voor een wandeling uitgegaan zonder het doel van zijn tocht mede te •delen. Toen hij des nachts niet was teruggekeerd, vermoedde men, dat hem een ongeluk was overkomen. Reddingsploegen met honden zijn toen de bergen inge trokken. L., die met zijn moeder en zijn zuster de vacantie doorbrengt in een chalet te Valbella bij Lenzer heide, was Donderdagmiddag om twee uur alleen uitgegaan. Hij klom naar de bergkam van de 2508 meter hoge PizDanis. On derweg werd hij door een sneeuw storm overvallen en zocht in een berghut een toevlucht. Daarbin nen vond hij wel brandhout maar geen lucifers Alleen door hooi dat ook in de'hut lag, in zijn kle ren te stoppen, kon hij zich nog een beetje tegen de kou bescher men. Niettemin waren zijn oren, zijn vingers en één wenkbrauw Vrijdagmorgen bevroren. Geluk- Het te Rotterdam binnengeko men kustvaartuig „Carpo" van de N.V. Hudig en Veder uit Rot terdam heeft de vermissing ge rapporteerd van de 18-jarige ma troos A. J. Zuur. Het schip was op weg van Dublin naar Rotter dam. Donderdag j.l. was de ma- toos, die aan de Parallelweg in Den Haag woonde, aan boord be zig een der sloepen schoon te ma ken. Vermoedelijk is hij toen over boord geslagen, althans na enige tijd werd hij vermist. Men heeft de zee nog afgezocht, maar de jongeman niet meer gevonden. Mevr. Petrof, de 35-jarige echt genote van de Sow jet-diplomaat, aan wie de Australische regering asyl heeft verleend, is Zondag per vliegtuig uit Sydney naar haar land vertrokken. Een woedende menigte, waar onder Russische immigranten bevonden, trachtte op het vlieg veld het vertrek van mevr. Pe trof te verijdelen, hetgeen echter niet gelukte. Sommige Russische immigran ten verklaarden, dat zij mevr. Petrof hadden horen zeggen: „Redt mij". Een liberaal parlementslid, dat op het vliegveld aanwezig was, is van plan de premier, Robert Menzies, te vragen het vliegtuig te Darwin tegen te houden, totdat mevr. Petrof de gelegenheid heeft gekregen duidelijk te zeg gen, of zij Australië wil verlaten. De Australische premier, Men zies, verklaarde later, dat er geen bewijzen zijn, dat mevr. Petrof anders dan eigen vrije wil naar haar land terug keert. Indien er echter reden tot twijfel was, zou zij te Darwin of elders de gelegen heid .krijgen zich uit te spreken. De begeleiders der Sowjet-am- bassade liepen stompen en slagen op terwijl mevr. Petrof zelf ver fomfaaid in het vlegtuig beland de. Zij miste een schoen. Naar Reuter verneemt hebben de Australische autoriteiten de landen, waardoor het vliegtuig komt, verzocht mevr. Petrof faci liteiten te geven als zij politiek asyl mocht vragen. Mevr. Petrof zou zich slechts tot de vliegtuigbemanning behoe ven te wenden als zij de reis naar de Sow jet-Unie niet wenste te maken. Zij zou dan van haar Sowjet-begeleiders gescheiden worden. In Darwin werd het vliegtuig opgewacht door de plaatsvervan gende administrateur van .het noordelijke gebied, R. Leydin. In het vliegtuig had enig geharre war plaats waarbij één der Sow jet-begeleiders opzij werd geduwd toen Leydin zich er heen begaf. Leydin had een ernstig onder houd met mevr. Petrof, die ween de. De Australische politie fouil leerde 'e twee begeleiders, koe riers, en ontnam hun ieder een revolver, die zij in holsters onder de oksel droegen. Mevr. Petrof vraagt asyl. Te Darwin is officieel mege- deeld, dat mevr. Petrof de Austra lische autoriteiten politiek asyl heeft gevraagd. De autoriteiten hadden haar reeds eerder asyl aangeboden, mocht zij zulks wen- Sen. Later werd gemeld, dat mevr. Petrof om asyl verzocht, nadat zij een telefonisch onderhoud met haar echtgenoot, Wladimir Petrof had gehad. Petrof vroeg eerder om politiek asyl in Australië, na dat hij vele documenten aan de Australische autoriteiten had overhandgd. Hij is het gewezen hoofd van de Sowjet-spnonnage- dienst in Australië. Naar aanleiding van een be richt dat boven Caracas met succes regen is opgewekt, zijn de mogelijkhedenhiertoe boven de Antillen, die vaak met droogte te kampen hebben, onderwerp van een onderzoek van de meteo rologische dienst geweest. De kansen op enig succes schij nen heel gering te zijn, doch dat neemt niet weg, dat een rapport is opgemaakt en door de rege ringsraad bestudeerd zal wor den, aldus „Beurs- en Nieuwsbe richten". Goed afgelopen. Zaterdagmiddag had een zoon tje van de heer Buijze, uit de Tholensstraat, het ongeluk bij spelen op een steenbak, welke in de Oostsluis lag, te water te ge raken. De sluismeester, de heer L. Kruijt, werd door een kind op het ongeval opmerkzaam ge maakt. Door zijn kordaat in grijpen kon het knaapje, dat reeds in zinkende toestand ver keerde, op het droge worden ge bracht. Paaszanguitvoering „Laudamus" Zondagavond, Eerste Paasdag, had in de Geref. kerk alhier een zanguitvoering plaats, die werd gegeven door het Chr. Gem. koor „Laudamus", directeur de heer P. C. Brakman uit Axel. De uit voering mocht zich in een druk bezoek verheugen. Het eerste deel van de avond werd geleid door Ds H. Pestman, die na Schriftlezing uit Romeinen 5 7 en 8 en het gezamenlijk zin gen van Gez. 173 1, 3 en 6, voor ging in gebed. Nadat het koor zich had doen horen, gevolgd door Gez. 49 als samenzang, sprak Ds Pestman een korte me- ditattie n.a.v. Matth. 27 45. Ds P. A. v. d. Vlugt leidde het tweede deel van de avond en sprak een korte meditatie n.a.v. Matth. 28 7, waarop het pro gramma werd voortgezet, aan het einde waarvan Ds v. d. Vlugt de geslaagde avond met dank zegging sloot, waarna gezamen lijk als slotzang Ps. 47 (gew.) werd gezongen. soon, doch zijn beginsel op de voorgrond stellend. Daar geen der aanwezigen ge- gebruik maakte van de gelegen heid tot het stellen van vragen, sloot, op verzoek van de voorzit ter, de heer Kodde de vergade ring met dankzegging en werd door de aanwezigen een tweetal verzen van Ps. 25 (oude berij ming) gezongen. slaan van een ruit toegang ver schaft in het patates-friteskraam van P. J. alhier. De rijkspolitie was spoedig ter plaatse om de beide inbrekers in de kraag te vatten en in ar rest te stellen ter ontnuchtering, waarna proces-verbaal zal volgen. Teraardebestelling oud-wet houder C. Th. van de Bilt. Onder zeer grote deelneming werd op 2de Paasdag het stoffe lijk overschot van oud-wethouder Van de Bilt, na een plechtige so lemnele uitvaartdienst in de R. K. kerk aan de schoot der aarde toe vertrouwd. In de stoet merkten wij op een deputatie van het gemeentebe stuur, besturen van het Wit-Gele Kruis, R. K. kiesvereniging, de N.C.B., en verder tal van kerke lijke en particuliere instanties, die de baar na afloop van de uit vaartdienst naar de groeve volg den, alwaar na de wijding op ver zoek van de familie niet meer werd gesproken. TEGENSPRAAK VAN DULLES De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft na een conferentie met president Eisenhower op desbetreffende vragen geant woord, dat het „niet aannemelijk" is, dat Amerika Amerikaanse troepen naar Indo-China zal stu ren in 't geval van een Franse te rugtocht. Dulles zeide hiermede zijn eigen pesoonlijke mening te uiten en niet die van de president. Vergadering Staatkundig Ge reformeerde Partij. Zaterdagnamiddag werd in ver band met de a.s. Statenverkie zing in de kerk der Geref. Ge meente door de kiesvereniging der Staatk. Geref. Partij te Axel een vergadering gehouden, waar in als spreker optrad het Staten lid de heer D. Kodde, burgemees ter van Zoutelande, die door de voorzitter, de heer P. Verstra- ten, werd ingeled, waarop de voorzitter uit de Schrift Romei nen 13 voorlas en voorging in gebed. Hierop zette burgemeester Kod de het belang van de a.s. verkie zing voor leden van de Provincia le Staten uiteen, daarbij wijzen de op de grootse delta-plannen en vele belangrijke streekplan nen, die in de komende zittings periode door de Staten zullen worden, behandeld en van beslis sende invloed kunnen zijn voor onze provincie. Hierop zette spreker in een hoogstaande rede het beginsel der Staatkundig Gereformeerde Partij uiteen en wekte de kiezers op van hun stemrecht gebruik te maken, daarbij niet zijn per- M.A.C.A.-Paasrit. De Axelse motor- en automo bielclub had op 2e Paasdag een z.g. stripkaartrit over 60 km, overgaande in een oriëntatierit over 50 km samengesteld. Ditmaal was de rit, waaraan 25 automobilisten en 10 motorrij ders deelnamen, geheel in Oost Zeeuws-Vlaanderen uitgestippeld. Gestart te Axel ging te strip kaartrit via Koewacht, St Jan steen, Clinge, Nieuw Namen, de Paal naar Perkpolderhaven, waarna de oriëntatierit aanving, die over diverse secundaire en tertiaire wegen via Zaamslag- Veer weer naar Axel leidde, waar bij de spoorwegovergang de fi nish was. Na afloop verenigden de deel nemers zich in het clublokaal ho tel „De Graanbeurs", waar de prijzen werden uitgereikt. De uitslag van de stripkaartrit voor automobilisten was als volgt: 1. D. Meeusen, Terneuzen, 8 straf punten (clubwisselbeker en persoonlijke beker)2. A. de Hul- lu, Groede, 27 s.p. beker)3. P. Tilroy, Vlissingen, 27 s.p. (be ker) 4. Mr C. C. Wabeke, Ter- neuzen, 29 s.p. (lauwerkrans)5. J. Risseeuw, Zuidzande. 36 s.p.; 6. A. Schijve, Groede, 58 s.p.; 7. L. Dieleman, Axel, 62 s.p.; 8. G. den Hamer, Terneuzen, 71 s.p. Voor motorrijders was de uit slag: 1. C. de Putter, Hoek, 77 s.p. (beker); 2. A. van Cadsand, Axel 106 s.p. (beker)3. Jac. van Rijn, 149 s.p. ((clubwisselbeker); 4. Ed. Breepoel, Axel, 152 s.p.; 5. mevr. Van Esvan 't Hoff, Axel, 246 s.p. (kleine beker als enige deelnemende dame)6. A. Diele man, Axel, 276 s.p. De clasificatie voor het auto clubkampioenschap is thans als volgt: 1. D. Meeusen, Terneuzen, 8 punten; 2. A. de Hullu, Groede, 6 p.; 3. Mr C. C. Wabeke, Terneu zen, 4 p.; 4. E. van Esbroeck, Axel, 2 p.; 5. G. Naeije. Axel, 1 p Voor het motor-clubkampioen schap is de stand: 1. Jac. van Rijn. Axel, 6 p. (wisselbeker); 2. Ed. Breepoel, Axel, 4 p.; 3. mevr. Van Esvan 't Hoff, Axel, 2 p.; 4. A. Dieleman, Axel 1 p. Een extra-prijs werd toegekend aan de autoclub „Scaldis" uit Antwerpen, die tevens een fraaie beker werd uitgereikt als zijnde de verstkomende club. Uitvoering turnclub. Zaterdagavond werd in het ont spanningslokaal door de senio ren-afdeling van de turnclub D.I.O. een goed bezochte en wel geslaagde uitvoering gegeven, die werd opgeluisterd door de ac cordeonclub „Miriam". Geslaagde motorshow. Door de firma De Jager werd op 2e Paasdag in hotel „De Graanbeurs" alhier de show ge opend van een schitterende col lectie Puch motoren, in alle uit voeringen en prijsklassen. Tot laat in de avond mocht de ze show, die ook heden en mor gen nog te bezichtigen is, zich in een grote belangstellng verheu gen. Inbraak in patates-friteskraam. Zondagavond hebben A. S. en J. U. S., beiden uit Vlissingen, in een dronken bui zich door het in- De Westberlijnse politie zegt een rapport te hebben ontvangen van een agent in Oost-Berlijn, vol gens hetwelk de Sowjetrussische geheime dienst de ontvoering zou hebben gelast van Alexander Troesjnowitsj, een hoge functio naris van een organisatie van Russische uitgewekenen, uit West-Berlijn op Dinsdag j.l. De ontvoering zou zijn georga niseerd door een zekere majoor Paul, lid van de Oostduitse ge heime dienst. Deze majoor Paul zou ook de ontvoering van dr. Waler Linse, een anti-communis tische jurist, in Juli 1952 voorbe reid hebben. Volgens een woordvoerder van de Westberlijnse politie is het rapport nog niet bevestigd. Het werd evenwel als waarschijnlijk echt beschouwd. Volgens het rapport zou Glaes- ke, de functionaris van de West berlijnse organisatie van voorma lige krijgsgevangenen uit wiens woning Troesjnowitsj verdwenen zou zijn en van wie sindsdien ook ieder spoor ontbreekt, een agent zijn van majoor Paul. De Westberlijnse politie heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat sinds 19 Februari een zekere dr. Wolfgang Silgradt vermist wordt. Hij werkte voor de anti-commu nistische „Bond voor de rechten van de mens." Zaterdag hebben ruim tweedui zend Westberlijners betoogt te gen de ontvoering van dr. Alexan der Troesjnowitsj. Er werd een vergadering ge houden, waarop door vertegen woordigers van de drie grootste West-Berlijnse partijen, de chris ten-democraten, de vrije demo craten en de sociaal-democraten het woord is gevoerd. Zij allen deden een beroep op de Westerse autoriteiten om de Westberlijners beter tegen ontvoeringen te be schermen. Volgens „Die Welt" denken leden van de Westberlijnse poli tie, dat de 61-jarige Troesjnowitsj vrijwillig met Glaeske naar Oost- Berlijn is gegaan. Zij zouden bei den een tijd! voor Oostduitse en Russische autoriteiten hebben gewerkt. MAZfl ttOniN. IN STAAIWARINFABXISK&N TZKVfiNBEftGBM HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: De Boekaniers der ze ven zeeën. Concertgebouw, 8 uur: Alina, de begeerde vrouw. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Happy-landing. door BRUNO J. VAN LHEENKE SCHEVENINGS VISSERS VAARTUIG OPGEBRACHT. Het Curacaose dagblad „Beurs en Nieuwsberichten" meldt, dat de „Marsbango" één der Sche veningse vissersvaartuigen die indertijd naar de Nederlandse Antillen zijn vertrokken om daar de visserij uit te oefenen door de Venezolaanse kustwacht is opgebracht naar de Venezolaanse haven Lavela. Het schip is in be slag genomen. Van Nederlandse diplomatieke zijde zijn aan de Venezolaanse autoriteiten inlichtingen inge wonnen. LITAUER VRAAGT POLITIEK ASYL IN NEDERLAND. Uit Siberië ontvlucht? Een 46-jarige boerenarbeider uit Litauen heeft zich bij het po litiebureau Linnaeusstraat te Amsterdam gemeld. Hij verzocht om politiek asyl en beweert, dat hij uit Siberië is ontvlucht. De man is ter beschikking gesteld van de vreemdelingendienst op het hoofdbureau waar hij de Paasdagen en indien nodig langer zal logeren. De vreemdelingen dienst zal het verhaal van de man, die zegt via Luxemburg en België in ons land te zijn geko- 28) (Nadruk verboden). Enige uren werd Mieke met rust gelaten. Zij trachtte wat te slapen, maar ze was er te onrus tig voor en bovendien was haar verdoving eerst ongemerkt over gegaan in een diepe slaap, waar door zij, nu eenmaal ontwaakt, niet veel slaap meer voelde. Wel had ze ontzettende hoofdpijn en voelde zij zich vreemd loom en wat misselijk. In de middag kwamen twee mannen haar ondervragen. „Wat weet je van je vader's uitvinding?" luidde de eerste vraag. „Niets," zei Mieke. „Wat weet je van je vader's dood?" was de tweede vraag. „Gasverstikking," zei Mieke. „Wat was de bedoeling van je informaties bij dr. Hilton?" vroe gen de mannen verder. „Ik... ik weet niet. 't Was zo maar een ingeving. Ik was ver drietig om de dood van mijn ouders en ben er nog eens met dr. Hilton over gaan praten." „Heb je het idee, dat je ouders vermoord zijn?" vroegen de man nen verder. Mieke speelde de verbaasde. „Vermoord? Maar... Neen, na tuurlijk zijn ze niet vermoord. Wie zou nu belang bij hun dood hebben? Vader had geen vijan den." De mannen gromden ontevre den, maar schenen vast van plan onverstoorbaar hun programma af te werken. „Wat deed je in Amsterdam?" „Ik bezocht een oud-tante." ,,En nadat je bij je oud-tante weg was gegaan, wat moest je toen nog in Amsterdam?" Mieke aarzelde even. „Ik vVas nieuwsgierig," zei ze toen," naar wat dr. Hilton uitvoerde. Ik had hem, zolang hij assistent van mijn vader was een tijd, waar in hij dikwijls bij ons thuis kwam nog nooit over Amsterdam of Holland horen praten, hoewel bij ons het gesprek nog wel eens op mijn moeder's geboorteland kwam. Toen ik hem opeens in Amsterdam zag, wilde ik graag weten waar hij eventueel kennis sen had wonen. Gewone vrouwe lijke nieuwsgierigheid dus." „Weer een smoes, maar daar hebben we het nog wel over," zeiden de mannen en zij vroegen verder: „Waarom kwam je dat voddenpakhuis binnen?" „Ik ben gek op vodden," ant woordde Mieke. Het antwoord bezorgde haar een harde klap in het gezicht. „Laat dat, Walter," waar schuwde de man, die de leiding scheen te hebben, „je krijgt aan stonds gelegenheid genoeg je sa distische neigingen bot te vieren, maar je hebt maar af te wachten totdat het er de tijd voor is. De aangesprokene antwoordde niet, maar wierp een vuile blik op degene, die hem commandeer de. Het ondervragen ging door, en Mieke gaf overal antwoorden op die nergens op leken. „Wel," zei na ruim een uur on dervragen de chef, een man met een intelligent maar gevoelloos gezicht, harde, grijze ogen, prac- tisch kaal hoofd, havikneus, ten ger lichaam en lange, gevoelige handen, „wel, je wilt zelf niet an ders. Nu mag jij je gang gaan Harrold." De mannen begonnen een tafel aan te slepen en zetten daarop vastgebonden op haar stoel. In verblindende felheid scheen het een schijnwerper. Mieke werd licht haar in de ogen. De man, die Walter genoemd was, kwam achterhaar staan met een leren zweep in de hand. Mieke's ogen begonnen te tra nen in het veel te felle licht. Zij sloot de ogen en wendde het ge zicht af. Uit het duister achter het licht klonk geschuif van een stoel over de cementen vloer. De chef gil de: „Ogen open en hierheen kij ken". ,Kan ik niet," zei Mieke kortaf. Zij had gehoord en gelezen van de wijze, waarop de mensen in de oorlog verhoord waren en wist dat de werkwijze hier hetzelfde zou zijn. Zij was bedacht op het geen nu ging volgen. De mannen vroegen haar naar John die zij eerst De Weger noemden, een naam waarvan zij niet eerder had gehoord en stonden daar lang, het langst bij stil. Hoe zij John had leren kennen, hoelang zij hem al kende, wat hij met die hele zaak uitstaande had, wat zij hem allemaal verteld had, waar om zij met hem naar Chambricks was gegaan... en zo maar door. Zij voelde, dat dit het belangrijk st e was om voor de mannen te wetenwat zij wist en wat zij aan John of anderen had verteld. Zij was vastbesloten om niet verder door te slaan, hoe men haar ook zou martelen, maar zij wist, dat zelfs de sterksten het onder zulke martelingen vaak niet volhouden. Zij dacht aan John, en reali seerde zich, dat zij hem had lief gehad van het moment af dat zij in zijn armen, in die Amsterdam se taxi, was bijgekomen. „Ooooh, Johnny dacht zij wanhopig. Zij bad om sterkte. De lippen klemde zij opeen. (Wordt vervolgd). De Britse mijnenveger AM Hms. 1558 is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag voor de Belgische kust, ongeveer 30 km ten N. van Duinkerken, in brand geraakt en gezonken. Negentien van de 31 opvaren den konden worden gered door het Nederlandse schip „Phoenix", tien bemanningsleden werden ge red door het Franse schip „Tu- nisië". De Britse mijnenveger is Vrij dagmorgen om 7.40 uur in de Wielingen tussen 't lichtschip „Westhinder" en de boei van de Belgische loodsboot gezonken. Alle bemanningsleden zijn ge red. De Nederlandse kustvaarder Phoenix" (399 b.r.t.) van Kamp mans bevrachtingskantoor te Amsterdam heeft geseind dat de geredde 19 opvarenden van de mijnenveger geen dringende me dische hulp behoeven. Er zouden wel enkele lichtgewonden zijn. De Belgische sleepboot „Zee leeuw" is in de nabijheid van het Engelse schip gebleven tot het was gezonken. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. Het Franse schip „Tunisië heeft Vrijdagmorgen om 8.20 uur dertien opvarenden van het ge zonken Britse schip in de buiten haven van Vlissingen aan wal gebracht. De bemanning van het Engelse schip zou dus in totaal 34 koppen tellen. Volgens de Britse admiraliteit had de mijnenveger 31 man aan boord, die allen door de „Phoe nix" en de „Tunisië" zijn gered. Nadat de inspecteur van het Belgische loodswezen te Vlissin gen een bezoek aan het vaartuig had gebracht, is de „Phoenix doorgevaren naar Antwerpen. Aanvankelijk had de „Phoenix 19 Engelsen aan boord, doch één gewonde is naar Zeebrugge ver voerd. Door brand in een Londens zie kenhuis zijn Zondag vijf zuigelin gen om het leven gekomen. Twee van deze babies waren aanvanke lijk met tien andere door een ver pleegster gered, maar zij stier ven later door de ernstige brand wonden.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2