Met Pasen nieuwe sokken Boodschap van Eisenhower voor de zes landen van de E.V.G. THERESE NEUMANN VAN DEN BRUELE Mededeling Het weer op Goede Vrijdag WEERSVERWACHTING ZON- en MAANSTANDEN MEVROUW PETROF NIET VERDWENEN HET BALKAN-PACT 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen .J De zaak-McCarihy contra het Amerikaanse leger De komende Geneefse conferentie De strijd om Dien Bien Phoe Noorse walvisvaarder bij Schouwenbank vastgelopen Sneeuw in Noord-, Midden- en Zuid-Europa DE ZAAK BOBBY GREENLEASE Nederland en een eventueel verdrag voor Z.-O.-Azië Een beetje uw sokken meer aandacht voor Heren Wol- en Koiisenhuis waarschuwen tegen rrankerlji^ bi] Abonnement: Temeuzm Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nci 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZATERDAG 17 APRIL 1954. 9e Jaargang No. 3127. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,-1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 8 attr. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10-30 D& K/uU Er is één ogenblik in het jaar, waarop de ernstige mens zich verdiept in het lijden. Dat is in de stille week, wanneer hij poogt in te gaan tot het lijden van Christus. Hij verdiept er zich mis schien ook op andere momenten in, vooral wanneer hij zwaar wordt beproefd, maar dan is het een bepeinzing zonder oplossing. De lijdensmeditatie in de stille week betekent, dat de mens in zijn nood, zijn Heiland zoekt, die het grootste leed heeft geleden dat denkbaar is. Eigen leed ver schrompelt, voor wie zich reken schap geeft van het leed aan het kruis. Zijn wij allen zozeer in nood? Wie de vraag stelt, heeft haar beantwoord. Wij weten het: de wereld is uitzichtloos, alle on rust, alle beschouwingen en tijds- ontledingen, zij zijn worstelingen om een licht dat niet komt, zij zijn smeekbeden. Men heft de handen ten hemel, bevangen als men is door angst en onheilsver wachting. Men heft de handen ten hemel. Wat wil dat zeggen? Men vindt geen uitkomst in de dingen, die ons omgeven en de ziel zoekt naar een vertroosting bij God. De les van de smart is, dat zij leert inzien, dat haar oplossing alleen in handen is van Hogere Macht. Wanneer men blijft ver wijlen bij dat wat vergaat, dan wordt men een slachtoffer van een wilde levensstroom, die naar de afgrond leidt. Alleen de ver binding met wat bestendig is, dat wat blijft, geeft zin aan ons be staan. Al de verontrustingen, die ons thans belagen, zullen eenmaal overglijden. Hetgeen zich aan ons voordoet, is een eindeloze wisse ling van aspecten. Maar wij heb ben onze grond niet te zoeken in die slechte oneindigheid, in die lege vernietiging, wij hebben te naderen tot den Eeuwige, die Zichzelf gelijk blijft, die de Ver- vuldheid is. Dat alleen geeft ons het hoogste geluk. Er is op het Paasfeest, dat wij thans vieren, aanleiding genoeg om ons te versomberen. De span ning in de wereld houdt aan. On ze wensdroom van een naderende vrede is wederom vernietigd na de mislukte internationale confe- door Dr. P. H. RITTER. rentie. Het leven is nog voor ve len zwaar te dragen. Maar afge zonderd van de, wereldbeslomme ringen, die ons beangstigen, is er verdriet in vele persoonlijke levens. Wij zijn zo geneigd, ons door het tijdsbeeld te laten beïnvloe den, dat wij ons daardoor laten overheersen. Maar niet alleen de tijdsomstandigheden dringen tot Paas-overweging. Laat ons nim mer vergeten, dat eigenlijk ieder mensenleven een tragisch ele ment in zich bevat. De moderne stijl heeft een glimlach getoverd om de lippen der mensen, die wij in de couranten vinden uitge beeld, een glimlach die, als wij hem goed bestuderen, een grijns lach wordt. Maar de mens met het geluk kigste aangezicht heeft zijn ver borgen smarten en ontkomt even min aan zijn zielenood als zijn zich rampzalig voordoende broe der. Na de lijdensweek komt het Paasfeest met zijn jubelende ge tuigenis. Wanneer wij ons ervan doordrongen hebben, dat niet het zoeken van dwaallichten, dat niet het najagen van wensdromen de bestemming van ons leven is, maar het aanschouwen van het Licht dat was en is en blijft, als wij verankerd worden in eeuwige waarden, dan zijn wij in staat de kracht van het Paas-wonder te beseffen. Niet ondergang, maar verrijzenis, niet dood, maar op standing, dat is de Paasbood- schap. Geen verdwijnen in het lege Niet, maar verlossing uit on ze ellende. Pasen beleven wil zeggen: Ko men tot de erkenning van het: Niettemin. Het leven is een droe ve reis, maar niettemin is er ons een uitzicht gegeven op eeuwige waarden. De zin der Christelijke hoogtij dagen is gelegen in het voortdu rend contrast dat zij stellen tus sen twee werkelijkheden, de wer kelijkheid van dit jammerlijke aardse bestaan en de hogere wer kelijkheid der heilsbelofte. Niet in het vergankelijke doch in het bestendige zijn wij geworteld. De gedachte ener wedergeboorte neemt op Pasen van ons beslag. De gedachte van een reiniging der ziel en van een geluk, dat uit het leed gewonnen wordt. En zo laat Pasen dan toch zijn zon schijnen in deze goddeloze wereld. En zo nadert het met zijn vertroosting en heelt de wonden, die bloeden in ons binnenste. Zó komt het Paasfeest tot ons op de adem van de lente. De Paaszon moge ons blijven beschijnen en ons verwarmen, óók in de ogen blikken, die ons tot wanhoop zou den verleiden. Want wij weten, als wij de Paasgedachte hebben verstaan, dat het leven rankt over de dood en de Eeuwige Waarde reikt over de loze ver nietiging. DE VACANTIE VAN HET KONINKLIJK GEZIN IN OBERGURGL. De koninklijke familie geniet volop van de wintersport. De toestand van de sneeuw is uitstekend, al is de weersgesteld heid niet ideaal. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is een flink pak sneeuw gevallen. De Koningin beoefent de ski- sport in de omgeving van het dorp. De Prins en de Prinsessen hebben Donderdag een tocht ge maakt naar de Karlsruhehütte. Nog meer tochten staan op het programma. In verband met het Paas feest zal ons blad Maan dag 19 April ,a.s. NIET verschijnen. Berichten over zware sneeuw val zijn Vrijdag binnengekomen uit landen als Zweden, Oostenrijk en Italië. In Zweden geraakten een pont en 'n vliegtuig van de Air France door een sneeuwstorm in moei lijkheden. In het gebied van Salzburg in Oostenrijk geraakten de meeste wegen bedekt met 'n laag sneeuw ter dikte van vijftien a twintig centimeter. In Italië daalde de temperatuur aanzienlijk, waarbij storm en medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. VRIJ KOUD. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, nu en dan krachtige noor delijke wind. Vrij koud. sneeuwval ontstond. hetgeen schade aanrichtte in tuinen en boomgaarden in Noord- zowel als in Zuid-Italië. Talrijke berg wegen zijn als midden in de win ter geblokkeerd door de sneeuw. In de Abruzzen daalde het kwik tot onder nul. Schepen moesten voor de storm in de ha vens vluchten. In de bergen wer den oude huizen door grondver schuivingen vernield. Reddingsploegen zochten Vrij dag onder sneeuwstormen in de bergen van Opper-Oostenrijk naar zestien sinds Donderdag j.l. vermiste personen, waaronder zich drie onderwijzers en tien schooljongens bevinden. Eén der vermisten is een 24-ja- rige onderwijzeres. Het Amerikaanse leger heeft i in een Donderdag te Washington 1 gepubliceerd rapport senator McCarthy ervan beschuldigd dat hij aanwezig was, toen zijn mede werker Roy Cohn dreigementen uitte tegen legerfunctionarissen in een poging om een voorkeurs behandeling te verkrijgen voor McCarthy's in militaire dienst opgeroepen medewerker Shine. Het rapport werd Woensdag verzonden naar de senaatscom missie voor onderzoekingen, die het geschil tussen McCarthy en het leger zal behandelen. De open bare oehandeling zal waarscnijn- lijk volgende week Donderdag beginnen. In het rapport staat, dat Cohn in aanwezigheid van McCarthy dreigde „het leger in een zo slecht daglicht te zullen stellen en het land te laten zien, hoe slap het werd geleid", als Shine New York niet als standplaats zou krijgen. Cohn zou bovendien, aldus het rapport „in tegenwoordigheid van McCarthy en met zijn toestem ming", de minister voor Leger- zaken, Robert Stevens, gewaar schuwd hebben dat hun houding Invloed zou kunnen hebben op het onderzoek van de sub-commis sie naar het voorkomen van com munisten in het Amerikaanse leger. McCarthy's voornaamste mede werker, Cohn, heeft na de publi catie van het legerrapport, in overleg met senator McCarthy, de seriaats-ondercommissie voor onderzoekingen getelegrafeerd, dat deze openbaarmaking in strijd is met de commissieregel, dat nimmer tot bekendmaking mag worden overgegaan, zolang een bepaalde zaak slechts van één kant is belicht. „Wij zullen de onder-commissie geen nadere inlichtingen ver schaffen, vóórdat een onderzoek is ingesteld om uit te maken, wie verantwoordelijk is voor deze schending der commissieregel. Wij wensen tevens dat, wanneer de toedracht duidelijk is gewor den, geëigende maatregelen tegen de verantwoordelijken zullen wor den genomen", aldus Cohns tele gram. ZONDAG 18 APRIL. v.m. n.m. Breskens 2.00 2.20 Terneuzen 2.35 2.55 Hansweert 3.15 3.35 Walsoorden 3.25 3.45 MAANDAG 19 APRIL. v.m. n.m. Breskens 3.28 2.49 Terneuzen 3.03 3.24 Hansweert 3.43 4.04 Walsoorden 3.53 4.14 DINSDAG 20 APRIL. v.m. n.m. Breskens 2.56 3.18 Terneuzen 3.31 3.53 Hansweert 4.11 4.33 Walsooren 4.21 4.43 ZON MAAN op onder op onder April. 17 5.41 19.40 19.24 4.53 18 5.39 19.41 20.34 5.00 19 5.36 19.43 21.43 5.28 20 5.34 19.45 22.50 5.53 Bij Thérèse Neumann te Kon- nersreuth, die sedert 1926 de tekenen der kruisigingswonden van Christus vertoont, heeft zich ook deze Goede Vrijdag een bloe ding sterker dan ooit te voren van deze wondetekenen voor gedaan. Thérèse zat rechtop in haar bed, geheel in extase, en het bloed drong door het verband om hoofd en bovenlichaam. Zij bloedde uit handen en voeten, uit de borst, de ogen en door de onbeschadigde huid op de plaat sen, waar Christus door geseling en doornenkroning verwond werd. Wederom waren er vele bezoe kers in het huis van Thérèse Neumann aanwezig. De gezond heidstoestand van de gestigmati seerde wordt thans weer „nor maal" genoemd, nadat dezer da gen gemeld was, dat Thérèse in levensgevaar verkeerde. Thérèse Neumann is de oudste dochter van de dorpskleermaker van Konnersreuth. Zij is thans 56 jaar oud. Zij begon tekenen van verlamming en periodieke blindheid te vertonen na Maart 1918, toen zij bij een brand in het dorp meegeholpen had aan het doorgeven van emmers water voor het blussingswerk. Meer dan zeven jaar was zij bedlege rig, tot zij in 1925 geheel her stelde. Deze genezing zou haar in een visioen zijn aangekondigd. Op Goede Vrijdag 1926 deden zich toen voor het eerst de stigmata voor. Sedert Kerstmis 1926 neemt Thérèse geen voedsel meer tot zich. Van kerkelijke zijde is zij onder medisch toe zicht gesteld. Een correspondent van Reuter, die Vrijdag een bezoek heeft ge bracht aan de Russische ambas sade te Canberra, heeft medege deeld, dat hij bij zijn bezoek de stem heeft gehoord van mevr Petrof, de echtgenote van de Russische diplomaat die politiek asyl in Australië heeft gevraagd. Er deden geruchten de ronde, dat mevr. Petrof verdwenen was. De correspondent zeide, dat hij geen toestemming had gekregen haar te ontmoeten, maar dat hij haar in een aangrenzend vertrek had horen praten. Deze verte genwoordiger van Reuter was de laatste Australische journalist die een onderhoud met mevr. Pe trof heeft gehad, vóórdat ambas sadeur Generalof verbood, dat zij in contact kwam met journalis ten. De Amerikaanse regering zal troepen in Europa en in het bij zonder in Duitsland houden zo lang zulks nodig is, aldus heeft president Eisenhower Vrijdag in een boodschap tot de regeringen van de zes landen van de E.V.G. verklaard. In de boodschap wees de presi dent nogmaals op het belang van de bekrachtiging van het E.V.G.- verdrag voor de Verenigde Sta ten. De boodschap was gericht aan de eerste-ministers van de zes landen. Wanneer het E.V.G.-verdrag van kracht wordt, zullen de Ver enigde Staten in overeenstem ming met hun rechten en ver plichtingen, die voortvloeiden uit het Atlantisch pact. volgens on derstaande beginselen en verbin tenissen handelen, aldus de bood schap van Eisenhower. 1. De Verenigde Staten zullen in Europa, met inbegrip van Duitsland, de eenheden houden die noodzakelijk zijn om bij te dragen tot de verdediging van de Noordatlantische zóne, zolang dit gebied wordt bedreigd. 2. De Verenigde Staten zullen de andere leden van de N.A.V.O. en de leden van de E.V.G. raad plegen over kwesties van weder zijds belang, zolang de sterkte van de troepen van de Verenigde Staten, de landen van de E.V.G. en de andere landen van de N.A.V.O., die ter beschikking van het opperbevel in Europa dienen te worden geplaatst. 3. De Verenigde Staten zullen een zo vérgaand mogelijke een wording van de strijdkrachten van de E.V.G. landen enerzijds en die van de Verenigde Staten en de andere landen van de N.A.V.O anderzijds aanmoedigen. 4. De Verenigde Staten zul len, in overeenstemming met de door Eisenhower gedane voor stellen aan het congres, middelen blijven zoeken om de veiligheid van de Atlantische gemeenschap te vergroten door op grotere schaal inlichtingen uit te wisselen over nieuwe wapens en metho den. 5. In overeenstemming met hun politiek, gericht op de hand having van de eenheid en onge schondenheid van de E.V.G., zul len de Verenigde Staten elke ac tie die deze eenheid en onge schondenheid in gevaar brengt beschouwen als een gevaar voor de veiligheid van de Verenigde Staten. 6. De Verenigde Staten be schouwen het Atlantisch verdrag liever als een verdrag, dat voor onbepaalde tijd is aangegaan dan voor een bepaald aantal jaren. President Eisenhower zei in de boodschap, dat hij de belangrijk ste aspecten van de Amerikaanse houding besproken heeft met zo wel republikeinse als democrati sche leiders in het congres. REACTIES OP DE BOODSCHAP VAN EISENHOWER. Britse reactie. Het Britse departement van Buitenlandse Zaken heeft de boodschap van president Eisenho wer officieel toegejuicht. In di plomatieke kringen wordt echter gevreesd, dat de boodschap er weinig toe zal bijdragen de Fran se tegenzin tegen de E.V.G. te doen afnemen. De beste wijze om de Franse opinie ten gunste van de E.V.G. te doen beïnvloeden, zo wordt in deze kringen gemeend, zou zijn geweest de duur van het Noord-Atlantisch verdrag for meel van twintig tot vijftig jaar te verlengen, overeenkomstig de duur van de E.V.G., die op vijftig jaar is vastgesteld. De Ameri kaanse regering zei echter, dat het onmogelijk was de toestem ming van het congres voor een dergelijke stap te verkrijgen. Aan boord van de eerste Sow- jetrussische vliegtuigen, die te Genève zullen landen met Rus sische ambtenaren en stukken voor de komende Geneefse con ferentie, zullen zich Amerikaan se navigators bevinden. Dit is ge daan om incidenten te voorko men, daar de Sowjet-toestellen, die in Oost-Berlijn opstijgen, over de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland moeten vliegen, om Genève te bereiken. Men verwacht dat. wanneer de bestuurders der Russische toe stellen hun route volkomen on der de knie hebben, deze maatre gel weer ongedaan zal worden gemaakt. DE PHILIP PIJNEN EN DE CONFERENTIE. De voorwaarden voor deelne ming van de Philippijnen aan een actie tegen een eventuele commu nistische agressie in Zuid-Oost- Azië zijn 1. De verzekering van de be langhebbende grote mogenheden, dat Aziatische landen onafhanke lijkheid krijgen, indien zij dat wensen. 2. Een accoord tussen de Phi lippijnen en de Verenigde Staten over de uitvoering van het verde digingsverdrag tussen beide lan den. 3 Erkenning van de onafhan kelijkheid en de territoriale on schendbaarheid van de Zuidkore- aanse republiek. Deze voorwaarden zijn door president Magsaysay medege deeld aan de afvaardiging die de Philippijnen op de Geneefse con ferentie zal (vertegenwoordigen, aldus is Vrijdag te Manilla ver nomen. De voormalige Amerikaanse politie-officier Shoulders heeft voor een Amerikaanse federale jury terecht gestaan op beschul diging van het spreken van on waarheid bij een federaal ge rechtelijk onderzoek naar ver dwenen koffers, waarin zich los geld bevond, dat door de ouders van de ontvoerde en later ver moorde zesjarig Bobby Green lease was betaald aan één der ontvoerders, de later terechtge stelde Carl Hall Franse reactie. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault, is van mening, dat de boodschap van president Eisenhower voldoet aan de Franse voorwaarde voor be krachtiging van de E.V.G., aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken. In diplomatieke kringen te Pa rijs wekte de boodschap een le vendige voldoening. Frankrijk, zo licht men in deze kringen toe, werd geraadpleegd over de be woording van de boodschap, die te Parijs werd goedgekeurd. In de boodschap neemt Amerika meer verplichtingen op zich dan het deed volgens het Atlantisch pact. (Dit omschrijft n.l. niet de vorm van de militaire bijstand die de ondertekenaars elkaar moeten geven, terwijl in Eisen howers boodschap precies wordt gezegd, dat de Amerikaanse troe pen in Europa zullen blijven, in dien een Europees leger zal wor den gevormd.) Men hecht ook groot belang aan het feit, dat de leiders van de twee grote Amerikaanse par tijen de boodschap hebben goed gekeurd, zodat deze niet gevaar loopt door het congres te worden afgewezen. Westberlijnse reactie. Functionarissen van het West berlijnse stadsbestuur hebben de boodschap van president Eisen hower toegejuicht. Carl Hubert Schwennicke, vice-voorzitter van de vrije democratische partij in West-Duitsland zei, dat de bood schap ongetwijfeld nieuwe moed aan de Westberlijners zou geven om stand te houden tegen com munistische druk. Italiaanse reactie. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn voldoening over Eisenhowers boodschap uitgesproken, die vol gens het ministerie „er toe zal bijdragen enkele der voornaam ste hinderpalen voor een bekrach tiging van het E.V.G.-verdrag uit de weg te ruimen". De laatste dagen zijn verschil lende berichten verschenen over een eventueel verdrag van collec tieve verdediging in Z.O.-Azië. Uiteraard is Nederland hierin geïnteresseerd en men mag aan nemen, dat de Nederlandse rege ring door Amerika ook van de zienswijze van dat land op de hoogte is gesteld. Bovendien heeft Nederland langs diplomatieke ka nalen nog nadere informaties ter zake ingewonnen. In politieke kringen in Den Haag bleek duidelijk, dat Neder land, onder meer gezien zijn sou- vereiniteit over Nieuw-Guinea, zeer geïnteresseerd is in de gang van zaken in Z.O.-Azië. Doch men voegde hieraan toe, dat er op het ogenblik geen situatie bestaat, waarin bepaalde concrete stap pen genomen dienen te worden. H. A.L. BESTELT VRACHT SCHIP BIJ „DE SCHELDE'.'. Naar wij vernemen heeft de HollandAmerika-lijn aan de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen opdracht gegeven tot de bouw van een vrachtschip van 7200 ton met ac- comodatie voor 12 passagiers. De Vietminh-bedrijvigheid om Dien Bien Phoe schijnt af te ne men. De Franse opperbevelheb ber, die in het begin van de week meende, dat een derde Vietminh- aanval aanstaande was, dacht Vrijdag dat generaal Giap wel licht zal wachten tot enige dagen voor het begin van de Geneefse conferentie. Een eventueel suc ces zou dan het meeste psycholo- Noordstraat 45 TERNEUZEN Telefoon 2546 De Noorse walvisvaarder ..Thors Hövdi", groot 18361 ton is vastgelopen bij de Schouwen bank vijftien kilometer ten W. Het semi-officiële Zuidslavische persbureau „Joegopress" meldt, dat het bondgenootschap, dat Zuid-Slavië, Griekenland en Tur: kije willen tekenen, de vorm zal krijgen van een verdrag tot we derzijdse militaire hulpverlening, welke van kracht zal worden, in dien een der staten-onderteke- naren zou worden aangevallen. „Joegopress" verneemt, dat vertegenwoordigers van de Zuid slavische, Griekse en Turkse ge nerale staven het Balkan-bondge nootschap in de eerste helft van April te Ankara hebben voorbe reid. Te Ankara wordt van diploma tieke zijde vernomen dat presi dent Tito Turkse autoriteiten heeft meegedeeld van mening te zijn dat spoedig een oplossing voor het vraagstuk-Triëst zal worden gevonden. Turkije heeft indertijd het be staan van dit geschil een hin derpaal geacht voor het tot stand brengen van nauwe banden tus sen de staten-Navo-leden en de landen van het te sluiten Balkan bondgenootschap. van de vuurtoren Westhoofd op Goeree. De sleepboten „Tyne", „Schel de" en „Oceaan" van L. Smit Co's internationale sleepdienst zijn ter assistentie op weg naar het Noorse vaartuig. De walvisvaarder hëfeft om streeks kwart over twaalf aan de sleepboot „Oceaan" geseind, dat hij vlot is gekomen. Hij deelde mede geen assistentie meer no dig te hebben. De walvisvaarder is op weg naar Rotterdam. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weeropeigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelük Carters Leverpilletjes om uweerop.. mg te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermid delen gewoonte. Haal direct C»*ter's L«verpill«tjea. f. 1.20 per flacoa. gische effect boeken. De Vietminh schijnt zich nu vooral toe te leggen op het ma ken van loopgraven naar het fort. Ook trachten de opstande lingen zo veel mogelijk schade toe te brengen aan het vliegveld bij Dien Bien Phoe. Verbeterde weersomstandighe den hebben het mogelijk gemaakt opnieuw voorraden per val scherm neer te laten en vijande lijke stellingen uit de lucht aan te vallen. COMMANDANT VAN DIEN BIEN PHOE BEVORDERD. Kolonel Christn de Castries, be velhebber van het garnizoen van Dien Bien Phoe, is bevorderd tot brigade-generaal, aldus een Vrij dag te Parijs uitgegeven officiële bekendmaking. De 50-jarige De Castries is een telg van één der oudste Franse militaire families. De Franse- uniestrijdkrachten te Dien Bien Phoe hebben onder zijn leiding tot nu toe ell^j aanval der nume riek veel sterkere belegerings macht der Vietminh weten af te slaan. DE VIETMINH-TROEPEN IN CAMBODJA. Verscheidene elementen van de twee Vietminh-bataljons die Cam bodja zijn binnengevallen, twee weken geleden, hebben thans de rivier de Srepok bereikt ter hoog te van de stad Stung Treng, veer tig km ten zuiden van de grens met Laos. Zij zijn dus meer dan 100 km ver doorgedrongen in de noordoostelijke provincies van Cambodja, in woestijnachtig ge bied. In de laatste twee etmalen heb ben Frans-Inlandse patrouilles contact gemaakt met deze ele menten, die DondeYdag door vliegtuigen met bommen en na palm werden bestookt. Te Saigon is men van mening, dat de Viet minh met haar actie in Cambodja de bedoeling heeft de koloniale weg nummer 13 tussen Saigon en Vientiane (Laos) af te snijden.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1