Troetsjnovitsj West- Berlij en Glaeske n ontvoerd uit INDO-CHINA DE NIEUWE ZONDAGSWET Wilde jacht met succes bekroond DE ZAAK-PETROF IN HET RIJK DER KOUSEN VAN DEN BRUELE De aan De Gasperi toegeschreven brieven De grondwetsherziening Is de prijs van een kop koffie te hoog? Mr Van der Goes van Naters over de Saarkwestie Amerikaanse vliegtuigen voor bevoorrading in Indo-China Nieuw Indisch protest aan het adres van Frankrijk Het aansiaande Koninklijk bezoek aan Londen De bewaking van gebouwen te Genève tijdens de conferentie Japanse schepen keerden radio-actief terug van de walvisvaart Paus zal Paaszegen geven Voorbesprekingen over de Geneefse conferentie WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN I f4,45 f3,95 15,95 f2,25 f3,75 f4,55 f4,75 f6,25 f6,95 f 3,45 Bevan uii „schaduwkabinet van Labour getreden Zaak-Oppenheimer Doodvonissen in Albanië Trankenng bij A... Dlrecteur-Hoof dreaacteur 1. van de San Noordslraat 55-57 Terneuzei ■edactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Ncl 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJDAG 16 APRIL 1954. 9e Jaargang No. 3126. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum par advertentie 2.25 Rubriek Kleinp Advertenties: 5 regels 1,I iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 8 aar. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 36.39 aar. Volgens de Westberlijnse poli tie is dr Troetsjnovitsj, de voor aanstaande Russische uitgewe kene en vertegenwoordiger te Berlijn van de anti-Sowjet-organi- satie N.T.S., die uit West-Berlijn is verdwenen, ontvoerd uit de woning van Heinz Glaeske, direc teur van een architecten-bureau en voorzitter van de vereniging van gerepatrieerden in Wilmers- dorf Britse sector)die tezelfder tijd werd vermist. Troetsjnovitsj zou Dinsdag- Het Tweede Kamerlid de "neei Romme heeft aan de minister president en de minister van Binnenlandse Zaken de volgen de vragen gesteld: 1. Heeft de regering bereids een tijdschema ontworpen met betrekking tot de verdere voor bereiding en de tot stand bren ging van de algemene grond wetsherziening, waartoe zij met de instelling der staatscommis sie-Van Schaik het initiatief heeft genomen? 2. Is de regering bereid de in dustrie van het in vraag 1 be doelde tijdschema bekend te maken? Het Tweede Kamerlid de heer Weiter heeft aan de minister van Economische Zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Acht de minister de on langs opnieuw verhoogde prij- zien, welke in café's en restau rants worden berekend voor koffie en thee, in een redelijke verhouding te staan tot de prijs van de grondstoffen, vermeer derd met exploitatiekosten? 2. Zo neen, acht de minister het dan niet nodig, dat door de prijsbeheersing een eind wordt gemaakt aan de in de eerste vraag bedoelde prijsverhoging? „De Franse en Westduitse houding in de Saarkwestie is minder star dan een jaar gele den", aldus heeft mr M. van der Goes van Naters in een in terview met de „Saarbruecker Zeitung" gezegd. Volgens mr Van der Goes van Naters worden de onderhande lingen bemoeilijkt door de Duit se eis om een oplossing van de Saarkwestie te koppelen aan de vermindering van een Europese politieke gemeenschap en de Franse eis, dat de Duitsers het voortduren van een dergelijke oplossing zullen waarborgen en voor beide eisen was een compromis te vinden, meende mr Van der Goes. W.-Duitsland zou de Europese status van de Saar kunnen waarborgen. Het was louter een technische kwes tie of deze „politieke waar borg'' met de andere voorwaar den in hetzelfde verdrag zou worden neergelegd. Mr Van der Goes kon zich ivoorstellen dat de Westduitse kanselier deze verklaring zou geven „uit naam van allen, die verantwoordelijk zijn voor het lot van Duitsland". avond bij Glaeske op bezoek zijn gekomen. Anderhalf uur later zouden twee vrouwen, die in het zelfde huis wonen, een groepje mensen het huis hebben zien ver laten, namelijk een man, die een bewusteloos iemand gelijkend op Troetsjnovitsj) over de schou der droeg, een ongeveer 27-jarige vrouw en Glaeske zelf, die 'n op gerolde gangloper onder de arm had. Toen één der vrouwen aan Glaeske vroeg, wat er aan de hand was, zou deze de vinger op de lippen gelegd hebben en geen antwoord hebben gegeven. In de woning van Glaeske zou de politie, door de later thuisge komen echtgenote van Glaeske gewaarschuwd, bloedsporen aan getroffen hebben. De echtgenote van Troetsjno vitsj heeft op een persconferen tie te Frankfort medegedeeld, dat haar man enkele uren vóórdat hij uit West-Berlijn verdween, haar een brief heeft geschreven. In deze brief stonden de gewone per soonlijke nieuwtjes en Troetsjno vitsj gaf hierin o.a. blijk van zijn opgetogenheid over het vooruit zicht op een tehuis in Frankfort, waar hij lezingen zou kunnen sa menstellen voor een te maken rondreis door Engeland en Ame rika. Mevr. Troetsjnovitsj was drie weken geleden uit Berlijn te Frankfort aangekomen om een huis te zoeken. Zij zei, dat haar echtgenoot onmogelijk documen ten van waarde kon hebben mee genomen. Hij had nooit onder gronds werk gedaan. Zij en haar man kenden Glaeske, die een goede indruk op hen had ge maakt. Troetsjnovitsj, aldus vertelde zijn vrouw, was in 1893 te Triëst geboren uit Russisch-Zuidslavi- sche ouders. In de eerste wereld oorlog streed hij met de Oosten rijkers. De Russen namen hem gevangen. Hij werkte voor de Wit-Russen in de revolutietijd vian 1917, waarna hij dloor de Bolsjewieken bij verstek ter dood werd veroordeeld. Tot 1934 bleef Troetsjnovitsj, zonder ont dekt te worden in Rusland. Toen week hij met zijn vrouw, een Rus sin, naar Zuid-Slavië uit onder de naam van zijn moeder, die uit dat land afkomstig was. De Troetsjnovitsj hebben een zoon van 32 jaar, die bij Russi sche uitgewekenen-organisaties in West-Berlijn werkzaam is. Eén dezer organisaties, de N.T.S., heeft telegrammen gezonden aan leidende persoonlijkheden zoals de Paus, Churchill, Eisenhower en Laniel, met verzoek tegen de „ontvoering" van Troetsjnovitsj te protesteren. Glaeske is in 1949 uit Russische krijgsgevangenschap terugge keerd. De Westberlijnse politie heeft zich nog niet nader over diens rol uitgelaten. De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld dat ongeveer één eskadier transportvliegtui gen van het type „Flying Box car C-119" uit Japan naar de Philippijnen zullen worden overgebracht, van waar zij zul len helpen bij de bevoorading van de Franse strijdkrachten in Indo-China. De vliegtuigen hebben voor heen dienst gedaan bij de be voorrading van Zuid-Korea. Zij zullen ongeveer 2 maanden op de Philippijnen gestationneerd blijven. De Indische regering heeft Woensdagavond een nota op de Franse ambassade te New Delhi doen overhandigen, waarin ge protesteerd wordt tegen het toe brengen van letsel door Franse politie aan Indiërs in de Franse nederzettingen in India, aldus werd van gewoonlijk welinge lichte zijde meegedeeld. De Fransen protesteerden te gen het optreden van Indiërs, die inwoners van de Franse be zittingen hadden geslagen en hen met stenen hadden beko geld. Het Indische protest is het 6e in 3 weken. Koningin Juliana zal volgende „Austtin Friars" stond, werd maand tijdens haar bezoek aan j evenals deze kerk in de oorlog Londen het hoogste eerbewijs door bombardementen vernietigd van het zeshonderd jaar oude De plechtigheid zal worden ge gilde van de timmerlieden ont vangen. Zij zal in een korte plech tigheid, waarbij de Nederlandse ambasadeur te Londen, mr D. U. Stikker, en de burgemeester van Londen, sir Noël Bowater, aan wezig zullen zijn, tot erelid van het gilde worden benoemd. Veldmaarschalk burggraaf Montgomery is het enige andere erelid van het timmergilde. Het oude gebouw van het tim- merliedengilde, dat naast de Ne derlandse Hervormde kerk in MET FILTER MONDSTUK 85 CT. Het Tweede Kamerlid de heer Burger heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie de volgende vragen ge steld: 1. Moet uit de mededelingen en publicaties inzake de Zon dagswet, volgens welke: a. Door de minister van Bin nenlandse Zaken een nadere voorziening zal worden voorge steld aan het parlement, en b. Door de minister van Ju stitie in afwachting van die voorstellen matigende maatre gelen zijn getroffen met betrek king tot strafvervolgingen we gens overtredingen van de Zon dagswet, worden afgeleid, dat de Zondagswet in de praktijk tot ongewenste consequenties in Limburg blijkt te voeren? 2. Indien de eerste vraag be- vestigend beantwoord wordt, I geven dan de in Limburg opge dane ervaringen de ministers aanleiding na te gaan of de Zondagswet ook elders in Ne derland stuit op bezwaren van godsdienstige en/of folkloristi sche aard, dan wel anderzins botst met bestaande gewoonten of gebruiken? Mag worden aangenomen, dat de door de ministers beoogde :naatregelen, als onder vraag 1 aangeduid, van algemene aard zullen zijn, geldend voor geheel Nederland, en dat deze met na me niet in feite tweeërlei rechtsbedeling ten gevolge zul len hebbm? Enige leden van de verkeers- brigade van de Groninger po litie hebben Woensdagmiddag na een wilde jacht, waarbij met een snelheid van 100 km werd gereden de bestuurder van een personenauto, H. van O. uit Amsterdam,, kunnen aanhou den. De personenauto, die Van O. bereed, was uit een garage te Utrecht gestolen. Van O. werd reeds enige we ken gezocht wegens diefstal van een andere personenauto, die hij uit een garage in Amster dam had weggenomen en te Laren (N. H.) weer had moe ten prijsgeven, toen de eigenaar hem aldaar opspoorde. De man wachtte toen de komst van de politie niet af en verdween. Hierna is hij naar Utrecht ver trokken waar hij op 5 April weer een personenauto uit de garage wegnam. Hij vertrok daarmede naar Zutphen, waar hij het auto nummer veranderde. Vervolgens reed hij met de wagen naar Twente en Zuidoost-Drente. Vrijdagavond kwam hij te Nw.- Weerdinge aan en vervoegde zich bij een garage om benzine. Hij betaalde met een formulier uit een cheque-boek, dat hij had weggenomen uit een gara ge te Zutphen. De vrouw van de garagehouder nam de cheque aan, doch haar man informeer- de te Zutphen, met het gevolg, Naar Reuter van welingelich te zijde verneemt tonen de door een Sowjetrussische diplomaat aan de Australische autoriteiten overhandigde documenten), dat de Sowjet-Russen er niet in zijn geslaagd door het veiligheids- stelsel te dringen van de proef stations voor geleide projectie len van Woomera of de Britse atoomproeven van Monte Bello in Midden-Acstrajië. De Sowjot- Russen beschikken in Australië over een wijdvertakt spionnage- net doch de verworven gegevens beperkten zich hoofdzakelijk tot politieke zaken. Premier Menzies noemde de verklaring van Petrofs vrouvq, volgens welke hij ontvoerd zou zijn, lachwekkend. Men ziet hierbij blijkbaar over het hoofd, dat Petrof honderden docu menten bij zich had. Het zou wel van bijzonder veel geluk getui gen, als een te ontvoeren per soon op het moment wordt ge vat, dat hij enige honderden documenten bij zich heeft. Premier Menzies zeide verder, dat de gezondheidstoestand van Petrof uitstekend is. Hij achtte het ongewenst, dat Petrof in 't huidige stadium met de pers in contact zou komen. „Wij hebben een grote verantwoordelijkheid voor deze man te dragen, die een stap gedaan heeft, welke een groot risico voor hem in houdt", zo zeide de eerste mi nister. Een woordvoerder van de Sowjet-ambassade heeft ver klaard, dat de ambassade mon deling om een onderhoud met Petrof heeft verzocht. dat aangifte bij de politie werd gedaan. De Emmer-politie kreeg al spoedig 't spoor te pakken. Van O. was bij een kapper te Em- men geweest en had daar even eens met een cheque betaald. Woensdag ontdekte men de auto in de omgeving van Kla- zinaveen. Orymiddellijk werd al het beschikbaar rijdend mate riaal in actie gebracht. Alle po litieposten in de omgeving wer den gealarmeerd. De wagen waarin Van O. reed werd door de politie gevolgd tot in de om geving van Gieten, waar Van O. bemerkte dat men hem vlak °P de hielen zat. In Wester broek kwam men een wagen van de rijkspolitie tegen, die in middels eveneens was uitge rukt, evenals verscheidene an dere wagens uit Groningen. Per mobilifoon werd voorts het gehele gewest Groningen ge alarmeerd. De politie uit Em- Een troepenmacht van 2000 tot 2500 man zal de Geneefse politie ter zijde staan tijdens de conferentie over het Verre Oos ten, die op 26 April moet begin nen. De soldaten zullen de hotels en de kantoren van de afvaar digingen en het internationaal perscentrum beschermen, ter wijl de politie het gebouw van de Ver. Naties waar de confe rentie zal worden gehouden, zal bewaken men ging naar Groningen en zocht daar alle parkeerplaatsen af. Kort daarop hoorde men, dat een verkeersbrigade de wagen had aangehouden nabij Hare nermolen, na eerst met een vaart van 100 km door Haren te zijn gereden. Van O. gaf zich pas gewonnen nadat de ver keersbrigade hem voorbij was gereden en hem met het pistool had bedreigd. De man werd door de Emmer-polltie overge nomen en naar Emmem overge bracht. Van officiële Japanse zijde is Woensdag vernomen, dat de 19.320 ton metende walvisvaar der „Tonan Maroe", die uit het Zuidpoolgebied te Tokio is aan gekomen, sporen van radio-ac tiviteit vertoont. Volgens de on derneming die het schip exploi teert, is de radio-activiteit ge ring en zijn bemanning en la ding niet aangetast. De kustwacht te Osaka deelde Woensdag mee, dat 3 walvis jagers, die Maandag de haven van Osaka binnenliepen, even eens in geringe mate radio-ac tief zijn. De radio-activiteit was bij deze schepen beperkt tot het dek en de bovenbouw en de be manning was niet aangetast. De 3 walvis jagers voeren op 6 April, toen de Ver. Staten een proefontploffing op Bikini te weegbrachten, ongeveer 800 mijl ten Westen van het eiland, al dus de kustwacht. De Japanse regering heeft be sloten meer geheimhouding te betrachten over de gevolgen van de Amerikaanse waterstofbom ontploffingen van 1 Maart op Bikini. De geleerden van de universiteit van Tokio is verbo den nieuwe mededelingen te doen over de 23 vissers die brandwonden hebben opgelopen door radio-actieve as. ALASTRIM IN DEN HAAG GEWEKEN. A.N.P. verneemt van de hoofd inspectie der Volksgezondheid dat thans kan worden vastge steld, dat de alastrim-epidemie, welke in Den Haag geheerst heeft, geweken is. houden in het oude gebouw van het lakenvoldergilde. dat hier mee het timmerliedengilde een dienst van bijna drie eeuwen ge leden terugbewijst. Toen de lakenvolders n.l. in de grote brand van 1666 hun gebouw verloren, genoten zij bij de tim merlieden gastvrijheid. De oorkonde van het erelid maatschap zal in een speciaal ontworpen kistje, gemaakt van hout van de verwoeste Nederland se kerk en het gebouw van de timmerlieden, aan Koningin Ju liana worden aangeboden. Hare Majesteit zal tijdens haar bezoek een parade van het eer ste bataljon van het Royal Sus sex regiment afnemen als ere kolonel-commandant van het re giment. Zij is de eerste ere-kolo- nel-commandant van dit regi ment. Vorig jaar ontving de Ko ningin bij een plechtigheid te Soestdijk het insigne van het re giment in de vorm van een bro che de Ster van de Orde van de Kouseband en een witte veer. Het Royal Sussex regiment, op gericht in 1701, heeft vele ban den met het Huis van Oranje. Willem III verleende het het recht oranje re vérs op zijn uni form te dragen. Twee bataljons namen in de Napoleontische oor logen deel aan de bevrijding van Nederland. De opstandelingen rondom Dien Bien Phoe hebben in de nacht van Woensdag op Donderdag één van de twee vliegvelden bij de belegerde vesting onbruikbaar gemaakt door het aanleggen van „een zeer grote loopgraaf" over het terrein. Het wordt niet mogelijk geacht het terrein binnen korte tijd te herstellen, aldus deelde 't Franse hoofdkwartier te Hanoi Donder dag mede. Bij hun aanval op het vliegveld maakten de rebellen gebruik van bamboestokken met springstof, waarmede zij de metalen roosters waaruit de oppervlakte van het vliegveld bestaat, opbliezen. Een woordvoerder zeide, dat de VOORMIDDAG-NYLON KRISTAL-NYLON met zwarte naad 'TAL "NYLON fantasie-hiel 1 WANDEL-NYLON met zwarte naad WOL- EN KOUSENHUIS Noordstraat 45 Telef. 2546 TERNEUZEN Te Milaan is de behandeling voortgezet van het proces dat oud-premier De Gasperi aan hangig heeft gemaakt tegen Giovani Guareschi, de schrij ver van „De kleine wereld van I Don Camillo". I „Ik weiger te geloven, dat iemand, die goed bij zijn ver stand Is, kan denken, dat die belachelijke documenten echt zijn", aldus De Gasperi. Doch één der verdedigers van Paus Pius XII zal op^Paaszon-Guareschi legde de voorz. van de dag in de loggia aan de voorkant rechtbank brieven over, die vol van de Sint Pieter verschijnen om de zegen „Urbi et Orbi" te geven, aldus is Woensdag officieel mede gedeeld. Men verwacht, dat de Paus. alvorens voor de menigte te verschijnen, voor de radio een Paasboodschap zal uitspreken. gens hem de originele brieven zijn, die De Gasperi in 1944 tot het geallieerde opperbevel in Italië zou hebben gericht en waarin hij zou hebben verzocht Rome te doen bombarderen. Hierna ontspon zich een le vendig debat over de eis der verdediging, dat de brieven door deskundigen op hun echt heid zullen worden onderzocht en dat nieuwe getuigen zullen worden opgeroepen. De openbare aanklager achtte dit laatste overbodig, doch toen de verdediging bleef aanhou den. besloot de voorzitter de zitting te schorsen, opdat de rechtbank binnenskamers over dit punt zou kunnen beraad slagen. De rechtbank verwierp het verzoek van de verdediging om de brieven, die aan ex-premier De Gasperi worden toegeschre ven, graphologisch te laten on derzoeken. De advocaat van Guareschi verklaarde dat hij in deze om standigheden niet wilde voort gaan met de verdediging van zijn cliënt. GUARESt Hl VEROORDEELD. Guareschi is tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens laster tegen de voormalige premier Alcide de Gasperi, leider van de christen-democratische partij. Verder is hem een boete van honderdduizend lire opgelegd en betaling van de proceskosten ad tweehonderdduizend lire, als mede van een lire schadevergoe ding. Overeenkomstig de Italiaanse perswet heeft Guareschi ook or der gekregen het over hem uit gesproken vonnis tweemaal in zijn blad te publiceren. Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel van de Britse ar beiderspartij, is uit het „scha duwkabinet" van de partij getre den, aldus is Woensdagavond ver nomen. Het „schaduwkabinet" van La bour bestaat uit de vooraanstaan de leden der partij, die normaliter ministeriële functies zouden heb ben indien hun partij aan het be wind zou zijn. Dit „schaduwkabi net" komt van tijd tot tijd bijeen om over beleidskwesties te spre ken. Bevan k\yam Dinsdag in con flict met de leider van de Labour- partij, Attlee, over de houding van de oppositie t.a.v. de Brits- Amerikaanse overeenkomst om de mogelijkheid te onderzoeken van een verdedigingspact voor Zuid-Oost-Azië. Bevan heeft zijn besluit om uit het „schaduwkabinet" te treden op een vergadering van dit „kabi Vietminh een loopgraaf haeft aangelegd op minder dan 730 m. van het hoofdkwartier van kolo nel De Castries. Overdag hielden de Vietmirih- troepen een deel van de loop graaf in handen. Een Franse verkenningsafde ling heeft Woensdag een ge vecht van verscheidene uren met de rebellen geleverd op anderhal ve kilometer afstand van de ves ting. Vóór het vallen van de duis ternis trok de afdeling zich terug. Twee vroegere voorzitters van de Amerikaanse commissie vooj- atoomenergie hebben te kennen gegeven, dat zij willen getuigen in het onderzoek, dat de congres commissie voor atoomenergie Eal instellen in de zaak-Oppenheimer. Het zijn David Lilienthal en Gordon Dean. Eerstgenoemde was voorzitter van de oprichting af tot 1950, laatstgenoemde be kleedde deze functie van 1950 tot 1953. Lilienthal zeide, dat hij ten gunste van dr Oppenheimer zou getuigen. Gordon Dean verklaar de, dat hij zijn besluit genomen had op verzoek van de advocaat van dr Oppenheimer. Vertegenwoordigers van de Ver. Staten en andere landen, die hebben deelgenomen aan de Koreaanse oorlog, zijn te Was hington begonnen met voorbe reidende besprekingen over de Geneefse conferentie. Aan deze besprekingen wordt niet door Zuid-Korea deelgeno men. Volgens te Washington ontvangen berichten zou de net", dat voor de tweede maal in I znuakoreaanse president, Syng- 24 uur bijeengeroepen was om het meningsverschil van Bevan met de partijleiding te bespreken I man Rhee, nog niet besloten hebben of Zuid-Korea zal deel nemen aan het aan Z.-Korea bekend gemaakt, vóórdat hij1 gewijde deel van de Geneefse naar deze vergadering ging, deel de Bevan Attlee en andere partij leiders mede, dat hij zou uittre den wegens een fundamenteel meningsverschil met hen over de buitenlandse politiek. Zeven personen, die beschul digd worden van spionnage voor het Westen, zijn door een Albanese rechtbank ter dood veroordeeld, aldus meldde het Albanese persbureau. De von nissen werden Dinsdag uitge sproken. Eén van de veroordeelden werd tot de strop, de 6 anderen tot de kogel veroordeeld. Een andere vwdachte werd tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De veroordeelden werden „ge wapende spiohnen in dienst van de Amerikaanse imperialisten" genoemd. Er is geen hoger beroep mo gelijk, maar de vonnissen zullen niet ten uitvoer worden gelegd, zolang de regering niet heeft beschikt over gratieverzoeken. conferentie. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Vrij zonnig maar schraal. Opklaringen met een enkele verspreid optredende bui. Krach- 'tige tot matige wind tussen N. en N.O. Vrij koud. ZATERDAG 17 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.34 2.09 «J.49 2.59 n.m. 1.54 2.29 3.09 3.19 ZON MAAN op onder op onder April. 16 5.43 17 5.41 19.38 19.40 18.15 19.24 4.39 4.53

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1