Amerika en Frankrijk vragen de aandacht PUROL Amerikaanse atoomgeleerde geschorst? Verkiezingen in de Verenigde Staten AKKERTJE Het geval „Juin" brengt de wereld in beroering Gemeenteraad van Terneuzen TWEEDE BLAD Woensdag 14 April 1954 9e Jaargang No. 3124 Russisch diplomaat in Australië vraagt asyl Vliegtuig verongelukt op Texel Schoonmaak Hand e n ALS WU EEN5.7T Jg* Vergadering van Donderdag 8 April Er is duidelijke verontrustingFrankrijk te brengen tot merkbaar in geheel de wereld hoogtepunt, waaraan met die de beide over de uitwerking, Amerikaanse proeven met de wa terstofbom in de Pacific hebben gehad. De vraag terzijde gelaten of Amerika bij Rusland, dan wel Rusland bij Amerika op dit ge bied ten achter is, staat wel vast, dat de wereld, gesteld dat dit „wapen" in een oorlog zou wor den gebruikt, met de verschrik kelijkste vernietiging wordt be dreigd. Tot het alarm, dat gesla gen is, hebben de Amerikanen zelf bijgedragen, omdat zij na de eerste proef niet gecoördineerde mededelingen gaven en zelfs Eisenhower het even deed voor komen, als was de aangelegen heid de Amerikaanse geleerden enigszins uit de hand gegleden. Vandaar de uitvoerige uiteenzet tingen van de voorzitter der Amerikaanse atoomcommissie adm. Strauss; vandaar het vrij geven van de film over vroegere proefnemingen. HARDE WOORDEN IN HET LAGERHUIS. Churchill heeft het in het La gerhuis uitermate moeilijk ge had met de Labouroppositie, die onder druk van de uiterste lin kerzijde stond. de Duitse souvereiniteit bijna ge heel herstelt, desondanks van kracht zal worden. Gaullisten, zelfs niet de commu nisten, maar de altijd onrust sto kende royalisten debet waren. Juin is wegens gebrek aan disci pline van zijn hoge militaire functies, vice-president van de Hoge Raad der Verdediging en algemeen adviseur der regering ontheven. Hij blijft voorlopig bevelhebber van de landstrijd krachten in het centraal gedeelte van het Atlantisch gebied, niet omdat hij daarover zelf de zeg genschap heeft, maar omdat èn generaal Grunther, zijn opperste chef, èn lord Ismay, de secr.- generaal van de Atlantische Raad, het de Franse regering niet moeilijker willen maken dan zij het alreeds heeft. Dat het lot der Defensiegemeenschap hier mede bezegeld zou zijn, is nog een vraag. Dat het misschien een zegen zou zijn, indien dit wer kelijk geschiedde, is weer een ge heel andere vraag. Maar wat dan? Nog steeds is de Duitse militaire medewerking «iet geregeld. Juin heeft zeer uitdrukkelijk verklaard, dat al tijd een Frans bevelhebber de landstrijdkrachten zal moeten aanvoeren. Maar hij vergeet, dat Duitsland zichtbaar groeit dank zij zijn politici EEN NOTA EN MOEILIJK HEDEN. Een tweede verrassing bracht dit Molotow's nota, dat Rusland be de reid is, lid van de NATO te wor den, mits het door Molotow ont wikkelde veiligheidsstelsel, dat te Berlijn bekend werd, wordt aan vaard. De verrassing was vol komen, althans bij de niet inge wijden. Maar Eden sprak er over als een Aprilgrap en zelfs in Pa rijs was men niet geneigd in stemming te betuigen. Dat deed slechts de oppositie te Bonn en het uiterste linker deel van La bour, die nu eenmaal de regering in haar buitenlands beleid willen dwars zitten. Terecht heeft Eden uiteenge zet, gelijk ook in Amerika ge schiedde, dat Rusland's toetre ding de NATO volkomen zou uit hollen. Rusland kan trouwens niet toetreden, want het voldoet in geen enkel opzicht aan de eisen, die de beginselartikelen stellen. De voorbereiding van Genève ondervindt moeilijkheden. Gevolg van het feit dat China, met hulp van Rusland, zich steeds meer naar voren dringt als gastheer dan wat het krachtens de Ber lijnse overeenstemming is als gast, is uitgenodigd, omdat het oorlogvoerende was. Amerika en Engeland hebben dit nu duidelijk en' naarvoren gebracht. Dulles heeft reeds twee keer De derde secretaris van de Sow- jet-ambassade te Canberra, Pe- trof, heeft om politiek asyl in Australië verzocht, aldus deelde de Australische eerste-minister Menzies Dinsdagavond hef Huis van Afgevaardigden mede. Menzies zeide, dat de Australi sche regering Petrofs verzoek heeft ingewilligd. Menzies deelde verder mede, dat de regering voorstelt een com missie in het le/en te roepen voor het onderzoek naar spionna- ge in Australië. Een hoge ambtenaar van het Australische Gemenebest zeide, dat Petrof hoofd was van de Rus sische geheime dienst in Austra lië. Petrof is in groot gevaar, al dus deze ambtenaar. Gistermorgen tegen elf uur is op het vliegveld Texel een eenmo- torig vliegtuig van de N.V. Aero Ypenburg uit Rijswijk (Z.-H.) verongelukt. De bestuurder, eni ge inzittende, is vrijwel onmiddel lijk nadat het ongeluk was ge beurd aan de opgelopen verwon dingen overleden. Hij woonde sinds kort in Den Burg op Texel. Het ongeluk is gebeurd toen 't vliegtuig, een „Fairchild", een sleepzak zou oppikken van het vliegveld Texel. Het vliegtuig vloog n.l. ten behoeve van het oefenen dxoor luchtdoelartillerie. Menzies zeide verder, dat de Tijdens het oppikken van de regering voldoende gegevens had sleepzak heeft zich vermoedelijk over de zaak-Petrof om te kun- een motorstoring voorgedaan ten- nen vaststellen, dat er kwesties gevolge waarvan het vliegtuig op bij betrokken zijn, die de veilig- de grond terechtkwam, heid van Australië raken. Deze De bestuurder was de 25-jarige gegevens betroffen niet alleen reserve tweede luitenant-vlieger Russische agenten in Australië, J. Drost uit Den Burg. Hij laat maar ook Australische staats- 'n vrouw en een negen maanden burgers, die genoemd werden oud kindje na. Het vliegtuig was als contactmannen en medewer- de PHNFW. kers. I De familie D. woonde vóór haar Hij zeide, dat de regering om 'verblijf op Texel in Enschedé, een wetswijziging verzoekt, die een koninklijke commissie zal machtigen getuigen te dwingen voor haar te verschijnen en ge tuigenis af te leggen. De namen van degenen, die in deze kwestie betrokken zijn, zul len niet worden genoemd alvo rens het onderzoek naar hun ac tiviteit is geëindigd, aldus Men zies. Volgens de eerste-minister heeft Petrof „een groot aantal Volgens een bericht van de hoofdcorrespondent van de „New York Times", James Reston, zou dr. J. Robert Oppenheimer die in dertijd de leiding had bij de ver vaardiging van de eerste atoom bom, door de Amerikaanse com missie voor atoomenergie zijn geschorst hangende een onder zoek naar zijn betrouwbaarheid. Een voorlichtingsofficier van de commissie verklaarde, ge vraagd naar commentaar, „op dit ogenblik" niets te weten van Op- penheimer's schorsing. In het bericht van Reston werd verklaard, dat een commissie een onderzoek is begonnen. De „New York Times" publiceerde Dinsdag tevens de inhoud van een brief, die generaal Nichols, algemeen leider van de commissie voor atoomenergie, zou antwoord van Oppenheimer daar op, waarin hij de beschuldigingen tegensprak. Oppenheimer ontkende echter niet in het verleden betrekkingen met communisten onderhouden te hebben. Dr Oppenheimer heeft zich, op humanitaire gronden, heftig ver zet tegen de ontwikkeling van de waterstofbom. Hij zou er o.m. van worden be schuldigd in de jaren veertig veel vuldig contact te hebben gehad met communistische organisaties en communisten en oud-commu nisten te hebben aangesteld in de werkplaatsen te Los Alamos. Ook in de „New York Herald Tribune" werd Oppenheimers schorsing gemeld. Oppenheimer zou, volgens het schrijven in de „New York Ti mes", hebben ontkend geageerd te hebben tegen ontwikkeling van de waterstofbom, nadat president Truman indertijd het bevel tot die u ontwikkeling had gegeven. Voorts schreven en waarin beschuldigin- s b gen aan het adres van Oppenhei mer werden geuit, alsmede een irzijde stond. Frankrijk, uaiin. i V"""" een ernstige waarschuwing aan Reeds in het eerste debat, toen en zijn officieren, die politiek be- adres van Peking doen horen, Churchill duidelijk naar voren drijven, verzwaKt. Juin zegt, niet bracht, dat Amerika's souverein recht om zijn verdedigingswape nen te organiseren, niet kon wor den aangetast, bleek verschil tus sen Attlee en deze linkervleugel. Iets van dit verschil ging ver loren, toen Churchill, enigszins in woede ontstoken, te kennen gaf, dat de Labourregering zelf een deel van Engeland's rechten op atoomgebied had vrijgegeven. Tenslotte is een vrij onschul dige motie van Labour met alge mene stemmen aangenomen, die de reeds voorziene bijeenroeping der Ontwapeningscommissie Ver. Naties en direct overleg van de staatshoofden terzake van het niet gebruiken van atoom- en waterstofbom voorstaat. HET GEVAL „JUIN". Afgescheiden daarvan was de afgelopen week er een van be- j wogenheid. Maarschalk Juin, troetelkind van het fortuin, die zijn maarschalktitel meer dankt aan het feit, dat men hem tegen over wijlen Lattre de Tassigny| en Leclerc niet kon voorbijgaan, dan aan eigen bijzondere ver diensten, heeft in een openbare rede zijn afkeer over het verdrag der Europese Defensiegemeen schap uitgesproken. Ter verantwoording geroepen door de betrokken ministers La- niel en Pleven, verscheen hij niet, doch gaf er de voorkeur aan, deel te nemen aan een maal tijd der cavailerie officieren, waarin hij zijn houding bevestig de. De maarschalk heeft daarmede deze politieke aangelegenheid, die Frankrijk binnenslands ver deeld houdt, op de straat ge bracht, en het gevolg ervan was, dat, natuurlijk zonder zijn toe doen, demonstraties van erger lijke aard tegen de twee betrok ken ministers op Zondagochtend bij de herdenkingsdienst der in Indo-China gevallen soldaten plaats hadden. Juin heeft er toe medegewerkt, om de politieke verwarring in de laatste toegelicht met feiten en cijfers, die wijzen op de mede werking, welke China verleent aan de Vietminh. Amerika vermeerdert de hulp aan Frankrijk, welks soldaten brokkelen "dan maar-i bewondering wekken door de brokkelen, aan maar heldhaftige verdediging van Bien Dien Phoe, tezelfder tijd dat de tegen Duitse herbewapening noch tegen een Europees leger te zijn, maar hij heeft alternatieven voor het ontworpen verdrag. Amerika heeft ook alternatieven en Amerika heeft meer in de melk te De vóórverkiezingen voor de la ter te houden algemene verkie- documenten" aan Australische zingen voor het Amerikaanse con- autoriteiten ter hand gesteld. - - Een hoge ambtenaar deelde Dinsdagavond mede, dat Petrofs vrouw nog in de Russische am bassade is. Zij zou verkozen heb ben daar te blijven. schalk Juin. Deze alternatieven van Ameri ka blijken duidelijk uit de rede m Cambodja wemig te van de hoge commissaris Conant, J waarin deze kortweg verlangde, wat dat, nu de inwerkingtreding der Defensiegemeenschap zo lang op zich laat wachten, het in Mei 1952 te Bonn getekende verdrag, dat deze omstandig heden Genève aan positieve re sultaten kan opleveren, lijkt uitermate twijfelachtig. VAN DER MANDERE. gres zijn Dinsdag in de staat Illi nois begonnen. Bij deze vóórver kiezingen kiezen de stemgerech tigden de candidaten voor 't con gres. Bij de op 2 November te houden algemene verkiezingen gaat het om de bezetting van alle 435 zetels van het Huis van Afge vaardigden en 35 van de 96 zetels van de senaat. In één staat, Mai ne, worden de congresleden reeds op 13 September gekozen. De se natoren worden voor zes jaar ge kozen, de afgevaardigden voor 2 jaar. Gewoonlijk worden 32 senato ren bij een verkiezing aangewe zen, maar dit jaar zijn er drie ze tels meer vacant door de benoe ming van senator Nixon tot vice- president en het overlijden van de senatoren Taft en Tobey. In twee staten, Delaware en Connecticut, worden de candida ten niet bij vóórverkiezingen, maar op partijconventies aange wezen. Na Illinois zullen op 20 April vóórverkiezingen in New Jersey worden gehouden. Acht staten zullen in Mei, zeven in Ju ni, zes in Juli, elf in Augustus en twaalf in September hun candi daten voor het congres aanwijzen. Ook zullen candidaten worden gekozen voor verkiezingen voor vertegenwoordigende raden in staat en gemeente. Verder zullen de kiezers 34 gouverneurs van staten, burgemeesters, rechters en leden van schoolraden aanwij zen. ontkende hij ooit geheime inlich tingen te hebben verstrekt aan niet-gemachtigde personen. In de beschuldigende brief werd o.m. gezegd, dat dr Oppenheimer hoe wel een poging van een vermeen de communist om inlichtingen ten behoeve van de Sowjet-Unie te krijgen, zou hebben afgeslagen, hij deze kwestie pas maanden la ter onder de aandacht van de vei ligheidsdienst zou hebben ge bracht. Oppenheimer zou ook hebben verklaard, dat hij zijn illusies over het communisme gedurende de oorlog had losgelaten. In een inleiding tot de twee brieven verklaart Reston, dat Op penheimer de verklaring, waarin de beschuldigingen vervat zijn, en zijn antwoord hierop ter beschik king van de „New York Times" had gesteld. Oppenheimer had dit gedaan om het blad, dat zelf de meeste feiten reeds kende, de ge legenheid te geven de werkelijke documenten af te drukken. de jaarlijkse hoeveel heid regen elc. die er op de aarde valt gelijkmatig kpnden verdelen zouden wij over de wereld een laag v.74cm.water krijgen al hel zouf v.d. zeeën verzamelden konden wii er 4x de inhoud v.d Mid dellandse 2ee mee vul- ahornen van I liter ae reuen vanc lucht moesten lellen zou- senen moes hei den wij daar ca.2500 millioen jaren voor nodig hebben de rellen lanonze her senen moesten tellen zouden wij daar ca 200 jaren voor nodig hebben de zeeën wiWep dempen dan zouden wij daarca. km. konden mal Itx het landoppervlak v.d. 1 bacterie zo groot als cm. konden maken tlan zou de mens ca. 3x zo hoog als dp. Mt. Everest moeten ziin ig hel ?n aarde voor n N\ I 77 de gehele em v.d. aarde kc ken zouden wil dagen als zon kunnen fungeren aarde 18x zoveel wor-1 Voorzitter: Mr. P. H. W. F. Teilegen. Wethouders: J. den Hamer en M. de Vos. Raadsleden: F. Dieleman, D. M. Ollebek, J. van Riet, J. A. de Fejjter, W. J. Wete- rings, R. F. de Waal, R. Hol, A. Jansen, N. F. DielemanS. W. Henry, N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, M. van Langevelde. Secretaris: A. J. Dees. Afwezig met kennisgeving: Dr. M. E. H. Camps. De Voorzitter opent de vergadering. Punt 1. Vaststelling notulen van de vergade ring van 25 Februari 1954. Deze worden onveranderd vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken: 1. het door gedeputeerde staten van Zeeland goedgekeurde besluit van 28 October 1953 inzake aankoop van gronden in de Louisa- polder, en van 22 December 1953 inzake aankoop perceel grond in de Zuidlandpolder. idem van 25 Februari 1954 inzake het aan gaan van geldleningen van 520.000,— en van 1.000.000,-. idem inzake garantiebesluit stichting Pro testantse ziekenzorg „Zeeuwsch-Vlaande ren" ddo 22 December 1953. idem van 28 Januari 1954 inzake het opdra gen van een bestaand verschil aan scheids lieden. de door de Kroon goedgekeurde verorde ning op de heffing en invordering van pre cariorechten. schrijven van de Auto Maatschappij Zee land N. V. inzake <^e exploitatie van de bus dienst GoesHoedekenskerke. jaarverslag van de landbouwhuishoudschool „De Leeuwtjes" over 1953. contrólerapporten van het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen, in zake controle op de diverse gemeentedien sten. schrijven van gedeputeerde staten van Zee land inzake wijziging regeling jaarwedden ontvangers. idem inzake jaarweddenregeling wethouders, adres van diverse exploitanten van midden- standsbedrjjven van Terneuzen en Sluiskil, inzake openstelling van de winkels op Zon en feestdagen, met adhaesiebetuiging van de vereniging van vreemdelingenverkeer en de Vlaamse touristenbond. verzoek van de N. V. Eerste Nederlandse Konijnenhaar-industrie om overschrijving van het pand aan de Jozinastraat, sectie L, op naam van de heer A. L. de Vin te Ter neuzen. De heer Lambrechtsen van Ritthem: In de in gekomen stukken heb ik een brief gelezen van de Automaatschappij „Zeeland," die m.i. nogal hoog van de toren blaast. Men schrijft een brief hoe wij dergelijke zaken moeten behandelen. Dat vind ik onjuist, temeer daar de Mij. zelf erkent in haar brief, dat ze tot de overtuiging moet komen, dat de meeste klachten grotendeels ondervangen zijn. Zij geven dus toe, dat er fouten waren en dat ze nog niet allemaal opgeheven zijn. De heer Weterings: Daar ben ik het volkomen mede eens. Uit hun brief blijkt, dat er gebrek aan initiatief is. De Mij. had toch zelf moeten inzien, dat er bepaalde dingen onjuist waren, die stag nering in het reizigersverkeer veroorzaken. 2. 3. 5. 6. 8. 9. 10. 11. 12. Het is geen manier van doen, dat zij proberen ons de les voor te schrijven. De Voorzitter: Daar zullen wij het wel allemaal mede eens zijn, maar ik geloof niet, dat we daar op in moeten gaan. Met deze opmerkingen in de gemeenteraad kan wel volstaan worden. Op voorstel van burgemeester en wethouders worden de stukken 1 t/m 8 voor kennisgeving aangenomen, wordt met de ontwerp-regelingen 9 en 10 accoord gegaan en het adres van de midden- standSbedrijven om advies in hun handen gesteld. Tot de overschrijving, punt 12, is door burge meester en wethouders overeenkomstig punt 4 van het raadsbesluit van 17 Mei 1950 toestemming verleend. Punt 3. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot het verlenen van eervol ontslag overeenkomstig eigen verzoek, aan: a. A. C. Brakman als onderwijzer aan de open bare lagere school A; b. dr. J. K. van den Briel als leraar en con rector aan de gymnasiale afdeling van het openbaar lyceum. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Punt 4. Idem tot het opnieuw vaststellen van de verordening op de keurringsdienst van vee en vlees in de gemeente Ter neuzen. De heer Van Langevelde: Is er ook overleg ge pleegd met de slagersvakorganisatie of wordt dit niet nodig geacht? De Voorzitter: Neen, anders hadden wij het wel gedaan. Zonder hoofdelijke stemming wordt deze ver ordening vastgesteld. Punt 5. Idem tot het adviseren de woonruim- tewet 1947 noch geheel, noch gedeeltelijk buiten werking te stellen. Punt 6. Idem tot wijziging van het raadsbe sluit van 26 November 1953 inzake subsidie aan de R. K. kleuterschool te Sluiskil. 7. Idem tot het verlenen van medewerking vol gens artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 inzake verbouwing Chr. school te Driewegen. De punten 5, 6 en 7 worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 8. Idem om machtiging tot verkoop bij openbare inschrijving van 't gebouw van de voor malige Chr. school te Sluiskil. De heer Lambrechtsen van Ritthem: Zijn burge meester en wethouders tenvolle overtuigd dat we dit gebouw voor eigen dienst niet meer kunnen gebruiken, b.v. voor brandweerkazerne? De Voorzitter: Dit is inderdaad van alle kanten bekeken. Bovendien staat het gebouw op een erg ongelukkige plaats, aan de Kanaalweg. De heer De Feijter: Komt deze school en mis schien nog meerdere gebouwen niet te vervallen bij een eventuele verbreding van het kanaal? De Voorzitter: Dat is juist wat ik bedoelde toen ik zeide dat het geen erg aantrekkelijke plaats is daar iets te vestigen. De heer Jansen: Wordt het woninkje ook ver kocht? De heer De Vos: Dat is wel de bedoeling. Het ligt er natuurlijk maar aan of een gegadigde zo wel de school als het huisje wil kopen. Zonder hoofdelijke stemming wordt de machti ging verleend. 9. Idem tot het verlenen van een voorschot vergoeding vakonderwijs nuttige handwer ken aan de vereniging Christelijk Onderwijs te Sluiskil, ingevolge de Lager Onderwijs wet 1920 over 1954. 10. Idem tot het sluiten van een overeenkomst met L. de Putter aan de Oesterputten. 10a. Idem tot verkoop van een perceel grond aan de Baandijk aan J. Mosselman te Goes. De voorstellen 9, 10 en 10a worden zonder be spreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 11. Idem tot wijziging van de begroting dienst 1954. De heer Henry: Onder volgno. 642 is in de be groting 71.000,geraamd voor de bouw van een remise voor gemeentewerken. De nieuwe raming is 87.500,voor bouw eerste gedeelte en raming grondkosten voor het gehele terrein 29.860, Wanneer wij over de begroting een oordeel moe ten geven, baseren wij ons op de post van 71.000,Wanneer deze evenwel met 46.360, vermeerderd wordt, vind ik dat toch wel erg veel. De grondkosten hadden, lijkt me, beter in de be grotingspost zelf opgenomen kunnen worden. Kunt U rnjj ook zeggen hoe het komt dat "deze begroting met 60 overschreden is? De Voorzitter: Bij het oorspronkelijk plan is geen rekening gehouden met toekomstige uitbrei ding; in het nieuwe plan wel. De oppervlakte is nu meer dan 2 maal vergroot. De heer Henry: In de oorspronkelijke raming ad ƒ71.000,waren toch wel geen grondkosten begrepen, anders hadden deze toch nooit een be drag van ƒ29.860,— kunnen belopen? Ik wilde U vragen of in de toekomst de grondkosten in de plannen opgenomen kunnen worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit punt aangenomen. 12. Omvraag. De heer Van Langevelde: Deze week hoorde ik van bewoners van de Baandijk en Meidoornstraat, dat zij erg veel moeite hebben met de kinderen. Zou het niet mogelijk zijn in die buurt een speel plaats voor de kinderen aan te leggen? Aan het eind van de Geraniumstraat, juist voor de Mei- doornstraat ligt nog een stukje grond, dat de woningbouwvereniging bestemd heeft voor wo ningbouw. Misschien kan dit dienen voor een speelplaatsje. Als op dit terreintje woningen wor den gebouwd, dan is er in het geheel geen grond meer voor een eventueel speelplaatsje in de toe komst. Waar moeten de kinderen in die volkrijke buurt spelen? De ouders weten geen raad met hen. Ik heb pas gelezen dat in Axel een vereni ging is opgericht, die zich daarmede bezighoudt. Die kwestie van speelplaatsen lijkt me erg moei lijk. Mij is gevraagd die kwestie eens ter sprake te brengen. De Voorzitter: We zullen dat eens bekijken, maar ik heb er een zwaar hoofd in. De heer De Vos: Dat is grond van 8,per m„ De heer Van Langevelde: Dat weet ik wel, maar waar zullen we goedkopere grond te pakken kunnen krijgen? Als het terrein volgebouwd wordt, is het verkeken. De heer Den Hamer: Het zou natuurlijk zeer gewenst zijn dat in die wijk nog een speelplaats kon aangelegd worden, maar wanneer we daar beginnen, komen er meer wijken om een speel plaats vragen. De exploitatie van de woningen zou dan weer duurder worden, indien we deze grond bestemden voor speelweide, met het ge volg dat de huren naar boven gaan. Die liggen al vrij hoog en het zou toch wel bezwaarlijk zijn, dat daar nog een bedrag bovenopkomt. De heer De Vos: Ik ben het met de heer Van Langevelde volledig eens, dat het een tekort is dat we in de nieuwe wijken geen speelplaatsen hebben. In de oude stad hebben we niet zoveel gelegenheid om nog speelplaatsen aan te leggen. Nu is het evenwel ook een bezwaar overal kleine speelplaatsjes te projecteren. Er is al een speelplaats in de Geraniumstraat en dan zouden we een eindje verder er nog één krijgen. Eigen lijk moeten .we dit veel groter bezien en midden in een woonwijk een groter stuk reserveren voor speelweide. Wanneer deze kosten evenwel op de woningen drukken, dan wordt de grondprijs hoger en als gevolg daarvan de woninghuren. We hebben een tekort op de gemeentebegroting, waardoor we jammer genoeg niet kunnen doen wat we willen. In principe heeft de heer Van Langevelde vol komen gelijk. Op het stukje grond wat de heer Van Langevelde bedoelt, zijn evenwel 4 éénsge zinswoningen geprojecteerd, benevens een aantal flats. Bovendien is dit in het uitbreidingsplan zo vastgelegd, met uitzondering dan van die vier woningen, op welke plaats indertijd garages ge projecteerd waren. De heer Van Langevelde: Op het eind van de Baandijk, waar de industrieweg eindigt, is het zeer gevaarlijk voor auto's. Zou het niet moge lijk zijn daar een soort flikkerlicht te plaatsen. De Voorzitter: Misschien kan er een waarschu wingsbord geplaatst worden; we zullen dit eens bekijken. De heer Van Langevelde: Is er al iets meer bekend over de spoorwegtarieven, in verband met de gehouden besprekingen? Worden de gemeen ten, die daarbij betrokken zijn, op de hoogte ge houden? De Voorzitter: U bedoelt misschien in verband met de onderhandelingen over het nieuwe kanaal? De besprekingen van de commissie-Steenberghe/ van Cauwelaert zijn beëindigd. Het rapport, dat deze commissie moest opstellen, is aan de rege ringen aangeboden. Verder contact met de be treffende gemeenten zal van de regering afhan gen. Voordien zijn we wel op de hoogte gehouden van de gang van zaken. Het gemeentebestuur is in de gelegenheid gesteld, opmerkingen daarover in te zenden. Het uitgebrachte rapport is nog niet voor publicatie vrijgegeven. De heer Van Langevelde: Wordt er door bur gemeester en wethouders werk van gemaakt bij gedeputeerde staten of hogerop om meer wonin gen toegewezen te krijgen, gezien het zeer geringe bouwvolume van 19 woningen per jaar, dat onze gemeente is toebedeeld. Daar kunnen wij niets mee doen. De Voorzitter: Ook het gemeentebestuur is niet tevreden met het bouwvolume dat ons is toe gewezen. Wij begrijpen dat met dit aan de provincie Zee land toegewezen contingent, het uiterst moeilijk is, ruime toewijzingen te doen. Niettemin houdt dit niet in dat wij ons niet inspannen een groter bouwvolume toegewezen te krijgen. Of het re sultaat zal hebben, is nog niet bekend. De heer Lambrechtsen van Ritthem: Ik heb in de krant gelezen ik vermeld direct de bron waaruit ik het vernomen heb dat over de auto busdienst TerneuzenAntwerpenBreda het laatste woord nog niet gesproken is. Ook las ik, dat de Nederlandse Spoorwegen de schade, welke hun eventueel wordt toegebracht indien deze lijn definitief in exploitatie komt, op 120.000,per jaar schatten. Weet het college, welk standpunt in deze de regering inneemt? De Voorzitter: Neen, dat bedrag is genoemd tjjdens de onderhandelingen inzake deze aanvrage, in de z.g. commissie-van Breen, waar een ver tegenwoordiger van de Nederlandse Spoorwegen beweerde dat er een verlies van 120.000,per jaar voor de Spoorwegen zou ontstaan, indien deze ljjn gehandhaafd bleef en dat dit grote ver lies de overweging deed rijzen om de op Walche ren bestaande één-uurtreindienst te doen inkrim pen tot een twee-uurdienst. Daardoor is de ge meentebesturen van WalcherenZuid-Beveland de schrik om het hart geslagen, en hebben deze gevraagd de concessie voor de busdienst Sluiskil Breda niet te verlengen. De Commissie Vergun ningen Personenvervoer heeft nog geen beslissing genomen. De heer De Vos: Door een Kamerlid zijn om trent het door de Nederlandse Spoorwegen ge noemde schadebedrag van ƒ120.000,vragen ge steld aan de Minister. Eerst nadat de Commissie Vergunningen Personenvervoer rapport heeft uit gebracht zal de minister zijn standpunt kenbaar maken. (Slot volgt).

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5