rcvancae Binnenlands Nieuws Statenvorming in de dierenwereld LEVEND GESCHENK DUIVENSPORT SCHAKEN Ontwerp-wet beperking cadeaustelsel ingediend Britse sabotagepleger veroordeeld De celgenoten voer Mossadek Incident*bij Pondicherry TERNEUZEN. GOES. De handel tussen Oost en West HOEK. HULST. RETRANCHEMENT. SLUIS. VROUWEPOLDER. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. Het financiële schandaal in Japan PAARDENSPORT. DRAVERS OMGEKOMEN BIJ BRAND. De krijgsraad van Simonstown, in Zuid-Afrika, heeft de 24-jarige Britse stoker Peter McCormach Lochlon schuldig bevonden aan drie daden van sabotage of pogin gen daartoe, bedreven aan boord van de Engelse kruiser „Eurya- lus". Hij werd voor elk dezer geval len tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld bovendien zijn hem alle burgerrechten ontnomen, terwijl hij uit de militaire dienst wordt ontslagen. Lochlon werd vrijgesproken van een vierde, hem ten laste ge legde sabotagepoging. De Perzische ex-premier Mos sadek heeft enige uren in zijn cel gezelschap gehad van twee ver oordeelden, een communistische oudstrijder van het „democrati sche leger" van Azerbeidsjan en een zakkenroller. Mossadek had n.l. bij de behan deling van zijn zaak in hoger be roep geklaagd over zijn eenzame opsluiting, waarop de procureur van het leger, generaal Azmoe- deh, hem twee celgenoten zond. De ex-premier verzocht het tri bunaal later echter zijn klacht te vergeten en hem van zijn celge noten te verlossen. Luidens officiële berichten uit de staat Madres is Maandag een groep Frans-Indische politieman nen ongeveer tien kilometer ten Noorden van Pondicherry op In disch gebied gekomen. Dg politie mannen vuurden zeven maal op een Indisch grensdorp, waardoor twee Indiërs ernstig werden ge- wond. De politiemannen trokken zich daarna overhaast terug naar eigen gebied. De Indische politie in 't grensgebied is gealarmeerd, aldus de berichten. Later werd bericht, dat 8 per sonen, die deelnamen aan een de monstratie in het dorp, door scho ten der Frans-Indische politie ge wond werden. Venvacht wordt, dat bij Frank rijk een protest zal worden inge diend. u:i «u s SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand Maart. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Geschut opvaart 191 205.567 Geschut afvaart 186 203.629 Gelost of geladen te: Terneuzen Sluiskil Sas van Gent 27 7 5 13.368 12.006 7.594 BINNENVAART. Opvaart. Aantal Ton Stoom- en Motorschepen 1498 372.537 Sleep- en Zeilschepen 241 233.532 Afvaart. Aantal Ton Stoom- en Motorschepen 1497 391.994 Sleep- en Zeilschepen 299 269.084 Gelost of geladen te: Aantal Ton Terneuzen 206 57.235 Sluiskil 194 122.620 Sas van Gent 145 34.023 BEZOEK BUITENLANDSE STUDERENDEN AAN ZEELAND. Van 19 tot 26 April zullen bui tenlandse studerenden in Neder land onder auspiciën van de Fo reign Student Seryice Zeeland bezoeken om kennis te nemen van de ontwikkelingsplannen in deze provincie. Zij zullen o.a. worden ontvangen door de Com missaris van de Koningin, de burgemeesters van Middelburg, Zierikzee en Tholen en door een scheepsbouwmaatschappij (De Schelde) Als sprekers zullen optreden mr J. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk; drs M. C. Verburg, directeur Econo misch Technologisch Instituut; dr De Vink, directeur Provinciale Planologische Dienst, en ir M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuw se Landbouw Maatschappij. De groep zal verblijven in de jeugdherberg te Domburg. P A ASFRUIT VEILIN GEN IN ZEELAND. Op de Goese Paasveiling heeft gisteren een levendige drukte geheerst. Er werden 1600 krat ten verpakt fruit van 15 kg elk, 2000 kisten exportfruit en 4000 kisten binnenlands fruit van elk 20 kg geveild. De Golden Delicious, de Jona thans en de Goudreinetten gin gen tegen goede prijzen van de hand. Als attracties waren enke le kratjes speciaal verpakte Paaseieren beschikbaar gesteld voor de bieders van de hoogste kilogrammenprijs en van het hoogste koopbedrag en voorts nog drie bij verrassing. Voor het verpakte fruit werden de volgende middenprijzen be taald: Golden Delicious ƒ84,72. Jonathan 71,79, Goudreinetten 57,88. Heden begint in Kapelle-Bieze- linge een Paasveiling. Hier zal ruim 25.000 kg verpakt fruit en een even groot kwantum los fruit worden aangeboden, alsme de flinke partijen huishoudfruit. De totale aanvoer wordt geschat op 80 tot 90.000 kg. Aanbesteding pootaardappel- bevvaarplaats. Door het architectenbureau J. Fraanje werd in café „La Belle Vue" in opdracht van de firma J. M. M. Vroegop aanbesteed het bouwen van een luchtgekoel- de bewaarplaats op het klein-in- dustrieterrein alhier. Hiervoor werd het laagst inge schreven door de heer F. Lam bert te Stoppeldijk voor 36.970. De begroting was ƒ,37,500. De gunning werd aangehouden. Bouw pootaardappelbevvaar- plaats. Aan de firma Gebr. Van der Poel, alhier, werd door de firma Mosselman te Goes opgedragen de bouw van een tweede lucht- gekoelde pootaardappelbewaar- plaats, 4y?,het terrein voor klein- industrie alhier. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp „regelen tot .beperking van de vrijheid tot het aanbieden en verstrekken van geschenken in verband met het uitoefenen van een bedrijf" (wet beperking cadeaustelsel). Voorgesteld wordt te verbieden in verband met het uitoefenen van een bedrijf geschenken aan te bieden of te verstrekken in de vorm van goederen, tenzij deze dezelfde soort zijn als goederen, - welke bij het uitoefenen van dat bedrijf tegen betaling plegen te worden verstrekt. Dit verbod geldt niet, indien aannemelijk kan worden gemaakt, dat de geschen ken op gelijke voet aan directe of Indirecte afnemers en aan niet-af- nemers worden aangeboden en verstrekt. Ook geldt het niet ten aanzien van het aanbieden en ver strekken van geschenken aan we derverkopers van goederen, als bij het uitoefenen van het betrok ken bedrijf tegen betaling plegen te worden verstrekt, en aan bij Dinsdag is te Parijs een niet openbare conferentie begonnen, tijdens welke vertegenwoordigers van 15 landen een herziening zul len bespreken van de lijst van strategische goederen, welke niet naar communistische landen ge zonden mogen worden. Verwacht wordt, dat deze vertegenwoordi gers van coördinatiecommissie (COCOM) zullen trachten een kortere lijst op te stellen. Naar men meent zijn tijdens een voor bereidende conferentie te Lon den tussen de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, reeds de grondslagen voor deze bekorte lijst gelegd. De besprekingen zul len vermoedelijk tot t einde van deze week duren. Men verwacht geen veranderingen in het strikte verbod van strategische uitvoer naar communistisch-China en N. Korea. De lijst, welke voor die landen geldt, is veel strenger dan die voor andere communistische landen. algemene maatregel van bestuur aan te wijzen in economisch op zicht met zodanige wederverko pers gelijk te stellen groepen per sonen. Voorts geldt het verbod niet voor geschenken in de vorm van goederen, welke voorzien zijn van een in het oog vallend, onuitwis baar kenmerk, dat aan het goed een duidelijk reclamekarakter geeft, mits zulke goederen plegen te worden gebruikt of verbruikt bij het gebruiken of verbruiken van goederen, die bij het uitoefe nen van het betrokken bedrijf te gen betaling plegen te worden verstrekt. Evenmin geldt het ver bod voor het naar algemeen of plaatselijk gebruik op gezette tij den aanbieden en verstrekken van geschenken. De minister van Economische Zaken kan van het verbod vrij stelling verlenen voor geschenken in de vorm van door hem aan te wijzen goederen. Hij kan op daar toe strekkend verzoek van het verbod ontheffing verlenen, in dien naar zijn oordeel bijzondere omstandigheden daartoe aanlei ding geven. De vrijstellingen en ontheffingen kunnen onder be perkingen worden verleend. De minister kan deze bevoegd heden overdragen aan de sociaal- economische raad. Hij kan de be voegdheid tot het wegens bijzon dere omstandigheden verlenen van ontheffing ook overdragen aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Recherche op zoek naar ver dwenen 50.000. De postale recherche, in samen werking met de Goese recherche, speurt nog steeds naar de juiste omstandigheden, waaronder een bedrag van 50.000 gulden is ver dwenen, dat per aangetekende brief van het kantoor van de Amsterdamse Bank te Goes naar het hoofdkantoor was verzonden. De bankbediende M. P. B. te Goes is gearresteerd en wordt op het Goese politiebureau gevangen gehouden. Hij schijnt samen met een collega het pakje met bank biljetten vlak vóór sluitingstijd op de Bank te hebben gereedge maakt en het toen naar het post kantoor te hebben gebracht. De recherche hoopt aan het ein de van de week meer klaarheid in deze zaak te geven. Gemeentelijke Badinrichting. In de maand Maart werden in de gemeentelijke badinrichting 999 baden afgenomen. Geslaagd. Aan de Economische Hoge school te Tilburg slaagde met onderscheiding voor het examen belasting-deskundige onze oud stadgenoot D. R. S. A. P. A. Eeckhout. Aangezien dit examen voor de eerste maal in ons land werd af genomen, is de heer Eeckhout de eerste academisch opgeleide be lastingdeskundige in Nederland. Hij is oud-leerling van het ly ceum te Terneuzen. Grensdrama. Een landbouwer te Retranche- ment heeft ver van zijn bedrijf 'n weide nabij de grens. Toen hij dezer dagen aldaar zijn vee con troleerde, bemerkte hij tot zijn schrik, dat twee jonge koeien verdwenen waren. Bij nadere be schouwing bleek, dat zij kans hadden gezien de draadversper ring te verbreken. Daar de dieren in de omgeving niet te vinden waren, werd ook over de grens een onderzoek inge steld; hetwelk niet zonder succes bleef. Het bleek, dat het.vee door de Belgische douane was opge bracht. Het werd ten onrechte aangezien voor smokkelveè. Er werd resoluut en radicaal gehan deld Toen de landbouwer meende, zijn beestjes weer mee te kunnen ne men, kreeg hij te horen, dat ze reeds geslacht waren. Hoe de afloop van dit „grensdra ma" zal zijn, zal nog moeten blij ken. Sportavond. In het R.K. Parochiehuis al hier werd door de zwemvereni ging ,,'t Vrije" een sportavond georganiseerd, waarop het woord werd gevoerd door de heer A. Haitsma, propagandist van de K.N.Z.B. en de K.N.A.U. Na een openingswoord van de heer F. A. Kolijn hield de heer Haitsma een interessante cause rie over de sport in het algemeen. Hierna werden door de heer Haitsma enkele goede films over de diverse takken van sport ver toond, o.a. over de zwemsport, athletiek, de Olympische dag en een prachtige kleurenfilm over de wandelsport. De initiatiefnemers voor deze avond hebben zeer zeker hierin voldoening gevonden, daar van de zijde van het publiek een be hoorlijke belangstelling bestond Fietsers opgelet. Wie in 1952 of begin 1953 Sluis bezocht, zal zich weten te her inneren, dat het tijdens het sei zoen door de vele geparkeerde auto's haast ondoenlijk was om door de straten in de bebouwde kom te rijden. Om hieraan tege moet te komen, werd in het voor jaar 1953 een éénrichtingsverkeer in de kom ingesteld, waarbij echter de rijwielen werden uit gezonderd. De ervaring heeft echter geleerd, dat dit de veilig heid van het verkeer niet ten goede komt en Burg. en Weth. hebben dan ook tot intrekking van deze uitzondering besloten. Ook de fietsers zullen zich dus thans aan het éénrichtingsver keer moeten houden. Een nieuw stadhuis. Tijdens de Maandag gehouden raadsvergadering van Vrouwepol der heeft burgemeester A. de Kam medegedèeld, dat een schen king van 20.000 is ontvangen van de Lions International Clubs Relief-Funds, bestemd voor de bouw van het gemeentehuis en het verenigingsgebouw. De schen king werd door de raad in dank aanvaard. Gouden Huwelijksfeest. Het echtpaar A. van Waesde Jaeger hoopt op 26 April haar gouden bruiloft te herdenken. De heer Van Waes, die in het verenigingsleven geen onbeken de is, is 82 jaar en zijn echtgeno te 78 jaar. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Gevonden voorwerpen. Omtrent onderstaande gevon den voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen bij de daarachter vermelde adressen: Rijwielpomp, Dr. Elenbaas; 3 koekblikken, waarvan één ge vuld met peperkoek, Rozemarijn straat 32; dop van benzinetank (bromfiets), C 44 Kreekkant; ko men aanlopen langharige D.S.T., bruine kleur, J. de Kraker, B 16. LAGERE STRAFFEN IN SANERINGSZAAK. Voor de Dordtse rechtbank heeft gisteren opnieuw de zaak gediend tegen de directie van de Dordtse melkinrichting, verte genwoordigd door de heer J. de Vos en de procuratiehouder van de firma, de heer A. van Brug gen inzake het op contingent stellen van enkele niet aan de sanering meedoende melkhande laren. Als getuigen werden thans ge hoord de heren C. D. Meijer en S. H. ten Cate van het bedrijfs- schap voor zuivel in Den Haag. De heer Van B. had verklaard, dat hij van deze getuigen te ho ren had gekregen, dat contin- gentering niet strafbaar of on toelaatbaar was. Ter zitting verklaarden zij ech ter zich niets meer hiervan te herinneren. Bovendien kwam het hun onwaarschijnlijk voor, dat zij een dergelijke informatie hadden verstrekt, omdat zij te gen contingentering ernstige be zwaren hadden en hebben. De officier van Justitie voor economische zaken, mr H. Heu- kels, nam vervolgens opnieuw requisitoir. Hij wilde met zijn eis lager gaan dan de vorige maal, toen hij tegen de Dordtse melkinrichting 2000 en een waarborgsom van 25.000 had gevraagd en tegen de heer Van B 600 of 100 dagen hechtenis, een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een waar borgsom van 500; wat de waarborgsom betreft: te storten voor twee jaar. De nieuwe eisen luidden: Dordt se melkinrichting 1000 boete, 10.000 waarborgsom;Van B. f 300 boete of 60 dagen, een maand voorwaardelijk en 200 waarborg. Mr J. G. van der Steenhoven pleitte ontslag van rechtsvervol ging, omdat volgens hem gehan deld was op instigatie van de saneringscommissie en overeen komstig de informaties, die het bedrijfsschap had verstrekt. De rechtbank doet 21 April uit spraak. HET „CROMVOIRTS BOERTJE" TOT 720 BOETE VEROORDEELD. De rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft Dinsdagochtend von nis gewezen in de zaak tegen de 39-jarige landbouwer en schaap herder Th. M. V. uit 'Cromvoirt (gemeente Vught, alias het „Cromvoirtse Boertje". De recht bank bevestigde het vonnis van de kantonrechter door V. te ver oordelen tot een boete van zes maal 120. V. was beschuldigd van het on geoorloofd uitoefenen van de ge neeskunde. De officier van Justi tie had een boete van zes maal 300 geëist. FABRIEKSDIRECTEUR VOOR DE KLAS. Op 28 April a.s. wordt in de Oosterschool in Baarn een bijzon dere wijze van onderwijsvernie- wing gedemonstreerd. De technisch directeur van de Philips' phonografische industrie, de heer P. R. Dijksterhuis, zal aan een aantal klassen van deze openbare lagere school les geven over de fabricage van grama- foonplaten. Tot het onderwijssys teem op deze school behoort het streven om de kinderen zoveel mogelijk op de hoogte te brengen van wat er in de maatschappij leeft. Hieraan zal de P.P.I. op deze wijze haar medewerking ver lenen. Na de les door de heer Dijkster huis gaan zijn „leerlingen" een bezoek brengen aan de grama- foonplatenfabriek die, zoals be kend, in Baarn staat, waarna hun tenslotte ter ere van de -.pri meur" een koffiemaaltijd wordt aangeboden. STAMBOEK TWEELING. Het komt zelden voor dat een merrie het leven schenkt aan 2 veulens, doch de bruine Gelderse stamboekmerrie „Letera" van de heer M. Markerink aan de Meer- vlietstraat te Velsen heeft het levenslicht geschonken aan een welgeschapen tweeling, broer en zus, die dankzij vader „Ivar", een struise stamboekvos, met mooie witte voetjes door het stro dan sen. DE OUDE KOUS NOG IN ERE. Een 85-jarige vrouw heeft bij de Amsterdamse politie aangifte ge daan van het verlies van een oude kous, inhoudende circa 25 kwar tjes en enige centen, haar gehele moeizaam gespaard kapitaal. Tot dusver heeft nog niemand zich bij de politie gemeld met de mededeling, dat deze spaarpot is gevonden. MAGAZIJN VAN INPAKMATERIALEN DOOR BRAND VERWOEST. In een magazijn van de porce- lein- en tegelfabriek „Mosa" aan de Meerssenerweg te Maastricht is Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur brand uitgebroken. Het ma gazijn werd gebruikt als opslag plaats voor verpakkingsmateria len, onder meer stro en kratten. Het vuur greep snel om zich heen in de zeer brandbare goede ren en spoedig na het begin van de brand sloegen de vlammen reeds uit het dak. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het gebouw geheel uitbrandde. Alleen bleven enkele zwart geblakerde muren staan. Na nablussingswerkzaam- heden namen geruime tijd in be slag. Ongeveer 600.000 kg inpakma terialen gingen door het vuur verloren. De schade wordt op 100.000 geraamd. Over de oorzaak van de brand wordt nog vernomen, dat zes jon gens van 9 tot 10 jaar het maga zijn waren binnengegaan. Eén hunner heeft een prop stro met lucifers aangestoken. Toen deze knetterend ging branden, schrok hij hiervan zó* dat hij de branden de prop snel wegwierp. Deze kwam in het inpakmateriaal te recht met het gevolg, dat het ge bouw spoedig daarna in lichter laaie stond. De jongens konden zich allen bijtijds in veiligheid brengen. DRIEWIELIGE SCOOTERS OP DE NEDERLANDSE WEGEN. Binnenkort begint (door de int. automobiel Mij) de invoer van 'n nieuwe verschijning op de Neder landse wegen: de in West-Duits- land en België reeds bekende driewielige „scootmobile" van de Messerschmidt-fabrieken. Deze kruizing tussen een scoo ter en een kleine auto draagt voor het motorische gedeelte de ken merken van een motorfiets, 't Ty pe K.R. 175 is uitgerust met een luchtgekoelde ééncylinder twee- takt Sachsmotor van 174 kubieke centimeter cylinderinhoud. De scootmobile heeft vier versnel lingen vooruit en automatische koppeling. De aandrijving ge schiedt door een rolketting op 't achterwiel. Het chassis van gelaste stalen buizen rust voor op twee wielen en aan de achterzijde op één. De besturing geschiedt met een mo- torstuur. Boven de twee zitplaat sen is een opklapbare kap van doorzichtig materiaal gebouwd. De passagier zit achter de be stuurder. Het gesloten koetswerk maakt de indruk van een kleine automobiel, doch is aanzienlijk smaller. Het gewicht van de scootmobile is 175 kg, de hoogte is 120 cm bij een lengte van 282 cm, een breed te van 122 cm, een spoorbreedte van 92 cm bij een wielbasis van 203 cm. De kruissnelheid van de scoot mobile is 65 km per uur bij een topsnelheid van 90 km. De mo torcapaciteit bedraagt 9 paarde- krachten bij 5000 omwentelingen per minuut. Het verlichtingssysteem is on geveer gelijk aan 'n moderne au tomobiel. i Jï 1 'k.A j i., Niet alleen wij mensen leven waarover straks meer, enz. Van in staten en volken verenigd, maar look in de dierenwereld kent men deze vorm van samenleving. Het beste voorbeeld van staten vorming geven ons wel de mie ren, die tot de sociaal hoogst ont wikkelde dieren der wereld be horen. In sommige streken zijn mierenkolonies met een bevol king van ruim 100.000 „zielen" geen uitzondering! De oorsprong van elk mieren nest is een gevleugelde koningin, die na een bruidsvlucht te hebben gemaakt ergens op de grond be land en na haar vleugels te heb ben afgebeten in de aarde ver dwijnt, om daar haar eieren te leggen. Het eerste broed bestaat geheel uit ongevleugelde en on vruchtbare vrouwtjes werk sters en wordt in larvetoestand door de koningin zelf gevoed en verzorgd. Met het groeien van de staat nemen de werksters alle werkzaamheden over. Zij breiden het nest uit, zorgen voor eieren en larven, houden de woning schoon, verdedigen dit zo nodig tegen invallers, zorgen voor voe ding, verzorgen de huisdieren, door BRUNO J. VAN LHEENKE 24) Nadruk verboden. Een directeur van een scheeps werf te Isjikawadjima, Miadjima die betrokken was bij het Japan se scheepsbouwschandaal, heeft Dinsdagochtend zelfmoord ge pleegd. Eerder reeds, op 29 Maart had een hooggeplaatst functiona ris van de afdeling scheepsbouw van het departement van Ver keer, Hinida, de hand aan zich zelf geslagen. In verband met het schandaal is reeds tegen 75 personen, onder wie 25 directeuren van scheeps werven, een arrestatiebevel uit gevaardigd. Ook zijn twee parle mentsleden bij de zaak betrokken. Er is om opheffing van hun par lementaire onschendbaarheid ver zocht. Het onderzoek in deze zaak duurt thans reeds drie maanden. Waarnemers te Tokio zijn van oordeel, dat deze schandalen tot de val van het kabinet-Josjida „Oké," zuchtte hij, „jij je zin. Maar zonde blijft het. Hij pakte zijn vulpen en teken de op de wangen van lord Cham- bricks twee mooie weegschaal tjes. „Opschieten!" jakkerde stem intuïtie hem voort. „Ja, ja. Maar dat mocht ik toch niet nalaten," grinnikte De Weger. Dan nam hij Flaneur voor de tweede keer die avond op zijn schouders. „Kom dan maar weer, makker. Na dit intermezzo zullen wij het maar weer eens probe ren," mompelde hij. Het licht liet hij branden, op dat het zou lijken of Chambricks nog aan het werk was. Onge stoord kwam hij het huis uit, maar eenmaal buiten de keuken deur gekomen, begonnen er geen belletjes in zijn hoofd te rinke len, doch was het een compleet carillon, dat er lustig op los tin gel tangelde. „Ho!" commandeerde De Weger zichzelf. Van het gangetje, dat naar de buitenpoort leidde, klonk zacht „Lieve hemel, wie wordt er daar nu weer vermoord?" zucht te De Weger. Hij gluurde het gangetje in en begon te grinni ken. „Ze vrijen!" zei hij, en er klonk toch wel iets van afgunst in zijn stem. „Wel," dan dienen wij te wach ten, of via de tuin te gaan. Ik moet dan weliswaar die zijstraat met makker Flaneur doorflane- ren, maar dat is het risico van het vak." De Weger ging het trapje naar de tuin op. Het vrijende paartje had niets in de gaten. Maar er was een Opmerkzame, die kennelijk wel iets in de ga ten had. Niet direct, maar wel, toen De Weger al op de tuinmuur zat. De Opmerkzame had hem niet alleen in de gaten, maar hij schoot. De kogel floot langs De Weger heen, zó rakelings, dat het geen halve centimeter scheel de of klimmende John was dooie John geweest. Toen schoot de Opmerkzame voor de tweede keer! „Ho broer,, niet zo angstig zui ver gaan doen," mopperde De Weger en hij liet zich van het muurtje rollen. j Een laatste schot weerklonk, I maar de kogel kon De Weger, die nu veilig en wel in een smalle zijstraat stond, niet meer deren. Flaneur, die hij zolang even over het muurtje had gehangen, werd na enig geklauter uit zijn han gende positie bevrijd. Met dit nog steeds bewusteloze lichaam op zijn schouders zocht De Weger daarna zijn auto op, die al sinds het begin van de avond iets ver derop in de straat geparkeerd stond. Hij opende de deur van zijn wagen en wilde juist zijn vrachtje inladen, toen een fel licht hem bescheen. „En wat", zuchtte De Weger, „hebben we nu weer aan onze kar hangen? Blij ft u daar maar eens staan, waarde heer," klonk een stem uit het duister „Doe eerst dat licht eens een beetje weg, „mopperde De We ger, „ik ben geen variété-artiest." „Dat geloof ik graag. Maar voorlopig zien we toch nog maar het liefst duidelijk met wie en wat we te dóen hebben," klonk de stem. „Nu zouden de heren kunnen denken dat ik het geweten heb maar dat is heus niet waar. Ik raad gewoon in het wilde weg en weet toch haast zeker, dat ik het bij het rechte eind heb, als ik zeg, dat ik te doen heb met twee leden van de Club der Platkuieraars. Nou, en?" De We ger zocht even tijd te winnen, want wat hij ook kon gebruiken, géén politie-inmenging. Politie- inmenging zou de organisatie Kareltje nbg maar schichtiger maken dan ze door de inmen ging van De Weger al was, en dat zou met een haast aan zeker heid grenzende waarschijnlijk heid tot gevolg hebben dat ze ruwer met Mieke zouden omgaan haar met de meeste spoed naar een andere wereld zouden helpen, aannemende tenminste, dat Kareltje daar nü al niet voor gezorgd had. Maakt u nu geen gijntjes, me neer. Wij moeten er voor zorgen, dat het hier in onze wijk rustig toegaat en het was zoéven alles behalve rustig. Er. werd duidelijk geschoten. Nu zien wij u met een man over uw schouders naar uw wagen komen en die man in uw wagen leggen. Uw opmerking van zoëven geeft ons te meer het vermoeden, dat er iets niet hele maal zuiver is." „Nee," zuchtte De Weger, „iets is er, dat inderdaad niet hele maal zuiver is." Hij zuchtte en probeerde de tactiek van de ver trouwelijkheid eens. „Weet u, heren, ik zal het u nu maar zeggen, hoewel het een beetjenu ja, gênant is. Van dat schieten, weet ik niets af. Maar dat is zo gênant niet. Het gênante is, dat ik hier een lid van een buitenlandse legatie, een.... ambassadeur, te vervoe ren heb, in een toestand, waar in hij persé niet door Jan en Alleman gezien mag worden. Meneer de ambassadeur is, mijne heren, het spijt mij het te moe ten zeggen, niet helemaal nuch ter. Hijdrinkt de laatste tijd te veel. Zenuwen en beroerdig heid thuis. U zult mijn gedrag nu, hoop ik, begrijpen?" (Wordt vervolgd.) dat moment af bepaalt de konin gin zich tot haar eigenlijke taak: het leggen van eieren. Maandenlang bestaat een mie renkolonie dus uit uitsluitend on gevleugelde vrouwtjes en pas in de zomer wordt er een generatie gevleugelde koninginnen en even eens van vleugels voorziene man netjes geboren. Op een mooie mid-zomerdag verlaten deze plot seling allen het nest, gaan op bruidsvlucht en de koninginnen stichten daarop weer een eigen staat. De voeding van de mieren is voor een deel plantaardige, voor een deel van dierlijke oorsprong. Vooral de larven worden met dierlijke voeding stukken van andere insecten grootgebracht. Maar, waar elke mier verzot op is, is zoetigheid. Iedere huis vrouw heeft de diertjes wel eens in de buurt van haar provisie kast aangetroffen, zich naarstig tegoed doende aan gevonden of geroofde korrels "suiker. Overi gens zijn deze nijvere diertjes niet afhankelijk van een toeval lig verkregen korrel suiker, maar zij hebben zo hun eigen metho des om de zo zeer gewenste zoe tigheid te bekomen. De door blad luizen afgescheiden honingdauw is o.a. één mogelijkheid. Sommige mierensoorten gaan zelfs zo ver, dat zij opzettelijk in hun nesten een bepaald soort wortelluizen brengen op de plantenwortels, die door het nest groeien, om zich aldus blijvend van een zoetwaren- voorraadje te verzekeren! Nog een handiger methode hebben de „honingpotmieren" uit andere werelddelen ontdekt! Deze proppen in het gunstige jaarge tijde een aantal werksters vol met alle honingdauw, die ze maar kunnen vinden en de hier toe uitverkoren slachtoffers han gen met een verbazend uitgezet en opgezwollen achterlijf maar geduldig aan de zoldering van het nest, tot de in hen verzamelde voorraad moet worden aange sproken! Verder leeft in de nes ten van sommige mieren een kleine kever, die eveneens een zoete vloeistof afscheidt. Dit kevertje is in de mierennesten een graag geziene gast en deze leverancier van zoetigheid wordt door de mieren zó verwend, dat hij niet eens zijn eigen kostje be hoeft op te scharrelen. Krijgt dit diertje honger dan laat hij dit de mieren merken en ogenblikkelijk wordt hij gevoed! Overigens zorgen de mieren ook op andere wijze voor een kwade tijd. Eén voor één slepen zij grote hoeveelheden diverse zaden in het nest, die deskundig worden opgeslagen en worden bewaard, om in tijden van nood te kunnen worden aangesproken. Om deze zaden te kraken, be- c hikken sommige werksters over in verhouding geweldig grote kaken. Tevens is deze vrouwelijke „soldaten" de iverdediging van het nest toevertrouwd. Weer andere mierensoorten kweken zelf schimmels, die dan voor deze soorten de hoofdvoe ding uitmaken. Men ziet, deze diertjes hebben het aardig ver in organisatie ge bracht. Zij oogsten, als de tijd daar is, houden hun eigen „vee," bouwen huizen, hebben een eigen leger, slaan voorraden op, enz. Minder fraai is, dat in de mie renwereld de slavernij nog steeds bestaat! Op gezette tijden trek ken de soldaten van sommige soorten roofmieren op plunder tocht naar de nesten van de klei nere bosmier en roven daaruit dan een aantal larven. Deze wor den naar het eigen nest gesleept en de bosmiertjes, die daarin later ter wereld komen, zijn ge doemd tot een leven van slaver nij en moeten knechtje spelen voor de sterkere roofmieren. „Recht voor allen", Sluis. Wedvlucht op Quivrain. Snel heid eerste duif 1294 meter per minuut. 1. en 8. C. de Witte; 2. Iz. Dierkx; 3. M. van Boven; 4. en 6. J. van Grol; 5. en 10. J. Ver- herbrugge; 7. P. Goossen; 9. E. Visser. „De Bonte Duif",Aardenburg. Wedvlucht op Quivrain. Snel heid eerste duif 1275,8 meter per minuut. 1. E. Cocquit; 2. en 3. A. Tim merman; 4. R. Galle; 5. M. de Smet; 6. M. Baardemaker; 7. A. de Clerck; 8. R. Leekens; 9. J. de Geeter; 10. J. Riemens. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De 13e partij van de match om het wereldkampioenschap scha ken tussen Botwinnik en Smys- lov is na de 41e zet afgebroken. Smyslov speelde met wit. Negentien dravers van de Nor- botten drafbaan in Boden, Noord- Zweden, zijn in de vlammen om gekomen toen, door tot nog toe onbekende oorzaak, een felle brand uitbrak in de stallen en deze totaal verwoestte. Voorbijgangers, die de vlammen uit het dak zagen slaan, slaagden er in twaalf paarden uit een zij vleugel van de stal te redden, door de deuren open te breken. De totale waarde van de omge komen paarden wordt op 100.000 Zweedse kronen geschat.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2