De Brits-Amerikaanse besprekingen IF Frankrijk en de E.V.G. DE N.E.S.B.-LEIDERS s COMMUNIQUÉ OVER INDO-CHINA KENYA Hoe siaai hei j Koning Boudewijn begint met het Paasei over|eg met de partijleiders WEERSVERWACHTING HOOGWATER De Franse voorwaarden voor bekrachtiging GAULLISTEN ONTEVREDEN ONRUST IN BRITS-GUYANA RedevanTruman Noren brachten laatste groet aan Kroonprinses Maertha ZON- en MAANSTANDEN Wereldrecords EGYPTE De gearresteerde Nederlanders in Indonesië NOORS SCHIP OPGEBRACHT Groot-Brittannië en de E. V. G. Israëlische arisen staken Aanslag op trein in Cambodja eisi vele doden Bevel tot inhechtenisneming van Faber Hoge Raad Paspoorten worden goedkoper Verklaring van Nasser 2 NEDERLANDERS MOETEN INDONESIË VERLATEN. FrBnkeririg bl] AbonnementTerneuzw, Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEUW WOENSDAG 14 APRIL 1954. 9e Jaargang No. 3124. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags l nar, Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.M hi, Engeland en Amerika zijn be reid met andere belanghebbende landen de gezamenlijke verdedi ging van Zuid-Oost-Azië en het westelijk deel van de Stille Oce aan te bezien. Dit wordt gezegd in een com muniqué, dat gisteren te Londen en Washington is uitgegeven na dat gedurende twee dagen te Londen besprekingen zijn ge voerd over Indo-China door de ministers van Buitenlandse Za ken Eden en Dulles. Engeland en Amerika zijn van oordeel, dat de toenemende com munistische activiteit in Indo- China een gevaar is voor de vre de en de veiligheid in het gehele gebied van Zuid-Oost-Azië en de Westelijke Pacific. Dulles en Eden hebben ook van gedachten gewisseld over de ontwikkeling op het gebied der kernsplijting. De ministers spreken in het communiqué de hoop uit, dat de conferentie van Genève, die 26 April begint, zal leiden tot het herstel van de vrede in Indo- China. „Wij geloven dat het vooruit zicht van een unie met defensief doel in Zuid-Oost-Azië en het wes telijk deel van de Stille Oceaan zal bijdragen tot een eervolle vrede in Indo-China", aldus het communiqué. De ministers verklaren verder, dat geen antwoord van de Sow- jet-Unie is ontvangen op het DE OORLOG IN INDO CHINA Door Vi#hhninh Dezer l';' 'r| Guerilla'» G Hanoi Loeang Prabang vi en ha n CAM90 Pnompenh 3 Indonesië Amerikaanse voorstel tot een in ternationaal beheer van atoom energie. Minister Eden, die de verkla ring in het Lagerhuis voorlas, zei dat voor Zuid-Oost-Azië een bondgenootschap beoogd wordt zoals het Atlantisch pact in Europa. De verklaring ontlokte aan Labourafgevaardigden uitroepen als „schande", „een nieuw Ko rea" en „nonsens". Dit laatste woord weerklonk toen Eden zei dat het vooruitzicht van een de fensieve alliantie zou bijdragen tot een eervolle vrede in Indo- China. De leider van de linkervleugel van Labour, Bevan, sprak van „zwichten voor Amerikaanse druk". De linkse groep der Labourop- positie beschuldigde Eden en Dul les van pogingen om de conferen tie van Gfenève te saboteren. Eden verklaarde, dat Engeland zich tot niets verbonden heeft dan tot een bestudering van het plan. Bij de rechtervleugel van La bour is de verklaring gematigder ontvangen. Clement Attlee zei, Veiligheidstroepen hebben tot nu toe 1.200 aanhangers van de Mau Mau opgepikt bij hun nieu we offensief na de mislukking van de besprekingen over massa le overgave. Vier met raketten uitgeruste straalvliegtuigen van het type „Vampire", die pas uit Aden zijn aangekomen, zullen Donderdag boven de bossen rondom de berg Kenya en het Aberdare-gebergte optreden, aldus is door het hoofd kwartier van de R.A.F. medege deeld. dat een Aziatisch front tegen agressie niet alleen uit Aziatische maar ook uit „blanke" landen zou moeten bestaan. Het communiqué is te Parijs gunstig ontvangen. DULLES OVER ZIJN BE SPREKINGEN 3IET EDEN. Dulles heeft bij zijn vertrek uit Londen naar Parijs verklaard, dat zijn overeenkomst met Eden over de Indochinese kwestie en vraagstukken betreffende Zuid- Oost-Azië hem ten volle bevre digt. Misverstanden waren weg genomen en de twee landen kon den nu, beter dan voorheen, zij aan zijn gaan. Het bereikte accoord zou niet alleen voor Engeland en Ameri ka, maar ook voor'de andere be trokken landen van waarde zijn. Zijn besprekingen met Eden wa ren de beste die hij ooit had ge had. ,,Ik geloof dat weinig landen op vriendschappelijker manier van gedachten hebben gewisseld dan nu gebeurd is", aldus Dulles. DULLES IN PARIJS Dulles is uit Londen te Parijs aangekomen om te trachten Franse steun te krijgen voor de Amerikaanse politiek van „geza menlijk handelen" in Zuid-Oost- Azië. Heden begint Foster Dulles be sprekingen met zijn Franse ambt genoot Bidault. Koning Boudewijn is Dinsdag begonnen met zijn overleg met de partijleiders met het oog op de vorming van een nieuwe rege ring na de algemene verkiezin gen. Verwacht wordt, dat de huidige betrekkelijk lage eierprijzen ook met Pasen gehandhaafd zullen kunnen blijven, zo vernemen wij van de commissie voor de groot handel in eieren. De oorzaak hier van is de grote productie die er op het ogenblik is. De commissie vestigt er echter de aandacht op, dat er moeilijkheden in de afzet kunnen komen, wanneer het pu bliek alleen de grootste eieren koopt. Men raadt de consumenten daarom aan, zowel grotere als I kingen tussen de E.V.G. en Groot- Bnttannie worden geregeld, is kleinere eieren te nemen. Boven- Maandagochtend doo° de voorzit- dien is de kwaliteit van deze laat- ,er van de tijdelijke commissie ste doorgaans beter, aangezien de van de E.V.G., de Fransman Her- ve Alphand, te Parijs getekend. Voor Groot-Brittannië tekende De conventie waarbij de betrek- grootste eieren afkomstig zijn van oude kippen. DE INGESLOTEN VESTING DO80JPHOE DIEN SlEN PH0E% oor Virrminh PZPf -lp vprtpdiginqs- limp 2p verdedigings linie e- Hoofdsteunpunl 3 Fhans hoofdkwar- tier O Versterkingen Wegen Een woordvoerder van het Fran se opperbevel in Indo-China heeft Dinsdag verklaard, dat een derde Vietminh-aanval op de vesting Dien Bien Phoe met stelligheid wordt verwacht vóór het begin van de conferentie van Genève. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Dezelfde temperaturen. Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Meest matige wind, in hoofdzaak tussen West en Noordwest. Weinig ver- dering in temperatuur. DONDERDAG 15 APRIL. v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.24 0.59 1.39 1.49 Ongeveer tweeduizend israëli- sche artsen, staatsfunctionaris- sen en doctoren lie werken in de dienst voor sociale zorg, in zie ken en klinieken, zijn Maandag morgen voor 24 uur in staking gegaan. Zij eisen salarisherzie ning, omdat de werkelijke waar de van het geld reeds een jaar ge leden veertig procent gedaald zou zijn. De regering weigert hieraan gehoor te geven, daar zij vreest, dat salarisherziening inflatie ten gevolge zal hebben, wanneer an dere beroepen het voorbeeld der artsen volgen. Premier Laniel heeft critici van het E.V.G.-verdrag verzekerd dat ook de nieuwe overeenkomst, waarbij de betrekkingen tussen het voorgestelde Europese leger en Groot-Brittannië worden gere geld, door de Franse volksverte genwoordiging moet worden goedgekeurd en dat zij slechts van kracht zal worden, wanneer de Wèsteuropese verdedigingsge meenschap officieel is ingesteld. Laniel heeft deze verklaring af gelegd na protesten van Gaullis tische ministers, die verklaarden dat een goedkeuring van de over eenkomst met Engeland tevens instemming met het E.V.G.-ver drag zou inhouden. Hierdoor zijn de meningsverschillen in de Franse regering voorlopig bijge legd. Zestig personen zijn om het le ven gekomen doordat een trein op het traject Battambang-Pnom Penh op een mijn is gereden en in de lucht is gevlogen. Dertig wagons brandden uit. Battambang ligt in West-Cam- bodja en Pnom Penh is de hoofd stad van Cambodja. Cheddi Jagan, de afgezette pre mier van Brits-Guyana, is Dins dag met vijf leden van zijn pro gressieve volkspartij tot een boe te van honderd dollar, subsidiair twee maanden gevangenisstraf, veroordeeld wegens het onwettig houden van een optocht. Allen tekenden hoger beroep aan, be halve Jagan. De niet-officiële actie van „bur gerlijke ongehoorzaamheid", die begonnen is met de arrestatie van dr Jagan op 3 April, schijnt zich uit te breiden, nadat dr Jagan Maandag tot zes maanden gevan genisstraf werd veroordeeld. Dit gebeurt zowel in Georgetown waar Dinsdag 50 personen wer den gearresteerd, als in de ge boorteplaats van Jagan. Hier werden bij relletjes een officier van politie en drie politiebeamb ten gewond. Twee personen wer den gearresteerd. Rondom de suikerfabriek, die een waarde van vier millioen gulden verte genwoordigt, werd een troepen cordon getrokken. Dr Jagan zal zijn gevangenis straf uitzitten, zowel de twee maanden, die hij Dinsdag heeft gekregen, als de zes maanden van Maandag, aldus de advocaten van Jagans partijgenoten, die ho ger beroep aantekenden. De voorwaarden van de nieuwe overeenkomst tussen Groot-Brit tannië en de E.V.G. zullen heden door minister Eden in het Lager huis bekend worden gemaakt. De 4 voorwaarden, die Frank rijk stelt voor bekrachting van het op Frans initiatief tot stand gekomen plan voor de instelling van een Europees leger zijn: 1. Nauwe samenwerking tussen de in te stellen Westeuropese ver dedigingsgemeenschap en Groot- Brittannië. 2. Regeling van het geschil met West-Duitsland oVer het Saarge- bied. 3. het verstrekken van waar borgen door de Verenigde Staten, dat Amerikaanse strijdkrachten in Europa gelegerd zullen blijven. 4. De ondertekening door alle E.V.G.-leden-staten van aanvul lende protocollen, welke hoofd zakelijk ten doel hebben de een heid der strijdkrachten van Frankrijk en zijn overzeese ge biedsdelen in E.V.G.-verband te handhaven. LATER BEGIN VAN BEKRACHTIGINGSDEBAT. De verklaring van Laniel houdt in dat het debat in de Franse na tionale vergadering over de be krachtiging van 't E.V.G.-verdrag aanmerkelijk later zal beginnen dan de oorspronkelijk daarvoor aangehouden datum van 18 Mei a.s. Het wordt thans onwaar schijnlijk geacht, dat de volksver tegenwoordiging de besprekingen vóór Juni e.k. zal aanvangen. KABINETSVERGADERING EINDIGDE IN VERWAR RING. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat de ka binetsvergadering van Dinsdag in verwarring is geëindigd. Terwijl de ministers, die tegen standers van de E.V.G. zijn, meen den dat in de naaste toekomst geen besluit t.a.v. de Britse voor stellen kan worden verwacht, oor delen hun collega's-voorstanders dat minister Bidault voort kan gaan met zijn op verwerkelijking der Europese verdedigingsge meenschap gericht streven. GAULLISTEN ONTEVREDEN Gaullistische ministers, afge vaardigden en senatoren hebben Dinsdagavond te Parijs een ver klaring uitgegeven, waarin zij de regering becritiseren wegens het goedkeuren van de overeenkomst betreffende de samenwerking tussen de E.V.G. en Groot-Brittan nië. Er wordt onder meer in gezegd dat „elke regeringsdaad, welke ten doel heeft de instelling van een Europees leger te verwezen lijken, zal leiden tot het aftreden van de vijf ministers, die aanhan gers (of-gewezen volgelingen) van generaal De Gaulle zijn". Voorts wordt in de verklaring gezegd dat de ondertekenaars „de methoden, gebruikt om de goed keuring van het kabinet voor de Britse voorstellen te verkrijgen, afkeuren", daar hierbij volgens hen „gebruik is gemaakt van het op reces zijn der Franse nationa le vergadering". sir Christopher Steel. De verte genwoordigers van België, Italië, Luxemburg, Nederland en West- Duitsland bij de commissie teken- dien in naam van hun respectieve landen. Het document behoeft, nu het door de afgevaardigden van de zes landen bij de tijdelijke com missie is getekend, niet door de ministers te worden ondertekend. De koning ontving het eerst Max Buset, voorzitter van de so cialistische partij, en vervolgens Theo Lefevre, voorzitter van de C.V.P. De voormalige Beligische socia listische premier Paul Henri Spaak zal waarschijnlijk belast worden met het vormen van een nieuwe Belgische regering. De Katholieke partij vergader de Dinsdag om te beslissen of zij een eventueel aanbod om een re gering samen te stellen zal aan nemen. In een toespraak tot het West minster College heeft oud-presi dent Truman zich Maandag ge keerd tegen hen, die zich uitroe pen tot bewakers van de Ameri kaanse vrijheid, maar de instel lingen, die zij „zo driest beweren te willen beschermen, belachelijk maken". Truman noemde geen namen, maar het was duidelijk dat hij een toespeling op McCar thy maakte, toen hij ziei: „Er is er zelfs een onder hen, die door een stroom van waanzinnige be schuldigingen het Amerikaanse geloof in de onomkoopbaarheid van de regering, het leger, de scholen, kerken, vakbonden en de pers tracht te ondermijnen. Bo venalies tracht hij het respect en het vertrouwen, dat de Amerika nen onderling voor elkaar heb ben, schade toe te brengen". Van de Engelsen hadden de Amerikanen het principe geleerd, dat ieder mens onschuldig is, tot dat het overtuigend bewijs van zijn schuld is geleverd, zei Tru man. De rechtbank te Düsseldorf heeft Dinsdag opnieuw een bevel tot inhechtenisneming van de uit de gevangenis te Breda ontvluch te Nederlandse oorlogsmisdadi ger Faber uitgevaardigd. De Westduitse rechterlijke in stanties onderzoeken of Faber krachtens het Westduitse recht berecht kan worden voor de fei ten waarvoor hij in Nederland is veroordeeld. Vorige week had het gerechts hof te Düsseldorf vastgesteld, dat Faber niet mag worden uit geleverd, omdat hij door lidmaat schap van de S. S. Duitser gewor den zou zijn. Het Noorse volk bracht giste ren een laatste groet aan zijn ge liefde kroonprinses Maertha, die zoals bekend op 4 Apri] j.l. over leed en op 21 April a.s. zal wor den bijgezet. Het stoffelijk over schot is Maandagmiddag van „Skaugum" het kasteel van het kroonprinselijk paar, overge bracht naar de kapel van het ko ninklijk paleis, waar een chapel- le ardente is ingericht. Gistermid dag om 12 uur begon het défilé langs de baar. Duizenden Noren, oud en jong, hadden zich reeds vroeg in de morgen in een rij vóór de kapel opgesteld, tenein de een laatste groet aan de ont slapen prinses te kunnen bren gen. Aan de voet van de katafalk zijn kransen gelegd van koning Haakon en de gemaal van prinses Maertha, kroonprins Olav en zijn 12.49 1.24 i 2.04 2.14 ZON MAAN op onder op onder April. 14 5.47 19.34 15.58 4.13 15 5.45 19.36 17.06 4.26 16 5.43 19.38 18.15 4.39 17 5.41 19.40 19.24 4.53 18 5.39 19.41 20.34 5.00 19 5.36 19.43 21.43 5.28 20 5.34 19.45 22.50 5.53 De Argentijnse luitenant Enri que Calcagni heeft een nieuw re cord gevestigd door 164 maal ach ter elkaar met een parachute uit een vliegtuig te springen. Zondag avond maakte hij de eerste sprong en Maandagmiddag de 164e, waarbij hij wat hard neer kwam als gevolg van vermoeid heid. Calcagni maakte gemiddeld tien sprongen per uur. Het oude record bedroeg 142 achtereenvol gende sprongen. Een inwoner van Marcq-en Ba- reuil (Frankrijk) een zekere Co- querrelle, heeft het wereldduurre- cord vioolspelen verbeterd. Hij hanteerde de strijkstok 74 uur uur en 18 minuten. Het oude re cord stond met 72 uur op naam van een Duitser. De advocaat-generaal bij de ho ge raad mr Loeff heeft gisteren conclusie genomen in het cassa tieberoep van de procureur-gene raal bij het gerechtshof te Am sterdam tegen het arrest van dit hof, waarbij de leiders der natio naal Europese sociale beweging, Paul van Tienen te Amsterdam en mr J. A. Wolthuis te Gronin gen, zijn vrijgesproken. Het hof achtte namelijk niet bewezen, dat de N.E.S.B. een organisatie is, welke het streven van de vroege re N.S.B. of van een of meer der in artikel 1 van het besluit E 102 (ontbinding landverraderlijke or ganisaties) tracht voort te zetten. Het hof vernietigde het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, waarbij beide verdachten werden veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis en sprak de verdachten vrij. De procureur-generaal bij het hof had bevestiging van het von nis gevraagd, oordeelde, dat de vrijspraak een bedekt ontslag van rechtsvervolging inhield en te kende cassatie aan. Mr Loeff heeft een gedeelte van hetgeen de Amsterdamse procureur-generaal in cassatie aanvoerde, gegrond geoordeeld. Naar het spr. voorkwam behoren niet alleen de beginselen en doel einden van de onderhavige orga nisatie te worden getoetst aan het streven der ontbonden en verbo den organisaties, doch komt bo vendien in aanmerking, wat de onderhavige organisatie feitelijk verricht. Het kwam hem onaan nemelijk voor, dat uitsluitend de ideële vorm van het streven in aanmerking zou kunnen komen. Waar het bestreden arrest nu lechts gewaagt van overeenstem ming in beginselen en doeleinden geeft het naar mr Loeff zeide niet de indruk, dat het hof ook de feitelijke werkzaamheid van de onderhavige organisatie in het onderzoek heeft betrokken. Dit gaf spr. grond aan te nemen, dat het hof niet volledig heeft beraad slaagd en beslist op de grondslag der tenlastelegging. Op deze grond concludeerde de advocaat-generaal tot vernieti ging van het arrest en verwijzing der zaak naar een ander ge rechtshof. In deze zaak bepaalde de hoge raad arrest op 18 Mei. Het ligt in de lijn der verwach tingen, dat de kosten voor Ne derlandse paspoorten in 1955 vrij aanzienlijk zullen worden ver laagd. Gunstige reacties op een ver zoekschrift daartoe van de Ned. Reisvereniging en andere voor aanstaande Nederlandse toeristi sche organisaties zijn aanleidin gen tot deze veronderstelling. Dit verlagen van kosten is ech ter een aangelegenheid van lan delijke, provinciale en gemeente lijke overheden, zodat het moei lijk is te voorspellen, hoe duur of goedkoop het paspoort volgend jaar zal worden. Voorts is gebleken, dat de overheid voornemens is de collec tieve paspoorten te gaan afschaf fen. kinderen. Vier cadetten hebben de dodenwacht betrokken. Vóór het défilé een aanvang nam heeft een aantal vooraan staande personen de kapel be zocht. „Er wordt druk uitgeoefend op Irak, om dit land er toe te bewe gen toe te treden tot het Turks- Pakistaanse vriendschapsver drag," aldus een verklaring van de Egyptische onder-premier, lui- tenant-kolone] Nasser, tegenover verslaggevers. Hij vervolgde: „Indien Irak mede-ondertekenaar van het ver drag wordt, zal Egypte zijn ge hele houding t.a.v. dit land en de Westerse mogendheden her zien. Elk verdrag of bondgenootschap tussen een Mohammedaanse Ara bische staat en de Westerse mo gendheden, dat wordt gesloten vóór een regeling van ons ge schil met Groot-Brittannië over de Suez-kanaalzöne, zal door Egypte worden beschouwd als een verbreking van de eenheid der Islamitische Arabische lan den." Nasser zeide tenslotte nog niet te verwachten, dat dit geschil in de nabije toekomst tot oplossing zal worden gebracht. Gistermiddag heeft het parket in Djakarta de stukken betreffen- j de enkele van de onlangs gear resteerde Nederlanders ontvan gen, aldus verneemt P.I.-Aneta. Van de zijde van het parket kon men het juiste aantal en de na men nog niet noemen. Wel ver klaarde men, dat indien dit moge arrest zal worden opgelegd, zo dra de definitieve datum van hun vertrek bekend is. STAKING OP TABAKS ONDERNEMINGEN IN DELI. Bijna alle werk op de tabakson dernemingen in Deli ligt stil als lijk is, de familieleden van de be- j gevolg van de Maandag begonnen trokkenen hen zullen mogen be- staking van de Sarbupri (vakver- zoeken. Dit zal dan voor de eer- leniging van ondernemingsarbei- ste maal sinds de arrestaties zijn. 'ders). De vakbond besloot tot een Tevens zal het hoge commissa- driedaagse „eerste stakingsgolf" riaat ingeschakeld worden en zal als protest tegen de bindende be- aan de gearresteerden normale 1 slissing van de P.-4-P het cen- consulaire bijstand mogen wor den verleend, j^aldus vervolgde men. Indien dé' zaken aan het landgereeht worden overgedra gen, zal ook rechtskundige bij stand kunnen worden verleend, indien de betrokkenen zulks wen sen. De heren Schenkel en Schoei ten. resp. gewezen bedrijfsleid' en zaalchef van het Bandungsi hotel „Savoy Homann", die on langs bij een grootscheepse razzia in Bandung gearresteerd werden, hebben van het hoofd van de im migratiedienst te Djakarta aan zegging gekregen het land zo spoedig mogelijk te verlaten. Dit verneemt P.I.-Aneta van welinge lichte zijde. In afwachting van hun vertrek zijn zij overgedragen aan de immigratiedienst te Ban dung, doch daar men nog niet de beschikking heeft over een spe ciaal immigrantenverblijf, zijn zij voorlopig ondergebracht op het politiebureau. Het hoofd van de immigratiedienst te Bandung, die de reden van de uitwijzing niet bekend kon maken, verklaar de, dat hun vermoedelijk stads- traal beslechtingskantoor) van 31 Maart inzake de overeenkomst voor veldarbeiders voor dit jaar ingevolge deze beslissing werden de lonen van de veldarbeiders met 7 proeent verhoogd. De ,,Ke- satuan Aksi" (eenheidsfront, waarin alle vakverenigingen van tabaksarbeiders verenigd zijn) eiste echter 34 procent. Aleen de Sarbupri staakt thans, doch deze vakbond omvat 70 tot 80 procent van alle arbeiders op de tabaksondernemingen in Deli. Daar het planten thans in volle gang is en geen uitstel gedoogt, kan de staking funest zijn voor de tabaksoogst. Het Noorse schip „Maiblom- sten" dat met een bemanning van 14 man sinds verleden Donderdag vermist werd, is naar een Russi sche haven opgebracht, aldus is Dinsdagavond officieel te Oslo meegedeeld. Volgens de kust wachten werd het Noorse schip verrast in de Russische territoria le wateren in de Witte Zee.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1