UITSLAG BELGISCHE VERKIEZINGEN NIEUW OFFENSIEF IN KENYA 2* POPENT °001>T DE BESPREKINGEN TUSSEN EDEN EN DULLES De strijd in Indo-China WEER IETS NIEUWS! KRISTAL-NYLON 3.75 VAN DEN BRUELE WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN „Prawda" vraagt waar Westelijk antwoord blijft Belgische regering dient ontslag in Maria Besnard op vrije voeten Perscommentaren op Belgische verkiezingen Radio-actieve stof De sluiting van het Spaanse consulaat in Gibraltar 700 Mau Mau-aanhangers in speciale kampen bijeengebracht Smaken verschillen maar alles smaakt beter met REMIA MARGARINE Au zeep met seringengeur r Meerderheid voor Italiaanse Regering bij stemming over begroting Urankenng bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 13 APRIL 1954. 9e Jaargang No. 3123. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pes advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags ehï. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 18J9 nu. 5.067.189 Belgische kiezers heb ben gestemd voor 106 zetels in de Eerste Kamer. De uitslagen zijn: Partij Katholieke Volkspartij Socialisten Chr. verb. v. volk en vrijheid (onafhankelijke katholieken) Liberalen Liberaal-socialistisch kartel Communisten Chr. Vlaamse Volksunie (Vlaamse concentratie) Andere partijen UITSLAG BELGISCHE KAMER De uitslag voor de Belgische Kamer luidt: stemmen perc. in 1950 aantal zetels 2.117.833 1.891.126 41.79 37.32 47.79 34.44 49 42 32.142 615.922 112.914 172.026 0.63 12.15 2.22 3.39 11.19 1.77 4.81 13 verdeeld 2 107.257 17.969 2.11 0.35 stemmen proc. 195Ó zetels thans stemmen proc. thans 1950 Socialisten 1.926.205 37.34 1.705.781 34.51 86 77 Lib. Soc. kartel 108.114 12.09 87.063 1.77 verdeeld C.V.P. 2.121.978 41.14 2.356.608 47.68 94 108 Liberalen 626.173 12.14 556.102 11.25 25 20 Communisten 184.098 3.56 234.541 4.74 5 7 Chr. Verb. v. volk en vrijheid 42.760 0.82 1 Chr. VI. Volksunie 113.785 2.20 1 Andere partijen 34.155 0.66 Het Chr. Verband voor volk en vrijheid en de Chr. Vlaamse Volksunie zijn splinterpartijen, afgescheiden van de C.V.P. In 1950 waren er 5.635.452 stemgerechtigden, thans 227.620 meer. 5.157.268 personen hebben gestemd voor 212 Kamerzetels. de mogelijk op zich te nemen ver antwoordelijkheid vooraf duide lijk omschreven wordt. Regeren is in de eerste plaats een kwestie van de opstelling van een pro gramma. Pas daarna komen de kwesties van personen en partij en aan de orde", aldus Larock. De voorzitter der Belgische so cialistische partij, Max Buset, heeft Maandag met oud-premier Paul Spaak en andere leden van het partijbestuur beraadslaagd over de vraag of de socialisten thans een coalitie regering met de Katholieken zullen vormen, of dat het aanbeveling zou verdie nen met de eveneens sterker ge worden liberalen samen te gaan. Een liberaal-socialistische coali tie zou in de Tweede Kamer over een meerderheid van tien zetels beschikken. Een der voornaamste verkie zingsleuzen van de socialisten was vermindering van de huidige militaire diensttijd van 21 maan den tot anderhalf jaar. Zij zeiden hier tevens bij, dat dit geen in vloed zou hebben op de Belgische bijdrage aan de verdediging van West-Europa. Doch Brusselse politici menen dat degenen, die verantwoordelijk zijn voor het opstellen van de plannen voor de verdediging van West-Europa, zich achter de schermen krachtig tegen het so cialistische voorstel zouden ver zetten. De Katholieke (regerings-1 par tij heeft tijdens de verkiezingen Er is Zondag j.l. gestemd voor 106 van de 175 zetels der Belgi sche Eerste Kamer. De Zondag gekozen negen pro vinciale raden zullen 46 senato ren aanwijzen. De 23 andere wor den door de senaat zelf, wanneer hij 26 dezer bijeen komt, be noemd. UITSLAG SENAAT. De rechtstreekse gekozenen (voor de negen provincies) in de senaat zijn verdeeld als volgt: Socialisten 42 (37); C.V.P. 49 (54); Liberalen 11 (10); Commu nisten 2(3); Kartel 2(2). Van de senaat worden 106 le den rechtstreeks gekozen. De pro vinciale raden zullen op 26 April 46 senatoren kiezen, de zoge naamde provinciale senatoren. Deze twee groepen van senatoren zullen 27 April, als beide Huizen voor het eerst vergaderen, op hun beurt 23 senatoren kiezen. Dit zijn de zogenaamde gecoöp teerde senatoren. WENSEN SOCIALISTEN DE LEIDERSROL? ,,Wij zijn de enige overwinnaars en het is dan ook logisph dat wij geroepen worden om het initia tief te nemen", zo heeft Victor Larock, lid van het hoofdbestuur van de Belgische socialistische partij verklaard. „Eerst dient echter spoedig een volledige inventaris opgemaakt te worden Het is normaal, dat aangevoerd dat een militaire diensttijd van anderhalf jaar slechts mogelijk zou zijn, indien deze periode voor de zes landen, die tezamen de Europese verde digingsgemeenschap moeten vor men, als algemene norm zou worden aanvaard. „Doch voordien is België, in overeenstemming met zijn verplichtingen als N.A.V.O.-lid, gehouden de dienst plichttijd van 21 maanden te handhaven", aldus de mening der Katholieken. Doch hoe ook de te vormen re geringscoalitie uit zal vallen, één ding acht men te Brussel zeker, namelijk dat de vooraanstaande Belgische socialist Paul Henri Spaak, drie maal minister-presi dent en van 1936 tot 1949 bijna zonder onderbreking minister van Buitenlandse Zaken, hetzij laatstgenoemde functie, hetzij het premierschap zal bekleden. Spaak, een uitgesproken voor stander van de beweging voor Europese eenheid, is voorzitter van de Europese kolen, en staal gemeenschap. Verklaring van de voorzitter der Katholieke Volkspartij. Theo Lefèvre, nationaal voor zitter der Christelijke (Katholie ke) Volkspartij, heeft er Maan dagavond o.m. op gewezen dat zijn partij gedurende vier jaar al leen de regeringsverantwoorde lijkheid heeft gedragen, „waarbij alle aanvallen en critiek op haar waren gericht". Volgens Lefèvre „valt de dema gogische inslag van deze aanval len en critiek niet te loochenen", waaraan hij toeschrijft dat „een gedeelte van het kiezerscorps tot de oppositiepartijen is overge gaan". Lefèvre wijst er verder op dat „de lijsten der kleine partijen on der de openbare mening verwar ring hebben gesticht", waaraan hij toevoegt: „Toch is gebleken, dat het volk de splinterpartijen afwijst. De kiezers hebben zich bewust voor de grote partijen uit gesproken". En de heer Lefèvre besloot o.m. met: „De C.V.P. is een blok ge bleven, waarvan de kern niet is aangetast, noch de levenskracht verminderd". De Belgische premier Jean van Houtte heeft Maandag koning Boudewijn het ontslag van zijn regering aangeboden. Van Houtte heeft opdracht ge kregen de lopende zaken af te handelen. Spanje zal zijn consulaat te Gibraltar met ingang van 1 Mei sluiten, omdat het bestaan van dat consulaat niet gerechtvaar digd is en omdat Spanje „onhof felijkheid" jegens koningin Eli zabeth wil vermijden wanneer zij in Mei een bezoek aan Gibraltar brengt, aldus deelde een woord voerder van het Spaanse departe ment van Buitenlandse Zaken mede. Het zou de Spaanse consul onmogelijk zijn de receptie ter ge legenheid van het bezoek bij te wonen of de Spaanse vlag te hij- sen. De woordvoerder zeide verder, dat de inwoners van Gibraltar, mits voorzien van de benodigde papieren, de grens ook na de slui ting mogen passeren. Volgens gezaghebbende krin gen te Londen hebben John Fos ter Dulles en Anthony Eden, de Amerikaanse en de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, bij hun besprekingen van gisteren „een grote overeenkomst van standpunten" ten aanzien van maatregelen om communistische expansie in Zuid-Oost-Azië tegen te houden, gevonden. Het is niet bekend, of zij het ook eens zijn gewórden over de kwestie van een gemeenschappe lijke Westelijke waarschuwing aan continentaal China tegen het verlenen van verdere steun aan een massale overgave van Mau-leden waren afgebro- De Britse bevelhebber, gene raal Erskine, deelde mede, dat de Mau Mau-onderhandelaars, die de vorige maand een onder houd hadden met regeringsver tegenwoordigers, en de overgave voorwaarden aanvaard schenen te hebben, door hun eigen vol gelingen gearresteerd zijn. Twee Mau Mau-„generaals'' zouden dood zijn of gevangenen van hun eigen volgelingen in de bossen van de berg Kenya. De regering bood in Maart j.l. aan, besprekingen met Mau Mau-leiders te voeren over voorwaarden voor een massale overgave. Dit geschiedde door bemiddeling van de Mau Mau- leider „generaal China", die door de regeringsstrijdkrachten Marie Besnard, die er van ver dacht wordt een aantal familie leden door arsenicumvergiftiging om het leven te hebben gebracht, is Maandagmiddag, na bijna vijf jaar in voorarrest te hebben ge zeten, voorlopig op vrije voeten gesteld. Zij dankt deze invrij- heidsstelling aan onenigheid on der de deskundigen over de oor- Advertentie) met zwarte naad Wol- Kousenhuis Noordstraat 45 - Tel. 2546 TERNEUZEN „Le Drapeau Rouge" (commu nistisch partijblad) verklaart, dat de communisten weliswaar ge voelige verliezen hebben geleden, doch dat zij hun stelling in Luik hebben verbeterd en zich in de voornaamste industriegebieden gehandhaafd hebben. Hef blad kondigt een intensivering van het communistisch verzet tegen de Europese samenwerking (zoals die thans in West-Europa wordt nagestreefd) aan. Paul Henri Spaak heeft ver klaard, dat de verliezen van de C.V.P. in grote mate de socialis ten ten goede zijn gekomen. Een nieuw feit heeft zich voorgedaan, zo zeide hij. Het verschil in sterk te in de kamer tussen de socialis ten en de C.V.P. vermindert meer en meer. „La Cité", een vakbondsblad van Rooms-Katholieke strekking schrijft, dat de kiezers hun ver tegenwoordigers in de grondwet gevende vergadering hebben ge kozen. De kiezers schijnen niet te wensen, dat deze vergadering, die voor de toekomst van het land Ivan zo groot belang is, onder .toezicht staat van een enkele partij. Het land heeft ongetwij feld aan de twee belangrijkste partijen de taak toevertrouwd om deze zeer belangrijke wetge vende vergadering te beheren. „Het Volk", een blad van onge veer dezelfde strekking als „La Cité", zegt, dat de C.V.P. de sterkste partij blijft. Het gros van het leger der C.V.P. blijft onaan getast. De partij, aldus het blad, heeft tegenslagen te incasseren I gekregen, doch zij blijft ver bo ven haar vóóroorlogse peil en medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Dezelfde temperaturen. Wisselend bewolkt met voorna melijk in het noordoosten van het land enkele verspreide buitjes. Meest matige wind, in hoofdzaak tussen noordwest en west. Wei nig verandering in temperatuur. WOENSDAG 14 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.38 12.07 0.13 12.42 0.53 1.22 1.03 1.32 blijft een machtspositie bekleden. Het liberale blad „Dernière Heure" verwijt de leider van de splinterpartij van het christelijke verbond voor volk en vrijheid, Saint Rémy, dat hij verwarring gesticht heeft. De C.V.P. rrtoet zich eigenlijk verheugen over Saint Rémy's optreden, daar hij thans voorkomen heeft, dat vele ontevreden C.V.P.'ers op de libe ralen hebben gestemd. En dit al dus dit blad, was een van haar belangrijke oogmerken. „La Libre Belgique" (R.K.) is van mening, dat de verliezen van de C.V.P. hoofdzakelijk ten goede zijn gekomen aan de socialisten. Alle bladen wijzen met een ze kere voldoening met uitzonde ring van het communistische par tijblad „Le Drapeau Rouge" op de „nieuwe verliezen van de communisten". Er zijn ook kranten die zich in hun commentaar zeer matigen en de voorkeur geven aan uitvoe rige verslagen over de gang naar de stembus. Hierbij spelen stem mingsstukjes over het zonnige zomerweer een belangrijke rol. Zonder uitzondering worden de relletjes te Verviers en Luik be treurd. De aan het hoofd gewon de jongeman in Luik heeft inmid dels een operatie ondergaan. Als men de krantencommenta ren mag geloven, is de Belg in het algemeen met onverschillig heid naar de stembus gegaan. Hier en daar kwam het voor, dat de kiezers aan een gesloten bu reau kwamen, omdat de ambte naren nog niet aanwezig waren. Deze kiezers wilden blijkbaar hun zonnige Zondag als echte vacan- tiedag genieten zonder hem te moeten onderbreken voor het ver vullen van de stemplicht. sprong van de arsenicum, die in de stoffelijke resten van de opge graven overledenen zijn aange troffen. Oorspronkelijk was een borg- stelling.van 1.200.000 franks voor haar invrijheidsstelling geëist, doch het gerechtshof te Bordeaux dat haar zaak in behandeling heeft gehad, liet deze eis Maan dag varen. „Eindelijk," riep de 57-jarige we duwe tegen de aanwezige journa listen, toen zij Maandag door het hek van de gevangenis van Bour- deaux naar buiten en in een poli- tie-auto stapte, die haar naar een onbekende bestemming vervoer de. Zij was in het zwart gekleed, als teken van rouw voor het over lijden van haar echtgenoot en ouders, die bovenaan de lijst van personen staan, die, volgens de tenlastelegging, door haar uit de weg zijn geruimd. Het instituut voor kernphysica te Calcutta heeft Maandag mede gedeeld, dat radio-actieve stof bo ven Calcutta is aangetroffen. De radio-activiteit werd ontdekt in 2 stofmonsters, die door Indische vliegtuigen waren verzameld op een hoogte van meer dan 10.000 voet. Volgens het instituut is de ra dio-activiteit zó zwak, dat zij „ge heel onschadelijk" kan worden genoemd. gevangen was genomen. De 2 genoemde Mau Mau-generaals zouden Zaterdag een nieuw on derhoud met vertegenwoordi gers van de regering hebben gehad, maar zij verschenen niet op de afgesproken plaats. Men trof daar een brief van „gene raal Karoego" van de Mau Mau aan, waarin werd meegedeeld, dat alle Mau Mau-afgevaardig- den naar de besprekingen be treffende een massale overgave gearresteerd waren, daar zij er van verdacht werden hun vol gelingen in een val te hebben willen lokken. Duizenden militairen van de regeringsstrijdkrachten zijn uit gebreide operaties begonnen in de hossen en de Kikoejoe-reser- vaten. Vliegtuigen lieten bom men vallen op schuilplaatsen van de Mau Mau. Generaal Ers kine verklaarde: „Wij zullen de ze lieden thans harder treffen dan tot nog toe". In de afgelopen 24 uur zijn in Kenia in de eerste fase van het nieuwe offensief der veiligheids troepen ruim zevenhonderd Mau Mau-aanhangers in speciale ge vangenenkampen bijeengebracht. Het offensief begon Zondag ochtend, nadat de besprekingen over Mau ken. De meerderheid van de arres taties is verricht naar aanleiding van inlichtingen, die tijdens het contact met de Mau Mau-leiders die over voorwaarden voor over gave kwamen spreken, verkregen zÜn- De massale arrestaties in de Kikoejoe-reservaten vinden nog voortgang. Het hoofdkwartier van het leger meldt, dat in de afgelopen week 121 Mau Mau-leden zijn ge dood door de veiligheidstroepen. de Vietminh-opstandelingen in Indo-China. De beide staatslieden wijdden hun ochtendzitting aan de toene mende spanning tussen Israël en de Arabische staten. Onmiddellijk daarna zonden zij naar verluidt instructies aan hun vertegen woordigers in de veiligheidsraad, die zijn besprekingen over dit vraagstuk gisteravond voortzet ten. Dulles gaf tijdens de bespre king van de toestand in Zuid- Oost-Azië een uiteenzetting van de motieven voor zijn jongste op roep tot „Vereende actie", aldus diplomatieke kringen. Eden, die eveneens het communistische op treden in dit gebied met bezorgd heid gadeslaat, verklaarde over tuigd te zijn van de noodzaak van gemeenschappelijke maatre gelen der betrokken landen inge val men op de conferentie te Ge- nève er niet zou slagen de vrede in Indo-China te herstellen. Engeland, evenals Amerika en Frankrijk, is ernstig verontrust door de jongste omvangrijke steun, die Peking aan de Viet minh-opstandelingen in hun of fensief tegen het Franse fort Dien Bien Phoe geeft. Naar men gelooft, dat Eden Dulles Zondag avond tijdens hun informele be spreking heeft medegedeeld, dat naar de mening der Britse rege ring de spoedig intredende moes son, waardoor de strijd in Indo- China in de komende vijf maan den zal verslappen, de Westelijke mogendheden ruim tijd zal geven om hun politiek te coördineren. De Vietminh heeft in de nacht van Zondag op Maandag een aanval ontketend tegen een stelling aan de Westelijke zijde van Dien Bien Phoe, aldus deelde de Franse bevelhebber mede. Fransen en Vietnamezen gingen onmiddellijk tot een te genaanval over. De zware ge vechten zijn nog aan de gang. De door de Vietminh aange vallen stelling was Zaterdag morgen door de strijdkrachten van kolonel De Castries op de rebellen heroverd. Het nieuwe Vietnamese oor logskabinet heeft Maandag be- Advertentie) Weer komt Castella met iets nieuws voor de Nederlandse vrouwen en meisjes. Iets nieuws! Welk een aangename klank hebben deze woorden voor de vrouw, of het nu iets is voor haar garderobe, voor haar huis houden. of voor de verzor ging van haar uiterlijk. Ze vindt het altijd prettig iets nieuws te proberen. Daaraan hebben de Castella- fabrieken natuurlijk gedacht, toen zij na het enorme succes van de Bloemenzeep besloteq^ deze nieuwe Seringenzeep te brengen. Welk een keus in Cas tella zeep heeft de vrouw nu tot haar beschikking! Welke moge lijkheden voor de verzorging van haar huid! De klassieke Castella Schoon- heidszeep met de huidverjon- gende oliën (2 stuks 50 ct.) Castella Spécial (32 ct.) met het wonderbaarlijke schuim. En nu in aansluiting op de Bloemenzeep met de rozengeur (20 ct.) Castella Seringenzeep (eveneens 20 ct.) Is het te verwonderen, dat de Nederlandse vrouw al enthou siast wordt bij het horen van de naam Castella! De coalitieregering van Mario Scelba, die twee maanden geleden gevormd werd, heeft Maandag in de Italiaanse kamer van afge vaardigden een geringe meerder heid behaald bij een stemming over de begroting van het mini sterie van Financiën. De stem verhouding was 295 tegen 284, De afgevaardigden waren voor de stemming van hun Paasvacan- tie teruggeroepen. De regering was Zaterdag ver slagen, maar de stemming was ongeldig, omdat zeven stembrief jes onder stembussen op de grond werden gevonden. De meeste politieke commen tators schrijven de „opstand" van Zaterdag in de gelederen van de coalitiepartijen toe aan rechtse christen-democratische leden, die de regering-Scelba wilden vervan gen door een kabinet, dat een meer rechts standpunt inneemt, waarschijnlijk onder leiding van de voormalige premier Giuseppe Pella. Het bestuur van de christen democratische partij besloot Maandag „de strengste maatrege len" te zullen nemen tegen afge vaardigden, van wie ontdekt wordt, dat zij ontrouw zijn ge weest jegens de regering. ZON MAAN op April. 13 5.50 14 5.47 15 5.45 onder op onder 19.33 19.34 19.36 14.48 15.58 17.06 3.58 4.13 4.36 Het blad van de Sowjet-com- munistische partij, „Prawda", heeft in verband met het re cente aanbod van de Sow jet- Unie om lid te worden van het Atlantische pact, de vraag ge steld: „Waarom bewaren de Westelijke mogendheden het stilzwijgen?'' De snelle verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Sowjet-voorstellen onaanvaard baar waren, verraadde volgens het blad slechts de zwakheid van de positie der tegenstanders van het Sowjet-voorstel voor verzekering van de collectieve veiligheid. De Westelijke regeringen zul len duidelijk moeten maken, of zij vóór of tegen collectieve vei ligheid in Europa zijn, aldus het blad. sloten een mobilisatie van vijf lichtingen af te kondigen. Door deze mobilisatie worden alle Vietnamese mannen van 20 tot 25 jaar onder de wapenen geroepen. De mobilisatie moet op 15 Mei voltooid zijn Het kabinet decreteerde ook, dat geen Vietnamees tussen 18 en 45 jaar het land mag verla ten en dat deserteurs, die vóór het einde van deze maand naar hun eenheden terugkeren, niet voor de krijgsraad zullen wor den geleid. In de toekomst zul len dergelijke gevallen echter streng worden gestraft. De Vietnamese generale staf schatte, dat door de nieuwe mo bilisatiemaatregel ongeveer 140.000 man onder de wapenen zullen komen. Hierdoor zou het totaal gemobiliseerde Vietnam mezen stijgen tot ongeveer een half millio§n. C orrespondenten vragen meer vrijheid inzake Dien Bien Phoe. Een-en-twintig buitenlandse correspondenten hebben de Franse opperbevelhebber in Indo-China, generaal Navarre, verzocht de beperkingen op de nieuwsvoorziening uit de bele gerde vesting Dien Bien Phoe te verlichten. De corresponden ten zeiden, dat zij voor hun be richten over de slag om de ves ting uitsluitend zijn aangewe zen op officiële bekendmakin gen, wat volgens hen, niet vol doende is voor een gebeurtenis van een dergelijk belang. De correspondenten erkenden de noodzaak van censuur, maar klaagden er over, dat door het beleid van generaal Navarre as pecten van de strijd, die ongun stig zijn voor de Franse unie strijdkrachten, niet door de pers kunnen worden doorgegeven. HET VIETNAMESE LEGER. Het Vietnamese leger is thans 550.000 man sterk. Hieronder zijn 230.000 man geregelde troepen en 170.000 leden van hulpstrijdkrach ten die onder rechtstreeks Viet namees bevel staan. Onder de Franse-Uniestrijdkrachten bevin den zich 105.000 Vietnamezen. ter wijl er nog 45.000 miliciëns zijn," j aldus een Maandag door ie Viet- namese premier, prins Buu Loc, I op een officieel noenmaal te Hue, de hoofdstad van Annam, afgeleg de verklaring. De premier deelde verder mede, dat 60 c/c van de boven Dien Bien Phoe afgeworpen valschermtroe pen uit Vietnamezen bestond. 4700 verdedigers -van de beleger de vesting zijn Vietnamese mili tairen. „Het Vietnamese leger heeft in 1953 220 officieren, 1060 onder-of ficieren en 15.143 korporaals en manschappen verloren," vervolg de Buu Loc. De Vietnamese premier besloot met te wijzen op de noodzaak voor Frankrijk om Vietnam algehele onafhankelijkheid te verlenen, op dat het gehele Vietnamese volk zich als één man achter de oor logsinspanning zou kunnen scha ren.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1