Uil Je 9 rcvincie Mister X t# LEVEND GESCHENK DERMA Voordelig roken geurig PAASVEEMARKT TE AXEL Eis in tweede Franse vergiftigingszaak KERKNIEUWS Boekbespreking Grotere bevoegdheden voor politie te Georgetown Constantin Guys-tentoonstelling te Vlissingen GEVONDEN VOORWERPEN TERNEUZEN. AXEL. ST. JANSTEEN. ZAAMSLAG. AARDENBURG. GOES. HULST. Russische sp'on in de V.S. gearresteerd ^8 Gouden Dienstjubileum. Koninklijke onderscheiding. Het is Zaterdag j.l. voor de heer A. P. van Hecke en zijn fa milie een ware feestdag gewor den. Des morgens om 11 uur aan zijn woning afgehaald, betrad de heer Van Hecke met zijn echtge note de zaal van café ,,'s Lands Welvaren", waar burgemeester mr Tellegen, de directie en het personeel van de firma P. J. van de Sande bijeen waren gekomen om de heer Van Hecke te huldi gen met zijn gouden dienstjubi- leum. Burgemeester Teilegen, zich tot de jubilaris wendende, feliciteerde deze op hartelijke wijze, daarbij wijzende op diens dienstijver en de arbeidsvrede die in de grafi sche industrie heerst, waardoor het grafisch bedrijf tot hoge ont wikkeling is gekomen. Het feit, dat de jubilaris op deze dag zijn 50-jarig jubileum als drukker mag herdenken, wijst op de goede verstandhouding die tussen werk gever en werknemer bestaat en volle waardering geniet. Spreker was verheugd te kun nen mededelen, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de jubi laris de eremedaille in brons ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Nadat de burgemeester de jubi laris de koninklijke onderschei ding op de borst had gespeld en hem hiermede had gelukgewenst, sprak hij de hoop uit dat het de heer Van Hecke gegeven moge zijn nog vele jaren deze onder scheiding te dragen. De plechtige uitreiking van de koninklijke onderscheiding werd op de gevoelige plaat vastgelegd. De heer Van de Sande Sr sprak vervolgens de jubilaris toe, daar bij in herinnering brengend de dag dat deze zijn eerste schreden in de drukkerij zette en na enige tijd op de zetterij-afdeling werk zaam te zijn geweest, naar de af deling drukkerij werd gedirigeerd om tot drukker te worden opge leid en thans deze dag viert als voorman-drukker. In de loop dei- jaren zag de jubilaris het machi nepark vernieuwen en uitbreiden en binnen enkele weken zal nog een rotatiepers aan zijn zorgen worden toevertrouwd. Mede namens zijn familie feli citeerde hij de jubilaris met de hem door H. M. de Koningin ver leende onderscheiding en over handigde hem als blijk van waar dering een enveloppe, ditmaal niet om deze te bedrukken, doch om met de inhoud hiervan een geschenk aan te kopen. De heer Van Hecke dankte de burgemeester voor de uitreiking van de door H. M. de Koningin toegekende onderscheiding, die hij hoopt nog vele jaren te zullen mogen dragen, en voor de door de burgemeester aangeboden ge lukwensen. Zich tot de heer Van de Sande Sr richtend, betuigde hij, mede namens zijn echtgenote, zijn har telijke dank dat hij deze mijlpaal heeft mogen bereiken in dienst van de firma Van de Sande, waar hij steeds met grote vreugde werkzaam is geweest en in de loop der jaren de drukkerij steeds heeft mogen zien uitbreiden. Met de wens, dat die ontwikkeling zich ook in de toekomst zal mo gen voortzetten, dankte hij de fa milie Van de Sande voor de hem aangeboden enveloppe, waarvan hij in overleg met zijn echtgenote een goed gebruik zal maken. Hierop werden verversingen aangeboden en bleef het uitge breide gezelschap nog enige tijd bijeen, waarbij menig voorval uit de oude doos de revue passeerde en er voor de medegezellen de ge legenheid bestond de jubilaris en zijn echtgenote te feliciteren, ter wijl de dames hun gelukwensen deden vergezeld gaan met het aanbieden van een prachtige schemerlamp. Nadat het gezelschap was uit eengegaan werd door de familie Van Hecke in huiselijke kring de feestdag voortgezet, waar het tot laat in de avond een komen en gaan was van vrienden en be langstellenden en talrijke felici taties binnenkwamen. Zilveren jubileum. Op 15 April a.s. viert de heer P. J. Casteels zijn zilveren jubi leum als ploegbaas weg- en on derhoudswerken bij de Ned. Spoorwegen te Terneuzen. Beenbreuk. De zestienjarige zoon van de heer I. te Axel, die op de melkwa gen van de heer P. d. H. meereed, kwam door onverklaarbare oor zaak Zaterdagmorgen in de Bern- hardstraat ten val. De ongelukki ge knaap brak tengevolge hier van een been en moest in het R.K. ziekenhuis te Sluiskil wor den opgenomen. Matige belangstelling voor ware kunst. Ternauwernood 200 toneelmin naars waren aanwezig bij de Vrij dagavond vanwege de Z.V.Ü. door het „Vrije Toneel" o.l.v. An ton Ruijs en Bob de Lange in „Het Centrum" gegeven laatste voorstelling in dit seizoen. Was het de mindere bekend heid van het stuk, de niet zo di rect tot de verbeelding sprekende Van het smokkelfront. De op dienst zijnde douane ambtenaren mocht het een dezer dagen gelukken een drietal smok kelaars te verrassen, die in het nachtelijk duister een vaars ter waarde van pl.m. 600 over de grens trachtten te brengen. De smokkelaars lieten, toen zij zich ontdekt zagen, de vaars in de steek en wisten in de duister nis te ontkomen. Een afscheid. Na een 10-jarige diensttijd als gemeentewerkman en na 33 jaren de betrekking van grafdelver te hebben vervuld, beëindigde j.l. Zaterdag de gemeentewerkman J. van Langevelde, wegens het bereiken van de pensioengerech Onder begunstiging van fraai vnd. 2e pr. Jos. v. Duijsse, Kapel- weder had alhier j.l. Zaterdag weer een Paasveemarkt-tentoon- stelling plaats, georganiseerd door de daartoe bestaande com- sie (uit vertegenwoordigers van tigde leeftijd, zijn arbeid in dienst de diverse landbouw-organisa- der gemeente. Dat zijn arbeid gewaardeerd werd bleek wel uit het feit, dat burgemeester Trimpe vergezeld van de gemeente-secretaris, de heer Kusee, de gemeente-opzich ter de heer Duininck en gemëen- tepersoneel ten huize van de heer titel „Escapade dat velen heeft y Langeveicle afscheid kwa- weerhouden naar Axel te star ten? Wij weten het niet! Wel, dat Terneuzen dat anders een zeer groot aandeel in de opkomst le vert nauwelijks vertegenwoor digd was. Hoe het zij, de thuisblijvers hebben in hoge mate ongelijk ge had. Het meesterlijk geschreven blij spel in 5 taferelen leerde ons eens te meer hoe wij ons in onszelf, in elkander en speciaal ook in onze kinderen kunnen vergissen. Alle rollen werden perfect ge typeerd en over al het andere, de entourage en wat daarbij behoort niets dan lof. Een stuk om min stens twee-, driemaal te zien en te doorleven. En dat stampvolle zalen en prolongatie dubbel en dwars zou verdienen! Uitvoering Matthaus-passion. In de St. Baafskerk te Aarden burg is voor de eerste maal een uitvoering gegeven van de Mat thaus-passion van J. S. Bach. De leiding berustte bij de diri gent P. van Egmond. Medewer king verleenden 't Amsterdams oratorium koor, het Noord-Hol land philharmonisch orkest en 't knapenkoor Vredesscholen uit Amsterdam, alsmede de buiten landse solisten, de Duitse bariton Caspar Bröcheler uit Bremen voor de Christuspartij en de Bel gische tenor Willy Vanhese uit Antwerpen als evangelist. Na afloop was er op het stad huis te Aardenburg een officiële ontvangst. Het is de bedoeling deze uitvoering ieder jaar te her halen. 50.000 verdwenen uit aange tekende brief. Naar wij vernemen is 50.000 verdwenen uit een aangetekende brief, die het bijkantoor van de Amsterdamsche Bank te Goes heeft verzonden naar het hoofd kantoor. Bij aankomst in Amster dam bleek de brief slechts oude kranten te bevatten. De recher che stelt een onderzoek in. Vijf en zestig jaar getrouwd, Het echtpaar van Antwerpen Huissoon, dat in het Gerefor meerd rusthuis te Goes woont viert heden zijn 65-jarig huwe lijksfeest. De bruidegom is 89, de bruid 90 jaar oud. Luxe auto vervoerde 1100 kg boter. Eind vorige week heeft de Bel gische douane te Kieldrecht be slag weten te leggen op een luxe auto, die bij onderzoek 1100 kg Nederlandse boter, ter waarde van 4400, bleek te bevatten. men nemen en burgemeester Trimpe in z'n afscheidswoord zijn waardering uitsprak over de wij ze waarop de scheidende zijn taak verrichtte en speciaal zijn arbeid op de begraafplaats roemde. Namens het gemeentebestuur en personeel bood hij de heer Van Langevelde als aandenken aan zijn diensttijd een vulpen aan, de hoop uitsprekend dat hij deze pen nog vele jaren ter hand zou mo gen nemen. Nadat de heer Van Langevelde dank had betuigd voor het aan geboden geschenk en de betoon de belangstelling, bleef men nog enige tijd bijeen. Van de beide wethouders, de heren A. Koster en F. de Koeijer, die verhinderd waren persoonlijk afscheid te komen nemen, mocht de heer Van Langevelde 'n waar derend schrijven ontvangen. Concérten van het Drieman schap. Zaterdag kwamen de besturen van de muziekverenigingen „Con cordia" uit Axel, „E.N.Z.K." uit Hoek en „De Volharding" uit Zaamslag bij de heer R. J. van de Veke bijeen ter bespreking van het eerstkomend concert dat te Hoek zal worden gegeven en werd als datum hiervoor vastge steld Zaterdag 19 Juni. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de problemen waarvoor de muziekverenigingen zich steeds geplaatst zien en de wijze waarop men deze het beste tot oplossing kan brengen. NED. HERVORMDE KERK. De heer A. J. van Cruijningen, candidaat te Sluiskil, is benoemd tot vicaris te Buurse (O.). VLIEGENDE ARK. Een vliegtuig van de K.L.M. is uit Calcutta naar Schiphol ver trokken met een miniatuur die rentuin aan boord. De „vliegen de ark" Hwam uit Bangkok (Thai land) met ongeveer 22.000 vogels uit Himalaya, een dozijn pythons, schildpadden, sierslangen uit As sam, gele hagedissen, adders en jonge luipaarden. Van Schiphol uit zullen de die ren naar hun verschillende be stemmingen worden vervoerd, zoals New York, Londen, Zürich, Brussel en Duitsland. ties als mede van de bonden van vee- en verkenshandel) en met medewerking van het gemeente bestuur van Axel. In aanmerking nemende dat bij dit soort tentoonstellingen het accent vooral gelegd wordt op 'n toondag van vetvee en varkens mag deze Paasveemarkt weder om als geslaagd worden aange merkt, Door de heer W. Koster Jz. werd in zijn openingsrede voor de microfoon in herinnering ge bracht dat het vorig jaar door de gevolgen van de ramp deze ten toonstelling geen doorgang vond. Hij verwelkomde in het bijzonder het plaatselijk bestuur van Axel en twijfelde er niet aan of het welslagen van deze markt zou, gezien de goede Axelse traditie, weer verzekerd zijn. Spr. bracht daarop dank aan allen die in eni gerlei opzicht hunne medewer king hadden verleend, met name gemeentebestuur, de dierenarts, de rijkspolitie en de pers en hoop te dat het welslagen zal resulte ren in het vaste voornemen ook het volgend jaar weer opnieuw aan deze Paasvee-tentoonstelling deel te nemen, mede dank zij de hier in commercieel opzicht be nutte kansen. De resultaten die des nam. te 2 ure waren vastgesteld laten wij hier volgen: AFDELING VETVEE. Vette runderen met 6 tanden: le en ia pr. F. Vermoet en A de Bock, Sas van Gent; 2e en 2a pr. Gebr. Verstra ten, Axel; 3e pr. P. Coene, Koewacht; 3a pr. A. van Belois, Zuiddorpe; 3b pr. Firma IJsebaert, Terneuzen. Vette runderen met 4 tanden en meer: le pr Gebr. van Gijs, Groe- de; ia pr. A. Verbiest, Zuiddorpe; 2e pr. P. Coerié, vnd; 2a pr. Gebr. Verstraten, vhd; 3e pr. J. C. den Hamer, Koewacht3a pr. Gebr. Verstraten, vnd. Vette runderen met 2 tanden le pr. H. Bossche, Sas van Gent; 2e pr. Gebr. Verstraten, vnd; 3e pr. A. van Belois, vnd. Vette runderen zonder tanden: le pr. Gebr. Verpoorte, Axel; 2e pr. G. Verlaere, Overslag. Osisien met 4 tanden: le pr. P. Coene, vnd. Ossen met 2 tanden: le pr. A. Verbiest, vndi Ossen zonder tanden: le pr. H. E. Picavet, Westdorpe. Dikbillen met 6 tanden: le pr. Gebr. Van Gijs, vnd. Dikbillen met 4 tanden: le pr. Gebr. Van Gijs, vnd. Dikbillen zonder tanden: le pr. Gebr. Van Gijs, vnd; 3e pr.A. J. Goethals, Sas van Gent. Dikbil kalveren: 2e pr. H. E. Picavet,vnd. Vette koeien: le pr. A. Verbiest- lebrug. Kampioen vetvee en res. kam pioen: Gebr. Van Gijs, vnd. Schoonste groep vetste: A. Ver biest, vnd. Schoonste groep dikbillen: Ge br. Van Gijs, vnd. Schoonste groep vetvee: Gebr. Verstraten. AFDELING VARKENS Schoonste vetvarken: le pr. A. C. Audenaerd, Axel; 2e pr. Leop. de Meij, Sas van Gent. Schoonste vleesvarken: le pr. P. Gelderland, Axel; 2e pr. H. Verstra ten, Axel. Beste zeug: le pr. A. C. Aude naerd, vnd; 3e pr. H. Inghels, Koewacht. Zwaarste varken: le pr. A. C. Audenaerd, vnd. Groep van 4 vleesvarkens van één eigenaar: le pr. Leop. de Meij, vnd; 2e pr. A. C. Audenaerd, vnd; 3e pr. Nico de Regt, Axel. Grootste aantal: A. C. Aude naerd, vnd (12 stuks). Ook t.a.v. de vele aangevoerde varkens kan hetzelfde worden ge constateerd. Prima kwaliteit, gro te kwantiteit en levendige handel. De openbare aanklager in het proces-Brunel heeft Zaterdag levenslange dwangarbeid geëist. Robert Brunei, een 24-jarige gebochelde jongeman, staat op het ogenblik in Nimes terecht. Hij bekende Vrijdag zijn vader en grootmoeder van vaders kant ver giftigd te hebben, doch ontkende zijn grootmoeder van moeders kant uit de weg geruimd en zijn 30-jarige broer Raymond verlamd te hebben door toediening van arsenicum. Psychiaters onderzoeken Bru- nels geestvermogens. BRUNEL VEROORDEELD Robert Brunei is door een rechtbank te Nimes tot levens lange dwangarbeid veroordeeld Hij wordt er van beschuldigd zijn vader en zijn beide grootmoe ders vermoord te hebben door middel van arsenicum. Toen de rechter het vonnis on der applaus van de publieke tri bune uitsprak, hield Brunei zijn gewone grijns op zijn gezicht. Brunei klapte voor rechter en ju- journalist Hans Alma maakte van andere verwanten op dezelfde wij. ze van het leven te hebben be roofd. Haar proces werd ver daagd om deskundigen in de ge legenheid te stellen vele tegen strijdige verklaringen van gift deskundigen te verifiëren. Vrienden en verwanten van Marie Besnard, die er van wordt verdacht zes familieleden te heb ben vergiftigd, hebben de waar borgsom van 1.200.000 frank waartegen Marie Besnard door het gerechtshof te Bordeaux is vrijgelaten, aan een advocaat overhandigd. „Waar Europa eindigt" door Hans Alma. Uitg. H. J. W. Becht, Amsterdam. Prijs geb. 8,90. Als gevolg van de bekende breuk in de as MoskouBelgrado stelde Jougo-Slavië indertijd zijn grenzen weer open voor bezoe kers uit niet-communistische lan den. De bekende Nederlandse ry in de handen. Twee psychiaters hadden tevo ren verklaard, dat verdachte in juridische zin niet krankzinnig is. Volgens een van hen is Brunei gedeeltelijk verantwoordelijk voor zijn daden; de andere noem de Brunei een „ongelukkige", die erfelijk belast is. Het proces-Brunel is het twee de vergiftigingsproces der laatste weken. De vorige maand stond in Bor deaux de 57-jarige Marie Besnard terecht. Zij wordt er van beschul digd haar echtgenoot, ouders en De 24-jarige, te Sjanghai gebo ren Witrussische vrouw Loedmil- la Sergejewa Michailowa, die Vrijdag te Washington werd ge arresteerd, heeft verklaard als Russische spionne duizend dollar per maand te hebben verdiend. Na haar arrestatie door autori teiten van de immigratie- en na turalisatiedienst, was zij voor een commissaris geleid op beschuldi ging van inbreuk op de bepalin gen voor vreemdelingen. Zij werd vrijgelaten tegen een waar borgsom van duizend dollar. Michailowa vertelde van haar zestiende jaar af te Sjanghai op geleid te zijn voor spionne. Zij kwam de Verenigde Staten bin nen door zich voor te doen als een vluchtelinge. Bij de Californi sche universiteit had zij zich laten inschrijven als studente in de po litieke wetenschappen. Tram- en buschauffeurs en conducteurs te Rome zijn Zondag voor 48 uur in staking gegaan om kracht te zetten aan hun loon eisen. deze gelegenheid dankbaar ge bruik en verkende Tito's heil- staat tot in alle hoeken en gaten. Over zijn belevenissen verscheen bij Becht een boek onder de sug gestieve titel „Waar Europa ein digt". Dank zij zijn vele persoon lijke ervaringen kreeg Alma meermalen de kans een blik te werpen achter de schermen van deze communistische staat en het resultaat is een knap geschreven werk. dat de interesse waard is van ieder, die wat meer wil Weten van het leven in een communisti sche maatschappij. Overigens zal dit interessante boek ook voor de liefhebbers van vlot geschreven reisverhalen bijzonder aantrekke lijk zijn, want of Alma nu schrijft over politiek, historie, of mooie plekjes, altijd doet hij dit met kleur en verve. Een flink aantal prachtige foto's maken dit mooie boek nog meer aantrekkelijk. De gouverneur van Brits-Guy- ana, sir Alfred Savage, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waar in wordt bepaald, dat de politie in Georgetown (100.000 inwo ners) grotere bevoegdheden krijgt bij het optreden tegen on geregeldheden van politieke aard. Samenscholingen van vijf of meer personen, welke het karak- HANDEN grota tube thans 95 c. Van 16 Juli tot 22 Augustus a.s. zal in Vlissingen een tentoon stelling worden gehouden van het werk van de kunstschilder Constantin Guys, die te Vlissin gen werd geboren. Het zal de eerste grote tentoonstelling zijn die in Nederland aan deze in Frankrijk zeer bekende kunste naar wordt gewijd. Constantin Guys werd op 3 December 1802 te Vlissingen ge boren. Zijn vader, Francois La zare Guys, was aldaar hoofdcom missaris van de Franse marine, zijn moeder heette Elisabeth Betin. Vermoedelijk heeft Guys reeds op jeugdige leeftijd Vlissin gen verlaten. Tot 1823 is bijna niets over hem bekend. Van 1823—1824 heeft hij onder Lord Byron in Griekenland gevochten. Vervolgens nam hij in Frankrijk dienst in een regiment dragon ter hebben van verstoringen der openbare orde, zijn verboden. Men mag geen dodelijke of ge vaarlijke wapens dragen. De maximumstraf voor over treding van de bepalingen der proclamatie is een boete van hon derd dollar of zes maanden ge vangenisstraf. Er zijn Woensdagavond ongere geldheden geweest naar aanlei ding van de iweigering om leiders der vooruitstrevende volkspartij onder borgtocht vrij te laten, na dat zij op beschuldiging van het houden van een onwettige op tocht waren gearresteerd. nsoi De Padvinders Wandeltocht. Zoals wij reeds eerder meldden wordt a.S. Zaterdag alhier een St Joris-wandeltocht door de afd. Terneuzen der Nederl. Padvin dersvereniging georganiseerd, waarvoor grote belangstelling blijkt te bestaan. Naast de drumband van de N.P.V. te Middelburg hebben zich reeds deelneemsters en deelne mers uit diverse plaatsen aange meld, o.a. uit Aardenburg, Oost burg en Vlissingen, terwijl men nog meerdere inschrijvingen uit Goes, Middelburg en Vlissingen verwacht. Getracht zal worden voor de deelnemers vanuit Bres- kens en Oostburg extra bussen te doen rijden, zodat de reisgelegen heid voor hen geen bezwaren zal medebrengen. Met de inschrijvingen uit Ter neuzen bedraagt het aantal deel nemers thans reeds 340, terwijl vóór de sluitingsdatum op 15 de zer nog tal van padvinders zich voor deelname zullen aanmelden. Insluiper gearresteerd. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd omstreeks half één in de kelder van het Chinese res taurant „Sjanghai" een man ge signaleerd. Bij het direct daarop ingestelde onderzoek trof de po litie in de bewuste kelder aan de alhier wonende 24-jarige L. L. die zich door inklimming toegang tot de kelder had verschaft en zich uit de daarin aanwezige spi ritualiën had tegoed gedaan. Hij werd door de politie in ver zekerde bewaring gesteld en kon door BRUNO J. VAN LHEENKE 22) Nadruk verboden. Tijdens deze alleenspraak-in- gedachten van De Weger, was Chambricks bezig met het bij brengen van Flaneur, iets, dat hem met water en cognac vrij snel lukte. Chambricks had het papier met de weegschaal, als mede het stukje glas gezien en toen hij het panier opnam, tril den zijn handen. En zij trilden niet van overmoeidheid. „Wat is hier gebeurd?" snauw de Chambricks toen Flaneur goed en wel het bewustzijn had her kregen. „Die ellendeling zeker, hè? De Weger; En jij, stom rund, laat je door zo'n vent nog neer slaan ook!" „Ik had hem te pakken," steun de Flaneur, „maar die satan is zo vlug als de bliksem zelf. Hij... hij besprong me en wist me met iets hards neer te slaan. Oooh, mijn hoofd!" De man greep naar zijn hoofd en dommelde met ge sloten ogen nog wat na. „Dat harde, Bennie, was toch echt de kolf van je eigen re vol ver," grinnikte De Weger in zijn donkere kast, waarin hij het in „Steun niet zo hard, kerel," gromde Chambricks, „wees blij dat je hier nog bent. Diston zou er wat voor over hebben als hij in jouw plaats hier zat. En Bus- ton ook." „Wat is er met die twee?" mompelde Flaneur dof en tame lijk ongeïnteresseerd. „Met die twee is er niets. O, nee, helemaal niets," zei Cham bricks sarcastisch, om woedend te vervolgen: „alleen dan, dat zij allebei verdwenen zijn, er\, wat je misschien meer zegt: dat zij ver dwenen zijn na een ontmoeting met De Weger. Diston na een mislukte moordaanslag op het meisje Renton, en Buston „Wat!" schreeuwde Flaneur. Hij sprong op van zijn stoel en greep onmiddellijk weer kreu nend naar zijn hoofd. „Schreeuw niet zo, idioot, en hou je gemak," snauwde Cham bricks. „Wou jij soms zeggen," grom de Flaneur, „dat dat kind van Renton hier nog rustig ergens rondloopt? En in Amsterdam mocht haar niets gebeuren, hè. In Amsterdam moest ik haar rus- ;o lan; O nee, dat kind weet van niets. Dat kind komt helemaal voor niets naar Amsterdam. Dat kind sjouwt helemaal voor niets rond met" dagboekbladen van haar vader. En zij gaat voor niets bab belen-met Hilton. Dachten Hilton en jij soms, dat dat kind op haar achterhoofd gevallen was?" Flaneur was woedend en zijn stem dreigend. De Weger, in zijn kast, was op getogen over de gang van zaken en zegende nu al het moment dat Chambricks hem in zijn aftocht had gestoord. „Goed zo", mompel de hij, „bevechten jullie maar, jongens. Ik krijg zo het idee, dat er een strijd om de top gaande is, waar ik nu de ontknoping wel eens van kon meemaken. Ik krijg de indruk, dat Hilton en Cham bricks gezamenlijk Kareltje wa ren en dat Flaneur ook graag een beetje Kareltje wil zijn. Wel, ga je gang, Bennie, jongèn. Hilton is niet meer, dat weet je. Toe maar, verschaf mij maar inlich tingen." Chambricks stond op uit zijn fauteuil en ging tegenover Fla neur staan. „Jij wordt brutaal Verhoef," gromde hij. „Jij wordt veel brutaler dan wel goed voor je is. Jij verbeeldt je geloof ik, dat je een hele Piet bent, is het niet?" Dan, snauwend en autori tair: „jij hebt maar je bevelen op te volgen en verder je bek te hou den! Begrepen? Wij dulden geen gemor, ook niet van jou en Lui- görro." Hij ging weer achter zijn bu reau zitten. Ook Flaneur ging zit ten. sprak Chambricks, en zijn stem klonk wat vermoeid, „is moeilijk te bereiken. Héél moeilijk. Daar voor heb je iets nodig, dat jij in te beperkte mate bezit: verstand, hersens. En zelfs al heb je her sens, dan nog is het moeilijk uiterst moeilijk." Hij zuchtte even. Toen klonk zijn stem kortaf: „Je hebt het be grepen?" „Ik zou," zei Flaneur, „wel eens willen spreken met een doctor Hilton, mylord. Het is al weer een paar dagen geleden, dat ik hem voor het laatst zag." Chambricks veerde overeind. „Wat wil jij van Hilton..." vroeg hij op zacht dreigende toon. „Wordt mylord bang," grijnsde Flaneur, die zich ondertussen zelf ook allesbehalve op zijn gemak voelde. „Bang?" Chambricks lachte ge ringschattend. „Nogmaals, Ver hoef, jij moet je buiten mijn zaken houden en buiten die van dr. Hilton. Jij hebt daar niets mee te maken." Hij ging weer zitten en stak, enigszins nerveus, een sigaar op, daarna ook Flaneur het kistje toeschuivend. „En nu: ter zake," zei hij. „Wat heb jij uitge voerd?" „Ik begrijp dat u er nieuwsgie rig naar bent," zei Verhoef sar castisch. „Er hangt inderdaad veel van af. Héél veel. Maar ik ben óók nieuwsgierig, lord Cham bricks. Ik ben erg nieuwsgierig. En in het bijzonder ben ik nieuwgierig naar het lot van uw compagnon Hilton en naar dat van Mieke Renton." ders, dat hij in 1830 als onder officier verliet. In de jaren 1842 1848 reisde hij en verbleef hij in Spanje, Italië en Engeland. In deze tijd maakte hij zijn eerste tekeningen. In 1848 werd hij cor respondent van de Illustrated London News, tot 1860, in welke hoedanigheid hij de Krim-oorlog medemaakte. Vele tekeningen en aquarellen wijdde hij aan de ge vechten in deze oorlog, die in ge noemd blad verschenen. Als cor respondent van het belangrijkste geïllustreerde blad van dit tijd perk, reisde en tekende hij veel in Spanje, Italië, Turkije, Egypte en Duitsland, welke reizen on derbroken werden door verblij ven in Frankrijk en Engeland. Tussen 1855 en 1860 vestigde hij zich te Parijs, waar hij finan cieel in moeilijke omstandigheden kwam te verkeren. Baudelaire wijdde in 1863 drie boeiende arti kelen aan hem in de „Figaro", waarin Guys voor het eerst „Le peintre de la vie moderne" (de schilder van het moderne leven) genoemd wordt. Op verzoek van Guys hield hij diens naam echter geheim. Tegen het einde van zijn leven koesterde Guys de vurige wens nog eenmaal zijn geboorte stad weer te zien, een wens, die tenslotte tot een onweerstaan baar verlangen werd. Vrienden wisten hem het nodige geld te verschaffen, doch juist toen in 1885 alles voor de reis geregeld was, overkwam hem een ongeval. Men bracht hem naar het hospice Dubois, waar hij nog zeven jaren te bed lag, tot hij op 13 Maart 1892 overleed, eenzaam en bijna vergeten. Het werk van Guys bestaat ge heel uit tekeningen en aquarel len. Naast de tekeningen, die hij maakte gedurende de Krim-oor log en in Engeland, Spanje Egypte, Turkije, Italië en Duits land, is het vooral Parijs gedu rende het tweede keizerrijk ge weest, dat hij heeft uitgebeeld. Aan de tentoonstelling ver lenen musea en particulieren uit Frankrijk, Engeland, België, Zwitserland en Nederland mede werking, zodat een 120-tal teke ningen en aquarellen te zien zal zijn. Voor deze tentoonstelling is een erecomité gevormd, waarin o.m. zitting hebben genomen de Franse ambassadeur in Neder land, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland de burgemeester van Vlissingen de voorzitter van de gemeente raad van de stad Parijs, de cultu rele ambassaderaad van Frank rijk in Nederland en directeuren en conservators van Nederland- TERNEUZEN. De Korpschef van de Gemeen tepolitie maakt bekend, dat de volgende gevonden voorwerpen zijn te bekomen aan de daarach ter vermelde adressen: Blanco zakalbum, Cobi Wisse, Lange Kerkstr. 68; bruine kinder- portemonnaie, J. Verhelst, Zeven huisjes P 80; muntbiljet, Thea van Breda Vriesman, Heren gracht; fietspompslangetje, C. de Ridder, Koedijk 13; donkergroen kinderfietsje, fa. v. d. Heijden, Noordstraat 46; doublé ketting, C. Faas, Othene D 84; paar glacé dameshandschoenen, De Wilde, Dijkstraat 73; bankbiljet, A. v. d. Berge, Pr. Hendrikstr. 33, Axel; rode step, H. Blok, Hondiusstraat; damesportemonnaie met inhoud, F. de Vos, Otherte D 139; dubbele leidsel, Van de Voorde, Spui 93, Axel; oorring, Klaassen, Dr. Buij- zestraat 12. Aan het bureau van politie zijn nog gedeponeerd: f ietspompje, donkergrijs mantelceintuur, paar bruine kinderwanten, glacé da meshandschoen, armband ((gevon den door Janny de Bruine, Grie- te), ballpoint, groene step en blauw kindervest. AXEL. De Groepscommandant der rijks politie te Axel maakt bekend, dat de volgende gevonden voorwer pen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Wollen shawl, Oudeweg 11; wol len shawl, Julianastraat 16; twee muntbiljetten, Wilhelminasraat 67; armband, Oudewijk 85; glacé dameshandschoen, Oudeweg 86; zakdoek, Julianastraat 65; auto- step, Pr. Mauritsstraat 12; ball pointpen, Wilhelminastraat 70, damesportemonnaie met inhoud, Walstraat 54; Kinderschoentje, Magrette N 78; alpinomuts, Sin- gelweg 17; schortje, Sassing P 25; Kinderportemonnaie met in houd, Esselbrugge, Evertsenstr.; zilveren collier en shawl, Station straat 23; broche, Pr. Maurits straat 12; armbandje, Stations straat 23; ceintuur en kam, Buth- dijk 5; bankbiljet, Pr. Hendrik straat 33; ring met inscriptie, Buthdijk 18; kinderjasje, Beatrix- straat 10; donkerblauw kinder jasje, Bernhardstraat 38; paar broekspijpen (motorrijder), Wil- helminastraat 58; muntbiljet,

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2