De Belgische verkiezingen Het probleem der werkgelegenheid Dulles in Londen aangekomen Lumière overleden Binnen twee maanden opheffing der Unie? Na het ongeluk met de Comet „Yoke Yoke" Invoering van nieuwe rijksdaalders en guldens Belangrijke winst voor de Socialistische Partij Mossadeq staat in hoger beroep terecht Atoomonderzoek in Japan Australische premier over waterstofbomproeven De productie van atoom wapens in de Ver. Staten Trekt „De Schelde" zich terug uit vliegtuigbouw? WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De strijd tegen spionnage in de V.S. De „Cornet" zal worden beproefd Frankerlng bJJ Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Eedactle-adres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks MAANDAG 12 APRIL 1954. 9e Jaargang No. 3122. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1»J iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ur, Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.39 aar. De Belgische verkiezingen van Zondag 11 April hebben over het algemeen een rustig verloop ge had. Dit had men trouwens alge meen verwacht. Ook de laatste dag van de kiescampagne is kalm geweest. De aanplakbiljetten toonden de bezoeker in de hoofd stad nauwelijks, dat de Belgen voor de dag stonden, waarop zij naar de stembus geroepen waren, om voor vier jaar hun volksver tegenwoordiging te kiezen. Op de avond vóór de verkiezingen wa ren nog strooibiljetten verspreid. Men kan echter niet spreken van een volkomen rust. In Luik was een kleine autobus met leden van de C.V.P. er in door socialistische partijgangers, die zich langs de weg hadden opge steld, met bakstenen bekogeld. Het gevolg was, dat één van de inzittenden zó ernstig aan het hoofd werd gewond, dat hij in het ziekenhuis opgenomen moest worden. Zijn toestand is zorgwek- toonden geen bijzonder beeld. Op de voorpagina's der bladen, doch niet op de belangrijkste plaats, werden de lezers voor het laatst aangemaand, om op de partij van het blad te stemmen. De „tekortkomingen" van de te genpartijen werden nogmaals in kort bestek gehekeld en de eigen verdiensten opgehemeld. Van een „hetze" kon men echter weinig of geheel niets bespeuren. Algemeen kan men aannemen, dat de Belg van mening was, dat het land terug gaat naar een pe riode van een „normale" volks vertegenwoordiging, welke niet verwrongen is door problemen zoals de koningskwestie in 1950. Het gerucht, als zou de „ver dwijning" van koning Leopold deel uitmaken van een „verkie zingsstunt", wordt nauwelijks ge loofd. Het was zomerachtig lenteweer. In dit verband schrijven vele De Katholieke minister van Bin nenlandse Zaken, Moyersoen, ver klaarde, dat de C. V. P. haar meerderheid in het parlement heeft verloren en ongeveer 10 minder stemmen kreeg dan bij de laatste verkiezingen. Hij zei, dat de socialisten en li beralen winst hebben geboekt en dat de communisten ongeveer 30 procent van hun aanhang hebben verloren. Waarnemers verwachten, dat Maandag reeds onderhandelingen (Advertentie) de kapper rnet net aparte cachet narkt 16 - brouwerijstr. 8 terneuzen nat. en internationaal jurylid tarief permanenten 11 of 13,50 depositaire „Lancöme" beroemd parijs huis voor schoonheids- en huidverzorging Bij het vliegtuigongeluk van Donderdag in Canada, waren over een regeringscoalitie tussen j geen Nederlanders betrokken, al- de verschillende partijen zullenle niet-Canadese slachtoffers wa- beginnen, ren Britten. kend en men heeft bloedtransfu- kranten, dat het een goed ding is sie moeten toepassen. Een ander werd aan het been gewond. In Verviers, waar socialisten en Katholieken elkaar met stokken en bezemstelen te lijf gingen, wa ren de gevolgen minder ernstig. Hier liepen de demonstranten slechts builen en schrammen op. De bladen van Zaterdag ver- Herbert Brownell, de Ameri kaanse minister van Justitie, heeft een aantal anti-communis tische maatregelen voorgesteld w.o. de doodstraf voor spionna ge in vredestijd. Zonder de werkzaamheid van Senator Joseph McCarthy te noe men, zei Brownell in een televi sie-uitzending, dat het F.B.I. (het federale bureau voor onderzoek), het departement van justitie en de rechtbanken de organen zijn om tegen onwettige communis tische activiteij op te treden. Hij stelde een aantal nieuwe wetten voor, die een werkgever het recht geven tijdens een na tionale noodtoestand personeel van voor de landsverdediging werkende fabrieken te ontslaan, waarvan kan worden veronder steld dat het tot sabotage of spionnage geneigd is. Getuigen mogen de mogelijk heid van zelfbeschuldiging niet langer als excuus aanvoeren om getuigenis te weigeren. Afgeluis terde telefoongesprekken moeten ais bewijs kunnen worden ge bruikt. Aan personen, die schul dig zijn bevonden aan activi teit, gericht op het gewelddadig omverwerpen van de regering, moet het staatsburgerschap kun nen worden ontnomen. Ter illustratie van de contra- spionnage van het F.B.I. zei de minister, dat de regering weken voordat Moskou het wereldkun dig maakte, wist dat Stalin ziek was en dat Malenkof hem zou opvolgen. Agenten van het F.B.I. zijn doorgedrongen in de Amerikaan se communistische partij, aldus Brownell. Dit was een belang rijk wapen ter bestrijding van onwettige activiteit door deze partij. „Wij moeten steeds be dacht zijn op communistische in filtratie, maar dit gevaar moet niet overdreven worden". dat in België stemplicht heerst, anders zouden velen wellicht de voorkeur hébben gegeven aan 'n vroege tocht naar buiten inplaats van te wachten op de opening van de stembureaux. De stembureaux waren van acht uur in de morgen tot twee uur in de namiddag ge opend. Onofficiële resultaten van de Belgische algemene verkiezingen, Zondagavond laat, wijzen op een dergelijke omzwaai, dat men in politieke kringen te Brussel een „linkse coalitie" voorspelt. De socialisten en liberalen zijn thans sterk genoeg om een rege ring van twee partijen te vormen, waardoor de Katholieken in de oppositie worden gedrongen", zo verklaarde men. Op het hoofdkwartier van de liberale partij verklaarde een woordvoerder: „Een duidelijk socialistisch succes, een lichte liberale vooruitgang en een ern stige Katholieke achteruitgang". Hij zeide, dat de voorspelling van zijn partij in dit stadium is: „Een Kamer van 96 socialisten, 88 Katholieken, 24 liberalen en 4 communisten". In de oude Kamer hadden 108 Katholieken zitting, 77 socialis ten, 20 liberalen en 7 communis ten. Paul Henri Spaak, voormalig socialistisch premier, deelde op het hoofdkwartier van zijn partij mede: „De Katholieken hebben hun meerderheid verloren". Een menigte van socialisten juichte Spaak luide toe. Spaak deelde op een vergadering mede, dat de C.V.P. in de provin cies Antwerpen, Brabant en Lim burg reeds 7 zetels verloren heeft, te weten drie in Antwerpen, drie in Brabant en één in Limburg. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft Vrijdagavond op een bijeenkomst van de commis sie „De Club" te Groningen, welke in de aula van de Gronin ger universiteit werd gehouden, een inleiding gehouden over het probleem der werkgelegenheid. De minister gaf een uitvoerig overzicht van de behartiging van de belangen der werklozen in de voorbije jaren, en merkte op, dat thans onze gehele sociaal-econo mische en financiële politiek ge richt dient te zijn op de werkge legenheid. Hij toonde zich een vurig voorstander voor de aan vullende werkobjecten, die op be paalde tijden en voor bepaalde streken kunnen worden ingezet. Daarvoor is het nodig, aldus mi- In de recreatiezaal van de ka zerne der Perzische pantsertroe pen halverwege Teheran en Sjemran is Donderdag het pro ces in hoger beroep tegen ex- premier Mossadeq begonnen. Steunend op de arm van een jonge officier en op een wan delstok begaf de voormalige min.-president zich naar zijn plaats. Onmiddellijk na de ope ning van de zitting verklaarde Mossadeq en zijn advocaat, dat het tribunaal niet bevoegd is om deze zaak te behandelen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is Zondagmiddag te Lon den aangekomen. Hij zal te Londen en Parijs spre ken over de Westelijke politiek, die op de conferentie te Genève zal worden gevolgd. Volgens diplomatieke kringen te Londen zal Engeland de Ver enigde Staten mededelen, dat het weten moet komen. taal-China over verdere steun i De Westduitse vice-kanselier, aan de Vietminh-opstandelingen Franz Blücher, is Zondagmiddag in Indo-China, zouden moeten worden uitgegeven. Dulles wenst tot actie over te gaan vóór de conferentie van Ge nève, welke 26 April begint. Engeland en Frankrijk zijn van mening, dat men door de bespre kingen te Genève eerst de bedoe lingen van de communisten te bereid is mede te werken aan een plan op lange termijn voor een of andere soort „vereende actie" tegen communistische expansie in Zuid-Oost-Azië. Maar de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, zal er op aandringen, dat er niets zal worden ondernomen, waardoor de kansen, hoe klein ook, om door onderhandelingen een regeling aangaande Indo-Chi na te bereiken, geheel en al te niet zouden worden gedaan. Naar verluidt zijn Engeland en Frankrijk het met Dulles oneens over het tijdstip, waarop een ver klaring over een verenigd anti communistisch front in Azië en een waarschuwing aan continen- Auguste Lumière, die tezamen met zijn broer Louis de film heeft uitgevonden, is Zaterdag te Lyon overleden. Auguste Lumière is 92 jaar ge worden. Hij leed aan een longaan doening. In het laatste tiental jaren van de vorige eeuw hebben Auguste en Louis Lumière de eerste fa briek voor camera's en films te De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr Sunar jo, heeft Zaterdag verklaard te verwachten, dat de kwestie van de Unie binnen twee maanden zal worden afgehandeld. Hij deel de mee, dat men zich van Neder landse zijde bereid had verklaard over de Unie onderhandelingen te openen. Op een vraag, waar de onderhandelingen zullen worden gehouden, deelde de minister Su nar jo aan persvertegenwooidi- gers mee, dat Indonesië de voor keur geeft aan een neutrale plaats buiten Indonesië en Neder land. „Waar de onderhandelingen zullen worden gehouden, vormt voor ons geen probleem", voegde de minister hier aan toe. Het is zeer wel mogelijk, dat de bespre kingen in Europa zullen worden gevoerd. Minister Sunarjo zei, dat de In donesische regering alle pogin gen in het werk heeft gesteld de vraagstukken Nieuw-Guinea en de Nederlands-Indonesische Unie op een oplossing waarvan het volk met ongeduld wacht zo spoedig mogelijk af te handelen. Of op de komende conferentie tussen Nederland en Indonesië ook Nieuw-Guinea ter sprake zal komen deelde mr Sunarjo niet mede. Naar het A.N.P. van officiële zijde in Den Haag verneemt, is van Nederlandse zijde nog niet geantwoord op de nota. die de In donesische hoge commissaris, mr Susanto, op 24 Maart j.l. op het departement van Buitenlandse Zaken aan minister Luns heeft overhandigd en waarin de Indo nesische regering naar werd aan genomen hervatting van het overleg over Nieuw-Guinea en de Unie verzocht. Lyon gebouwd. Louis, die in 1948 overleed, hield zich in het bijzon der bezig met de ontwikkeling van de camera, terwijl Auguste werkte aan de toepassing van de fotografie voor de medische we tenschap. Auguste en Louis Lumière slaagden er in 1882 in een behan delingswijze van fotografische platen te ontdekken, die een groot succes bleek. Twaalf jaar later, op 28 December 1894, ga ven zij te Parijs de eerste film voorstelling ter wereld. Op medisch terrein heeft Auguste zich in het bijzonder toe gelegd op de bestrijding van kan ker en tuberculose en de behan deling van op het slagveld opge lopen verwondingen. In de eerste wereldoorlog lichtte hij op eigen kosten ongeveer 20.000 personen in een ziekenhuis te Lyon door. Hij schreef over plantkunde, dierkunde en bacteriologie. Hij vond bovendien een aantal ge neesmiddelen uit. Dit verschil van mening, aldus diplomatieke kringen, sluit ech ter niet uit, dat één of andere tussentijdse verklaring van de Westelijke grote drie over Indo- China en de toestand in Zuid- Oost-Azië wordt gepubliceerd als blijk van eenheid van het Westen. Dit zou de positie der Westelijke mogendheden voor en ten tijde van de conferentie van Genève aanzienlijk versterken. Men verwacht, dat Bao Dai, het Vietnamese staatshoofd, bespre kingen met Dulles zal voeren, wanneer deze in Parijs is. Bao Dai is Zondag uit Vietnam in de Franse hoofdstad teruggekeerd om te onderhandelen over de on afhankelijkheid van Vietnam. Hij denkt meer in Dulles' lijn dan bepaalde Vietnamese nationa listische kringen, die gekant zijn tegen internationalisatie van de Indochinese oorlog. Bao Dai zal misschien trachten de politiek van zijn regering in overeenstem ming te brengen met die van de Verenigde Staten. naar Londen vertrokken. Offi cieel wordt medegedeeld, dat Blücher liberale partijvrienden zal bezoeken, maar in welinge lichte politieke kringen neemt men aan, dat het bezoek aan de Britse hoofdstad in verband staat met de aanwezigheid van Dulles. nister Suurhoff, dat men de be schikking heeft over een voor raad plannen die voor uitvoering gereed liggen. De bewindsman ontveinsde zich niet, dat dit plan nen maken geld kost. Daarom heeft de regering een subsidie voor het maken van deze plannen in het uitzicht gesteld. Momen teel liggen voor 230.000.000 gul den aan plannen gereed, terwijl de commissie voor een bedrag van ruim 170.000.000 aan plannen heeft, tenslotte dan nog de cul tuurtechnische dienst, die voor een groot bedrag eveneens tal rijke plannen in haar portefeuille heeft. Volgens de minister dienen deze plannen voldoende over het land verspreid te worden, en zal het noodzakelijk zijn, dat men de be schikking heeft over parate or ganisaties die de stand van zaken op de arbeidsmarkt overzien en het sein kunnen geven om deze plannen te realiseren. Met betrekking tot de subsidie van rijkswege voor schilder- en bouwwerkzaamheden zeide minis ter Suurhoff, dat het door de regeling van subsidie mogelijk was gemaakt dat men in de pe riode November 1952 tot Februari 1953 voor 91480 man-weken werk kon worden verricht in het schil dersbedrijf, waarvoor de rege ring een bedrag subsieerde van 2,3 millioen. In de periode 1953- 1954 waren deze manweken 133.400 en was de subsidie 3,3 mil lioen gulden. Tenslotte vroeg de minister nog aandacht voor het probleem der oudere werknemers. Het percen tage van de mannelijke beroeps bevolking, dat werkloos was in 1953. bedroeg 2,1 pet. Boven de 55 jaar tot 59 jaar was dit percen tage 3,1 terwijl de werkloze man nen boven de 60 jaar een percen tage opbrachten van 4,1 pet, dus bijna tweemaal zo hoog als het gemiddelde percentage. Deze kwestie noemde de minister schrijnend en moeilijk oplosbaar voor de overheid. Men heeft wel overleg. Lukt dit evenwel niet, dan zou volgens minister Suur hoff toch maatregelen in voor noemde zin moeten worden ge nomen. Aan het eind van zijn 'betoog concludeerde de minister, dat door de snelle bevolkingsgroei de werkgelegenheid in Nederland een groot probleem zal blijven. Hij toonde zich een groot voor stander van de emigratiepolitiek in ons land te bevorderen. Vrijwilligers zullen speciale proefvluchten maken met straal vliegtuigen van het type „Cornet" om te pogen de oorzaak te vin den van drie onverklaarde onge lukken met deze toestellen, waar bij in totaal 99 personen het le ven verloren, aldus deelde de pre sident van de B.O.A.C.. sir Miles Thomas, Zaterdag mede. Bij deze vluchten zal men de maximale prestaties uit de toestellen halen om zwakke punten te ontdekken. De „Cornets" waarmede de proefvluchten zullen worden on dernomen, worden wellicht uitge rust met speciale noodluiken en schietstoelen om de bemanning een kans te geven uit een ten on dergang gedoemd vliegtuig te ontsnappen. De verwondingen, welke de lij ken van de vijf tot dusverre ge borgen slachtoffers van de ramp met de Comet „Yoke Yoke" ver tonen, zijn vrijwel gelijk aan die van de inzittenden van de Cornet „Yoke Peter", die eveneens door onbekende oorzaak in Januari bij Elba verongelukte. De vijf stoffelijke overschotten, welke het Britse vliegdekschip Eagle" naar Napels bracht, ver toonden ernstige verwondingen aan het onderlichaam en de be nen, doch geen brandwonden. De officier van gezondheid van het vliegdekschip kon echter niet zeg gen, of deze verwondingen waren veroorzaakt door de kracht, waar mee het vliegtuig op het water was terechtgekomen, of door een ontploffing gedurende de vlucht. De gezagvoerder van de Eagle" achtte 't onmogelijk om bergings werkzaamheden uit te voeren we gens de grote diepte van de zee op de plaats, waar het toestel is neergestort. Op het punt, waar men de vijf lijken heeft gevonden, is de zee ongeveer 950 meter diep. Eén van de invliegers van de Havilland de fabriek waar de Cornets worden gebouwd heeft een toestel van dit type van Lon den naar het nabijgelegen Hat field gevlogen, waar het in de fa briek grondig zal worden onder zocht. De „British Overseas Airways Corporation" (B.O.A.C.) heeft tij delijk haar dienst op Zuid-Ameri- ka gestaakt, omdat de „Argo nauts", welke normaal deze dienst onderhouden, op andere lijnen de uit de dienst genomen Cornets moeten vervangen. Het Japanse ministerie van Handel heeft een bedrag van 2,35 millioen gulden beschik baar gesteld voor de bouw van een atoomreactor en 150.000 voor onderzoekingen op het ge bied van titanium en germa nium. De Australische premier, Men- zies, heeft in het parlement verklaard, dat zijn regering de Amerikaanse proeven met de waterstofbom volledig goed keurt. Hij voegde hieraan toe, dat de regering echter hoopt, dat dit wapen nooit in een oorlog zal worden gebruikt. De leider van de socialisti sche oppositie, Evatt, zeide, dat het z i. mogelijk is om thans tot een overeenkomst inzake inter nationale controle op atoom wapens te komen. De voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoom energie, Lewis Strauss, heeft overwogen het bedrijfsleven demeegedeeld dat de productie 1 van atoomwapens sterk zal wor den vergroot. De totale kosten van de defensie kunnen even wel worden verlaagd. De gege vens, die bij de succesvolle proe ven met de waterstofbom zijn verkregen, zullen volgens Strauss een belangrijke rol spe len bij de verdediging van de vrije wereld. Ook andere nieuwe wapens zullen worden vervaar digd. Het gebruik van kernreactors voor de aandrijving van vlieg tuigen bood nog grote proble men. Het zou nog wel enige ja ren duren eer die waren opge lost. „De voorraad atoomwapens is niet alleen goed om een aanval ler af te schrikken, maar verte genwoordigt een enorme hoe veelheid energie, die naar wij hopen, spoedig voor construc tieve doeleinden in het belang van de gehele mensheid kan worden gebruikt", aldus Strauss. verplichting- op te leggen deze mensen in redelijkheid van het personeel-aantal in dienst te ne men, doch spreker voelde hier weinig voor en zag meer heil in De normale productie van de Comets, met inbegrip van proef vliegen, zal heden worden voort gezet, aldus heeft een woordvoer der van de Havilland-fabrieken medegedeeld. Het zoeken naar de nog vermis te lijken is Zondag gestaakt. Alle inzittenden (21) zijn om het leven gekomen. Er zijn slechts vijf lij ken geborgen. Tussen de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen en de N.V. Koninklijke Nederlandse vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam zijn onder handelingen in een vergevorderd stadium, welke tot resultaat zul len kunnen hebben dat de N.V. „De Schelde" zich terugtrekt uit de vliegtuigbouw. Er moge naar aanleiding van dit bericht aan worden herinnerd dat „De Schelde" licentiehoud ster is van de „Svenska Aeroplan A.B.", beter bekend als S.A.A.B. „De Schelde" bouwt een groot aantal vliegtuigen van het type S.A.A.B.-,,Safir"-91-B, 'n lesvlieg- tuig van geheel metalen construc tie. Ook worden vleugels voor de bij Fokker in afbouw zijnde S.A.A.B.-,.Scandia" verkeersvlieg tuigen gebouwd. „De Schelde" zou dit jaar. in samenwerking met Fokker en Aviolanda, een aandeel krijgen in de fabricage van een groot aan tal Hawker „Hunter" straalja gers voor de Koninklijke Neder landse Luchtmacht en de Belgi sche luchtmacht. Tot de geregelde werkzaamhe den van „De Schelde" behoren reparatie, revisie en het ombou wen van verscheidene typen vliegtuigen. Opmerkelijke vliegtuigen van „De Schelde" vóór de tweede we reldoorlog waren de door Slot ont wórpen „Sc'heldemus" en „Schel- demeeuW'. Naar aanleiding van het desbe treffende wetsontwerp schrijft de minister van Financiën aan de Eerste Kamer: Het prepareren van papiergeld vooropgesteld, dat zulks tech nisch behoorlijk uitvoerbaar en economisch voldoende aantrekke lijk is kan inderdaad in het gunstigste geval slechts tot effect hebben, dat het tempo, waarin vervuiling der biljetten plaats vindt, wordt vertraagd. Uiteinde lijk zullen de geprepareerde bil jetten even vuil kunnen worden en evenveel kunnen slijten als de niet geprepareerde. Om te voor komen, dat papiergeld, dat in dit stadium verkeert, nog langer aan de circulatie deelneemt, zouden, zoals terecht wordt opgemerkt, andére maatregelen nodig zijn, die echter steeds zouden mee brengen dat de kosten van de in standhouding van de papiercircu latie zouden stijgen. Ondanks dergelijke maatrege len zou er echter toch nog steeds een bepaald percentage muntpa- pier in circulatie blijven, dat in feite hiervoor niet meer geschikt is. Er kan namelijk worden aan genomen, dat een niet te verwaar lozen gedeelte van de in omloop zijnde betaalmiddelen nimmer, al thans uiterst zelden de kassen van bankinstellingen of van de overheid passeert. Onder de be taalmiddelen, die zich praktisch altijd in handen van het publiek bevinden, zijn uiteraard de lagere waarden steeds het sterkst verte genwoordigd. Van maatregelen tot het zindelijk houden van pa piergeld der lagere coupures kun nen dan ook slechts bescheiden resultaten worden verwacht. Een enigszins behoorlijk uiterlijk der hier te lande circulerende geld- sorten kan slechts worden ver kregen door het gebruik van pa pier te beperken tot coupures van 10 en hoger. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Dezelfde temperatuur. Droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. DINSDAG 13 APRIL. v.m. n.m. Breskens 11.13 11.25 Terneuzen 11.48 Hansweert 0.28 12.40 Walsoorden 0.38 12.50 ZON MAAN op onder op onder April. 13 5.50 19.33 14.48 3.58 14 5.47 19.34 15.58 4.13 15 5.45 19.36 17.06 4.26

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1