Ual Jc Srovincic KERKDIENSTEN LEVEND GESCHENK GEMEENTERAAD VAN IJZENDIJKE De bescherming tegen atoomwapens Voor de Zondag Ijlnlsra u. D, C. Blomaa.d. Dameshanden Ernstig vliegtuigongeluk in Canada Nederlandse vrouw, op weg naar Sowjet-zone, vermist De waterstofbomontploffing agenda TERNEUZEN. AXEL. v ragen HULST. SLUIS. IJZENDIJKE. CORREPONDENTIE. BRUNO J. VAN LHEENKE PER 3 PAAR ROTTERDAM De enige manier waarop de mensheid zich tegen atoomwa pens kan verdedigen, is leven, werken en het verbouwen van voedselgewassen onder de grond, aldus eeide de Australische atoomgeleerde, prof. Oliphant. Werpt dan uw vrijmoedig heid niet weg. welke een grote vergelding des loons heeft. Hebr. 10 35. Werpt uw „vertrouwen" niet weg, zeggen andere Bijbelverta lingen. Waarop zetten wij alzo ons vertrouwen? Op mensen, die ons moeten helpen? Op de dok ter, die ons moet genezenOp onze eigen kracht, die ons moet doen welslagen? Maar op dat alles doelt de Apostel niet, want dat vertrouwen komt meestal be drogen uit. Hij wijst op Hem, die zich in Christus onze Here ver bonden heeft, ons nimmer over te laten aan ons zelf. Op Hem ziende, zegt hij: Laat dat vertrou wen niet varen, het wordt on twijfelbaar beloond. Deze vermaning is inderdaad ook voor ons niet overbodig, 's Levens tegenheden en de onbe grijpelijke lotsbedelingen der vol keren en der mensen maken ons wel eens zo mismoedig, dat wi] ons vertrouwen verliezen. Onze levenshemel kan vaak zo kleur loos zijn en zo somber. Ons ge- bed dringt niet door lucht en wol ken Wij voelen ons eenzaam en verlaten. Wij zien geen uitweg met onze moeilijkheden. Ach, wie is er onder ons, die niet wel eens dergelijke ervaringen had? Dan juist is de vermaning van kracht: ..Laat uw vertrouwen niet varen" in ,,God, die helpt in nood". Houd aan in het gebed. Gods tijd is vaak een andere dan onze tijd, maar Gods tijd komt tóch. Laat daarom geen onspoed of wachtenstijd u het geloof en het vertrouwen benemen. Moed gehouden, 't hoofd naar [Boven, rt Leven is zo donker niet Voor de mens, die ook in 't lijden 's Vaders wijze liefde ziet'. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) DE HERSTELWERKZAAM HEDEN AAN DE WATER KERINGEN IN ZEELAND. De minister van Verkeer en Waterstaat, heeft besloten dat het herstel van de ten gevolge van de stormvloed van 31 Jan/ 1 Februari 1953 beschadigd hoofd en buitenwaterkeringen gelegen in de provincie Zeeland, met uit zondering van die, welke gelegen zijn op het eiland Schouwen-Dui- veland en in het gebied van de polder Kruiningen, als mede met uitzondering van de bouw van een nieuwe uitwateringssluis voor het waterschap „Het Vrije van Sluis" te Cadzand, met in gang van 15 April 1954 wordt overgelaten aan de waterschap pen, die met het beheer van die waterkeringen zijn belast. TOESTAND VAN ZEEUWS- VLAAMSE KLEUTERSCHOLEN. In het jaarverslag over 1953 van het geneeskundig schooltoezicht voor Zeeuws-Vlaanderen worden opmerkingen gemaakt over de toestand waarin de schoolgebou wen in dit gebied verkeren. In West Zeeuws-Vlaanderen zijn er weliswaar vele nieuwe of ver bouwde lagere scholen, die aan de te stellen eisen voldoen, maar met de kleuterscholen is het droe vig gesteld, aldus't verslag. Vaak verkeren deze in een deplorabele toestand, ook voor wat betreft meubilair, closets, vloeren e.d. Een gunstige uitzondering vormt de model-kleuterschool te Schoon- dijke, die door particulier initia tief tot stand kwam. Wat de toestand der school gebouwen en speelplaatsen in O. Zeeuws-Vlaanderen betreft, wordt er de aandacht op geves tigd, dat er aan het gebouw der openbare lagere school te Axel zoveel zeer ernstige bezwaren bleken te kleven, dat die moest worden afgekeurd. Op de Chris telijke kleuterschool te Hoek is de hygiënische toestand zeer be droevend. Besprekingen zijn er gaande om hierin snel verbete ring te brengen. In enkele gemeenten is zeker sprake van vooruitgang en soms zelfs van grote verbetering bijv. te Clinge, Sas van Gent, Philip pine en Hontenisse. In vele scho len bestaan echter nog toestan den die dringend verbetering behoeven, o.a. op het gebied van OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 11 APRIL. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bev nieuwe lidmaten. Voorb. H. A.); 2.30 uur Ds. P. J. Pen- HoekP'lO uur Ds. D. A ten Haaft Bev. nieuwe lidmaten), Z.öU uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds. K. erbeek (Bev. nieuwe lidmaten.) Hulst 10.30 uur Ds. J. Homan. (Bev. nieuwe lidmaten.) Sas van Gent: 10 uur Ds. A C Honders. (Bev. nieuwe lidmaten en Bed. H. Doop.) Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- Sluiskil: 10 uur Ds. Joh W. Star- renburg (Bev. nieuwe lidmaten' 2.30 uur Ds. Joh, W. Starren- Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Bev. nieuwe lidmaten), 3 uur Ds. J. Scholten. 10 uur „Bethel" (Kerk voor Jon geren van 12 t/m 15 jaar. Voor- eanffcr; de heer D. van Ils. Zaamslag: 9.30 uur Ds G. Jansma (Bev nieuwe lidmaten. Voorb. H. A.>; 2.30 uur Eerw. heer G. H. Heijboer. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 10 APRIL. Schoondflke7 uur Avondgebed. ZONDAG 11 APRIL. Aardenburg: 10.15 uur Oecum. Dienst in de Doopsgez. Kerk. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. (Bev. nieuwe lidmaten.) Biervliet: 10 uur Ds. J. Eijgendaal (Bev nieuwe lidmaten). Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bev. nieuwe lidma ten); 6.30 uur Ds. J. H. van Beu- «ekom Cadzand: 10 uur Ds. A C. W. ten Cate. (Bev. nieuwe lidmaten.' Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. «Bev nieuwe lidmaten.) Hoofdplaat: 10 uur Eerw. heer C. H Heijboer, van Zaamslag. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaf 'Bev. nieuwe lidmaten.) Oost burg: 9.30 uur Ds. H. Kuijl- man. T o Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork. (Bev. nieuwe lid maten.) t IXr Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. (Bev. nieuwe lid- Slïïs8:19n3« uur Ds. L. P. W. Groen st Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. p. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. (Bev. nieuwe lidmaten.) Zuidzande: 11 uur Ds H. Kutjl- rnan. (Bev. nieuwe lidmaten.) gereformeerde kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. C L. Timmers, van Heemstede. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman (Bed. H. A. en Dank- eaamflaf:'9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK (Onderh. Art. 31.) Joek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen9.30 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. (Bed. H. Avondm.) CHR. GEREF. KERK. Zaamslag,: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H van Leeuwen. Axel: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen (in de Chr. Bewaarschool, Ds. Jan Scharpstraat). GEREF. GEMEENTE. (Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 u. en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. verlichting, ventilatie, toestand der vloeren, verwarming en lichamelijke vorming. De hygië nische inrichting der scholen is soms zeer bedroevend, vooral wat betreft de gelegenheid die de jeugd geboden wordt om per soonlijke hygiëne te betrachten. Toneeluitvoeringen S.M.A.B. Onder auspiciën van het Spaar fonds alhier zal maar liefst drie avonden achtereen in het Con certgebouw door de Haagse to neelgroep „De Phoenix" worden opgevoerd „Zwarte Koffie", een thriller door Agatha Christie, on der de bekwame regie van Cruys Voorbergh. Bovendien wordt door dezelfde toneelgroep eveneens in het Con certgebouw, nog 'n speciale voor stelling voor de kinderen van de leden van het Spaarfonds gege ven, met het kinderstuk „De avonturen van Pinokkio" door Peter van der Linden, Vrijwel alleen het Terneuzense Spaarfonds met zijn meer dan 1400 leden is in staat een derge lijk menu zijn leden aan te bieden. Reeds thans is te voorzien, dat aan de vele succesvolle avonden die het Spaarfonds in de loop der jaren reeds heeft gearrangeerd er thans weer een paar zullen wor den toegevoegd. De „PieterS" na officiële proefvaart door de rederij overgenomen. Woensdagmorgen te 10.30 uur voer het door de N. V. Terneu- zensche Scheepsbouw Mij ge bouwde motorschip „Pieter S", groot 3068 ton deadweight, de ha ven uit voor het maken van haar officiële proefvaart. Gevaren werd tot voor de veerhaven van Kruiningen, waar gedraaid werd. Ter hoogte van Terneuzen werd het schip officieel door de rederij de Rotterdamsche Kolen Centra le te Rotterdam overgenomen, waarna de vlag van de Werf verwisseld werd door de Rederij- vlag. Het schip heeft direct daarop zee gekozen en is naar Rotterdam doorgevaren, vanwaar het giste ren zijn eerste reis naar Swansea heeft aanvaard. Hiermede is ook dit schip, het grootste zeeschip, dat tot heden in Terneuzen gebouwd is, offi cieel aan de Nederlandse handels vloot toegevoegd. Openbare les en tentoon, stelling Landbouwhuishoud- school. Hopelijk voor de laatste maal in de hiervoor gebezigde lokali teiten (van de openb. school en het torenlokaal der Ned. Herv. Kerk) had alhier Donderdagmid dag en in de vooravond weer een tentoonstelling en openbare les plaats, waarop de ouders zich op de hoogte konden stellen van de vruchtdragendheid van het aan hunne dochters verstrekte huis- houdonderwijs. Zoals gebruikelijk waren ook thans weer de beide leslokalen in de school in beslag genomen door het vervaardigde naai- en verstelwerk, in de loop van vele lesuren voltooid. Wat door de meisjes ook t.o.v. van de bereiding van een goede schotel, alle soorten gebak, nage rechten, etc. eigenhandig wordt ter tafel gebracht, laat zich in dit bestek niet tenvolle beschrijven. Het was niet te verwonderen, dat reeds nu talrijke huismoe- ders zich weer voor een nieuwe in September te geven cursus op gaven. Laten wij hopen dat een vol gend jaar de hier te stichten landbouwhuishoudschool die nog in een stadium van voorbereiding is, zal zijn verrezen! Dit onderwijs dat zo hoogst nuttig en noodzakelijk is, zal daarmede tenzeerste worden ge diend. Het Algemeen Vormend Onderwijs. Ook dit onderwijs, kortweg „A. V. O." genaamd, maakte een voortreffelijke indruk. Het toren lokaal gaf hiervan een indruk. De heer Huitema, die van dit onderdeel op de Axelse school de „ziel" uitmaakt verstrekte ons vol bereidwilligheid weer alle mogelijke inlichtingen. Als novi teit deelde hij ons o.a. mede, dat dit onderwijs nu tot een mini mum aan „klassikaal" onder richt is teruggebracht, maar steeds meer gericht wordt op de individuele prestaties van de leerlingen. Ieder krijgt zodoende een eigen taak en werkt aan een eigen ont werp. Zo zagen wij, verlucht met af beeldingen, foto's of tekeningen een taak over de „Volksgezond heid", „De strijd tegen het wa ter," e.d. Op de a.s. Landbouwdagen in Juni te Goes zal ook deze tak van het huishoudonderwijs op bij- zondere wijze tot uiting worden gebracht, zo vertelde ons de heer Huitema. Tot besluit van deze mooie dag voor de Landbouwhuishoud school hier ter plaatse werd des avonds in de jeugdherberg in de „Bleye Haghe" weer een gezel lige avond georganiseerd. Het was mevr. De Feijterde Regt die hier als presidente van de commissie van toezicht op dit onderwijs een volle zaal belang stellenden mocht verwelkomen. Zij deed dit met ook nu weer lof te brengen aan het onderwijzend personeel en al diegenen die de openbare les en de tentoonstel ling hadden doen slagen. Verblij dend was haar mededeling dat voor de September-cursus zich reeds ruim 20 meisjes hadden opgegeven. Daarna volgde een avond van ontspanning waarin de jeugd zich op het geïmproviseerde to neel tenvolle kon uiten. Het was dan ook rond half 12 toen mevr. De Feijterde Regt en de directrice mej. Zweedijk aller dank tot uiting brachten en vertolkten en aan de medewerk sters op muzikaal gebied de dames Van Esch, Van Bendegem en Koster een blijk van waar dering aanboden namens het be stuur, waarin ook de jeugdher- bergouders en de heer Van Esch deelden. Het was al met al voor de „L. H. S. een in alle opzichten ge slaagde dag. Geslaagd. Aan de R K. Economische Hogeschool te Tilburg slaagde voor het candidaats-examen economische wetenschappen, de heer M. Wauters, alhier. Feestviering Rederijkers. Zoals wij reeds eerder meldden, zal dit jaar de rederijkerskamer „De Oranjebloem" haar 90-jarig bestaan vieren. De juiste datum van dit heugelijke feit was 9 Maart j.l., doch men achtte het beter de herdenking later in het jaar te vieren. Deze datum is nu op 15 Mei a.s. vastgesteld. Des middags zal bij het stand beeld van J. H. van Dale een krans worden gelegd, waarna een receptie volgt. Het feest wordt daarna voortgezet in het R. K. Parochiehuis, waar het cabaret gezelschap der P. T. T. een Bon te Avond' zal worden verzorgd. Jaarvergadering E. II. B. O. Dat de afd. St. Lucas van de nationale R. K. Bond voor E. H. B. O. er gunstig voorstaat, bleek wel uit de verslagen van de se cretaris en de penningmeester. De afd. telt thans 39 gediplo meerde leden en 10 nieuwe leden bekwamen zich thans voor het a.s. examen. In 1953 werd door de leden, naast het vele werk in verband met de Februari-ramp, nog in 47 gevallen eerste hulp verleend. Verder werden in de gemeente drie volledige uitge ruste hulpposten uitgezet, waar door altijd snelle hulp verzekerd is. Het afgelopen jaar sloot met een batig saldo, hetgeen zeer ze ker tot voldoening mag strekken. Benoeming. Tot badmeesteres aan de ge meentelijke badinrichting is be noemd D. PoppeKlaasen. Ooggetuigen zeiden, dat door de botsin,g de rechtervleugel van het verkeersvliegtuig werd af gerukt. Toen het vliegtuig neer stortte, ontplofte het in de lucht, waardoor delen van het toestel in alle richtingen wer den weggeslingerd. Een benzi netank trof een huis, dat in brand geraakte. Nog 2 huizen werden een prooi der vlammen. Het vliegtuig kwam neer op een golfbaan aan de rand van de stad. Er zijn geen overlevenden. Eén van de slachtoffers was het Ca nadese parlementslid Rodney Adamson. Een inwoonster van Moose Jaw kwam om het leven, door dat brandende delen van het toestel, een „North Star", een woning troffen. ARTS VAN ZIJN VRIJHEID BEROOFD. De Veendamse arbeider T. O. heeft de controlerende geneesheer die hem na zijn ziekte kwam be zoeken in de woonkamer opgeslo ten, omdat de arts hem niet onmid dellijk een herstelverklaring had willen geven. De arbeider is thans door de politie gearresteerd en op gesloten in het huis van bewaring in Groningen. Gedurende zijn ziekte had O. uit de Ziektewet getrokken. De con trolerende geneesheer vond de man tijdens zijn eerste bezoek niet thuis en ook enkele malen daarna werd de arts door de echtgenote van O. te woord gestaan. Tenslotte deel de de arts de echtgenote mede, dat O. weer kon gaan werken. Hij ging twee dagen later echter nogmaals naar de woning van O. en vond deze dit keer thuis. De man verklaarde, dat hij weer aan het werk was gegaan, doch dat hij naar huis was gestudrd, om dat hij geen herstelverklaring kon overleggen. De arts was hiertoe niet bereid, aangezien het niet de gewoonte is deze verklaring direct af te geven, doch achteraf per post toe te zen den. De Veendammer O. ontstak hier' Zonder in het bezit te zijn van een visum voor de Sowjet- zone van Duitsland, reisde me vrouw Broekgerrits Künze uit Borne 14 dagen geleden naar haar moeder die bij Eisenach woont. Ze had had haar moeder in 10 jaar niet gezien en was van plan haar mee te nemen naar Nederland. Ze is echter niet op de plaats van bestemming gearriveerd. Sedert 26 Maart heeft men niets van haar gehoord. Haar man heeft zich tot het Neder landse Roode Kruis en het de partement van Buitenlandse Zaken gewend om klaarheid in deze verdwijning te brengen. Zij is Sudeten-Duitse van af komst Ze werd geboren in Ro senheim en is met haar familie uit Tsjecho-Slowakije verdre ven. Haar man ontmoette haar toen hij tijdens de bezetting in Duitsland werkzaam was. Het op in woede en greep de arts vast, a slingerde hem door de kamer, deed gezin Broekgerrits heeft 4 kin deren. vervolgens de deur dicht en schoof de grendel er voor. Daarna pos teerde hij zich met de rug tegen de deur en eiste een herstelverkla ring in ruil voor de vrijheid van de arts. Deze dacht, dat O. wel zou kal meren, doch toen hij na drie kwar tier nog steeds opgesloten bleef en O. niet van zins bleek hem te be vrijden, gaf de arts de verklaring af. Direct werd hij hierna in vrijheid gesteld, waarna de arts van een en ander aangifte bij de politie deed. De politie arresteerde O., die naar Groningen werd gebracht en voor de officier van Justitie geleid. Na verhoor werd hij in het huis van bewaring opgesloten. Later bleek, dat O. niet naar zijn werk was teruggekeerd, doch zich als werkzoekende had laten in schrijven op het arbeidsbureau. Wegens plaatsgebrek kon een tweetal ingezonden stukken niet in dit nummer worden opgeno men. RED. JAPANSE VISSERSBOTEN IN GEVARENZONE. Het hoofdkwartier van de Ja panse kustwacht heeft Vrijdag meegedeeld, dat naar men ge looft, 6 Japanse vissersboten zich in de gevaaren-zone be vonden tijdens de Amerikaanse atoomproefneming in de Stille Zuidzee op 6 April. Deze schepen worden Zondag te Zaizoe terugverwacht met een lading tonijn aan boord. Naar het A.N.P. verneemt wordt van Nederlandse zijde een onderzoek ingesteld naar de verblijfplaats van mevr. Broek gerrits De raad kwam Donderdagavond onder voorzitterschap van burge meester Von Bönninghausen bijeen. De publieke tribune was geheel bezet met belangstellenden. Diverse ingek. stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Hieronder bevond zich o.m. de ont slagname als raadslid van de heer C. L. van Kerckvoorde. De geloofs brieven van het nieuw-benoemd raadslid P. van Hijfte werden in orde bevonden. Over het benoemen van een ge meentewerkman ontspon zich een breedvoerige discussie tussen de heer Tazelaar en wethouder Doens. De heer Tazelaar zeide billijk te vinden, dat als derde gemeente werkman een Protestant zou wor den benoemd. Gebleken is echter, dat de K. V. P.-fractie reeds over deze benoeming heeft beslist en er ook ditmaal geen recht zal worden aan een minderheid der bevolking. De voorzitter schorst de openbare zitting om over dit punt in beslo ten vergadering van gedachten te wisselen. Na het weder openbaar worden der vergadering wordt met 4 stem men tot gemeentewerkman be noemd de heer' C. van Kerckvoor de. De heer J. Triou verkreeg 3 stemmen. Aan A. BogteGeeraard wordt op haar verzoek ontslag verleend als schoonmaakster der O. L. school en in haar plaats benoemd J. de BlaeijAnthonisse. Van de provincie Zeeland wordt het onderhoud van de Oranjestraat door 21) Nadruk verboden. „En wat betekent dat stukje glas?" vroeg hij. Dat is één van de bezwarende stukken, die ingediend worden in de zaak lord Charles Bernhard Chambricks en ik zei de gek," antwoordde De Weger op vrolijke toon. „Wist jij," vroeg hij, „dat die baas van jou zo'n naar, ruw mannetje is?" „Wat ik weet, gaat jou geen zier aan," zei Flaneur en hij kwam op De Weger toegelopen. „Ik dacht zo," zei hij, „dat ik nu jou maar eens moest fouilleren." „Als je maar niet kietelt," zei De Weger, „want daar kan ik gewoon niet tegen." Flaneur zweeg en begon de zakken van De Weger leeg te halen. „Weet je," zei De Weger, „ik ben eigenlijk in een ontzettend droeve stemming." „Haalt je de donder," grijnsde Flaneur. „In jouw plaats zou ik dat ook zijn. Ik heb je al eens ge zegd, dat ik geen inmenging van derden in mijn zaken duld en óók dat aan mijn geduld een einde komt. Wel, dat einde is dan nu dat jouw einde ook niet meer ver in het verschiet ligt." „Hé ja, laten we eens echt ge zellig doen," babbelde De Weger. „Laten wij elkaar eens bang gaan maken. Ach, weet je, Bern- hardus, wij zijn eigenlijk net spe lende, onschuldige kinderen. Wij schelden wel, maar we doen toch niets. Je zoudt tenminste toch niet willen beweren, dat je me werkelijk kwaad zou kunnen doen? Maar met die baas van jou is het wat anders. Die praat, denk ik, niet zo veel, maar hij doet des te meer. Vanavond bijvoorbeeld hè. Gaat 'ie zwijgend weg, loopt 'ie zwijgend naar de ondergrond se en rijdt daar zwijgend mee naar 't centrum. Zwijgend wan delt 'ie een stukje, nog stééds zwijgend gaat hij een huis binnen en wat denk je dat deze Willem de Zwijger doet?" Zwijgend stalde Flaneur de be zittingen van De Weger uit op het bureau. „Wel," vervolgde De Weger zijn alleenspraak, „als jij óók al doet als Wimpie, dan zal ik er de stemming maar inhouden. De baas van jou dan, Bernhardus, die baas waagt zijn adelijke ban- gekomen, en dat betekent tevens, kiershanden aan een messteek; vuile, ordinaire moord!" Nauwkeurig hield De Weger de reacties in de gaten van Flaneur, die kennelijk een nieuwtje hoor de. „En had doctor Hilton nu zo'n ruw einde verdiend?" teemde De Weger nadrukkelijk. De reactie van Flaneur was zo als De Weger zich die had ge dacht. Kennelijk schrok hij van wat hij hoorde en die schrik be zorgde hem een seconde van ge brek aan waakzaamheid, welke seconde voor De Weger voldoen de was om een sierlijke sprong te nemen, een sprong, die eindig de op de tenen van Flaneur. In dezelfde vaart ontwrong De We ger zijn belager de revolver en gaf hem met de kolf daarvan een ferme klap op het hoofd. Flaneur zuchtte eens diep en vertrok ijlings naar dromenland. „Zo, Harolds, dat wordt je der de gast," mompelde De Weger. „En deze keer is het een vangst, die ons waarschijnlijk iets meer over de verblijfplaats van Ge schenk kan laten weten." Rpstig stopte hij de inhoud van zijn zakken weer daar, waar deze inhoud thuis hoort. „En nu gaan we naar huis toe; kom maar," zei John. Hij raapte Flaneur op en hees hem op zijn schouder. „Je zult wat minder moeten gaan eten, jonkie," mopperde hij, ,,dat is toch geen gewicht voor een fatsoenlijke burgerman!" Hij knipte het licht uit en open de zachtjes de deur. Roerloos blééf hij even in de deuropening staan, dan ging hij snel de kamer weer binnen en sloot hij de deur; er kwam iemand de trap op. ,,'t Ziet er naar uit, Bernhar dus, dat je wat men noemt zwijn" hebt. Ik vermoed zo, dat ik je niet zal kunnen mee sjou wen," mompelde De Weger. Hij legde zijn vrachtje dwars over het bureau en zijn tekening er bovenop, samen met het stukje glas. De deurknop bewoog. Als een kat zo stil gleed de lenige figuur van De Weger door de nog donkere kamer, het ar chiefkamertje wist hij echter niet meer te bereiken. „Lang leve alle grote kasten," juichte hij in zichzelf en hij gilpte de diepe muurkast in, de deur be hoedzaam, doch zeer snel, achter zich dichttrekkend. Een seconde later knipte lord Charles Bernhard Chambricks het licht in zijn studeerkamer aan en zag hij de bewusteloze figuur van Flaneur over zijn bureau hangen. Ondanks zijn benarde positie, kon John een vergenoegde grijns niet onderdrukken bij het horen van Chambricks' onderdrukt ge raas en getier. ,,'t Zit je de laatste dagen niet erg mee, ouwe jongen," mompel de hij. „Niet, dat ik mijzelf nu erg gelukkig in deze hele geschie denis kan prijzen, verre van dat. Maar toch heb ik zo'n idee, dat jij er nog beroerder aan toe zou zijn dan ik, ware het niet, dat je die ene prachttroef in handen had: Geschenk! Die heb je nu al zo'n kleine vier en twintig uur, en dat wordt toch werkelijk te lang." (Wordt vervolgd.) overgenomen tegen een afkoopsom van 2050. Van de hengelaarsver- eniging was een verzoek binnenge komen om de beide vestinggrach ten voor 5 jaar in pacht te mogen ontvangen. Het voorstel van B. en W. was om de Westelijke gracht voor de tijd van één jaar in pacht te geven. Op voorstel van de heer Riemens wordt deze voor 5 jaar in pacht gegeven. De beide Kruisverenigingen zul len een verhoogde jaarlijkse subsi die van 2,50 per lid ontvangen. M.a.s. wordt besloten het lidmaat schap van de Prov. Schoonheids commissie op te zeggen, Eveneens wordt m.a.s. besloten bij het einde van de lopende periode 't lidmaat schap van Bouw. en Woningtoe zicht op gemeentewerken in West Z.-Vlaanderen op te zeggen. Ten behoeve van de woningbouw wordt van de heer Verdegem een strook grond aangekocht. Met 5 tegen 2 stemmen wordt be sloten om op Eerste Pinksterdag na de kerkdiensten de kermisver makelijkheden open te stellen met uitzondering van de dansgelegen heden. Tegen stemden de heren Tazelaar en Riemens. Besloten wordt tot het aanleggen van een speeltuin aan de voormali ge tramremise. De kosten hiervan zijn begroot op 7000. BU de rondvraag wijst de heer Van Cadsand op de slechte toestand van de weg Pannehuis naar Zacha- riass-traat, in beheer bij het Vrije van Sluis, en verzoekt van gemeen tewege hierop de aandacht te ves tigen. De heer Tazelaar zag gaarne, dat om het speelplein der O. L. school een omheining met hek werd ge plaatst, waardoor de kinderen met onbesuisd op de drukke verkeers weg kunnen hollen. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Bureau zedenpolitie. -- Concertgebouw, 8 uur: Verboden jungle. Bouwkundig Bureau Fraanje, openbare aanbe steding bouwen luchtgekoel- de pootaardappelbewaar- plaats. Terrein Molendijk 4.30 u.: Tern. BoysS.V.D. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Geheime opdracht. -- 11 uur: Paasveemarkt. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Bureau zedenpolitie; 2 uur: Verboden jungle; 4.30 uur: Bureau zedenpolitie. - Concertgebouw, 8 uur: Ver-boden jungle. Café Kolkzicht, 7uur: Prijs- kaarting. Terrein Westel. Bolwerk, Terneuzen 2-Vlissingen 2. Hotel Centraal, 6 uur: Biljartwedstrijd. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Geheime opdracht; 8 uur: Duel in de nacht. Wij willen helemaal niet be weren, dat er nog dames rondlopen die geen Nylons dragen, maar evenmin gelo ven wij, dat de Nederlandse huismoeders zo onverstandig zijn om met hun Nylon kou sen hun kamers uit te halen. En voor hén houden wij al tijd nog onze grote collectie linksgeweven Bembergzij- den kousen van 2.45 in voor raad, mooie geminderde kousen, waar U nog knap mee de deur uit kunt lopen. Minder kwetsbaarden Nylons, maar van een fijnheid die Nylon evenaart. Fully Fashioned, 48 gauge, eerste keus, geheel gemin derd en van een soliditeit, Bemberg-zijde eigen. Door een levering, aanmer kelijk vroeger dan afgespro ken was, zijn onze ruimte problemen nog vergroot. Daarom houden wij alléén voor onze postorderklanten een éénmalige verkoop, die onze voorraad tot de helft moet verminderen. Onze postorderklanten kun nen deze linksgeweven kou sen, van 2.45 per paar, ver pakt in cellophaan, bestellen indematen9-91/2-10en 10''2, in de kleuren licht beige, midden beige en donker beige, nu 4. Per cliëni niel meer dan 3 paar! Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-82660 IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2