Uil Jc Sr® vincie üi RANG RECHTSZAKEN LEVEND GESCHENK DE NIEUWE STATUS VAN OOST-DUITSLAND W" *t)e twsmp&Ufif. 3C2 Australië en Indo-China HET VERRE OOSTEN Veerdienst Gorinchem-Sleeuwijk Nicaragua sluit grens met Costa Rica Het Brits-Amerikaanse accoord De wijziging van het Duitse invoerrecht op eieren Markt voor speciale staalsoorten TERNEUZEN. AXEL. HOEK. KAPELLE. KRUININGEN. SLUIS. VLISSINGEN. Verklaring van Adenauer over Truman over AGENDA Met iVOROL: elke tand een briliant! DE STRAFZAAK TEGEN DE BERKELSE ARTS. HELPERS DER UIT BREDA ONTSNAPTE OORLOGSMISDA DIGERS STAAN TERECHT. MINISTER CALS NAAR ZEELAND. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr J. M. L. Th. Cals en de staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mej. dr A. de Waal zullen op Donderdag 6 en Vrijdag 7 Mei a.s. een bezoek brengen aan Schouwen-Duive- land. Vakexamen. Gisteren slaagde onze stadge note mevr. E. ButlerSchellink hout voor het theoretisch en prac- tisch examen inzake voorlichting en het passen der medische „Camp"-artikelen. Het diploma is in 46 landen of ficieel als zodanig erkend. K.A.B.-avond. Als onderwerp van zijn lezing voor de leden van de culturele club der K.A.B., afdeling Terneu- zen, besprak de heer W. Wete- rings de P(ubliekrechtelijke) B(e- drijfs) O(rganisatie). Hoewel het niet eenvoudig is een zo'n ingewikkeld probleem in kort bestek te behandelen, wist spreker in grote lijnen zijn toe hoorders duidelijk te maken hoe de P.B.O. is ontstaan en de prac- tische toepassing ervan in het bedrijfsleven. Spreker wees er zijn toehoor ders voorts op dat juist door de P.B.O. de waarde van arbeider en arbeid stijgt en dat de P.B.O. van groot nut kan zijn zowel voor werkgevers als werknemers. De heer Weterings bracht voor al de jongeren onder de aandacht, iioe noodzakelijk het is dat zij, wanneer de P.B.O. ook in de ka naalzone zal worden toegepast, door het volgen van cursussen, inzicht dienen te krijgen in de sociale en economische vraag stukken. Vernielzucht. Door de aannemersfirma v. d. S., werd bemerkt, dat een ten be hoeve van haar bedrijf nabij de oude losplaats over de Westsluis staande jeep practisch geheel was onttakeld, waarvan aangifte werd gedaan bij de politie. Bij het daarop ingesteld onder zoek bleek een drietal knapen in de leeftijd van 14 tot 18 jaar uit louter vernielzucht de jeep zoda nig onder handen had genomen, dat deze rijp was voor de sloop. Tegen het drietal adspirant-slo- pers werd proces-verbaal opge maakt. Het tienjarig bevrijdingsfeest «p 19, 20 en 21 Augustus a.s. Door burgemeester Van Oeve- xen was tegen Dinsdagavond in nauwe samenwerking met „V. V. V." een vergadering bijeengeroe pen, waarop door eerstgenoemde het voormalige feestcomité van 5 jaar geleden en door V. V. V. de vertegenwoordigers der Axel- se verenigingen waren uitgeno digd- Bijna 40 aanwezigen, waaron der een zevental dames, waren aanwezig. De vergadering werd gepresideerd door de heer Jos. van Damme, die allereerst het woord verleende aan de burge meester. die mededeelde dat het fn het voornemen ligt van een honderdtal in Engeland verblij vende Poolse oud-strijders in Augustus een trip naar Neder land te ondernemen en wij in Axel déze gelegenheid zouden kunnen .benutten deze voor enige dagen gastvrijheid binnen onze muren te kunnen verlenen. Dit doende zou het een bijzon der geschikt moment zijn op die dagen het 10-jarige herdenkings feest van de Axelse bevrijding te vieren en bleek uit 's burgemees ters mededelingen dat deze da tums (in verband met de komst der Polen) ook reeds zijn vast gelegd. Staande de vergadering werd daarop door de burgemeester een comité voorgesteld bestaande uit een 12-tal ingezetenen, waaronder ook de leden van het voormalige feestcomité, die werden aange vuld met de dames mevr. Van OeverenJulius, mevr. Verhee- sen en mevr. De FeijterDe Regt. Dit voorlopige comité zal nader overgaan tot het samenstellen van plannen waarbij ook de te vormen buurtcommissies zullen worden ingeschakeld. Nadat de heer Van Damme nog de verdere coördinatie van feest- plannen aan de orde had gesteld (die in bespreking kwamen), waartoe hij deze vergadering zeer geschikt achtte, werd deze initia tiefvergadering gesloten en wer den door de aanwezige leden van het voorlopige comité de eerste besprekingen gevoerd. Gezamenlijke uitvoering. In de gemeentelijke gehoorzaal had een uitvoering plaats, welke gegeven werd door de gezamen lijke verenigingen ,,C. J. M. V.", Crescendo,", ,,E. N. Z. K." en „L. J. G." Burgemeester A. F. Hanssens opende deze avond met een harte lijk welkomstwoord en sprak er zijn genoegen over uit dat deze vier verenigingen bereid waren een opvoering te geven, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het fonds voor de vernieuwing van het toneel. Het was jammer, dat de op komst niet groot was. Als men ziet hoeveel leden en donateurs deze verenigingen tellen, had de zaal toch zeker tjokvol moeten bijgewoond, hebben deze avond volop kunnen genieten van een bijzonder geslaagd programma. Het L.J.G.-orkest liet zich op de haar bekende wijze horen en de populaire liederen werden spon taan medegezongen. Ook het nummer „Trek aan de bel" was weer een succesnum mer evenals de klucht De Trek pleister," die vlot werd opgevoerd zodat er hartelijk gelachen is om de malle verwikkelingen. Het is een allerprettigste uit voering geworden en het is te hopen, dat, als vorig seizoen we der een gezamenlijke uitvoering wordt gegeven, de zaal te klein zal zijn om allen te bevatten. Paasveiling. Op 14 April a.s. zal door de vei- lingsverenigi ng ,Kapelle-Biezelin- ge en omgeving" te Kapelle een speciale Paas-fruitveiling worden gehouden zowel voor verpakt als voor los fruit. De belangstelling van de zijde der kwekers is groot. Men verwacht een vrij groot kwantum, voornamelijk Jonathan en Golden Delicious. Om het ver pakken te stimuleren zullen de verpakkingskosten aan de kwe kers worden vergoed. Zowel voor kwekers als voor kopers worden prijzen beschik baar gesteld. Herdenkingsplechtigheid. Op 15 Mei a.s. zal op de centra le Franse militaire begraafplaats te Kapelle, evenals voorgaande jaren een korte herdenkings plechtigheid worden gehouden ter nagedachtenis van de in de Meidagen van 1940 in Zeeland gesneuvelde Franse militairen. Grote caisson uit veerhaven verwijderd. De grote A.X.-caisson, die de veerhaven te Kruiningen sinds 24 Juli 1953 van het zeewater af sloot, is gistermiddag gelicht, en in de haven tot zinken gebracht. Om ongeveer vijf uur was het logge gevaarte door zeven sleep boten en twee drijvende kranen op de plaats van bestemming, vanwaar het te zijner tijd zal wor den weggesleept. Sinds 18 Maart j;i. is men be zig geweest mét het treffen van voorbereidingen voor het ver plaatsen van deze grote caisson. Met het oog op de lage water stand Vorderde het werk langza mer dan aanvankelijk was voor zien. Gisterochtend om zes uur was men begonnen met het leeg pompen van de caisson. Hiervoor waren drie pompbóten aanwezig tot ongeveer 15.00 uur. Toen de caisson was weggesleept werden de afsluiters verwijderd en werd; het gevaarte opnieuw tot zinken gebracht. Hoofdingenieur Snip en dr ir Hartman die de leiding van de werkzaamheden hadden, deelden mede dat zonder tegenvallers het gehele werk omstreeks 1 Mei a.s. de streefdatum ruimschoots kan worden gehaald. Vóór die da tum moeten nog worden verwij derd een B.S.-caisson en een stuk van de oude zeedijk. Men neemt aan dat op 1 Mei de veerdienst KruiningenPerkpol- der weer hersteld zal zijn. Biljartwedstrijd. De biljartclub „Krijt op Tijd" alhier speelde in hotel „Centraal" alhier een return-wedstrijd tegen de biljartwedstrijd „Breskens". De gastheren toonden zich in de ze wedstrijd de meerdere en de einduitslag was 75. De gedetailleerde uitslag was: K.O.T. Breskens H. van Craeynest J. v. d. Plasse 01 C. QuataertH. de Munck 01 O. BatselaereJ. Risseeuw 10 G. MetzJ. Notebaart 10 J. CoppensE. Seusse 01 R. GrahameW. Vermeulen 10 M. van LookeB. Brand 10 A. GroosmanS. Dusarduijn 01 P. GroosmanC. Tazelaar 10 J. de BruijneC. Erasmus 0—1 P. de Wispelaere R. Vermeulen 10 L. SwerusI. J. Duininck 10 7—5 De Sluizenaars wisten 669 ca ramboles bij elkaar te stoten te gen de Bressiaanders 625. Gestrande Italiaanse vracht boot in tweeën gebroken. De Dinsdag in het nauw van Bath gestrande Italiaanse vracht boot „Francescu" is in de nacht van Dinsdag op Woensdag in tweeën gebroken. De Dinsdag in het werk gestelde pogingen om het schip vlot'te trekken, hadden geen succes. De „Francescu" is inmiddels ook bij ruim vijf gebroken. De eerste breuk trad op bij de ma chinekamer. Het achterschip zakt steeds verder weg. Men heeft het daarom raadzaam geoordeeld de bemanning van ongeveer 30 per sonen van boord te halen. De Bel gische sleepboot ,,Adriën Letzer" heeft de bemanningsleden met hun bagage naar Antwerpen ge bracht. Uit Terneuzen vertrok een kraan, waarmee men cje lading erts uit de „Francescu" zal lós sen. Robert Casey, de Australische minister van Buitenlandse Za ken, zal binnenkort voor het Australische parlemènt een ver klaring afleggen- over de Australische bijdrage tot een 1.vereende actie" tegen ingrijpen van communistisch China in Indo-China. Casey zei dit naar aanleiding van een vraag van de leider van de oppositie, dr Evatt. Deze had gevraagd, of de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, aan gedrongen had op militaire in terventie van de Ver. Staten, Engeland, Australië en Nieuw- Zeeland in Indo-China. Zo ja, welk antwoord had Australië gegeven? Casey weigerde deze vraag onmiddellijk te beantwoorden. Hij beloofde echter dit spoedig te zullen doen. De Westduitse republiek zal nooit de communistische regering in Oost-Duitsland erkennen, al dus heeft de Westduitse kanse lier, dr. Konrad Adenauer, giste ren in de bondsdag verklaard. Alleen in de Westduitse repu bliek vindt het Duitse politieke leven uitdrukking. Adenauer zei, dat „de zogenaamde souvereini- teit van de Oostduitse regering zal verdwijnen daar kunnen we zeker van zijn evenals de Sow- jetbezetting en de communisti sche terreur zullen verdwijnen". De onvernietigbare souvereini- teit van het vrije Duitse volk zal blijven bestaan". Adenauer zei in zijn verklaring, die door het kabinet Dinsdag werd goedgekeurd, dat de afkon diging van de „souvereiniteit" er op gericht is de indruk te geven, dat het door de Sowjets bezette Oost-Duitsland een onafhankelij ke souvereine staat is geworden. Hiertegen voerde Adenauer aan, dat de Westduitse republiek, die gegrondvest is op de volkswil, tot uitdrukking gebracht in vele ver kiezingen, alleen aanspraak kan maken op de naam Duitse staat. De communisten in Oost-Duits land hadden geen vrije verkiezin gen durven houden. West-Duits- land is derhalve gerechtigd te spreken en op te treden voor de achttien millioen Oostduitsers, die hun politieke wil niet kunnen utdrukken. „De federale regering voelt zich daarom verplicht alles wat in haar vermogen is, te doen om met de Duitsers in Oost-Duits land in contact te blijven. Zij zal doen wat zij kan om de tragische gevolgen van de verdeling van Duitsland te boven te komen". West-Duitsland zou nooit het recht van de communistische re gering erkennen om de functies van een staat uit te oefenen. „Wij zouden onszelf onteren en de slachtoffers van communistisch geweld beledigen, indien wij deze tirannen zouden erkennen als medewerkers aan de taak om Duitsland te herenigen". De bondskanselier zei, dat de Westelijke mogendheden te New York in September 1950 ver klaard hebben, dat alleen de fede rale regering het recht heeft te spreken uit naam van de gehele Duitse bevolking. Zij gaven toen eveneens te kennen, dat zij geen erkennen, die niet gegrondvest was op de uitdrukking van de vrije wil van het Duitse volk, al dus Adenauer. De bondsdag heeft eenstemmig en zonder debat een resolutie aanvaard, die de verklaring van Adenauer ondersteunt. Een so ciaal-democraat zei, dat de oppo sitie de resolutie goedgekeurd, maar zich het recht voorbehoudt meer over dit onderwerp te zeg gen in het debat over de buiten landse politiek, dat op 29 April zal worden gehouden. OPROEP VAN DE „IZWESTIA" Izwestia, het blad der Sowjet- Russische regering, heeft er op aangedrongen, dat de vijf grote mogendheden, tezamen met an dere belanghebbende landen, tot overeenstemming komen in zake „algemene veiligheid" in het Verre Oosten, aldus meldt Tass. In een hoofdartikel wordt ge zegd, dat Korea langs vreedza me weg moet worden herenigd en dat aan dit land de gelegen heid moet worden gegeven om vrijelijk zijn lot te bepalen na terugtrekking van de buiten landse troepen. In Indo-China is, aldus het blad, een onverwijld staken vafi het vuren nodig „teneinde be sprekingen te kunnen openen tussen Frankrijk en de demo cratische republiek Vietnam (Vietminh)". Voor het uitvoeren van no dige onderhoudswerken aen de veerstoomboot „Gorinchem V", zal dit vaartuig van 9 tot en met 17 Aprli a.s. buiten dienst worden gesteld. De veerdienst tussen Gorin chem en Sleeuwijk zal geduren de deze periode worden onder houden met de kleine veerboten Gorinchem I en Gorinchem IV. Grootst toegestaan gewicht 12.000 kg per voertuig. Grootst toegestane lengte 9,5 meter per voertuig. De regering van Nicaragua heeft de grens met Costa Rico gesloten na de in beslag ne ming van een grote hoeveelheid wapens en munitie. Er waren machinegeweren bij met het merkteken van de Costaricaan- se regering en handgranaten en geweren uit Mexico en de Ver. Staten. De Amerikaanse oud-president Truman heeft te Kansas City ver klaard, dat het Brits-Amerikaan se accoord over het gebruik van de atoombom nog altijd van kracht is. Dit in 1943 te Quebec gesloten accoord, waarvan het be staan Maandag door de Britse eerste-minister, Churchill, is ont huld, slaat niet op de waterstof bom, aldus Truman. De wet-McMahon van 1948 dek te niet de Brits-Amerikaanse aldus Truman. Truman zeide nog, dat hij na de conferentie van Potsdam in 1945 het accoord met de toenmalige eerste-minister van Groot-Brit- tannië en Canada, Attlee en Mackenzie King, had vernieuwd. De commissies voor buitenland se zaken van het Amerikaanse congres waren, aldus Truman, met het accoord op de hoogte. Senator Hickenlooper heeft in de Amerikaanse senaat ver overeenkomst, aldus antwoordde klaard, dat de verklaring van Truman op de vraag van een Truman over de geldigheid van journalist, of het accoord niet het Brits-Amerikaanse accoord automatisch beëindigd is door het onjuist is. Hickenlooper was aannemen van de Amerikaanse voorzitter van de commissie voor wet op de atoomenergie. „Wij lie ten de Engelsen geen deel heb ben in onze geheimén, maar zij lieten ons delen in de hunne", HEDEN: TERNEUZENConcertgeb. 7.30 uur: Bonte-Avond. Gebouw Bethel, spreker ds H. van Leeuwen. In de Duitse pers circuleren berichten over de ontmoeting, die de ministers van Landbouw van Nederland en W.-Duitsland onlangs in Frankfort am Main hebben gehad. In deze berichten wordt, zo deelt men van de zijde van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mee, een onjuiste indruk gegeven U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG Cristal fruits vraagt, kunt U veel meer ge nieten. Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal-heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit. Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van ieder ..Rangetje van hetgeen bij die gelegenheid over de voorgenomen wijziging van het Duitse invoerrecht op eieren werd besproken. Men stelt n.l., dat van Neder landse zijde de tariefwijziging aanvaardbaar zou worden ge acht, indien deze de Duitse pro ducent een minimumprijs van 16,5 pfennig per stuk garan deert. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening meedeelt, heeft mi nister Mansholt zich in deze zin niet uitgelaten. Integendeel, bij bovengenoemde ontmoeting is er een informele gedachten- wisseling gehouden, waarbij de Nederlandse minister van Landbouw naar voren heeft ge bracht, dat het vraagstuk der mate gecompliceerd is, dat het nodig is het ernstig te bestude ren, voordat er een definitief oordeel kan worden gevormd. Wel kon reeds worden gezegd, dat de t oorgenomen wijziging van het invoerrecht een ernsti ge belemmering voor de Neder landse export van eieren naar Du.island zou betekenen en dan ook verreikende; nadelige ge volgen zou hebben. atoomenergie van het congres ten tijde van het sluiten van de overeenkomst. Hickenlooper zeide in 1948 te hebben meegewerkt aan de her roeping en afschaffing van „de gehate overeenkomst". Hij had de documenten waarbij de over eenkomst werd ingetrokken, ge zien. Volgens Hickenlooper was Tru man niet op de hoogte of waren degenen die gerechtigd waren te weten, verkeerd ingelicht „door regeringspersonen, wier plicht het is de waarheid te zeggen". De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Pearson heeft in de commissie van buitenland se zaken van de Canadese Twee de Kamer gezegd, dat Canada van het begin af op de hoogte is geweest met het accoord van Quebec. Canada was geen partij in de in 1943 gesloten overeen komst, aldus Pearson. De Oostenrijkse ministerraad heeft besloten aan de hoge autoriteit van de Europese ge meenschap voor kolen en staal voor te stellen onderhandelin gen te openen, in verband met het voornemen tot instelling van een gemeenschappelijke markt voor speciale staalsoor ten. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN." Veiling van 7 April. GROENTEN. Per stuk: Sla B 1520 ct. Per bos: Radijs 22 cent. Per kg: Prei 1320 ct; Sprui ten afw. 34 ct; Uien 12 ct; Wit lof A 4048 ct, B 1933 ct; Wijn- peen 56 ct. FRUIT. Appelen (per 100 kg): Zoete Ermgaard F 21; Dekkers Roem F 22ƒ25; Overige soorten 14—18. tot een definitieve beslissing heeft geleid. Aldus komt het belang van de verdachte bij zijn verdediging door de door hem gekozen raadsman te staan tegenover het bezwaar van het optreden van een verdediger, tegen wie een strafvervolging wegens zijn gedrag in de bewuste strafzaak aanhangig is. Naar de mening van de deken, en van de raad van toezicht, behoort in dit bij zondere geval het eerste belang te praevaleren. Hij heeft daar om aan de verdediger meege deeld, dat het deze onder de gegeven omstandigheden vrij staat als raadsman van zijn cliënt op te treden. door BRUNO J. VAN LHEENKE 19) (Nadruk verboden). zijn. Zij, die de uitvoering hebben tweede Duitse regering zouden „Charles is echt wel aan vacan- tie toe," zei die Maandagmiddag lady Chambricks tegen haar vriendinnen. „Hij is de laatste dagen ontzettend uit zijn humeur en ik zou echt niet weten waar om. Vanochtend heeft hij..." De theevisitie boog het hoofd dich ter naar Mylady toe, om toch vooral niets, te missen van het verhaal van wat Mylord 's och tends wel met Mylady doet wan neer hij in een slecht humeur is. 't Viel tegen. Want Mylady kon slechts naar eer en geweten ver klaren, dat haar echtgenoot die ochtend tegen haar had gevloekt. Zo maar gevloekt! „En waarom? Waarom toch?" zuchtte Mylady. Lady Chambricks kon niet we ten, dat er die ochtend op het nachtkastje van lord Charles Bernhard Chambricks een enve loppe had gelegen, met als in houd een kaartje. Niets dan één kaartje, waarop slechts één krab beltje: een weegschaal, die niet meer helemaal in balans scheen te hangen. „Het leven, Harrolds," zei John die middag, toen hij, na een wel verdiend slaapje en een even verdiend bad, iets warms naar binnen zat te werken, „het leven is gelijk een pijp kaneel." „Ongetwijfeld, meneer," beaam de Harrols en hij schonk een ver se kop kofie in. „Ik weet veel beroerds, maar wat het Allerberoerdste is... nee, dat zou ik niet weten, meneer," bekende de butler. „Ik zal het je openbaren," zei John goedmoedig. „Het allerbe roerdste dan is, Harrolds, dat het niet zo gaat als het gaan moet, dat niet ieder, die aan de pijp zuigt zijn deel krijgt, maar dat Kareltje zulk een zuig heeft, dat hij een stuk méér krijgt dan zijn deel, en tot slot, dat het stuk in kwestie de jongedame is waar mee ik van plan ben te gaan trouwen." „Trouwen, Harrolds," beves tigde John. „O dacht je, dat zij géén ja zou zeggen? Je bent een vrij goed mensenkenner, zie je." je." „Ik denk, meneer, dat de juf frouw in kwestie zeker „Ja" zal zeggen, behalve "natuurlijk, wan neer zij onverhoopt niet van u houdt." „Juist, ja... Wel, dan dank ik je voor je openhartigheid en ver zoek ik je nu, onze beide gasten, Diston en die andere opeter, te gaan verzorgen. En mocht ik bin nen een week niet boven water zijn, dan mag je wat mij betreft heel Londen de lucht in laten vliegenals je er maar voor zorgt dat Chambricks aan die destruc tie mede ten onder gaat." „U gaat dus voor enige dagen weg, meneer?" „Moge,lijk," zei John, „ik ga eens kijken hoe het met lord Chambricks is." Hij stond op, rekte zich even en maakte zich klaar om te gaan. Nog diezelfde avond had John succes: Chambricks ging uit. Hij was lopende. John kon hem, be schermd door een portie routine en een dikke mist ,v.olgen zonder veel gevaar te lopen ontdekt te worden. Chambricks nam de onder grondse en John volgde hem op de hielen. Daarna liep Cham- bricks nog haast twintig minuten, met John als een trouwe hond op enige afstand schuin achter zich. Zij waren nu in het centrum van de stad in een straat, die op dit uur al vrij stil was. Chambricks hield stil voor een hoog huis en paste enige sleutels in het slot. Na korte tijd van proberen kon hij naar binnen. Een weinig ver baasd bleef John achter. „Altijd wat nieuws en altijd wat verrassends, is het niet, mylord?" mompelde John. Hij overwoog net het slot te forceren, toen hij stappen achter zich hoorde, stap pen, die kennelijk genomen wer den door een van de leden van het onovertroffen Londense corps d'Hermandad. Langzaam liep John door, tot dat de surveille rende agent voorbij was. Na eni ge minuten keerde John naar het Het Openbaar Ministerie heeft indertijd een strafvervolging in gesteld tegen de advocaat van de Berkelse arts, omdat deze zich bij zijn optreden als ver dediger aan een strafbaar feit zou hebben schuldig gemaakt. De deken van de orde van ad vocaten bij de Hoge Raad der Nederlanden heeft toen aan ae- ze verdediger meegedeeld, dat het ongewenst was, dat hij als zodanig zou optreden, zolang niet over zijn schuld oï on schuld was beslist. Thans blijkt, dat de zaak te gen de arts door het Openbaar Ministerie bij de rechtbank is aangebracht, alvorens de straf vervolging tegen de .erdediger huis terug, met een instrumentje in zijn hand, dat hij zelf zeer plastisch „slotenmoerder" noemde en waarmede hij altijd veel succes had. Het vlotte dit keer echter niet en er moesten meer instrumentjes aan te pas komen. Eindelijk klikte het slot en zwaaide de deur open. John stap te naar binnen en begon snel doch grondig het huis te doorzoe ken, zonder dat hem dit echter iets bijzonders opleverde. Het bleek een normaal woonhuis, met als enig abnormale, dat het in een buurt stond waar een orden telijk woonhuis niet hoort te staan, omdat een ordentelijk mens er niet behoort te wonen... Na een minuut of vijf waren de kamers gelijkvloers en die op de eerste verdieping doorzocht. Ner gens een teken van leven. Het was doodstil in het huis. Licht was nergens te zien. John klom de trap op naar de tweede ver dieping. Ook hier kamers, maar deze wél als kantoor ingericht. Er lag overal dik stof en het was dus waarschijnlijk, dat er al in lange tijd niemand op dit kantoor geweest was. Na ook de derde verdieping, waar ook kantoorlokalen waren, en de zolder onderzocht te heb ben zonder enig gunstig resul taat, ging John een beetje mis troostig weer naar beneden. „Onze lord is het huis binnen gegaan, dus hij moet hier iets te zoeken hebben. De kelder is de enige plaats waar ik niet geweest ben, derhalve: neer naar de kel der," sprak De Weger en hij daal de de keldertrap af. (Wordt vervolgd). Voor het Bossche Hof diende gis teren de appèlzaak tegen de 43- jarige monteur F. J. C. uit Am sterdam, de 58-jarige rijwielher steller F. de J. uit Amsterdam, de 45-jarige vertegenwoordiger M. A. uit Amsterdam en de 38-jarige banketbakker M. F. uit Haarlem mermeer, wegens het verlenen van handlangersdiensten aan de in de avond van Tweede Kerstdag 1952 uit de strafgevangenis van Breda ontsnapte zeven oorlogs misdadigers Polak, Faber, Tous- seult, Borgers, Bikker, De Jong en Van der Neut. De advocaat- generaal bij het Gerechtshof, mr A. H. M. H. Re- ceveur, heeft na een requisitoir dat drie kwartier duurde, een half jaar gevangenisstraf tegen ieder der vier helpers geëist. Hij wenste niet in te gaan op de voorgeschiedenis, noch op de oorzaken, waardoor de ontsnap ping mogelijk kon worden ge maakt. De advocaat-generaal stelde verder vast, dat de oorlogsmisda digers zichzelf hadden weten te bevrijden zonder hulp van buiten af en noemde F. de initiatiefne mer, De J. de organisator en de beide anderen de uitvoerders. De maximum-straf van 6 maan den is naar zijn mening objectief gezien nog te licht en vandaar, dat de verdachten z.i. het volle pond van hun straf dienen te on dergaan. „Hun hulp was van essentieel belang voor het effect der zelfbe vrijding". De verdedigers van C„ de J. en A. vroegen verzachting van straf, terwijl de verdediger van M. voor zijn cliënt bevestiging vroeg van het vrijsprekend vonnis der Bre dase rechtbank, subs, clementie. Het Hof zal over 14 dagen ar rest wijzen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2