N.A.V.O. H-bom vara Kroonprinses Maertha Noorwegen overleden Minister over 5 jaar Beijen Verklaring Ch yrchiSf over VERHEUGEND NIEUWS! INDONESIË De komende Belgische verkiezingen H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard en 2 Prinsessen op vacantie ONDERHOUD VAN JUIN MET LANIEL Bescherming tegen water- stofhomontploffing mogelijk WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Zuid-Korea en de conferentie van Genève Seringenzeep een aanwinst v.m. n.m. op onder op onder Herhalingsoefeningen voor de luchtmacht President Soekarno Geen 100 procent vrijheid zolang de Nederlandse vlag nog in Nieuw-Guinea wappert Frankerlng bij Abonnement: Terneuzefl Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 6 APRIL 1954. 9e Jaargang No. 3117. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels X iedere regel n,eer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags nr. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.80 ut, Kroonprinses Maertha is Maandagochtend om 4.28 uur plaatselijke tijd in het nationa le ziekenhuis te Oslo aan een le veraandoening overleden. De gehele koninklijke familie was aan het sterfbed. Kroonprinses Maertha Sofia Lovisa Dagmar Thyra werd op 28 Maart 1901 te Stockholm ge boren als de op één na oudste dochter van prinses Ingeborg en prins Carl van Zweden. Door haar huwelijk met de thans 51- jarige kroonprins Olav van Noor wegen, dat op 21 Maart 1929 werd voltrokken, werd zij kroonprinses van Noorwegen. De vic-ring van de zilveren bruiloft van het kroonprinselijke paar, waarvoor reeds vorig jaar de voorbereidingen waren getrof- H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zullen met de Prinsessen Beatrix en Irene en jonkvrouwe Renée Roëll van 14 tot 24 April in het Oostenrijkse dorp Obergutfgl vertoevlen om tezamen nog enige dagen de Wintersport te beoefenen. Aangezien Prins Bernhard, zo als bekend is, geen snelle afda lingen maakt om het extra ri sico van een val te vermijden, zal hij enige malen met de Prinsessen trektochten in het hooggebergte ondernemen. Jonkvrouwe C. E. B. Roëll, hofdame van H. M. de Konin gin, zal de koninklijke familie vergezellen. Maarschalk Juin heeft Maan dag, voor het eerst sinds hij van al zijn Franse militaire functies ontheven werd, een onderhoud gehad met premier Laniel. Het onderhoud duurde 25 minuten. Juin heeft zich Zondagavond, bij monde van een zijner staf officieren, gedistancieerd van de betoging van Zondag bij het graf van de onbekende soldaat, fen, is afgelast toen de kroon- priiases vorige week plotseling ernstig ziek werd. Vrijdag 12 Maart j.l. moest zij worden op genomen in het rijksziekenhuis re Oslo. Door haar eenvoud, haar be minnelijke karakter en haar krachtige persoonlijkheid won kroonprinses Maertha reeds zeer spoedig na haar vestiging in Noorwegen het vertrouwen en de diepste achting van het Noorse volk in al zijn geledin gen. Door haar veelzijdige re presentatieve werkzaamheden, haar practische initiatieven op allerlei terreinen van het maat schappelijke en sociale leven en door haar gedegen en hartelijke radiotoespraken werd zij een zeer populaire figuur, die de sympathie en welwillendheid van het gehele Noorse volk ver wierf. Gedurende haar ernstige ziekte voelde het gehele Noorse volk zich één met haar naaste familie. Toen de Duitse legers op 9 April zonder oorlogsverklaring Noorwegen binnenvielen, ging kroonprinses Maertha in gezel schap van haar kinderen, prin ses Ragnhild, prinses Astrid en prins Harald, naar haar familie in Zweden. Op uitnodiging van president Roosevelt en op ver zoek van haar schoonvader, ko ning Haakon van Noorwegen, vestigde kroonprinses Maertha zich enige maanden later, in Augustus 1940, met haar drie kinderen in Amerika. Zij bleef daar tot het einde van de oor log. Gedurende de jaren van ballingschap heeft ue kroon prinses zich, evenals haar schoonvader en gemaal dit in Engeland deden, met veel ener gie gewijd aan de Noorse zaak. Toen zij na de bevrijding van Noorwegen in haar land terug keerde, bereidde het Noorse volk haar een geestdriftige ont vangst. Ook tijdens haar ziek ten en na de oorlog ontving de kroonprinses talrijke bewijzen van medeleven van het Noorse volk, dat kroonprinses Maertha eens als koningin hoopte te mo gen begroeten. De oudste dochter van kroon prinses Maertha en kroonprin ses Olav, prinses Ragnhild, trouwde vorig jaar met een rederszoon. Zij woont thans te Rio de Janeiro. Prins Harald, het jongste kind van het kroon prinselijke paar, is thans 16 jaar oud. ROUW VOOR KROON PRINSES MAERTHA. Het Noorse hof zal vier maan den in de rouw gaan. Tot het ein de van de begrafenisplechtighe den zullen de vlaggen op open bare gebouwen en schepen van de staat halfstok hangen. De stoffelijke resten van de prinses zullen naar Skaugum, na bij Oslo, worden overgebracht, het kasteel van het kroonprinse lijke gezin. Het Belgische hof zal tot 17 April in de rouw gaan voor kroonprinses Maertha van Noorwegen. De overledene was de zuster van wijlen koningin Astrid, de moeder van koning Boudewijn. In het paleis te Brussel is een rouwboek ter te kening geopend, evenals op de Noorse legatie te Brussel. De Britse koninklijke familie zal een week rouw betrachten. De rouw zal alleen door leden der koninklijke famiiie en niet door de koninklijke huishouding in acht worden genomen. Dr Ralph Lapp, een vooraan staande Amerikaanse atoom deskundige, heeft in een televi sie -uitzenjding verklaard over inlichtingen te beschikken om trent de kans op het overleven 'van een waterstofbomontplof fing. Hij zeide te geloven, dat nieu we plannen ter bescherming der bevolking opgesteld kunnen worden om de bedreiging van de waterstofbom het hoofd te bieden. Geen enkel plan zou er echter naar zijn mening af doende zijn voor dit wapen, als ae regering de feiten niet aan het publiek meedeelde. Sir Winston Churchill heeft Maandag tijdens het debat in het Britse Lagerhuis over de water stofbom verklaard te geloven, dat de Amerikaanse waterstofbom- proeven in de Stille Oceaan de kansen voor de wereldvrede heb ben vergroot. Hij zou de Ver. Staten niet ver zoeken de serie proefontploffin- gen, die in April zal worden voort gezet, te beëindigen. Volgens hem bestaat er geen grond voor (Advertentie) Aangemoedigd door de enthou siaste ontvangst, welke de Bloe- menzeep van Castella met haar fijne geur van rozen alom in den lande ten deel viel, komen de Castella-fabrieken thans met een nieuwe verrassing voor de Nederlandse vrouw en wel de heerlijke, frisse Serin genzeep. Ongetwijfeld zal deze zeep met haar verrukkelijke geur van seringen bij het vrouwelijk pu bliek evenzeer in de smaak val len als de overige Castella ze pen. Ontelbare vrouwen en meisjes vertrouwen haar dagelijkse huidverzorging toe aan de be roemde Castella producten: de klassieke Castella Schoonheids- zeep met de huidverjongende oliën (2 stukken 50 ct.) Castella Spécial met het won derbaarlijk schuim (32 ct.) Castella Bloemenzeep (rozen of seringen 20 ct.) Ook U zult dus nu gemakkelijk een Castella zeep naar Uw hart kunnen kopen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beijen, heeft Maandagmiddag voor radio-Ne derland Wereldomroep een rede toen Laniel en de minister van uitgesproken ter gelegenheid Defensie, Pléven, door een me nigte werden lastig gevallen. De stafofficier zei: ,.De maar schalk is blij, dat hij niet bij de betogingen aanwezig is geweest. Hij wenst er in het geheel niet mee in verband gebracht te worden. Evenmin wenste hij er enige verantwoordelijkheid voor te dragen". Na het onderhoud met pre mier Laniel werd Juin ontvan gen door de minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault. Bij het verlaten van de Quai d'Or- say weigerde de maarschalk vragen van journalisten te be antwoorden. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd zich over het bezoek van Juin aan Bidault uit te laten. Hij merkte alleen op, dat Bidault op het ogenblik voor zitter is van de raad der N.A.V.O. Naar nader is vernomen, heeft Juin om het onderhoud met La niel en Bidault verzocht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Wisselend bewolkl. wisselend bewolkt, met voor namelijk in het binnenland enke le buien. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lager. Zwak ke tot matige noordwestelijke wind. WOENSDAG 8 Breskerts Terneuzen Hansweert Walsoorden APRIL 4.10 4.42 4.45 5.17 5.25 5.57 5.35 6.07 ZON MAAN April. 7 6.03 19.22 7.45 0.15 8 6.01 19.24 8.43 1.24 9 5.59 19.26 9.52 2.16 10 5.56 19.28 11.07 2.54 11 5.54 19.29 12.23 3.21 12 5.52 19.31 13.37 3.42 van het 5-jarig bestaan van de Noordatlantische verdragsorga nisatie. Op 4 April was het n.l. 5 jaar geleden, dat 12 ministers van Buitenlandse Zaken het ver drag ondertekenden. De minis ter noemde dit een verjaardag van waarlijk historische beteke nis. Veel is in deze 5 jaren be reikt. Onder leiding van inter nationaal aangesielde com mandanten, geassisteerd door internationale staven, zijn de strijdkrachten van de Navo- landen geoefend op identieke wijze en voorzien van standaard wapenen. Internationale oefe ningen hebben de nationale strijdkrachten aan een interna tionaal commando gewend en hen gevormd tot een Westelijke verdedigingsmacht. De Navo heeft haar afschrik wekkende kracht bewezen, al dus de minister. Zij stelde de door de oorlog getroffen, ver armde Westelijke landen in staat, in vrede nun economiscn, financieel- en sociaal even wicht te herkrijgen en hun ver dediging op te bouwen met we derzijdse steun. De huidige pa raatheid van de Westelijke na ties is enkel en alleen te dan ken aan het Noordatlantische verbond. Nochtans moeten wij nooit ophouden op onze hoede te zijn, aldus minister Beijen. De thans bereikte sterkte is het uiterste minimum voor de vei ligheid van de Noordatlantische landen. De minister betoogde, dat men echter niet moet denken dat de Navo slechts een mili tair verbond is. De Navo is niet alleen opgezet voor onmiddel lijke verdediging, maar ook voor voortdurende vooruitgang. Haar bedoeling is, een verde re ontwikkeling van de econo mische sociale en culturele sa menwerking van haar volkeren mogelijk te maken. De minister achtte dit^ niet verwonderlijk. Reeds lang vóór het Atlantische verdrag werd getekend, was er Atlantische samenwerking op velerlei gebied. De minister zag hiervoor 2 oorzaken. In de eer ste plaats waren de meest zee varende volken die aan de kus ten van de Atlantische Oceaan wonen steeds in de loop der tij den ten nauwste van elkaar af hankelijk geworden. In de twee de plaats hebben de volken van Canada en de Ver. Staten hun oorsprong voor het grootste deel aan deze zijde van de Oce aan, zodat men kan spreken van een familie van Atlantische vol ken, een Atlantische gemeen schap. Het uiteindelijke doel van de Navo moet zijn, aldus de minister, toenemend geluk en welvaart van deze Atlantische gemeenschap. Met het oog op dit ideaal hoop ik van harte, zo besloot minister Beijen zijn in het Engels uitgesproken rede, dat de 5 komende jaren het aanzien en de doeltreffendheid van de Navo mogen verhogen, in het belang van groter wel vaart en veiligheid van de At lantische gemeenschap. De Zuidkoreaanse president Syngman Rhee, heeft verklaard, de Ver. Staten om de verzeke ring verzocht te hebben, dat zij de sterkte van het Zuidkore aanse leger zullen verdubbelen indien de troepen der Ver. Na ties zich uit Zuid-Korea terug trekken. Rhee zeide in een toespraak tot militairen, dat deze verzeke ring een voorwaarde was voor het bijwonen door Z.-Korea van de internationale conferentie over het Verre Oosten die op 26 April te Genève begint. Het dienstplichtige en reserve personeel van de volgende onder delen van de Koninklijke lucht macht zal in de loop van dit jaar voor herhalingsoefeningen wor den opgeroepen: Commando luchtverdediging, commando tactische luchtstrijd krachten, commando depots ma terieel luchtmacht, commando luchtvaartroepen en de militair juridische dienst. Voor officieren, onderofficieren en korporaals-specialisten is de opkomstduur 30 dagen, voor kor poraals en soldaten 26 dagen. de mening, dat de ontploffingen onberekenbaar zijn in die zin, dat de leiders van de proefnemingen geen perken zouden kunnen stel len aan de ontploffingskracht van de bom. Voorts verklaarde de premier, dat de waterstofbom nu in de Ver. Staten op grote schaal wordt vervaardigd en dat geloofd wordt dat, zij in het mindere mate en mogelijk in minder krachtige uit voering, ook in de Sowjet-Unie productie van waterstofbommen op grote schaal bestaat. Verwijzend naar de resolutie van de Labours-oppositie, waarin gevraagd wordt om spoedige be sprekingen tussen sir Winston, president Eisenhower en Malen kof over controle der bewapening zei Churchill: ,,Er bestaat een kloof tussen het kwaad en de ge varen, die wij allen kunnen zien, en de practische stappen die in de gegeven omstandigheden ge daan kunnen worden". De vraagstukken zijn zeer ge compliceerd en ik wenste slechts, aldus Churchill, ,dat zij door wel sprekende en hartstochtelijke be roepen zouden kunnen worden opgelost". De bezorgdheid over de enorme proeven in de Stille Oceaan vond hij natuurlijk, doch hij meende, dat men het er over eens was, dat men liever deze proeven in de Stille Oceaan dan in Siberië uitgevoerd zag. „Het zou een zwarte dag zijn, als de Sowjet- regering in staat was de vrije wereld een dergelijke demonstra tie te laten zien". Sir Winston ge loofde, dat wat er in de Stille Oceaan gebeurt, eerder dè „kan sen voor de wereldvrede vergroot dan de kansen voor een wereld oorlog". „Ik geloof ook", aldus Chur chill, „dat wij tijd hoewel niet veel tijd hebben om de vraag stukken, waar tegenover wij en de gehele wereld nu staan, te be studeren en te bespreken, niet slechts in het openbaar, doch ook in besloten kring met onze Ame rikaanse vrienden en onze bond genoten". Ook het biologische aspect van de waterstofbomproeven zou moe ten worden onderzocht. Churchill zei, dat Britse geleerden hem had den verzekerd, dat de nog komen de ontploffingen in de Stille Oceaan geen gevaar zouden op leveren voor de gezondheid van het mensdom, zoals in mededelin gen van sommigen biologen was gesuggereerd. (Advertentie) de kapper met net aparte cachet markt It? - brouwerijstr. B' temeuzt-i nat. en internationaal jurylid tarief permanenten 11 of 13,50 depositaire „Lancöme" beroemd parijs huis voor schoonheids- en huidverzorging President Soekarno heeft in een rede ter gelegenheid van de viering van de Hemelvaart van Mohammed verklaard er zeker van te zijn, dat Mohammed als de grootste stichter van naties uit de geschiedenis, al zijn krachten zou hebben gegeven aan de opbouw van de Indone- A.s. Zondag zullen 5.863.072 Bel- derheid had van 4 zetels) als in gen, onder wie 3.065.399 vrouwen zich naar de stembus begeven om hun nieuwe volksvertegenwoor digers te kiezen. Reeds nu rijden overal luidsprekersauto's rond, waarmee de partijen haar candi- daten aanbevelen, terwijl men overal affiches aangeplakt ziet met levensgrote afbeeldingen van deze candidaten. Erg lang blijven deze aanplakbiljetten meestal niet hangen want politieke tegenstan ders zijn er steeds als de kippen bij om ze af te scheuren of onlees baar te maken, terwijl de afbeel dingen der volksvertegenwoordi- gers-in-spe dikwijls worden ver anderd in de lachlust opwekkende caricaturen. In het algemeen wordt ver wacht dat de C.V.P. bij deze ver kiezingen voor Kamer en Senaat wel enige veren zal laten. Politie ke waarnemers zijn er niettemin huiverig voor te voorspellen dat deze partij, die sedert vier jaar het bewind in handen had, zowel in de Kamer (waar zij een meer de Senaat (meerderheid van 7 zetels) haar absolute meerderheid zal verliezen. Men wijst er op dat hoewel de C.V.P. enerzijds waarschijnlijk een aantal zetels zal verliezen door het optreden van scheurpar- tijen, zij niettemin anderzijds zal profiteren van de verjonging van het kiezerscorps in de afgelopen vier jaren met bijna een half mil- lioen zielen. Deze verjonging, zo wordt aangenomen, zal voorna melijk de C.V.P. ten goede ko men. De Katholieke scheurpartijen, die bij de verkiezingen van a.s. Zondag een rol spelen, zijn de „Vlaamse concentratie", sterk be ïnvloed door elementen, die tij dens de oorlog een pro-Duitse houding hebben aangenomen, het zgn. „rassemblement van Saint- Remy", dat zich onder leiding van het afgescheiden C.V.P.-Kamerlid Saint Remy tot de middenstan ders wendt en een absolute taal vrijheid nastreeft, het „onafhan kelijke blok" en de „Christelijke Volksunie", die beide eveneens stemmen hopen te vergaren on der de kleine middenstanders en de landbouwers in het Vlaamse land. Wat de nieuwe partijen betreft is nog opmerkelijk, dat in de kies kringen Gent ook de nationale Europese sociale beweging (N. E. S. B.aan de verkiezingen deel neemt. De leider van deze politie ke organisatie, Debaudt, een ge wezen lid van de S.S., komt ech ter niet voor op de kieslijst. Sedert 4 Juni 1950 is in België een homogeen-Katholieke rege ring aan het bewind geweest, al lereerst onder leiding van Du- vieusart,, hierna van Pholien en sedert 15 Januari 1952 van Jean van Houtte. Het was de elfde re gering sedert de bevrijding. In de Kamer had de C.V.P. de absolute meerderheid met 108 zetels (77 soc., 20 lib, en 7 comm.), in de Senaat met 91 zetels (soc. 62, lib. 19 en comm. 3). Het Belgische kiezerscorps is sedert de verkiezingen van Juni 1950 gestegen met 227.620 zielen. sische staat om het Indonesi sche volk te verenigen en het van Sabang tot Merauke te be vrijden van het imperialisme, indien de profeet thans nog in leven was geweest. Soekarno zeide, dat Indone sië thans een periode doormaakt waarin een nationale staat wordt gevormd. Deze periode is nog niet teneinde. Op een kaart van Westelijk Nieuw-Guinea wijzend, die aan de wand in het paleis hangt, zeide hij: „Wie zegt, dat wij voor 100 procent vrij zijn als de Nederlandse vlag nog in Irian wappert?" DE VERVOLGING VAN- CHRISTENEN IN Z.-CELEBES. Mr Tambunan, vice-voorzitter van het Indonesische parlement en leider van de christelijke par tij, heeft Zaterdag medegedeeld, dat de één millioen Christenen in Indonesië de vervolging van Christenen in Zuid-Celebes door Islametische benden wensen voor te leggen aan de wereldraad van kerken. Mr Tambunan heeft onlangs 'n memorandum aan de regering overhandigd over het lijden van de Christenen in dit gebied, waar 6500 Christenen zouden zijn ge dwongen over te gaan tot 'de Is- lamietische godsdienst. Bijbels zouden zijn verbrand en kerken zouden zijn gesloten. Regeringsautoriteiten hebben zich er tegen verzet, dat de Ver enigde Naties de kwestie onder zoeken zoals door mr Tambunan was verzocht, omdat het een bin nenlands vraagstuk is, dat door Indonesië zelf kan worden opge lost. Deze autoriteiten verklaarden, dat de regering reeds krachtige maatregelen tegen deze overtre dingen heeft genomen. De premier verklaarde, dat op 12 Augustus 1953 in de Sowjet- Unie de eerste waterstofbom tot ontploffing werd gebracht. „Zij volgen bij de ontwikkeling van de waterstofbom de Ver. Staten dichter op de voet dan het geval was bij de atoombom". Hij geloofde, dat er in kringen van Amerikaanse autoriteiten en. geleerden de wijdverspreide wens leefde voor uitwisseling van inlichtingen op atoomgebied met Groot-Brittannië en Canada. Na gewezen te hebben op het gevaar dat waterstofbommen in houden voor het Oosten zowel als voor het dichtbevolkte Westen, gaf hij als- zijn mening, „hoe vreemd het ook mag schijnen", dat juist op deze algemeenheid van de potentiële vernietiging door waterstofbomontploffingen de hoop, en zelfs het vertrouwen, gevestigd kan worden. Sir Winston zei, dat er geen overeenkomst tussen Groot-Brit- tannië en de Ver. Staten bestaat, volgens welke Groot-Brittannië aanspraken kan doen gelden op welke vorm van gemeenschappe lijk gezag dan ook. De Amerika nen handelen geheel binnen de perken van hun rechten, zoals overeengekomen tussen de Ver. Staten en de vroegere Britse la- bourregering. Hij onthulde, dat hij met presi dent Roosevelt in 1943 was over eengekomen, dat Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten niet de atoombom zouden gebruiken zonder elkanders goedkeuring. Hij verwekte grote opschudding met de verklaring, dat de Labour- regering later aanspraken, die Groot-Brittannië volgens deze overeenkomst had kunnen laten gelden op militaire inlichtingen van Amerika over atoomenergie, had opgegeven in ruil voor in lichtingen over atoomenergie voor. burgerlijk gebruik. Attlee, die indertijd Labour-pre mier was, sprong onmiddellijk op en interrumpeerde, bevend van woede: ,,U zegt, dat wij controle over militaire aspecten opgaven in ruil voor voordelen op indus trieel gebied. Wij hebben nooit enig voordeel op industrieel ge bied gehad. Er is geen ruil van die aard geweest". Wij hebben geen enkele over eenkomst met de Ver. Staten op gegeven, aldus Attlee. De Ameri kaanse senaat heeft echter de wet van McMahon welke uitwis seling van atoomgeheimen ver biedt) aangenomen, waardoor de Ver. Staten de overeenkomst niet konden nakomen. Toen Churchill na enige minu ten zich weer verstaanbaar kon maken, zei hij, dat hij twee jaar geleden senator McMahon zijn geheime overeenkomst met Roo sevelt had getoond, waarop de se nator verklaard had: „Als wij de ze overeenkomst hadden gezien, zou er geen wet van McMahon zijn geweest". Attlee zei, dat, als iemand dan al verwijten verdiende, dat de Ver. Staten zouden zijn. Morrison, Attlees plaatsvervanger, merkte op, dat sir Winston toch zeker niet wilde suggereren, dat Attlee indertijd, als premier, Churchills geheime overeenkomst had moe ten publiceren over het hoofd van ie Amerikaanse regering heen. Doch Churchill hield vol, dat er geen reden was, waarom die plechtige overeenkomst niet op de juiste wijze in aanmerking ge nomen had kunnen worden. Hierop opstond opnieuw tumult in het Huis. Van labourzijde werd .Aftreden" geroepen. Nadat de rust wat was weerge keerd vervolgde sir Winston: „Ik hoop. dat wij volledig vertrou- wen hebben in de menselijkheid en het gevoel voor eerlijk spel van de Ver. Staten en hun wens om nauwe en vriendschappelijke betrekkingen met ons te onder houden, die de basis van ons bondgenootschap en van de vei ligheid van de vrije wereld zijn". Het conservatieve beleid blijft gericht op het overtuigen van de Sowjetleiders, dat het Westen geen agressieve bedoelingen heeft. Intussen moet het verster ken van het Westen doorgaan om elke agressie uit het Oosten af te schrikken. Wij zullen met alle middelen trachten te komen tot verminde ring van de internationale span ning, aldus besloot Churchill zijn redevoering, luide toegejuicht door zijn aanhangers. AMERIKAANS COMMENTAAR OP HUK('HII.LS VERKLARING Op het Witte Huis in Washing ton is naar aanleiding van sir Winston Churchills verklaring in het Lagerhuis meegedeeld, dat de geheime overeenkomst tussen Churchill en Roosevelt, waarbij het gebruik van atoombommen zonder wederzijds goedvinden werd verboden, „thans niet van kracht is".

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1