Nixon ©ver de waterstofbom en het bestrijden der communisten in de Verenigde staten Demonstratie voor maarschalk Juin pus M WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Coüm Clark sprak over het communisme lil iu\ Grensincident te Siebenwald Herbert Evatt over internationale controle op de waterstofbom Frankering bij Abonnement: Temeuzer Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. MAANDAG 5 APRIL 1954. 9e Jaargang No. 3116. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,j iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 8 war. Voor het Maandagnummer: Zaterdags l&St sar Twee straaljagers boven Zoutkamp in botsing President en mevrouw Coty in Juli naar Nederland In een lezingen-cyclus voor de studenten discussiegroepen der Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg heeft de Engelse econoom en socioloog, Colin Clark een lezing gehouden over „The economie prospects of proletrianisme". De discussie groepen waarvoor Colin Clark zijn uiteenzettingen hield, zijn in Tilburg opgericht op initia tief van de studenten zelf en werken onder auspiciën van „Pax Romana". Het doel dat wordt nagestreefd is, dat de studenten zich zelf op deze wij ze prepareren voor deelneming aan internationale activiteiten. I Daarom discussiëren zij over aetuële onderwerpen, die wor den besproken in het Engels, Frans en Duits. Colin Clark onderscheidde het in de Westelijke wereld be staande communisme, in 't z.g. ideële communisme en het ma terieel gerichte communisme (door spr. „Stomach-commu- nism" genoemd). Hij betoogde dat het verbeteren van ma- i teriële omstandigheden lang niet altijd een terugdringen van het communisme tot gevolg heeft. Hierbij vestigde hij o.a. de aandacht op het zijns inziens I essentiële verschil tussen het 1 communisme in Frankrijk en i dat in Italië. Colin Clark stelt I zich n.l. op het standpunt, dat het communisme in Italië heel duidelijk een materieel commu- nisme is, dat door verbetering der levensomstandigheden van het Italiaanse volk gemakkelij- uer teruggedrongen zou kunnen worden. Wat Frankrijk betreft, oordeelt hij de situatie ernsti ger. Het Franse communisme is naar zijn mening ideëel, het geen hij baseert op het feit, dat in Frankrijk de grote kern van de communistisch gezinden ge vormd wordt door meer welge- stelden. Met nadruk vestigde hij er de aandacht op, dat het Franse communisme, gezien het betoogde, als veel gevaarlijker voor West-Europa betiteld moet worden dan het Italiaanse com munisme. Het betoog van Clark werd met een debat besloten. De strijd in Indo-China Toestand kroonprinses Martha zorgwekkend MtW Hoe vind je ze? Prima Prima i Kleine brand aan boord van Belgisch passagiersschip SQPPOis. - STilBtft Ëf&gj&I Frankrijks bekendste oefenpiloot verongelukt (Advertentie) de natuurlijkste, dusde mooiste permanent, ook voor betere toiletartikelen. dépositaire „Lancöme". Jeep met Ned. soldaten bij Ceile verongelukt Vermiste „Seafire gevonden McCarthy SASTRAMIDJOJO VERZOEKT PROEVEN TE STAKEN. De Indonesische minister-presi dent, mr Ali Sastramidjojo heeft een beroep gedaan op de grote mogendheden, die macht ontle nen aan de ontwikkeling van kernreacties", de proeven met atoombommen, waardoor men senlevens in gevaar worden ge bracht te staken. Mr Sastramidjoj zeide dit be roep te doen niet alleen uit naam van het Indonesische volk, welks grondgebied in de Pacific ligt, maar ook in het belang van de mensheid en de wereldvrede. De Indonesische minister-presi dent zeide het voorstel van Neh- roe om de proeven met atoom bommen, waarbij Azië is betrok ken, als punt op de agenda van de conferentie te Colombo op te nemen, te zullen steunen. Hij deelde mede van verschillende groepen uit de Indonesische sa menleving verklaringen te heb ben ontvangen, waarin bezorgd heid en vrees worden geuit. Mr Sastramidjojo zeide dit be grijpelijk te achten, omdat Bikini en Eniwetok niet zo ver verwij derd zijn van het Indonesische eilandenrijk (3700 km van Tau- laud) ais men rekening houdt met de kracht van de ontploffin gen. Khcrrarr.sjar door overstromingen bedreigd RUE ZEEUW De Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, heeft op een feestmaaltijd, aangericht ter ere van de republikeinse senator Ho mer Ferguson, vertegenwoordi ger van de staat Michigan, ge sproken over de waterstofbom en de strijd tegen het communis me in de Verenigde Staten. Omtrent de waterstofbom zeide hij onder meer: „Mogelijk zal blij ken dat het bestaan van de wa terstofbom, waarmede in een oor log verwoestingen kunnen wor den aangericht, die het menselijk begrip bijna te boven gaan, de meest doorslaggevende factor zal worden voor het verkrijgen van wereldvrede. Twee straaljagers zijn Zater dagmorgen omstreeks kwart vóór twaalf boven Zoutkamp met el kaar in botsing gekomen en in de Lauwerszee gestort. De wrakstukken zijn één a an derhalve kilometer buiten de dijk terechtgekomen. Zoutkamper vissers zijn onmid dellijk uitgevaren en één hunner, schipper Jelte Toxopeus, vond 1 overlevende. Hij is naar het aca demisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. Van de luchtmachtvoorlichtings dienst verneemt A.N.P. het vol gende: Zaterdagmorgen zijn boven de Lauwerszee 2 „Gloster-meteors" van de vliegbasis Leeuwarden met elkaar in botsing gekomen en in zee gestort. Eén van de inzittenden, de ser geant-vlieger, wist met de schiet stoel het toestel te verlaten en werd kort daarop door vissers ge red. Hij was slechts licht gewond. De bestuurder van het andere straalvliegtuig flight lieutenant van de R.A.F., John Philip Tal bot is om het leven gekomen. Tal bot vloog in Nederland als gevolg van de uitwisseling die tussen beide luchtmachten bestaat. Een mogelijke aanvaller zal niet in beweging komen, tenzij hij meent te kunnen winnen en met zijn aanval groter winst dan ver lies te behalen. Er bestaat thans maar één ca tegorie van mogelijke aanvallers, namelijk de Sowjet-Unie en haar vazalstaten. Doch zij weten dat wij terug zullen slaan, indien zij er in slagen grote verwoestingen in ons land aan te richten, het eindresultaat van een derde we reldoorlog de mogelijkheid van een Sowjetrussische nationale zelfmoord zou inhouden". Tevoren had Nixon verklaard dat de jongste Amerikaanse wa terstofbomontploffingen ,,de in de gehele wereld oorlogsvrees be grijpelijkerwijs hebben aangewak kerd". „De aankondiging van de rege- ring-Eisenhower, dat een com munistische aanval zal leiden tot het toepassen van militaire ver geldingsmaatregelen op zeer gro- e schaal, heeft de kans, dat com munistisch China met strijdkrach ten aan de Indochinese oorlog zou gaan deel nemen, tot een minium teruggebracht. Het is buitengewoon onwaar schijnlijk dat het communistische j Noord-Korea het zuiden des lands binnen zou gevallen zijn, indien, de thans verkondigde nieuwe Amerikaanse militaire vergel- dingspolitiek toen reeds van kracht zou zijn geweest", aldus Nixon. Sprekende over de strijd tegen het communisme in de V. S. zelf, zeide Nixon: „Het Amerikaanse volk kan er volledig op vertrou wen dat dit vraagstuk wordt be handeld door personen, die hun werk kennen en die de Verenigde Staten zullen beschermen tegen hen, die hun vrijheid willen ver nietigen, zonder hierbij de vrij heid zelf in gevaar te brengen". STEVENSON OVER DE WATERSTOFBOM. Adlai Stevenson, democratische candidaat bij de in 1952 gehou den Amerikaanse presidentsver kiezingen waarbij hij door de re publikeins Eisenhower werd ver slagen). heeft op een persconfe rentie te Charlotte, in de Ameri kaanse staat Noord-Carolina, verklaard van mening te zijn dat de Verenigde Staten hun bondge noten moeten inlichten over de bij de jongste waterstofbomont- pioffingen verkregen gegevens. Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt mede: Zijne Excellentie de president der Franse republiek en mevr. Coty zullen van 21 tot 24 Juli a.s. een officieel bezoek aan Neder land brengen. s.s „TIBERIUS" IN NIEUWE WATERWEG AAN DE GROND. Het stoomschip „Tiberius", groot 1712 ton. van de K.N.S.M. te Amsterdam is Zaterdagavond tussen Poortershaven en Hoek van Holland aan de grond gelo pen. De „Tiberius" zit met de voorsteven op een dammetje. Er is sleepboothulp aanwezig. De toestand laat zich niet ernstig aanzien. De aanvallen van de Vietminh tegen Dien Bien Phoe vertoonden Zondag duidelijke tekenen van verzwakking. In andere sectoren van het In dochinese strijdtoneel echter, in tensiveerden de Vietminh-gueril- la's hun activiteit. Politieke waar nemers beschouwden de vergro ting van het strijdgebied als een teken, dat de Vietminh zijn posi tie snel tracht te verbeteren met het oog op de conferentie van Genève. Een woordvoerder van het Franse opperbevel heeft bekend gemaakt, dat in de afgelopen 24 uur Franse garnizoenen in het bergachtig gebied van Ankhe (300 km ten Z. van Hue, de hoofdstad van Annam) door Vietminhtroepen bedreigd zijn. Franse vliegtuigen vielen de op standelingen aan en veroorzaak ten zware verliezen onder hen. Het Franse opperbevel heeft bekend gemaakt, dat de 12.000 verdedigers van Dien Bien Phoe onder kolonel De Castries, die 30.000 man van de Vietminh te genover zich hebben, de toestand beheersen. Volgens het Franse opperbevel is men de situatie in N.O.-Cam bodja, waar meer dan 1.000 op standelingen, behorende tot het geregelde leger van de Vietminh, Voeun Sai hebben veroverd, eveneens meester. Aan het einde van een plechtig heid bij de Are de Triomphe ter nagedachtenis van de gevallenen in Indo-China, is het Zondag tot een demonstratie voor de ontsla gen maarschalk Juin gekomen. De menigte drong om de auto van premier Laniel heen, toen deze wilde vertrekken. Er ont stond een worsteling tussen de De gezondheids-toestand van kroonprinses Martha van Noor wegen is volgens haar dokter ernstig achteruit gegaan. Zij heeft een leverziekte. De 81-jarige koning Haakon, kroonprins Olaf en zijn kinderen, prinses Astrid en prins Harald, brachten de avond door in 't zie kenhuis, waar de kroonprinses wordt verpleegd. Ook de moeder van prinses Martha, prinses Inge borg van Zweden, verblijft in het ziekenhuis. opdringende menigte en het po- litiecordon terwijl de auto van de premier zich wegspoedde_ Men riep „Leve maarschalk Juin" en tegen Laniel „Treedt af, zwijn". Men trommelde op dak en ruiten van de auto. De minister van Defensie, Re- né Pléven, werd tien minuten door de menigte opgehouden. Zes demonstranten, die weiger den door te lopen, zijn door de politie aangehouden. Gedurende de plechtigheid werden duizenden vlugschriften verspreid waarop o.a. te lezen stond: „Zal Juin vervangen wor den door Von Stuipnagel?" (de Duitse bevelhebber in Frankrijk en België tijdens de bezetting). Laniel en Pléven kwamen bij de Are de Triomphe aan onder ge- jouw van enkele duizenden toe schouwers, van wie velen oud-mi litairen die in Indo-China gestre den hebben en medailles op hun colberts droegen. Er klonken daarna kreten van „Lang leve maarschalk Juin". Laniel stond bleek te luisteren toen een militaire kapel de „Mar- Mi seillaise" speelde. Onmiddellijk nadat de kapel ophield werd op nieuw gejouwd. De politie haast te zich Laniel de toegang tot zijn auto te verzekeren. Toen de menigte zijn auto om stuwde, leek het alsof Laniel zich omwendde om haar toe te spre ken, doch één der leden van zijn gevolg drong de premier in de auto. Betogers met militaire ba retten op grepen de wagen van achteren en voren vast zodat hij gevaarlijk begon te wiebelen. Politiemannen arm in arm dron gen de vijandige menigte naar achteren en maakte ruimte voor Laniels auto, waarvan één der koplampen bij de schermutseling was vernield. Pléven bleef kalm, doch keek gespannen terwijl de dreigende menigte bij het graf van de onbe kende soldaat tegen hem op drong. Zijn hoed was gedeukt toen de politie hem bevrijdde. Hooggeplaatste legerofficieren gaven de menigte luide te ver staan dat zij opzij moest gaan. Tot dusver is geen melding ge maakt van persoonlijke ongeluk ken bij deze betoging. Maarschalk Juin verklaarde Zaterdag, dat hij niet op de plech tigheid zou verschijnen. Volgens ooggetuigen zijn de oudstrijders van de Indochinese oorlog rustig gebleven en schij nen de betogers uiterst rechtse en uiterst linkse elementen ge weest te zijn. Het Belgische passagiersschip „Elisabethville" (10.900 ton) is Zaterdag de haven van Lissabon binnengelopen wegens een kleine brand in een van de ruimen. Het vuur werd Donderdag ontdekt, toen, het schip, op weg naar de Congo, zich t^er hoogte van Kaap Finisterre bevond. Aan de pas sagiers werd niets meegedeeld, vooral ook omdat men er snel in slaagde de brand te isoleren. Brandweerlieden met gasmas kers bestreden de haard van de brand met schuimblusapparaten. -m. Frankrijks bekendste oefenpi loot, kolonel Rozanoff. is Zater dagmiddag bij Melun-Villaroche verongelukt, toen hij de nieuwe straaljager „Mystère 4" demon streerde voor de Britse minister van Bevoorrading, Duncan San dys. Het toestel, de nieuwste Fran se jager en het eerste Franse straalvliegtuig dat in horizontale vlucht de geluidsmuur kan door breken, kwam op slechts 50 m. van de plaats, waar de Britse minister stond, terecht. René Plé ven. die naast Ducan Sandys stond, rende onmiddellijk naar 't wrak. COPPENS MAAKT HET TWEEDE BELGISCHE DOELPUNT. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Vrij koud. Wisselend bewolkt met in hoofdzaak in het binnenland en kele buien. Matige, af en toe krachtige wind tussen noord west en west. Vrij koud. DINSDAG 6 APRIL. Vrijdag is het opnieuw tot een grensincident gekomen in ver band met de kwestie van de tractaatgronden. De Duitser Johan Schabrücken is Vrijdagmorgen op het land te Siebengewald, dat vroeger zijn eigendom was, gewapend met een riek verschenen en heeft onder bedreigingen een daarop werkzame knecht van een Ne derlandse pachter weggejaagd. Deze laatste heeft zijn werkgever gewaarschuwd, die de politie van een en ander in kennis heeft gesteld. Later is de landbouwer zelf naar zijn land gegaan, ter wijl politiemannen zich in de nabijheid in hinderlaag legden. Opnieuw verscheen S. na enige tijd. Het kwam tot een woor denwisseling en een handgemeen tussen beide mannen. De politie greep echter spoedig in en maak te proces-verbaal op tegen de Duitser. Het betrokken land was na de oorlog door het Neder lands beheersinstituut als ont eigend vijandelijk vermogen aan de gemeente Bergen verkocht, die het heeft verpacht aan en kele ingezetenen. Op formele gronden werd deze verkoop vorig jaar door de raad voor rechts herstel nietig verklaard. S. eiste de kapper met net aparte cachet markt 10 - brouwerijstr. 8 temeuzen v.m. n.m. Breskens 3.24 3.53 Terneuzen 3.59 4.28 Hansweert 4.39 5.08 Walsoorden 4.49 5.18 ZON MAAN op onder op onder April. 6 6.06 19.21 7.00 7 6.03 19.22 7.45 0.15 8 6.01 19.24 8.43 1.24 9 5.59 19.26 9.52 2.16 10 5.56 19.28 11.07 2.54 11 5.54 19.29 12.23 3.21 12 5.52 19.31 13.37 3.42 In de buurt van Ceile is een tegen een boom gevlogen, nadat het voertuig een vrachtauto had ingehaald. De jeep werd volkomen ver nield. Eén soldaat werd op slag gedood. Drie anderen zijn zwaar gewond naar het ziekenhuis te Ceile overgebracht. De soldaat is de 21-jarige D. Ku- perus uit Paesen bij Leeuwarden. De beide zwaargewonden, die niet in direct levensgevaar ver keren zijn dpi. soldaat A. M. H. Brükers uit Geldrop en dip. sol daat G. Vroom uit Almelo. zijn grond terug, maar de ge meente Bergen ging in beroep, ook al wegens het feit dat met overheidsgeld voor ettelijke dui zenden guldens cultuurtechnische verbeteringen op de grond zijn uitgevoerd. Dit beroep is om streeks Kerstmis in behandeling genomen, maar de uitspraak is nog steeds niet gevolgd. Wel is bepaald dat hangende dit beroep de Nederlandse pachters in het volledig genot van hun rechten zouden blijven. PAUS PIUS XII ZEGENT MENIGTE. De Paus is Zondagavond aan een helder verlicht venster van zijn appartementen in het Vati- caan verschenen om 50.000 men sen te zegenen, die zich voor zijn paleis op het grote plein van St. Pieter hadden verzameld. Dit was de tweede maal, dat Paus Pius XII aan zijn venster verscheen, sedert hij in Januari ernstig ziek werd. De Britse opsporingsdienst heeft een vliegtuig van het type „Seafire", dat Vrijdag reeds als vermist werd opgegeven. Zater dagmorgen ten Z.-W. van Warmi- nister gevonden. Senator McCarthy heeft mede gedeeld dat hij een televisie-op name heeft voltooid, welke Dins dag a.s. in de uitzending van de televisie-commentator Edward Murrow die zich zeer critisch over de door McCarthy geleide onderzoekingen heeft uitgelaten zal worden ingelast. „Deze opname zal aantonen dat Murrow een leugenaar is, en dat hij de communistische zaak grote diensten heeft bewezen" aldus McCarthy. Senator McCarthy heeft mede gedeeld dat zijn onder-commissie voor onderzoekingen, na de be handeling van zijn geschil met Amerikaanse legerautoriteiten, 'n onderzoek zal instellen naar het voorkomen van zes communisten onder de soldaten en officieren van het Amerikaanse leger. Dr. Herbert Evatt, de leider van de socialistische oppositie in het Australische federale parlement, heeft Zaterdag gezegd, dat Au stralië onmiddellijk stappen moet ondernemen voor het bijeenroe pen van een speciale vergadering van de algemene vergadering van de V. N. over internationale controle op de waterstofbom. „Onze bezorgdheid en vrees zijn gebaseerd op de verdelgings kracht, die de ontploffingen ont ketenden en op de mogelijkheid, dat in de naaste toekomst de ge hele atmosfeer geladen zal zijn met de levensgevaarlijke radioac tieve stof, die het Indonesische grondgebied zou kunnen berei ken. Men weet immers niet, waar de grens ligt en of de ontketende krachten op de duur kunnen worden beteugeld, aldus mr. Sas- tromidjojo. De Perzische regering heeft de staat van beleg afgekondigd voor het gebied.van Khorramsjar, aan de Perzische Golf, dat door over stromingen wordt bedreigd. De gouverneur van het gebied heeft volledige volmacht gekre gen. Er zijn treinen op weg naar de stad met het oog op evacuatie van de inwoners. Voorts is een crediet van een millioen rial ter beschikking van de gouverneur gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1