Eden tegen Rusland deelneming aan de Navo van w Mr Vroeg Juin ontslag commandant? als Navo- De kwestie der tractaatlanderijen HET BEZOEK VAN HET DEENSE KONINGSPAAR Johde Heer JUIN VAN FUNCTIE ONTHEVEN Nederland en het optreden van maarschalk Juin Europese Jongerenconferentie geëindigd met onenigheid De strijd om Dien Bien Phoe Liberalisatie van de handel in West-Europa Treinbotsing in Oost-Duitsland KENYA Nieuwe rijksweg Amsterdam-Utrecht geopend De studenten in Egypte ZON- en MAANSTANDEN WEERSVERWACHTING HOOGWATER VRIJDAG 2 APRIL 1954. 9e Jaargang Nr. 3114. VerschljDt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Een NIEUWE zware shag de ware shag is zware shag Weet V wat er in 'n piano zit. Brits Koninklijk Paar verliet Australië „GENERAAL CARGO" GEDOOD. GEVARENZONE BU ATOOM- PROEVEN UITGEBREID u FranKerlng bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 aar. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 nar. De Britse minister van Buiten landse Zaken .Anthony Eden, heeft zich Donderdag in het La gerhuis uitgesproken tegen deel neming van de Sowjet-Unie aan het Noordatlantisch verdrag. „Sowjetrussisch lidmaatschap van de NAVO zou niet op zich zelf een voldoende garantie zijn voor de leden van die organisatie, die heel goed. begrijpen, dat haar voortbestaan de zekerste garantie is voor een vrij leven", aldus de Britse minister. [tMAUO nnRBELMANN! Op de avond van de aan komstdag Maandag 26 April a.s. van het Deense konings paar, dat een driedaags bezoek aan Nederland zal brengen, zal het gemeentebestuur van Am sterdam de Deense vorsten een galaconcert aanbieden in het Concertgebouw te Amsterdam. Het concert, dat om half tien aanvangt, zal onder leiding staan van Eduard van Beinum. Behalve de hoge gasten, zullen verder in het voor deze gelegenheid ver sierde Concertgebouw aanwezig zijn de gehele regering, alle hoge colleges van staat, het corps di plomatique, het internationale hof van justitie, de commissaris van de Koningin en tal van plaatselijke en landelijke autori teiten. Tot de werken, die zullen worden uitgevoerd, behoren Ricercare van Hendrik Andries- sen, Haydns symphonie in d groot en „l'Öuseau de feu" van Stra- winski. ïntochtsweg Koninklijke gasten. De weg, die het Deens konings paar bij hun intocht in Amster dam zal volgen, zal van het Cen traal Station af tot en met de Dam worden 'versierd, onder lei ding van de architect C. Feit kamp. Hij verklaarde, dat de regering de Sowjet-nota over deze kwestie in overleg met de V. S. en Frank rijk en de andere direct geïnte resseerde regeringen zal bestu deren. Een groot deel van de nota, zo zeide Eden, was gevuld met cri- tiek op de Europese-verdedigings- gemeenschap en de Noordatlan- tische verdragsorganisatie, zoals zij thans is ingericht. Deze critiek was gesteld in soortgelijke ter men als door minister Molotof te Berlijn gebezigd. ,,In de Russische nota wordt de mogelijkheid van een (West-) Duitse bijdrage aan de Europese verdedigingsgemeenschap ver oordeeld. Doch er wordt niet ge sproken over het voorkomen van Duitse militaire formaties in de Oostzone", vervolgde Eden. ,,In het Westen mogen geen „militaire groepen" worden ge vormd. Doch de nota zegt niets over de overeenkomsten tussen de Sowjet-Unie en haar Oost- europese vazallen, Oost-Duitsland inbegrepen. De N.A.V.O. draagt een agres sief karakter en is tegen de Sow jet-Unie gericht, aldus de nota. Doch het Huis zal zich herinne ren dat zij het antwoord was op de Sowjet-politiek en niet de oor zaak er van", aldus de minister. Éden vervolgde met te zeggen dat de Noordatlantische verdedi gingsgemeenschap 'n poging der vrije Westerse staten was hun verdediging gezamenlijk op te bouwen, „zulks als antwoord op de overweldigende Russische macht en de dreiging, geschapen door politiek en optreden der Sowjets". ..Bovendien is de N.A.V.O. nog iets meer dan een louter militaire overeenkomst. In de inleiding tot het verdrag wordt verklaard, dat het is gegrondvest op de be ginselen van de persoonlijke vrij heid en het gezag der wet. In artikel twee verplichten de verdragssluitende partijen zich hun vrije instellingen te verster ken. Uit de Sowjet-nota blijkt niet of de Russische regering thans be reid is deze bij het N.A.V.O.-lid maatschap behorende verplich tingen na te komen", aldus Éden, die bes.'oöt met: ,,De Britse rege ring is te allen tijde bereid voor stellen te bestuderen, die gericht zijn op versterking van de veilig heid in Europa of de gehele we reld. Zij heeft getoond een krach tig voorstandster te zijn van ont wapeningsovereenkomsten. Zij is er van overtuigd dat besprekin gen in wijder bestek het best bin nen de organisatie der Verenigde Naties kunnen worden gevoerd. Doch zij is er niet van over tuigd dat gemeenschappen van een dusdanig breed opgezet en al gemeen karakter, als waarvan in de Sowjet-nota sprake is, onder de huidige omstandigheden in de plaats kunnen komen der deelge nootschappen, die vrije landen vrijwillig hebben gesloten". ATTLEE'S MENING. Clement Attlee, leider der so cialistische oppositie, zeide de juistheid van Edens argumenten te kunnen onderschrijven. „Ik vraag mij alleen af of deze Russische nota niet als basis zou kunnen worden gebruikt voor be sprekingen over een soort Euro pese Locarno-overeenkomst, in de geest van de in Mei 1953 door pre mier Churchill ontwikkelde denk beelden", zeide hij. Eden antwoordde dat het thans allereerst de taak der regering was de Russische nota tot in bij zonderheden te bespreken en wel in de eerste plaats met de ande re sta ten-N. A.V.O.-leden. Attlee vroeg daarop of het juist was dat de Amerikaanse regering de Sowjet-nota volledig had ver worpen, of dat de Verenigde Sta ten bereid waren eerst overleg te plegen met hun bondgenoten, al vorens haar te beantwoorden. Eden antwoordde vernomen te hebben dat de Verenigde Staten Donderdagochtend hadden ver klaard dat besprekingen zouden ami IICCllll lc worden gehouden tussen de lan- schalk Juin Donderdagmiddag bij zamelen, den, die het nauwst betrokken generaal Gruenther zijn ontslag waren bij het Russische voorstel.aanvrage als bevelhebber van de waaraan hij toevoegde: het is vol-j Atlantische strijdkrachten in Mid- komen juist dat de Amerikaanse den-Europa heeft ingediend. Men neemt te wéten, dat maar-1 zich dan om hem heen zullen ver- regering Woensdag j.l. op eigen gezag commentaar op de Sowjet- nota heeft gegeven (geroep van „schande" door socialistische La gerhuisleden). Het socialistische lid Thomas was van mening dat „het de Brit se openbare mening een beetje begint te vervelen dat de Ameri kaanse regering steeds opnieuw op eigen houtje haar mening ken baar maakt", hieraan toevoe gend: „De Amerikaanse autori teiten hebben, terwijl het gewone volk hoopte dat thans overwogen zou worden, of er iets gedaan zou kunnen worden om de hevigheid van de koude oorlog te doen af nemen, klaarblijkelijk het Russi sche voorstel reeds verworpen. Eden antwoordde: ,.Er bestaat nauw overleg tussen Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten, die te allen tijde gezamenlijk han delen. Indien alle staten even nauw zouden samenwerken als onze beide landen, zou de wereld er beter voor staan". De vakman kan het U vertellen I Een gebroken pantserraam of een gescheurde bodem maken een piano waardeloos. Dit is aan de buitenzijde niet te constateren. Koop daarom Uw instrument bij een betrouwbare zaak, bij vak mensen met jarenlange ervaring. In onze nieuwe showroom tonen wij U een grote collectie nieuwe en gebruikte instrumenten. Vraag caialogus Oostzeedijk 276-278, Rotterdam Telefoon 11.52.55 ORGELS PIANO'S RADIO TELEVISIE MUZIEK In bevoegde Parijse kringen verluidt, dat Frankrijk de dertien andere NAVO-leden reeds een op volger voor Juin heeft voorge steld. In dit verband werd de naam van generaal Guillaume, de huidige resident-generaal van Ma rokko, genoemd. Voor de Franse regering er toe overging Juin te ontslaan zouden verscheidene NAVO-afgevaardig- den op de wekelijkse bijeenkomst van de NAVO-raad critiek hebben geuit op Juins houding. De scherpste critiek zou hierbij zijn geleverd door de Belgische en de Nederlandse afgevaardig den. Juin heeft Donderdagmiddag 'n onderhoud van een uur gehad met generaal Gruenther. Politieke waarnemers geloven, dat de houding van de Franse re gering de parlementsleden die tegen het E.V.G.-verdrag zijn, in hun houding zal doen volharden, en dat rechtse afgevaardigden die nog twijfelden, nu tot de op positie zullen overgaan. Sommige waarnemers achten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat maarschalk Juin zich zal la ten overhalen in de politiek te gaan en dat alle rechtse groepen De maarschalk zelf heeft geen commentaar willen leveren op de besluiten van de regering. Volgens nauw met hem verbon den kringen is hij niet van plan met de regering in debat te tre den. De Gaullistische parlements- fractie heeft Donderdagmiddag op een spoedvergadering beslo ten het „geval-Juin" ter sprake te brengen bij de behandeling in 2de lezing van de militaire begroting in de nationale vergadering. Drie rechtse afgevaardigden hebben de regering schriftelijk gevraagd uiteen te zetten, waar om Juin is ontslagen. De raad van het Atlantische pact verdaagde de behandeling van de kwestie-Juin toen bekend werd, dat Juin een onderhoud met Gruenther had gehad. De Franse regering heeft Don- dermorgen bekendgemaakt, dat maarschalk Alphonse Juin is entheven van zijn functies van vice-voorzitter van de Hoge Raad van de strijdkrachten en permanent adviseur der rege ring inzake de nationale verde diging. Maarschalk Juin is van ge noemde functies ontheven we gens „gebrek aan militaire dis cipline". Dit had hij getoond door zon der toestemming dezer dagen te Auxerre een rede te houden, waarin hij het plan voor een Europees leger aanviel, en ver volgens door zijn weigering om gehoor te geven aan een verzoek van premier Laniel om zijn ge drag te verklaren. Op de vraag, of het ontslag van de maarschalk uit zijn functies bij de Franse defensie ook van invloed zal zijn op diens positie van opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in de midden-Europese sector, ant woordde een woordvoerder der Franse regering: „De vraag rijst of hij daar zal blijven of niet". In de buitenlandse pers is ge publiceerd, dat Nederland ge protesteerd zou hebben in ver band met de recente uitlatingen in de Franse maarschalk Juin met betrekking tot de Europese defensiegemeenschap. In dit verband vernemen wij van be voegde zijde, dat zowel België als Nederland in de Navo-raad te Parijs voorgesteld hebben over het optreden van de maar schalk vragen te stellen aan de bevoegde Navo-autoriteiten. Vietminh-troepen hebben 3 Franse versterkte stellingen ten Oosten van Bien Dien Phoe vol komen „vernietigd" in een „tweede golf van aanvallen", al dus deelde een woordvoerder van het Vietminh-opperbevel over radio-Vietminh mede. Het Franse opperbevel heeft Donderdag gemeld, dat de Vietminh-aanval, die 2 dagen geleden is ingezet, in kracht is afgenomen. Het waarschuwde echter dat een nieuwe aanval Door de raad voor Europese samenwerking zijn volgens de correspondent van de Financial Times te Parijs nieuwe liberali satiemaatregelen genomen, wel ke betrekking hebben op transae ties en transfers, welke verband houden met het reclamewezen, de invoer van dagbladen, tijdschrif ten, boeken, publicaties op het gebied van muziek en gramofoon- Bij een botsing tussen een passagierstrein en een goederen trein nabij Cottbus in Oost- Duitsland zijn Maandagavond vele personen omgekomen of ge wond aldus meldt het Westber- lijnse sociaal-democratische blad „Telegraf". De eerste drie wagons, waarin arbeiders reisden, werden ernstig beschadigd. De Oostduitse staats- veiligheidspolitie heeft het trein personeel gearresteerd, aldus de „Telegraf". platen. De leden-landen zijn over eengekomen machtiging te verle nen voor transacties en trans fers voor adverteren in het bui tenland, mits dit adverteren niet gericht is op de binnenlandse markt van de adverteerders. Voorts zullen de ledenlanden machtiging verlenen voor trans acties en transfers voor de aan koop in een ander land van de O.E.E.S. van dagbladen, tijd schriften, boeken en gramofoon- platen mits deze invoer niet in grote hoeveelheden geschiedt. De nieuwe maatregelen hebben be trekking op alle landen van de O.E.E.S., behalve Frankrijk. Grie kenland, IJsland en Turkije, wel ke landen in verband met hun be talingsbalansmoeilijkheden of economische situatie, deze maat regelen niet konden aanvaarden. Volgens een ander liberalisatie- besluit zullen inwoners van O.E.E.S.-landen, met dezelfde uit zonderingen, grotere mogelijkhe den krijgen voor het gaan naar andere landen van de O.É.E.S. voor het volgen van academische of beroepsstudie en voor het deel nemen aan opvoedkundige cur sussen. elk ogenblik verwacht kan wor den. De opstandelingen hebben een derde deel van de stellin gen buiten de vesting in hun bezit, aldus het opperbevel. Een woordvoerder van het Vietminh-opperbevel heeft via positie door buitengewoon zwaar artillerievuur van de Vietminh onhoudbaar werd. Naar men aanneemt hebben de troepen der Vietminh om verster kingen verzocht ter vervanging van de 1.500 gesneuvelden. De Fransen konden ten gevol ge van de krachtige wind geen versterkingen door de lucht aan voeren. Enkele vliegtuigen wer- de radio verklaard, dat bij de den vernield toen zij in de nacht vernietiging van de 3 Franse poogden te landen. Zij werden stellingen ten Oosten van Dien door kanonvuur getroffen. Bien Phoe 2 Franse bataljons voor het grootste deel in de pan zijn gehakt. Het ene bataljon behoorde tot het derde Alge rijnse regiment, het andere tot het vierde Marokkaanse regi ment. Dit laatste jbataijon maakte deel uit van de verster kingen, die uit Moeong Thanh zijn aangevoerd, aldus de Viet- minh-woordvoerder. De Fransen hebben Woensdag de stellingen ten N.O. van Dien Bien Phoe ontruimd, die zij kort te voren op de opstandelingen hadden veroverd. Kolonel De Cas tries gaf de verdedigers opdracht zich terug te trekken, omdat hun De drie Franse buitenposten, waar de strijd hevig oplaaide, ver wisselden Woensdag enkele ma len van bezetter. Eén der posten is door de Fransen prijs gegeven. In kringen v^n het Amerikaan se ministerie van Defensie ver klaart men, dat het „hoogst waar schijnlijk" waar is, dat een aantal Amerikaanse bommenwerpers van het type B. 26 van Japanse bases naar Indo-China is gezon den. Een woordvoerder van het Pentagon zeide, dat de grootste spoed betracht wordt bij het zen den der vliegtuigen. De „Europese assemblée van politieke jongeren", die in Wenen is gehouden, is Donderdag geëin digd „met ernstig meningsver schil". Het wordt betwijfeld, of de assemblee, die elke twee jaar ver gadert, ooit nog in haar huidige vorm zal bijeenkomen, aldus heb ben sprekers van de zes politieke richtingen van de vergadering op een persconferentie in Wenen verklaard. De vergadering, die vijf dagen duurde en die werd bijgewoond door ongeveer 220 afgevaardig den is „een caricatuur van de Straatsburgse raad van Europa" geweest met een „mammoet agenda" en „weinig resultaten". De voorzitter van de vergade ring, het Oostenrijkse socialisti sche parlementslid Strasser, gaf de christen-democraten de schuld van de „crisis". Hij zei, dat zij de Koningin Elizabeth van Enge land en de hertog van Edinburgh zijn Donderdag uit Australië ver trokken. Zij gaan nu naar fle Co- coseilanden. overeenkomst om zich te concen treren op vraagstukken die van belang zijn voor de Europese jeugd, doch die tot dusver door de grote Europese organisaties waren verwaarloosd, hadden ge broken. De voornaamste geschilpunten op de vergadering ontstonden naar aanleiding van de Europese verdedigingsgemeenschap, open baar onderwijs en de dictatuur in Spanje en Zuïd-Slavië. De veiligheidstroepen in Kenya hebben Donderdag in een ge vecht ten Noorden van Nairobi „generaal Cargo" van de Mau Mau-opstandelingen gedood. Er werden verder tenmniste 25 opstandelingen gedood. Bijna 700 man van de veilig heidstroepen waren betrokken bij de jacht op genreaal Cargo's verzetsgroep ,die naar schatting twee tot driehonderd man sterk was. Men gelooft, dat ruim vijftig Mau Mau-leden bij verspreide acties over een gebied van on geveer 250 vierkante kilometer gewond zijn. Gistermiddag om vijf minuten voor half vier heeft minister Al- gera door het in de juiste richting draaien van het nieuwe verkeers bord van de A.N.W.B. in de ro tonde voor de nieuwe Amstelbrug de rijksweg nr twee officieel ge opend. In de paal van het bord dat naar Utrecht wees via de Amstel- dijk was een holle buis gesto ken. Het was de parmantige 4-ja- rige kleinzoon Paul van hoofdin- De toestand bij de drie staats universiteiten in Egypte is nog steeds chaotisch. Meer dan 15.000 studenten en het onderwijzend personeel staken al voor de der de dag als protest tegen het uit stellen van een parlementair be wind en het voortduren van het' militaire regime. De studenten van de grote uni versiteiten van Giza en Abbas- sia zijn van plan hun honger staking vol te houden tot hun eisen zijn ingewilligd. Nederland scraa sBikini Lniweho Grens vd oude gevarenzöne Nieuw ingestelde gevaren-] zone bij aboompropven NIEUW GUINEA STILLE OCEAAN De kwestie der in Nederland in beslag genomen Duitse tractaat landerijen zal binnenkort op nieuw in de Westduitse bondsdag worden behandeld. De liberale partij heeft bij monde van haar afgevaardigde Dannemann aan gekondigd. dat zij de regering er over wenst te interpelleren. De liberalen hebben daartoe besloten nadat enige tijd geleden door christendemocratische afgevaar digden ingediend voorstel om de gedupeerde Duitse boeren scha deloos te stellen ten koste van de Nederlandse boeren die in Duits land landerijen hebben, was in getrokken. Dit geschiedde nadat het voorstel in de commissie van grenskwesties was besproken, maar de meerderheid de mening was toegedaan, dat de tractaat- kwestie beter in samenhang met alle soortgelijke aanspraken op schadeloosstelling behandeld zou kunnen worden. De liberale afgevaardigde heeft echter de mening uitgesproken, dat de huidige toestand ondrage lijk zou zijn geworden, en dat daarom ook in de bondsdag een poging gedaan moest worden om een bevredigende oplossing te be vorderen. De bondsregering heeft reeds eenmaal in de bondsdag haar op vatting bekend gemaakt. Zij ver klaarde in December 1949, dat „het gebruik van private Duitse vermogens in het buitenland voor het voldoen van herstelverplichti- ging in het algemeen een maatre gel is, die niet in overeenstem ming is met de van oudsher gel dende regelen van het internatio nale recht en die aanleiding geeft tot ernstige bedenkingen. De kwestie der tractaatgronden is in de laatste weken door een golf van protesten van de Duitse boerenorganisaties opnieuw ac tueel geworden. Op tal van bij eenkomsten hebben Duitse boe ren uit her grensland van de re gering geëist, dat zij als repres- saille ook op de Nederlandse lan derijen in Duitsland beslag zou leggen. In haar verklaring over het vraagstuk in de bondsdag heeft de bondsregering echter verklaard, dat zij niet van plan was tot een zodanige maatregel over te gaan. elboump Briibar* Sydney ZON MAAN op onder op onder April. 2 6.15 19.14 5.22 18.19 3 6.12 19.16 5.40 19.50 4 6.10 19.17 6.01 21.22 5 6.08 19.19 6.26 22.52 6 6.06 19.21 7.00 genieur Rijperrnan, die de hierin passende knop overreikte. Het speet het knaapje wel, dat hij de glimmende knop aan de minister moest afstaan, maar na een ge nerale repetitie verrichtte hij keurig de hem opgedragen taak. Met vaardige hand deed de be windsman het bord een kwart slag draaien en trok het cijfer 38 weg, waardoor de nieuwe afstand 33 km zichtbaar werd. De Am sterdamse politiekape! zette een pittige mars in en de lange file van ruim 150 auto's reed de brug over en de weg op. Honderden Amsterdammers hadden zich door het nogal gure weer en de dreigende bewolking niet laten weerhouden. Zij hadden zich in de omgeving van de rotonde waarin aan masten de nationale, Amster damse en Utrechtse vlaggen in de wind klapperden opgesteld, om van de opening getuige te zijn. In een lange stoet voorafgegaan door de motorpolitie waren de ge nodigden door Nieuwe Zuid. waar de bewoners van de Rivierenlaan de vlag hadden uitgestoken, naar de brug gereden. In de stoet reed ook een dele gatie van arbeiders mee, die aan de weg hebben gewerkt. Bij de brug was een vertegenwoordi ging van de arbeiders, die deze hadden gebouwd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Iets hogere middagtemperaturen. Van uit het westen meer toene mende bewolking met later hier en daar wat regen. Matige tot vrij krachtige westelijke tot zuidwes telijke wind. In de middag iets hogere temperaturen dan giste ren. ZATERDAG 3 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.20 1.55 2.35 2.45 n.m. 1.45 2.20 3.00 3.10

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1