Communistische verkiezingen Binnenlands nieuws Wat brengt de Radio? Krasjes op de arm OOK NU WEER „EEN SUCCES" AMERIKAANS BOEK OVER PEARL HARBOUR" COMMENTAAR tweede blad EGYPTE Wetsontwerp van Vinson DE MELKSANERINGS- OVEREENKOMSTEN Prins Bernhard was eerste klant bij nieuw tankstation van zijn oud-chauffeur De overstromingen in Irak Carnegie-inedailie voor zeevaartschoolleerling Weer Japanse vissers schepen vermist? Nieuwe waterstofbom-ontploffing Historische vondst op de bodem der Noordzee „EMPIRE WINDRUSH" GEZONKEN Woensag 31 Maart 1954 9e Jaargang No. 3112 WAAR HET HART VOL VAN IS, LOOPT DE MOND VAN OVER! Het „hoe" en .waarom Medische rubriek Gedurende de conferentie te Berlijn zei de Oostduitse commu nistische regering, dat vrije ver kiezingen voor geheel Duitsland slechts toegestaan konden wor den op voorwaarde dat deze ,,in de democratische zin van het woord" vrij waren. Deze maand is er een demon stratie gegeven vanwat de com munisten verstaan onder vrije verkiezingen ,,in de democrati sche zin van het woord". Want op 14 Maart j.I. heeft het Russi sche volk een nieuwe „opperste conferentie komen de plaatselijke vertegenwoordigers van de com munistische partij, de vakvereni gingen, de jeugd- en culturele or- ganisaties en de candidaten, die door hen naar voren worden ge bracht. De vergadering keurt dan de naam van de candidaat goed, die door de plaatselijke communistische partij is geko zen. Er is geen andere candi- daatstelling mogelijk. Twee mogelijkheden staan er open om niet op deze candidaat te stemmen. De kiezers kunnen LE I PERS Molonkov »n Mototov voorzit ter von Pre sldlum President der USSR PRESIDIUM OPPERSTE SOVJET voorzitter 16 leden wetgevende macht RAAD von MlNISTERS voorzitter Molonkov ml n. Bul toni.2. Mototov enz. uitvoerende mocht OPPERSTE RAAD DER U.S. 3. R. RAAD DER UNIE 1 Hd per 300.000 Inwonort RAAD DER NATIONALITEITEN 25 voor Iedere republiek 11 halve republiek 1 leder nationaal gebied BESTUUR SOVJET-UN IE niet. Hij is niet meer dan een fictie. Alle werkelijke macht berust bij dat kleine groepje mensen, die aan niemand verantwoording schuldig zijn dan aan zichzelf, die zowel de regeringsorganen als de organen van de communisti sche partij controleren. De offi ciële omschrijving van dit VOORGESTELDE INSTELLING VAN RAADGEVENDE RAAD. Minister-majoor Salem heeft meegedeeld dat het voornemen bestaat tot de instelling van een raadgevende raad te komen In de nabije toekomst zal bij de wet worden bepaald wat de be voegdheden van deze raad zul len zijn en hoe hij zal worden samengesteld. Waarnemers zijn van mening dat de raad tot taak zal krijgen met de jonge officieren, die thans het bewind voeren, samen te werken bij het formuleren systeem is „democratische een- van de te voigen politiek. trilicntio" Pontro licotin ie not tralisatie". Centralisatie is het zeker! Deze Sowjet opvatting van „vrije verkiezingen" is het ook, die in de satellietstaten verbreid is. In deze „volksdemocratiën", zoals zij genoemd worden, mogen ook andere partijen, die in de Sowjet-Unie zelf streng verboden zijn, nog een tijdje bestaan op voorwaarde, dat zij op generlei wijze de regering tegenwerken en gehoorzaam de instructies van de communisten aanvaarden. Dit is een tactische zet, waardoor het de communisten betrekkelijk ge makkelijk wordt gemaakt, de macht tot zich te trekken. En deze partijen bestaan derhalve alleen maar gedurende de over gangstijd naar de „meer per fecte" Sowjet regeringsvorm. Dit zijn dus de „vrije verkiezin gen in de democratische zin van het woord", die de Duitse com munisten aanbieden als basis voor de hereniging van Duits land. Daarom kon Molotow het plan van Eden in Berlijn niet be grijpen. Nu, een jaar na Stalin's dood, is de starre houding van het Kremlin nog niets veranderd. Volgens een desbetreffende verklaring zal de raad terstond gevormd worden. Alle gemeen schappen en organisaties en de verschillende provincies zullen er in vertegenwoordigd zijn. Majoor Salem heeft later voor radio-Cairo de Egyptenaren aangespoord kalm te blijven en weer aan het werk te gaan. Carl Vinson, democratisch lid van de commissie voor de strijd krachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft een wetsontwerp gedeponeerd, volgens hetwelk militairen, die lid van de communistische par tij zijn, voor een krijgsraad ge roepen kunnen worden. De krijgsraad zal zelfs de doodstraf kunnen uitspreken. In een aanhangsel wordt ech ter gezegd, dat iemand zich niet aan de dienstplicht zal kunnen onttrekken op grond van lid maatschap van de communisti sche partij. Sowjet" moeten kiezen. En vol gens de Sowjetpers was dit „de meest democratische verkiezing van de wereld". Artikel 14 van de grondwet van 1936 bepaalt, dat de leden van de opperste Sowjet „door de kiezers worden gekozen op basis van algemene, gelijktijdige en rechtstreekse stemming door middel van geheime stembrief jes". Dit zijn dus precies dezelf de voorwaarden als die voor elk democratisch land. In de praktijk is er echter een groot verschil. Iedere volwas sene in de Sowjet-Unie heeft stemrecht. Hij is vrij in zijn keuze van het lid van de opper ste Sowjet. Doch met die keuze is er iets niet in orde. Want in elk kiesdistrict is er slechts één enkele candidaat. Deze is de can didaat van het „communistische of van het onpartijdige blok". OPPOSITIE ONMOGELIJK. De candidaten behoeven geen lid van de communistische partij te zijn. Zij kunnen tot geen partij behoren. Doch er bestaat de be paling, dat de candidaten, die geen lid van de partij zijn „de zaak van het Leninisme en het Stalinisme moeten zijn toege daan". Met andere woorden, zij moeten toch door de communis ten candidaat gesteld worden. De candidaatstelling mag vol gens de grondwet alleen ge schieden door „publieke organi saties en arbeidersverenigingen". In de praktijk is het zo, dat er enige weken voor de verkiezin gen een conferentie van het kies district belegd wordt. Op deze Barend Hoogeveen, de chauf feur van het koninklijk paar, is enige tijd geleden als zodanig uit dienst getreden. Hij heeft de exploitatie ter hand genomen van een nieuw benzine- en olie tankstation aan de rand van de stad Utrecht nabij de nieuwe rijksweg no. 2. Prins Bernhard heeft de aan zijn oud-chauffeur gedane be lofte, bij de opening van het station zijn eerste klant te zul len zijn, gestand gedaan. Maandagmorgen om 11 uur uit de Ver. Staten teruggekeerd, kwam de Prins Maandagmiddag met zijn auto bij Barend Hoo geveen als eerste tanken. Na 'n hartelijke begroeting pompte Barend vakkundig, via een met witte anjers versierde slang, de tank vol. Hiermede was het nieuwe tankstation in dienst gesteld. Utrechts burgemeester, jhr mr C. J. A. de Ranitz was daarbij tegenwoordig. Ook een aantal leden van het paleisper soneel kwam bij deze gelegen heid zijn oud-collega opzoeken. een negatieve stem uitbrengen door de naam van deze éne can didaat op zijn stembriefje door te schrappen, of hij kan helemaal niet stemmen. Niettegenstaande het feit, dat de stemming „ge heim" is, wordt dit echter zelden gedaan. Bij deze verkiezingen moet evenals bij die in 1950 (vol gens zeggen) 99.98 van het kiezerscorps gestemd hebben. Controle op het tellen van de stemmen is evenwel niet moge lijk Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Lemaire be treffende de z,g. melksanerings- overeenkomsten heeft de minis ter van Economische Zaken ge antwoord dat hij kennis heeft genomen van de wrevel en on rust, welke de z.g. melksane- ringsovereenkomsten in ver scheidene plaatsen des lands onder de melkhandelaren en het publiek hebben gewekt. Toen enige tijd geleden het aanvankelijk geringe aantal klachten sterk is gaan toene- I men, is opdracht gegeven het Ondanks de verheven naam speelt de opperste Sowjet geen onderzoek naar de bedoelde re- belangrijke rol bij het bestuur Sdingen, hetwelk reeds gaande van het land. Gewoonlijk verga- was> te bespoedigen, dert de raad eens per jaar, hoe- tie minister beschikt thans wel hij volgens de grondwet twee n°g niet over de gegevens, die maal per jaar gedurende een noodzakelijk zijn om zich een korte zitting van 3 4 dagen genoegzaam gefundeerd oordeel moet bijeenkomen. Hij bevestigt te kunnen vormen. Over de dan de decreten, die door de re- vraag of de onderwerpelijke on gering in de periode tussen de dernemersovereenkomsten, zo twee zittingen worden uitgevaar- als die blijkbaar te Dordrecht, digd en hecht zijn goedkeuring Utrecht, in de bollenstreek en aan de jaarlijkse begroting. Ver- in het Westland zijn tot stand dere functies heeft deze raad gebracht, in strijd zijn met pri- ZAL DE VRIJHEID VICTORIE KRAAIEN? hij zich plotseling vergiste en de voorzitter van de Kamer, mr J. De ministers van Landbouw' Jonkman, aansprak met en Economische Zaken, S. L."m'Jn"eer de Sowjet-Unie". Het Mansholt en prof. dr J. Zijlstra was een aardige onderbreking voeren een bespreking met de "et Kamerdebat, want de staatssecretaris van Economi- Kamerleden zowel als de mannen sche Zaken in verband met de ac ®r_ de regeringstafel barstten mo de beginselen van de vesti gingswet, welke de vestiging in principe vrij wil laten, secundo de eisen van een gezonde mede dinging en daarom de eisen van het algemeen belang. In dit verband deelt de minister nog mee, dat hij voornemens is om trent de hier bedoelde regelin gen op korte termijn het advies van de commissie bedrijfsrege lingen in te winnen, waarbij de in deze vraag bedoelde vraag punten mede in ogenschouw zullen worden genomen. Na ontvangst van het advies van de commissie bedrijfsrege lingen zal de minister in over leg met zijn ambtgenoot van Landbouw zo spoedig mogelijk een beslissing nemen over de vraag, in hoeverre op grond van het kartelbesluit tegen de on derhavige regelingen moet wor den opgetreden. Inmiddels slaan de minister en zijn genoemde ambtgenoot de ontwikkeling op het onderhavige gebied nauw gezet gade. De minister zal niet schromen over te gaan tot toe passing van het middel van schorsing, wanneer de uitkomst van het bedoelde onderzoek of het verloop der gebeurtenissen dit noodzakelijk maakt. De Amerikaanse schout-bü- nacht b.d., Robert Theobald, heeft wijlen president Roose velt er van beschuldigd, dat hij in 1941 weloverwogen Japan ge dwongen heeft de strijd met de Ver. Staten aan te binden. Theobald, die het bevel voer de over een flottielje torpedo boot jagers in Pearl Harbour, toen de Japanners deze basis aanvielen, zegt, dat de presi dent de Amerikaanse Stille- Oceaanvloot als „lokaas" in Pearl Harbour hield. Een uittreksel van het boek „De laatste geheimen van Pearl Harbour", dat de schout-bij- nacht volgende maand laat ver schijnen, is in het weekblad „U. S. News and World Report" gepubliceerd. Volgens de schijver wisten hoge functionarissen te Was hington, aan de hand van on derschepte geheime Japanse boodschappen, 2 maanden van tevoren, dat Japan van plan was Pearl Harbour aan te val len. Zij hadden echter hiervan niets aan de bevelhebbers op Hawaii laten weten, die vroeger hoofdzakelijk voor de ramp verantwoordelijk zijn gehouden, aldus Theobald. „President Roosevelt kwam tot de overtuiging, dat de Ver. Staten moesten strijden aan de zijde van Engeland, terwijl dit land nog actief oorlog voerde, of later alleen de strijd zouden moeten voeren, als het laatste democratische bolwerk in een nazi-wereld". Op dat tijdstip 1940 zag de president zich echter ge plaatst tegenover het feit, dat „isolationisme een overheersen de philosophie in het land was en dat de strijdkrachten zwak en bijgevolg niet gereed waren". President Roosevelt beëin digde" de Japans-Amerikaanse besprekingen te Washington over hangende kwesties vlak vóór Pearl Harbour met een no ta van 26 November 1941. Hier door werd Japan slechts de keu ze tussen overgave en oorlog ge laten, aldus schout-bij-nacht Theobald, die hieraan toevoegt, dat de president voorts, „in strijd met het advies van de marine een zwakke Stille Oce aanvloot in de wateren van Ha waii hield, welke slechts een diplomatiek oogmerk diende, een uitnodiging voor een Ja panse aanval". Radio-Bagdad heeft de be volking van de stad opgewekt, een paniek te vermijden. De Iraakse overheid heeft be sloten een dijk op te blazen, die het militaire kamp Ras j id, ten Zuiden van Bagdad be schermde. Sinds het begin van de over stromingen zijn 200.000 men sen naar de Iraakse hoofdstad getrokken. Burgemeester Nauta van Har- lingen heeft de medaille van het Carnegie Heldenfonds uit gereikt voor een moedige red ding verleden jaar 11 Juli op Terschelling verricht. Toen 2 zwemmers zich te ver uit de kust gewaagd hadden en ook een derde bij een reddingspo ging in levensgevaar verkeerde, begaf de heer B. Breider, leer ling aan de Zeevaartschool, zich met een sloep naar de gevaar lijke plek. In de branding sloeg echter het scheepje om. De jon geman heeft toen zwemmende de drenkelingen naar de omge slagen sloep gebracht, waaraan zij zich konden vastklemmen tot er andere hulp kwam. Daar de heer Breider thans als stuur man in Amerikaanse wateren vaart, werd de medaille aan zijn moeder overhandigd. MERKWAARDIGE VONDST. Tijdens het spitten in de tuin van de fam. L. te Vorden is Maan dag een gouden penhouder ge vonden, waarop het jaartal 1871 voorkomt. De houder zag er gloednieuw uit. NEDERLANDSE VLIEGER IN AMERIKA VERONGELUKT. De luchtmachtvoorlichtings dienst deelt mede: Op 29 Maart is op Luke Air For- ce-base in de Verenigde Staten bij der verzocht advertenties in drie grote Amsterdamse dagbladen te plaatsen, waarin aanmelding van adressen voor kostgangers werd gevraagd. In de advertenties, die inderdaad verschenen, werd de gegadigden een kost van 25 per een vliegongeval""met" een F.-84 week Per persoon gedurende on- Thunderjet om het leven geko men de 21-jarige ongehuwde tij delijke reserve-sergeant-vlieger van de Kon. Luchtmacht A. van Heyningen uit Rijswijk. PSYCHOPAATH WILDE NAAR KAMP TERUG. Een caféhouder aan de Wibaut- straat te Amsterdam kreeg één dezer dagen bezoek van een hem onbekende man, die de caféhou- melksanering, die hier en daar in ons land door de melkslijters is ingevoerd. Minister Mansholt is zeer ver ontrust over de uitwerking van deze sanering, welke tot een mo nopolie dreigt te leiden en waar van de consumenten de dupe zijn. De klant is geen koning meer en de melkslijters treffen hier en daar regelingen, welke niet in het belang van de consu menten zijn. Men kan zelfs hier en daar spreken van een melk- slijtersdictatuur. Door deze saneringsmaatrege len is in verschillende plaatsen van ons land de vrijheid van de leveranciers, zowel als die van de klanten aan banden gelegd. Men kan geen melk meer betrek ken van wie men wil en de leve rancier staat ook onder curatele. In vele plaatsen bestaat er der halve een grote weerstand tegen de sanering. De regering overweegt nu tot een verbod van melksanering over te gaan, hetgeen toe te jui chen valt. Toen de Eerste Kamer vorige week de begroting van Oorlog en Marine behandelde, gaven enkele sprekers blijk van bezorgdheid over de eigen verdediging van ons De autoriteiten van de haven stad Jaizoe in Japan hebben De*h&r ~G*êugjes heeft werke-niets gehoord van 8 visserssche- lijk een beste beurt in de Kamer die zlch °P 26 Maart, ten gemaakt en zoals het spreek- van de ongsts waterstof - bomontploffing, in de buurt van Bikini moeten hebbei bevcn- in luid gelach uit. woord zegt: „Waar het hart vol van is, loopt de mond van over". DONDERDAG 1 APRIL HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Voor de school; 12.03 Lunchconcert; 12.30 Mededelingen; 13.00 Nws. 13.20 Piano; 13.50 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gr.; 16.00 Lezing 16.30 Gram.; 17.00 Hoorspel; 17.30 Gram.; 17.40 Voordracht; 18.00 Gram.; 18.15 Piano; 18.35 Raadhuispraat; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Voor de jeugd; 19.30 Gr.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gev. progr.- 21.45 Gram.; 21.50 Ik denk er zo over; 22.00 Amus. muziek; 22.20 Orgel; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Zang; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 -Gram.; 10.50 Voor de jeugd; den. Een onderzoek is ingesteld. 11.00 Puzzle-parade; 12.00 Or gel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 12.50 Causerie; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Or kest; 14.00 Cabaret; 14.40 Gr.; 14.45 Piano; 15.15 Voor de zie ken; 16.00 Gram.; 16.15 Voor dracht; 16 30 Spaanse muziek, 17.90 Voor de jeugd; 17.45 Rege ringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.25 Voor de jeugd; 18.40 Reportage; 18.45 Gr.; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Gespro ken brief uit Londen-, 19.10 Jazz-muziek; 19.40 Rondetafel- parlement; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 21.05 Hoorspel; 22.25 Sport; 23.00 Nieuws; 23.15 Jazz- competitie. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.'; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr.; 14.00 Eng. les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Volksmuziek; 15.15 Gram. 16.00 Opera; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Zang; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.- 19.50 Koor; 20.00 Verzoekprogr. 20.15 Ethnologische muz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 22.50 Gram.; 23.00 Nieuws. Dat is eigenlijk nog een vrij in- mensen ook werkelijk ziek ge- gewikkelde geschiedenis met die weest zijn, in verreweg de meeste schrapjes op de huid. Dat wil zeg- gevallen wordt het lichaam de in- gen, er is nog een hele uiteenzet- fectie vrij gemakkelijk de baas. ting nodig om iemand uit te leg- j Reeds in 190.' beschreef de kin derarts, Clemens von Pirsuet, de later naar hem genoemde reactie, een proef waarmee men kan na gaan of iemand al dan niet met tuberkelbacillen is besmet. gen wat dat nu te beduiden heeft en hoe het resultaat moet worden opgevat. De reactie van C. von Pirquet wordt tegenwoordig echter zo veelvuldig toegepast niet al leen op de consultatiebureaux voor tuberculosebestrijding, maar ook door de schoolartsen de vragen naar het hoe en waarom van deze ingreep worden ons De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend ge maakt, dat Vrijdag op het Ame rikaanse proefterrein in de Stille Oceaan een tweede waterstofont ploffing teweeg is gebracht. land en waren niet te spreken daardoor zo vaak gesteld, dat een over het feit, dat het volgens mi-' 1 nister Staf nog wel enige tijd kon duren, alvorens onze strijdkrach ten de beschikking zullen krijgen over de modernste wapens en uitrusting. Ook de heer C. Geugjes (CPN) kwam aan het woord. Natuurlijk korte bespreking van het doel en wezen van de „krasjes ons niet ongewenst voorkomt. Tuberculose is niet erfelijk. Iedereen komt zonder tuberkel bacillen ter wereld. Men krijgt tuberculose door besmetting en te oordelen naar de reactie van had deze communistische afge-1 Von Pirquet, die bij het over- vaardigde geen goed woord over grote deel der volwassenen posi voor onze defensie. In zijn mono-1 tief uitvalt, worden er in de loop tone kritiek kwam ieder ogenblik van hun leven nogal wat mensen het woord „Sowjet-Unie" voor.geïnfecteerd. Een druppeltje tuberculine wordt daarbij door middel van de bekende schrapjes in de huid, meestal op de buigzijde van de onderarm, gebracht. Treedt na 2 X 24 uur op de plaats waar de tuberculine is in gebracht roodheid met zwelling op, dan is de recactie positief. Dat „POSITIEVE" VERPLEEG STERS. Het tuberculine, destijds reeds gebruikt door de beroemde Ro bert Koch is een glycerine-extract van bouillionculturen van tuber kelbacillen. Het bevat geen leven- u de tuberkelbacillen, maar wel de gemeen heeft~men in deze aan een teerd zijn, over het algemeen ont vankelijker voor de tuberkel bacil. Verpleegsters met een negatieve reactie van Von Pirquet zal men nooit op een afdeling met tuber culosepatiënten te werk stellen. WELKE CONCLUSIE? De diagnostische waarde van de recactie is uit de aard der zaak en zeker bij volwassenen betrekkelijk gering. Over het al- afscheidingsproducten van deze bacterie. Pas bij het eerste contact met tuberkelbacillen vormt het li chaam afweerstoffen tegen deze indringers. De optredende rood heid bij een positieve reactie van Von Pirquet moet men zien als een aanwijzing, dat een treffen van deze afweerstoffen met het bacteriegif heeft plaats gehad Door deze afweerstoffen krijgt het lichaam een zekere weerstand tegen eventueel volgende besmet tingen. Wordt er bij het verrich ten van de proef bacteriegif in de huid gebracht, dan kunnen reeds eerder besmette personen tegen dit gif in verweer komen. Zij doen negatieve uitslag meer houvast dan aan een positieve. Worden er bij röntgenonder zoek in de longen afwijkingen ge zien, dan duidt een negatieve reactie van Von Pirquet er op, dat deze veranderingen niet van tuberculeuse oorsprong zijn. Een positieve uitslag van de reactie heeft in zo'n geval veel minder te betekenen, daar zoveel gezonde mensen dit verschijnsel immers vertonen. Op de kinderleeftijd wordt de reactie van Von Pirquet regelma- Drie km buiten de kust der Waddeneilanden heeft een Har- linger visser een anker in zijn netten gekregen. Het bleek een zgn. stok-anker te zijn, dat minstens twee en een halve eeuw op de zeebodem moet heb- - ben gelegen, want dit type an- tig verricht. Op de lagere school ker met eikenhouten lengtebak maken de meeste kinderen hun was alleen vóór 1700 in gebruik, eerste tuberculeuze infectie door. Het anker bleek door het ver- - Het is van belang bij kinderen, blijf onder de zeespiegel goed dat dan ook, de plaatselijK optre--die ateeds negatief waren en geconserveerd te zijn, en is aan- dende roodheid is daarvan het be- waar de reactie plotseling positief gekocht door het Harlinger gc- VV1J;S- geworden is, door middel van meentemuseum Omgekeerd zijn personen met röntgenonderzoek na te gaan of Verleden jaar werd bij Ame- - - het iichaam deze jeugdinfectie land een soortgelijk anker op- geveer een jaar in het vooruit zicht gesteld. Zonodig zou een le dikant met matras in bruikleen worden gegeven. Maandag bestelde de onbekende man bij de caféhouder voor de eerste 23 „kostgangers" een uit gebreid twaalfuurtje, maar toen niemand verscheen, kwam de ca féhouder tot de ontdekking, dat hij bij de neus was genomen. De gehele voorraad belegde broodjes heeft hij aan een liefdadige in stelling gegeven. Voor de adver tenties had de caféhouder 800 uitgegeven. De onbekende man is intussen niet onbekend meer, want hij is door de hoofdstedelijke politie aangehouden. Het is een 33-jarige Amsterdammer, die de politie mannen ontving met de woorden „Ik ben blij, dat jullie komen. Ik had jullie allang verwacht". Bij het verhoor van de verdach te bleek, dat hij kort geleden na een 6-jarig verblijf uit een kamp voor psychopathen te Avereest is ontslagen. De man verklaarde te genover de politie, dat -hij deze grap heeft uitgehaald, omdat hij graag weer naar het kamp te rug wil. „Buiten het kamp moet ik werken om aan de kost te ko men, maar daar krijg ik alles voor niets". DE EERSTE UREN VAN DE JAARBEURS ZEER LEVENDIG. Dinsdagmorgen om negen uur gingen de loketten van de Jaar beurs open, waarmede zonder enig ceremonieel de 62e. Jaar beurs een aanvang had genomen. Er heerste dadelijk een grote be drijvigheid. Ook zakelijk was het karakter van deze voorjaarsbeurs direct levendig, doordat zich vele buitenlandse inkopers aanmeld den. Kort na middernacht is in de nacht van Maandag op Dinsdag het Britse troepenschip „Empi re Windrush" op ongeveer 50 mijl ten Noordwesten van Al giers gezonken, aldus een be richt van de Britse torpedoboot- jager „Saintes", die het door Brand geteisterde schip naar Gibraltar wilde slepen. Het achterschip verdween het eerst in de golven, waarop de „Saintes" de tros losgooide. Naar te Londen wordt verno men, komt het verlies van het schip op rekening van de Britse schatkist, aangezien het schip voer voor het ministerie van Transport. betekent dan, dat de onderzochte e?n *JeSatieve Von Pirquet, dat persoon reeds met tuberkelbacil- doelde8 behoren te boven Stomen ?evist., da* een plaatsje heeft Hij gebruikte 'hê. zo dikwijls', datr Dafwifnlet zeggen, dat al deze 1 lenhT aanraking ta gewast! I teT^d^zTno^oi^gelS-1 Dr. ALFREDA KRIEDE. gevonden in het scheepvaartmuseum. Enkhuizer

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5