De omzetbelasting op de helling Uit de Provincie LEVEND GESCHENK Vacantie voor kinderen uit het rampgebied De strijd In Birma De muzikale prestaties van onze Zuiderburen Wassen en ontsmetten van aardappelen maakt goede vorderingen De Melksanering De slachtoffers van de schietpartij in het Huis van Afgevaardigden Uitnodiging van Malenkov aan Amerikaanse journalisten De radio-activiteit boven de Ver. Staten Uitreiking gereedschap pakketten in het rampgebied Conferentie te Caracas geëindigd AGENDA AXEL. SLUISKIL. Gearres-eerde Nederlander op vrije voelen Betogingen tegen de regering in Nepal Voorstad van Bagdad onder water Het beste bed ooit gemaakt! Bezwaren tegen wettelijke regeling van de landarbeid Het reeds sedert 1952 hangen- de omzetbelasting vervallen, wat de wetsontwerp betreffende de tevens geldt voor de klein hande herziening van de omzetbelasting laren, die wegens het verrichten heeft thans haar beslag gekre gen. Op aandrang van de Twee de Kamer heeft de regering in grijpende wijzigingen in het stel sel van de omzetbelasting voor gesteld. De®beiangrijkste wijziging, die thans zal worden aangebracht, is van groot belang voor de klein handel. Men wil de kleinhandel vrijstellen van het betalen van omzetbelasting door alleen de ad ministratieve verplichting van het boeken \'an de inkomende factuurs van grossiers en fabri kanten te handhaven en het boe ken van de kasontvangsten ten behoeve van de omzetbelasting achterwege te laten. Hier staat tegenover, dat het algemeen heffingspercentage van 4 procent zowel voor leverin gen als diensten blijft gehand haafd, hoewel voor enkele spe ciale producten, zoals boeken, poelierswaren en petroleum en diensten als het vervoer van per sonen en goederen dit percen tage wordt teruggebracht tot 3 procent. Ook voor de kleinhan delaren, die jaarlijks een omzet hebben van 10.000,— voor leve ringen aan niet-particulieren zal VERZUIMDE UREN OP 1 MEI. De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van de staatssecretaris van sociale zaken inzake het inhalen van verzuimde uren in ondernemingen, waarop 1 Mei '54 geen arbeid wordt ver richt. Alvin Bentley, het republi keinse lid van het Huis van Af gevaardigden, dat van de 5 op 1 Maart door kogels van Porto- ricaanse nationalisten getroffen congresleden het ernstigst was gewond, verliet Zondag het zie kenhuis. Hij is nog niet geheel hersteld, maar zal volgens zijn artsen zijn werkzaamheden wel licht binnen een maand kunnen hervatten. De democraat Kenneth Ro berts, die minder ernstig ge troffen werd, moet nog in het ziekenhuis blijven. van diensten of als fabrikant geen hogere omzet hebben dan 1200 per jaar. BESCHERMING DER INDUSTRIE. Slechts in bepaalde gevallen wil men overgaan tot een inte gratie-heffing door middel van een algemene maatregel van be stuur. Men zal in het nieuwe wetsontwerp een integratie-hef fing instellen voor de textielindu strie, de oliën- en vettenindustrie, voor de schoenenindustrie en de industriën ter vervaardiging van kachels, haarden en fornuizen etc., waarbij men de mogelijkheid openlaat om deze lijst van indu striën naar willekeur uit te brei den. Het oude stelsel van terugbe taling van de omzetbelasting zal worden ingetrokken, omdat thans een eenvoudiger methode hiervoor in de plaats zal komen door een grote vereenvoudigde administratie voor wat betreft de omzetbelasting, die zowel voor groot- als kleinhandel 'n enorme tijdsbesparing betekent. DE VERDWENEN JOODSE KINDEREN. Bij de behandeling van de be groting van het departement van Justitie in de Eerste Kamer had men van alle zijden veel waar dering voor het beleid van mr. Donker. Slechts enkele sprekers konden niet nalaten, de minister te waarschuwen voor een al te grote haast met de verschillende wetsontwerpen, gedachtig het spreekwoord: Haastige spoed is zelden goed. In enkele opzichten kon men zich echter met het beleid van de minister niet verenigen. Dit be trof allereerst de zaak van de po litieke vluchtelingen uit de straf gevangenis van Breda, waarvoor door de minister na de ontvluch ting maatregelen waren getrof fen, die ook een vrijheidsbeper king inhielden voor de daar ver blijvende politieke delinquenten. De minister verklaarde, dat hij niet van plan was, de genomen maatregelen weer in te trekken om daarmede het risico van een nieuwe ontsnapping te lopen. De zaak der verdwenen joodse kinderen deed ook veel stof op waaien. Stonden aan de ene kant woordvoerders, die zich niet kon den verenigen met het standpunt, de pleegouders van deze twee joodse kinderen van kinderroof te beschuldigen, anderzijds wa ren er, die dit geval zuiver als kinderroof beschouwden. De bei de kinderen, die door twee dames in Amsterdam gedurende de oor log waren opgevoed, wat toch niet ongevaarlijk was, waren na de oorlog door de rechter aan de commissie Oorlogspleegkinderen toegewezen, maar hier waren zij door de r.k. dames uit Amster dam driemaal ontvoerd". Inderdaad, het recht moet over al en in elke zaak geëerbiedigd worden, maar een soepeler rege ling van de kwestie „pleegkinde ren" zou hier wel gewenst zijn. OVER VIJF JAAR. De K. L. M. zal waarschijnlijk over vijf jaar haar vloot gaan uitbreiden met enkele straalvlieg tuigen, zo werd medegedeeld door de directie van onze lucht vaartmaatschappij. Ondanks eni ge tariefsverhogingen zal door een uitbreiding van de toeristen klasse naar het Verre Oosten het mogelijk zijn een wereldreis te maken voor minder dan 4750. Alle nieuwe vindingen op het gebied van de luchtvaart hebben de grootste aandacht van de K.L.M., ook de helicopters, maar men wil wachten totdat er nieuwe types komen, die een lo nende exploitatie van een heli- coptersdienst mogelijk maken. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Ik zoek het gevaar. -- Bethel, 7.30 uur: Evan gelisatie-samenkomsten. AXEL: Hotel 's Lands Wel varen, 7.30 uur: Emigrat'e- voorlichtingsavond met ver toning van films over Cana da. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Ik zoek het gevaar. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Alina, de begeerde vrouw. Een groep van 36 Amerikaan se hoofdredacteuren van dag bladen, die een reis maakt door Europa, heeft Zondagavond een uitnodiging ontvangen van de Sowjetrussische eerste minister, Malenkov, voor een bezoek van 3 weken aan de Sow jet-Unie. De uitnodiging is aanvaard. De Amerikanen hopen de vol gende week naar Moskou te kunnen vertrekken. Ook verleden jaar hebben Amerikaanse journalisten een bezoek aan Moskou gebracht. Ook dit jaar heeft het nat. Rampenfonds gelden uitgetrok ken, om kinderen uit het ramp gebied in de gelegenheid te stellen in de komende zomer- vacantie aan een jeugdkamp deel te nemen. Uitgaande van de gedachte dat in een belangrijk deel van het rampgebied sedert 1953 de toestanden aanzienlijk zijn ver beterd, is besloten, dat dit jaar 50 procent van de kosten, ver bonden aan de deelneming aan een jeugdkamp (reiskosten in begrepen) voor rekening van het Nationaal Rampenfonds kunnen worden gebracht. Voor de jeugd van Schouwen en Duiveland, Kruiningen en Stavenisse zal de subsidie, even als vorig jaar, 100 procent be dragen. Er zijn dit jaar twee vacantie- Na de jongste ontploffing van een waterstofbom in het gebied van de Stille Oceaan is een ge ringe toeneming van de radio activiteit boven de Ver. Staten geconstateerd, aldus is van de zijde van de Amerikaanse com missie voor atoomkracht ver nomen. Deze vergroting boven de nor male straling die uit de inter- plenaire ruimte komt was op generlei wijze schadelijk voor mens, dier of oogst. Vrijdagochtend is een vissers boot met een bemanning van 23 koppen in Noord-Honsjoe terug gekeerd uit het gebied van de Stille Oceaan. Het bleek, dat de bemanning van de boot, waarop radio-actie ve as is gevallen, door radio-acti viteit besmet was, echter niet zo danig, dat hierdoor gevaar voor de gezondheid bestaat. De vangst is voorlopig „oneet baar" verklaard, daar de Gei gerteller, die door de Japanse regeringsdeskundigen gebruikt wordt, de intensiteit van de ra dio-activiteit niet precies kan vaststellen. Naar de haven Sjiogama, waar de boot ligt, zijn drie deskundi gen van een universiteit gezon den. Uit veiligheidsoverwegingen is het de bemanning verboden aan wal te gaan. In de rampgemeente Zuidland op het eiland Putten zal heden, zoals bekend, het eerste gereed schapspakket door de voorzitter van het Ned. Roode Kruis, Ir. F. O. C. Baron van Tuijll van Zuij- len worden uitgereikt. Deze uitreiking is een onder deel van het landbouwwerktui- genplan van het Ned. Roode Kruis, waardoor getroffen agrariërs weer landbouwwerk tuigen en gereedschappen in hun bezit krijgen. De 170 pakketten, die heden in Zuidland aan getroffen landbouwers worden overhan digd, vormen het eerste deel van de 15.000 paketten, die zul len worden gedistribueerd. Het doel van dit geschenk is land bouwers en kleine boeren in staat te stellen hun bedrijf of beroep weer uit te oefenen. Men onderscheidt gezinspak ketten met een waarde van 150 en aanvullende paketten met een waarde van 40, waar van er resp. 12.250 en 3250 no dig blijken te zijn. De gereedschapspakketten be vatten 20 stuks gereedschap, onder andere een nijptang, een spade, tuinhark, verstelbare sleutel enz. De aanvullende paketten zijn bestemd voor in de landbouw werkzame inwonende gezinsle den van diegenen, die voor een gereedschapspakket in aanmer king komen. mogelijkheden, n.l. deelneming aan kampen van jeugdorganisa ties (in Nederland gehouden) en deelneming aan kampen van de" stichting vacantie-verblijven lagere schooljeugd. De Nederlandse Jeugdgemeen schap heeft zich wederom met medewerking van het bureau Jeugdbescherming in buiten gewone omstandigheden van het ministerie van O., K. en W., belast met de organisatie en uitvoering van dit zomer-vacan- tiewerk. De Ned. Jeugdgemeenschap heeft de ouders, onderwijzers, jeugdleiders en anderen opge roepen, de ontbrekende gelden, door middel van een spaarsy steem bijeen te brengen. Regeringstroepen hebben, na 'n stilstand in de strijd van verschei- denen weken, hun aanvallen op opstandige Karens in het gebied van Tenasserim hervat. Ten O. van Moelmein werden 3 Karen-dorpen door de regerings strijdkrachten bezet. Naar Miawaddi, aan de Bir- mees-Thailandse grens oprukken de regeringstroepen ontmoetten tamelijk krachtige tegenstand der opstandelingen, die lichte ar tillerie en anti-tank-geschut ge bruikten. Het gebied van Tenasserim is rijk aan rubber en tin. Gemeld wordt dat zich in het gebied van Maiwaddi, dat één der weinige passen naar de streek van Tenas serim beheerst, ongeveer 1.500 man Chinese nationalistische guerilleros bevinden. Onder door de regeringstroe pen gemaakte krijgsgevangenen bevindt zich een Chinese nationa listische raadgever der zesde Karen-brigade. Vrijdagmorgen hebben 600 Viet namese officieren van alle ran gen, voor het eerst in de geschie denis van het Vietnamese leger, een eed van trouw aan Bao Dai, het staatshoofd van Vietnam, af gelegd. De plechtigheid werd bijge woond door de Franse commis saris-generaal in Indo-China, De- jean, de Franse opperbevelheb ber, generaal Navarre, de Ame rikaanse ambassadeur te Saigon, Donald Heath, en het hoofd van de Amerikaanse militaire hulp missie, generaal Trapnell. Vergadering duivenver. „De Verwachting". Bovengenoemde vereniging hield in haar lokaal „De Witte Leeuw" haar voorjaars-ledenver- gadering. De agenda bevatte als voornaamste punt, nadat verslag over de kringvergaderingen in Sas van Gent en Philippine was uitgebracht, de bespreking van het nieuwe seizoen. Dit programma werd als volgt vastgesteld: (Eigen lossing) België: 6 vluch ten op Quivrain en 3 op Chivray; Frankrijk: 2 vluchten op Noyon, 2 op Pont St Maxens, 2 op Cor- beil en 1 vlucht op Orleans. In combinatie met de Zuid. Ned. bond van postduivenhouders wor den kringconcoursen georgani seerd als volgt: Chateauroux, St Vincent, Li moges, Bordeaux, Dax en Orleans (allen 1 vlucht). Bijzondere vluch ten (algemene) zijn bij de kring- dingsvluchten worden gehouden op Geerardsbergen en Lochristi (beide 9 vluchten). Aanbesteding consultatiebureau Gistermiddag werd door het ar chitectenbureau P. Ie Feber in het Wijkgebouw van de afd. Axel van het Roode Kruis aanbesteed het bouwen van een consultatiebu reau op een terrein gelegen ach ter genoemd wijkgebouw. De bouw werd in massa gegund aan de heer F. J. Lensen alhier voor 31.000. Prijskaarting K.A.B. In het parochiehuis organiseer de de K.A.B. haar maandelijkse prijskaarting. Ook dit maal be stond er een bevredigende belang stelling, zodat met een 45-tal lief hebbers kon worden gestart. In totaal werden 4 ronden gekaart, waarbij een 5-tal spelers ongesla gen uit de strijd kwam. De prij zen, welke bestonden uit taart en In Vlaanderen is deze maand een muzikale recordjagerij losge broken. De prestaties zijn fantas tisch, doch we vragen ons af, welk nut ze hebben. Hier volgen enkele staaltjes van „muzikaliteit". Opgemerkt dient te worden, dat de Vlamin gen ze ernstig opvatten. In Torhout bespeelde Omer De- coninck 100 uren onafgebroken zijn accordeon. „Hij zette het stop zonder evenwel de uiterste grens van zijn vermogen te hebben be reikt". Te Munkzwalm was het Robert Minnaert, die 73 uur en 17 minu ten zijn slagwerk hanteerde. „Zijn prestatie werd gevierd door fami lie, vrienden en kennissen". In Gavere hield Moontje de Rijcke het op zijn saxofoon 35 De op 15 Februari te Medan ge arresteerde Nederlander R. Wit- tebol is op vrije voeten gesteld. Hij was aangehouden op verden king van het onderhouden van betrekkingen met subversieve elementen in Noord-Sumatra, zo deeld de politie aan Aneta mede. De politie had een door Witte- bol ondertekend compromitterend schrijven gevonden. Het bleek echter, dat Wittebol onschuldig was en dat de deze week gearres teerde Romswingkel de naam Wittebol misbruikt had. De Indonesche firma, waar de heer Romswingkel werkzaam was, heeft hem met ingang van de dag van zijn arrestatie ontsla gen, aldus de directie van deze firma, de N. V. ,,Muara". B. P. Koirala, voorzitter van de congrespartij van Nepal en broer van de premier, P. Loirala, is Zondag gearresteerd, nadat hij voor een vergadering van 50.000 mensen verklaard had, dat zijn broer aan het hoofd stond van een „fascistische regering". De vergadering maakte deel uit van de protestbetuigingen, die door de congrespartij zijn georgani seerd tegen de koninklijke pro clamatie, waardoor de regering ad interim de macht krijgt de be voegdheden van het hoogge rechtshof te verminderen. A.F.P. tekent hierbij aan, dat de regering, die uit socialisten bestaat, vorig jaar door een ko ninklijke proclamatie is ingesteld in afwachting van de eerste ver kiezingen in Nepal. Vertegen woordigers van de congrespartij, de belangrijkste partij in het land, hebben hierin geen zitting. De 10e inter-Amerikaanse conferentie te Caracas, die één Maart geopend werd, is Zon dagavond geëindigd. Bijna 3000 personen woonden de ondertekening van 'n „eind- acte" door de afgevaardigden der vertegenwoordigde landen bij. De „eindacte" is een verzame ling van goedgekeurde resolu ties, met name de inter-Ameri- kaanse conventies over het di plomatiek en het territoriaal asyl en de ontwikkeling van de cuturele betrekkingen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: s.s. Roepat (1 April); Ned. Nw-Guinea: m.s. Bali (8 April)Ned. Antillen: s.s. Bennekom (1 April); Suriname: m.s. Nestor (7 April); Canada: m.s. Prins Frederik Willem (30 Maart); Zuid-Amerika: s.s. 17e October (3 April); Brazilië: m.s. Aludra (30 Maart); Australië: m.s. Johan van Oldenbarnevelt (30 Maart). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakket en geven de postkantoren. Door de overstroming van de Tigris is Maandag de moderne voorstad van Bagdad, „Nieuw Bagdad", onder water gelopen. De meeste bewoners konden zich redden. Ploegen van het Iraakse leger zijn koortsachtig bezig de achtergblevenen in veiligheid te brengen. Het leger heeft de leiding in handen genomen om de stad voor overstroming te sparen. Nadat Zondag de linkeroever van de Tigris onder de druk van het water was bezweken, steeg 't peil buiten de oostelijke oevers voortdurend, ook door een door braak van de rivier de Dijala. De toestand wordt ernstig ge noemd. De schade in „Nieuw Bagdad" beloopt naar schatting reeds der tig millioen gulden. De vluchtelingen zijn uitgewe ken naar de rechter oever van de Tigris. Volgens te 'Bagdad ontvangen berichten zijn in Noord-Irak, in het gebied van Erbil en Kirkoek, veertig mensen om het leven ge komen als gevolg van overstro ming van de rivier de Zab. uur vol. Hij speelde „leuke aria's". Hij zal het nog eens dun netjes over doen" onder toezicht van een deurwaarder en ten over staan van een jury, bestaande uit 30 personen, die strenge controle zullen uitoefenen". Ook de dames laten zich niet onbetuigd. Het was Georgette Breijnaert, die de accordeon 84 uur onafgebroken bespeelde. „Zij eindigde haar poging met een da verende Brabangonne, en een luid applaus viel haar ten deel van haar talrijke toehoorders. Bloemengarven werden aangebo den. De nieuwe recordhoudster, welke 31 jaar is, zag er physisch nog vrij goed uit". Doch niet altijd is er een dave rend einde. Dat ondervond de ac cordeonspeler Georges Verman dei te Heist. Hij hield het 89 uur vol, spelende in een café. „Men kon liedjes vragen tegen betaling en er werd een tombola georgani seerd. Maar Georges Vermandei kon het niet uithouden. In slaap gevallen is hij niet. Eerst moest de dokter hem inspuitingen ge ven om hem op te beuren, en daarna na de strijd om hem in slaap te kunnen krijgen. Zó overspannen moet de jongeman zijn geweest". De kastelein had evenwel goe de zaken gedaan. Toen Verman deis laatste tonen verklonken wa ren, had de waard aan de talrij ke toeschouwers reeds 28 tonnen bier verkocht vluchten inbegrepen. De oplei- gebak, werden gewonnen door: J. van Aarde, E. van Passel, R. de Waal, G. Tacq, P. van Aarde, E. van Male, D. Sandrini, Ch. van Hecke, P. de Feber en Fl. Wul- lems. De extraprijs viel ten deel aan F. Spitael. Jaarvergadering. Voor de jaarvergadering van de R.K. Nederlandse bond van werknemers (sters) in de indus triële bedrijven bestond grote be langstelling. Vele leden met hun echtgenoten hadden aan de op roep van het bestuur gevolg ge geven. De vergadering werd ge presideerd door de heer C. Com- piet. In vogelvlucht werden zowel de activiteiten als de stand van de financiën onder de loupe ge nomen. Vervolgens werd een blik ge worpen op het komende jaar, waarin men het 25-jarig bestaan van de afdeling hoopt te vieren. Het programma voor de feestvie ring, welke 12 en 13 Juni plaats vindt is reeds in een vergevorderd stadium. Als gast van de avond werd de algemeen voorzitter, de heer J. Vink, speciaal verwel komd. In een geestdriftig betoog bewees de heer Vink de noodzake lijkheid van de vakbeweging in deze tijd en hij spoorde de aanwe zigen aan om door hun propagan da de organisatie zo sterk moge lijk te maken. Door de dames van de K.A.V. werd voor een heerlijke verver sing gezorgd, terwijl bovendien een attractie aan de bijeenkomst een apart cachet gaf. /""N. J m S m: l« onbeperkte garantie geruisloos HAUL M DDI N. IN JT AA t WA R IN FA R UK IN Tl ZIVINRIRGIN De drie -centrale landbouworga nisaties, de Katholieke Boeren- en Tuindersbond, het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité en de Nederlandse Christelijke Boe ren- en Tuindersbond, hebben aan de leden der Eerste Kamer een schrijven gezonden, waarin zij te kennen geven, dat zij met teleur stelling hebben kennisgenomen van het bij de Kamer ingediende ontwerp van wet tot nadere wij ziging van de Arbeidswet 1919, waarmee de regering beoogt voor de landarbeid tot een wettelijke regeling te komen. Zij verklaren dat in hun kringen ernstige be zwaren tegen dit wetsontwerp be staan. In haar adres geven de centrale organisaties een uiteen zetting van de principiële beden kingen, die zij tegen het voorne men der regering hebben. door BRUNO J. VAN LHEENKE 11) Nadruk verboden. „Mmm, dat kan," zei John na denkend, ,,'t Kan. Maar waar schijnlijk is het niet, want dit is niet de werkwijze van enigerlei staat. Er zit aan zoiets veel te veel risico. Nee, waarschijnlijker lijkt het mij, dat hij noch voor een staat, noch voor zichzelf werkt". „Hoe kom je daar bij?" vroeg Mieke. John lachte even. „Jij had het laatst over intuïtie, niet? Wel, nu heb ik daar last van. Weet je, ik heb in de oorlog, toen ik bij de I.S. werkte, een bepaalde feeling, intuïtie, voor zaken als deze ge kregen. Een kriebeling in mijn bloed waarschuwt me, dat achter dit „iets" geen staat zit, maar een machtige organisatie, of mogelijk zelfs één „big boss", een Grote Man, een Karei de Grote. Wat wij nu moeten weten Mieke, is dit: a. Is de uitvinding van je va der aan iemand bekend? Zo ja, aan wie? b. Zijn je ouders vermoord? c. Zo je ouders vermoord zijn, wie vermoordde ze? Hilton? of een ander? Zo ja: wie is die an der? d. Welke rol speelt Hilton? Is hij misschien Karei de Grote? e. Voor wie werken al deze fraaie heerschappen? Met andere woorden: Wie is Kareltje?" „Pfff...", zuchtte Mieke, en zij zeeg weer neer in de fauteuil waaruit zij zojuist was opge sprongen. Pffffft, deed 't pijltje, dat van richting balcondeuren in enkele reis naar richting waar Mieke zo juist stond, ging. Het bleek, dat Mieke's inval tot neerzijgen een zeer gelukkige in val was geweest. Want het pijltje kwam nu niet in haar borst terecht, maar in de deurpost, het geen ongetwijfeld een groot ge luk voor Mieke's borst, om niet te zeggen: voor hele Mieke was, om nog maar te zwijgen van al len, die haar lief hadden, een menigte, waarbij John de eerste plaats innam. John overigens, ging met die pijlengeschiedenis niet accoord. Hij had niets tegen pijlen, maar vond het bepaald be neden peil om een pijl af te schie ten op de vrouw, die door hem aanbeden werd, ook al was het maar en klein pijltje, hetgeen het betreffende pijltje inderdaad was, een reden te meer voor John, om er het pijltje zeer sterk van te vendenken, dat het een uiterst vergiftig en derhalve uiterst ge vaarlijk pijltje was. Nog geen halve seconde nadat het pijltje ,,pfff...t" had gedaan in de richting waar Mieke zojuist stond, deed John ,,vvvv...d" in de richting waarvan de pijl zojuist kwam, en dat was richting bal condeuren. Hij realiseerde zich namelijk, dat pijlen zeer onzelf standige dingen zijn en dat er derhalve daar bij die balcondeur op het moment 'van afschieten een min of meer zelfzuchtig we zen geweest moest zijn, een wezen dat voor de verzorging van het afschieten aansprakelijk gesteld kon worden. En hij was vast van plan om dat wezen aansprakelijk te stellen! Vandaar zijn bliksem snelle sprong naar de balcondeu ren. Vandaar zijn als een kakker lak heen en weer springen op het balcon en zijn inspannend getuur in de avond-donkere tuin, die zijn villa omringde. Het was zielig voor De Weger, maar 't balcon was volkomen verlaten en in de tuin zag hij niets dan dat wat degelijk des tuins is. De Weger mompelde een paar zelden door hem gebruikte en beslist niet voor publicatie vatbare woorden en rende naar binnen. „Waarschijnlijk gevlogen", zei hij. Mieke zat er een beetje schaap achtig bij te kijken. Het pijltje had zij in haar hand. „Wees er alsjeblieft voorzich tig mee; het zal wel vergiftig Met het wassen en ontsmetten van aardappelen zijn bij proef nemingen hier te lande goede vor deringen gemaakt. Het gevaar lijke cystenaaltje wordt door dit wassen in speciale wasmachines en een goede nabehandeling van het product, evenals schimmels, van zandaardappelen verwijderd. De houdbaarheid der aardappelen gaat door de behandeling niet achteruit. Het cystenaaltje veroorzaakt aardappelmoeheid. Voor deze gevreesde internationale aardap pelvijand zijn vele grenzen ge sloten. Indien men bedenkt, dat Neder land bijvoorbeeld in 1950 389 mil- zljn," waarschuwde John. Hij nam haar het pijltje uit de hand, gooide het op een plank van de boekenkast, achter een paar boe ken en vroeg Mieke hem te vol gen naar buiten, waar hij een nader onderzoek in wilde stellen. Een en ander speelde zich af in het tijdsbestek van hoogstens anderhalve minuut. „Kom, gauw, naar beneden," haastte John. „Wezen kan een voudig nog niet weg zijn, zeer zeker niet ver weg!" „Wie is Wezen nu weer?" vroeg Mieke. „Die pijlenschutter, die onbe houwen vervalste uitgave van Cupido," gromde John. Zij waren inmiddels buiten ge komen, waar een beleefde stilte hun begroetend wachtte. Stilte echter bleef slechts luttele secon den Stilte; na die luttele secon den kwam in de plaats van Stilte het Rumoer en het Rumoer kwam van boven, van het dak. „En dit Rumoer, Geschenk, zal dat Wezen zijn", mompelde De Weger. „En hoe dacht je het Rumoer- wezen in handen te krijgen?" in formeerde Geschenk. „Wachten," antwoordde John. Toen was het weer eerlijk de beurt van Stilte en die sloeg zijn beurt niet over. „Blijf hier uitkijken," riep John en hij rende om het huis heen. Halverwege werd hij door Mieke teruggeroepen. „John, riep ze, „John, kom maar. 't Is al niet meer nodig. Wezen is terecht." (Wordt vervolgd.) lioen kilogram aardappelen uit voerde, dan ziet men het belang van een goede behandeling. Het wassen en behandelen van klei-aardappelen brengt iets meer moeilijkheden met zich dan dat van zandaardappelen. Men heeft in dat opzicht echter ook reeds vrij grote vorderingen ge maakt. Niet slechts voor de uitvoer echter kan het wassen en behan delen van aardappelen van be lang zijn. In Nederland wordt hard gewerkt aan het verbeteren van de consumptie-aardappelen, die men bovendien in schone en zo mooi mogelijke toestand (zelfs verpakt) bij de huisvrouw wil brengen. De wasproeven hebben in dit opzicht ook zeker hun waarde. Door het telen van voor het cystenaaltje en schimmels onge voelige aardappelsoorten, het biologisch en chemisch bestrijden van ziekten en het wassen en be handelen van het geoogste pro duct hoopt men in de toekomst voor uitvoer en binnenlandse consumptie prima en ogenlijke aardappelen te leveren. In het eindverslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk X departement van Economische Zaken der rijksbegroting voor het dienstjaar 1954, wordt nog het volgende opgemerkt: Mede in verband mei een pers bericht van 24 Maart 1954 betref fende plannen der regering om op korte termijn tot schorsing van de afspraken- van melkslij- ters inzake de sanering te ko men, meent de commissie van rapporteurs op verzoek van enige leden der Kamer de minister te mogen uitnodigen, voor de open bare behandeling van het onder- werpelijke begrotingshoofdstuk de Kamer schriftelijk in te lich ten omtrent de situatie op het ge bied der zgn. melksanering, met name ook over de vraag, wat als geoorloofde en wat als verwerpe lijke sanering moet worden be schouwd.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2