Minister Witte bezocht Zeeland Binnenlands nieuws ZWITSAL LEVEND GESCHENK Begroting Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening 1954 Maühaus-passion-uiivoering te Hulst Hal Je ^rcoincie schrale huid? Israel, wachtsman gedood AGENDA EGYPTE JU genééstï mm TWEE JONGENS ONDER VALLENDE MUUR. BRAND IN CACAOBOTER FABRIEK TE ZAANDAM. TERNEUZEN. De overstroming te Bagdad AXEL. BIERVLIET BRESKENS. HOEK. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan Zeeland. Hij was in gezelschap van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de gede puteerden mr A. J. van der Weel en A. Schout, de secretaris-gene raal van zijn departement ir H. W. Mouton, de directeur-generaal van de Wederopbouw en Volks huisvesting, dr ir Z. Y. van der Meer, en de hoofdingenieur-direc- teru van de provinciale directie van de Wederopbouw en Volks huisvesting in Zeeland, de heer M. A. Glerum. Van Stavenisse, waar het gezel, schap samen kwam, veruo„ „itn naar Zijpe op Schouwen-Duive- land om vervolgens een bezoek te brengen aan Nieuwerkerk en Ouwerkerk en daarna aan Zierik- zee, waar men een ontmoeting had met de z.g. herstelcommissie. Vervolgens bezocht men Duiven- dijke, Eikerzee, Ellemeet, Re- nesse, Noordwelle, Serooskerke, Moriaanshoofd en Zijpe. Zaterdagavond om zeven uur kwam het gezelschap in Bergen op Zoom aan. Persconferentie minister Witte. Minister Witte verklaarde hier in een persconferentie, dat hij persoonlijk behoefte had gevoeld om Schouwen-Duiveland, dat hij onder water had zien staan, terug te zien nu het droog staat maar nog in vrij ontredderde toestand verkeert. Een van de meest bran dende problemen, die in Zierik- zee met de herstelcommissie ter sprake zijn gekomen betrof de plaats van de aan gedeputeerden toegewezen grond. De moeilijk heid is, dat het verschil in prijs tussen de nieuwe en de oude grond niet kan worden betaald, omdat de nieuwe grond allerlei verbeteringen bevat, zoals riole ring, bestrating enz. Het tweede probleem, dat sterk leeft en dat zowel de Commissaris van de Ko n-ingin als de minister imponeer de, was de norm die aangenomen wordt wanneer een huig helemaal verwoest is. De wet spreekt van 25%. Wan neer er nog 25 staat is het huis herstelbaar. Als men echter deze norm rigoreus handhaaft, zal men naar het oordeel van de minister vaak goed geld naar kwaad geld gooien. Zo zal een krotwoning, die voor 50 be schadigd is, eerder moeten wor den afgekeurd dan een goede wo ning waarvan nog 30 aanwe zig is. De minister zei voorts, dat het reconstructieplan beoogt, al les rationeel opnieuw in te rich ten en daarbij zoveel mogelijk woonkernen te stichten. Maar daartegenover staat dat vele mensen gehecht zijn aan hun grond in een bepaald dorp of ge- hpcht, en het is zeer wel moge lijk dat de belangen van de recon structie wel eens botsen tegen de particuliere belangen, althans te gen wat de particulier ziet als zijn belang. Men is te dien opzich te niet tot een duidelijke afspraak kunnen komen maar naar het oordeel van minister Witte pre valeren de belangen van de ramp slachtoffers. Het algemeen be lang moet zeker een grote rol spelen, maar men moet het indi vidueel belang, de liefde van de mens voor zijn eigen grond, niet als een quantité négligable be schouwen. De Commissaris der Koningin heeft zich bereid verklaard in ve le gevallen persoonlijk met de mensen te gaan praten om te voorkomen dat investeringen wordfen gedaan, daar waar later de kinderen niet meer zullen wil len wonen. Het is de bedoeling, decentralisatie te voorkomen, maar het is in geen geval de be doeling, iemand, die door de ramp getroffen is, door allerlei maat regelen nog een opdoffer na te geven. Het is een gezond idee en het ligt in de lijn der ontwikke ling, dat door de grotere eisen een toestand is geanalyseerd waar naartoe moet worden ge werkt. Het reconstructieplan kan ge handhaafd blijven, maar of het rigoreus moet worden doorge voerd in individuele gevallen, is een zaak welke de minister erg in twijfel trekt. De minister deelde voorts mee, dat de kwestie van ae naschade nog nader moet worden bekeken. De heropbouwplannen voor Schouwen-Duiveland zijn in een Vergevorderd stadium. Morgen reeds zal in Oosterland de bouw van 46 woningwetwoningen wor den aanbesteed. Bovendien wor den volgende maand zes keer tien boerderijen aanbesteed. Wat het tempo van de heropbouw betreft, deelde ue minister mee dat op de Zuidhollandse eilanden en in Bra bant binnen een half jaar de toe stand reeds gunstiger zou zijn dan vóór de ramp. In Zeeland kan een deel van het reconstructie plan in elk geval worden uitge voerd en dat moet zo spoedig mo gelijk gebeuren. Het deel, waar geen verschil van mening over Een Israëlische militaire woord voerder heeft medegedeeld dat 'n Jordaniër in de nacht van Vrij dag op Zaterdag een Israëlische wachtsman in het dorp Kisalon, nabij Jeruzalem, heeft gedood. Dit geschiedde, toen de Jorda niër poogde muilezels te stelen. die de mens langzamerhand aan bestaat, is meer dan 50% en daar- de gemeenschap stelt wat betreft materiële en culturele voorzienin gen, een zekere concentratie ob jectief moet worden bekeken. Het culturele leven heeft bij een ge meenschap meer kans dan bij een sterk gedecentraliseerde bewo ning. Maar tegenover ramp slachtoffers zal men objectieve belangen moeten laten varen om de individuele mens nog niet meer verdriet te bezorgen. Met het feit dat enkele mensen gehecht zijn aan hun grond komt het reconstructierapport niet op de helling. Het reconstructierap port heeft deze grote waarde, dat mee gaat men spoedig aan de gang. Het aantal gevallen waar tenslotte over gepraat zal moe ten worden bedraagt bij elkaar nog geen 10 procent, zodat het probleem minder grote afmetin gen heeft, dan men denkt. Het algemene woningprobleem werd ook nog even ter sprake ge bracht waarbij de minister de noodzakelijkheid van de krotop ruiming erkende. Alle problemen kunnen niet tegelijk wórden op gelost. Voorlopig zullen nog krot woningen moeten worden ge handhaafd om in elk geval wo ningen disponibel te hebben. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uurMeneer Hulot met va- cantie. Bethel, 7.30 uur: Evan gelisatie-samenkomsten. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uurIk zoek het gevaar. Bethel, 7.30 uur: Evan gelisatie-samenkomsten. AXEL: Hotel 's Lands Wel varen, 7.30 uur: Emigratie- voorlichtingsavond met ver toning van films over Cana da. Majoor Salah Salem, minister van nationale voorlichting heeft Zondagavond verklaard, dat de revolutionnaire raad niet op 24 Juli zal worden ontbonden. Een grote menigte toesprekend zei hij: ,,Wij hebben nu de zeker heid, dat volgens uw eenstemmig verlangen de revolutionnaire raad aan de macht moet blijven. Wij hebben nog geen formule ge vonden om te kunnen zeggen voor hoelang en onder welke vorm". Hij beloofde de menigte, dat Zondagavond nog een „bevredi gend besluit" zou worden geno men. Later werd officieel bekend gemaakt, dat generaal Naguib 'n besluit om de raad in functie te laten heeft goedgekeurd. Hij heeft intrekking van de eer dere besluiten van de raad met betrekking tot herleving van de politieke partijen, verkiezingen en bijeenroeping van een grond wetgevende- vergadering aan vaard, evenals een Desluit om de de revolutionnaire raad zelf te laten voortbestaan, aldus een of ficieel communiqué van het kabi net. Ontleend is aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Ka mer betreffende de begroting van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening 1954: DE LANDBOUWOVER SCHOTTEN IN AMERIKA Wat de vraag van verschillen de leden betreft, of reed.* nadere gegevens bekend zijn over de wij ze waarop landen met een sur- plusvoorraad aan agrarische pro ducten zich voorstellen deze te ruimen, moet worden geant woord, dat de minister geen plan nen bekend zijn, buiten hetgeen publiek is gemaakt in verschillen, de wetten in de Verenigde Sta ten en door de boodschappen van de president aan het congres. Dat in Nederland de laatste ja ren een ware passie heerst voor het uitvoeren van Bachs' Mat- thaus-passion, is een niet te ont kennen feit. We worden er mede overstroomd. Men passiont er al- lerwege lustig op los, doch vele van deze concerten kunnen beter achterwege blijven, omdat ze in artistiek opzicht beneden de mid delmaat blijven. Voor Hulst lag dit alles giste ren heel anders. Sedert enkele ja ren organiseert een zeer actief bestuur de uitvoering van het meer dan 200 jaar oude Bach-ora- torium. En hoe! In de gotische, in de majesteitelijke basiliek van Hulst, welke een zeer ideale plaats is, voor wat betreft de sfeer en de acoustiek, om het lij den onzes Heren, en dan omrankt door Bachs onvergankelijke mu ziek. te herdenken. We zullen niet spreken over de religieuse, noch over de muzikale waarden van dit werk Men mag ze bekend veronderstellen. We willen alleen onze oprechte be wondering uiten over deze excel lente uitvoering. Eduard Flipse met zijn Rotterdams philharmo nisch koor en zijn Rotterdams philharmonisch orkest, heeft een prestatie verricht welke niet ge makkelijk te evenaren zal zijn. Eduard Flipse, geboren Zeeuw is een artiest waar wij trots op mogen zijn. Zijn kunstenaarschap is zó zuiver, dat het hem in staat stelt een juiste synthese te vin den tussen enerzijds de overdre ven romantiek, waaraan vele diri genten lijden, en anderzijds niet vervalt in een opvatting, die men te cerebraal zou kunnen noemen. De romantische opvatting is wel reeds aan haar veroordeling toe, maar voor een stijve niet gepas- sionneerde, of liever gezegd, voor een „gevoelloze" opvatting, zijn nog vele voorstanders. Wij niet. Wij menen dat een zekere be wogenheid, een zekere expressie onontbeerlijk is om dit zo sterk mogelijk voor de toehoorder te doen leven. Een juiste midden weg hier te vinden is zeer zeker geen gemakkelijke taak, en alleen de artistieke intuïtie van de kun stenaar kan dit redelijk oplossen. Zo'n kunstenaar is Flipse. Hij is een artiest pur sang en heeft ons hart gestolen. De regels van de dichter: „Knielen wil ik tussen U simpele luiden" vielen ons in tij dens de uitvoering. Dat is de taak die de dirigent zich heeft gesteld als dienaar, als bedienaar, door tekst en muziek het lijdensver haal direct tot ons te doen spre ken. Men kan natuurlijk critiek uit oefenen. Maar wij zullen zulks ditmaal niet doen. Het zijn meest al toch slechts kleinigheden en bij deze mogen we, zeker deze keer, niet stil staan. Zij kunnen de su blieme indruk niet bederven. De homogeniteit van koor, orkest en solisten, die Flipse door niets wil de laten bederven, was onnavolg baar. Wij danken Heinz Marten Voor zijn zeer schone evangelis ten-partij, zó uitzonderlijk zwaar en zó gemakkelijk gezongen, dat het leek, of hij nog wel eens had kunnen beginnen. Ook Corry Bijster en Annie Hermes hebben ons diep ontroerd. Wij danken al degenen, die het mogelijk maakten, dat in het land van Hulst dit evenement tot wer kelijkheid kon komen. Wij heb ben medelijden met degenen uit de streek, die verzuimd hebben hiernaar te gaan luisteren. Wij zouden bijna moeten veronder stellen, dat de Belgen, onze Vlaamse buren, muzikaal beter gekweekt zijn, want zij waren in groten getale naar Hulst geko men. En tot slot roepen wij Eduard Flipse toe: Kom in ieder geval het volgende jaar terug. W. BANTZ. Ook is het nog niet bekend, welke landen door de regering van de Verenigde Staten zullen worden uitgenodigd voor een be spreking van het probleem der marktoverschotten, noch in wel ke vorm deze besprekingen plaats zullen vinden. Ook de minister heeft de in druk, dat de Verenigde Staten behoedzaamheid zullen betrach ten bij het opruimen der over schotten en dat zal worden ge poogd het prijsverloop niet on gunstig te beïnvloeden. Hij kan evenwel niet het oordeel onder schrijven dat de overschotten nog geen verontrustend karakter dra gen. Integendeel, hij is van me ning, dat indien deze voorraden thans op de wereldmarkt zouden worden gebracht, het prijspeil, al thans voor enkele producten, ern stig zou worden verstoord. Een snelle verandering van de situa tie is weliswaar mogelijk, b.v, wanneer zich misoogsten voor doen, maar een beleid dient niet op dergelijke kansen te worden gebaseerd. INSTELLING LANDBOUW SCHAP. Naar aanleiding van de vraag van vele leden deelt de minister mee, dat de regering gaarne be reid is tot een gedachtenwisseling over de inhoud van de algemene maatregel van bestuur tot instel ling van het Landbouwschap, in dien de Kamer daartoe de wens te kennen geeft. Op de vraag, in hoeverre be paalde werkzaamheden, die tot nu toe door de centrale overheid, o.a. het P.V.C.--apparaat, worden uitgevoerd, door dit bedrijfschap kunnenn worden overgenomen, kan nog geen concreet antwoord worden gegeven. PACHTWET. Het ontwerp van een nieuwe Pachtwet bevindt zich thans in het laatste stadium van interde partementaal overleg. Verwacht mag worden, dat het ontwerp binnen korte tijd aan de minis terraad kan worden voorgelegd. VISSERSSCHEEPJE BIJ WIJK AAN ZEE OP HET STRAND GELOPEN. Op het radarscherm van de ra darpost IJmuiden, werd Zater dagavond laat een scheepje zicht baar, dat bij paal 49 te Wijk aan Zee aan de grond zou zijn gelo pen. Direct werd de kustwacht te Wijk aan Zee gewaarschuwd, die een onderzoek instelde. Het bleek, dat door de dikke mist inderdaad een schip, de vis sersboot Anne Marie, K.W. 27, op het strand aldaar was gelopen. Zondagmorgen werd echter ge meld, dat de Anne Marie is lek geslagen en veel water maakt. Er toestaat geen direct gevaar voor de bemanning, die aan boord bleef. De Twee Gebroeders, IJm. 3, bleef in de buurt om eventueel assistentie te verlenen. Dit vaar tuig kon echter niet beginnen de gestrande logger van het strand te trekken, daar er gevaar be stond, dat de Anna Marie dan zou zinken. De kotter Anne Marie is Zon dagmiddag door de IJmuidense sleepboot Nestor vlot gesleept en onderweg naar IJmuiden. Men tracht het schip drijvende te hou den door middel van twee sterke pompen. PERSONENAUTO REED OP STILSTAANDE VRACHTAUTO. Vrijdagavond om ongeveer acht uur reed een personenauto uit Groningen, komende uit de rich ting Meppel, even ten noorden van Wittelterbrug, op de rijks weg AssenMeppel, op een stil staande vrachtauto, met trailer met oplegger van de Vlaardinger dekkledenfabriek te Vlaardingen. De personenauto werd ver nield. De drie inzittenden uit Gro ningen werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Assen overgebracht, waar bij aankomst de heer Hartman, die de auto be stuurde, bleek te zijn overleden. OUD SS-ER AANGEHOUDEN. De politie te 's-Gravenhage heeft de 30-jarige S. N. J. van der R„ een oud-SÓ-er aangehouden, die in Duitsland een meetinstru ment ter waarde van 350 heeft gestolen. Van der R„ die in Duitsland werkt, was tijdelijk in Nederland en trachtte hier het door hem ge stolen meetinstrument ten ver koop aan te bieden. Hierbij liep hij tegen de lamp. Vrijdagmiddag is de buiten muur van de voormalige zoutkeet aan de Zuid-West-Buitensingel te 's-Gravenhage naar de straatzijde omgevallen. Op deze muur zaten twee jongens, n.l. de 9-jarige A. van T. en de 7-jarige A. D. Zij be kwamen hoofdwonden en zijn naar het Westeinde overgebracht. Hun toestand is niet ernstig. Reeds enige tijd vormt de oude zoutkeet, die men thans aan het slopen is, een speelterrein voor de jeugd. Het slopingswerk is begonnen aan de binnenzijde en de muur, die thans omgevallen is, vormde als het ware „de schutting", die bij slopingswerk is voorgeschre ven. Toen het ongeluk gebeurde, waren de slopers bereids naar huis. Het publiek heeft een van de jongens onder de stenen uit ge holpen; de andere is zelf naar buiten gekropen. JONGETJE MAAKTE DODELIJKE VAL VAN TRAP. Een tragisch ongeval heeft zich Zondagmiddag voorgedaan in de Koningsstraat te Den Haag. Op de gang van een tweede étage was het 3-jarige jongetje W. van der M. aan het spelen met zijn driewielerfietjes. Plotseling viel hij met fietsje en al de trap af. Toen zijn hevig verschrikte ou ders kwamen toegesneld, bleek het kind reeds te zijn overleden. In een cacaoboterfabriek te Zaandam (de N. V. Cacaohandel en -industrie v/h D. Stuurman Dzn) is Zondagmorgen brand uitgebroken, die ontstaan is door broeiing in cacaosohilfers. Na een uur was de brandweer het vuur meester en kon begon nen worden met de nablussing. De schade zal waarschijnlijk pas heden vastgesteld kunnen wor den. Het bedrijf, dat uit cacao-af- val cacaoboter extraheert, heeft vooral waterschade opgelopen. Ook vreest men, dat een groot deel van de opgeslagen cacao boter door de grote rookontwik keling onbruikbaar zal zijn ge worden. NA VIER JAAR, MOORD ONTDEKT? Aangezien de laatste tijd sterke vermoedens waren gerezen, dat T. R„ die in 1950 te Brielle was overleden, geen natuurlijke dood was gestorven, is zijn weduwe, M. J. J. aangehouden, verdacht van moord. Zij legde een volledige bekente nis af en werd voorgeleid aan de officier van justitie te Rotter dam. Het stoffelijk overschot van R., dat te Oostvoorne was begra ven, is in beslag genomen. Dr W. DREES KOMT NAAR W. ZEEUW£-VLAANDEREN Het 1 Mei-comité West Zeeuws- Vlaanderen heeft de minister president, dr W. Drees, als spre ker gevraagd voor het 1 Meifeest, dat waarschijnlijk te Oostburg gehouden zal worden en des mid dags zal worden gevierd, daar dr Drees 's avonds te Terneuzen zal spreken. Des morgens zal een kinderfeest, met o.m. een poppen- kastvertoning, worden gehouden. RUSSISCH SCHIP OP DE SCHELDE AAN DE GROND. In de nacht van Zaterdag op Zondag is het 7.216 brt metende Russische schip „Stalingrad" bij Saaftingen aan de grond gelopen. Toen het schip aan de grond voer hing er een dikke mist. Zondagochtend vroeg is het schip zonder hulp vlot gekomen. VER. TOT VERBETERING VAN HET GEITENRAS. De vereniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland heeft Vrijdag op haar algemene vergadering besloten het foksta- tion te Serooskerke (W.) te ver kopen aan de heer J. Boone, al daar. De verkoop van dit fok- station was nodig en met het geld, een bedrag van 7000, zal men trachten de kleinere verenigingen, die de laatste tijd in financiële moeilijkheden ver keerden, te steunen. Met de heer Boone was reeds een voorlopige overeenkomst ge sloten, toch tijdens de vergade ring rezen er moeilijkheden over deze koop. Men was het er n.l. niet eens over of men de inven taris al dan niet bij de koop moest rekenen. Tenslotte viel echter toch het besluit om het fokstation voor 7000,te ver kopen en de grondkamer over dde prijs te laten beslissen. Valt deze beneden de 7000,dan betaalt de heer Boone voor de inventaris zoveel bij tot een be drag van 7000,toch is be reikt. Met 22 tegen 6' stemmen ging de vergadering hiermede accoord. De begroting voor 1954, die sluit op een bedrag van 4980,- werd goedgekeurd na toelichting door de secretaris, de heer C. den Engelse te Middelburg. De pro vinciale vereniging heeft van de Amsterdamse studenten een be drag van ƒ880,ontvangen voor gedupeerde geitenfokkers en 240 gulden van verenigingen uit an dere provincies. Van de uitgaven zal een bedrag van 2000,- wor den verdeeld over de 32 vereni gingen in Zeeland. De vergade ring ging accoord met het voor stel om een aanhoud-bijdrage te verlenen voor oudere bokken, alsmede een subsidie voor op te fokken bokken en een extra sub sidie voor kleine verenigingen. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging thans ruim 660 leden telt. Het ledental is iets gedaald. NU OOK HET EERSTE KIEVITSEI IN ZEELAND GEVONDEN. Vrijdag is in Zeeland het eer ste kievitsei gevonden en wel in de buurt van Oudelande door Joh. Braam. Deze heeft het bij burgemeester Van Liere bezorgd met het verzoek het te zenden aan de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Kindervoorstelling „Oranje kwartier". In het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan, werd Zaterdagmid dag 'n-voorstelling gegeven voor de kinderen van de buurtvereni ging „Oranjekwartier", die voor deze middag mr Johnny had ge- engageerd. Het behoeft niet ge zegd te worden dat de kinderen hebben genoten van de poppen- kastvertoning over de vermake lijke avonturen van Jan Klaassen met zijn Katrijn en de aardige goocheltrucs. door BRUNO J. VAN LHEENKE 10) Nadruk verboden. De overtocht naar Engeland verliep rustig en John den Her- togh en Mieke Brenton waren daardoor in een vrij zorgeloze stemming toen zij de volgende dag, een Zondag, na het diner, in de bibliotheek van John's vlak buiten Londen gelegen villa, van een kop mocca en van een goede Egyptische sigaret zaten te ge nieten. „Wel," zei John, „laten wij nu eens even recapituleren. Wat weten we? Je vader deed eind 1940 een belangrijke uitvinding op oorlogsgebied, wilde deze ver nietigen, en werd vermoord dat nemen wij tenminste aan. Of hij de uitvinding heeft vernietigd, weten wij niet. Wie de moorde naar of moordenaars zijn, weten wij evenmin, maar de verdenking cust op dr. George Hilton, de voormalige eerste assistent van je pa. Hilton kent Verhoef, alias Flaneur, en beiden komen ze bij Daniël Manenschijn in de Stoof steeg te Amsterdam, een man netje, dat nu ook niet bepaald be kend staat als een lekker dier. Wat mijn spoor betreft weet je alles, als ik je het volgende nog vertel: ik ontdekte, enige weken geleden, min of meer toevallig, dat een zekere Martini Luigorro, 'n Spanjaard, die in de oorlog als agent voor ons werkte en die voor alle vuile zaakjes te vinden is mits die zaken maar groot ge noeg zijn, ik ontdekte dus, dat die Luigorro op grote schaal handel drijft in verdovende middelen. Luigorro is niet het type, dat zo iets helemaal alleen kan opzetten en leiden, maar als hij een goede leider boven zich heeft zal hij zeer zeker geschikt zijn voor een top functie in zo'n organisatie, die zich met die vuile handel bezig houdt. Ik vermoedde dus sterk, dat hij een opdrachtgever had, een vermoeden dat nog sterker werd, toen ik iets opmerkelijks ontdekte, namelijk: dat Luigor- ro's persoonlijke cliënten allemaal mensen van groot gewicht in de economische- en politieke wereld zijn. Het duurde niet lang, of ik kwam er achter, dat Luigorro contact had met Flaneur, waar over ik je al vertelde." „Zou dat de topman dus zijn?" vroeg Mieke. John stond op, pakte een pijp en begon deze te stoppen. Toen hij de brand in de tabak had ge stoken en gemakkelijk tegen de schoorsteen geleund stond, zei hij langzaam, met zijn voet een blok hout in de open haard schuivend: „Nee, Verhoef is de topfiguur niet. Hij is er de man niet voor. Hij kan dat eenvoudig niet. Bo vendien: Luigorro zou hém nooit aan de top dulden, want die is minstens van het formaat Ver hoef." Even zweeg hij. De blok hout, die zojuist op het vuur was ge gooid, knetterde gezellig. De vlammen beschenen des Wegers gezicht met een gloed zoals die geschilderd is op de schilderijen van zeventiende eeuwse meesters. Het was warm in de kamer en Mieke zette de balcondeuren op een kier. Zij keek even naar bui ten. Het was een mooie Novem bernacht, zonder mist. De sterren stonden helder aan de hemel. Toen Mieke weer in haar stoel gezeten was, zei John, met iets van opwinding in zijn stem: „Zie je Mieke, het idee wil maar niet uit mijn hoofd, dat wij iets wer kelijk heel belangrijks op het spoor zijn, iets van internationale betekenis. Ik geloof, dat Flaneur noch Luigorro een idee hebben wat zij in feite doen. Verhoef kan veel, maar... nee, het is toch geen jongen, die zelf zoiets enorms kan uitdenken en leiden. Tenmin ste... als ik gelijk heb en als het zoiets enorms is. Kijk eens: Verhoef verdient schatten. Daar ben ik zeker van Luigorro maakt langzaam maar zeker allerlei machtsfiguren tot willoze stakkers en verdient daar mee nog machten geld ook. Het geld van Luigorro verdwijnt waarschijnlijk naar Verhoef en ik ben er haast zeker van, dat die het ook weer moet afdragen. Er is dus een man,-een Grote Man, die er belang bij heeft enorm veel kapitaal tot zich te trekken en die tevens vooraanstaande poli tici in zijn macht wil krijgen." „En Hilton kent zowel Verhoef t,ls Manenschijn en zal er dus ook wel iets mee te maken hebben," interrumpeerde Mieke opgewon den. „Juist," viel John in. „En waar om juist Hilton?" „Omdatzei Mieke. Dan sprong ze op en riep ze uit: „Al lemachtig, John! Natuurlijk! Hil ton kent geheel of gedeeltelijk het geheim van vaders uitvinding en hij kwam dat te weten door moord. Dat kon hij er alleen voor over hebben, als hij iets enorms van plan was. Met die uitvinding, mëFal dat geld van die Verhoef en Luigorro en met zijn macht over politici en zo, heeft hij haast een wereldmacht en kan hij voor een bepaalde oorlogszuchtige staat van enorm belang zijn, ja, van nog groter belang dan de pre sident en de hele ministerkliek van zo'n staat!" (Wordt vervolgd.) Verhitte gemoederen. Na afloop van de voetbalwed strijd TerneuzenTSC waren de gemoederen zodanig verhit, dat een vechtpartij ontstond tussen de Terneuzense supporter L. en de Oosterhoutse supporter v. G„ die het oneens waren over de in de tweede helft van de wedstrijd aan TSC toegekende strafschop. Door de op het terrein surveil lerende agenten werd aan de knokpartij een eind gemaakt en beide supporters werden naar het bureau van politie medegenomen Na gekalmeerd te zijn konden beiden weer huiswaarts keren. Door de overstromingen in het Midden-Tigristoekken is een half millioen personen getroffen en de sóhade beloopt naar schatting reeds 18 millioen dinar. Bagdad zelf is echter gered, al dus verklaarde Zondag de minis ter van sociale zaken en voorzit ter van het hulpcomité voor de overstromingsslachtoffers, Arkan Abadai. Verschillende internationale or ganisaties en vooral het Roode Kruis hebben aangeboden hulp te verlenen. De minister zeide dat men vooral dringend tenten nodig had om de slachtoffers in onder te brengen. Het water van de Tigris, dat voortdurend zakt, staat nu twee en twintig cm onder het peil, dat gevaar oplevert. In totaal zijn ruim 250.000 per sonen uit het laag gelegen gebied bij Bagdad geëvacueerd. Propaganda bijeenkomst voor „Vrederust". Vrijdagavond had in de Geref. Kerk aan de Pironstraat alhier 'n propaganda-avond plaats, uit gaande van de afd. Axel van de stichting „Vrederust". Deze vergadering werd inga- leid door de voorzitter de heer W. A. den Boggende, die verzocht gemeenschappelijk te zingen van Psalm 116 1 en 2, waarna hij voorging in gebed om vervolgens het bekende schriftgedeelte te le zen uit Lucas 10 25 tot 37, meer bekend als de gelijkenis van „de barmhartige Samaritaan". Met een kort woord ter inleiding gaf hij daarna het woord aan ds F. J. Dieleman uit Ierseke, die tot tekst voor deze bijzondere avond gekozen had, de woorden uit het voorgelezen schrifgedeelte uit 't 35ste vers, luidende: „Zorg voor hem!" Ds Dieleman schetste daarop de vredige ligging in een zeer mooie omgeving van de psychiatrische inrichting die deze naam van „Vrederust" volkomen rechtvaar digt, ofschoon dit oordeel maar naar het uiterlijk is, want indien men zoals spr. deed kennis maakt met al wat er aan geeste lijke nood, bezetenheid en verbijs tering des verstands in bepaalde afdelingen in dit mooie oord gele den wordt, dan denkt men over deze naam toch enigszins met ge- mengder gevoel, doch stemt het tot dankbaarheid, dat de drang tot barmhartigheid in ons volk gelukkig nog levend is en dat er zeer veel gedaan wordt om het grote leed en de smart van deze beklagenswaardigen te verzach ten en waar mogelijk te genezen. Hij wekte daartoe bij voortdu ring op in het besef dat ons het voorrecht is geschonken van oor deel en verstand. Dit barmhartigheidswerk ver dient wel de algemene steun van alle weidenkenden. Door als lid toe te treden of in financieel op zicht bij te dragen, kan men zulks doen met op de voorgrond stel lende tevens het principiële. Dit was het slot van zijn rede en dit wenste hij met nadruk te beklemtonen: „Vrederust" is een inrichting, waar van het bestuur zich in haar beleid wenst te rich ten naar wat belichaamd is in 't drieënig formulier van Eenheid. Een collecte, die aan het doel van deze avond ten goede kwam, had plaats bij de uitgang. Nieuwe gemeentehuis in ge bruik genomen. Het nieuwe gemeentehuis van Biervliet is Zaterdagmorgen voor de eerste maal door het secreta- riepersoneel betrokken. De burge meester zetelt echter nog in het noodgebouw, daar de voor hem bestemde kamer nog niet is in gericht. Uitvoering. De zangvereniging „Exelsior" en de toneelvereniging „Jacob van Lennep" gaven Zaterdag avond in een uitverkochte zaal een herhaling van de uitvoering, welke Donderdag j.l. voor de ouden van dagen was gegeven. Een gezellig bal, o.l.v. de heer Jasper Anthonisse, besloot deze avond. Aanrijding. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur had in de Dorpsstraat een aanrijding plaats tussen twee luxe auto's. Mej. D. uit Breskens, die haar auto in de Dorpsstraat had ge parkeerd, lette bij het wegrijden niet op het naderende verkeer met het gevolg, dat haar auto in botsing kwam met een luxe auto bestuurd door de heer H. uit Groede, tengevolge waarvan beide wagens werden beschadigd. Jaarverg. E.N.Z.K. Vrijdagavond hield de muziek vereniging „E.N.Z.K." in de bo venzaal van café Geers haar jaarvergadering. In zijn openingswoord liet de Voorzitter, de heer L. J. Kotvis, de inzinking die de vereniging te doorstaan heeft gehad, doch die thans in een krachtige opbloei is gewijzigd, dank zij de krachtige steun van de oude garde, de re vue passeren. E.N.Z.K. zal weer deelnemen aan het bekende „drie manschap", terwijl dit seizoen nog enige openbare concerten zul len worden gegeven. Na goedkeuring van het jaar verslag van de secretaris en pen ningmeester, welke laatste een klein batig saldo kon memoreren, werd overgegaan tot benoeming van een directeur. Met algemene stemmen werd als zodanig be noemd de heer P. Vergouwe, die als onder-directeur zulk een steunpilaar voor de vereniging was. De heer Vergouwe, die zijn dank betuigde voor zijn zo spon tane benoeming, deelde mede dat zich wederom vijf leerlingen heb ben aangemeld en een paar dona teurs. Met algemene stemmen wer den herkozen de heren L. J. Kot- vis, J. de Witte en J. de Zeeuw, terwijl in de vacature met alg. stemmen de heer Joh. Otterloo werd gekozen. Met voldoening werd bij de rondvraag gewezen op de opbloei der vereniging en o.m. werd het voorstel gedaan om een voetbal wedstrijd te organiseren tussen een elftal van leden van E.N.Z.K. en H.S.V., waarvan de baten ten goede zouden k»men aan beide verenigingen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2