Ojl Bijeenkomst van het comité van ministers van Benelux Persconferentie van Prins Bernhard NEDERLANDS SCHIP REDTOPVARENDEN VAN BRITS TROEPENSCHIP BOUW VAN ATOOMZUIL IN OOST-DUITSLAND? België begint met de bouw van een atoomzuil teêert Staking van losse havenarbeiders te Rotterdam WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN "®5è- KONINGIN BEZOEKT AMSTELFLORA. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Nel 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: pet maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. MAANDAG 29 MAART 1954. 9e Jaargang Nr. 3110. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels LS iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nar. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.80 uur. Het comité van ministers van de Nederlands-Belgisch-Luxem burgse douane-unie is Zaterdag bijeengekomen onder voorzitter schap van Van Zeeland, minister van Buitenlandse Zaken van Bel gië. De voornaamste punten voor de agenda waren de liberalisatie van de kapitaaloverdrachten, de gemeenschappelijke handelspoli tiek ten opzichte van de dollar- zóne, het protocol betreffende de openbare aanbesteding van wer ken en de aankoop van goederen en diverse kwesties aangaande de uitwisseling van bepaalde soorten vis. De vraagstukken, opgeworpen door de instelling van een ge meenschappelijke markt in het raam van de Europese politieke gemeenschap worden door de mi nister afzonderlijk onderzocht. DuvieuSart, de Belgische minis ter van Economische Zaken en Middenstand, heeft aan zijn colle ga's mededeling gedaan van het advies van de centrale raad voor het bedrijfsleven „aangaande de economische en sociale bevoegd heden van de Europese politieke gemeenschap". Een algemene gedachtenwisse- ling heeft plaats gehad aangaan de de ontwikkeling van prijzen en lonen in de drie landen. Het comité van ministers heeft de maatregelen goedgekeurd, die door de commissie voor de mone taire vraagstukken zijn voorge steld, teneinde op korte termijn de vrijheid van het kapitaalver keer tussen Nederland en de B.L.E.U. te herstellen, overeen komstig de principiële beslissin gen, genomen tijdens de minis- tergvergadering van 5 Februari Deze maatregelen hebben hoofdzakelijk ten doel de moge lijkheid te scheppen van nieuwe Nederlandse kapitaalinvesterin gen in de B.L.E.U. en van nieuwe Belgische kapitaalinvesteringen in Nederland, alsmede van aan koop, verkoop en arbitrage van effecten tussen de ingezetenen van de drie landen. Deze maatre gelen hebben ook betrekking op de liberalisatie en de repartrië- ring van Belgische en Luxem burgse kapitalen, die tot dusver re in Nederland geblokkeerd zijn. Verschillende technische rege lingen bestemd om deze operaties te verwezenlijken zijn in gemeen overleg opgesteld. De zorg voor de toepassing daarvan is toever trouwd aan de commissie voor de monetaire vraagstukken en aan de centrale banken. Wat betreft de handelspolitiek ten opzichte van derden zijn de ministers het volgende overeen gekomen: Volgens het Westberlijnse anti-communistische voorlich tingsbureau „West" is men in O.-Duitsland nabij Aue, in de buurt van de grens met Tsjecho- Slowakije, begonnen met de bouw van een atoomzuil. Aue is het centrum van de Oostduitse uraniumwinning. Twee Oostduitse geleerden zouden in September j.l. te Mos kou de bouw van de zuil hebben voorgesteld. De Sowjet-autoriteiten zou den eerst hebben geweigerd op grond van het feit, dat het boa wen van een atoomzuil in strijd is met het verdrag van Potsdam en de wet van de geallieerde' controle-commissie, maar zij zouden hun mening na de con ferentie van Berlijn hebben ge wijzigd. Volgens het bureau stelden de Sowjets de voorwaarde, dat alle geproduceerde plutonium aan de Sowjet-Unie zou worden ge leverd. O.-Duitsland zou alleen radio-isotopen mogen behouden voor „technisch en medisch ge bruik". Het bureau zegt de inlichtin gen te hebben verkregen van een geleerde, die tevoren aan de Oostduitse academie van we tenschappen verbonden was en thans naar W.-Berlijn ia ge vlucht. België begint deze week met de bouw van zijn eerste atoom zuil, aldus meldt prof. Mare de Hemptinne, vooraanstaand Bel gisch geleerde op het gebied der kernphysica. België heeft uranium en gra fiet van de Ver. Staten en En geland gekregen. De invoer in de B.L.E.U. en in Nederland van dollarproducten zal zonder beperkingen worden toegelaten voor wat betreft de producten die voorkomen op een gemeenschappelijke liberalisatie- lijst van gecontroleerde invoer zal een beperkend regiem worden toegepast, op deze wijze zetten de drie regeringen hun poging voort om haar internationale handel zoveel mogelijk te liberaliseren. De conferentie heeft de defini tieve afwerking van het protocol betreffende de nationale behan deling bij de aanbesteding van werken en de aankoop van goe deren opgedragen aan de direct betrokken ministers, die tot dit doel binnenkort een bijzondere vergadering houden. Wat de visserijproducten be treft, hebben de ministers de voorstellen van de commissie landbouw, visserij en voedsel voorziening verder uitgewerkt en goedgekeurd. Na afloop van de conferentie der Benelux-ministers heeft Van Zeeland verklaard dat de beraad slagingen zijn gehouden in een zeer hartelijke sfeer, dank zij wel ke de agenda zonder moeilijkhe den kon worden afgewerkt. Onmerkbaar, zo zei de minis ter, komt de Benelux-mentaliteit, waarnaar wij steeds hebben ge streefd, tot stand. Van weerszij den tracht men de problemen te onderzoeken, niet langer uit de nationale hoek, maar van uit een gemeenschappelijk standpunt, en met een volkomen openhartig heid. Tijdens het noenmaal dat wij samen hebben gebruikt, zo ging de minister voort, hebben wij van gedachten gewisseld over de pro blemen die door de politieke toe stand zijn gerezen, en met name inzake de voorbereidende werk zaamheden voor de Europese po litieke gemeenschap. Behalve dat zij een wezenlijke overeenstem ming van de opvattingen hebben doen blijken, heeft van ieder van ons, daarvan ben ik overtuigd, uit deze gedachtenwisselingen veel kunnen leren. Voor het overige, zo verklaar de Van Zeeland, zal een eenvoudi ge blik op het communiqué u er van overtuigen dat er een steen is toegevoegd aan het gebouw dat eens de volledige economische unie zal zijn. De minister van Buitenlandse Zaken, Luns, die op het einde van de vergadering het woord voer de, dankte de Belgische regering voor de inspanning, welke zij zich gedurende de ganse periode van haar mandaat heeft getroost om de Beneluxgedachte te doen zege vieren. (Advertentie). de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerij str. 9 terneuzen nat. en internationaal jurylid tarief permanenten 11 of 13,50 depositaire „Lancóme" beroemd parijs huis voor schoon heids- en huidverzorging FILM OVER WATERSTOFBOM- ONTPLOFFING VRIJGEGEVEN. President Eisenhower heeft be sloten een film van de eerste Amerikaanse waterstofbomont ploffing, in November 1952, voor openbare vertoning vrij te geven. De film heeft een looptijd van 2712 minuut. Van 7 April af zal deze film op de televisie en in de bioscopen gedraaid worden, met een door de president uitgespro ken inleiding. De oorspronkelijke opname is ingekort. De ontploffing van No vember 1952 was veel minder he vig dan die van 1 Maart j.l., of schoon een geheel eiland in de Grote Oceaan er door wegge vaagd werd. Prins Bernhard heeft op een persconferentie te New York verklaard, dat een Amerikaanse vliegtuigfabriek, waarvan hij de naam niet kon noemen, binnen kort een prototype van een pas sagiersvliegtuig gaat bouwen, dat sneller is dan het geluid. De Prins zeide, dat] dit vliegtuig binnen 5 jaar in de lucht zou zijn. De kapitein van de „Mentor" heeft Zondag het volgende ge seind over de redding van opva renden van het Britse troepen schip „Empire Windrush": „Wij waren Zondagochtend on derweg van Tunis naar Oran, toen omstreeks 7 uur op 12 mijl afstand een rookwolk werd waar genomen. Het was de eerste aan wijzing die wij kregen van de brand aan boord van de „Empire Windrush". Bijna op hetzelfde ogenblik ving mijn radiotelegrafist een noodsein van het troepenschip op, waarin om hulp werd gevraagd. Ik voer er met grote snelheid heen. Binnen een uur waren wij eer plaatse. Het Britse schip brand de hevig. Eén van zijn beide pij pen was omgevallen en het schip maakte naar stuurboord een slag zij van 10 graden. De zee was gelukkig kalm. Het was een zeer mooie dag. Overal om ons heen dreven reddingbo ten en zwommen mensen. Op een paar honderd meter af stand van de „Empire Windrush" draaiden wij bij en lieten onze ladders neer. Het was bijzonder warm. Toen de mensen aan boord kwamen, waren zij in goede stem ming. De meesten droegen pya- ma's, maar enkelen hadden geen kleren. Wij gaven hun hete kof fie, brood en gebak en wat jene ver. Wij droogden hun kleren en leenden kleding aan degenen die niets hadden. In totaal namen wij 55 beman ningsleden en 293 militairen van leger, vloot en luchtmacht aan boord. Onder onze geredden wa ren geen vrouwen of kinderen. De schikkingen die te Algiers waren getroffen voor de zorg voor de overlevenden bij aan komst waren uitstekend. De hele operatie is vlot verlopen". De „Mentor" is in de haven van Algiers aangekomen, waar tien tallen ziekenauto's klaar stonden voor het vervoer van de gewon den, Een functionaris van het mi litaire ziekenhuis zeide, dat Zon dagmiddag 150 gewonden, die door de „Mentor" naar Algiers werden gebracht, in ziekenhuizen zijn opgenomen. Hij zeide niet te weten hoeveel zwaargewonden er bij waren, maar allen hadden brandwonden. De gezagvoerder van de „Em pire Windrush", Wilson, vertelde, 'en treffen. Dit kanon heeft de dat dat omstreeks zes uur Zon- naam „Sky sweeper" gekregen, dagochtend brand in de machine- Zijn kaliber is 75 millimeter en kamer was uitgebroken. Hij had het wordt geleid door een radar- onmiddellijk alarm gemaakt. De apparaat. brand in de machinekamer breid de zich snel uit en een officier en drie andere bemanningsleden, die trachtten het vuur te bestrijden, kwamen om het leven. De 1.424 mannen, vrouwen en kinderen kregen vervolgens be vel het schip te verlaten. Alles ging heel vlot, aldus de kapitein. Binnen twee uur waren alle op varenden van boord. Wilson zeide, dat hij dacht, dat er maar weinig zwaargewonden zijn. Het Britse consulaat zeide hoogstens zes. Van de zijde van het Franse militaire ziekenhuis werd vernomen, dat het aantal groter is. Ook drie andere schepen met schipbreukelingen zijn de haven van Algiers binnengelopen, NIEUW LUCHTDOELGESCHUT. Op het Amerikaanse proefter- rein in Nieuw-Mexico is voor een gezelschap congresleden een stuk luchtdoelgeschut van een nieuw type gedemonstreerd, dat zijn doel automatisch kan opzoeken Over zijn vlucht in een su personisch vliegtuig aan de Westkust zei de Prins: „Ik had reeds 4 jaar geleden van gene raal Vandenberg de toezeg ging gehad dat ik een dergelijk toestel eens mocht besturen, doch het State Department bepaalde daarop dat ik niet in een éénpersoons supersonisch toestel mocht vliegen. Natuur lijk heb ik me daarbij neerge legd. Ditmaal was er een derge lijk toestel beschikbaar met plaats voor 2 piloten en dus WcS er geen bezwaar tegen. Het was helemaal geen sensatie. Het is hetzelfde als wannéér je in een auto zit, die 100 km per uur rijdt, even harder op het gas pedaal drukt en merkt, dat je op 110 zit". De Prins merkte nog op dat hij van zijn dochters in te genstelling tot de commentaren van enkele Nederlandse bladen geen critiek had gehoord. In tegendeel, in haar brieven schreven zij het „machtig" te vinden. De Prins zei andermaal on der de indruk gekomen te zijn van de Amerikaanse wijze van opzetten van een productiepro gram. Bovendien vindt hij, dat de Amerikanen het grote voor deel hebben bij het ontwerpen van nieuwe typen toestellen veel sneller en gemakkelijker van conventionele gedachten en ontwerpen af te kunnen stap pen dan men dat in Europa pleegt te doen. De Prins maakte een voorbehoud ten aanzien van de Franse en Britse fabrie ken, wier verrichten bij de laat ste tijd niet zo precies heeft ge volgd als die van de Ameri kaanse. De Prins zei te hopen, dat het Amerikaanse nieuwe vliegtuig materiaal zo spoedig mogelijk in Europa beschikbaar zou ko men. In dit verband noemde hij voor Nederland belangrijk de snelle aflevering van de F-84-F. Dit toestel zal geleidelijk het thans in gebruik zijnde type F-84-G gaan vervangen. De Prins zag dit toestel tijdens een bezoek aan de Republic-fabrie- ken op Long Island. Kolonel Sonderman maakte enkele proefvluchten met dit vliegtuig. Ten aanzien van de commer ciële luchtvaart zei Prins Bern hard, dat de Boeing-fabrieken thans bezig zijn een straal-pas- sagiersvliegtuig te bouwen, dat beslist economischer is dan de huidige Cornet. Gevraagd naar zijn mening over de Amerikaans economi sche toestand, gaf de Prins als zijn opvatting te kennen, dat er geen depressie in de Ver. Staten op komst is, noch speciale re geringsmaatregelen nodig zul len zijn om een depressie te voorkomen. H. M. Koningin Juliana heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de grote bloemententoonstelling, die in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam wordt gehouden. Staande op een rustiek bruggetje bewon derde H. M. de Koningin een prachtig aangelegde tuin. Links van H M. burgemeester Arn. J. d'Ailiy van Amsterdam. Foto-A.N.P. De Prins heeft nog een lunch, gebruikt met de redactiestaf van de New York Times. Zaterdagavond heeft de Prins een uitvoering van „Ondine" bij gewoond, waarin de actrice Au drey Hepburn, die van Nederland se afkomst is, optrad. Na de voorstelling werd zij aan de Prins voorgesteld, die haar feliciteerde met de onlangs door haar gewon nen „Academy award". Op de persconferentie op het vliegveld werd de Prins voorts nog de vraag gesteld, of hij tij dens zijn bezoek besprekingen had gevoerd over de opbouw van de Nederlandse luchtmacht. Prins Bernhard antwoordde, dat hij met functionarissen van de luchtmacht besprekingen had ge voerd die aansloten op die van de Nederlandse minister van De fensie, Staf, tijdens diens recente bezoek aan de Verenigde Staten. PRINS BERNHARD OVER EEN JAGER ONDER ALLE WEERS OMSTANDIGHEDEN. Bij een bezoek aan de fabriek te enigde Staten gebracht, waar hij vliegtuigfabrieken bezocht. Op een korte persconferentie vóór zijn vertrek vroeg men hem om commentaar op in Nederland geuite critiek op zijn vluchten met snelle straaljagers bij zijn bezoek aan de Amerikaanse West kust. Prins Bernhard zei te gelo ven, dat het hier meer oprechte bezorgdheid om zijn welzijn be trof dan critiek. Volgens hem was het vliegen met die straaljagers echter niet gevaarlijker dan de vluchten met de D. C.-6 tijdens het bezoek dat de Koningin en hij twee jaar gele den aan de Verenigde Staten brachten. De Prins wees er in dit verband op, dat toen het vlieg tuig, waarmee de reis zou zijn ondernomen, enige dagen vóór 't vertrek was verongelukt. Hij herhaalde, dat hij op zijn huidige vlucht met de „supercon- stellation" van de K.L.M. niet meer risico liep dan bij zijn vluch ten met straaljagers. Met hetzelfde vliegtuig als waarmee Prins Bernhard reisde, werd zestig pond rundervlees Farmingdale, op Long Island, van vervoerd, een geschenk van een de „Republic Aviation Corpora- uitgever uit Fort Worth, waar de tion", heeft Prins Bernhard ver klaard dat het niet beschikken over een gevechtsvliegtuig, dat onder alle weersomstandigheden in de strijd kan worden gewor pen, een ernstig nadeel voor de Navo-luchtmacht betekent. De „Republic Aviation Corpora tion" levert bommenwerpers aan de staten-Navo-leden. PRINS BERNHARD UIT NEW YORK VERTROKKEN. Prins Bernhard Zondagmid dag om 12 uur plaatselijke tijd van het vliegveld Idlewild hij New York naar Nederland ver trokken. Prins Bernhard heeft een be zoek van drie weken aan de Ver- Een aantal losse havenarbei ders te Rotterdam, aangesloten bij de haven arbeidsreserve (H.A.R.) heeft het werk neerge legd. Er zal volgens het onafhan kelijk verbond van bedrijfsvereni gingen (de destijds van de E.V.C. afgescheiden groep) gestaakt worden tot Maandagochtend acht uur, aldus het Zaterdag door de ze organisatie bekendgemaakte manifest. Ook de E.V.C. heeft zich bij deze staking, die zich als proteststaking heeft aangediend, aangesloten en beide bonden heb ben de losse arbeiders Zaterdag ochtend opgeroepen tot een ver gadering in gebouw „Odeon". De Uniebonden hebben zich niet achter deze staking gesteld. De vaste 'havenarbeiders staken niet. Over het aantal arbeiders, dat staakt worden verschillende cij fers genoemd. Zo spreekt het O.V.B. van 4.000, doch de Unie bonden de de scheepvaart spre ken van een paar duizend, een juist aantal kan gezien het nog onoverzichtelijke van de staking, nog niet worden gegeven. De oorzaak van deze staking schijnt te liggen bij een bedrijf in de IJsselhaven, waar volgens het O.V.B. een aantal arbeiders zich solidair heeft verklaard met een arbeider, die volgens deze bond onrechtvaardig door de H.A.R. is gestraft. Deze arbeider zou zich, aldus de Uniebonden, onge oorloofd naar een cantine buiten het haventerrein hebben begeven om koffie te halen, waarna hij naar de H.A.R. werd gestuurd, omdat de werkgever het met zijn optreden niet eens was. Er zou, volgens de centrale bond van werknemers in het transportbe drijf, tien gulden van zijn loon gekort worden, tenzij hij Zater dagochtend weer aan het werk zou gaan. Daarop zou deze man het werk hebben neergelegd en een negentigtal collega's zouden zich daarop solidair met deze man hebben verklaard. Zaterdagochtend hebben daar op het O.V.B. en de E.V.C. zich per manifest tot de overige losse arbeiders gewend, met vermeld resultaat. De scheepvaartvereniging Zuid evenwel verklaarde, dat er van inhouden van loon geen sprake was, omdat de 1 osse arbeiders aan het einde der week op Vrij dag altijd een voorschot krijgen. Het tenslotte vastgestelde loon wordt dan altijd twee weken later uitbetaald. Algemeen schrijven het O.V.B. en de scheepvaartvereniging Zuid de loop der zaken toe aan de spanning, die er heerst tussen lonen en prijzen. De scheepvaartvereniging Zuid zegt gebonden te zijn aan de loon regeling van het college van rijks bemiddelaars. Men mocht op 1 Januari j.l. meer dan 5 procent uitbetalen, wanneer er gewezen kon worden op geschoolde arbeid, die in een bepaalde puntenwaar dering op 85 punten neerkwam. In sommige andere bedrijven leid de dit tot 8 procent. In de haven is men echter nog bezig met de vakopleiding en na bespreking met de Uniebonden kwam men tot een percentage op het loon per 1 Januari j.l. van zes procent. Het grootste deel van de losse ar beiders is ongeorganiseerd, deel de de scheepvaartvereniging Zuid nog mede. Het O.V.B. zegt verschillende grieven tegen de H.A.R. te heb ben en deze bond noemde het in cident van Vrijdagmiddag de druppel die de emmer deed over lopen. Van Zaterdagochtend elf uur tot 's middags kwart over twee zijn stakende losse havenarbei ders bijeen geweest in een verga dering, die het O.V.B. had belegd in gebouw „Odeon" te Rotter dam. Het resultaat was, dat de vergadering een resolutie aan nam, waarin werd geprotesteerd tegen willekeurige strafmaatre- len in de haven. De resolutie zegt verder, dat het werk neergelegd zal worden tot Maandag 29 Maarf en dat daarna de actie voor bete re loon. en arbeidsvoorwaarden met alle ten dienste staande mid delen zal worden voortgezet. Prins tijdens zijn bezoek aan Texas heeft gegeten. Prins Bernhard verklaarde nog vóór zijn vertrek, dat de F.-86 'f beste onderscheppingsvliegtuig was, dat hij op deze reis had ge zien. MOORD OPGEHELDERD. De rijkspolitie te Brielle heeft aangehouden de vrouw M. J. J. die wordt verdacht van moord op haar man, T. R. Deze moord is in 1950 gepleegd. De verdachte heeft een voledige bekentenis af gelegd en is voor de officier van justitie te Rotterdam geleid. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Weinig verandering in temperatuur. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige lichte regen. Matige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DINSDAG 30 MAART. Breskens 10.24 11.04 Terneuzen Hansweert Walsoorden 10.59 11.39 11.49 11.39 12.19 12.29 ZON MAAN op onder op onder Maart 29 6.24 19.07 4.02 12.36 30 6.22 19.09 4.26 13.58 31 6.19 19.10 4.47 15.23

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1